IEA-steenkolenplan n A p Damiate Pers a zou onhaalbaar zijn 3) 11* 8T.OT&D oe PdüTieKe GEVANGENEN iH Hongerstaking in De Duif IUjK ^7- mssMWu Middenstanders v mogelijk verhaald Suriname staat staken weer toe IJmuider Courant Socialisten passen Weerwerk aan Ontslag Majano in El Salvador Indië-uitkering na 15 jaar wonen in ons land Goudse kaarsen voor familie van gegijzelden tegengesproken Pools voorstel over ontwapening Bouw verwacht geen herstel Kosten zoekactie „Uitspraak rechter verhoogt kosten met 20 miljoen” Kort geding A’dam tegen eigenaar van Grote Keyser I Weggebruikers vaak onder invloed van kalmeringsmiddelen „Industrie nog niet ver genoeg” „Van Agt kan minister worden in kabinet-Den Uyl” D Inkomens specialisten G] te - AS r is va Sc bo aa -we vo tei he lie me str de ee: aaJ ste HILVERSUM-DEN HAAG. TROS-voor- zitter Minderop is uitermate verbaasd over de uitspraak van minister Gardeniers van CRM, dat uitbreiding van de televisiezendtijd binnen een jaar vrijwel onmogelijk is. fin lui „d: reé gei wc de: coi de na; me TROS: uitbreiding Minister Gardeniers X 4F i? PvdA kiest voor minima 17,00 17,25 165,00 zijn. Volgens de adviesraad groeit de kolenindustrie in de wereld te langzaam om deze plannen tot werkelijkheid te maken. Wel heeft de raad in Parijs, waar de ministers van de bij het energieagent- schap aangesloten staten bijeenzijn, di verse maatregelen voorgesteld om het ge bruik van kolen te bevorderen. Zo wil men olie en gas duurder maken om de concurrentiepositie van kolen te verbete ren. Ook wil men door verbetering van de investeringsmogelijkheden en het vereen voudigen van subsidies betere voorwaar den scheppen voor de ontplooiing vaii de kolenindustrie. Verder vindt de raad dat hulp moet worden geboden aan ontwikkelingslan den die hun kolenvoorraden willen ont ginnen en dat hoogste prioriteit moet wor den gegeven aan de overschakeling van olie op kolen, met name bij elektriciteits centrales. Industrie en overheid zouden gezamenlijk moeten werken aan het uit de weg ruimen van de gevaren voor het mi lieu die de steenkolen oplevert, aldus de adviesraad vanmorgen in Parijs. 130 amendementen waarin op afstoting van alle Nederlandse atoomtaken wordt aangedrongen. ADVERTENTIES: telefoon 023-319053 van 18.30-19.00 uur van 11.30-12.30 uur 49,10 193,70 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 en 10519 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm. 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Konlng DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije SAN SALVADOR. De regerende jun ta in El Salvador heeft gisteravond ont kend dat zij twee van haar leden heeft ontslagen. De junta reageerde met haar verklaring op berichten dat de gematigde kolonel Majano en de christen-democraat José Erhlich zondagavond uit hun functie zouden zijn gezet. Na het bekend worden van de berichten over zijn ontslag had Majano verklaard niet van plan te zijn terug te treden, tenzij hij daartoe „met geweld” zou worden ge dwongen. Majano geldt als een van de gematigdste juntaleden in El Salvador. Zondag uitte hij nog kritiek op de „ex- treem-rechtse groeperingen” die volgens hem de junta zijn binnengedrongen. Een Amerikaanse delegatie heeft giste ren een onderhoud gehad met vier leden van de junta in El Salvador. De delegatie is in San Salvador. De delegatie is in San Salvador in verband met de vorige week gepleegde moord op vier Amerikaanse missiezusters. In een verklaring na afloop van het gesprek heeft de junta laten weten begrip te hebben voor de Amerikaanse bezorgdheid en gevraagd Amerikaanse experts te sturen die kunnen helpen bij de jacht op de moordenaars. Drie leden van PvdA-fractie in de Twee de Kamer hebben de regering inmiddels gevraagd er bij de Verenigde Staten op aan te dringen militaire en andersoortige steun aan El Salvador stop te zetten. De Kamerleden wijzen erop dat de regerende junta in dat land de verantwoordelijkheid draagt voor de onderdrukking en vervol ging, waarvan de politieke oppositie en de rooms-katholieke kerk voortdurend het slachtoffer zijn. GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend: telefoon 023-319272 Z wet moi gen cie hei< moi con rem gen ons B wijl - stel II han *.0,3 daai bed nog tekc holl subi tie een AR( Ove dier spra B' derc C ver te bes Ho: api hui lem der Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023-319053 - I I. Ha; 023 ven cur dag met 4 ir Oi 750 hei dirt gul ten var de boe vol de Ii bev aal. Idle voc hot uit sch H de (Van onze redactie buitenland) MADRID. Polen heeft op de Confe rentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) in Madrid een voorstel ingediend voor een ontwapeningsconfe rentie los van de CVSE, waaraan wel alle in Madrid aanwezige landen zouden moe ten deelnemen. De Poolse onderminister van Buiten landse Zaken, Dobrosielski, zei dat het plan kan rekenen op de steun van de landen van het Warchau-Pact. Hij wilde niet op details ingaan en verklaarde dat het voorstel opzettelijk zeer buigzaam is opgesteld in de hoop dat ook de westerse delegaties ermee akkoord zullen gaan. Polen wil de conferentie op 20 oktober volgend jaar in Warschau laten beginnen. De eerste onderhandelingen zouden be trekking moeten hebben op „vertrouwen wekkende maatregelen” om het gevaar van het uitbreken van oorlog in Europa tegen te gaan. In de tweede fase zou moeten worden bekeken hoe Oost en West kunnen bijdragen aan militaire ontspan ning door vermindering van defensie-uit- gaven. Volgens westerse delegatieleden in Ma drid zal Frankrijk nog deze week met een tegenvoorstel komen. De IEA-ministerraad zal zich verder be zighouden met de olie-situatie in de we reld in verband met het wegvallen van de olieproduktie van Irak en Iran door de oorlog tussen beide landen. Verwacht wordt dat een Europees plan voor het aanspreken van de olievoorraden, dat ook door Japan wordt gesteund, veel kans maakt te worden aangenomen. De wester se industrielanden hopen namelijk dat de ministers van de Organisatie van Olie producerende Landen (OPEC) die volgen de week bijeenkomen op het Indonesische eiland Ball, wellicht niet tot radicale prijs verhogingen zullen besluiten als het Wes ten toont bereid te zijn de inmiddels reu sachtige voorraden aan te spreken. UTRECHT (ANP). Driekwart van de ondernemers in de bouwnijverheid verwacht dat de teruggang in deze sector blijvend zal zijn. Dit wordt geconclu deerd uit een enquête van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB). De activiteiten in de bouw daalden dit jaar met een kwart, waardoor in deze sector 30.000 mensen werkloos werden naast nog eens duizend werklozen meer bij architectenbureaus. Volgens de bouwondernemers kan er alleen iets verbete ren als de kosten van bouwprojecten beter in de hand worden gehouden en door verhoging van het deel van het loon dat Nederlanders volgens normen van de overheid aan hun huur kunnen besteden (de huur-inkomens-quote). Ook zou meer naar behoefte moeten worden gebouwd, omdat momenteel twaalfduizend duurdere nieuwbouwwoningen met een gezamenlijke waarde van drie miljard gulden leegstaan. (Van onze redactie binnenland) DELFT. De Delftse politie onder zoekt volgens welingelichte kringen de mogelijkheid de kosten van de groot scheepse zoekactie die vorige week werd ingezet naar aanleiding van de „ontvoe ring” van de Delfste hoogleraar Duparc, te verhalen op de studenten die deze mis lukte grap op touw hebben gezet en de professor zelf. Het is nog niet duidelijk of dit mogelijk is. Evenmin is het zeker dat een strafver volging tegen de studenten kan worden ingesteld, omdat Duparc vrijwillig aan de actie heeft meegedaan. De Haagse officier van justitie mr. Rosingh heeft gisteren gezegd het proces-verbaal te willen af wachten alvorens een besluit te nemen over eventuele strafrechtelijke gevolgen. De PvdA maakte gisteren ook de voor stellen bekend die zullen worden gedaan in het deze week in de Kamer te houden loondebat. De partij stelt voor de belas ting op inkomens boven 65.000 gulden fors te verhogen. Dat moet gebeuren door de belasting op inkomens boven modaal niet langer te corrigeren voor de inflatie. Dat zou neerkomen op een belastingverhoging van ongeveer vijf percent. Centraal in het PvdA-voorstel staat het creëren van 25.000 nieuwe banen door 2 miljard gul den aan extra-overheidsuitgaven. tv-zendtijd dit jaar wèl mogelijk (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. In Suriname is het weer wetteljjk mogelijk te staken, nadat de regering gisteren het anti-stakingsde- creet introk. Daarover was overleg ge pleegd met vertegenwoordigers van de vakbeweging, opperbevelhebber Bouter- se en voorzitter Graanoogst van de Natio nale Militaire Raad. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De Adviesraad voor Kolenindustrie heeft vanmorgen in Parijs de plannen voor ontwikkeling van het steenkoolgebruik van het Internatio naal Energie Agentschap (IEA) onhaalbaar genoemd. BEZORGKLACHTEN: uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023-319053 maandag t/m vrijdag zaterdags DEN HAAG (ANP). Militairen en bur gers, die in de Tweede Wereldoorlog ge vangen hebben gezeten in Nederlands- Indië, moeten tenminste vijftien jaar on afgebroken in Nederland hebben ge woond, willen ze in aanmerking komen voor de eenmalige uitkering van 7.500 gulden, die het kabinet wil geven. Dat staat in het concept van het ontwerp uitkeringswet Indische geïnterneerden van minister Wiegel van Binnenlandse Zaken, dat vandaag openbaar is gemaakt. Met het ontwerp geeft Wiegel uitvoering aan de door de Tweede Kamer aanvaarde motie-Weijers (CDA), die op de uitkering aandrong. Ex-gevangenen, hun weduwen of erfge namen moeten uiterlijk binnen één jaar na het van kracht worden van de wet, de uitkering schriftelijk aanvragen bij het ministerie van Binnenlandse Zaken Voor weduwen geldt, dat de echtgenoot voor 1 januari ’81 moet zijn overleden. Als een weduwe ook gevangen heeft gezeten, kan slechts aanspraak op één uitkering wor den gemaakt. DEN HAAG (ANP). Op initiatief van het gemeentebestuur van Gouda zullen 52 Goudse kaarsen met kandelaar worden aangeboden aan de familieleden van de Amerikaanse gegijzelden in Iran, aldus vandaag een mededeling van het Neder landse Rode Kruis die voor het gemeente bestuur van Gouda bemiddelt. De overhandiging namens de burgerij van Gouda als blijk van „oprecht medele ven” en als „vriendschapsgebaar” zal plaatsvinden tijdens een bijeenkomst van de familieleden het komende weekeinde in Washington. Een en ander zal gebeuren in samenwerking met het Amerikaanse Rode Kruis. UTRECHT (ANP). Ongeveer 20 tot 30 procent van alle verkeersdeelnemers ge bruikt regelmatig geneesmiddelen die het rijgedrag nadelig beïnvloeden. Het gaat hierbij om kalmerende middelen die de stof diazepam bevatten. Deze stof werkt op het centrale zenuwstelsel en heeft een spierverslappende werking. Patiënten die regelmatig diazepam gebruiken rijden aantoonbaar slechter dan niet-gebruikers. Dit concludeert farmacoloog J. J. de Gier in zijn proefschrift Evaluatie van I eneesmiddelen in het verkeer, waarop hij i isteren aan de Rijksuniversiteit in Utrecht promoveerde tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen. Om de betekenis van geneesmiddelengebruik voor het rijgedrag te bestuderen, heeft De Gier met een aantal automobilisten prak tijkonderzoek in het alledaagse verkeer gedaan. Volgens directeur J. C. Sanders van Nefarma (farcmaceutische producenten en importeurs) komt diazepam voor in 20 tot 25 procent van de op de Nederlandse markt verkrijgbare kalmeringsmiddelen. ringen te krijgen waar ze nodig zijn: werk gelegenheid, export en herindustrialise- ring. Fractieleider Den Uyl zei dat de inkomensmatiging een „gematigde vorm” heeft gekregen: nul percent inleveren voor de minima, tot vijf percent bij de hogere inkomens (vanaf driemaal mo daal). Den Uyl sprak van een „zware ope ratie”, die echter nodig is om de huidige malaise om te zetten in een positieve trend. De PvdA meent dat eventuele financiële meevallers gebruikt moeten worden voor een verhoging van de ontwikkelingshulp van 1,5 naar 2 percent van het nationale inkomen. Op het prioriteitenlijstje: werk, gemeenschapsvoorzieningen en koop kracht wordt ontwikkelingshulp nu, na werk, als tweede punt opgevoerd. Het PvdA-bestuur houdt verder vast aan het eerder ingenomen compromis standpunt over de Nederlandse NAVO- kemtaken. Zoals bekend heeft Joop den Uyl aan een eventueel lijsttrekkerschap de voorwaarde verbonden dat gedurende de komende kabinetsperiode één of twee kerntaken blijven bestaan. Het partijbe stuur steunt Den Uyl hierin, ondanks de De adviesraad is ingesteld door het IEA om te zien of de doelstellingen voor kolen- gebruik van het agentschap, die onder meer een verdubbeling van produktie en gebruik in de komende tien jaar en ver- driedubbeling hiervan in de komende tiwntig jaar inhouden, te verwezenlijken (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het buiten werking stel len van de prijzenbeschikking medische specialisten door de rechter betekent dat de totale kosten voor medische specialisti sche hulp dit jaar 20 miljoen gulden hoger zullen zijn dan de regering had geraamd. Dit heeft minister Van Aardenne (Econo mische Zaken) gisteren aan de Tweede Kamer medegedeeld. Van Aardenne zei dat de gevolgen voor volgend jaar nog niet zijn te overzien, maar dat de vernietiging van de prijzen beschikking dit jaar op jaarbasis 90 mil joen gulden zou schelen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De gemeente Amster dam gaat een kort geding aanspannen tegen de huidige eigenaar van de Grote Keyser, Beerents, om te bereiken dat deze het complex aan de gemeente overdraagt. Mocht het korte geding niets opleveren dafsyal de gemeente de Grote Keyser vor deren. Daartoe hebben B. en W. besloten om dat de formele overdracht van de panden die was bepaald op 28 november, niet doorging. Dat kwam omdat op de Grote Keyser een hypotheek van 700.000 gulden rust, die Beerents al aan zijn geldschieter had moeten betalen. In het voorlopig koopcontract staat dat de panden „vrij van schulden” moeten worden opgele verd. De gemeente Amsterdam is niet van zins de koopsom van 1,8 miljoen gulden te voldoen en daarna nog eens zeven ton op tafel te leggen om de Grote Keyser „vrij van schulden” te krijgen. B. en W. hebben bovendien besloten het kraakpand De Wielingen, een voormalig weeshuis in Amsterdam-Zuid, te vorde ren. Het pand is eigendom van het Swee- linck-conservatorium. Dit bleek gistermiddag in Den Haag waar de PvdA de tweede versie van Weer werk presenteerde. De herziening is een gevolg van het feit dat vanuit de partij meer dan 6600 amendementen (wijzi gingsvoorstellen) op de eerste versie zijn ingediend. Verder heeft het bestuur van de PvdA ook de laatste sociaal-economi- sche ontwikkelingen in Weerwerk ver werkt. De rode draad in Weerwerk, blijft, vol gens PvdA-voorzitter Max van den Berg, het in stand houden en scheppen van werkgelegenheid. Dit moet gebeuren door inkomensherverdeling en sturing van be leggingen. Dit laatste is nodig om investe- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Partij van de Arbeid kiest in een aangepaste versie van het verkiezingsprogramma Weerwerk, nadrukkelijk voor het handhaven van de koopkracht voor de allerlaagste inkomens. Handha ving van de koopkracht voor modale inkomens is uit Weerwerk ver dwenen. Gardeniers zei gisteren tijdens een bijeenkomst van de vaste Tweede Kamercommissie in de Tweede Kamer dat de financie ring van deze uitbreiding (dagtelevisie) door vermeerdering van de STER-zendtijd wijziging van de omroepwet vergt, die pas op zijn vroegst in april van het volgend jaar haar beslag zou kunnen krijgen. Volgens Minderop is een dergelijke wetswijziging „een fluitje van een cent. De wetswijziging die Gardeniers aanhaalt is slechts van technische aard en derhalve zeer snel uit te voeren. Ik vind het onbegrijpelijk dat de minister zich daarachter verschuilt”. Minderop zei verder dat de TROS zal blijven vechten tot de dagtelevisie eenmaal een feit is, „maar natuurlijk wel binnen grenzen van de democratie. De NOS heeft geen moeite met de uitspraak van de minister. In tegenstelling tot de TROS, die de uitbreiding al met ingang van 1 oktober 1981 wil hebben, zegt het NOS-bestuur pas met de uitbreiding in oktober 1982 te willen starten. De definitieve plannen hiervoor komen vrijdag in het NOS-bestuur aan de orde. De woordvoerder van de drie grote fracties, Kosto (PvdA), Van der Sanden (CDA) en Keja (WD), pleitten allen voor versnelde In Weerwerk wordt nu definitief voor- gesield de Markerwaard niet aan te leg gen De aanleg van een tweede nationale luchthaven in de eerste versie van Weerwerk werd hierover niet gesproken wordt eveneens afgewezen. Verder spreekt de PvdA zich nu niet alleen uit voor sluiting van de kerncentrales in Borssele en Dode waard; ook het onder zoek naar kernenergie in Nederland zou moeten worden gestaakt. ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) VIA BEZORGER: per kwartaal per jaar per maand, uitsluitend bank of giro-incasso per kwitantie, incl. incassokosten VERZENDING PER POST: per kwartaal per jaar LOSSE NUMMERS, afgehaald BUITENLAND per kwartaal (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Garagehouders, tabakswinkeliers, slijters en drogisten zijn vanmiddag bijeengekomen in het Amsterdamse RAI-complex voor een protestmanifestatie tegen de rege- ringsplannen voor verhoging van de accijnzen op tabak, benzine en alcohol. Volgens voorzitter Perquin van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV), die de manifestatie organiseert, heeft men kunnen voorko men dat sigarenhandelaren tot harde acties zouden overgaan. Zo zei hij dat er plannen bestonden om in zoveel mogelijk treinen in ons land op hetzelf de moment aan de noodrem te trekken. Vanmiddag zou in Den Haag een peti tie van de middenstanders worden aangeboden aan het parlement. invoering van tv-zendtijduitbreiding als „antwoord” op de steeds verdergaande ontwikkeling van het eigen Nederlandse bestel. Kosto stelde voor de bewindsvrouw tijd te laten winnen door voor de financiering van de zendtijduitbreiding - in afwachting van de wetswijziging - alvast een beroep te doen op de omroepre serves (ongeveer 350 miljoen gulden). Daar voelde de minister echter weinig voor. Het CDA-Kamerlid Van der Sanden stelde via een motie voor het facilitair bedrijf van de NOS te ontkoppelen van de bestaan de structuur van de omroep. Ook vond hij dat de NOS teveel zendtijd heeft en programma’s brengt die door andere omroepen zouden moeten worden uitgezonden. Een woordvoerder van de NOS noemde het „een merkwaardi ge opvatting”. „Jaren geleden is er binnen het NOS-bestuur over deze kwestie al gesproken. De NOS brengt aanvullende pro gramma’s, die volgens het boekje wellicht oneigenlijk zijn, maar als wij het niet doen, doet niemand het. Dat ziet Van der Sanden kennelijk niet”. De minister deelde tijdens de commissievergadering voorts mee dat zij snel wil komen met sluitende maatregelen tegen omroeppiraten en door hun uitgezonden reclame. Het departe ment van CRM maakt zich „grote zorgen” over de huidige situatie. Van de zo’n tienduizend radio-piraten die ons land telt, zenden ongeveer 2500 reclameboodschappen uit. Van der San den (CDA) noemde dit verschijnsel een ondermijning van de omroepwet. Een werkgroep, waarin justitie zitting heeft, houdt zich met deze problematiek bezig. HILVERSUM (ANP). PvdA-fractie- leider Den Uyl is bereid in een door hem geleid kabinet premier Van Agt te accep teren als minister. Voorwaarde is dat vooraf overeenstemming moet zijn be reikt over het programma van het kabinet. Den Uyl zegt dit in een interview voor Veronica-televisie dat vanavond wordt uitgezonden. Nog onlangs wilde de socia listische leider niet zeggen of hij Van Agt in een door hem geleid kabinet zou willen opnemen. Overigens stelt Den Uyl ook in het vanavond uit te zenden interview, dat 15 procent van de 300.000 banen die die PvdA wil scheppen, moet toekomen aan Limburg. 65,00 246,00 0,80 Een deel van de twintig vluchtelingen uit Uruguay die gistermiddag in de Amsterdamse kerk De Duif in hongerstaking zijn gegaan uit protest tegen het regime in hun land en de situatie waarin de politieke gevangenen in Uruguay zich bevinden. De hongerstaking duurt zeker tot vrijdag. t

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4