F Eerbetoon aan Maagd Maria I l i NM. BSEZENE V' Historische vooruitgang” na Brits-Iers topgesprek I i* „Staatsgreep Iran niet uitgesloten” Uwwiii Wegens Poolse crisis Waarschuwing parlementslid: Geen concessies aan hongerstakers Weer doden bij El Asnam Noorwegen dreigt vissers uit EG Portugees kabinet dient ontslag in na dood premier op te brengen Proefvlucht van „Troepen Jordanië nog niet weg uit grensgebied ,Gijzelingskwestie nadert oplossing” Europese raket uitgesteld Soedomo: Rellen waren voorspel tot staatsgreep Bezoek Brezjnjev aan India begint met betogingen S biJIB Dibti i 1 I Oeganda morgen naar de stembus i I W W I me lin onal lard Por- ont- i en rust naai roza hel- doe- >ns” ear I gh 980” igh” 1, en hett, irtin lel nd >7? 19 8 0 (Van onze redactie buitenland) f BINNEN EN BUITENLAND JSS DINSDAG 9 DECEMBER r! 1 BRUSSEL. De parate ma rinevloot van de NAVO in het noorden van de Atlantische Oceaan, Stanavforlant, zal niet zoals gebruikelijk voor Kerstmis worden ontbonden. I -i De maatregel houdt verband met de ontwikkelingen in en rond Polen. i' NAVO-vloot blijft met Kerst paraat 99 (Van onze redactie buitenland) x (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. De kwestie van de in Iran gegijzelde Amerikanen is na het laatste antwoord van de Verenigde Staten op de Iraanse eisen dichter bij een oplossing gekomen. Dat heeft de voorzitter van het Iraanse parlement, Rafsanjani, gisteren in Teheran gezegd. Volgens Rafsanjani wil Iran nog slechts op enkele punten opheldering van Was hington. „Het vorige antwoord was twee slachtig maar nu hebben de VS duidelijk gemaakt dat ze bereid zijn onze eisen in te willigen”, zo zei hij. Dat bleek gisteren in Brussel, waar de ministers van Defensie van elf Europese NAVO-landen bijeen waren, aan de voor avond van de vergadering van alle NAVO- ministers van Defensie. DUBLIN. De lers-Britse top gisteren in Dublin heeft „historische vooruitgang” gebracht in de betrekkingen tussen de beide landen. Dit verklaarde de Ierse premier Charles Haughey na vijf uur durende beraadsla gingen met zijn Britse collega Margaret Thatcher. zal worden gevormd door Freitas do Ama ral, waarbij minister Eurico de Melo van Binnenlandse Zaken de meeste kans zou maken premier te worden. Eanes heeft het ontslag van de regering aanvaard en Als het UPC de meerderheid van de 126 zetels in het parlement verovert, komt op Obote de taak te rusten Oeganda uit het economische moeras te halen. Of hij daartoe voldoende boven de partijen staat, moet worden afge wacht. Hij is de eerste gewezen pre mier van een Afrikaans land, die langs democratische weg opnieuw aan de macht probeert te komen. (Van onze redactie buitenland) De ongeveer acht miljoen Oegande- zen kunnen morgen uitmaken hoe de samenstelling van het parle ment in de komende jaren is. Op de conferentie van alle NAVO-mi- nisters van Defensie, die vandaag begint, zal van Amerikaanse zijde naar alle waar schijnlijkheid worden gehamerd op de noodzaak dat de lidstaten hun defensie- uitgaven jaarlijks reëel verhogen met drie procent. Een aantal Europese NAVO-lan- Freitas do Amaral gevraagd zijn minis ters de lopende zaken te blijven waar nemen. Mario Soares maakte gisteren bekend dat hij zijn functie als secretaris-generaal van de Portugese Socialistische Partij hervat. Hij legde zijn werk tijdelijk neer nadat hij een vergeefse poging had ge daan een eind te maken aan de socialisti sche steun voor Eanes, die volgens Soares teveel de banden zou aanhalen met de rechtse regeringspartij Democratische Al liantie. i iets emde 'sbla- itting ie le- tmid- e zel- nday mge- i van i wie toch twee heb- dsme s niet druk reten f the i En- boek Oak OSLO (Reuter). Alle schepen uit de Europese Gemeenschap die in de Noorse economische zone vissen op kabeljauw en schelvis, zullen door de Noorse kustwacht worden opgebracht. Dit is gisteren meegedeeld door een functionaris van het Noorse ministerie voor Visserijzaken. Men heeft geconsta teerd dat de EG-vissers de quota voor beide vissoorten hebben overschreden. Een functionaris van de Noorse kust wacht heeft echter al laten weten dat inspectie moeilijk zal worden, omdat men dan bij elk schip aan boord zou moeten gaan. Later deze week komen afgevaar digden van Noorwegen en de EG bijeen om te proberen van beide omstreden vis soorten quota voor komend jaar vast te stellen. Het is nog niet zeker of dit ook zal lukken. orde- oren. van saiah boe- oemt zijn zegt Bea ll tot ter- ressi- Ingel- The agina undi- ertel- n het rei- ers, van ver gel- ing len, het 3 Po-.'. ;em- 5 de :ted Ga- vjjf en: ling van idd- - >aar i of lion can sch, W’ Roy nel- laar ■oor drie rza- ge- lite- Lati- tere tere iolf, ard ■ld” ith: ith” ng- Minister De Geus verklaarde na afloop van het beraad dat de kerstverloven van de matrozen niet geheel zijn ingetrokken. idige nday kers, niet' Gol- Tom Vlary ham stier, A. nter. lang een r al- Na terugkomst in Londen sloot Marga ret Thatcher de mogelijkheid van politie ke concessies aan de in hongerstaking zijnde IRA-leden uit. „Moord is misdaad”, aldus de Britse premier, die zei dat van een politieke status voor de wegens moord veroordeelde terroristen geen sprake kan zijn. Irak heeft gisteren nogmaals laten we ten de oorlog tegen Iran niet te zullen beëindigen voordat „Iran de werkelijk heid van de nederlaag erkent”. In Bagdad is vernomen dat Irak via de pijpleiding naar Syrië weer olie uitvoert. Volgens de Iraakse minister van Olie, Abdoel-Karim zijn ook de pijpleidingen naar Libanon en Turkije weer in werking gesteld en voert Irak momenteel een miljoen vaten per dag uit. Het Libanese blad Middle East Survey meent dat de Sovjet-Unie druk heeft uit geoefend op Syrië om de olie-expórt van Irak weer mogelijk te maken. (Van onze redactie buitenland) AMMAN. De Jordaanse koning Hoes sein heeft gisteren op een persconferentie verklaard dat mededelingen over terug trekking van Jordaanse troepen uit het Syrisch-Jordaanse grensgebied niet juist zijn. Jordanië zal zijn troepen pas terug trekken „na vertrek van de laatste Syri sche soldaat uit het gebied aan de grens”, aldus Hoessein. Hoessein zei wel dat er tekenen waren dat de Syrische troepen inderdaad zijn begonnen zich terug te trekken. (Van onze redactie buitenland) LISSABON. De Portugese regering heeft gisteravond in verband met het overlijden van premier Sa Carneiro haar ontslag ingediend bij de zondag herkozen president Eanes. Het aftreden van het kabinet houdt geen verband met de herverkiezing, hoewel zo wel premier Sa Carneiro als waarnemend premier Freitas do Amaral hadden ge zegd niet onder Eanes te willen regeren. Verwacht wordt nu dat een nieuw kabinet ALGIERS-BELGRADO (AFP/DPS). De aardbeving die zondagavond het ge bied trof rond de Algierse stad El Asnam heeft aan twee personen het leven gekost, 89 mensen raakten gewond. Dis is in Algiers officieel bekendge maakt. De beving had een kracht van 5,6 op de 9 punten tellende schaal van Richter en trof vooral die streken die bij de zware aardschokken van 10 oktober gespaard waren gebleven. Een aardbeving met een kracht van 4,1 op de schaal van Richter heeft gisteren opnieuw het Kapaonik-gebergte in Joe goslavië getroffen. Of er schade is aange richt is niet bekend. Begin mei werd het gebergte al door een aantal aardbevingen getroffen. (Van onze redactie buitenland) BEIROET-DAMASCUS. Het gevaar is niet denkbeeldig dat contra revolutionairen in Iran gebruik zullen maken van de machtsstrijd tussen de gematigde aanhangers van president Bani-Sadr en de radicale geestelijkheid die achter premier Badjai staat om een staatsgreep tegen het bewind van de ayatollah Khomeini te plegen. Dat zei gisteren het Iraanse parlements lid Agha Mohammed, wiens rede door radio Teheran werd uitgezonden. Zondag sprak de ayatollah Khomeini zelf ook al over het gevaar van een moge lijke staatsgreep als de machtsstrijd tus sen Bani-Sadr en Radjai niet tot een op lossing komt. Gisteren heeft de Zweedse radio de in houd van een brief van Bani-Sadr aan Khomeini gepubliceerd, waarin de Iraan se president zijn beklag doet over de mi nisters. Hij noemde de ministers een gro ter gevaar voor Iran dan de oorlog tegen Irak. De brief dateert van 31 oktober, maar kwam gisteren in de openbaarheid. Bani-Sadr schreef dat hij Khomeini al eerder heeft gewaarschuwd het lot van het land niet in handen te laten nemen door mensen zonder capaciteiten. „Deze waarschuwingen zijn echter in de wind geslagen”, aldus de brief. Onder zeer strenge veiligheidsmaatre gelen bespraken beide regeringsleiders en hun ministers van Buitenlandse Zaken en Financiën gisteren de stijgende spanning in het tot Groot-Brittannië behorende Noord-Ierland. De grootste bron van spanning is de hongerstaking van tien IRA-leden in gevangenissen in Belfast en Armagh, om de status van politiek gevan gene te verkrijgen. Enkelen van hen zou den inmiddels in levensgvaar zijn. Haughey verklaarde na afloop dat de besprekingen konden bijdragen tot een beëindiging van de hongerstaking. De Ier se premier ging echter niet in op de bijzon derheden van een eventuele oplossing. Hij zei slechts dat een oplossing mogelijk is als het gevangeniswezen in Noord-Ierland uit humanitaire overwegingen wordt her vormd. Al eerder had Haughey voor een compromis in deze vorm gepleit. Hij wees er daarbij op dat driekwart van de 2500 gevangenen in Noord-Ierland gevangen zit wegens vergrijpen die verband houden met acties van de IRA, die aansluiting van Noord-Ierland bij de Ierse republiek wil. De Indiase premier Reddy zei in zijn welkomsttoespraak, dat zijn land zich keert tegen elke inmenging van buiten landse machten in aangelegenheden van staten in Zuidwest-Azië, waarop Brezj- njev antwoordde, dat de Sovjet-Unie al tijd open staat voor een „realistische dia loog”. De Indiase premier Indira Gandhi heeft gisteren tegen verslaggevers gezegd het niet zinvol te vinden de Sovjet-Unie nogmaals te vragen zich uit Afghanistan terug te trekken. „De kansen op een oplos- Een man plaatst een rond een arm van de Maagd Maria op een ruim veertig meter hoge zuil in het cen trum van de Itali aanse hoofdstad. Het is een eerbe toon aan de Heilige maagd in het kader van de viering van de Onbevlekte Ont vangenis. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. De aankomst van de Russische president en partijleider Brezjnjev in de Indiase hoofdstad New Delhi gisteren, is gepaard gegaan met betogingen van Afghaanse ballingen. Ruim 400 Afghanen waren aanwezig bij het vliegveld van New Delhi, terwijl ook langs de route, die Brezjnjev zou rijden demonstraties werden gehouden tegen de Russische aanwezigheid in Afghanistan. den, waaronder Nederland, haalt die drie procent niet. Nederland heeft de bedoe ling om volgend jaar 1,5 procent meer voor defensie uit te geven dan dit jaar, maar minister De Geus verklaarde giste ren in Brussel dat het heel wel mogelijk is dat de verhoging van de defensie-uitgaven eind volgend jaar blijkt uit te komen op twee procent. De bewindsman zei dat de norm drie procent niet moet worden ge hanteerd „als enig zaligmakende meet lat”. „Het bondgenootschap zou uiteinde lijk meer schade ondervinden wanneer de defensie-uitgaven niet ook bij de ombui- gingsoperatie zouden zijn betrokken”, al dus De Geus. Jachtvliegers uit Nederland en elf ande re NAVO-lidstaten krijgen vanaf het ko mend jaar een gezamenlijke opleiding op de vliegbasis Sheppard in de Amerikaan se staat Texas. De eerste cursus zal wor den gevolgd door 49 Nederlandse leerling- vliegers. In de komende vijf jaar stuurt Nederland er 357 en daarmee hoopt minis ter De Geus het huidige tekort aan jacht vliegers geleidelijk in te lopen. De weg die Brezjnjev vanaf het vliegveld naar het paleis waar hij logeert zou rijden, werd daarom omgelegd en een ontvangst voor inwoners van India, waarbij gewoon lijk tienduizenden mensen aanwezig zijn, ging niet door. De politie verspreidde de betogers, waarbij minstens twaalf gewon den zijn gevallen. Twintig arrestaties wer den verricht. Het Nederlandse fregat Van Galen, dat van de Noordatlantische parate vlooteen- heid deel uitmaakt, is wel naar de thuisha ven Den Helder gegaan, maar de beman ning moet zich gereed houden om onmid dellijk weer uit te varen. De NAVO-maat- regel is bedoeld als „signaalfunctie” om te laten blijken dat de gebeurtenissen in Polen nauwlettend door de NAVO wor den gevolgd. sing van het Afghaanse probleem zijn zeer gering”, aldus Gandhi. Ook zei mevrouw Gandhi dat zij niets voelt voor het sluiten van een veiligheids- verdrag met de Sovjet-Unie en ook niet wil dat het Indisch subcontinent kemwa- penvrij wordt gemaakt, zolang de grote mogendheden niet besluiten hun kernwa pens onschadelijk te maken. Over de nieu we Amerikaanse president Reagan zei Gandhi, dat zij denkt „op een lijn met hen: te zitten”. Brezjrjjev is vanmorgen begonnen met besprekingen met de Indiase leiders. Een van de voornaamste onderwerpen van gesprek zal het Indiase olietekort zijn, dat is ontstaan door de oorlog tussen Irak en Iran. Ook economische hulp en wapenle- veranties zullen ter sprake komen, zo wordt door waarnemers in New Delhi verwacht. In een gezamenlijk slotcommuniqué dat in Dublin werd uitgegeven werden de bijzondere kenmerken van de band tus sen Ierland en het Verenigd Koninkrijk erkend. Het probleem Noord-Ierland brengt spanning en onenigheid teweeg tussen beide landen, aldus de verklaring en daarom moeten mogelijkheden wor den gezocht om te komen tot vrede, ver zoening en stabiliteit. Van Ierse zijde werd daaraan nog toege voegd dat een van de belangrijkste resul taten van de top de instelling is van een gemeenschappelijke commissie die de mogelijkheden moet onderzoeken tot ver betering van de betrekkingen tussen Ier land en Groot-Brittannië. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De derde proefvlucht van de Europese raket Ariane, die in maart vol gend jaar zou plaatshebben, wordt enkele maanden uitgesteld. Dit heeft het Europe se Agentschap voor Ruimtevaart (ESA) gisteren bekendgemaakt. Verschillende proefnemingen hebben uitgewezen dat er eerst een oplossing voor gecompliceerde trillingen in de motor moet worden gevonden, voordat een nieu we proefvlucht kan worden gemaakt, al dus de ESA. Te grote trillingen in een der motoren vormden de oorzaak van een mislukte lancering op 23 mei. Op 1 februari volgend jaar wordt op regeringsniveau in Parijs een conferentie gehouden van de landen die lid zijn van de ESA. Van deze conferentie wordt de stoot tot belangrijke projecten verwacht. Tot dusver heeft de ESA zich beziggehouden met de Ariane en de Spacelab. (Van onze redactie buitenland) JAKARTA. Volgens de Indonesische admiraal Soedomo, hoofd van de veilig heidsdienst, waren de anti-Chinese onlus ten vorige maand op Midden-Java be doeld om een revolutie te ontketenen. Soedomo zei dit gisteren op een pers conferentie, maar lichtte niet toe wie de revolutie had willen ontketenen en zei evenmin iets over het precieze aantal do den en gewonden en de schade. Zeker is dat acht mensen bij de rellen om het leven zijn gekomen en zeer veel Chinese winkels zjjn vernield. Soedomo stelt dat de rust nu is weergekeerd. Hij riep de Chinese bevol king op zich niet van de overige Indone siërs af te keren en drong aan op assimila tie van beide bevolkingsgroepen. Dat het ging om een opstand met politie ke motieven is volgens Soedomo gebleken bij ondervragen van arrestanten, onder wie zich veel studenten bevinden. Volgens de admiraal zijn zij gebruikt door groepe ringen die munt wilden slaan uit de anti- Chinese gevoelens onder de bevolking. Ondanks de beperking van de kerstver loven menen de meeste Europese NAVO- landen, waaronder Nederland, dat de Poolse crisis „in het algemeen geen be dreiging vormt voor de veiligheid van de NAVO-landen”. Afghanen met spandoeken waarop wordt geprotesteerd tegen de Russische inmenging in Afghanistan wachten Breznjnjev op bij het vliegveld van New Delhi. In het economisch geruïneerde land heb ben vier partijen kandidaten gesteld voor de 126 beschikbare zetels. De partij die de meeste zetels verovert, wijst het staatshoofd aan. De grootste kanshebber voor het presi dentschap is, naar uit opiniepeilingen blijkt, Milton Obote. De 55-jarige ju rist hoopt langs democratische weg terug te komen in het ambt, waaruit Idi Amin hem in 1971 verjoeg. Reeds bij de schepping van de staatkundige eenheid Oeganda, in oktober 1962, stond Obote in het centrum van de macht. Als leider van het UPC (Ugan dan People’s Congress) was hij de eerste minister-president van de Oos- tafrikaanse staat. De samenwerking met het toenmalige staatshoofd, ko ning Mutesa H van het voormalige Boeganda, hep al snel spaak. Aan de wrijving lagen etnische verschillen ten grondslag. Obote behoort tot de Lan- go-stam, die zijn woongebied heeft in het noorden, terwijl de Baganda van koning Mutesa anno 1980 drie mil joen mensen zich als de elite be schouwden, en dat nog doen. In mei 1966 stuurde Obote in eendrachtige samenwerking met legeraanvoerder Idi Amin „koning Freddie”, zoals Mutesa werd genoemd, in balling schap naar Engeland, waar deze later overleed. Het UPC heeft bij de verkiezingen drie rivalen, waarvan er één de Demo cratie Party, DP verzekerd lijkt van een over het hele land gespreide aan hang. Leider van de DP is Paul Ssemo- gerere, die het vooral moet hebben van de rooms-katholieke kiezers. Voor de totaal 126 kieskringen hebben de democraten 110 kandidaten naar vo ren geschoven. In 15 districten is er feitelijk geen keuze, omdat daar alleen een UPC-kandidaat naar de gunst van het electoraat dingt. De twee andere partijen hebben een beperktere aan hang. De conservatieve partij van Eli- zaphan Mayanja-Nkanji heeft 47 kan didaten, terwijl de Oegandese Patriot tische Beweging (UPM) 76 leden kan didaat stelt. Het persbureau IPS meldt dat oud-president Godfrey Binaisa, de oprichter van de UPM, van het passie ve kiesrecht is uitgesloten. In zijn plaats treedt als lijsttrekker op Yowen Musevini, die nu ondervoorzitter is van de militaire commissie, die het land sinds mei 1980 regeert. Toen kreeg Binaisa huisarrest opgelegd. In het land bevinden zich op het moment ruim anderhalf jaar na de militaire interventie door Tanzania, die een eind maakte aan de macht vand Idi Amin nog zeker 10.000 Tanzaniaan- se soldaten. Van de 25.000 militairen, die Amin tot het einde toe (april 1979) trouw bleven, gaven ongeveer tiendui zend zich over aan de Tanzanianen en de Oegandese ballingen. Minstens 10.000 soldaten namen de wijk naai Soedan en Zaire, vanwaar ze op gezet te tijden plunderende strooptochten in noord-Oeganda ondernemen. De Obote van 1980 heeft de linkse opvat tingen, waarmee hij het Westen in het begin van de jaren ’70 tegen zich in nam, verruild voor andere opvattin gen. Op verkiezingsbijeenkomsten wijst hij op de noodzaak van nationale eenheid en nodigt hij particuliere in vesteerders in het buitenland uit tot het opzetten van (werkgelegenheid- s)projecten in zijn land. Daaraan heeft Oeganda dringend behoefte, zeker sinds de onberekenbare Amin de mid denstand in feite het land uitjoeg, door in 1972 de 32.000 Indiërs in het land als categorie ongewenst te verklaren. De verkiezingscampagne is zonder noe- menswaardige incidenten verlopen. Obote, die geen getalenteerd spreker is, typeerde de rivalen van zijn UPC als „dirty parties” smerige partijen waarbij de afkorting „d.p.” niet toevallig synoniem is met die van de democratische partij. De UPC-voor- man, die zelf niet kandidaat staat voor een parlementszetel, heeft de aanwe zigheid van 33 waarnemers namens het Gemenebest een „vernedering” ge noemd van zijn land. Dezen moeten erop toezien, dat zich op de verkie zingsdag geen gewelddadigheden voordoen. brandweer- in Rome krans

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3