'Isolatie voor huizen Subsidiëring onzeker in Rivierenbuurt Stisa blijft Aktiekrant PRUIS VOOR ECHTE HI-FI Bezorgdheid over opheffing van Sociaal Adviesbureau ondersteunen Voor beroepsmogelijkheid ontbreekt ruimte in werkschema Velserbroek Nadelig effect van snelle procedure” Woningbouw door particulieren twijfelachtig” Jongens bekennen diverse inbraken kort ijmonclnojws IJili Stisa eist uitspraak van de gemeenteraad Bromfietser gewond na aanrijding Quad Luxman Yamaha Thorens B en W Elipson A 11: u 4 WOENSDAG IJMOND 1 0 DECEMBER 5 19 80 ABONNEMENTSPRIJZEN Rustige luisterruimte en deskundig advies. EIGEN SERVICEDIENST - GEEN VOORRIJKOSTEN Kennemerlaan 76-78 IJmuiden. Tel. 02550-15726 ALLEEN MAANDAGMORGEN GESLOTEN (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het college van B en W zet duidelijk vraagtekens bij de haalbaarheid van woning- bouwplannen in de gemeente van particulieren. Dit gezien de on- Bedenkingen (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeente Vel sen neemt in de Velserbroek de voorbereiding van nieuwbouw ter hand vanuit een nagenoeg blanco situatie. Het gaat om een 250 hectare groot dunbevolkt wei degebied. De kans op tot het ui terste doorgevoerde obstructie te gen bebouwing in de toekomst wordt in die situatie „uiterst ge ring” genoemd door wethouder K. W. Bijl van ruimtelijke orde ning. Het in Oud-Velsen gevestig de Projektbureau Velserbroek stelde voor de toekomstige be bouwing een draaiboek samen. Het verloop van voorbereiding en uiteindelijke bouw is daarin tot op de maand nauwkeurig vastge legd. Informatie (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het Sociaal Ad viesbureau (SAB) wordt opgehe ven. Dit schrijft de directeur van de gemeentelijke sociale dienst aan de Stichting Samenlevings opbouw Velsen (Stisa). De Stisa zal hierover in een brief aan het college van B. en W. en de ge meenteraad haar bezorgdheid uitspreken. Volgens het algemeen bestuur van de Stisa dat dins dagavond in „Praethuys De Zwij ger” in Santpoort vergaderde blijft een groot deel van de bevol king van advies over sociale aan gelegenheden verstoken, als al leen het Centraal Orgaan Bejaar denbeleid het werk van het SAB voortzet. gunstige economische ontwikke ling waardoor toekomstige ko pers terughoudend zijn ge worden. 1*^1 s (ADVERTENTIE) 17,00 17,25 BB De aanzet voor isolatie itse ben ooi, die die )rijs. zou :aan. puteerds Staten wordt daarmee vooruit gelopen. ungo Vrijdag 12 december is er in de .vantine van Inter Heemskerk een bingo- avond. Het spel begint om acht uur. Wegens ziekte van de sociaal raadsman, de heer S. Heins, heeft het COB de spreek- Maria van Laake, voorzitter en lid van het dageliik= bestuur, stelde vast dat de per bezorger: per kwartaal perjaar per maand, uitsluitend bank- of giro-incasso per maand, incl. incassokosten per kwitantie: verzending per post In Nederland en België: per kwartaal perjaar in Europa per kwartaal f 49,10 f 193,70 f 65,00 f 246,00 f 165,00 ko- eeft van nie, ri de kan pese St ic is, als teu- jr- ?s- en an de en en as en de >or an or- jse tel zer in Po me lijk, in ot è- >r- e- m or n- u- •1- ct >e eerd tige, ^SS- 1. bewuste commissiebijeenkomst (op 3 de cember) sterk voor het beroepsrecht tegen het totale plan en de onderdelen zoals vastgelegd in de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Versnelde bebouwing noemt hij op zichzelf verheugend maar „moeilijk verkoopbaar als het wettelijk vastgelegde beroepsrecht daarmee op de tocht komt”. In een verklaring achteraf trekt hij de vergelijking met een buitenspelsituatie waarin de burger met een snelle planvoor- bereiding bewust gemanoeuvreerd zou worden. „Bezwaarschriften doorgespeeld naar de hoogste beroepsinstantie (De Kroon - red) komen bij positieve uitslag volledig in het luchtledige te hangen. Na afloop van het veel tijd vergende Kroon- SANTPOORT. Dinsdagochtend om tien uur werd een 19-jarige bromfietsbe stuurder uit IJmuiden op het kruispunt J. P. Cremerlaan Biallosterskilaan in Santpoort, aangereden door een auto die eveneens werd bestuurd door een 19-jari- ge IJmuidenaar. De automobilist verleen de geen voorrang aan de bromfietser. Laatstgenoemde moest met een enkel- breuk worden opgenomen in het Zeeweg- ziekenhuis in Velsen. De Velserpolder gezien vanuit de Velserbroekstraat in Santpoort-Noord. De Rijksweg 9 vormt tussen dorpsbebouwing en poldergebied wel een heel abrupte barrière uren, die het SAB hield voor bejaarden, overgenomen. Daarnaast zette het alge meen maatschappelijk werk en de ge meentelijke sociale dienst tijdelijk enkele spreekuren voort. In zijn brief aan de Stisa schrijft de heer Den Hartog dat het aantal personen bene den de 65 jaar, dat gebruik wil maken van de diensten van het Sociaal Adviesbu reau, gering is. Hij baseert zich daarbij op ervaringen van de gemeentelijke sociale dienst, „Voortzetting van het Sociaal Ad viesbureau”, zo schrijft Den Hartog, „zou het beleid van het COB doorkruisen. Eveneens zou verwarring kunnen ont staan door de start van de Sociale Wegwij zer, het nieuwe advies- en verwijsbureau”. Volgens het algemeen bestuur van de Stisa mag voortzetting van het SAB niet afhankelijk zijn van het beleid van het Centraal Orgaan voor Bejaardenbeleid. Eveneens zou het naar de mening van de Stisa een slechte ontwikkeling zijn als er voor verschillende bevolkingsgroepen, zo als bejaarden, vrouwen, buitenlanders en jongeren, een apart spreekuur zou zijn. Het is een zaak van de gemeenteraad om zich hierover uit te spreken. Van verwarring door de start van de Sociale Wegwijzer is volgens de Stisa geen sprake, omdat dit bureau zich zal beper ken tot het verwijzen van cliënten. Daar naast zou het SAB haar adviserende taak blijven voortzetten. Behoefte aan een sociaal raadsman is er volgens voorzitter Maria van Laake overduidelijk gezien de vele telefoontjes en bezoeken aan huis, die de sociaal raadsman tijdens zijn ziekteverlof nog dagelijks krijgt. Thea Hartong van het Algemeen Maatschappelijk Werk onder streepte dit en wees op de spreekuren die het AMW in' diverse wijken houdt. Maria van Laake haalde in dit verband het jaar verslag van de Peregrinusstichting aan, waarin de noodzaak wordt aangetoond van spreekuren voor buitenlanders. Aan onze abonnees, Op grond van de sterk gestegen kos ten, heeft de minister van Economi sche Zaken aan alle Nederlandse dag bladen toestemming verleend, hun abonnementsprijzen per 1 januari 1981 nader aan te passen. Met ingang van die datum zijn onze abonnementsprijzen als volgt vastge steld: de particuliere woningbouwplannen in de gemeente te weinig gegevens voorhanden zijn waaruit blijkt dat de bouwers in aan merking komen voor de bestaande subsi dieregelingen. Hiermee doelt het college op verschillende projecten die in de „zwaar” gesubsidieerde premie A-sector gebouwd zouden worden. Voorts vormen de grondprijzen en de hoge bouwkosten vaak een onoverkome lijke hindernis om binnen de vastgestelde grenzen van de stichtingskosten of de huren de bouw tot stand te brengen, zo stelt het college in haar beantwoording aan de drie raadsleden. Deze hadden het College gewezen op de moeilijkheden, ge zien de economische situatie, bij het ver kopen van woningen, gebouwd door parti culieren, aan een door de gemeente ge wenste kandidaat. Uitgaande van deze situatie zou het volgens de PvdA-raadsle- den wenselijk zijn om in de plaats van particuliere projecten gemeentelijke wo ningbouwplannen te realiseren in de wo- ningwetsector. Als voorbeeld daarbij noe men de vragenstellers het bouwplan aan de Dinkgrevelaan (Kieftendellaan). Ondanks de onzekerheid over de reali sering van de particuliere bouwplannen in onder meer de premie A- en B-sector zal de woningbouw in Velsen in de eerstko mende jaren niet belemmerd worden, meent het college. In de beantwoording duiden B en W op de verschillende bouw plannen van de gemeente die al bestaan en waarschijnlijk in de komende twee jaar uitgevoerd worden, grotendeels in de woningwetsector. De woningbouwplan nen aan de Dinkgrevelaan-Kieftendellaan beroep staan in de Velserbroek al lang en breed de eerste huizen”. Wethouder K. W. Bijl van ruimtelijke ordening speelt indieners van bezwaar schriften tot in tweede en derde instantie tegen het Projekt Velserbroek al bij voor baat de zwarte piet toe. Hij benadrukt de noodzaak van snel bouwen in dit gebied ten behoeve van de woningzoekenden in de IJmond. Bedenkingen tegen de snelle aanpak doet hij af als „al te pessimis tisch”. Getracht wordt bezwaarschriften gericht tot de gemeente (allereerste be roepsinstantie) via planwijzigingen en re delijk overleg te ontkrachten. Het Pro- jektbureau Velserbroek werkt al bewust in die richting door de bevolking zelf of groepen daaruit reeds nu voor overleg uit te nodigen. Onder meer zijn al benaderd de huidige bewoners van de Velserbroek en de Stichting Santpoort. De voorgestelde aanpak werd op zich zelf gunstig ontvangen in de commissie ruimtelijke ordening. Bedenkingen, geuit in WD- en CDA-hoek, golden de kwets baarheid van het opgezette organisatie schema en ook de vertragende werking van voortgezette beroepsprocedures die in het draaiboek simpelweg buiten be schouwing zijn gelaten. De voorgestelde planprocedure gaat uit van optimale me dewerking vanuit de bevolking. De CDA’er W. N. Koopman maakte zich in de medewerkers van de Aktiekrant de startsubsidie gebruiken voor verzenden van exemplaren buiten de IJmond. Vol gens haar zou het geen taak van de Stisa zijn een abonnement mogelijk te maken voor niet-Velsense lezers. Het was echter de afspraak dat de straatsubsidie ge bruikt zou worden voor dit doel. Dit onderstreepte Simone IJben, directeur van de Stisa, nogmaals. De Aktiekrant, een uitgave van het Aktiehuis, krijgt een garantiesubsidie van 400 gulden van de Stisa. Mocht over een jaar blijken dat de giften geen posi tief saldo opleveren, dan kan de Aktie krant gebruik maken van dit bedrag. Het algemeen bestuur kwam tot dit be sluit omdat het vond dat het dagelijks bestuur niet voldoende had aangetoond dat de Aktiekrant uit de startfase is. Het algemeen bestuur was voorts van me ning dat de vrijwillige bijdrage van de lezers, waarmee de gratis verkrijgbare krant wordt geproduceerd, geen zekere bron van inkomsten is. Over een jaar zal opnieuw worden bekeken of de financië le ondersteuning wordt voortgezet. Oorspronkelijk kwamen veel meer woningen in de Rivierenbuurt in aanmer king voor isolatie. Een Fotogroep Er zijn nog enkele plaat sen vrij bij de fotogroep voor beginners in buurthuis De Brulboei aan de Kanaal straat in IJmuiden. De cursus is bedoeld voor tieners van 13 tot en met 20 jaar. Verdere informatie is te krijgen onder nummer 02550-11130. Kienen De jaarlijkse kerstkienavond van de Beverwijkse Harmonie Kapel wordt zaterdag 13 december gehouden in het gebouw aan de Groenelaan in Bever wijk. Het spel begint om half acht. Vrouwencafé In het Vrouwencafé Heemskerk (buurthuis De Zandkraai) treedt vrijdagavond 12 december van half negen af de vrouwenband Periods op met een programma van rock and rollmuziek. Twee van de drie leden zijn afkomstig uit de voormalige Sofaband. groot deel van de bewo ners heeft echter laten we ten geen prijs te stellen op isolatie van hun huis, van wege de huurverhoging. Na isolatie worden de wo ningen zo’n achttien gul den per maand duurder. „Dat geld halen de bewo ners er gemakkelijk weer uit. Het scheelt zeker 25 tot 30 procent in de stookkos ten. En straks gaan de aardgasprijzen ook weer omhoog”, verklaart de heer B. Boerrigter, direc teur van de Woningstich ting Velsen. Deze instelling beheert de woningen. Een verrassing betekende op 3 decem ber bij presentatie in de commissie ruim telijke ordening de „versnelde procedure” zoals die in het werkschema vooraf zit ingebakken. Tijdwinst van circa twee jaar wordt verkregen door de voorbereidings procedure van het eerste deelplan en het globale bestemmingsplan voor het gebied niet achter elkaar maar parallel te laten verlopen. Conform het bestaande draai boek kan begin 1983 al gebouwd worden in het nu nog open poldergebied. Kerngegeven is in de voorbereidende fase een bestemmingsverandering (van „recreatie” naar bebouwing in diverse graduate s). E< n ni< uw globaal bt st< m- mingsplan wordt in hit laatstt kwartaal yan 1982 voor de bevolking ter inzage gelegd. Vaststelling door de raad ge schiedt in het eerste kwartaal van 1983. Artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (voorbereidingsbesluit) wordt benut om direct hierna te beginnen met de bouw. Op uiteindelijke goedkeuring van het globale bestemmingsplan door Gede- Bijl: „Wie via de bestaande procedures desondanks de beroepsmogelijkheid tot het uiterste uitbuit laadt een grote verant woordelijkheid op zich. In gemoede kan men zich dan afvragen: In hoeverre weegt de vermeende schade aan mijn kant op tegen het vertragende effect waarbij het huisvestingsaspect om de hoek komt kijken”. De Provinciale Planologische Dienst in Haarlem staat intussen erg positief tegen over de voorgestelde procedure voor de Velserbroek. Een woordvoerder eerder deze week: „Velsen zit hiermee op één lijn onze beleidsinzichten ten aanzien van groeikernen in het algemeen”. Over pla nologische zaken van dit kaliber vindt tussen vertegenwoordigers van rijk, pro vincie en gemeente regelmatig overleg plaats binnen een provinciale Stuurgroep Coördinatie en Planning. Tussentijdse in formatie over onder meer de Velserbroek moet onderlinge fracties voorkomen. De mogelijkheid dat het als eerste aan te pakken deelplan niet met de provinciale inzichten zou stroken wordt daarmee ook aan Velsense kant gering geacht. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Unaniem besloot het algemeen bestuur van de Stisa (Stichting Samenlevingsopbouw Velsen) dinsdagavond, de financiële ondersteuning aan de aktiekrant voort te zetten. Hiermee legde het algemeen bestuur het advies van het dagelijks bestuur naast zich neer, dat pleitte voor een stopzetting van de startsubsidie. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Ook de gemeente Velsen doet aan energiebesparing. Gistermiddag is gestart met het isoleren van 134 gemeentewoningen in de IJmuidense Rivie renbuurt. De huizen worden voorzien van dubbele beglazing, een nieuwe achterdeur en spouwmuurisolatie. In een schriftelijke beantwoording van vragen van de PvdA-raadsleden. N. van Overmeren, N. Groot en C. Kranendonk schrijft het college vervolgens dat er over De wethouders Van Heel-Monti/n (links) en Bij! voorzagen het eerste huis van een spouwmuurisolatie. Onze abonnementenadministratie kan u inzake alle overige abonnementsprij zen volledige informatie geven. Van de abonnees, die een machtiging hebben verstrekt tot automatische pe riodieke afschrijving van het abonne mentsgeld van hun bank- of giroreke ning, zullen wij gaarne aannemen, dat zij ermee akkoord gaan, dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aange houden. DIRECTIE BEVERWIJKSE COURANT HEEMSKERK. Drie Heemskerkse jongens hebben gisteren bekend een zes tal inbraken gepleegd te hebben in scho len in Heemskerk. Daarbij werd voor eni ge duizenden guldens aan goederen gesto len, waaronder geluidsapparatuur en een bromfiets. Ook richtten de jongens, van wie er één dertien jaar oud is en de anderen veertien jaar, in diverse scholen vernielingen aan. Tegen het drietal is pro- ces-verbaal opgemaakt. de eerste wouuig <mii de IJsselstraat werd gege ven door wethouder K. W. Bijl van volkshuisvesting en wethouder A. J. P. van Heel-Montijn, die onder meer energiezaken be heert. De beide wet houders drukten op een knop en daarmee werd een pomp in werking gesteld, die onder hoge druk glas wol tussen de spouwmuren spoot. zijn evenwel niet meer te veranderen. Het plan is, volgens het college, al in een stadium van uitvoering gekomen. Voor de overige bouwplannen in die omgeving zal binnenkort een stedebouwkundig plan aan de raad worden overgelegd. Het lijkt het college waarschijnlijk dat in een nieuw woningplan voor dat gebied de woningwetsector ruim vertegenwoordigd zal zijn. De mogelijkheden daartoe wor den door aard van de bebouwing, de rijks- financiering en de daar geldende grond prijzen geboden. W’

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5