I Vervoer Rijnzout per schip lijkt haalbaar Om landen met olietekort te helpen I naar Afghanistan” „Niet meer Russen Commissie stelt onderzoek in Brezjnjev verzekert Gandhi: Suarez bezoekt Baskenland Aanval Libiërs op hoofdstad Tsjaad gemeld Oorlogsstemming in Somalië In Andes-landen lijden 15 miljoen aan ondervoeding Cuba maakt einde aan bezetting missie Vaticaan „Kerncommissie draagt schuld reactorongeval” Verkiezing Reagan toont besef voor NAVO krijgt vloot „op af roep” voor Middellandse Zee wereldproblemen” ^rs i I Amnesty meldt wereld vol moord en terreur e lit. ad >e- ag 1st üs rd sn ar ze )U Ft? ri- k- et ilt e- >g il- in je it 2 WOENSDAG (Van onze redactie buitenland) 1 a PARIJS. Om te voorko men dat landen die kampen met olietekorten tegen zeer ho ge prijzen olie op de vrije markt moeten aankopen, is Nederland bereid extra gas te produceren. BINNEN- EN BUITENLAND aardgas produceren (Van onze redactie buitenland) langzamerhand de (Van onze redactie buitenland) Premier Suarez. L p Nederland wil meer n n i de een I de kte. net nog :ket erd Tot ters het /as, /er- ong, ade lden oen. een lage lad- n er auf- ater ioei- len, ndi- Dit is gisteren gezegd door minister Van Aardenne van Economische Zaken op de tweede en laatste dag van de ministers conferentie van het Internationaal Ener gie Agentschap (IEA) in Parijs. Opmerke lijk is dat de IEA Van Aardenne niet om een dergelijke maatregel heeft gevraagd. Besproken werd in Parijs hoe het oliete kort door de oorlog tussen Irak en Iran kan worden opgevangen en hoe kan wor den voorkomen dat de prijzen op de vrije oliemarkten nog hoger worden. Dit laatste houdt verband met de verwachting dat de Organisatie van Olieproducerende Lan den (OPEC) volgende week op Bali nieu we olieprijzen zal vaststellen en daarbij zal kijken naar de prijzen die de westerse landen en oliemaatschappijen betalen op de vrije markt. Tot dusver zijn de onderhandelin- gen tussen Madrid en de Basken over deze belangrijke kwesties zonder re sultaat gebleven. Suarez heeft pas na lang aarzelen tot het bezoek besloten. De terreur van de afscheidingsbewe ging ETA heeft daar aan bijge dragen. Minister Van Aardenne zei gisteren te verwachten dat de oliemaatschappijen hieraan zullen willen meewerken, maar hij werd tegengesproken door zijn Noorse ambtgenoot Johansson. Overigens denkt Van Aardenne dat als het plan niet zou Daarnaast vinden de ministers van de bij het energieagentschap aangesloten landen, dat de beschikbare olie beter moet worden verdeeld, vooral ten gunste van landen als Turkije, dat zeer afhankelijk is van olie uit Irak en Iran, en Spanje en Portugal. Zonodig zouden hoeveelheden olie uit landen met grote voorraden naar deze staten moeten worden overgeheveld, zodat deze staten niet worden gedwongen aankopen te doen op de vrije markt. Hier bij zijn de IEA-ministers bereid druk uit te oefenen op de oliemaatschappijen. Afgesproken werd in Parijs dat de 21 lidstaten in de eerste plaats de eigen voor raden extra moeten aanspreken. Oor spronkelijk zou per dag naar schatting twee miljoen vaten op de voorraden wor den ingeteerd, met de IEA-ministers wil len dit verhogen tot 4,2 miljoen vaten per dag, waardoor de totale olie-invoer in het eerste kwartaal van komend jaar kan worden teruggebracht van 264 naar 238 miljoen ton. (Van onze redactie buitenland) MOGADISJOE. De Somalische rege ring heeft de burgerbevolking opgeroe- De aanval van de Libiërs werd gemeld door het door Habre gecontroleerde radi ostation in de hoofdstad van Tsjaad, maar journalisten konden die berichten niet be vestigen omdat ze niet tot het strijdtoneel worden toegelaten. Wel hebben ze hevig artillerievuur waargenomen. Volgens ra- dio-Tjaad zou de aanval zijn afgeslagen. die nu al deelnemen aan de permanen te vlooteenheid voor de Atlantische Oceaan, een schip zullen aanwijzen dat op korte termijn beschikbaar is. Ne derland, zo deelde minister De Geus gisteren in Brussel mede, zal waar schijnlijk een fregat beschikbaar stel len, zoals het ook met een fregat, de Van Galen, deelneemt aan de eenheid voor de Atlantische Oceaan. Het voorstel om een tweede perma nente marine-eenheid te vormen werd gelanceerd nadat in verband met de Russische inval in Afghanistan, een aanzienlijk deel van de Amerikaanse (Zevende) vloot uit de Middellandse Zee naar de wateren bij de Indische Oceaan en de Perzische Golf was gedi rigeerd. Omdat een permanente twee de eenheid onder andere voor het oe fenprogramma te grote nadelen met zich mee zou hebben gebracht, is nu voor een „vloot op afroep” gekozen. t t s l- g erd ira- bu- de 'er- het en- ind lel- on- in ro- aar rl), de ar iër en >t. (Van onze redactie buitenland) BOGOTA. Ongeveer vijftien miljoen mensen in de landen, van het Andespact Peru, Colombia, Bolivia, Venezuela en Ecuador lijden aan ondervoeding. Dat blijkt uit een studie van Santiago Tonon, het hoofd van het Colombiaanse program voor voedsel en voeding. Hij heeft zijn rapport ingediend bij het eerste symposium van de vijf landen van het Andespact over voedselsystemen, dat mo menteel in Bogota wordt gehouden. In zijn openingstoespraak zei de Colom biaanse minister van Gezondheid, Jara millo Salazar, dat er geen ware democra tie bestaat wanneer het volk honger lijdt. Een maatschappij van gelijkwaardigheid kan slechts gebaseerd zijn op gelijke mo gelijkheden voor iedereen op het gebied van voeding, gezondheid en leefklimaat, zo benadrukte hij. In meer dan 30 landen worden men sen om politieke redenen ver moord of terechtgesteld. (Van onze redactie buitenland) MADRID. De Spaanse pre mier, Adolfo Suarez, is gisteren be gonnen aan een driedaags bezoek aan het roerige Baskenland, het eer ste bezoek aan dit gebied in zijn nu bijna vijf jaar durende ambtsperio de. Meteen na aankomst had Suarez een eerste gesprek met de leiders van de drie autonome Baskische provin cies over uitbreiding van de zelfstan digheid van de Basken met eigen politie en beperkte financiële en eco nomische onafhankelijkheid. STUTTGART. Vervoer van afvalzout met binnenvaartschepen van de Franse kalimijnen in de Elzas naar zee lijkt de enige haalbare mogelijkheid om het zoutprobleem met betrekking tot de Rijn tot een oplossing te brengen. pen zich gereed te houden om zich onmid dellijk bij hét leger aan te sluiten wanneer Somalië zou worden aangevallen. Zondag zei president Siad Barre dat Ethiopië en Kenia van plan zouden zijn Somalië aan te vallen. Diezelfde dag nog besloten de hoogste staatsorganen het land in staat van verdediging te brengen. De oorlogsactiviteiten in Somalië vol gen op een bezoek van het Ethiopische staatshoofd Mengistoe Haile Mariam aan Kenia. Na afloop deden Kenia en Ethiopië een beroep op Somalië om af te zien van aanspraken op gebieden van de buurlan den Ethiopië, Kenia en Djibouti. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De NAVO heeft het Nederlandse voorstel, om zoals ook op de Atlantische Oceaan het geval is, een tweede NAVO-marine-eenheid te vor men voor in het bijzonder de Middel landse Zee, niet ongewijzigd overgeno men. Vanmorgen is door veertien van de vijftien NAVO-landen (Frankrijk doet „militair” niet mee aan de NAVO) besloten een „vloot op afroep” samen te stellen. Een en ander betekent dat verschil lende landen, waarschijnlijk dezelfde HAVANNA (Reuter). Cubaanse vei ligheidstroepen hebben gisteravond na een beleg van vijf uur door een bestor ming een einde gemaakt aan een bezetting van de pauselijke nuntiatuur in Havanna door veertien gewapende Cubanen, die vier nonnen en een Cubaanse portier in gijzeling hielden. Onder de veertien Cuba nen, die om politiek asiel hadden ver zocht, bevonden zich vrouwen en kin deren. Volgens het Cubaanse persbureau Prensa Latina is de portier door de bezet ters gedood. De vier nonnen, drie Canade se en een Spaanse, bleven ongedeerd en alle bezetters werden gearresteerd. Dit zei O. Vogelenzang, voorzitter van de raad van bestuur van de AMRO-bank, gisteren in Amsterdam op een conferentie over het Europees bankbedrijf, die deze week door de Financial Times en het Bankers Magazine wordt georganiseerd. Vogelenzang noemde het doorbreken van dit besef bij politici en kiezers het enige lichtpuntje bij de sombere vooruitzichten voor de nabije toekomst: geen economi sche groei, grote en nog toenemende werkloosheid en nog steeds stijgende in flatie. Een Duitse deskundige, professor Dr. Norbert Walter van het te Kiel gevestigde instituut voor wereldeconomie (Institut für Weltwirtschaft) zei gisteren dat de Westduitse politici en overheid de kiezers voor de gek hebben gehouden over de economische situatie in de Bondsrepu bliek. Hij merkte op dat de overheid nog steeds niet toegeeft dat West-Duitsland zich in een recessie bevindt. De Westduitse regeringspartij SPD heeft een rapport uitgebracht waarin de Franse politiek ten opzichte van de vroe gere kolonie Tsjaad scherp wordt aange vallen. De Fransen hebben een histori sche verantwoordelijkheid voor de bur- geroolog in dat land, die nu al veertien jaar duurt. Frankrijk heeft nooit opge houden zich te mengen in de Tsjadische politiek, aldus de SPD. Zoals bekend heeft de Franse president Giscard al maandenlang te maken met heftige aan vallen op zijn Afrika-politiek. Die beschul digingen komen voornamelijk uit Frank rijk zelf. WASHINGTON (ANP). De eigenaar van de kerncentrale bij het Amerikaanse Harrisburg, waar in maart vorig jaar bij na een ramp gebeurde, heeft de overheidscommissie voor controle op kerncentrales NRC aansprakelijk gesteld voor dit ongeval. De houdstermaatschappij GPU eist van de commissie een schadevergoeding van meer dan acht miljard gulden, omdat de NRC onvoldoende inlichtingen zou heb ben gegeven over soortgelijke ongevallen en niet naar aanleiding van die incidenten heeft gewaarschuwd. Ook zou de vergun ning voor de bouw van de kernreactor bij Harrisburg „op lichtvaardige gronden” zijn afgegeven. Dit wordt geconcludeerd na afloop van de vergadering van de Internationale Rijncommissie gisteren in de Westduitse stad Stuttgart. De leden van de commis sie, waartoe alle aan de Rijn liggende landen en Luxemburg behoren, hadden een lijst met twaalf mogelijke oplossingen gemaakt. Acht voorstellen werden echter direct al als onmogelijk geschrapt en van de overblijvende vier is bekend dat drie ervan door verschillende aangesloten sta ten worden verworpen. Daarom bleef alleen het op zich vrij dure voorstel om het zout per binnenschip naar de Noordzee te vervoeren, als enige reële mogelijkheid over. Toch zullen ook de drie andere voorstellen nogmaals wor den bestudeerd. Deze behelzen injectie van het zout op een diepte van 1800 meter onder de grond in de Elzas (een voorstel dat de Franse regering weigert voor te leggen aan de volksvertegenwoordiging); verWerking van het zout in een nieuwe zoutfabriek (waar West-Duitsland, Luxemburg en Nederland geen heil in zien) en tenslotte het storten van het afval zout in oude mijnen. Dat laatste brengt gevaar voor explosies en instortingen met zich mee, zo stellen geologen. De ministers in Stuttgart hebben afge sproken voor eind januari een keuze-te zullen maken uit deze vier mogelijkheden. Een extra-onderzoek zal worden gedaan naar de mogelijkheden van vervoer van zout via binnenschepen, waarbij onder meer wordt gedacht aan de mogelijkheid het zout in de Europoort op te slaan. Het is evenmin bekend of er voldoende scheeps- ruimte beschikbaar zal zijn, maar volgens deskundigen bestaan er mogelijkheden omdat veel binnenschepen met lege rui men van Basel naar Rotterdam varen. Verder wordt niet onmogelijk geacht, dat de Rijncommissie uiteindelijk met een combinatie van voorstellen zal komen te neinde alle partijen tevreden te kunnen stellen. (Van onze redactie buitenland) AMSTERDAM. De uitslag van presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten is een definitieve bevestiging van een ommekeer in de aanpak van de econo mische problemen van het geïndustriali seerde Westen. De politici en kiezers zijn tenslotte gaan inzien, dat de vicieuze cir kel van de stagflatie (inflatie gepaard gaande met stagnatie van de economische groei) alleen maar kan worden doorbro ken door onze hooggeïndustrialiseerde economieën volledig te herstructureren, een karwei van lange duur. De Russische president besprak de situ atie in en rond Afghanistan uitvoerig met de Indiase premier Gandhi. Mevrouw Gandhi liet er geen twijfel over dat haar land geen buitenlandse inmenging wenst in het zuidelijke deel van Azië. Brezjnjev stelde dat de situatie in Afghanistan mo menteel langzamerhand „normaal” wordt. De Russische leider benadrukte dat Moskou geen enkele reden meer heeft om militairen in Afghanistan te legeren „wan neer de Amerikaanse en Pakistaanse in menging ophoudt”. De Verenigde Staten slagen, het stellen van maximuminvoer- hoeveelheden de enige uitweg is. Johansson twijfelde ook aan de bereid willigheid van andere betrokkenen op de oliemarkt om mee te werken. Het Interna tionaal Energie Agentschap zal om het gedrag van de aangesloten landen in de gaten te houden, een speciale controle op de olieaankopen, voorraadvorming en ge bruik van de voorraden instellen. Belangrijk is dat ook Frankrijk, dat in tegenstelling tot de meeste andere wester se industrielanden geen deel uitmaakt van het energieagentschap, zich wel heeft aan gesloten bij de afspraken, omdat de prin cipes ervan eerder in EG-verband zijn vastgelegd. Die EG-overeenkomst, twee weken geleden in Brussel gemaakt, was een directe reactie op de oproep van de Saoedische olieminister Jamani, die zei dat de westerse landen hun voorraden zullen moeten gebruiken. De aardgasprijzen die de Nederlandse Gasunie rekent voor de tuinders in ons land hebben gisteren geleid tot een heftige betoging van Belgische boeren bij het EG- gebouw in Brussel. Dat de Nederlandse tuinders goedkoper gas krijgen, is volgens de Belgen concurrentievervalsing. Zij dreigen met harde acties als er geen ver andering in komt. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. De Sovjet-Unie is niet van plan meer militairen naar Afghanistan te zenden. Dat heeft de Russische president Brezjnjev gisteren verklaard op de tweede dag van zijn bezoek aan India. en Pakistan zouden hun bemoeienis met Afghanistan echter hebben geïntensi veerd, aldus een woordvoerder van Brezjnjev. Zowel Gandhi als Brezjnjev vindt dat zo snel mogelijk moet worden gestreefd naar een politieke oplossing, waarbij onafhan kelijkheid, soevereiniteit en niet-gebon- denheid van Afghanistan worden gega randeerd. Volgens een Russische woord voerder doet de Sovjet-Unie er alles aan om een dergelijke oplossing te bereiken, maar de volgende stap zou nu van Pakis tan moeten komen. In Pakistan wordt het bezoek van Brezjnjev aan India overigens met span ning gevolgd, zeker omdat Moskou eerder dit jaar een verdrag met New Delhi sloot over militaire hulp ter waarde van onge veer drie miljard gulden. Brezjnjev bena drukte gisteren opnieuw dat de Russen groot belang hechten aan een militair sterk India met het oog op de stabiliteit in de regio President Brezjnjev liet weten dat zijn land en India een ruimtevlucht voorberei den waaraan zal worden deelgenomen door een Russische en een Indiase astro naut. De Indiase premier Gandhi en de Russische president Brez/njev, kort voor dat ze gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag met elkaar overlegden. KOUSSERIE-BONN. Tweeduizend Libische soldaten zouden gisteren en maandag met behulp van vijftig tanks en gevechtsvliegtuigen een aanval hebben gedaan op het noordelijk deel van N'Dja mena, de hoofdstad van Tsjaad. Het noordelijk deel van de stad staat onder controle van Tsjadische minister van De fensie Habre, die sedert maart van dit jaar in een burgeroorlog is gewikkeld tegen premier Weddeye. Het aantal doden als gevolg van moor den of executies in het afgelopen jaar vormt „een zeer ernstig en dringend probleem”. Amnesty International drong een jaar geleden bij de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties tevergeefs aan op het bespreken van politieke moorden als „een bedreiging voor de vrede en de veiligheid in de wereld”. Nu, een jaar later, blijven onophoudelijk berichten binnenko men over ontvoeringen, politieke moorden en executies. Dit zegt Amnesty International in het jaarverslag 1979/1980 dat de organisa tie vandaag heeft gepubliceerd. De slachtoffers van politieke moorden en executies zijn o.m. boerenfamilies in El Salvador en Guatemala. Leden van politieke, religieuze of etnische groe pen in Irak, Iran en Ethiopië en men sen uit alle lagen van de bevolking in landen als Afghanistan, Chili en de Filippijnen. Het jaarverslag geeft in formatie over 110 landen waar politie ke detentie, martelingen en de dood straf voorkomen. Amnesty toont overigens aan dat schendingen van de mensenrechten zich voordoen in zowel geïndustrialiseerde als in ontwikke lingslanden en dat ze niet beperkt zijn tot bepaalde politieke of ideologische systemen. Het .jaarboek van de politieke gevange nen 1979/1980,’ is, zo zegt Amnesty zelf, een onpartijdig overzicht inzake poli tieke detentie, marteling en doodstraf in de gehele wereld. Het rapport weer spiegelt de enorme schaal waarop schendingen van de mensenrechten als politieke moorden en gevangen schap zonder vorm van proces plaats vinden. Aan de andere kant maakt het ook melding van de inspanningen van mensen in de hele wereld om de inter nationale normen inzake de rechten van de mens nageleefd te krijgen. José Zalaquett, voorzitter van het interna tionaal bestuur van Amnesty, wijst in een voorwoord op de „vrijwel dage lijkse berichten over nieuwe execu ties” en het voortdurend gebruik van politieke ontvoeringen die herhaalde- lijk leiden tot verminking en dood van de slachtoffers. „Het woord „verdwij ning”, dat een nieuwe, sinistere bete kenis heeft gekregen, is nu opgeno men in de vocabulaire van de journa listiek en de politieke wetenschap”, zo voegt Zalaquett daaraan toe. Amnesty beschrijft de toepassing van beperkende wetten, werkkampen en psychiatrische dwangmaatregelen te-„ gen opposanten in de Sovjet-Unie.- Maar ze vraagt ook aandacht voor bruut politieoptreden, soms met dode lijke afloop, tegen etnische minderhe den in de Verenigde Staten. Jarenlan ge detentie zonder vorm van proces in Bangladesj, Singapore en andere lan den wordt aangeklaagd, het isoleren met gevaar voor geestelijke en licha melijke schade van gevangenen in West-Duitsland die wegens politiek ge motiveerde misdrijven vastzitten, het opsluiten van mensen die zonder toe stemming het land wilden verlaten in bijvoorbeeld Roemenië en de DDR en de werkwijze van speciale rechtban ken zonder jury in Noord-Ierland. In een aantal Afrikaanse landen vonden, volgens Amnesty, ingrijpende veran deringen plaats, die in sommige geval len leidden tot meer respect voor de mensenrechten (Zimbabwe en Nige ria). Maar in andere gevallen bleven executies, moorden en mishandeling van gevangenen op grote schaal voort bestaan. Voorbeelden hiervan zijn Zaire, met een hoog sterftecijfer onder politieke gevangenen, Ethiopië, waar geen einde komt aan „grootschalige politieke martelingen en moorden”, Kameroen, met wrede behandeling van gevangenen, en Zuid-Afrika, waar ook schoolkinderen behoorden tot die genen die gedurende lange tijd en zon der vorm van proces in isolatie gevan gen zaten. Uit veel landen in Noord-, Midden- en Zuid-Amerika kreeg Amnesty berich ten binnen over martelingen, verdwij ningen, willekeurige arrestaties en po litieke moorden. Deze schendingen van de mensenrechten kwamen op grote schaal voor in Argentinië, Chili, El Salvador, Guatemala, Paraguay en Uruguay. Verdwijningen van activis ten kwamen trouwens ook voor in Brazilië, Haïti en Mexico. In El Salva dor waren er voortdurend ontvoerin gen van en moorden op vakbondsle den, boeren, activisten voor de rechten van de mens. In Oost-Europa worden nog steeds men sen om hun mening of geloof gevan gen gezet op grond van wetten inzake „anti-Russische-propaganda” (Sovjet- Unie), of het „aanzetten tot anti-maat- schappelijk gedrag” (Roemenië). De omstandigheden in Russische gevan genissen en werkkampen werden en worden nog steeds gekenmerkt door ondervoeding, inadequate medische hulp en zware, vaak gevaarlijke ar beid. In de DDR kwamen mensen in de cel terecht omdat ze bleven volhar den in pogingen een uitreisvisum te krijgen. Een missie van Amnesty be zocht Spanje, concludeerde dat er nog steeds gevangenen worden gemarteld of mishandeld, en registreerde dat Spanje een van de Westeuropese lan den is met wetten die kunnen worden gebruikt om de vrijheid van de me ningsuiting en politieke kritiek in het algemeen te beknotten. Amnesty maakt zich ook bezorgd om toepassing van wetten tegen „belastering van de staat” (de Bondsrepubliek) of „morele medeplichtigheid aan terroristische misdrijven” (Frankrijk, Portugal).

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3