tn Abortusdebat weer uitgesteld ■4 Werkloosheid deze maand nijman R Meubelfabriek Sr Oisterwijk toonaangevend in eiken ■■r John Lennon vermoord lichfreklame op 320.000 Dr. H. A. H. Kranenburg plotseling overleden jSjj Beschuldigingen TASS tegengesproken VANDAAG HAARLEM GRATIS TOT 1 JANUAR11981 Slag bij Arnhem in ’44 verraden Europa verkwist en vervuilt door „King Kong” het woord is aan... agenda pagina 6 Belangrijk duel Havenschap TOPMAN NEDERLANDSE VISSERIJ weersverwachting Sri Lanka Orkest JBV Begroting En verder Veel bewolking DINSDAG 9 DECEMBER 1980 (ADVERTENTIE) >0 Kadé Bruin: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 71ste jaargang no. 32 pagina’s 18 5,6,7,9 (Van onze redactie buitenland) op: Naam: Adres: n Dar ten Dar een wijk, ir in terij, een het den eter, ice. 14 21,23 15 2 2 Beurs Binnen- en buitenland Economie Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televlsle/Strlps Sport Toerisme Trljfel Weerrapporten 2,3,4,13 19 17 Telefoonbeantwoorders SCHILDERIJEN wandplastieken - reproducties Kunsthandel JOS DE GRAAFF Postcode:Plaats: Noteer mij vooreen: op: Haarlems Dagblad Jaarabonnement IJmuider Courant Kwartaalabonnement Beverwijkse Courant 1 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het aantal werklo zen zal eind deze maand 320.000 be dragen. De vraag naar werknemers zal dan zijn gedaald tot 33.400, „een absoluut dieptepunt na de Tweede Wereldoorlog.” M WARSCHAU-MOSKOU-PRAAG. De Poolse boeren overwegen in staking te gaan wanneer hun vakbondsrechten Tplniet volledig worden erkend. Dat hebben woordvoerders van de miljoen particuliere Poolse boeren gisteren verklaard. Ze Uleisten een bijeenkomst met premier Pinkovski. EDELHOUT IJmuider Courant Mogelijk acties Poolse boeren voor eigen bond Zie de sportpagina's (ADVERTENTIES) De economie zal er volgend jaar NIEUWS OP NIVEAU Zie verder pagina 2. harde zuidwestenwind. vloeren •5 r O lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ?m ilkwijk Volgens de autoriteiten in Warschau hebben boeren met een eigen boerderij, die dus niet worden beschouwd als ge huurde werkkrachten, niet het recht een eigen vakbond op te richten. Ongeveer (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De regering heeft het antwoord aan de Tweede Kamer over het abortus-wetsontwerp, dat voor vanmid dag was gepland, rond het middaguur onverwacht uitgesteld tot volgende week. Het kabinet verzekert dat de ministers Ginjaar van Volksgezondheid en De Rui ter van Justitie dan een definitief ant woord zullen geven. Vanmiddag heeft de regering de Kamer een brief doen toeko men Over de inhoud daarvan was bij het ter perse gaan van deze editie nog niets bekend. Een duidelijk aangegrepen Yoko Ono verlaat het ziekenhuis waar haar man, John Lennon, is binnengebracht. Voor NZ.S7 is het zowel in sportief als in financieel opzicht belanbrijk dat het ten koste van het Joegoslavi sche Radnicki NIS voor het eerst in zijn geschiedenis de kwartfinale van een Europa Cup-toernooi weet te bereiken. Tot nu toe moesten de Alkmaarders er steeds geld op toe leggen. Als de klant naar de winkel gaat, stapt de cliënt eerst even bij de bank binnen. 4 4 4 KOOP v.a. S7S,-; HUUR v.a. 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020AS6456 Gierstraat 47. Tel. 312801 H'lem Het adres voor al uw omlijstingen ■5 o "c/D c r 01) cS c <L> .22 c al Koor goede en duurzame vloeren ---i (Van onze IJmondredactie) DEN HAAG-IJMUIDEN. In zijn woonplaats Den Haag is zaterdag ge heel onverwacht dr. H. A. H. Boel- mans Kranenburg overleden. Stuur de bon in open envelop zonder postzegel aan: Damiate Pers, Antwoordnummer 416, 20Q0 VC Haarlem. De Velsense gemeente stelt zich terughoudend op ten opzichte van het in Amsterdam gelanceerde ha- venschapidee voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied. B. en W. hebben voorkeur voor een regionale havencommissie, waarin Zaanstad, Velsen en Amsterdam, met eventueel de provincie en het bedrijfsleven zijn (Van onze kunstredactie) NEW YORK. John Lennon, musicus, componist en voormalig lid van The Beatles, is gisteravond vlakbij zijn woning in Manhattan neergeschoten door Mark David Chapman. Volgens de Newyorkse politie is de 25-jarige dader geestelijk gestoord. Lennon, die door zeven kogels getroffen werd toen hij zijn woning wilde betreden, werd naar het Roosevelt-ziekenhuis overgebracht, maar bleek op slag te zijn overleden. John Lennon, die 40 jaar oud is geworden, geldt als een van de invloedrijkste tekstschrijvers en componisten van deze tijd. Hij richtte The Beatles op en leidde deze rockband uit Liverpool tot aan het uiteenvallen in 1970. Daarna werkte hij aan een solocarrière, die hij in 1975 onderbrak voor een artistiek stilzwijgen dat vijf jaar zou duren. Vorige maand deden Lennon en zijn tweede vrouw Yoko Ono een gezamenlijke elpee het licht zien. Lennon laat twee zoons achter. M Zie de kunstpagma mans Kranenburg. Onze bladen zullen dat zaterdag publiceren in het wekelijks bij voegsel. De begrafenis zal woensdagmiddag om streeks 15.20 uur plaatshebben op de rooms-katholieke begraafplaats aan de Kerhoflaan in Den Haag. De plechtigheid zal worden voorafgegaan door een dienst in de kerk van St. Antonius Abt aan de Scheveningseweg 235. Dr. Boelmans Kranenburg werd in 1970 benoemd tot officier in de Orde van Oran je Nassau. vertegenwoordigd. nog slechter bijstaan dan tot nu toe werd verwacht, zo heeft minister Al- beda van Sociale Zaken laten weten. De werkloosheid stijgt in versneld tempo, de bedrijvigheid loopt terug en de bestedingen blijven achter. Het enige lichtpuntje is volgens Albeda de ontwikkeling van het loonkosten- peil. De officiële Poolse media hebben giste ren heftig afwijzend gereageerd op de beschuldiging van het Russische persbu reau TASS, dat de onafhankelijke bonden Polen zouden ontwrichten. Dergelijke be richten verschenen gisteren en vandaag ook in de Tsjechoslowaakse, Oostduitse en Bulgaarse pers. Volgens Moskou hebben bij de Iskra- fabriek in Kielce, ten zuiden van War schau, „zogenaamde verdedigers van de belangen van de arbeiders” de leiding van de fabriek vervangen en de bewakers ontwapend. Zowel de Poolse kranten, als radio en televisie en ook woordvoerders van Solidariteit hebben laten weten dat het in Kielce volkomen rustig is. Het officiële Poolse persbureau PAP riep de bevolking gisteren op tot saamho righeid „om het voortbestaan van de soe vereine staat te verzekeren en een uitweg te vinden uit de huidige crisis”. De grootste Poolse krant, Zucie Warza- wy, hekelde de berichten in de westerse pers over een mogelijke Russische inval en sprak van een „hysterische campag ne”. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Moskou weigerde commentaar op dergelijke berichtgeving in het Westen. De bezorgde verklaringen van het Witte Huis noemde de woordvoerder „provocerend”. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde gisteren nog dat zijn land niet akkoord zal gaan met een Russische inval, ook al zou dat gebeuren op „uitnodiging” van Warschau. De Verenigde Staten heb ben de Europese bondgenoten inmiddels duidelijk gemaakt van West-Europa bij een eventuele interventie in Polen een veel hardere opstelling te verwachten dan na de inval in Afghanistan. In Gdansk en Rome is gisteren bekend gemaakt dat de Poolse vakbondsleider Walesa op 16 januari bij de paus zal wor den ontvangen. In die dagen brengt Wale sa een bezoek aan Italië op uitnodiging van de Italiaanse vakorganisatie UIL. n Wat velen vreesden is al werkelijkheid ’eworden: de luchtverontreiniging, die in e jaren zestig na een lange aanloop ein- ehjk serieus leek te worden aangepakt, leeft alle maatregelen die met behulp van veel overheids- en particulier geld werden getroffen, aan haar laars gelapt en is weer op het oude peil gekomen, voornamelijk in de poel van industrieel atmosfeerbe- derf Rijnmond, waar reèle gevaren voor de menselijke, dierlijke en plantaardige gezondheid indertijd een direct en kracht dadig ingrijpen noodzakelijk maakten. De uitzonderlijk ongunstige ligging van ons land, gevoegd bij zijn betrekkelijk kleine oppervlak, maakt het bij uitstek ook geschikt als vuilnisbelt van Europa. Het vuilnis wordt ook door Duitsland, Frankrijk en België door het luchtruim en de waterstromen aangevoerd. De tragedie van de Rijnvervuiling, nog steeds hoofd zakelijk door het met volstrekte onverant woordelijkheid als Europese „partner” behepte Frankrijk veroorzaakt, is een hoofdstuk apart. Daarnaast spuien Euro pese industrieën hun afval niet alleen via de Noordzeedelta maar ook door het luchtruim in onze richting en intussen doen onze eigen industrieën ijverig mee aan het verpesten van het milieu, zodat de leefwaardigheid in sommige industriële concentraties ver beneden het aanvaard bare is gekomen. Wat de vergiftiging van onze bodem betreft, is na Lekkerkerk een nog steeds I niet afgesloten reeks verontreinigingen ontdekt die regelrecht veroorzaakt is door chemische industrieën. Het beeld dat ons land in onze tijd biedt is allertreurigst: niet of slecht renderende industrieën, die vanwege de werkgelegenheid niet hard mogen worden aangepakt en geen geld beweren te hebben om hun afval op een I voor het milieu vriendelijke wijze te ver- werken. De wetgeving op dit gebied is I volkomen onvoldoende gebleken en voorzover zij een handvat biedt om in te grijpen wordt zij ontdoken. Plaatselijke en regionale bestuurscolleges wedijveren met elkaar, niet om een zo schoon moge lijk milieu te krijgen maar om zoveel mogelijk industrie aan te trekken. De werkgelegenheid is de algemeen gebruik te dooddoener geworden om zoveel moge lijk tolerantie te gebruiken tegenover ver vuilers. Het zou niet juist zijn te beweren dat er op het gebied van de milieuzuive- ring en afvalverwerking niets is gebeurd. Natuurlijk is er veel geld aan gespendeerd en ijverig gespeurd naar milieuvriendelij ke mogelijkheden, maar het resultaat is niet een beter, maar een gelukkig dan tenminste niet slechter milieu dan twintig jaar geleden, ofschoon dat niet geldt voor de bodemverontreiniging. Nederland is helaas nog niet toe aan het in praktijk brengen van de stelling, dat nagenoeg alle afval, alle uitstoot, alle vuil opslag in lucht, water en bodem eigenlijk een grove verkwisting is. Alles wat „afval” heet, bevat waardevol materiaal. Geld voor „zuivering” betekent eigenlijk: toe gepast technisch vernuft voor hergebruik. Grote Europese plannen en bedrijven voor „recycling” waardoor heel Europa rijn „afval” kwijt kan, vormen een toe komstbeeld waaraan niet te ontkomen valt. Ill><llllllilllll||||||||llllillllllllllillllllillllllllllllllllllllllllllll (Van een onzer redacteuren) De Nederlandse dubbelagent Chris Lindemans alias „King Kong” heeft op 15 september 1944 belangrijke infor matie aan de Duitse contra-spionage verraden over Market Garden, het gro te dubbel offensief van de Geallieer den dat twee dagen later werd ingezet. Tot deze conclusie komt dr. L. de Jong in het vandaag verschenen deel 10 A van zijn seriewerk Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereld oorlog. De Britse nederlaag in de slag om Arnhem, onderdeel van Market Gar den is echter volgens De Jong niet aan het verraad van Lindemans te wijten geweest. De Duitser aan wie „King Kong” zijn informatie gaf, vertrouwde hem niet en gaf aan de Wehrmacht slechts een kort verslag door waarin „Arnhem” niet eens werd genoemd. Overigens meent dr. De Jong dat een geallieerde overwinning in september 1944 catastrofale gevolgen zou hebben gehad vóór het westen des lands. De Duitsers zouden dan in het westen met nietsontziende hardheid zijn opgetre den en het hebben opgeofferd voor de verdediging van Duitsland. Er lagen plannen klaar om de haveninstallaties van Rotterdam en Amsterdam grondig te vernielen, evenals vitale water- en elektriciteitsbedrijven. De Nederland se illegaliteit zou die grootscheepse vernielingen, waarvoor de Duitsers voldoende springstoffen hadden, niet heuben kunnen voorkomen, aldus De Jong. Hij hecht geen geloof aan de opmerking van minister-president Gerbrandy dat de Duitsers bij het welslagen van de geallieerde operaties „als hazen” zouden vluchten over de Afsluitdijk. Integendeel, aldus De Jong: de enorme Duitse macht zou zich, opgesloten in het westen, hard nekkig hebben verdedigd en de gevol gen voor de bevolking zouden rampza lig zijn geweest. Gelet op dit feit zegt De Jong dat het mislukken van „Arn hem” eigenlijk de redding voor West- Nederland is geweest. Zie voor een uitvoerig verslag en beschouwing over het nieuwste deel van De Jong, pagina 13. In kringen van de Nederlandse visserij- wereld genoot de overledene een grote bekendheid. Hij was onder meer secreta ris van het Visserijschap, secretaris van de Stichting van de Nederlandse Visserij, secretaris-penningmeester van de Reders- vereniging voor de Nederlandse Zeevisse rij en secretaris van de Coöperatieve Pro ducentenorganisatie van de Visserij. Dr. Boelmans Kranenburg had in Ne derlandse visserijkringen een gezagheb bende stem. Als zodanig was hij ten nauw ste betrokken bij het visserij-overleg in Europees verband te Brussel. Over al de daarmee samenhangende problemen had hij een zeer weloverwogen en duidelijke mening. In verband met het bereiken van de 65- jarige leeftijd zou hij per 1 januari 1981 worden gepensioneerd. Ter gelegenheid daarvan zou hem op 19 december in het Kurhaus in Scheveningen een afscheids receptie worden aangeboden. Deze is ui teraard afgelast. Twee dagen voor zijn plotselinge dood had onze verslaggever Eli Vlessing een interview met dr. Boel- Dit werd vanmorgen gezegd door staatssecretaris De Graaf van Sociale Za ken bij de opening van een nieuw gebouw voor het gewestelijk arbeidsbureau in Apeldoorn. Het aantal openstaande vaka- tures, voorzover deze worden gemeld bij de arbeidsbureaus, blijkt in enkele maan den gedaald van 70.500 tot 33.400. De staatssecretaris merkte overigens op dat er betrekkelijk weinig massale ontsla gen voorkomen. Dit vloeit volgens hem voort uit het feit dat werkgevers op grote schaal trachten hun minder produktieve werknemers te ruilen voor betere krach ten. v. Een Velsense delgatie vertrok maandag onder leiding van burge meester Molendijk naar Sri Lanka, net voormalige Ceylon. Daar wordt een tentoonstelling ingericht in het kader van de Holland-week. De Vel sense deputatie neemt in het kader van de jumelage geschenken mee van de Velsense bevolking, onder meer vijf kilogram spelden. Zie de IJmond-pagina’s Het Noordnollands Philharmonisch OrKest heeft een bezwaarschrift in gediend tegen een subsidieverlaging door de gemeente Beverwijk. Op 19 december wordt deze kwestie be- nandelo door de afdeling recht spraak van de Raad van State. Provinciale Staten van Noord-Hol- land hebben gisteren een aan vang gemaakt met de behandeling van de begroting voor 1981. Van problemen tussen de collegepartners CDA en PvdA, zoals eerder dit jaar, was niets te merken. Moeilijke problemen zijn vooruit geschoven naar volgend jaar. Wel heeft het college van GS voorge- steld om een fonds voor stadsver nieuwing in het leven te roepen. Zie verder de provinciepagina. driekwart van de Poolse landbouwers zijn particuliere boeren. Als actiemiddelen denken ze aan de weigering om hun pro- dukten te leveren aan de inkoopbureaus van de overheid, wat tot verdere voedsel schaarste in het land zou leiden. Eventue le acties zullen samen met Solidariteit worden gecoördineerd. van het KNMI tot morgenavond Veel bewolking en waarschijn- I lijk droog. Minimumtemperatuur aan de kust van 6 graden op de Wadden tot 0 graden in Zeeland; in het binnenland omstreeks min 2 I graden. Middagtemperatuur van 7 graden in het noordwesten tot 3 graden in Limburg. Krachtige tot harde zuidwestenwind. ^^HAArS^^ZIJLSTRAAT 96 TELEFOON 310 580

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1