Noord Holland wil gemeenten helpen bij stadsvernieuwing F I' 9 Collegepartners schuiven problemen voor zich uit Zorg in Staten over geweld in Amsterdam TAM BEGIN PROVINCIAAL BEGROTINGSDEBAT GS praten in Den Haag over Zuiderzeemuseum te solliciteren „Vrouwen vragen bij provincie” CPN EN PVDA HEKELEN INSTELLING STIMULERINGSFONDS KNUKKEL (CPN) TERUG IN STATEN „POLITIEHULP AAN SPECULANT” MMBI Statenfractie D’66 in motie: (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In de perso neelsadvertenties voor middelba re en hogere functies bij de pro vincie Noord-Holland moet dui delijk worden vermeld, dat vrou wen uitdrukkelijk wordt verzocht te solliciteren. Als reden daar voor zou bovendien moeten wor den vermeld het streven van het -.'1 '-f (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De algemene beschouwingen bij de provincie begroting 1981 van Noord-Hol land zijn maandag in een uiterst bedaarde sfeer begonnen. Van enige spanning tussen de colle ge-partners PvdA en CDA, zoals in de loop van het jaar bij enkele kardinale punten van het pro vinciaal beleid naar buiten zijn getreden, was eigenlijk nauwe lijks iets te merken. In enkele toespraken werd wel op het con flict gezinspeeld, maar daar bleef het bij. Het CDA-Statenlid Reus, dat ook in ander verband een lans brak voor huwelijk en gezin, vergeleek het college van Gedeputeerde Staten met een huwelijk, dat al vechtend en over grond rollend verder gaat, maar intussen wel in stand blijft. tal vrouwen in middelbare en ho gere functies te vergroten. Dit is de strekking van een motie, die het D’66-Statenlid Ina Klaasen maandag heeft ingediend bij de behandeling van het hoofdstuk personeelszaken van de provinci ale begroting voor 1981. H. Machielsen (WD) G. de Boer(PVDA) kV. Reus(CDA) Klaasen(D'66) R. Haks(CPN) Mevr. Klaasen kwam met de motie, na de constatering dat over een half jaar de (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben op 18 decem ber in Den Haag een gesprek met de ministers van CRM en Verkeer en Water staat over het Zuiderzeemuseum in Enk- huizen. Gedeputeerde Van Gelder heeft dat maandag bij de behandeling van de provinciebegroting 1981 in de Staten meegedeeld. De gedeputeerde was hoop vol gestemd over de afloop van het ge sprek gezien de ambtelijke reacties. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De heer J. Knukkel is weer terug in de Noordhollandse Statenfractie van de CPN. Hij werd maandag als Statenlid geïnstalleerd in de vacature-Hartog, die onlangs met het oog op zijn leeftijd ontslag nam. Knukkel was eerder lid van de Staten in de perioden 1970-1974 en 1974-1978. Het CPN-Statenlid woont in Enkhuizen, waar hij eveneens voor de CPN in de gemeenteraad zit. In de algemene beschouwingen besteed den verschillende fracties aandacht aan deze situatie. WD-leider Machielsen kon digde een motie aan. PvdA-leider De Boer sprak van een onzinnige situatie. En Haks (CPN) drong aan op onderhandelen, maar zo, dat in elk geval de volledige verwezen lijking van het project tot stand zou kun nen komen. Zoals gemeld is in de provincie grote verontwaardiging ontstaan over het idee van de regering om de werkzaamheden aan het buitenmuseum van het Zuiderzee museum te Enkhuizen stop te zetten. De bouw van dit openluchtmuseum, dat straks een beeld moet geven van de oude vissersdorpen rondom de voormalige Zuiderzee, levert een aantal hooggekwali ficeerde vakmensen werk. Bij stopzetting van het werk omdat de laatste negen miljoen gulden, die nog nodig zijn om het project te voltooien, niet beschikbaar kun nen worden gesteld, zouden deze 60 men sen op straat komen. Bovendien zou een boel werk voor niets zijn geweest en zou het nog niet afgebouwde openluchtmu seum extra sterk te lijden krijgen van weersinvloeden. In de motie wordt overwogen, dat vrou wen sterk zijn ondervertegenwoordigd in de middelbare en hogere functies bij pro vinciale griffie, provinciale diensten en provinciale bedrijven. Een van de vele factoren, die daarbij een rol spelen, zou kunnen zijn een zekere terughoudendheid van op zichzelf voldoende gekwalificeer de vrouwen om naar dergelijke functies te solliciteren, zo wordt in de motie gesteld. De motie maakt een goede kans te worden aangenomen. functie van griffier van de staten vacant komt. De huidige griffier, de heer Ha- rinck, gaat dan met vervroegd pensioen. Het D’66-Statenlid was van mening dat niet alleen voor de functie van griffier vrouwen uitdrukkelijk moten worden uit genodigd te solliciteren, maar dat de pro vincie deze gedragslijn in het algemeen zouden moeten aanhouden. vergif dioxine uit roestige vaten naar de bodem van het nationale landschap spark Waterland). Gedeputeerde Uff wees er op, dat de Staten al deze zomer, maanden voordat de gifstort bij Broek in Waterland landelijk nieuws werd, van de ernstige situatie op de hoogte waren. Het besef van de onhoudbaarheid van de .situatie van de open belt in Volger- meer was een van de voornaamste nood zaken voor het provinciaal afvalstoffen plan (dat zoals bekend, door de Staten werd verworpen, toen de CPN in tweede instantie de financiële consequentie niet wilde delen van een mede door de CPN gesteunde wijziging ten gunste van de scheiding van afval). Dat Amsterdam bij een opheffing van de vuilstort in de Volgermeer voor de oplossing van het afvalprobleem wel eens in België zou moeten aankloppen, was toen ook al bekend. Gedeputeerde IJff stelde, dat de milieuramp niet zou zijn gebeurd, als men in 1963 de bepalingen van de hin derwetvergunning had nageleefd. Elke definitieve oplossing in de Volgermeer was volgens IJff verbonden aan de slui ting van de stortplaats. De gedeputeerde bleef van mening, dat de vaten op korte termijn konden worden verwijderd, zon de wet op de ruimtelijke ordening een bouwvergunning had moeten afgeven”. Er gold ter plaatse geen bestemmings plan, aldus Van der Knoop. Had men een bouwvergunning geweigerd, dan had men Bakker tevreden moeten stellen met pan den in de Jordaan als compensatie. Die panden had men dan aan de woonbestem ming moeten onttrekken, zo verklaarde de gedeputeerde. Commissaris van de koningin De Wit wilde geen verantwoording afleggen van zijn beleid met betrekking tot het inzetten van de ME. Op de uitdrukkelijke vraag van het PSP-statenlid Zwart zette De Wit uiteen dat hij in zijn hoedanigheid van rijksfimctionaris formeel geen verant woording schuldig was aan Provinciale Staten, maar aan de Tweede Kamer. Overigens onderschreef De Wit de stelling dat veel van de moeilijkheden in Amster dam mede te wijten waren aan de trage en onvoldoende wijze waarop de Haagse wetgever reageert op maatschappelijke ontwikkelingen. Hij noemde daarbij de leegstandswet als voorbeeld. theekrente” stak daar dan schril tegen af. De Boer wees in zijn betoog op het belang van de stadsvernieuwing. Hij noemde de stadsvernieuwing een daad van sociale rechtvaardigheid. Hij prees het initiatief van Gedeputeerde Staten om een fonds voor de stadsvernieuwing in het leven te roepen. Niet omdat men de illusie had, dat daarmee ook daadwerkelijk wo ningen konden worden vernieuwd, maar omdat de provincie daarmee „een hape rende machine” zou kunnen smeren. De PvdA-fractieleider sprak de hoop uit, dat het rijk de financiering van de stadsver nieuwing veilig zou willen stellen, „niet alleen als operatie, maar ook met betrek king tot de huren, die er het gevolg van zijn”. „Wij verwachten dat het rijk de stadsvernieuwing beschouwt als een con- tinu-proces, dat niet ongestraft op een laag pitje kan worden gezet”. Op de concrete vraag van Haks over de Uitspraken van GS over de Grote Wete ring gaf gedeputeerde Van der Knoop antwoord. „Wij hebben helaas moeten vaststellen, dat Amsterdam op grond van (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het Noordhollandse CPN-statenlid Haks heeft maandag een hartstochtelijk pleidooi gehouden voor het terugdraaien van de geweldsspiraal in Amsterdam. Zo mogelijk zou daartoe ook vanuit de provincie het initiatief kunnen worden genomen. Met afschuw stelde Haks vast, dat het tot een „terug kerende folklore” schijnt te gaan beho ren, „dat de stad van de februaristaking op de meest ongelukkige momenten wordt geconfronteerd met halve en hele militair aandoende operaties. Dat was bijvoorbeeld het geval geweest bij de ontruiming van de Grote Wetering en wat daaraan vooraf ging. Volgens Haks was de kwestie van de Grote Wetering „door ministers en andere steek- en pet tendragers aangegrepen om eens fors op de geweldstrompet te blazen” om de kri tiek op eigen beleid te verstommen. Voorlopig is er echter nog geen sprake van echtscheiding. De onoverbrugbare verschillen, die er inderdaad wel zijn tussen CDA en PvdA zullen waarschijn lijk bij deze begrotingsbehandeling niet opnieuw aan het licht komen. Men lost de moeilijkheden op met een onderhand bekend middel in de Noordhollandse Staten: men schuift de problemen voor zich uit. Een voorbeeld van deze metho de van conflict-beheersing is het uitstel van de discussie over de kerncentrale in Dodewaard. Eigenlijk was dat een on derwerp, dat bij de begrotingsbehande ling aan de orde had moeten komen. Aan een eventuele uittreding uit het samen werkingsverband kunnen immers finan ciële consequenties vastzitten, die men in het kader van de begroting dan al thans had kunnen aanstippen. Welis waar is de notitie over de financiële en juridische consequenties van eventuele eenzijdige Noordhollandse stappen met betrekking tot Dodewaard nog net op tijd op de discussietafels beland. Maar de tijd, die tussen dat tijdstip van lan ding en de begrotingsbehandeling zat, bleek te kort om het stuk nog te kunnen bestuderen. Daarom besloot het senio renconvent (de gezamenlijke fractie- voorzitters), dat de discussie over de notitie maar in de Statenvergadering van februari moest plaatsvinden. Men kan zich dan afvragen wat de betekenis was van de bepaling in de bij de vorige begrotingsbehandeling aangenomen motie, dat de notitie over Dodewaard nog voor de begroting voor 1981 aan de Staten moest worden voorgelegd. In tegenstelling tot de verwachting die zaterdag werd uitgesproken zal de kwes tie Dodewaard dus deze begrotingsver- gadering waarschijnlijk geen omvang rijk discussiepunt zijn. Maar wellicht dat deze of gene de kwestie toch nog even ter sprake brengt bij de hoofd- stuksgewijze behandeling, als de provin ciale bedrijven aan de orde zijn. De PPR kondigde dat althans wel aan. De toe passing van kernenergie, en de Noord hollandse betrokkenheid daarbij, kan bij dat onderwerp in zijn algemeenheid overigens wel ter sprake komen. der dat dat erg gevaarlijk was, omdat het gif zich niet in water oplost. IJff herinnerde aan de schatting van minister Ginjaar, dat het opruimen van alle ontdekte gifbelten in het land wel eens een miljard gulden kon gaan kos ten. De gedeputeerde vond het een on juiste zaak, dat de gemeenten daarvoor zouden moeten opdraaien. Het bedrijfs leven heeft misbruik gemaakt van de onwetendheid bij burgerij en overheid. Men kende drommels goed de gevaren van het gif. Het bedrijfsleven zou een ereschuld inlossen, wanneer het nu een fonds zou vormen, waarmee de rommel kan worden opgeruimd, aldus IJff. Minder eenstemmig waren de Staten in hun algemene beschouwingen over het punt Ruimtelijke Ordening en Volks huisvesting. Weliswaar zien alle fracties de noodzaak in van een herwaardering van de stad als woongebied, dus van stadsvernieuwing. Maar de meningen lo pen uiteen, waar het gaat over de conse quenties die dat standpunt zou moeten hebben door de waardering van de overloop. D’66, PPR en PSP verschillen daarover het is bepaald geen nieuwe ontwikkeling nog steeds diepgaand van mening met GS. De kritiek op de overloop naar het noorden van de pro vincie, die blijkens de discussie over het toekomstige streekplan voor Noord- Kennemerland en woningbouwnota toch ook wel in PvdA-kring aanwezig is, klonk niet door in de woorden van PvdA-fractieleider De Boer. Wat dat be treft lijkt het scheurtje tussen PvdA en CDA dus weer aardig dichtgesmeerd. Het is altijd mogelijk, dat men bij de behandeling van het hoofdstuk ruimte lijke ordening nog slaags raakt. Maar waarschijnlijker is dat men ook hier het beproefde recept toepast: de vermijding van het conflict door het uit te stellen. In eensgezinde afschuw stonden de verschillende fracties in de algemene beschouwingen al stil bij de levensge vaarlijke gifvaten op de Amsterdamse vuilnisbelt in de Volgermeerpolder. (Zo als gemeld sijpelt daar het uiterst zware (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben in een korte beleidsnota aangegeven hoe de provincie gemeenten kan ondersteunen in hun stadsvernieuwingsbeleid. In de nota wordt voorgesteld een Provinciaal Stimulerings fonds Stadsvernieuwing op te zetten, als experiment. GS hebben daarvoor op voorhand al geld gereserveerd. De beleidsnota kan worden betrokken bij de begro tingsbehandeling, die maandag in Provinciale Staten is begonnen en die donderdag en komende maandag wordt voortgezet. De beleidsnota is overigens een ambtelijk stuk, waarover GS als zodanig nog geen officieel standpunt hebben bepaald. Het stuk is bedoeld als bouwsteen voor de provinciale Nota Stadsvernieuwing. Momenteel is de provincie betrokken bij de stadsvernieuwing door haar bevoegdhe den op basis van de wet op de Ruimtelijke Ordening. De provincie moet streekplannen vaststellen, waarin stadsvernieuwingsgebieden kunnen liggen (In het streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied liggen er verschillende). De provincie moet eveneens gemeentelijke structuurplannen beoordelen en bestemmingsplannen goed keuren. Ook adviseert de provincie de minister bij de uitvoering van de zogenoemde interimsaldoregeling en de zogenoemde 80-percentsregeling, waarmee de stadsvernieu wingsprojecten mede worden gefinancieerd. Volgens het laatste wetsontwerp stadsvernieuwing zal de provincie een rol krijgen bij de verdeling van een deel van de gelden voor stadsvernieuwing voor een beperkt deel van de gemeenten. De grotere gemeenten krijgen hun geld rechtstreeks van het rijk. Bij de verdeling van het stadsvemieuwingsgeld zal een prioriteitenplan moeten worden gebruikt. En er moet worden gedacht aan een meerjarenplan. Met het geld uit het provinciale fonds stadsvernieuwing (dus niet te verwarren met het geld, dat de provincie van het rijk te verdelen krijgt voor de stadsvernieuwing) zouden onder meer projecten, die financieel net niet te verwezenlijken zijn, over de drempel kunnen worden geholpen. Ook stelt men zich voor, dat uit het fonds voorschotten zouden kunnen worden uitgekeerd. Het is nadrukkelijk niet de bedoeling op het subsidieterrein van het rijk te komen. De heer Machielsen greep als leider van de grootste oppositiepartij in de Staten uiteraard de kans om met het PvdA-CDA-huwelijk de spot te drijven. Hij vroeg zich af of het CDA niet wist, dat het eigenlijk twee huwelijkspartners had: een PvdA van de jongeren en een PvdA van de ouderen. De ouderen in de PvdA-fractie moesten in de WD-opvat- ting telkens maar weer onder „het juk” van de jongeren door. Eigenlijk kon het CDA maar beter echtscheiding aanvra gen. Tenzij het CDA duidelijk kon zeg gen met welke PvdA het nu eigenlijk samenging. maal verbonden zijn aan de vele los-vast- relaties, die in de plaats zijn gekomen van het traditionele gezin. In dat verband stip te hij ook het probleem aan van de wegge lopen kinderen. Een groot aantal kinde ren trekt naar Amsterdam. Gemiddeld blijken er 1300 verzoeken voor opsporing te zijn. „Kinderen willen weten hoe ver zij kunnen gaan; doch op alle gebied verva gen de grenzen. Oude zekerheden en soci ale controle van familie, kerk en buurt vallen weg en kinderen hebben een onze kere toekomst. Duizenden jonge kinderen vallen tussen wal en schip en komen te recht in die trieste poep zwervers, die nergens aansluiting vinden, behalve in de criminaliteit”. PvdA-fractieleider De Boer kon zich bij de stadsvernieuwing^jde.wo ...piet zo vijlden in de CDA-analyse van de ---•" gigantische werkelijkheid en de teneur van het betoog foor het de- van Reus, vooral waar het ging over de problematiek van het kraken. Wel deelde hij de mening van de CDA-spreker, dat het kraken van voor de distributie be stemde huizen een verwerpelijke zaak was. Maar in het algemeen gaf hij toch de voorkeur aan de toonzetting van het be toog van Haks. Inderdaad had het kraken schandelijke maatschappelijke toestanden blootge legd: Het uitblijven van regeringsmaatre gelen tegen speculatie, horizontale ver koop en het gegeven dat ook op het gebied van de huisvesting nog steeds de wet van de sterkste heerst: wie genoeg geld heeft kan wonen; wie niet, moet het maar af wachten. Het „gestuntel over de hypo- niet door meer geweld en nog grotere mobiele eenheden. De inzet van politie-eenheden in maat schappelijke vraagstukken, die de be stuurders niet kunnen oplossen, of die ze niet willen oplossen, of waarvoor ze onbe kwaam zijn, kon nooit een taak van de politie zijn. Haks noemde het een goede zaak dat daarover in het politieapparaat zelf een discussie over op gang gekomen is. De CPN-woordvoerder gaf toe, dat het provinciaal bestuur maar beperkte be voegdheden en taken heeft in deze kwes tie. Toch konden GS en de Staten en de commissaris van de koningin tegenover de rijksoverheid zich wel sterk maken voor Amsterdam. Want de hoofdstad moest 1 ningbouw en dergelijke uit,r problemen worden geholpen Voor hef fintief te laat was. Haks beschuldigde sommige door hem niet met name genoemde personen er van welbewust koers te zetten naar „escalatie en verrechtsing”. In dat ver band noemde hij twee uiterst bedenkelij ke voorvallen: „Wat te denken van het feit, dat twee straaljagers enkele weken gele den op een paar honderd meter over de stad raasden”. De redactie van het dag blad „De Waarheid” was volgens Haks op een belachelijke manier te woord gestaan, toen deze daarover opheldering probeer de te krijgen. Niemand, die verantwoorde lijkheid droeg, zei er iets van af te weten. „Hoe kwam men op het idee, dat het iets met de Grote Keyzer te maken zou heb ben!”. Maar toen een PvdA-Kamerlid daarover vragen had gesteld, kwam wel degelijk aan het licht, dat dé laag overvlie gende straaljagers inderdaad alles met de Grote Keyzer te maken hadden, hetgeen zich buiten elke normale controle had voltrokken. „Die weg schuift het op en het is volstrek onterecht, daarvoor krakers verantwoordelijk te stellen”, aldus Haks. Als tweede bedenkelijk feit noemde hij de weigering van CRM om Radio Stad toe te staan eigen opgespaarde zendtijd te gebruiken om voorlichting te geven over de ontruiming van de Grote Wetering. Men kreeg slechts drie minuten zendtijd extra om verkeresinformatie door te ge ven. „Wie staande wil houden, dat dat goed is voor de democratie of daar ook maar iets mee uitstaande heeft, mag het zeggen”, aldus Haks. Ook het CDA-statenlid Reus had zo zijn angsten over ontwikkelingen die Neder land zouden kunnen doen afglijden naar een politiestaat. Zijn associatie werd ech ter niet gewekt door laag overgierende straaljagers en radiocensuur maar door de macht van de straatterreur. Sprekend over de situatie in Amsterdam en in het bijzonder tijdens de rellen op 30 april provinciaal bestuur om het aan waarschuwde hij ervoor dat de straat zou - gaan regeren. De straatbenden herinner den hem op onaangename wijze aan de dertiger jaren en de opkomst van Hitler- Duitsland. De rellen op 30 april hadden met woningnood of woningbehoefte niets te maken. Het ging om maatschappij verandering in anarchistische zin, aldus Reus. De leider van de CDA-fractie gaf uiting aan zijn bezorgdheid over het kraken. In Amsterdam zijn nu tussen de 6000 en 10.000 gekraakte woningen. De fractie wil de haar bezorgdheid uitdrukken „voor die tallozen, die na jaren lang wachten, nog geen woning kunnen krijgen, of als zij er eindelijk een krijgen toegewezen, moeten ontdekken, dat die woning alweer ge kraakt is. Zelfs talloze distributiewonin gen worden gekraakt door lieden, die voordringen”, aldus Reus. Een van de belangrijkste oorzaken van de woning nood noemde hij het uiteenvallen van het gezin als hoeksteen van de samenleving. Zonder er een waardeoordeel over te wil len vellen, meende hij toch te moeten wijzen op de consequenties die nu een- Haks wilde van GS duidelijk ophelde ring over de betekenis van de verklaring van burgemeester Polak, dat Gedeputeer de Staten en de Raad van State duidelijke uitspraken hadden gedaan in de zaak van de Grote Wetering. Ook informeerde hij of GS er van op de hoogte waren, dat B. en W. nauwelijks een half jaar geleden een bouwvergunning hadden afgegeven aan de speculant Bakker voor kantoorruimte en peperdure koopflats. Amsterdam had daaraan geen enkele behoefte, zo stelde het CPN-statenlid. Waarom is of was deze bouwvergunning niet geweigerd of te wei geren, zo vroeg hij. Het is voor de Amsterdammers een „volstrekt onmogelijke toestand, dat een speculant tegenover 23 mensen wordt ge holpen door 2000 politieambtenaren, ge stoken in een soort Star-track-uitmonste- ring, compleet met hoogwerkers, pantser wagens en zelfs een Rode Kruis-tank (wat een combinatie), voorafgegaan door foto’s nemende straaljagers en wat er meer aan te pas kwam in het scenario”, aldus Haks. „Speculanten helpen, terwijl renovatie respectievelijk nieuwbouw van betaalba re woningen voor de Amsterdamse bevol king nauwelijks van de grond komt, druist tegen elk normaal ontwikkeld i rechtsgevoel in”, zo stelde hij. Hoewel de CPN zich met sommige vor- t men van aktie en strijd niet kon vereni- L gen, moest duidelijk de vraag op tafel f blijven „waar de werkelijke oorzaken lig- I gen en welke groepen in onze maatschap pij de rechtsorde voor zich wensen te j monopoliseren. Zijn dat de mensen, die t zich tegen woningnood verzetten of zijn dat de speculanten en geldschieters, die t van de nood profiteren”, zo was de retho- rische vraag van Haks. De rechtsorde moest volgens het CPN-statenlid worden t verstevigd door meer democratie, meer zeggenschap en betaalbare woningen en

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9