Publieke belangstelling valt tot dusver tegen treffers en missers Internationaal voetbal AZ nog niet winstgevend 5 9 9 5 5 5 9 9 WINNAARS DOMTROFEE 9 Van der Duim en op afstand Govaert in vorm 6 tototips sportpuntiq 9 5 9 9 9 9 9 0 Vertraging Radnicki Gantwarg zet concurrentie Richard Budding opvallende goals Langeweg bij grootmeesters schaaktoernooi Wim Jansen: nog twee dagen rust Optimisme AZ over doorgaan UEFA-duel r k. 3 8 9 2 2 1 2 6 1 80 60 80 60 50 100 30 30 70 30 30 40 40 20 40 30 30 20 40 30 30 50 30 30 40 30 3 20 3-1 1-1 0-0 2-2 2- 1 3- 1 7-1 2-1 1- 0 2- 1 Ingev. 2 1 7 7 12 3 0-2 1-0 1-2 1-1 1-2 1976- 1977 1977- 1978 1978- 1979 1979- 1980 1980- 1981 ■BMfll .Het is AD HEESBEEN. Gesp. Dlpnt. Uitgev. Miel Govaert: opvallend '77-’78 '78-’79 ’79-’8O 2 40 1-1 0-1 20 T Arie Ligthart. N’Diaye (Mal) verspeelde een punt aan de laaggeplaatste Tsjechoslowaak Krista. De partij tussen de niet geheel fitte Jansen en Wiersma eindigde in remise. Bastiaan- net werd na vijf uur spelen bevangen door damblindheid. In de tot op dat moment voor hem gunstig verlopen partij tegen de Senegalees Diaw, maakte de Nederlander een blunder, die onmiddellijk verlies bete kende. Clerc slaagde er in een aanvallen de partij tegen Marcos uit Brazilië niet in beslissend voordeel te verwerven. Via een handig eindspel haalde de Braziliaan een remise uit de strijd. Jannes van der Wal was de enige Nederlander die tot winst kwam. Hij speelde tegen Bassirou Ba. De Senegalees werd het slachtoffer van een goed voorbereide combinatie. (Van onze sportredactie) ALKMAAR/HAARLEM. Spelers, be geleiders en supporters van Radnicki zijn vannacht met grote vertraging in Neder land gearriveerd. Het gezelschap zou aan vankelijk gistermiddag om een uur in Nederland aankomen, maar landde uit eindelijk pas om elf uur ’s avonds op Schiphol. BAMAKO (ANP). In de achtste ron de van het toernooi om het wereldkampi oenschap dammen in Bamako heeft Ana toli Gantwarg zijn voorsprong op zijn naaste concurrent, N’Diaye, vergroot tot twee punten. Gantwarg (Sov) speelde te gen Gba Benoit uit Ivoorkust een sterke partij, die hij perfect afwikkelde. Finland heeft in Helsinki de tafelten- niswedstrijd voor de eerste divisie van de Europese competitie tegen Luxemburg met 6-1 gewonnen. Polen is koploper ter wijl Nederland vijfde is. De grootmeestergroep bestaat uit de volgende veertien spelers: Timman, So- sonko, Ree en Langeweg (allen Neder land), Adorjan en Sax (beiden Hongarije), Taimanov en Romanisyin (beiden Sovjet unie), Andersson (Zweden), Miles (Enge land), Gheorghiu (Roemenië), Torre (Fhi- lippijnen), Browne (Verenigde Staten) en Unzicker (West-Duitsland). Voor de meestergroep hebben de vol gende tien spelers een invitatie ontvan gen: Law, Lee en Povah (allen Engeland), Bernat (Argentinië), Sisniega (Mexico), Böhm, Faasse, Ligterink, Van der Sterren en Van der Wiel (allen Nederland). Donderdagochtend moet hij zich dan weer melden bij de artsen, die dan zullen controleren of de beschadiging aan het hoornvlies van zijn linkeroog is genezen. „Daarna mag ik waarschijnlijk weer be ginnen. Ik ga er wel van uit dat ik zondag met Ajax mee kan spelen tegen Willem II”, aldus Jansen. Budding is een technisch begaafd spe ler die als een van de weinigen op dit moment de klasse bezit zijn directe te genstander uit te spelen. Vandaar dat hij wekelijks opgelucht waarneemt dat de scheidsrechters harder optreden te gen de defensieve praktijken die som mige spelers hanteren om hun tegen stander uit de wedstrijd te spelen. Ri chard Budding: „Ik heb duidelijk voor delen bij de andere aanpak van de scheidsrechters. De technische spelers krijgen meer bescherming, vooral tegen de tackle op de achillespees. Dat was voorgaande seizoenen wel anders. Toen 0-0 3-0 0-3 0-0 0-0 2-0 5 7 11 10 5 RICHARD BUDDING: nooit vaste eerste- elftalspeler geworden was het absoluut onmogelijk een bal aan te nemen en er mee weg te draaien. Die mogelijkheid wordt ons soort voet ballers gelukkig weer geboden. Kijk maar naar Pier Tol en Pierre Vermeu len die evenals ik zijn opgebloeid”. D WIJK AAN ZEE (ANP). Kick Lange weg completeert de grootmeestergroep van het 43e Hoogovens Schaaktoernooi, dat van 16 januari tot en met 1 februari in Wijk aan Zee wordt gehouden. Het orga nisatiecomité heeft hem boven John van der Wiel verkozen naar aanleiding van de resultaten tijdens de schaakolympiade op Malta. Van der Wiel kreeg een invita tie voor de meestergroep. DE OPSTELLING van AZ: Treytel. Van der Meer. Mtetgod, Spelbos, Hovenkamp. Arntz, Pe ters, Nygaard, Jonker, Kist, Tol of Welzl. De Kuip was voor de derde achter eenvolgende Feyenoord-Ajax uitver kocht. In het seizoen 1977-1978 zat de Kuip slechts voor de helft vol. De laatste uitslag (4-2) werd het dichtst benaderd in het seizoen ’75-’76 toen Feyenoord met 4- 1 won. Dat was vijf seizoenen geleden. Utrecht weinig kans. Met een uitgebalan ceerde 39.90 op de 500 meter en een impo nerende 4.15,44 op de 3000 meter was er voor de anderen weinig eer te behalen, hoewel het er op de 3000 meter even naar uit zag dat Kleine de ereplaats voor zich zou opeisen met 4.15,89. De Drent kwam ook op de 500 meter goed uit de voeten met 41.43, doch werd in de algemene rang schikking toch voorbijgeschoten door Frits Schalij, die met een derde plaats op de 500 meter (40.34) en een vierde positie op de 3000 meter (4.17,64) de stijgende lijn weer te pakken heeft. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Wim Jansen is al weer goeddeels bekomen van de klap. Het lapje dat het zondag in de Kuip geraakte linkeroog van de Ajacied be schermde, mag weer worden verwijderd en Jansen moet nog twee dagen rust nemen, zo kreeg hij gisteren te horen in het ziekenhuis, waar hij was behandeld nadat hij door een ijsbal was geraakt. Richard Budding speelt al weer zeven jaar betaald voetbal, ondanks zijn 23 jaren. Aan het eind van dit seizoen loopt zijn contract af. Hij wil niets liever dan een verlenging van de verbintenis met Feyenoord. De Rotterdammers zijn dan in ieder geval verzekerd van .een aan trekkelijke rechtervleugelbezetting. De vertraging was ontstaan omdat de bus van Radnicki op weg van Nis naar Belgrado als gevolg van een ongeval twee uur later dan gepland het vliegveld be- Miel Govaert heeft bij de sprinters op onweerstaanbare wijze zijn selectie voor de interlandwedstrijd NoordwegenNe derland, over twee weken in Kongsberg, afgedwongen. De sprinter die vorig jaar op ondubbelzinnige wijze werd „afge schreven” kwam op een sterke manier terug. Via een eerste plaats op zowel de 500 als de 1000 meter liet hij de kernploeg, met uitzondering van Sies Uilkema (blessure), en de overige gewestelijke sprinters ach ter zich. Onder goede omstandigheden, het vroor een graad of vijf en er stond nauwelijks wind, kwam de Amersfoortse makelaar tot tijden van 39,22 seconden en 1.18,53 min. de laatste tijd betekende zelfs een baanrecord. Hilbert van der Duim, mogelijk wat tegenvallend bij de wedstrijden om de IJssel-cup, maar in Eindhoven een week later reeds demonstrerend dat de vorm komende was, liet zijn concurrenten in Hans van Helden verscheen in tegen stelling tot eerdere berichten wel in Utrecht en reed erg sterk. Een tweede plaats achter de ongenaakbare Hilbert van der Duim, opgebouwd met een twee de positie op de 500 meter (40.28) en een derde plaats op de 3000 meter (4.16.57). UTRECHT (ANP). Hilbert van der Duim bij de allrounders en Miel Govaert bij de sprinters zijn gisteravond de win naars geworden van de schaatswedstrij den om de Domtrofee te Utrecht. Dat Van der Duim de trofee voor de tweede ach tereenvolgende maal veroverde, was geen verrassing. Na zijn magere start bij de IJsselcup, toonde hij vorige week tij dens de Brabant-trofee, die hij voor de derde keer in successie won, al naar een goede vorm te groeien. Op de kunstijs baan in Utrecht die geheel in het teken stond van het tienjarig bestaan, vervolg de hij de goede weg. Hans van Helden presteerde weer goed en werd tweede voor de kernploegleden Schalij (derde), Kleine (vierde) en Kramer (vijfde). De overwinning van Govaert bij de sprinters was echter een „verlate sinter- klaas-surprise”. De dit jaar niet meer in de kernploeg van Jorrit Jorritsma opge nomen Amersfoorter won beide afstan den. Hij nam de trofee over van Jos Valentijn, die is gestopt met de wed strijdsport. Georg Kessler: „De keuze Tol of Welzl ligt niet in het taktische vlak. De enige maatstaf is wie van beiden het beste in vorm is.” Uitgaande van die opvatting mag worden aangenomen dat morgen te gen Radnicki Kurt Welzl in het basisteam zal voorkomen. In de nostalgische topper Feyenoord-Ajax was Richard Budding een van de meest opvallende spelers. Niet alleen had zijn directe tegenstander Peter Boeve op het zeer moeilijk te bespelen veld geen vat op hem, maar met twee doelpunten had hij een belangrijk aandeel in de uiteindelijke zege van Feyenoord op zijn Amster damse tegenstander. Juist die twee doelpunten zijn zo opmerkelijk bij Richard Budding omdat hij bekend staat als een specifieke rechterspits die als zijn hoofddoel het in stelling brengen van de centrumspits ziet. De laatste weken is daar echter danig verandering in gekomen, want zijn vijf goals in de laatste vier wedstrijden stijgen ver boven zijn gemiddelde uit. In de voorgaande vier seizoenen, plus een half hij werd in de tweede helft van 1976-1977 overgenomen van Wage- ningen dat toen in de eerste divisie speel de kwam Budding slechts tot drie doelpunten totaal. En nu heeft hij reeds zes goals achter zijn naam staan na tien wedstrijden. Vanwaar deze produktieve „uitspatting”? Budding: „Het is alom bekend dat je met doelpunten maken een portie geluk moet hebben. Maar ik ben dit seizoen doelgerichter gaan voet ballen. Van origine ben ik een specifieke rechterspits, maar ik trek nu meer naar binnen om daar mijn kansen te zoeken en te benutten. De laatste wedstrijden voel ik mij sterk. De ploeg speelt als totaliteit sterk voetbal en de spelers vul len elkaar goed aan. Mijn zelfverzekerd heid werd nog eens onderstreept door de resolute manier waarop ik liet merken die strafschop te willen nemen. Omdat ik wist dat ik op dat moment niet kón falen.” Toch is Richard Budding nooit een vaste eerste-elftalspeler bij Feyenoord geworden. Ieder seizoen moest hij na een paar minder sterke wedstrijden af haken, om zo'n vijf wedstrijden later zijn plaats weer in te nemen. Maar mees tal niet voor lang. Blijkbaar is dat het risico van het spelen bij een topclub en het daar aanwezige spelerspotentieel. Richard Budding: „Bij Feyenoord of welke andere topclub wordt van je ver langd dat je iedere wedstrijd een goede prestatie levert. Ik denk echter dat iede re speler per seizoen wel eens zijn zwak ke periode kent. Ik heb die zeker. En op die momenten zie ik tegen het voetbal op. Ik denk ook dat een spitsspeler eer der aan vervanging toe is na een slechte prestatie dan een verdediger. Ook speelt het tussentijdse beleid van de club mee. Nu is weer de Deen Jacobsen gekocht, ook een specifieke rechterspits. Bij zo’n aankoop ga je toch denken. Zonder zelf vertrouwen is de beste sportman ner gens. Dat dient in de gaten te worden gehouden.” De uitslagen van de voor de achtste ronde gespeelde partijen zijn: Jansen (Ned)-Wiersma (Ned) 1-1. Van der Wal (Ned)-Ba (Sen) 2-0. Diaw (Sen)-Bastiaannet (Ned) 1-1, Soumaoro (Mal)- Verpoest (Bel) 1-1, Marcos (Bra)-Clerc (Ned) 1-1. Krista (Tsj)-N’Diaye (Mal) 1-1, Lesytsjinski (Sov)-Misjtsjanski (Sov) 1-1, Korenevski (Sov)- Issalene (Fra) 2-0, Gba Benoit (Ivo)-Gantwarg (Sov) 0-2, Sjtsjogoljev (Sov)-Issa Traore (Ivo) 1-1, Veltman (Can)-Mogiljanski (Sov) 0-2. Na acht van de 21 ronden is de stand: 1. Gantwarg 14 punten, 2. N’Diaye 12, 3. Korenevs ki, Mlsjtsjanski 11, 5. Clerc, Mogiljanski, Sjtsjo- goljev en Van der Wal 10, 9. Lesjtsjinski, Wiers ma 9. 11 Jansen, Marcos 8, 13. Gba Benoit, Issa Traore en Verpoest 7, 16. Ba, Bastiaannet en Diaw 6, 19. Issalene, Veltman 5. 21. Soumaoro, 22. Krista 1. Toch neemt Richard Budding ander zijds waar dat het voetbal verandert. De technische hoogstandjes zonder defen sieve opdrachten zijn voorbij. Werken en in dienst spelen van het team staan hoog aangeschreven, zeker bij Feyen oord dat een gedeeltelijk gebrek aan technische bagage moet compenseren door enorme werklust en een perfecte conditie. Richard Budding hierover: „Als je niet werkt dan val je uit de boot, zeker bij Feyenoord. Ook ik als tech nisch maar vooral aanvallend ingestelde speler moet mijn defensieve opdrachten goed vervullen. Anders ben ik mijn plaats kwijt. Daarentegen heb ik aanval lend geen opdrachten en kan ik naar mijn eigen inzicht te werk gaan. Dat is prettig want dan haal je het technische vernuft gelukkig niet helemaal weg. Ook in dit opzicht is Pierre Vermeulen een goed voorbeeld. Bij Roda JC verdedigde hij geen meter, maar bij Feyenoord blijkt dat ook bij hem een samengaan van beide mogelijk is.” Georg Kessler wenste zich gisteren dan ook nog niet uit te spreken over de samen stelling van zijn tweemansvoorhoede. 1 2 3 V 22 4 9 9 17 29 (Van onze sportredactie) ALKMAAR. Wanneer AZ'67 morgenavond voor de eerste maal in de geschiedenis van zijn bestaan de kwartfinales van het UEFA-Cuptoernooi binnenstapt en daar twijfelt eigenlijk niemand aan, gezien de vorm in de vaderlandse competitie én de gunstige uitgangspositie (2-2), die veertien dagen geleden in Joegoslavië in de eerste omloop tegen Radnicki werd gerealiseerd dan is dat niet alleen sportief, maar zeker ook financieel een zorg minder. „Want”, zo stelt AZ-voorzitter Arie Ligthart. „onze deelname aan het UEFA-toemooi is tot dusver bepaald geen winstgevende aangele genheid geweest. Het heeft ons alleen maar geld gekost en we staan dan ook duidelijk in de min". Een uitverkocht huis zou volgens Arie Ligthart die negatieve balans weer in evenwicht kunnen brengen. „In dat geval zouden we quitte spelen”, aldus de AZ- praeses. De belangrijkste oorzaak van die financiële tegenvaller moet behalve aan de dure huishouding voornamelijk wor den toegeschreven aan de geringe publie ke belangstelling bij de wedstrijden in de eerste (Red Boys) en tweede (Levski Spar tak) ronde. In totaal kon AZ in die twee duels slechts 16000 toeschouwers begroe ten, hetgeen in schrille tegenstelling staat tot enkele jaren geleden toen de Alkmaar- se formatie weliswaar na twee ronden onderuit ging maar een kassucces boekte vanwege het feit, dat tegen clubs als Bar celona en Ipswich Town werd gespeeld. „Toen sprongen we er financieel wel uit”, benadrukt Arie Ligthart. „Dit jaar hebben we gewoon de pech dat we tegenstanders hebben geloot, die niet zo erg aanspreken. Tegen Levski Spartak bijvoorbeeld had den we gerekend op circa 14.000 mensen, maar achteraf bleken er maar 11.000 te zijn geweest. Voor ons is het opnieuw een tegenvaller dat de wedstrijd tegen Rad- ALKMAAR. De kans, dat de UEFA-Cup ontmoeting tussen AZ’67 en het Joegoslavische Radnicki Nis morgenavond in Alkmaar geen doorgang kan vinden in verband met de toestand van het veld wordt in Alkmaarse kringen zeer onwaarschijnlijk geacht. Weliswaar ligt er een enkele centimeters dikke sneeuwlaag op de grasmat, maar aangenomen wordt, dat wanneer die is verwijderd volgens afspraak met de gemeente gebeurt dat vandaag er zonder meer kan worden gespeeld. Enaangezierrook dë'weersvooruitzichten niet ongunstig zijn, rekent men er bij AZ dan ook op dat het duel normaal kan worden afgewerkt. Is dat niet het geval dan wordt de wedstrijd verschoven naar donderdag. Een situatie, waarmee trainer Georg Kessler overigens bepaald niet gelukkig zou zijn. „Een dergelijke verschuiving komt ons in verband met het treffen tegen Roda JC van zaterdag bijzonder ongelegen. Ik verwacht echter niet dat het zo ver zal komen”, aldus de oefenmeester. Die 4-0 nederlaag was toen de eerste voor Beenhakker op de achtste competi- tiedag, nadat hij op de vijfde het bewind van Cor Brom had overgenomen en was begonnen met een 1-1 op eigen veld tegen Haarlem. reikte. Daardoor misten de Joegoslaven het vliegtuig, moesten vervolgens zeven uur wachten omdat het vliegveld door zware sneeuwstormen werd geteisterd, waarna tenslotte werd uitgeweken naar Zagreb. Daar moest het gezelschap nog eens vier uur wachten, alvorens naar Ne derland kon worden vertrokken. N.A.C. Wageningen Roda JC Go Ahead Eagles FC Utrecht —Willem II Feyenoord —FC Twente FC Amsterdam Haarlem de Graafschap Heerenveen opnieuw een tegenvaller dat de wedstrijd tegen Radnicki niet uitverkocht is". Vast staat wel, dat Kees Kist in de punt van de aanval zal opereren, onduidelijk is echter wie hem zal assisteren: Pier Tol of Kurt Welzl, die afgelopen zaterdag in Al banië met het Oostenrijkse team aantoon de dat zijn vorm en schotvaardigheid (hij maakte de winnende treffer) niet hebben geleden onder zijn langdurige verblijf op de bank. overtuigende wijze met 3-1 en ik heb be grepen dat dat hun beste wedstrijd van het seizoen is geweest.” Een dergelijke morele opsteker heeft de Alkmaarse equipe het afgelopen week einde niet kunnen afdwingen, omdat het duel tegen Go Ahead Eagles, dat voor zaterdag was vastgesteld, geen doorgang kon vinden. Een werkonderbreking, die veel spelers goed uitkwam, gezien hun klaagzang over vermoeidheid na afloop van de confrontatie tegen FC Utrecht. Een van de spelers, bij wie die verschijn selen toen zeer nadrukkelijk merkbaar waren, was Pier Tol, wiens basispositie daardoor opnieuw punt van discussie is geworden. Paspoort Richard Budding (eredivisie): Seizoen 1974-1975 De 25ste editie van Feyenoord-Ajax sinds de invoering van de eredivisie bij het begin van het seizoen 1956-1957 bracht de elfde winst voor de Rotter dammers. Tien wedstrijden eindigden in een gelijkspel waarvan negen in 1-1. Ajax wist slechts vier keer met een overwinning de Kuip te verlaten. Het eindresultaat van deze keer (4-2) werd nooit eerder gehaald. Bij eerdere overwinningen zaten enkele opvallende uitslagen t.w. 7-3, 9-5, 9-4, 1-5 en 0-5. Wim Jansen speelde zijn laatste wed strijd in de Kuip op 2 maart 1980 met Feyenoord tegen Excelsior; een wed strijd die toen zeer verrassend in 0-4 eindigde. Eerder in dat seizoen had Wim Jansen met Feyenoord van Ajax gewon nen: met 4-0 door doelpunten van Ge rard v.d. Lem, Peter Petursson en Jan Peters (2x). Dat spelers komen en gaan blijkt uit de opstelling van het vorig seizoen ver geleken met die van zondag j.l. Bij Fey enoord speelden toen en nu mee: Niel sen, v. Deinsen, Notten, Peters en Sta- FC Groningen FC Den Haag AZ'67 PEC (Z) NEC Ajax MW Sparta R SC Cambuur Fortuna S FC Vlaardingen Eindhoven Toto-gelijk: 3-4-9-15-25-27-28. De topper G MWFeyenoord Georg Kessler: „Hoewel ik met positieve gevoelens naar deze wedstrijd toeleef, be tekent dat niet dat we al in dcj-volgepde ronde zitten. Radnjcki is een lasftge ploe^g; voor wie het hier makkelijker'spelen is dan'voor AZ. omdat wij het spel moeten maken. Bovendien zullen zij ongetwijfeld met veel vertrouwen rjaar deze ontmoe ting hebben toegeleefd. De afgelopen week versloegen zij immers in de Joegos lavische competitie Hadjuk Split op Club Wageningen Feyenoord fleu en vielen Van Til en Budding later in. Niet voor in de opstelling kwamen Wijnstekers (geschorst), Van Engelen (doelman), v.d. Korput (Italië), Peturs son (geblesseerd) en Jansen (Ajax). Bij Ajax speelden beide wedstrijden mee: Schrijvers, Schoenaker, Ling, Lerby, Arnesen en Jensen. Niet meer er bij: Meutstege (geblesseerd), Krol (Italië), Tahamata (België), Wijnberg (gebles seerd) en Everse (gestopt). nicki niet is uitverkocht (er zijn nog 3000 staanplaatsen over - red.)”. Vandaar dat AZ hoopt, dat er op 14 januari wanneer de loting voor de kwart finales plaatsvindt, een interessantere op ponent uit de beker komt dan de laatste drie keer. Mopht dat het geval zijn dan is het niet uitgesloten dat wordt uitgeweken naar het Olympisch Stadion in Amster dam. Enerzijds, omdat die accommodatie aanzienlijk meer toeschouwers (ca. 65.000) kan herbergen en anderzijds omdat er meer en betere faciliteiten zijn voor de pers. Arie Ligthart: „We zullen een en ander pas overwegen wanneer we weten welke club onze tegenstander in de volgende ronde zal zijn. Ons uitgangspunt is dat we zoveel mogelijk mensen in de gelegenheid willen stellen naar AZ te gaan. Onze mo gelijkheden in Alkmaar zijn tenslotte maar beperkt. Wanneer we onze slag kun nen slaan, zullen we dat zeker niet nala ten.” Blijft de publieke belangstelling voor de verrichtingen van de Alkmaar- ders op het internationale platform enigs zins onder de verwachtingen, geheel an ders ligt dat in de nationale competitie. Arie Ligthart: „We draaien met een ge middelde van 12.000 bezoekers en dat is een aantal, dat. iets boven onze begroting ligt. Dat gemiddelde is volgens mij overi gens het maximaal haalbare, want zelfs het duel tegen Feyenoord was niet uitver kocht.” Hoewel trainer Georg Kessler die cij fers niet onberoerd zullen laten, heeft de Nederduitser zijn aandacht meer gericht op continuering van het sportieve succes, in het bijzonder op het bereiken van de laatste acht. Een positief resultaat tegen Radnicki kan die voortzetting veilig stel len. hetgeen afgaande op het vertoonde spel van de Joegoslaven in Nis en de puntendeling die werd afgedwongen, niet al te veel problemen mag opleveren. 1

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21