Kurt Welzl weer boos paardenkoersen) Pronk eerste in marathon van Utrecht Ajax schakelt jurist in IK STA IN EEN MAATSCHAPPIJ DIE IK NIET KEN EBBC vraagt organisatie WK amateurs Gelijkspel VZV en KZC I 11 HANS KRAAY COÖRDINATOR fS w Tol in basis WATERPOLO DECEMBER WOENSDAG 9 5 Doel verloren Vertegenwoordiger Afstand genomen 19 80 5 .0 Pier Tol. dinsdag andermaal Zwartkruis: vier clubtrainers als hulp. 3 Die beslissing maakte de Oostenrijk- f- (Van onze sportredactie) 8 Gerben Karstens: „Als ik het over kon doen, werd ik in geen geval weer wielrenner Gerben Karstens: grote aanpassingsproblemen De overgang is te plotseling en te groot geweest, heeft duidelijk sporen nagela ten. Logisch ook. De pias van het pelo ton, de clown van het wielercircus kan zijn nog altijd bruisende energie niet meer kwijt sinds hij van de fiets is afge stapt en er alleen naast staat. „Dag en nacht” moet hij op pad tegenwoordig, om zich waar te maken, maar de om standigheden waaronder hij moet wer ken verschillen zodanig van de vroegere sfeer dat hij voorlopig nauwelijks kan wennen. „Ik was altijd onder de mensen, nu zit ik opeens in mijn eentje in de auto, met alleen een kaartenbak bij me. Dat verschil is veel te groot.” RIJEN. Eigenlijk zou hij het in deze dagen puur naar zijn zin moeten heb ben. In de tijd dat Gerbens Karstens nog intensief meedraaide in het bezige wereldje van de beroepswielrenners verlangde hij soms hevig naar eenzaam heid en rust. „Weg uit die gekkenherrie, terug naar de natuur”, was het motto waarmee hij maar al te vaak aan de belangstelling wilde ontsnappen. Nu dat is gelukt en Gerben Karstens na 21 jaar ineens van een gewild coureur een „gewone” vertegenwoordiger in fietsen is geworden, heeft hij bijna voortdu rend heimwee naar de vroegere drukte. Zijn afscheid van de wielersport mag zich dan aan de publiciteit hebben ont trokken, aan hemzelf is de verandering bepaald niet onopgemerkt voorbij ge gaan. Vanaf het moment dat hij in het voorjaar de zesdaagse van Montreal de rug toekeerde voelde Karstens zich „als een zeeman die zich aan wal vestigt.” een maatschappij, die ik niet ken. Ik moet nu ook nadenken. Dat moest ik als wielrenner natuurlijk ook wel, maar dat was „koersgericht” en dat is toch héél anders.” (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ajax heeft zijn jurist Voetelink opdracht gegeven uit te zoeken welke stappen kunnen worden ondernomen naar aanleiding van de moeilijkheden die afgelopen zondag zijn ontstaan vóór de wedstrijd tegen Feyenoord. Terugvallen daarop bleek echter ook al onmogelijk tegen de achtergrond van de economische recessie, dus vond Kar stens zich na „Montreal” thuis terug. Rustig aanvankelijk, rusteloos later. „Een voordeel was dat ik toen merkte dat ik een dochter van negen en een zoon van zes heb”, overdrijft hij om de sfeer te tekenen, „maar ik zag het wel even somber in. Waar vind je tegenwoordig nog een baan? Niemand het ook nog wat van zich horen. Heel normaal overigens, want hoe is het: alles hangt aan elkaar en profiteert van elkaar. Is het profite ren afgelopen, dan is ook het aan elkaar hangen voorbij.” kon zijn liefde voor de natuur wel kwijt, daar op dat stukje grond waarin hij zijn verdiende geld had belegd. „Ik ben nooit zo serieus geweest”, weet hij van zichzelf. „Ik had altijd wel een goede inzet, maar niet de ambitie om telkens te winnen, want ik besefte steeds dat het allemaal verschrikkelijk vergankelijk is. Ik heb ook altijd een hekel gehad aan schouderklopjes, want ik heb nooit voor de mensen gefietst, maar alleen voor mezelf. Gewoon, om gen en elf Ronden van Frankrijk, maar ook langs vele dieptepunten. Herhaalde lijk werd hij afgeschreven, vaker nog kwam hij terug met zijn sterke, pezige lijf, zijn sprintkracht en zijn impulsieve drang naar de oerhumor, die zo goed begrepen werd in de sport in oervorm die de wielrennerij nu eenaal is. Van het wielrennen als gebeuren heeft hij nuchter afstand genomen. Hij heeft er totaal geen behoefte aan naar koersen te gaan kijken, vindt dat verloren tijd. „Daar kan ik gemakkelijk van los ko men, omdat ik er altijd al veel afstand heb kunnen nemen. Voor anderen was dat veel moeilijker, die dachten alleen in koersen, die waren één en al koers. Zo’n man als Merckx, wat die allemaal mee heeft moeten maken. Hij werd gek ach ter dat peloton aan. Ik heb daar totaal geen behoefte aan. Wat moet ik nou gaan kijken. Daar kan ik mijn kost toch niet mee verdienen?” de kost te verdienen met iets wat ik enorm graag deed. Ik kon alles kwijt in het wielrennen en ik had een erg vrij leven.” De dames van KZC krijgen het met de week zwaarder. Deze keer moest worden aangetreden tegen koploper ’t Gooi waar van in een zeer aantrekkelijk duel met 4-6 werd verloren. (Van onze waterpolomedewerker) IJMOND. In de waterpolocompetitie speelden de heren van VZV in een aan trekkelijk duel gelijk tegen het sterke „de Haaien”. Ook de heren van KZC pakten weer eens een puntje. Tegen SVH hadden zij wel de meeste kansen maar de afwer king faalde te vaak. DEN BOSCH (ANP) EBBC heeft zich bij de internationale basketbalfederatie, Fiba, aangemeld voor de organisatie van het toernooi om de Jones-beker, het we reldkampioenschap voor amateurclub- teams in het najaar van 1982. Tot voor kort was de Bossche vereniging de enige kandidaat; de Fiba heeft echter inmid dels ook een aanbieding uit Argentinië ontvangen. (Van onze sportredactie) ALKMAAR. AZ-trainer Georg Kessler heeft in zijn basisopstelling voor de Europa Cup-wedstrijd tegen Radnicki, de voorkeur gegeven aan Pier Tol boven Kurt Welzl. „Hoe het verder moet zien we straks wel weer”, hield hij zichzelf voor in de dagen dat hij gewild was om zijn grap pen, zijn grollen en zijn coureurskwali- teiten. Tenslotte had hij nog altijd zijn eigen kwekerij aan de rand van zijn woonplaats Rijen, waar hij op vier hec tare grond bomen kweekte uit passie. Niet helemaal zijn ideaal, „want ik wilde altijd boer worden, maar begin daar maar eens aan in deze tijd,” maar hij Zwartkruis: hulp van clubtrainers De duizend toeschouwers zagen een le vendige wedstrijd. Actiefste rijder was Co Giling, maar zijn ontsnappingspogingen werden voortdurend gecounterd door Arie Eriks. Negen rijders slaagden er tus sen de talloze demarrages in het peloton op twee ronden te rijden. De uitslag van de marathon in Utrecht is: 1 Jos Pronk (Oost-Graftdijk), 2 Jan Kooiman (Ammerstol), 3 Co Giling (War menhuizen), 4 Dries van Wijhe (Ooster- wolde), 5 Jeen van den Berg (Heerenveen), 6 Henk Portengen (Diemen) op 200 meter, Clubvoorzitter Rinus de Jong meent echter dat EBBC, dat automatisch het recht van deelneming verwerft, dat toer nooi zal toegewezen krijgen omdat Argen tinië al enkele malen organisator is ge weest. EBBC zal moeten opdraaien voor de volle reis- en verblijfskosten van de kampioenen van Noord- en Zuid-Ameri ka, de finalisten'van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen plus een zesde ploeg, die nog geïnviteerd kan worden. Met de kosten is een bedrag gemoeid van tussen de 300 en 400 duizend gulden. Problemen behoeft dat niet op te. leveren, omdat een sponsor zich onder bepaalde voorwaarden garant wil stellen. Gedacht wordt aan wedstrijden in drie plaatsen, Haarlem (de stichting sportiniti- atieven Haarlem heeft belangstelling ge toond), Amsterdam en Den Bosch. Het is een oud probleem dat telkens opnieuw actueel kan worden. Vooral in die sporten die de beoefenaars om volle dige overgave vragen. Hoewel Karstens altijd de betrekkelijkheid inzag van zijn professie, werd ook hij 21 jaar lang zo volledig opgeslokt door het gebeuren dat hij niet aan stoppen dacht. Het lag uiter aard in de lijn der verwachting, omdat hij tenslotte al 38 jaar is, maar toch kwam zijn vertrek onverwacht en onge legen. „Want ik had nog een hele tijd door kunnen gaan.” Het Nederlands elftal speelt medio fe bruari volgend jaar geen oefenduel ter Zoveel anders zelfs dat Karstens „nooit meer” wielrenner zou worden als hij de kans zou krijgen het over te doen. Niet omdat hij geen plezier heeft gehad aan het koersen („het is een prachtige tijd geweest”), maar louter en alleen omdat een topsporter zich zodanig bui ten de samenleving beweegt dat hij grote moeite heeft daarin zijn weg te vinden wanneer dat echt nodig is. 7 Arie Eriks (Wieringen), 8 Jos Niesten (Heemskerk), 9 Jan Kroon (Abcoude), 10 Frans Boon (Hem) op een ronde, 11 Mar tin Hoekstra (Heerenveen). Klassement KNSB-marathonbeker: 1 Pronk 88 punten, 2 Eriks 86, 3 Portengen 82, 4 Giling 81, 5 Kooiman 76, 6 Van Wijhe 60, 7 Kroon 40, 8 Kruithof 39, 9 Niesten 38, 10 Vossebelt 28. ZEIST. Bondscoach Jan Zwart kruis en zijn staf zullen in de toe komst worden bijgestaan door vier clubtrainers, die districtsgewijs gaan optreden. Een en ander dient te worden gezien als een vervolg op de destijds door de clubtrainers afge legde intentieverklaring aan de bondscoach. Voorlopig zullen Hans Kraay (West 1), Jan van Daal (West 2), Frits Korbach (Oost en Noord) en Bert Jacobs (Zuid 1 en Zuid 2) begin volgend jaar hun werkzaamheden starten. Ze zullen zich vooral bezig houden met regionale jeugdelftallen. Hans Kraay is aangewezen om als coördinator de contacten te gaan on derhouden met Zeist. voorbereiding op de WK-interland tegen Cyprus. De KNVB zal evenmin ingaan op de aanbieding om Oranje te laten sparren tegen een team van in Amerika uitkomen de Nederlandse beroepsvoetballers. Vol gens de secretaris van het betaalde voet bal, Jan Huijbregts, verbieden de FIFA- reglementen een dergelijke wedstrijd, maar volgens insiders is het duidelijk dat mr. Eric Vilé de strijd binnen het sectie- bestuur in zijn voordeel heeft beslist. Een week geleden al kreeg wedstrijd- makelaar Ger Lagendijk, die in het bezit is van een UEFA-makelaarslicentie, de opdracht om uit te zien naar een alterna tieve sparringpartner Maar pogingen om Schotland en Wales te interesseren liepen op niets uit. De voetbalbond van Wales toonde de meeste belangstelling, maar vanwege het hoge bedrag dat de KNVB voor een wedstrijd in Wales vroeg, kwam het tegenvoorstel om met gesloten beur zen een uit- en een thuiswedstrijd te laten spelen. Omdat de competitiekalender Oranje slechts één duel toestaat, werd dat voorstel echter door de KNVB van de hand gewezen. De competitieleider van de KNVB heeft voor woensdag 17 december een inhaalprogramma betaald voetbal vastge steld. Dit programma ziet er als volgt uit: Eredivisie: Roda JC-FC Den Haag, Go Ahead Eagles-AZ’67, FC Utrecht-PEC/ Zwolle, FC Twente-MW. Eerste divisie: De Graafschap-Fortuna S, Volendam-FC Vlaardingen, FC Amsterdam-DS’79. Voor de Bundesliga werd de inhaal wedstrijd Schalke ’04-1. FC Kaiserslau tern gespeeld. De bezoekers, die bij rust met 1-0 leidden, wonnen met 2-0. 1. FC Kaiserslautern bezet met 23 punten uit zestien wedstrijden de derde plaats op de rangschikking achter Bayem München (26 pnt) en Hamburger SV 24 pnt. uit vijftien ontmoetingen). De loting voor de kwartfinales van de toernooien om de Europese voetbalbekers zal op 30 januari in Genève plaatsvinden. se international witheet. „Zo kan het niet langer door gaan”, zei hij woedend na het bekend worden van het nieuws. „Ik ben bij AZ om te voetballen en niet om als wissel speler op de bank te zitten. Het lijkt me daarom ook voor AZ beter dat ik naar een andere club ga. Ik vind dit een onbegrijpelijke beslissing. Vorige week deed ik het als wisselspeler tegen FC Utrecht goed en in het Oostenrijks elftal speelde ik tegen Albanië zeker geen slechte wedstrijd. Ik maakte nota- bene het enige doelpunt.” De opstelling van AZ (die hetzelfde is als in de eerste wedstrijd tegen Radnicki): Treytel, Van der Meer, Spelbos, Metgod, Ho venkamp, Peters, Amtz, Nygaard, Jon ker. Kist en Tol. Het Nederlandse herenhockeyelftal heeft in Utrecht met 4-2 gewonnen van de Boekaniers. De nationale formatie leidde bij rust met 3-0 door drie treffers van Kampong-speler Paul Litjens. Na de pau ze scoorde Hans Kruize tegen. Litjens herstelde de marge van drie treffers en Van Maasakker bepaalde de eindstenad op 4-2. HILVERSUM. De uitslagen van de drave rijen te Hilversum zijn: Wiske-prijs (2000 m): 1. Tuesday (G. de Jong) 2.50,0 1.25,1, 2. Telia Princess, 3. Trawant. Toto: winnend 2,60, plaats 2,20 1,40 2,80, koppel 13,00, trio 377,70. Niet gestart: Toby. Flintstone-prijs (2000 m): 1. Tarro Hanover (A. H. Suykerbuyk) 2.47,1 1.23,6, 2. Sorry H, 3. Smuggler Star. Toto: winnend 14,70, plaats 2,60 2,20 2,90, koppel 928,60, trio 40,60. Niet gestart: Sheila Fortuna. Tom en Jerry-prijs (2440 m): 1. Trabant Hano ver (A. J. Mollema) 3.34,8 1.28,8, 2. Son Amour, 3. Top Star. Toto: winnend 1,40, plaats 1,10 2,00, koppel 4,60. Obelix-prijs (2900 m): 1. Theodoor Hanover (J. Wagenaar) 4.07,0 1.25,2, 2. Palemaris, 3. Turner. Toto: winnend 3,60, plaats 1,90 6,70 1,50, koppel 80,80, trio 716,10. Niet gestart: Romanus Norton. Suske-prijs (1600 m): 1. Uniek Westfrisia (A. van de Blonk) 2.10,9 1.21,8, 2. Usta Oldeson, 3. Uptodate Laren I. Toto: winnend 3,70, plaats I, 40 1,40 1,60, koppel 6,70. Niet gestart: Ulbanie W, Uclipse Lelystad en Urica H. Popeye-prijs (2440 m): 1. Real Formosa (M. L. van der Togt) 3.17,7 1.21,0, 2. Radar, 3. Patron D. Toto: winnend 1,40, plaats 1,60 1,90 2,40, koppel 5,40, trio 37,00. Amatricewinterkamploenschap (2000 m): 1. Star of Goldstar (mevrouw G. Bosma) 2.47,4 1-447,4 2. Prince de Reve,3. Sally Scott. Toto: wil I el d 3,00, plaats 1,40 1,80 2,90, koppel 10,80. Lucky Luke-prijs (1609 m): 1. Musketier (T. Smeding) 2.09,3 1.20,4, 2. Sinton, 3. Perry Hano ver. Toto: winnend 9,40, plaats 2,10 1,80 3,00, koppel 17,60, trio 264,20. Niet gestart: Overtax. Ricky First en Olaf Toogwijk. Kitselaar-prijs (2000 m): 1. Primus (A. v. d. Blonk) 2.43,2 1.21,6, 2. Osmond, 3. Parel Holland. Toto: winnend 6,10, plaats 2,00 2,10, koppel 13,90. Niet gestart: Robinia du Bois. Asterix-prijs (2000 m): 1. Ornantes Duke (R. van Stam) 2.44,7 1.22,4, 2. Rio del Sol, 3. Panam. Toto: winnend 3,80, plaats 1,60 1,70 4,50, koppel 3,70, trio 244,80. Niet gestart: Ofraim H. en Panhart. Wiske-prijs (tweede afdeling) (2000 m): 1. Thi- delo Dear (A. de Wrede) 2.52,3 1.26,2, 2. Toos Toogwijk, 3. Tara Laguna. Toto: winnend 18,00, plaats 3,10 1,80 2,50, koppel 25,20. Niet gestart: Tiny del Sol en Thunder Hill. Totalisatoromzet: 419.206. Tenslotte kreeg hij werk als vertegen woordiger in (wielerjsportartikelen. Gerben Karstens, de levensgenieter, de rauwdauwer, de 38-jarige belhamel krijgt nu elke dag een kaartenbak mee met de raad: „Zoek het verder maar uit.” Zo uit het jachtige peloton met de de marrages en explosies, werd hij verwe zen naar de beslotenheid van de auto. Zonder enige begeleiding, zonder inzicht in de maatschappelijke verhoudingen. Johny Rep zal niet meespelen in de Europa-Cupwedstrijd tegen HSV. De aan valler van Saint Étienne heeft een enkel blessure. Zondag werd Rep in de competi tiewedstrijd tegen Bastia (3-0) in de rust vervangen. Björn Borg en Chris Evert zijn uitge roepen tot de beste tennisspelers van het jaar 1980. De jury bestond uit de journa listen van het Amerikaanse vakblad „Ten nis Magazine”. Op de ranglijst bij de he ren wordt Borg gevolgd door John McEn roe (Vst.), Jimmy Connors (Vst.) en Ivan Lendl (Tsj.). Chris Evert (Vst.) verwierf meer stemmen dan haar landgenote Tra cey Austin (tweede), de Australische Evonne Goolagong (derde) en de Ameri kaanse Martina Navratilova (vierde). Hij kent de situatie al enige maanden, maar het frustreert hem nog bijna dage lijks, die eenzaamheid waarin de ge dachten aan de zorgeloze tijden van wel eer automatisch opborrelen. „Het wiel rennen op zich mis ik niet zo”, stelt hij niettemin. „Ik mis vooral het „leven”, de lichamelijke inspanning, het dollen met de maten, waarin ik al mijn energie kwijt kon. Van de ene op de andere dag heb ik mijn doel verloren en ik denk dat die overschakeling te plotseling en te groot is geweest. Van jongs af aan ben ik dollend met anderen door het leven ge gaan, nu sta ik opeens alleen. Midden in Na de warming-up werd Ajax-speler Wim Jansen toen zodanig geraakt door een ijsbal die hij op zijn oog kreeg, dat de ex-Feyenoorder de wedstrijd al na 18 minuten voor gezien moest houden. Ajax zal de kwestie zaterdag aan de orde stellen wanneer in Zeist de bondsvergade ring van de KNVB wordt gehouden, ’s Werelds beste club van weleer wil ook laten nagaan of opmerkingen van Feyenoordspeler Jan Peters („Alle voetballers zijn vijanden”) voorgelegd kunnen worden aan de tuchtcommissie. Peters was een van de spelers die Jansen tijdens diens korte verblijf op het veld bruut aanpakten. „Je zou er eigenlijk op voorbereid moeten worden, want die overgang is echt te groot”, herhaalt hij. „Het zou nog anders geweest zijn als ik lichamelijk zwaar werk had, tussen een paar colle ga’s, met wie je je kon afreageren. Nu kan ik mijn energie niet kwijt. Ik kan toch moeilijk met mezelf of met de klant gaan zitten dollen. Tijd om echt af te trainen heb ik bovendien niet, ik moet me eerst maar eens zien waar te maken.” Daarbij komt nog dat de ex-coureur een leek is op verkoopgebied („dit soort zakendoen ken ik helemaal niet”), want hij heeft alleen zichzelf altijd verkocht. Met veel succes overigens, omdat hij een kleurrijke carrière kende. Zij loopbaan voerde hem langs vele successen, met een olympische titel, een Nederlands kampioenschap, talloze ritoverwinnin- VZV—de Haaien 4-4 In het eerste part waren beide ploegen aan elkaar gewaagd en werd er behoed zaam gespeeld. Aan het eind van het eer ste part werden er twee man van de Haai en uitgestuurd, maar de tijd was te kort voor VZV Om hier direct van te profiteren. Aan het begin van het tweede werd met een het iniatief genomen wat al snel uit mondde in een doelpunt van Michiel Wei mar. Nadat de Haaien de stand gelijk had getrokken kreeg NTN een strafworp mee die echter gemist werd; in de daarop vol gende counter scoorde de Haaien echter wel en bracht de stand op 1-2. In het derde part zette VZV iets meer druk op het spel van de tegenstander wat al snel resulteer de in zware overtredingen van de Haaien. Albert Krab en Henk Mors konden twee toegekende strafworpen voor VZV verzil veren en zo de stand weer in het voordeel van VZV brengen: 3-2. Even later was het zelfs 4-2 toen een pass van Albert Krab door de verdediging van de Haaien ver keerd werd verwerkt en in eigen doel werd gedeponeerd. In het vierde part leek VZV de wedstrijd te kunnen consolideren, maar een numerieke minderheid en een speldoelpunt bracht de Haaien alsnog langszij: 4-4. KZC—SVH 4-4 Bij de heren van KZC is het duidelijk te zien dat de vorm terugkomt. Er worden weer veel kansen gecreëerd, alleen door een gebrek aan zelfvertrouwen worden ze niet allemaal even koelbloedig afgemaakt. In de beginfase van het eerste part ging het spel erg snel op en neer wat resulteer de in een aantal doelpunten. Na een 0-1 achterstand bracht Pieter Mooy KZC weer op gelijke hoogte. Toch zou SVH het eerste part met een 1-2 voorsprong afslui ten door een strafworp te benutten. SVH liep zelfs nog naar 1-3 uit voordat Inger Grijzenhout KZC uit een strafworp weer iets dichterbij bracht. In het derde part hielden de ploegen elkaar goed in even wicht, maar het was toch SVH dat met een man meer de stand op 2-4 wist te brengen. Het laatste part was echter duidelijk voor KZC. Inger Grijzenhout bracht KZC op 3- 4 uit een numerieke meerderheid en Pie ter Mooy zorgde voor 4-4. KZC had nog wel kansen, maar het gemis aan zelfver trouwen speelde hun parten. KZC—’t Gooi 4-6 De dames van KZC gaan het de komen de weker moeilijk krijgen. Na een sterke seizoenstart waarin alles werd gewonnen krijgen zij nu de zwaardere ploegen tegen. Nu kwam koploper ’t Gooi op bezoek, een ploeg die een hoop routine en kracht heeft De wedstrijd werd dan ook niet zonder zorgen tegemoetgezien. Toch ging KZC voortvarend van start. Karina Mooy opende voor KZC de score met een knap pe drukbal. In het tweede part kwamen echter de sterke punten van ’t Gooi naar voren: een numerieke meerderheid werd bekwaam afgemaakt. In het derde part liet Elly Spijker zien dat ook zij bij de top behoort door met een slingerbal vanaf de midvoorplaats te scoren, ’t Gooi liet zich echter niet van de wijs brengen en liep gestaag uit naar een 2-6 voorsprong. Cora de Vries en Margreet Mooy brachten KZC nog wel dichterbij maar konden het ver lies niet meer tegenhouden: 4-6. Hans Kraay: coördinator voor clubtrai- ners. UTRECHT (ANP). De Domstads- schaatsmarathon is gewonnen door Jos Pronk uit Oost-Graftdijk. Na honderd ronden (veertig kilometer) versloeg hij vier medevluchters in de sprint. Kurt Welzl: „Ik kan beter vertrekken bij AZ".

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 29