W ereldgraanoogst valt zwaar tegen In Latijns-Amerika Marshallplan nodig Amerikaans hulp-hart Rijncommissie komt met 12 oplossingen ■i ■I ■r IC J Bestrijding zoutproblemen Rijn DAF-trucks wil Jamaicaanse premier: VS: kernafval kan in bodem onderdelen Bestuur economie VN-voedselorganisatie: banen bedreigd Bij Wolspinnerij in Leiden 46 vervolgorders F-16-vliegtuigen Japanse auto’s met Westduitse Waterbestendige Russische lucifer Hongarije wordt doelmatiger Hogere winst bij Amfas-groep I il TRANSPACK BV023-319284 Jall PHILIPS Internationale verhuizingen m en expeditie 1» 11 (Van onze redactie economie) KOBLENZ. De internati onale Rijncommissie heeft een lijstje opgesteld van twaalf mogelijke oplossingen van het zoutprobleem van de Rijn. De heldere kaarslamp geeft zijn mooiste effect in een wandarmatuur of een kroonluchter. En zo heeft Philips de juiste gloeilamp voor elke lamp. 3$ ,.:z: lie 4^ (ADVERTENTIES) r (Van onze redactie economie) en 3 an. PHILIPS 40,00 40,00 87,00 18.no 24,50 De bovengrondse opslag van het afval zout, waarover tijdens de eerste minister conferentie 1972 in Den Haag werd ge sproken, is vrijwel uitgesloten wegens het verzet van de bevolking van de Elzas. De mensen vrezen niet alleen een verzilting De FAO verwacht dat de voorraden zover zullen afnemen dat er bij het begin van het volgende seizoen nagenoeg geen reserves meer zullen zijn Om eventuele misoogsten op te vangen. Voor de voedsel situatie in de arme landen is de omvang van de produktie volgend jaar dan ook van het grootste belang. ROME. De wereldproduktie van graan in het seizoen 1980-81 valt sterk tegen. Dat zal in de komende jaren leiden tot ernstige voedseltekorten in de Derde Wereld, zo heeft de Voedsel- en Landbouworganisatie (FAO) van de Verenigde Naties meegedeeld. Aangezien er ook sprake is van een toeneming van de vraag naar graan zal er voor het tweede achtereenvolgende jaar op de voorraden moeten worden inge teerd. bereid zullen zijn nog meer geld op tafel te leggen. Frankrijk, dat door de lozingen van de kalimijnen voor ruim een derde verant woordelijk is voor de totale zoutlast van de Rijn, probeert de lasten op de schou ders van West-Duitsland af te schuiven. De Westduitse sodafabrieken en zoutmij nen in het stroomgebied van de Rijn zor gen bij elkaar eveneens voor bijna eender de van de zoutlast van de rivier. Frankrijk zou het liefst het afvalzout van de kalimij nen naar de sodafabriek bij Keulen willen afvoeren. Deze kan dit dan als grondstof gebruiken, maar de Westduitse delegatie heeft al laten weten hier weinig voor te voelen. Andere mogelijkheden zijn dat West- Duitsland het zoute afvalwater uit de mij nen in het Ruhrgebied via een pijpleiding naar de Noordzee afvoert of dat het afval zout in de ondergrond van Rijnland-West- falen injecteert. Van Westduitse zijde be staat tot nu toe weinig animo voor de uitvoering van dergelijke voorstellen. Een elfde mogelijkheid is het afvalzout uit de Elzas in de Doubs, een riviertje op de Frans-Zwitserse grens te lozen. Afge zien van het feit of Zwitserland dit op prijs zal stellen, brengt dit uit oogpunt van het milieu bezwaar met zich mee. De laatste mogelijkheid is een produk- tievermindering van de kalimijnen. Ook daar bestaan van de zijde van de plaatse lijke bevolking en van de overheid vanwe ge de werkgelegenheid en het economisch belang van de kalimijnen voor het land grote bezwaren tegen. MOSKOU (AFP). Een Russische fa briek heeft lucifers gemaakt waarvan de vlam bestand is tegen harde wind en wa ter, zo heeft het persbureau Novosti giste ren gemeld. Als zo'n brandende lucifer in een vol glas water wordt gedoopt, wordt de vlam kleiner zonder te doven. Haalt men de lucifer uit het glas, dan laait de vlam weer op (Van onze redactie economie) BOEDAPEST. De regering van Hon garije heeft besloten drie ministeries op het gebied van de industrie samen te voe gen teneinde het economisch bestuur doelmatiger te maken. Dit blijkt uit een bekendmaking van het officiële Hongaar se persbureau MTI. Het nieuwe ministerie van Industrie zal met ingang van 1 januari alle taken om vatten die nog zijn verdeeld over het mi nisterie van Metallurgie en Machinebouw, het ministerie van Lichte Industrie en het ministerie van Zware Industrie. Er gingen al geruchten over de maatregel sinds pre mier Gyoergy Lazar in maart kritiek uitte op het gebrek aan soepelheid van de rege ring bij het maken van het economisch beleid. Hongarije loopt in het Oostblok in het algemeen voorop waar het economische hervormingen betreft. De andere Oosteu- ropese landen houden zich aan het model van de Sovjet-Unie, waar voor elke be langrijke sector van de economie een af zonderlijk ministerie bestaat. Hongaarse economen zijn van mening dat dit model slechte coördinatie tussen de verschillen de sectoren met zich mee brengt. Naar hun mening zou de samenvoeging van de ministeries de eerste stap kunnen zijn naar een belangrijke decentralisatie van de Hongaarse economie. ed. 3rd: n. it uvel n. 18,00 13,20 10,00 >1,30 :9,30 17,80 8,50 8,00 8,00 0,00 1.00 2,00 '3,50 5,70 2,80 3,50 8,20 8,40 5,50 0,00 5,00 5,00 5,00 44.30 29,00 26,70 75,00 30,50 16,90 80,25 37,80 33,90 24,80 41,70d 51,70 24,75 28,70 23,70 13,30 15,00e 53,60 56.80 99,75 86,50 45,00 28,60 48,00 76,25 22,50 18,70 28,90 23,30 60,60 62,00 40.00 70,30 64,50 34,00 64,50 32,50 30,50 36.00 39,50 13,00 33,30 15,90 32,00 15,50 >9.70 (Van onze redactie economie) NEW YORK. Premier Edward Seaga van Jamaica heeft westerse landen en internationale financiële organisaties voorgesteld hun steun aan landen in het Caribisch gebied en in Latijns-Amerika in een vorm te gieten zoals de Amerikaanse economische hulp aan Europa na de Tweede wereldoorlog, DE Marshallhulp. Het gaat daarbij om een bedrag van 900 miljoen dollar (1,9 miljard gulden), dat bh de 800 miljoen dollar (1,7 miljard gulden) aan kredieten die olie-exportlanden uit het gebied voor bekostiging van olie-aan- kopen hebben toegezegd, moet komen. De totale steun die door andere instellingen dan het Internationale Monetaire Fonds en handelsbanken wordt verstrekt, zou dan op drie miljard dollar (6,3 miljard gulden) komen. WASHINGTON (UPI). Het Ameri kaanse ministerie voor Energie heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat ker nafval het best kan worden opgeslagen in hechte rotsformaties op 600 tot 900 meter diepte. Daar zou het afval permanent kun nen blijven, waarbij de gevolgen en risi co's voor het leefmilieu gering zouden zijn. Het ministerie stelt voor het grootste deel van het geld waarover het beschikt voor het vraagstuk van de kernafvalops- lag te besteden voor het uitzoeken van plaatsen waar het afval tegen het eind van de jaren negentig kan worden opge borgen. In een wetsvoorstel dat het Huis van Afgevaardigen afgelopen week aanvaard de en doorstuurde naar de Senaar, wordt ervoor gepleit voor 1987 een geschikte opslagplaats uit te zoeken. Volgens een plan inzake de opslag van kernafval dat de regering-Carter in januari van dit jaar publiceerde, zullen waarschijnlijk niet voor het jaar 2000 vergunningen voor per manente opslag worden verstrekt. s 450,00 366,00 85,00 De verantwoordelijke ministers van de Rijnoeverstaten zullen op de komende Rijnconferentie op 22 januari aanstaande m Den Haag hieruit een politieke keuze moeten maken. In het ambtelijk overleg zijn de deelnemende landen (Frankrijk. Westduitsland, Nederland en Zwitser land) het niet eens kunnen worden over de beste methode. Het zal, aldus een van de aeelnemers aan het internationaal Rijn- overleg, voor de ministers geen gemak ke- lijk opgave zijn, omdat tegen alle voorge stelde oplossingen grote bezwaren naar voren worden gebracht. „Het ziet er”, al dus de zegsman, „niet hoopvol uit”. ROTTERDAM (ANP). De Amfas Groep (verzekeringen) heeft in de eerste negen maanden van dit jaar de winst met 15,3 procent zien stijgen van 29,3 miljoen tot ƒ33,8 miljoen bij een 12,1 procent hogere omzet van 1.161 miljoen (vorig jaar 1.035 miljoen). Voor geheel 1980 mag volgens de raad van bestuur onvoorziene omstandighe den voorbehouden een omzetstijging van ongeveer 12 procent en een winststij ging van ongeveer 15 procent worden ver wacht. Over geheel 1979 bedroeg de winst 39,5 miljoen op een omzet van 1.406 miljoen. De totale bruto winst, na aftrek van rentestandkortingen en winstdeling le vensverzekering, nam in de eerste drie kwartalen met 12,1 procent toe tot ƒ60,1 miljoen. leur van de divisie speciale produkten in het artikel in de DAF-bode. Aanvullende orders moeten nu ge plaatst worden, omdat de besteltijd voor de speciale materialen die gebruikt wor den achttien maanden is. Van der Padt wijst erop dat DAF-trucks in het kader van de compensatieverplichting van de vliegtuigfabrikant General Dynamics ook best landingsgestellen zou kunnen maken voor F-16-vliegtuigen, die gele verd worden aan andere landen dan Nederland. Bij de divisie speciale produkten van DAF-trucks werken 180 mensen. Dat zijn allemaal hooggekwalificeerde va klui, zowel in de directe als de indirecte sector. De divisie is, aldus het artikel, in staat concurrerend te werken. De ma chines zijn hypermodern en de fabrica ge verloopt met de hoogst mogelijke efficiëntie. Het blijft echter wel een han dicap dat het aantal werkelijk beschik bare werkuren per man op jaarbasis in de Verenigde Staten 30 procent hoger ligt dan in Nederland, zo besluit het artikel in DAF-bode. Volgens de nieuwe raming van de VN- organisatie zal de wereldproduktie var. graan in dit seizoen 1,4 miljard ton bedra gen. Dat is twee miljoen ton minder dan de raming van een maand eerder en negen miljoen ton minder dan de produktie van het vorige seizoen, die kleiner was dan de gemiddelde oogst van een aantal voor gaande jaren. De verlaging van de raming is vrijwel helemaal het gevolg van een herziening van de Chinese produktiecij- fers van dit jaar. Wat de wereldgraanoogst betreft is er dit seizoen sprake van een forse achteruit gang van de produktie van voedergraan terwijl de tarweproduktie onder het ge middelde blijft. De rijstoogst is goed uit gevallen maar de voedselbehoefte in veel arme landen is toegenomen. Zeer ernstig is de toestand in de Sahellanden, op de Kaapverdische Eilanden, in Gambia, Mauretanië en Senegal, waar de oogsten ernstig van droogte te lijden hebben ge had, aldus de FAG. Seaga lanceerde het idee in een toe spraak tot de raad van de Amerikaanse landen, een club van bankiers en zakenlie den die de handel in dat werelddeel bevor deren. De premier had het idee al aange roerd tijdens gesprekken met functiona rissen van het IMF, de Wereldbank, de Internationale Financieringsmaatschap pij (IFC) en de Interamerikaanse Ontwik kelingsbank (IDB). Hij heeft ook contact gehad met de nieuwe vice-president onder Reagen, George Bush. Volgens de Jamaicaanse regeringslei der is in het Caribisch gebied een ver schuiving van links naar een gematigde politiek merkbaar, maar de regio kan dat in economisch opzicht niet zonder hulp van de westerse industrielanden. Mexico, Venezuela. Trinidad en Tobago hebben al voor 800 miljoen dollar krediet toegezegd. Seaga vroeg verder de Verenigde Staten en Canada om 400 miljoen dollar, Europa en Japan om 300 miljoen dollar en de internationale organisaties zoals de we reldbank en de IDB om 200 miljoen dollar. De steun zou via de Wereldbank die perio diek bijeenkomsten van donorlanden or ganiseert. moeten worden versterkt. Jamaica zelf zal de komende twee tot drie jaar een gat van 300 miljoen dollar op zijn handelsbalans moeten dichten en heeft doorvoor aanvullende kredieten no dig. Met handelsbanken heeft Seaga over extra-steun gepraat en over een andere aflossingsregeiing voor de bestaande schuld. De onderhandelingen verkeren echter nog in een voorbereidend stadium, aldus Seaga. De schuld van Jamaica bij handelsbanken beloopt ongeveer 450 mil joen dollar (945 miljoen gulden), maar volgens afspraak met de banken hoeft het land op het ogenblik alleen rente te beta len en niet de hoofdsom af te lossen. De meest reële oplossing van het zout probleem is volgens de Nederlandse en West-Duitse delegaties in de internationa le Rijncommissie de injectie van het afval zout van de Elzasser kalimijnen op een diepte van 1800 meter onder de grond. Dit was ook overeengekomen in het eind 1976 in Bonn ondertekende zoutverdrag, dat de Franse regering in december vorig jaar weigerde ter ratificatie aan de volksverte genwoordiging voor te leggen. De bevol king van de Elzas verzet zich heftig tegen de zoutinjecties. Men vreest vertroebeling van het grondwater. Deskundigen hebben echter aangetoond dat. wanneer afvalzout (Van onze redactie economie) LEIDEN. Bij de Leidse vestiging van Wolspinnerij Ede NV zullen volgend jaar waarschijnlijk 46 arbeidsplaatsen ver dwijnen, zo heeft de directie meegedeeld. In verband met de gewijzigde marktsi tuatie wordt de structuur van het bedrijf veranderd, wat betekent dat de produktie van de spinnerij zal worden samengetrok ken in Ede en Vlijmen. De produktie van het bedrijf in Leiden zal geleidelijk wor den beëindigd. Het tempo waarin dat gaat gebeuren is nog niet vastgesteld. Daar over moet volgens de directie nog met de vakbonden worden overlegd. Emigraties van huis tot huis Gecontaineriseerde meubelopslag ERKENDE Konkurrerende tarieven op aanvraag VBIHUIZERS Uit protest tegen de voorgenomen slui- ‘®g is het bedrijf in Leiden sedert vanoch tend door de werknemers bezet. van het grondwater, maar wensen geen bergen die het landschap er bepaald niet fraaier op maken. Een andere mogelijkheid is het afval zout terugstorten in de oude mijnen. Van Franse zijde wordt opgemerkt dat dit technisch moeilijk uitvoerbaar is, omdat vele oude mijngangen zijn ingestort. Bo vendien blijft ook hier het gevaar van aantasting van het grondwater aanwezig. Op het lijstje van mogelijke oplossingen staat voorts het voorstel het afvalzout van de kalimijnen via een pijplijn af te voeren naar de sodafabrieken in Lotharingen. Frankrijk gaat daar verder niet op in. Andere methoden om van het afvalzout af te komen zijn het vervoer per schip over de Rijn naar de Noordzee of via een pijplijn van de Elzas naar het Kanaal tussen Frankrijk en Engeland. Afgezien van de enorme omvang van dergelijke projecten vergen zij veel geld. Het is de grote vraag of de Rijnoeverstaten, die voor de injectie van het afvalzout in 1976 al 132 miljoen Franse frank neertelden. HAMBURG (Reuter). Volkswagen en Nissan zijn van plan samen 200.000 perso nenauto’s per jaar te gaan maken in Ja pan. De president-directeur van de West duitse automobielfabriek. Toni Schmuc ker. zegt dit in een interview in Der Spiegel. Het is niet de bedoeling dat er auto’s naar West-Europa worden uitgevoerd. De wagens worden in een fabriek van Nissan geassembleerd uit delen die Volkswagen levert. Schmücker zei te hopen dat er van VW geen financiële bijdrage aan het as semblageproject zal worden verwacht. „We willen geen auto’s gaan produceren in Japan, we willen er alleen maar meer auto's verkopen”. Volgens Schmücker be staan er bij VW geen concrete plannen om autodelen te gaan invoeren uit het Verre Oosten. Er wordt wél bekeken of dat tot eenkostenbesparing zou kunnen leiden. Op de vraag of Nissan belangstelling voor de assemblage van Volkswagens heeft omdat het Japanse concern op die manier kan leren hoe het beste een auto met voorwielaandrijving kan worden ge maakt antwoordde Schmücker: „Dat zou best eens kunnen”, maar hij voegde eraan toe dat het voornaamste doel van Nissan was de ergernis weg te nemen over de omvangrijke Japanse auto-invoer naar West-Europa. Uit de jongste cijfers blijkt dat het Ja panse aandeel in de Westduitse markt sinds het begin van dit jaar is verdubbeld tot ruim tien procent. Volkswagen voert al ongeveer 200.000 auto’s per jaar naar Ja pan uit. De totale Japanse invoer van personenauto's ligt tussen 50.000 en 60.000 per jaar. op een diepte van bijna 2.000 meter onder de grond wordt opgeslagen, het grondwa ter niet aangetast kan worden vanwege de afsluitende lagen van de aardkost daar tussen. Vanwege het verzet van de bevolking van de Elzas weigert Frankrijk verder mee te werken aan de injectie in de onder grond. De Fransen stellen nu voor de bouw van een fabriek, die de drie miljoen ton afvalzout van de kalimijnen gaat ver werken. Alle Rijnoeverstaten zouden hier aan financieel moeten deelnemen. Neder land. West-Duitsland en Zwitserland voe len daar niet voor, omdat er in de Europe se zoutindustrie al een overcapaciteit is. Een dergelijke fabriek zou grote concur rentie betekenen voor de nationale indu strieën op dit gebied. Met zorg demonteert de Amerikaanse hartchirurg J. Donald Hill een mechanische hulppomp die hij in de nabije toekomst wil gaan inplanten bij mensen. De pomp is ontwikkeld In het hartcentrum Pacific Medical Centre in San Francisco en zal naar verwacht bij de eerste inplantingen alleen worden gebruikt voor mensen die moeten bijkomen van een zware hartoperatie. HUI meent echter dat in een later stadium ook patiënten wier eigen hart niet meer functioneert baat bij de vinding kunnen hebben. Daarmee zou de uitvinding van het kunsthart werkelijkheid zijn geworden. EINDHOVEN (ANP). Vervolgor ders voor de F-16-landingsgestellen zijn nu nodig om de werkgelegenheid bij de divisie speciale produkten van DAF- trucks in Eindhoven ook na 1982 in stand te houden. Dat staat in de DAF- bode, het personeelsblad van DAF- trucks. Enige jaren geleden kreeg het bedrijf opdracht om 499 complete landingsges tellen te maken voor het F-16-gevechts- vliegtuig. Daarvan zijn er inmiddels 209 afgeleverd. De resterende 299 garande ren produktie tot medio 1982. Daarna is minstens een aanvullende order nodig van 130 landingsgestellen per jaar, zo betoogt A. van der Padt, algemeen direc- De F-16 waarvan DAF-trucks de landingsgestellen produceert - F .Ir

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19