Door uitbreiding dienstenpakket Indringend spel Trezoor in associatief spektakelstuk College denkt verdeeld over subsidie gehandicaptenzorg PTT-diensten in laatste week van december Buizenfabriek in Oosterhout moet sluiten Multiplan gaat vrijdag verhuizen STAANDE KLOKKEN met Westminster speelwerk VAN NIEL HORLOGERIE herschi/drinks kmdti! in de vishol J ijmondnieuws EsKaiH pi Engelandvaarders en Umuiden in oorlogstijd 1 Nieuwe hoofdleidster Spaarnbergschool Oecumenische dienst in de Petrakerk Duin- en strandloop door Heerenduinen s Vogelvreugd houdt tentoonstelling Interkerkelijke adventsviering I Bolbloemen uit Kennemerland op Floriade 1982 Culturele planning weer stapje verder RENTETARIEVEN SPAARDEPOSITOS. P?st9iro Zeven manieren om een rivier over te steken” DONDERDAG 1 1 DECEMBER 0 1980 11 IJMOND ver en, ke. 1E.J UMUIDEN. Het amateurtoneel staat over het algemeen niet te trappelen om de actuele ontwikkelingen op theatergebied op de voet te volgen. Het conservatorium viert hoogtij: de meeste groepen gedijen nog steeds op het beproefde recept van „blijspel met bal na”. Strop Looptijd 6 jaar 5 jaar 4 jaar Vrijdag, 12 december, tijdelijke banen. Bent u op zoek naar zo’n I Vaste Rente 10 ...'10 9*Z% 3jaar 9 2 jaar8%% 1 jaar8%% Nadere informatie: 020-5912137 ’m njkspostspaarbank (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De uitbrei ding van een aantal specialisten en daarmee van het dienstenpak- ket heeft blijkens het jaarverslag over 1979 van het Rode Kruis Ziekenhuis een grotere druk doen ontstaan op het beddenbe stand. Die druk kwam tot uit drukking in een stijging van het bezettingspercentage tot 84,8 per cent, tegen 82,5 percent een jaar eerder. Het ontstaan van wacht lijsten kon daardoor niet worden voorkomen en deze dwongen tot een optimaal gebruik van de bed den, door bepaalde categorieën patiënten op zondag op te nemen. verhuizen we, niet onze goede naar een groter pand. baan, voor nu of voor straks? Bel dan 023-319522 of kom - m.i.v. 12 december a.s.- naar de Zijlstraat 65, Samenwerking V 80 A 4241 JOKE DIEBEN-FRERICHS (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIES) KW 185 waren: (ADVERTENTIE) Druk op beddenbestand Rode Kruis Ziekenhuis Als overkoepelend orgaan trekt hij de onmisbaarheid van de stichting boven dien sterk in twijfel. Een spektakel als „Zeven manieren enz.” laat zich niet domweg bekijken: je moet het beleven, op je in laten werken. (Van onze Umondredactie) IJMUIDEN. Zondag wordt in de Ge reformeerde Petrakerk aan de Merwede- straat in Umuiden een interkerkelijke ontmoetingsdienst gehouden. Voorganger in deze dienst zijn pastor B. J. M. van Santé van de rooms-katholieke kerk, die de liturgie verzorgt en dominee R. G. J. Timmers van de Nederlands Her vormde kerk, die de prediking zal houden. Muzikale medewerking verleent het jon gerenkoor „Umuiden” onder leiding van Theo Bleeker. Tijdens de dienst wordt een collecte gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor de actie „Wilde Ganzen”. Wat de opnamen naar plaats van her komst betreft kwamen in 1979 in totaal 3001 patiënten uit Beverwijk, 258 uit Ca- stricum, 143 uit Assendelft, 38 uit Haar lem, 589 uit Heemskerk' 17 uit Santpoort, 576 uit Velsen-noord en Velsen-zuid, 233 uit Wijk aan Zee, 157 uit Umuiden, 287 uit Uitgeest, 37 uit Alkmaar, 110 uit Amster dam en dan nog 453 uit andere gemeenten in Noord-Holland. Concluderend verwacht de directie in de komende jaren te worden geconfron teerd met een toeneming van de medische mogelijkheden met een daarop afgestem de vraag, een afnemend aantal bedden en een toenemend ruimtegebrek, één en an der te realiseren vanuit een krappe beurs. Dat vindt de directie geen reden voor een bovenmatig optimisme. De expolitatierekening over 1979 van het ziekenhuis kon met een klein batig saldo van 2004 worden afgesloten, zij het dat het Centraal Orgaan Ziekenhuistarie ven nog toestemming moest verlenen om een post van ƒ228.622,50 alsnog in de tarieven te verwerken. kenen in de regio tot een oplossing te brengen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De postkantoren in Velsen zijn op 24 december ’s middags om vier uur en op 31 december om drie uur geslo ten. Het postagentschap in Velsen-Zuid is van 29 december tot en met 2 januari gesloten. Uiterlijk 16 december dienen kerstkaar ten gepost te zijn om tijdig te worden besteld. Voor nieuwjaarskaarten is de ui terste datum 23 december. Het besluit van het Noordhollands Cen trum voor het Amateurtoneel om Trezoor met „Zeven manieren enz.” mee te laten draaien in het dit seizoen van de grond gekomen Noordhollands Amateurtoneel Circuit is in zoverre ook een gelukkige beslissing geweest, dat het stuk als circuit- produktie op 7 april 1981 nogmaals in onze regio te zien zal zijn, en wel in De Nieuwe Slof aan de Kerkstraat te Bever wijk. Van harte aanbevolen. Het brandwondencentrum werd in de zomer van het verslagjaar geteisterd door een zeer resistente bacterie, die een tijde lijke opnamestop voor brandwondenpa- tiênten noodzakelijk maakte, met de daar bij behorende ongunstige invloed op de exploitatie. Dat nadeel is becijferd op 400.000. Daar staat een winst in het be treffende boekjaar tegenover van rond 420.000 op de verkoop van twee huizen. lale aan ees slui- iste. md i er aen lox Het vor- ien >ed □m Die ibe of GR. HOUTSTRAAT 86 - HAARLEM TEL. 312934 Speciaalzaak sinds 1883 5 Gelukkig dienen zich echter ook in deze sector af en toe gezelschappen aan, die ogen en oren wijd open houden en er niet voor terugdeinzen nieuwe, veelal experi mentele wegen in te slaan. Zo’n gezel schap is de Volendamse toneelgroep Tre zoor, een veelbelovende, progressieve amateurtoneelvereniging die gisteravond in het Witte Tejater Velsen een indringen de voorstelling gaf van Lodewijk de Boer’s spektakelstuk „Zeven manieren om een rivier over te steken”. (Van een onzer verslaggevers) UMUIDEN. De scoutinggroep De U- mondtrekkers organiseert 21 december een duin- en strandloop. De route loopt over paden langs de Heerenduinweg in Umuiden en gedeeltelijk over het strand. De afstanden zijn 2 1/2, 5, 10 en 21 kilometer. De start is gepland ’s morgens om 11 uur bij het clubhuis achter de tennisbanen aan de Heerenduinweg in Umuiden. Met stukken als „De verhuizing”, „De Pornograaf’ en „The Family” kwalifi ceerde Lodewijk de Boer (violist/toneel- schrijver/regisseur) zich in het begin van de jaren zeventig als een van de belang rijkste Nederlandse toneelvernieuwers. Zijn „Zeven manieren enz.” hoort ook in bovenstaand rijtje thuis: het omvat een merkwaardig, ritueel samenspinsel van droom en werkelijkheid; is een associatief theatergebeuren dat zonder dat er spra ke is van een duidelijk verbindend ver haal (er zijn wel telkens terugkerende elementen in de voorstelling te bespeuren) bij de toeschouwers velerlei emoties oproept. (Van een medewerker) BEVERWIJK/HEEMSKERK. Leden van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur leveren in 1982 een directe bijdrage aan de Floriade die in dat jaar wederom in Amsterdam wordt gehouden. De afdelingen Beverwijk/Uit- geest, Heiloo, Limmen, Castricum, Uit geest en de Egmonden (regio Kennemer- land-Noord) richten een perk in met bij elkaar 16000 tulpen en 1000 hyacinten. Hiermee zal een bedrag van vierduizend gulden gemoeid zijn. De afdeling Beverwijk/Heemskerk ging maandag met de gezamenlijke bijdrage accoord tijdens een ledenvergadering ge houden in „D’Evelaer” in Heemskerk. Een drie leden tellende werkcommissie uit de betrokken afdelingen gaat de voor bereiding voor de regio-inzending terhand nemen. Voorzitter H. Roozen van de afde ling Beverwijk/Heemskerk maakt van de werkgroep deel uit. Paul Steenbakker houdt dinsdag 16 de cember een lezing in het bejaardenhuis Breezicht aan de Keizer Wilhelmstraat in Umuiden. Met behulp van een episcoop worden lichtbeelden vertoond. De organi satie is in handen van de Stichting voor club- en buurthuiswerk Umuiden-West De lezing begint om acht uur. (Van een medewerker) BEVERWIJK. De volièrevereniging Vogelvreugd uit Beverwijk houdt deze week de jaarlijkse clubtentoonstelling in het gebouw aan de Heemskerkerweg 189 in Beverwijk. De expositie is voor het publiek vanaf donderdag geopend. Ruim 350 vogels zijn er te bezichtigen. Woensdag en donderdag maken keur meesters uit wie de prijswinnaars zijn. Onder meer wordt de Timmer-bokaal toe gekend. De openingstijden zijn donderdagavond van acht tot tien uur, vrijdag en zaterdag van ’s morgens tien tot ’s avonds tien uur en zondag van ’s morgens tien tot ’s mid dags vijf uur. OOSTERHOUT/UMUIDEN. Bij de Verenigde Buizenfabriek (VBF) in Oos terhout staan 250 tot 500 arbeidsplaatsen op de nominatie om te verdwijnen. Volgens een rapport van het adviesbu reau Bakkenist, Spits en Co zullen diverse afdelingen van het bedrijf moeten worden opgeheven, ingekrompen of verplaatst om een einde te maken aan de verhezen die VBF al enige tijd lijdt. De buizenfabriek is onderdeel van het Estel-Hoogovens-con- cern. Naast de vestiging in Oosterhout heeft VBF fabrieken in Arnhem, Blerick en Maastricht. In totaal werken bij het bedrijf zo’n 1.200 mensen. Volgens het rapport, dat een voorlopig karakter heeft in januari wordt de eindversie verwacht is het mogelijk dat de hele vestiging van VBF in Oosterhout dicht moet. Een deel van de buisproduktie en het kantoorwerk zal dan naar Maas tricht verhuizen. Ook in de driekoppige directie van VBF moet gereorganiseerd worden: volgens het rapport moet er een hoofddirecteur komen die de eindverantwoordelijkheid heeft voor de gang van zaken. Nu is dat over drie mensen verdeeld. Districtsbestuurder J. Verbaan van de Unie BLHP zei niet verrast te zijn over het rapport. De verandering van de directie structuur was al eerder door de bonden en de ondernemingsraad voorgesteld, maar door de raad van bestuur afgewezen, al dus Verbaan. Volgens hem zijn de proble men bij VBF voor een groot deel te wijten aan een twijfelachtig directiebeleid. Het gemeentebestuur van Oosterhout heeft in een verklaring laten weten ge schokt te zijn door de ontwikkelingen bij VBF. De buizenfabriek is de op een na grootste werkgever in deze Brabantse plaats. B. en W. hebben zich tot de ministe ries van Economische en Sociale Zaken gewend met een verzoek om steun. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De projektgroep soci- aal-culturele planning begint binnenkort met het ontwerpen van een sociaal cultureel plan voor Beverwijk. In de eer ste maanden van 1981 worden gegevens verzameld over de sociaal-culturele voor zieningen in Beverwijk, voor zover die nog niet bekend zijn geworden via een eerder gehouden enquête. De werkzaam heden worden voorbereid door een vaste werkgroep, die bestaat uit vijf leden van de projectgroep. Die projectgroep heeft in haar laatste vergadering tot voorzitter ge kozen de heer J. Budding, tot vice-voorzit- ter mevrouw E. van Dongen en tot secre taris mevrouw F. Voet. In mei en in de eerste helft van juni is er een overleg- en inspraakfase. I (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Raad van Kerken in Beverwijk, Heemskerk en Velsen- Noord heeft, evenals vorig jaar, weer een interkerkelijke adventsviering voorbe reid, die wordt gehouden op zondag 14 december in „De Opgang,’ aan de Flora- straat 2 in Beverwijk. Verschillende pas tores zullen voorgaan, terwijl de preek dit jaar wordt verzorgd door ds. H. Luikinga, die binnenkort afscheid neemt van de Doopsgezinde Gemeente. Medewerking aan deze viering verlenen de Cantorij van „De Opgang” en organist Hoekstra. De grote verdienste van Trezoor is, dat zij dit gedrag ook uitlokten met prikkelend, indringend spel. In een levendige regie van Paula Petri kwamen Theo Verstraten en Peter Silvius als de vagebonden Hal en Tar, Ellen Donk en Inger van Heyst als de raadselachtige Lilith en Litchin, Petra Post als de lieftallige Tiamat, Joop Doen- se als de oude Henoch en Wessel Brouwer als de menselijke komediant Marduk tot opmerkelijke prestaties: niet alleen de monstreerden zij een fabelachtige li- chaams- en tekstbeheersing, zij legden in hun spel zoveel pure emotie en durfden zich als speler zozeer bloot te geven, dat van een volwassen, van begin tot eind boeiende produktie in plaats van een ama- teurtoneelvoorstelling gesproken moet worden. (Van een medewerker) UMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 1427 kisten kabeljauw, 14 kisten schelvis, 256 kisten wijting, 4 kisten schol, 82 kisten schar en 27 kisten diversen. Prijzen in guldens: Per 40 kg.: kabel jauw één 144-126, kabeljauw twee 176-148, kabeljauw drie 172-138, kabeljauw vier 142-Ï28, kabeljauw vijf 118-73, schol drie 188, schol vier 80-78, wijting drie 73-47, schar 106-45, bot 30-24, steenbolk 35-28, kuit 126-81. De besommingen waren: UK 5 UK 52 16.800,-, UK 23 IJM 9 4.750,-, UK 24 UK 129 9.320,-, UK 233 UK 234 5.750, HD 2 YE 25 ƒ6.140,-, VD 6 VD 20 15.000,-, VD 19 VD 73 16.800,-, UK 208 10.000, IJM 14 UM 27 1.180,-, UM 18 5.900,-. Aan de woensdagmarkt werd aange voerd: 72 kisten kabeljauw, 32 kisten wij ting, 25 kisten schelvis, 4 kisten schar, 6 kisten schol en 3 kisten diversen. Prijzen in guldens: Per 40 kg.: kabel jauw twee 188, kabeljauw drie 170-166, kabeljauw vier 180, kabeljauw vijf 132-88, schelvis vier 92-70, schol drie 170, schol vier 136, wijting drie 92-84, schar 92, steen bolk 33. De besommingen 16.600,-. Voorgesteld wordt over 1980 eenzelfde bedrag plus een onderling overeengeko men trendverhoging uit te keren aan de gehandicaptenstichting. Een hiertoe strekkend subsidievoorstel omvat een 17 71™ Herschi Pub van zuiver i TA 1 koolzuurhoudend water, *7^^. zuiver plantaardige smaak- stoffen en uitsluitend natuurlijke suikers, zonder onnatuurlijke smaak- en kleurstoffen! Herschi/Drmks Hoensbroek, tel. (045) 21 17 77 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Burgemeester en wet houders stellen voor mevrouw J. D. Vee- nis als hoofdleidster te benoemen aan de Spaarnbergkleuterschool te Santpoort- Noord. Mevrouw Veenis werd met ingang van 1 augustus als waarnemend hoofd aan die school verbonden. Donderdag 18 de cember wordt dit voorstel aan de gemeen teraad ter goedkeuring voorgelegd. De commissie onderwijs heeft inmiddels met de benoeming ingestemd. bedrag van 7.530,- waarbij gevoegd een nog over 1979 verschuldigd bedrag van 408,22. De Stichting Gehandicapten U- mond doet coördinerend werk ten be hoeve van 27 zelfstandige instanties in de gehandicaptenzorg. Met een startsub sidie van het Ministerie van Sociale Za ken werd in 1978 met de werkzaamhe den begonnen in het Umondgebied. Ver geefs werd daarna getracht buiten de regiogemeenten om te komen tot een bijdrageregeling. Wethouder P. F. Du- dink van financiën neemt met afwijzing van de subsidie-aanvraag een minder heidsstandpunt in. Toekenning acht hij niet passend in het totaalbeleid waar voor binnen afzienbare tijd een tweede saneringsronde wordt aangekondigd. Daarnaast daalde de gemiddele ver- pleegduur van 15,7 tot 14,1 dagen. Het aantal opnamen steeg in het verslagjaar van 5151 naar 5899. Tegenover de toenemende vraag naar de diensten van het ziekenhuis staat de b verplichting tot verminderen van het aan tal bedden met tien percent. Die reductie O; van het aantal bedden moet bereikt zijn j per 1 januari 1985. Stijging van de beddenbezetting en ver- w korting van de verpleegduur betekenen een grotere belasting van het personeel. Teneinde over voldoende mankracht te kunnen beschikken moest regelmatig een beroep worden gedaan op uitzend krachten. Voor een met het Sint Jozef Ziekenhuis gedeeld nieuw specialisme allergologie werd toestemming van de overheid ver kregen. De samenwerking van de béide ziekenhuizen kreeg gestalte in een nieuwe Wat de externe contacten betreft be staat volgens het jaarverslag nog het voor nemen van het Marinehospitaal in Overveen om in het kader van het beleid op lange termijn (1990) na te gaan of samenvoeging van de militaire bedden en de poliklinische actviteit van dit hospitaal met het Rode Kruis Ziekenhuis zinvol zou zijn. De regenten van het Rode Kruis Ziekenhuis staan zeer positief tegenover deze gedachte. In het jaarverslag wordt melding ge maakt van een vacature psychiatrie als een voortdurende bron van zorg. Vooral aai} poliklinische psychiatrisch hulp zou grote behoefte bestaan. Het stemt het be stuur van het Rode Kruis Ziekenhuis hoopvol dat de inspecteur voor de Geeste lijke Volksgezondheid in Noord-Holland heeft toegezegd, dat hij zal trachten deze problematiek in overleg met alle betrok- Voor het verzenden van familiedruk- werk (geboorte-, verlovings- en onder- trouwkaarten) zijn van 10 december tot en met 5 januari gratis verzamelomslagen aan het loket verkrijgbaar. Door familie- drukwerk in deze omslagen af te geven of in de brievenbus te deponeren krijgt het drukwerk een spoedeisend karakter. Zaterdag 27 december is de postbestel ling beperkt tot express-zendingen en rouwcirculaires. 1 UMUIDEN. De Engelandvaarders, Umuiden in oorlogstijd en de bevrijding zijn de onderwerpen voor de derde bijeen komst in de serie onder de titel „IJmui- denwat vertel je me nou”. stichting met bevoegdheden ten aanzien van de samenstelling van het diensten pakket van beide ziekenhuizen. Met name behoren beslissingen over de aard en om vang van medische en paramedische dienstverlening, de toelating van specia listen, de capaciteit en de verdeling van functies tot de competentie van deze stich ting. Waar de gemeenten Beverwijk en Heemskerk zeer betrokken zijn bij deze ontwikkeling, is besloten tot periodiek overteg in een werkgroep, waarin de di recties van beide ziekenhuizen en de wet houders van Volksgezondheid van beide gemeenten zitting hebben. Deze werk groep houdt zich ook speciaal bezig met de positie van de regio Umond-Noord in de Stichting Samenwerkende Ziekenhui zen (SSKZ). HEEMSKERK. Heemskerks ge meenteraad krijgt op 18 december een subsidievoorstel voorgelegd waarin een eerdere bijdrage aan de Stichting Ge handicapten Umond wordt voortgezet. Over 1979 kreeg dit overkoepelend or gaan in de sector gehandicaptenzorg van de gemeenten Velsen, Beverwijk, Heemskerk en Uitgeest samen een be drag uitgekeerd van 36.925,-. Heems kerk nam van dit bedrag 6.835,- voor zijn rekening terwijl voor dit doel zeven duizend gulden op de begroting gereser veerd stond. Praethuys. In 't Praethuys De Zwijger in het station Santpoort-Zuid is vrijdag middag vanaf twee uur gelegenheid tot het maken van kerststukjes. Het initiatief gaat uit van Santpoorts Belang. Klaverjassen. In buurthuis De Zand- kraai aan de Handelstraat in Heemskerk wordt maandagavond 15 december gekla verjast. De kaartavond begint om half acht. - Onderwijspost. Op onderwijsvoorzie ningen moet de gemeente Heemskerk over 1981 een bedrag van 2.335.000,- toe leggen. In berichtgeving woensdag over degemeentebegroting 1981 vermeldden wij als onderwijstekort een foutief bedrag. Groen en fruit Tijdens de instuifoch- tend voor vrouwen in buurtcentrum Zee wijk aan de Dennekoplaan in Umuiden worden woensdag 17 december kerstver sieringen gemaakt met groen en fruit. De koffie-in duurt van kwart over negen tot kwart over elf.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11