Han Lammers Union Oil over terminals in IJmuiden en Amsterdam Provincie overlegt met Amsterdam over gif Volgermeerpolder bepleit ruim baan voor Schiphol nieuwe richtlijnen voor geloofsbeleving I Mgr Zwartkruis komt met Hoofdvestiging horlogeconcern op luchthaven n? □QKa Van der Knoop DONDERDAG 1 1 DECEMBER 1980 2 PROVINCIE 13 v Financiering 1 Katechese Volgermeerpolder. Niettemin kjen GS het initiatief genomen (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Bisschop Th. H. J. Zwartkruis van Haarlem wil binnen de plaatselijke geloofsgemeenschap kleinere vormen van kerk-zijn bevorderen. Dit kerkmodel van de kleinschaligheid, dat (Van onze IJmond-redactie) IJMUIDEN. Het plan van de Amerikaanse oliemaatschappij Union Oil voor de bouw van een terminal in IJmuiden is ter beoor deling aan de Rijks Planologische Commissie, de RPC, voorgelegd. in Waterland. Nog voor het inval len van de vorstperiode zullen enkele honderden vaten, die aan de oppervlakte van het stortter- rein liggen op kosten van Amster dam worden verwijderd. Een en ander staat in het antwoord van GS op schriftelijke vragen van vertegenwoordigers van alle Sta tenfracties. door de kerkelijk leider van het Haarlems bisdom als een beleidsaan beveling naar buiten is gebracht, is volgens de bisschop een instru ment ten dienste van het geloven van mensen. Deze zal de minister van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning over het; project moeten ad viseren. Inmiddels heeft Union Oil op vragen van de gemeente Velsen laten weten de aanleg van een pijpleiding tussen IJmuiden en het westelijk havengebied in Amsterdam niet uitgesloten te achten. Als op de Noordzee de komende jaren nog meer olie ge vonden wordt, is de capaciteit van de terminal in IJmuiden te klein om voor een optimale op- en overslag te kunnen zorgen. Union Oil overweegt in dat geval ge-’ bruik te maken van bestaande terminals in Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het is Gedepu teerde Staten nog niet gebleken, dat Amsterdam de kosten niet Zou kunnen opbrengen van de opruiming van de gifVaten in de Volgt hebbiD tot bestuurlijk overleg, om zeker te stellen, dat er inderdaad wat gedaan wordt aan de milieuhy giënische noodtoestand bij Broek ---- Nieuwe wegen L ~rrern Bisschop Zwartkruis. Ordening. v Het terrein achter het Ceco-complex waar de olietanks gebouwd zullen worden. besluiten tot het benutten van reeds in het Met Amsterdam is volgens GS verder BisdoiiiïltdBW naar de basis! afgesproken, dat moet worden voorko men dat de vaten bij de opruimingsopera- tie (verder) kapot gaan. Het Hoogheem raadschap bij de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland zal een proef nemen met het omkeren van de stroomrichting van het polderwater door middel van een noodgemaal. Daarmee wordt beoogd dat verontreinigd water in de richting van Broek in Waterland stroomt. Maatregelen voor de langere ter mijn zullen half december worden be sproken. Daarover zou een definitieve vergadering moeten worden gehouden, waarbij ook de inspecteur van de Volks- sie in de nota. Ook van aanvulling van het priesterbestand verwacht de bisschop weinig heil. De besluiten van de Bijzonde re Bisschopensynode in Rome laten geen verruiming toe van toelating tot het Ambt. Daarnaast zal de aanwas - zelfs bij een gunstige ontwikkeling - in geen verhou ding staan tot de groep, die wegvalt uit het actieve pastoraal. groep van ongeveer 90 priesters niet lan ger actief in het Ambt werkzaam zijn. „Het valt niet moeilijk in te zien, hoe over een periode van vijf jaar en over een periode van tien jaar de -situatie verslech- Het bedrijf Bavo, dat de stortplaats in de Volgermeer in particuliere exploitatie heeft, is namelijk grotendeels in handen van de gemeente Amsterdam). GS wijzen gezondheid aanwezig zou moeten zijn. Gedeputeerde Staten zeggen aan de Hinderwet niet de bevoegdheid te kunnen ontlenen om naleving van de bepalingen van de destijds door Amsterdam verleen de hinderwetvergunning te kunnen af dwingen. (Zoals gemeld moet Amsterdam wat de naleving van de hinderwetbepalin- gen betreft eigenlijk zichzelf controleren. westelijk havengebied aanwezige opslag faciliteiten. De pijpleiding naar IJmuiden kan in ieder geval tweemaal de voorlopig Er is zoals gebruikelijk bij dergelijke projec- die vervreemd zjjn van het kerkelijk leven. In het algemeen pleiten de samenstel lers van de nota voor een bijzondere aan dacht voor jongeren. Gedacht wordt aan het opzetten van jongerenpastoraatsgroe- pen en aan de inzet van kerkelijk jeugd werkers. De bisschop vertrouwt erop dat in het bisdom Haarlem „meer geëxperi menteerd kan en zal worden in verband met het jongerenpastoraat.” Ook het be vorderen van goede contacten met scho len is een van de beleidslijnen, die de bisschop de katholieke gelovigen voor houdt. Desondanks wordt er rekening mee ge houden dat het niveau van de uitgaven niet meer zal stijgen en dat bij uitbreiding met nieuwe taken andere prioriteiten ge steld moeten worden. „Het opvoeren van nieuwe urgente zaken zal dan gepaard moeten gaan met het afvoeren van minder belangrijke, voorwaar een beginsel dat nog maar nauwelijks wordt gehanteerd”, stelt de bisschop in de nota vast. In de Volgermeer bij Broek-in-Water- land zijn, zoals gemeld, destijds vijfdui- in ambtelijk en bestuurlijk overleg de gemeente Amsterdam wel op de noodzaak tot stipte nakoming van haar verplich tingen. ten rekening gehouden met een eventuele uitbreiding. Union Gil houdt zich behalve met olie winning ook bezig met het zoeken naar aardgas op zee. Zo heeft de maatschappij De nota „Kerk, wij samen, anno 1980” is aangeboden als een werkdocument. Het geeft blijkens de inleiding geen pasklaar model voor de kerk van morgen. Wel geeft het een aantal concrete beleidslijnen aan, die vorm en inhoud hebben gekregen na uitvoerig beraad en samenspraak met al lerlei groeperingen en beleidscommissies in het bisdom. De opbouw van onderop kan blijkens de nota onder meer gestalte krijgen door het instellen van zogeheten kadergroepen, die zich bezig houden met geloofs en levensvragen. Daarnaast wordt veel belang gehecht aan het instellen van plaatselijks groepen, die de speciale ver antwoordelijkheid dragen voor de kate chese. Gezien het belang van de katechese acht bisschop Zwartkruis regionale sa menwerking voor wat betreft planning, inhoud en uitvoering noodzakelijk. De ka techese zal Zich, zo staat in de nota te lezen, vooral moeten richten op jonge mensen, op zogenoemde sleutelfiguren in het maatschappelijk leven en op degenen, Als er strafbare delicten in de Volger meer hebben plaatsgevonden, dan moeten die tusse 1963 en 1965 zijn geweest. Er is dan waarschijnlijk sprake van veijaring, menen GS. Volgens het college is er inder daad een strafklacht bij de officier van justitie ingediend. samen met de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) en Petroland gas aangeboord op de Noordzee. Onderzocht wordt of dit gas nabij de Eemshaven in Groningen aan land gebracht kan wor den. Dit zou moeten gebeuren met behulp van een zogenaamde tweefasenleiding die zowel olie als gas kan verwerken. De oliemaatschappij Penzoil Nederland heeft inmiddels ook gas in de Noordzee aange troffen. Deze maatschappij werkt samen met tal van andere ondernemingen die verenigd zijn in de zogenaamde Noord- winningsgroep die in Den Haag zetelt. In deze groep heeft Hoogovens Delfstoffen BV een aandeel van 5,5 percent. Gedeputeerde Van der Knoop heeft maandag in zijn antwoord op de algemene beschouwingen bij de provinciebegroting gezegd, dat GS zullen beginnen met de nadere uitwerking van het streekplar voor het gebied in kwestie, zodra de rege ring het groene licht geeft voor het Pilot plan. Deze uitwerkingsbevoegdheid is in 1979 bij de vaststelling van het streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalge bied in het streekplan neergelegd. (De uitwerkingsbevoegdheid wordt geregeld in artikel 4 lid 8a van de wet op de ruimtelijke ordening) Van der Knoop zei te verwachten, dat de regering in de loop van het volgend jaar een beslissing zal nemen over het havenplan. Zoals bij een normale streekplanprocedure zullen de plangegevens van het Pilotplan worden getoetst aan milieuhygiënische en andere criteria, zodat GS na een afweging van alle voor- en nadelen tot een eindoordeel kunnen komen. De artikel-4-lid-a-proce- dure was volgens Van der Knoop nodig, omdat Hoogovens aan de medewerking aan het Pilotplan de voorwaarde heeft verbonden, aat net staalbedrijf mag wor den uitgebreid. De omvang van het totale plan overschrijdt daarmee de schaal van het bestemmingsplan, zodat een en ander moet worden bezien in streekplankader. kleden, die bepaalde taken vervullen zoals katechetische en diakonale, ook betrok ken dienen te worden bij de voorbereiding en de uitvoering van de liturgie. Veel belang hecht de bisschop aan woord- en gebedsdiensten, die ook onder leiding van terd zal zijn”, zo iuidt de sombere conclu- een leek kunnen worden gehouden. I aanhoudende olievondsten op de Noord zee kunnen besluiten tot de bouw van een tweede terminal in Amsterdam. Aanne melijker echter is dat de maatschappij zal geplande hoeveelheid olie verwerken. Ondanks het dreigende priestertekort kiest de bisschop niet voor het samenvoe gen van parochies. De opbouw en de ver sterking van de plaatselijke geloofsge meenschap biedt volgens hem de beste mogelijkheden vooc de groei van de Kerk. Wel vindt bisschop Zwartkruis openheid van de parochie naar grotere verbanden van regio en dekenaat én de bereidheid tot samenwerken met andere parochies een „absolute voorwaarde” om de kleinschali ge opzet te doen slagen. Vereniging van Nederlandse Onderne mingen. Deze had het grote belang van de bedrijfstak benadrukt, een opinie die hij in het ontwerp-advies niet nadrukkelijk genoeg zag geformuleerd. Zijn opvatting stond haaks op de uitlatingen van de heer P. Nijhoff, directeur van de Stichting Na tuur en Milieu. Hij meende dat het advies niet scherp genoeg wees op de bedreiging van de „nieuwe schaarsten”: ruimte, lucht, stilte en energie. Lammers sloot zich weliswaar aan bij De Jong, maar zei daarna het fundamenteel eens te zijn met Nijhoff. „Schaarsten moeten we behou den maar dan moet men maar uitvoering willen geven aan een wet van 1918 en nieuw land maken”, aldus zijn toespeling op de Zuiderzeewet en de (door hem ge wenste) inpoldering van de Markerwaard. De raad moest vele uren besteden aan een ongekend aantal minderheidsstand punten die voornamelijk door Natuur en Milieu waren ingebracht. Diverse leden zagen op het laatst door de bomen het bos niet meer. Raadvoorzitter Samkalden en commissievoorzitter De Rooy, opsteller van het advies, moeten de komende we ken samen de uiteindelijke tekst opstellen en versturen naar het kabinet. De kleinschaligheidsgedachte is een van de belangrijkste richtlenen uit de nota „Kerk, wij samen, anno 1980”, die van daag is gepresenteerd. De nota bevat een uitwerking van beleidslijnen, die reeds in 1974 op papier zijn gezet in de notitie „De Kerk, Wij Samen”. Het uitwerken van de beleidsbeginselen heeft blijkens de inlei ding bij de vandaag verschenen nota zo lang geduurd „door onze aarzelingen om trent het maken van een keuze, die op verantwoorde wijze bij de werkelijkheid zou aansluiten en de juiste accenten zou leggen.” De keuze voor opbouw en versterking van de plaatselijke geloofsgemeenschap is gebaseerd op een viertal feitelijke con stateringen. De samenstellers van de nota stellen vast dat er sprake is van vervreem ding van hun Kerk bij een toenemend aantal kerkleden, wat zich uit in vermin derend kerkbezoek. Voorts blijkt het pas- toresbestand sinds 1974 verminderd en vergrijsd te zjjn, terwijl de voorspellingen voor de komende jaren een nog ongunsti ger beeld te zien geven. Enige verruiming van de toelatingsmogelijkheden tot het Ambt is gezien de uitspraken van de Bis schoppensynode in Rome uit den boze, zo meldt de nota. Tenslotte hebben ook ge voelens van ontoereikendheid en overbe lasting bij meerdere pastores een rol ge speeld bij de keuze om het beleid voorna melijk te enten op kleinere vormen van kerk-zyn. Deze overwegingen hebben ook geleid tot een nadere gedachtenbepaling over de liturgie. Gelet op de huidige maatschappe lijke ontwikkelingen meent de bisschop dat een zorgvuldig beleid, zowel ten aan zien van de kwaliteit als de kwantiteit van de liturgische vieringen, geboden is. De bisschoppelijke nota noemt als stelregel dat een priester op zjjn hoogst in drie diensten per weekend voorgaat. Verder wordt de opvatting uitgedragen dat ker- De RARO vergaderde woensdag over het ontwerp-standpunt dat is opgesteld over het Structuurschema Burgerlucht- vaartterreinen. Dit schema is een jaar geleden uitge bracht door staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat en heeft inmid dels de inspraakprocedure doorlopen. Het kabinet hoopt in de eerste helft volgend jaar de definitieve tekst aan de Tweede Kamer aan te bieden. Han Lammers, landdrost van de Zuide lijke IJsselmeerpolders, herinnerde in de uitgebreide vergadering van gisteren aan een eerder standpunt van de RARO. „Toen ging het om het advies over de havens. Geen regering kan deze hoek steen van de economie geringschatten, zeiden we toen. Daarvoor moesten plano logische reserveringen gemaakt worden, datzelfde vind ik gelden voor de nationale luchthaven. Deze bedrijfstak heeft stimu lering en groei broodnodig.” De voormali ge Amsterdamse wethouder riep de slag zin in herinnering dat Schiphol de toe gangspoort tot Europa is. Hij toonde zich er tegenstander van te berusten in de afnemende economische groei. Lammers' betoog sloot aan bij dat van de heer De Jong, raadslid namens de „Het ontwerp van de pijpleidingen zal dusdanig worden gemaakt dat deze gedu rende de gehele levensduur intact blijft, zelfs tjjdens de allerzwaarste storm die verwacht kan worden” zo schrijft Union Oil in haar antwoorden aan de gemeente Velsen. De olie zal na eerst in de terminal opgeslagen te zijn, overgeladen worden in binnenvaarttankere die vervolgens voor het vervoer naar Rotterdam zorgen. Om dat er bij het laden mogelijk iets fout kan gaan, is in samenwerking met de politie en brandweer in Velsen een rampenplan op gesteld aan de hand waarvan tijdig inge grepen kan worden. Union Oil heeft als de terminal in IJmui den er eenmaal staat weinig uitbreidings mogelijkheden meer. De grond waarop de tanks gebouwd moeten worden, is eigen dom van het Staatsvisserehavenbedrijf dat streng toeziet op het aanbrengen van voldoende veiligheidsvoorzieningen. Dit omdat de Haringhaven en de daaraan gekoppelde visserijactiviteiten op geen enkele wijze gevaar mogen lopen. Mocht Union Oil in de toekomst meer op slagruimte nodig hebben, dan zal deze in Velsen moeilijk te vinden zijn. Vandaar dat de maatschappij het oog voorzichtig op het westelijk havengebied van Amster dam heeft laten vallen. Daar ligt een groot gebied, dat een industriebestemming heeft, nog steeds braak. Union Oil zou bij Niet allen het teruglopende priesterbe stand baart bisschop Zwartkruis zorgen, maar ook de financiering van het „kerk- bedrijf”. „Evenals in talrijke maatschap pelijke sectoren zal ook de Kerk de gevol gen van een economische teruggang niet kunnen ontlopen”, zo staat in de nota vermeld. Verwacht wordt dat de totale kerkbijdragen in de toekomst niet of nau welijks zullen toenemen. Volgens de bis schop is het daarom van het grootste gewicht om het rendement van vermo gensbestanddelen op te voeren en subsi diemogelijkheden ten volle te benutten. SCHIPHOL. Het Japanse horloge- en klokkenconcern Hattori heeft Schiphol- Oost uitgekozen voor de vestiging van het Europese hoofdkantoor voor nieuwe acti viteiten voor de Europese markt. Deze vestiging is dinsdagmiddag door de presi dent van Pulsar Time Europe LTD, Hide- aki Moriya, officieel geopend. Hattori is met tien procent van de totale wereldproduktie van horloges de grootste producent. Hattori is ook de producent van de Seiko horloges. Pulsar Time is sinds 1979 met volgens Moriya zeer goede resultaten actief op de Amerikaanse markt. Voorlopig zullen de activiteiten van Pulsar Time Europe gericht zijn op zeven Europese landen. Deze activiteiten vinden plaats vanuit de hoofdvestiging op zend vaten polychloorbenzeen en ander chemisch afval gestort. De vaten waren afkomstig van de ontplofte fabriek var, Philips Duphar in het westelijk havenge bied. Verschillende vaten zijn intussen min of meer doorgeroest. In de bodem in de buurt ervan is het zwaarste gif aange troffen, dat de mens ooit heeft kunnen produceren: dioxine. Deze stof is destijds ook vrijgekomen bij de beruchte giframp in het Noorditaliaanse Seveso. Volgens sommige deskundigen gaat het hier om een erger gifschandaal, dan het op het eerste gezicht meer spectaculaire geval Lekkerkerk. De plannen van de oliemaatschappij hebben de afgelopen maanden diverse Wijzigingen ondergaan. Zo werd de op slagcapaciteit vergroot van 14.000 tot 18.000 kubieke meter met daarbij de mo gelijkheid nog eens een extra tank van 9.000 kubieke meter te bouwen. Ook het tracé van de pijpleiding waardoor de olie Vanaf het continentaal plat naar IJmui den gepompt wordt, is veranderd. De lei ding zal waarschijnlijk de zuidpier door snijden. Union Oil stelt in antwoord op Vragen van de gemeente Velsen dat de hoeveelheid olie die aangeboord werd niet voldoende is om een leiding naar bijvoor beeld Rotterdam kostendekkend te ma ken. Over de diepte waarop het gevaarte afgezonken moet worden bestaat bij Union Oil nog geen zekerheid. Schipnol-Oost. Bij deze vestiging zijn mo menteel 35 personeelsleden in dienst. Volgens Moiya worden momenteel over de gehele wereld 285 miljoen horloges per jaar gemaakt. Hiervan worden er vijftig miljoen in de Sovjet-Unie en vijftien mil joen in China geproduceerd. Hattori was de eerste producent die met de nu in opmars zijnde digitaalhorloges op de markt is gekomen. Pijpleiding naar Westelijk havengebied niet ondenkbaar (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. „Ik pareer later liever het verwijt dat Schiphol een overcapaciteit heeft gekregen dan dat er een tekort zou zijn dat de economi sche groei fundamenteel frustreert”. Een uitspraak van Han Lammers, woensdag gedaan als lid van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Omdat in de nabije toekomst een tekort aan priesters dreigt te ontstaan moeten „nieuwe wegen” worden gevonden om én de kwaliteit van het pastoraat te waarbor gen én een werkbare situatie te scheppen voor de pastores. Een van die nieuwe wegen is een vorm van pastoraal leider schap, waarin de verantwoordelijkheid voor het pastoraat niet door de priester alleen wordt gedragen. Pastorale teams, waarin alle vormen van deskundigheid zijn vertegenwoordigd, zouden die verant woordelijkheid mede moeten dragen. Een beroep op gehuwde priesters voor mede werking in de pastorale teams is mogelijk. De Haarlemse bisschop wil een dergelij ke ontwikkeling naar een samen gedragen verantwoordelijkheid ondersteunen en bevestigen. In de vandaag verschenen no ta „Kerk, wij samen, anno 1980” zegh de bisschop dat de ontwikkeling naar pasto rale teams perspectief en verlichting kan bieden voor het werken van de huidige priesters. Priesters blijken momenteel door het vele werk en ook doordat ze zich vaak niet bekwaam achten voor het uit voeren van nieuwe taken, overbelast te zijn. De nota geeft exacte cijfers over „de zeer verslechterde situatie van het pries terbestand” in het bisdom Haarlem. In totaal zijn er 276 priesters in het bisdom, waarvan 163 die ouder zijn dan 50 jaar. De gemiddelde leeftijd van de priesters be draagt 53 jaar. Binnen tien jaar zal een 8« 888 Jio

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13