Rijnmondlucht weer vuiler So wa STERKE DALING BESTEDINGEN Grote school tot W; ONDER TREIN No Adviesraad Defensieaangelegenheden Eu Taiwan-order: vier jaar werk voor 1250 man WA-premie mag 7 procent omhoog niet nadelig voor leerling Blaaspijpje over drie jaar niet meer in gebruik Meer geld voor aankoop van natuurgebieden op Pr CAO-akkoord uitgeverijen vis uit 99 99 II Ij O fi 4 Chauvinisme Waugh 4 -i -9 0 13 -2 -14 1 Berlin Beroemd Books of the Year Burgess Roddel z DI door Nico Scheepmaker (Van onze redactie binnenland) I I DEN HAAG. De economi sche vooruitzichten voor ons land zullen volgend jaar nog slechter zijn dan tot nu toe werd aangeno men. De economische bedrijvig heid neemt sneller af dan ver wacht door een snelle daling van de particuliere bestedingen. Dit heeft minister Albeda van Sociale Zaken gisteren meegedeeld aan de Tweede Kamer. C Z DINSDAG 9 DECEMBER 1980 trijfël Albeda verwacht verdere verslechtering economie Zie ook pagina 4 het \xzeerj De in tweeën gebroken restanten van een auto die gisteren op een spoorwegovergang bij Zetten (Betuwe) onder een trein raakte. De bestuurster raakte zwaar gewond. Eerder op de dag 1 e j -3 -3 3 o n -4 2 11 5 3 -3 9 15 10 -6 10 -2 1 6 12 6 Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) vindt overigens dat het overleg met de werkgevers in de Stichting van de Arbeid over de werkgelegenheid voor rang moet hebben boven het door Albeda voorgestelde verplichte overleg. Het par lement moet de behandeling van Albeda’s ontwerp opschorten omdat een wettelijke regeling nu alleen maar een belemmering Overigens verwerpt Albeda de door een deel van de Kamer gewenste forsere ver laging van de prijscompensatie dan de regering wil, van de hand. Een dergelijke maatregel zou volgens hem vooral voor mensen met een minimuminkomen extra negatieve effecten hebben. Wat de bestedingen betreft wijst de be windsman erop, dat het Centraal Planbu reau (CPB) drie maanden geleden voor dit jaar een lichte stij'ging van de bestedingen voorspelde. Volgens Albeda is inmiddels echter duidelijk dat hiervan geen sprake zal zijn. Ook volgend jaar zullen de beste dingen teruglopen, zo voorspelt hij. Daar door komt de orderportefeuille van de industrie nog sterker onder druk te staan dan werd verwacht. Bovendien kampt het bedrijfsleven met exportproblemen als gevolg van het volgens Albeda te hoge loonniveau in ons land. Volgens de minis ter is er slechts één lichtpuntje: de ontwik keling van de loonkosten kan volgend jaar meevallen, mits de Kamer vasthoudt aan haar eerder ingenomen standpunt dat vol gend jaar de lonen flink moeten worden gematigd De Kamer is vanmiddag begonnen met het debat over de onlangs door de rege ring afgekondigde loonmaatregel. Een speciaal bataljon (800 man) voor vredesopdrachten van de Verenigde Na ties is volgens de ADA nodig om te voor komen dat de NAVO-verplichtigen van het Nederlandse leger in de knel komen. Doordat nu een bestaand bataljon in Li banon optreedt, wordt de parate sterkte van het leger aangetast, aldus de ADA. Behalve uit een staf van ruim tachtig beroepsmilitairen, zou het VN-bataljon ook moeten bestaan uit vrijwilligers. Wie zijn dienstplicht er op heeft zitten, zou zich kunnen aanmelden bij het bataljon. Hij kan dan gemobiliseerd worden zodra de VN Nederland om bijstand vraagt. De gewone mobilisatieplicht vervalt dan. Om voldoende vrijwilligers te krijgen, is volgens de adviesraad een wervingscam pagne nodig. Bovendien zullen wettelijke maatregelen moeten worden getroffen om te waarborgen dat men na de dienst zijn baan weer terug kan krijgen. De vrijwilli gers zullen volgens het ADA-plan een jaar voor mobilisatie beschikbaar zijn en kun- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Nederland moet een apart bataljon instellen voor VN- vredestaken, zoals in Libanon. Vrij willigers die hun gewone diensttijd er al op hebben zitten zouden dat betal- jon moeten bemannen. Dit staat in een advies dat de Adviesraad Defen sieaangelegenheden (ADA) gisteren aan de regering heeft uitgebracht. raakte op het baanvak Eindhoven-Weert onder Heeze ook een personenauto onder een trein. De bestuurder kwam hierbij om het leven. Het voorgestelde VN-bataljon zal Ne derland per jaar 56 miljoen gulden kosten wanneer het daadwerkelijk optreedt. In de jaren dat er geen concrete taak is, kost het gereedhouden 9 miljoen. Bovendien is een eenmalige uitgave van 63 miljoen gul den nodig om de nodige wapens en andere spullen aan te schaffen. Nederland zou, aldus het advies, moeten streven naar samenwerking met andere Europese landen voor het vervullen van VN-vredesopdrachten. Partners kunnen worden gezocht in de Benelux, onder de neutrale landen of zelfs in het Warschau pact. De Scandinavische landen hebben nu al een dergelijke „poule” voor VN- taken. De ADA heeft zijn advies uitgebracht aan minister De Geus van Defensie. Wan neer deze het al dan niet gewijzigd ovemeemt, zal het parlement er over moe ten oordelen. Voordat het bataljon op verzoek van de secretaris-generaal van de VN wordt inge zet, moet volgens de adviesraad van Ne derlandse zijde een onderzoek ingesteld worden naar de politieke situatie in een betrokken gebied. Dit onderzoek dient te worden uitgevoerd in relatie tot de belan gen van Nederland op politiek, econo misch, psychologisch en/of cultureel ter rein, waarbij moet worden onderzocht of eventuele Nederlandse deelneming geen onaanvaardbare schade aan die belangen toebrengt. Tot deze belangen hoort dat Nederland in het verband met een VN- vredesmacht geen te overheersende posi tie inneemt. Ik neem me al jarenlang voor om onge zien de tien meest genoemde boeken van die twee lijsten aan te schaffen en wie weet nog te lezen ook, maar het blijft toch meestal bij de aanschaf van één of twee boeken, die mijn nieuwsgierigheid heb ben opgewekt. Een zeker chauvinisme kan deze boekbeoordelaars overigens niet worden ontzegd: je krijgt sterk de indruk dat zij niet de „Books of the Year” moeten kiezen, maar de „English Books of the Year”. Slechts sporadisch wordt een En gelse vertaling van een niet-Engels boek genoemd (dit jaar bijvoorbeeld „The Oak and the Galf” van Solzjenitsyn). Pikant is ook, dat een aantal beoorde laars tevens tot de beoordeelden behoren. Zo wordt „Personal Impressions” van Isaiah Berlin veel genoemd, terwijl Isaiah Berlin zelf ook aangeeft welke drie boe ken hij de beste vond. Maar hij noemt geen boek van een der schrijvers die zijn boek het beste vonden! Isaiah Berlin zegt bijvoorbeeld niet dat hij „The Tale Bea rers” van V. S. Pritchett (2x genoemd) tot de drie beste boeken vindt behoren, ter wijl Pritchett wel zijn „Personal Impressi ons” tot het beste rekent Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis zw. bew. 1. bew. on bew. onbew. zw. bew. 1. bew. h. bew. zw. bew. onbew. onbew. zw. bew. regen onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. mist mist h. bew. onbew. onbew. geh. bew. mist geh. bew. geh. bew. 1. bew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. onbew. met ontvangen h. bew. onbew. geh. bew. zw. bew. regen 1. bew. niet ontvangen geh. bew. h. bew. zw wnw z zzw nno windst. 5 5 20 13 -5 4 -3 -2 -5 0 9 2 -0 -6 -5 Winnaar van „Books of the Year 1980” werd „The Letters of Evelyn Waugh” (Weidenfeld), dat 9 keer genoemd werd, en wel door Michael Holroyd, V. S. Pritchett, George Steiner, Tom Stoppard, Martin Amis, Anthony Burgess, Clive James, Roy Jenkins en Frederic Raphael. c 0.1 0 0 0 0 0.1 0.2 0 0 0 0.4 2 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 OSL Europ< econor schelvi wordei Dit functie voor A teerd beide Een f .wacht insped dan bi gaan, digden om te soorter stellen, lukken BEI revolt gemat die ac ayatol C PAR Europe gend ji maand se Ag< gistere: Vers, uitgew gecom moet v we pre dus de motore misluk Op regerin gehouc ESA. tot be' dusver met de Dat lid Aj radio Zone zelf oc lijke s sen Bi lossing Giste houd Khome se pre: nisters ter gei Irak. maar 1 Bani-S eerder het lai door r waarsc geslage JAK admin heidsd ten v< doeld Soec confer revolu evenm den er dat acl zijn ge zijn ve is wee: king o siërs a tie var Dat 1 ke mol bij on wie zie de adr ringen Chines -12 -18 -16 1 -5 -5 0 -2 -S -13 7 1 17 De verslechtering van de economie blijkt volgens de bewindsman ook uit de veel snellere stijging van de werkloosheid dan was geraamd. Het kabinet verwacht dan ook dat nog dit jaar de grens van 300.000 werklozen zal worden overschre den. Albeda wijst voorts op het groeiende financiële tekort van de rijksoverheid door de tegenvallende belastingopbreng sten. Verder moet een afweging plaats heb ben tussen het belang van de gevraagde bijdrage en de overige veiligheidsbelan gen van Nederland. Nagegaan moet wor den of de vredesoperatie, zowel in haar politieke context als haar type en struc tuur, een vredesbevorderend karakter draagt. De voorzienbare risico’s moeten in een aanvaardbare verouding staan tot het doel dat wordt nagetreefd en tenslotte moet de Nederlandse regering zich het recht voorbehouden het ter beschikking gestelde bataljon zonodig terug te trek ken, aldus de ADA --A Weer in binnen- en buitenland DEN HAAG (ANP). De rijkspolitie zal in de komende drie jaar ruim duizend alcoholcontrolemeters (de zogeheten alco- control) aanschaffen. Het blaaspijpje zal dan worden afgeschaft. Dit heeft het korps rijkspolitie gisteren bekendge maakt. Met de nu afgesloten order voor ruim duizend alcocontrols is een bedrag ge moeid van ruim twee miljoen gulden, al dus de rijkspolitie. De apparaten zullen door Philips in Nederland worden gefa briceerd. De eerste driehonderd alcohol controlemeters zullen begin volgend jaar worden afgeleverd. Bij alle zeventien dis tricten van de rijkspolitie en bij de alge mene verkeersdienst zullen ze dan in ge bruik worden genomen. De alcocontrol is een door de minister van Justitie toegestaan selectiemiddel voor bestuurders van voertuigen, die alco hol hebben gebruikt. Medio dit jaar gaf de minister toestemming om het apparaat te gebruiken en nu ook om het aan te schaffen. Het alcoholcontroleapparaat is zodanig ontworpen dat met één blaasproef de overschrijding van de ingestelde promil lages kan worden afgelezen, te weten 0,5, 0,8 en 1,8 promille. Het apparaat geeft ook aan of er genoeg in is geblazen, waardoor „knoeien” niet meer mogelijk is. Het ap paraat kan zowel op straat als op het bureau worden gebruikt. De alcoholcon- trolemeter is al bij een zeer klein aantal gemeentelijke politiekorpsen in gebruik. SÉ S ZZW zw zzw zzw zw wzw zzw zw zw zzw zzw nno n wzw ozo zzw zzw n wzw w nw zw no o zw zw windst. ozo ono zzw nnw zw zo n (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering trekt 12 miljoen gulden meer uit voor de aankoop van natuurgebieden. Hiermee komt deze begrotingspost van het ministerie van CRM op totaal 29,5 miljoen gulden voor volgend jaar. Dit heeft staatssecretaris Wallis de Vries van CRM gisteravond toe gezegd aan de vaste Tweede-Kamercom- missie voor CRM. CDA en PvdA hadden om twintig miljoen gulden extra voor de aankoop van natuurgebieden gevraagd. voor het overleg in de Stichting van de Arbeid zou betekenen, aldus de Verbonds- raad van het CNV gisteren. Het christelijk vakverbond neemt hier mee een ander standpunt in dan de Fede ratie Nederlandse Vakbeweging (FNV) die zowel een wettelijke regeling als ge lijktijdige voortzetting van het overleg in de Stichting van de Arbeid nuttig vindt. Een wettelijke overlegplicht kan als stok achter de deur voor de werkgevers geen kwaad, zo redeneert de FNV. Wel vindt de FNV het een gemis dat Albeda in zijn wetsontwerp geen verplichting voor de werkgevers heeft opgenomen, de vakbon den bij periodiek overleg gegevens te ver strekken over de economische situatie van het bedrijf, de werkgelegenheidsvoor- uitzichten en de gevolgen van investe ringsbeslissingen. Het FNV-bestuur heeft de Kamer dringend gevraagd, Albeda’s nen ten hoogste zes maanden worden uit gezonden. De ADA heeft het idee een vredesbatal- jon te bemannen met dienstplichtigen die gewetensbezwaren hebben tegen het ge wone leger, verworpen. „Het is niet de bedoeling twee soorten militairen te kwe ken”, aldus H. J. Neuman, directeur van het Instituut voor Vredesvraagstukken (IW), onder wiens leiding het advies is opgesteld. De adviseurs erkennen dat het niet een voudig zal zijn voldoende vrijwilligers voor het vredesbataljon te vinden. „Maar een taak die gericht is op het actief hand haven van de vrede zal de jeugd toch wel aanspreken”, aldus ADA-voorzitter J. van Eisen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De veel gehoorde op merking dat grote scholen een nadelige invloed hebben op de leerlingen gaat niet op. De omvang van scholen in het voortge zet onderwijs vormt wat het welbevinden van de leerlingen aangaat slechts een zeer ondergeschi te factor. Schooltype, verste- delij ing, plaats waar de school staat, schoolorganisatie en onderwijskundige aanpak zijn van veel grotere invloed. Dit blijkt uit een onderzoek dat drs. W. Stoel van het Research Instituut voor het On derwijs in het Noorden (RION) heeft ge daan in opdracht van staatssecretaris De Jong van Onderwijs. Het onderzoek zal mede de basis vormen voor het rapport van de Commissie Schoolgrootte Voortge zet Onderwijs, die in het voorjaar een aantal beleidsaanbevelingen zal doen. Het onderzoek is verricht op 89 scholen en scholengemeenschappen voor voortge zet onderwijs, variërend van VWO (voor bereidend wetenschappelijk onderwijs) tot LTO (lager technisch onderwijs). De onderzochte schooltypen vertegenwoordi gen bijna 80 procent van het voortgezet onderwijs in ons land. Ruim 7.000 leerlin gen en 6.000 leraren werkten mee aan het onderzoek. Volgens Stoel daalt het welbevinden van de leerling na het eerste leerjaar vrij sterk. Die daling zet zich door tot in het vierde leerjaar een zekere stabilisatie op treedt. Drie mogelijke verklaringen voor de daling van het welbevinden zijn vol gens hem: de ontwikkelingsfase waarin de leerling zich bevindt, een te hoog gegre pen onderwijsniveau en het feit dat het „nieuwe” er na het eerste jaar af is. In grote steden ligt het welbevinden van de leerling volgens Stoel lager dan in kleine re plaatsen. Bij leerlingen van het LBO (lager beroepsonderwijs) is het welbevin den duidelijk kleiner dan bij VWO-leerlin- gen, aldus Stoel. Volgens hem hangt dat waarschijnlijk samen met het feit dat op de LBO-scholen minder vaak gemengde klassen (jongens en meisjes) voorkomen. r Op de tweede plaats kwam „Personal Impressions” van Isaiah Berlin. Bernard Levin motiveert zijn keuze aldus: „Por tretten, memoires en verslagen van ont moetingen met opmerkelijke mannen en vrouwen door iemand die zichzelf gerust als de opmerkelijkste van hen allemaal mag beschouwen, geschreven in proza van zulk een schoonheid, elegance en hel derheid dat het me doet huilen van jaloe- I zie”. Berlin’s „Personal Impressions” kreeg 6 stemmen. In The Observer gaven 31 letterkundige medewerkers hun mening, in The Sunday Times 25. Bij elkaar dus 56 medewerkers, onder wie liefst 9 vrouwelijke, en niet' minder dan 15 beroemde: William Gol ding, Bernard Levin, Paul Theroux, Tom Stoppard, Stephen Spender, Mary McCarthy, Anthony Burgess, Graham Greene, Edna O’Brien, Arthur Koestier, A. J. P. Taylor, Margaret Drabble, A. Alvarez, Philip Toynbee en Harold Pinter. Maar die laatste beoordeling is net zo lang als ze breed is natuurlijk, vooral voor een Nederlander die de Engelse literatuur al leen maar van de buitenkant kent. (Van onze redactie binnenland) ROZENBURG. De luchtverontreiniging in Rijnmond is vorig jaar toegeno men en weer op het hoge niveau gekomen van begin jaren zeventig. Uit het jaarverslag van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DGMR) blijkt dat de toename van de luchtverontreiniging (vooral zwaveldioxide), voor een deel te wijten is aan invloeden uit het Ruhr-gebied en uit het industriegebied rond Antwerpen. De industriële activiteiten in het gebied zelf, hebben ook voor een belangrijk deel aan de extra-luchtverontreiniging meegewerkt. Op de meetpunten is een toename geconstateerd van stoffen als ethaan, propaan, butanen en pentanen. Elf industrieën hebben zich niet gehouden aan de in hun vergunning aangegeven maximale uitworp. Vorig jaar werden voorts 336 maal de voorschriften, die gelden bij de verwerking en opslag van gevaarlijke stoffen, overtreden. In de maand december komen de Engel se zondagsbladen The Observer en The Sunday Times altijd met een pagina „Books of the Year”, waarin letterkundi- ge medewerkers van deze bladen vertel len welke drie boeken zij de beste van het afgelopen jaar vonden. Dat is al een lange traditie. Een iets kortere traditie is, dat ik alle genoemde „beste boeken” in deze twee zondagsbla den bij elkaar optel en een samenvatting fabriceer voor de vele Engels lezende le zers van deze rubriek, die door de uitmid delpuntige ligging van hun woonstee zel den of nooit de kans krijgen The Sunday Times en-of The Observer te kopen. Albeda wijst ook de bedenkingen vanuit de Tweede Kamer tegen zijn wetsontwerp dat werkgevers en werknemers wil ver plichten tot overleg over de werkgelegen heid, van de hand, zo blijkt uit zijn schrif telijke reactie op de opmerkingen die de fracties over het wetsontwerp hebben ge maakt. De bewindsman zegt dat er geen enkele reden is om zijn voorstel betutte lend te noemen of om het te zien als een aantasting van de eigen verantwoordelijk heid van werkgevers en werknemers. Al beda zegt dat hij met zijn wetsontwerp niet de bedoeling heeft op bedrijfstakni- veau bindende afspraken tot stand te doen komen over investeringen of aantal len arbeidsplaatsen. Het gaat volgens hem veeleer om algemene afspraken, die op ondernemingsniveau verder moeten wor den uitgewerkt. Hij zegt verder dat de indruk moet worden vermeden dat loon matiging zich zo duidelijk in werkgelegen heid vertaalt dat al bij een principebesluit tot matiging zonder meer gepraat kan gaan worden over het gebruik van het „matigingsgeld” voor het scheppen van arbeidsplaatsen. Hij wijst erop, dat ook moet worden gelet op de verdere omstan digheden in de bedrijfstak of onderne ming. UTRECHT (ANP). De Dienstenbonden FNV hebben gisteren met de werkge vers in het uitgeversbedrijf een principe-akkoord voor een CAO met een looptijd tot eind volgend jaar afgesloten voor de negenduizend werknemers in deze bedrijfstak. Volgens een woordvoerder van de Dienstenbonden FNV is overeengekomen om over een periode van vier jaar, te beginnen op 1 januari 1981, de arbeidstijd met een half uur te verkorten tot uiteindelijk 38 uur per week. De daarmee gepaard gaande kosten (voorlopig geschat op 1,2 procent van het loon) zullen door werkgevers en werknemers ieder voor de helft worden gedragen, aldus de woordvoerder. Voorts zijn de partijen overeengekomen dat de loontoeslag van 26 gulden per maand op 1 januari 1981 wordt omgezet in een loonsverhoging van een procent en dat de „vloer’ in de prijscompensatie op dezelfde datum omhoog gaat met 25 gulden tot 265 gulden per procent en op 1 juli daaropvolgend met nog eens tien gulden, aldus de woordvoerder. DEN HAAG (ANP). De premies voor aansprakelijkheidsverzekeringen (WA) voor particulieren mogen met ingang van 1 februari met ten hoogste zeven procent worden verhoogd als het gaat om nieuwe contracten. Voor lopende contracten mag de premie met dit percentage worden aan gepast per eerste vervaldag na 31 januari. Dit heeft het ministerie van Economische Zaken gisteren meegedeeld. Op de derde plaats kwam „Earthly Po- wers” van Anthony Burgess met 5 stem men. De eerste roman in het rijtje. Op de vierde plaats komt „The Collected Ewart”, de verzamelde gedichten van Ga vin Ewart. En dan komen er nog vijf boeken die elk 3 maal genoemd werden: „Rites of Passage” van William Golding (een roman), „The Venetian Vespers” van Anthony Hecht (een dichtbundel), „Ridd- ley Walker” van Russel Hoban (blijkbaar nogal originele roman), „The Return of Eva Peron” van V. S. Naipaul (non-fiction van de romanschrijver) en „How far can you go?" van David Lodge (historisch, maar geestig en onroerend). Boeken die twee of maar één vermei- ding kregen laat ik weg. Opvallend, maar dan meer voor de Nederlander dan voor de Engelsman is, dat bij de beste drie boeken zoveel biografieën, brievenverza melingen en dat soort non-fiction ge noemd worden, waar de Nederlandse lite ratuur zo arm aan is. „Remarkable Relati ons” van Barbary Strachey, „The letters of Claudio Monteverdi”, Leave the letters Till We’re Dead” van Virginia Woolf, „George Orwell: A Life” van Bernard Crick, „The Life of Katherine Mamsfield” van Antony Alpers, „Raymond Asquith: Life and Letters”, „Life of Sydney Smith” van Alan BellOm even de belang rijkste te noemen. Zou het kunnen zijn dat de wijdverbrei de Engelse „yellow press”, de roddelpers, een stimulans is voor het schrijven van serieuze verantwoorde biografieën over belangrijke personen, of hebben de Engel- sen altijd al een intense belangstelling gehad voor andersmans reilen en zeilen, en is die roddelpers daar alleen maar het gevolg van? Apart bataljon nodig voor VN-vredestaken” (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De order van Taiwan voor levering van twee onderzeeboten en civiele leveranties door het Rijn-Schelde- Verolme-concem (RSV) betekent vier jaar werk voor 1000 werknemers van RSV en nog eens vier jaar werk voor 250 werkne mers van de Nederlandse toeleveringsbe drijven. Minister Van Aardenne van Economi sche Zaken heeft dit de Tweede Kamer per brief meegedeeld. Hij legt er de na druk op dat het behoud van RSV als scheepsbouwconcem van internationale betekenis met de werkgelegenheid die het biedt van essentieel belang is voor het industriële draagvlak van ons land. Het was volgens hem niet mogelijk de civiele opdrachten van Taiwan te krijgen zonder de toelevering van de onderzeebo ten. Wat de leveranties van civiele aard betreft noemt de minister met name hoge- drukstoomketels voor conventionele elek triciteitscentrales en aanlandingsinstalla- tie voor LNG. Mogelijk omvat het civiele pakket ook in beginsel uitsluitend ont- werpwerkzaamheden voor hulpsystemen van door derden te leveren kerncentrales. Van Aardenne zegt in zijn brief, te ver wachten dat in de toekomst het handels verkeer tussen ons land en de Volksrepu bliek China zal opleven, ondanks de voor Peking onwelgevallige RSV-transactie met Taiwan. Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld door het KNMI: Veel bewolking en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur 5 tot 10 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Minimumtempe ratuur: omstreeks 5 graden. Maximum temperatuur: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. WEERRAPPORTEN 12 WOENSDAG 10 DECEMBER Zon- en maanstanden Zon op 08.36 uur, onder 16.26 uur Maan op 10.44 uur, onder 19.21 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 05.05 uur en 17.20 uur Laagwater 00.50 uur en 13.05 uur ~3 3 -0 1 1 4 4 wetsontwerp op deze punten te amen deren. De PvdA’er Van der Doef, die zelf een initiatiefwetsontwerp over verplicht overleg tussen werkgevers en werkne mers heeft ingediend, ziet geen mogelijk heden om zijn ontwerp en dat van Albeda in elkaar te schuiven. Van der Doef zegt dat dit niet mogelijk is gezien de grote verschillen tussen beide ontwerpen. Als belangrijkste verschil ziet hij het feit dat het PvdA-ontwerp de ondernemers wél wil verplichten tot het geven van informa tie over de gang van zaken in hun onder neming, en dat van Albeda niet. De Raad voor Middelbaar en Hoger Personeel (MHP) heeft gisteren laten we ten, niets te zien in het door Albeda voor gestelde verplicht overleg tussen werkge vers en werknemers. £2

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2