Kabinet geeft nederlaag toe Ingrijpen Israëlisch leger op Jordaanoever Bestaan enorm olieveld in Reagan houdt vast aan Siberië ontkend akkoorden Camp David Booreilanden Peru bezet Weer beving in West-Algerije Jamani bepleit bevriezing van olieprijzen Betoging tegen luchthavens Steun voor hongerstakers Westduitse FDP Verzet tegen uitwijzing burgemeesters Mededeling aan Cairo en Jeruzalem Brezjnjev in India Vliegtuigkapers na miljoenenroof gearresteerd Pugwash pleit voor vermindering van kernwapens Skiërs omgekomen blijft SPD trouw 11 DECEMBER en tfé ap i hij rige •eeg per- Ige- alek De- ran- jlek inti- dke jsfi- iek, a 62 niet ook dun ten, dde laar ge iten ziet nti- be- ert. der ing, t en un- ko- ord ben wel ens like len, sier een list. hr MAANDAG 8 BINNEN- EN BUITENLAND 19 8 0 2 e (Van onze redactie buitenland) LISSABON. De door links gesteunde zittende president generaal Ramalho Eanes, heeft gisteren al in de eerste ronde de Portugese presidentsverkiezingen gewonnen. Si Eanes wint Portugese presidentsverkiezingen Jamani Volgens de officiële einduitslag behaal de Eanes 56,43 procent van de stemmen en zijn belangrijkste tegenstrever, generaal Antonio Soares Carneiro van de Demo cratische Alliantie 40,25 procent. Toen het even na middernacht duidelijk was dat hij had gewonnen, verklaarde Eanes, dat dit „een overwinning van de democratie” betekende. Hij zei dat hij een gematigde politiek zou voeren en dat hij zou ijveren voor sociale stabiliteit in zijn land. Plaatsvervangend premier na de plotse linge dood van premier Sa Carneiro vori ge week, Freitos do Amaral, zei gisteren voor de televisie bezorgd te zijn over de Hij gaat alleen akkoord met wijzigingen in de onderhandelingen als Egypte en Israel daarmee instemmen. Dat meldt de New York Times na een gesprek met president Carters afgezant voor het Mid- den-Oosten Sol Linowitz. Deze heeft de boodschap op verzoek van Reagans voor naamste adviseur in buitenlandse politie ke zaken, Richard Allen, overgebracht aan beide landen. Linowitz vliegt het komende weekeinde naar het Midden-Oosten en zal Reagan rapport uitbrengen over de stand van zaken in het overleg over Palestijns zelf bestuur. „We zijn er bijzonder optimistisch over dat de Sovjet-Unie een uitnodiging van de nieuwgekozen president zal aanvaarden om zolang als nodig is rond de tafel te gaan zitten en te onderhandelen over Volgens de Times is er een kans dat Linowitz ook onder Reagan onderhande laar voor het Midden-Oosten blijft, hoe wel Linowitz zei dat volgens hem „iemand die dichter bij Reagan staat” dat maar moet doen. Oud-minister Mosje Dajan van Defensie heeft zijn teleurstelling erover uitgespro ken dat de autoriteiten het advies van het hooggerechtshof naast zich neer legden, de notabelen een „proeftijd” te geven. Toen de autoriteiten toch overgingen tot verwijdering van de twee burgemeesters, kwam het op de Bir-Set-universiteit bij Ramallah tot anti-Israelische betogingen. seerde het ook, de uitwijzing te herover wegen. Vooral de Russen zouden erg voor voort zetting zijn. Op de volgende conferentie, zo werd gezegd, zal men ook weten waar men wat betreft de veiligheid aan toe is met de nieuwe regering in de Verenigde Staten. t dat ijzer, i te rn te nke- jaan, om «ds- men luid, ft is ma tt de ■t de mee ge weer tuft, za- van ir in i dat nten iden jefa- be- otje, zijn een jaar, ;am- ring doc- een zich aten we het 94 ioe, ne en ker ch- eze ich ren rijn no ten de in ge- dat itie mn on net an- isi- net :he len i z’n dat i al- ma- ioor er 'een mo- >rte- ver- ordt De zeven eisen erken ning als politiek gevan gene. De dag ervoor protesteerden in Du blin. de hoofdstad van de Ierse republiek, ruim 25.000 mensen voor hetzelfde doel. Beide demonstraties werden aan de vooravond ge houden van het bezoek dat de Britse premier Thatcher vandaag aan Dublin brengt. TULSA (AP). De hoofdredacteur van een Amerikaans vaktijdschrift op het ge bied van olie en gas, heeft het bericht met betrekking tot de ontdekking van een gi gantisch olieveld in het westen van Sibe rië, omschreven als „belachelijk” en „on zinnig”. Het Zweedse bureau Petrostudies stuurde vrijdag een bulletin de wereld in waarin er sprake van was dat in de bodem van West-Siberië 4500 miljard vaten (van 159 liter) olie zou zitten. Gene T. Kinney, de hoofdredacteur van het tijdschrift, verklaarde dat het olieveld niet nieuw is en al in 1965 is ontdekt. De reserves van het gebied zijn volgens hem ook veel kleiner. In het bericht van Petro studies werd melding gemaakt van een olievoorraad die „verschillende malen” groter zou zijn dan die van het hele Midden-Oosten. Kinney zei dat in juni dit jaar een uitge breid verslag over de oliereserves in het gebied is verschenen. Daarin was sprake van een hoeveelheid van 10 miljard vaten. Ook van Russische zijde zelf is het Zweed se bericht inmiddels tegengesproken. CHAMBERY (AFP/Reuter). In het oosten van Frankrijk is gisteren een skiër om het leven gekomen door een lawine op 2.000 meter hoogte in de Val d’Isère. Vol gens deskundigen werd de lawine veroor zaakt door onvoorzichtig manoeuvreren van het slachtoffer. Een tweede skiër werd gewond. In het oosten van de Zwitserse Alpen werd in het weekeinde een skiliftbediende gedood door de eerste ernstige sneeuwla- wine. Twee andere mannen die bedolven werden, wisten zich uit de sneeuw los te werken. In de buurt van Engelberg op 66 kilome ter ten zuiden van Zurich werden zes skiërs onder een lawine bedolven. Allen werden een uur later bevrijd. Een overleed op weg naar een ziekenhuis. Drie werden ernstig gewond. Linowitz zei de Times dat het van het grootste belang is dat Reagan zo spoedig mogelijk na zijn installatie als president op 20 januari, de Egyptische president Sadat en de Israëlische premier Begin ontmoet. TEL A VIV-JERUZALEM (AFP/REUTER/UPI/DPA) Op de westelijke oever van de Jordaan is het Israëlische leger gisteren in actie gekomen om te verhinderen dat arabische jongeren voor de tweede dag achtereen betoogden tegen de definitieve verbanning van twee vooraanstaande Palestijnen. De verbanning in mei van de burge meesters van Hebron en Chalchoul, Fahd Al-Qawasme en Mohammed Milhem was rechtmatig, zo oordeelde het Israëlische hooggerechtshof vrijdag. Maar, zo advi- evenwichtige, controleerbare recht vaardige akkoorden inzake wapenbeper- king", zo zei Allen. Met betrekking tot de Amerikaanse mi litaire kracht zei Allen te verwachten dat Reagan samen met het Congres voorlopig zal werken aan een versterking van het militaire arsenaal van de Verenigde Sta ten. Dit moet dan een antwoord zijn op wat Allen noemde „de bijzonder nadelige positie”, waarin de VS zich bevinden wan neer de Russen hun militaire inspannin gen verder opvoeren. Hij zei dat dit zou leiden tot de „afgewogen militaire verster king” waarmee Reagan beloofd heeft „de marge van veiligheid” met betrekking tot de Sovjet-Unie te zullen herstellen. (Van onze redactie buitenland) KOEWEIT. Saoedi-Arabië zal er op de komende conferentie van olie-exporte- rende landen (OPEC) op Bali voor pleiten de olieprijzen te bevriezen. Dat heeft de Saoediarabische olieminister sjeik Ach- med Jamani gisteren gezegd bij aankomst in Koeweit, waar vandaag de halfjaarlijk se vergadering van de negen landen tel lende organisatie van olie-exporterende landen (OPEC) is begonnen. „We zijn gematigd en we zullen blij zijn als de olieprijzen worden bevroren”, al dus Jamani. Hij zei verder dat de OPEC- conferentie die op 15 december moet be ginnen, zeker zal doorgaan. Enige dagen geleden pleitte minister Oteiba van de Verenigde Arabische Emiraten, die ook voor bevriezing van de olieprijzen is, voor uitstel van de conferentie vanwege ver deeldheid binnen de OPEC. Ook de oorlog tussen Iran en Irak zou het doorgaan van de conferentie kunnen bemoeilijken, zo verklaarden enkele OPEC-ministers een paar dagen geleden. NEW DELHI (Reuter/AFP). De Russi sche president en partijleider Leonid Brezjnjev is vandaag in New Delhi gearri veerd voor een officieel bezoek van vier dagen. Hij zal besprekingen voeren met onder anderen premier Indira Gandhi. NEW YORK (UP/Reuter/AP). De nieuwe Amerikaanse president Ro nald Reagan heeft Egypte en Israel laten weten, dat hij wil vasthouden aan de akkoorden van Camp David als raamwerk voor verdere onder handelingen over vrede in het Midden-Oosten. Richard Allen heeft gisteren gezegd te geloven dat de Russen bereid blijven te onderhandelen over het Salt 2-verdrag, ondanks berichten die het tegendeel beweren. LIMA (Reuter). Stakende arbeiders in de Peruaanse olieindustrie waren gisteren heer en meester op zestien booreilanden voor de noordelijke kust van Peru. Ook aan de wal werd gestaakt. Volgens pers berichten hebben elfduizend arbeiders van olie-installaties in het noorden van het land het werk neergelegd. Het geschil begon vorige week dinsdag, toen arbeiders van de Amerikaanse olie maatschappij Belco 36 booreilanden voor de Peruaanse kust bezetten en het toezichthoudend personeel wegzonden. Met hulp van de marine wist de politie vrijdag de arbeiders op twintig boorin stallatie te overreden hun actie te beëindi gen. Volgens persberichten slaagden de bemanningen van zestien andere boorei landen er in de politieboten op afstand te houden. De stakers eisen dat ontslagen collega’s weer in dienst worden genomen en dat er garanties komen tegen eventuele toekom stige ontslagen. CARACAS (UPI). De politie in de Venezolaanse hoofdstad Caracas heef gis teren bekendgemaakt dat leden van een bende, die vrijdag een DC 9 kaapten en er vervolgens met 1,6 miljoen dollar (3,2 mil joen gulden) vandoor gingen, gepakt zijn. De politie wilde geen details geven van de aanhouding, minder dan 24 uur na de kaping. Commissaris Giron van de politie van Caracas deelde mee dat het geld terecht is dat een aantal personen is gearresteerd, onder wie „intelligente mensen, die helaas in misdadige kringen terecht zijn geko men”. Volgens de autoriteiten behoorden tot de gearresteerden „afgestudeerden die vroeger aan linkse guerrilla-activiteiten deelnamen”. De kapers gingen er vrijdag met de DC 9 van de Venezolaanse maatschappij Ae- ropostal vandoor, die met 104 passagiers op weg was van Porlamar naar Caracas. Ze dwongen de piloot naar Higuerote (95 kilometer ten oosten van Caracas) te vlie gen, waar het vliegveld door gewapende medeplichtigen was „overgenomen”. Na de landing verdwenen ze met de 1,6 mil joen dollar die in het bagageruim lag. Tijdens de kaping gaven de rovers zich uit voor het Caribisch Lucht-Guerrilla Commando. Maar volgens de politie gaan achter deze naam ex-guerrillastrijders schuil, die zich nu met „gewone” misdaad bezighouden. Als nasleep daarvan werden gisteren nog twaalf studenten van deze universiteit door de militaire autoriteiten vastge houden. Het meisjesatheneum van Chachoul is voor onbepaalde tijd gesloten, nadat ook daar zaterdag een met geweld gepaard gaande demonstratie was gehouden. De verbanning van de twee burgemees ters geschiedde in mei, als represaille voor het in koelen bloede doden van zes joden. De autoriteiten motiveerden de uitwijzing met te zeggen dat de Palestijnse burge meesters de bevolking hadden opgezet tegen het Israëlische gezag. Ze mochten echter het land weer in, nadat vastgesteld was dat de zaak onder de jurisdictie viel van een burgerlijke rechtbank en in laat ste instantie van het Israëlische hoogge rechtshof. Dat gaf vrijdag zijn fiat aan de handelwijze van de militaire autoriteiten. De burgemeesters zijn intussen in de Libanese hoofdstad Beiroet aangekomen. Daar hebben ze laten weten, alles in het werk te zullen stellen om uiteindelijk naar de westelijke Jordaanoever terug te keren. Mosje Dajan verklaarde zaterdag voor de radio, er zeker van te zijn dat de aanslag op twee andere burgemeesters (een represaille-maatregel voor de moord op de vijf joden) het werk geweest is van extremistische Israëliërs „die de arabie ren wilden laten zijn dat zij net als de Palestijnen in staat zijn tot het plegen van terreurdaden”. Het was de derde Pugwash-conferentie in Genève dit jaar. In april riep men NAVO en Pact van Warschau op onmid dellijk onderhandelingen te beginnen over beperking van de kernbewapening in Europa. Onder de deelnemers van de nu gehouden bijeenkomst waren Paul Doty van het centrum voor wetenschap en bui tenlandse politiek van de Harvard-Uni- versiteit in Connecticut en leden van de Russische academie van wetenschap, on der wie generaal b.d. Mikhail Milstein van het instituut voor studie van Noord-Ame rika van de academie. De bondsrepubliek was in Genève vertegenwoordigd door generaal b.d. graaf Wolf von Baudissin. De volgende Pugwash-conferentie vindt waarschijnlijk in de lente vn 1981 plaats. economische en sociale gevolgen van de uitspraak van de kiezers. Hij bracht in herinnering, dat de huidige president is herkozen met steun van de Portugese communistische partij. Eanes zelf her haalde, dat de steun die hij van links heeft gekregen, er een „zonder voorwaarden” is geweest. Kort na twaalf uur vannacht liet het conservatieve kabinet dat zich de laatste jaren steeds fel heeft gekeerd tegen de president, weten dat het was verslagen. „De regering erkent, dat president Eanes heeft gewonnen. Wij zullen maandag ons ontslag indienen, maar wij verwachten dat de president de regering zal vragen de zaken waar te nemen tot zijn tweede man daat op 14 januari begint,” aldus minister Alvaro Barreto. Uit de uitslag blijkt, dat het door de rechtse partijen gehoopte emotionele ef fect op de verkiezingen na de dood 4 december van de populaire premier Sa Carneiro, is uitgebleven. Nog vrijdag gaf de Democratische Alliantie, een coalitie van drie rechtse partijen, een verklaring uit waarin werd gezegd, dat stemmen op de presidentskandidaat Soares Carneiro de enige manier was het werk van de omgekomen premier voort te zetten. FRANKFORT-TOKIO (Reuter/UPI). Ruim tienduizend mensen hebben giste ren betoogd tegen plannen tot uitbreiding van de luchthaven van Frankfort. Daarvoor zou in een aangrenzend bos moeten worden gekapt. De luchthavendirectie en de overheid van de deelstaat zeggen dat een nieuwe landingsbaan dringend nodig is om alle verkeer op te kunnen vangen. De tegenstanders van uitbreiding wijzen op het lawaai en de luchtvervuiling die erger zullen worden en het bos dat grotendeels verloren zal gaan. Duizenden betogers voerden actie tegen de internationale luchthaven van Tokio, Narita. Er werden brfden verbrand, vuurwerk afgestoken en grote ballon opgelaten, maar volgens de directie werd het luchtverkeer er niet door gehinderd. De nieuwe luchthaven Narita is bij herhaling doelwit van betogers geweest omdat boerenland erdoor werd onteigend en milieubeschermers vervuiling voorzagen. De ongeregeldheden die met de betogingen gepaard gingen, hebben de afgelopen jaren aan minstens vijf mansen het leven gekost. Gisteren waren er 8.000 man politie op de been en gevechten zijn uitgebleven. De betogers hebben gezegd dat zij de luchthaven volgend jaar zullen verlammen door de brandstoftoevoer voor de vliegtuigen af te snijden. GENÈVE (DPA). Ter afsluiting van niet-offïciële besprekingen tussen Oost en West in Genève is gisteren een lans gebro ken voor een „substantiële en gecontro leerde vermindering van het aantal kern wapens in Europa”. De wens staat in een gemeenschappelijke verklaring van onge veer 30 wetenschapsmensen, politici, voormalige hoge regeringsfunctionaris sen en militairen uit 17 landen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie inbegre pen na tweedaags overleg in het kader van de zogeheten Pugwash-conferentie. Het beroep is gericht tot de NAVO en het Pact van Warschau. De in oktober in Genève begonnen Ame- rikaans-Russische onderhandelingen over kemwapenbeperking in Europa moet volgens Pugwash, gezien de „alge mene verslechtering van de internationale toestand”, zo spoedig mogelijk worden hervat. Hangende de onderhandelingen en voor hun duur, zouden beide partijen, „geen praktische stappen” mogen onder nemen, die wijzigingen zouden aanbren gen in de huidige stand van de kernbewa pening in Europa. ALGIERS (AFP/Reuter). Minstens twaalf personen zijn gisteravond gewond bij een lichte aardbeving in het westen van Algerije, zo heeft het Algerijnse pers bureau bekendgemaakt. De beving had een kracht van 5,6 op de schaal van Rich ter en trof vooral het gebied rond El Asnam, waar een zware aardbeving op 10 oktober aan 2590 mensen het leven kostte. Verscheidene gebouwen die op 10 oktober zwaar werden beschadigd, zijn door de jongste beving volledig ingestort. In het westen van Algerije zijn de laatste paar dagen voortdurend lichte aardschokken gevoeld. In Londen werd gis teren gedemonstreerd tegen de behandeling door de Noordierse overheid van de zeven IRA-gevangenen die in hongerstaking zijn in de Maze-gevangenis. (Van onze redactie buitenland) De Westduitse liberalen hebben dit weekeinde op hun eerste par tijcongres in München na de alge mene verkiezingen, bondskanse lier Schmidt de verzekering gege ven de sociaal-liberale regering op basis van het bereikte regeerak koord te steunen en de volgende vier jaar aan zijn zijde te blijven. Met deze door FDP-partijvoorzitter en minister van Buitenlandse Zaken Genscher afgelegde en door de 400 gedelegeerden met enthousiast ap plaus ontvangen verklaring, werden alle speculaties de kop ingedrukt dat het twee maanden na de verkiezingen in de regering-Schmidt-Genscher we gens onenigheid tussen beide partijen al tot een breuk zou komen. Wel wil de FDP vasthouden aan de door haar verkiezingswinst iets meer naar rechts georiënteerde regeringskoers. Daarmee wil men proberen de van SPD en CDU afgesnoepte kiezers voorgoed aan de partij te binden. De vraag hoe de liberalen hun linker- en rechtervleugels op een pragmatisch programma willen vastleggen, werd door het congres niet beantwoord. Dat zou zo werd gezegd tot de taak van een volgend partijcongres behoren. Dat er in de liberale partij ondanks alle gedemonstreerde eenheid en verkie- zingsvreugde ook behoorlijke span ningen bestaan, maakte het optreden in de Bayernhalle van de twee rivalise rende jeugdorganisaties duidelijk. De met de rechtervleugel sympathiseren de nieuwe formatie Jungliberalen ver wijten de traditionele jongerenclub Jungdemocraten er marxistische denkpatronen op na te houden en hun leerstellingen als toekomstige FDP- politiek te verkopen. Hierdoor zou het aanzien van de partij geschaad worden. De voorzitter van de Saar-FDP, Wemer Klump, enige representant van een door een FDP-CDU-coalitie geregeer de deelstaat, ging in zijn kritiek op de Jungdemocraten zover te eisen, dat deze niet langer als officiële jeugdor ganisatie van de FDP beschouwd moeten worden en uit de partij ver bannen. Deze eis wezen de gedelegeer den niet alleen af maar lieten Klump bij de verkiezingen voor het partijbes tuur met zo’n gering aantal stemmen hiervoor boeten dat hij hoewel ge kozen van een bestuursfunctie afzag. Dit gebeuren in de met blauw-gele kleu ren der liberalen gedecoreerde Bay ernhalle waar anders de partij van Franz Josef Strauss, de CSU, haar propvolle meetings houdt maakte duidelijk dat de FDP ondanks haar gerezen kiezerspotentieel (10,6 pro cent) in haar meerderheid toch eerder naar links neigt met de integratiefi- guur Genscher en de minister van Binnenlandse Zaken Bauhm, dan naar de door de minister van Econo mische Zaken, graaf Lambsdorff. aangevoerde rechtervleugel. Iets wat de sociaal-democraten tot vol doening zal stemmen. Juist zij zagen door de verschuiving van de accenten van links naar rechts in de FDP het regeerakkoord in gevaar en verweten kanselier Schmidt zich door de libera len te zeer in de luren te hebben laten leggen. Deze geërgerde stemming in de SPD, die ook de aanleiding was van geruchten over een voortijdig einde van Schmidts kanselierschap, komt hoofd zakelijk uit de richting van de vakbon den. Zij vinden dat inzake evenredig medebeslissingsrecht in de kolen- en staalindusterie de kanselier met zich heeft laten sollen door toe te geven dat de definitieve regeling van deze kwes tie naar een latere termijn (1986) zal worden verschoven. Eanes

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3