MOEITELOZE OVERWINNING OP RADNICKI NIS Oranje-reis naar Uruguay al geboekt LEIDEN BEDWINGT VARESE toto-lotto Tour volgend jaar niet open WK DAMMEN )V St. Etienne serieuze kandidaat voor Cup I Ajax eist overspelen ■■M JI5 -Ê tt fes Tom Okker in Kings-Cupcompetitie HSV KAN GEEN RESPECT AFDWINGEN !NA ig I DONDERDAG 1 1 DECEMBER 1980 20 SPORT 21 - late enz. >eg i vrij. Europa Cup 3 - oor: 'en vai| a (Van onze sportredactie) ALKMAAR. Met het bereiken van de kwartfinales van het UEFA-Cuptoernooi een kwalificatie, die gisteravond zoals mocht worden verwacht werd afgedwongen via een even simpele als royale '5-0 overwinning tegen het Joegoslavische Radnicki Nis begint voor AZ’67 deelname aan het Europa Cup 3 evenement pas echt interessant te worden. Enerzijds uit sportief oogpunt, omdat de drie ronden die inmiddels zijn afgewerkt niet meer dan verplichte nummers bleken te zijn, anderzijds uit financiële overwegingen, omdat Europees voetbal voor de Alkmaarse club tot dusver een negatief saldo opleverde. Ilaties -> - ft -if - Kwart-finale beginpunt AZ AD HEESBEEN >nd (Van onze sportredactie) De Duitse tegenstander kon in het pres tigeduel nooit de blamage van de thuis wedstrijd uitwissen. De Hamburger SV werd in de heksenketel van St. Etienne (40.000 toeschouwers) opnieuw afgetroefd met opportunistisch voetbal. Zoals in Hamburg domineerde St. Etienne met een overwicht op basis van technische kunde en tactische lef. Vooral de razendsnelle opbouw van de aanval bezorgde de Duitse defensie weer talloze problemen. Begaaf de middenvelders als Platini en Larios verzorgden de aanvoer van de spitsen en alleen in de afwerking bleef St. Etienne in de thuisbeurt onder de maat. Na de rust pas kwam de aanvalsstorm nog eens goed op gang. Daarvoor was Hamburger SV twee keer (via Hartwig en Reiman) dicht bij een tegengoal geweest. De Duitse trainer Branco Zebec, die na het debacle van Hamburg zijn doelman (Koitka) had gewisseld voor de jeugdige Stein, meende daarom naderhand: „We hebben de kans gemist om toch nog enig respect af te dwingen”. Okker zal in alle wedstrijden uitkomen en bovendien bondscoach Fred Hemmes terzijde staan tijdens de voorbereiding voor de ontmoeting. Nederland zal in de eerste week van 1981 twee oefenwedstrij den spelen tegen Groot-Brittannië: op 2 januari in Leidschendam en op 3 en 4 januari in Goirle. Naast Okker zal ook Louk Sanders aan de Kings-Cupcompeti- tie deelnemen. Varese, dat vorig jaar de Leidenaars de weg naar de halve finale versperde, start te evenals Leiden bijzonder nerveus. Na viereneenhalve minuut prijkte nog een 4 4-stand op het scorebord. De enige die in zijn normale doen bleef, was Parker. Hij verzorgde ook de eerste negen Leidse punten. Pas halverwege de eerste helft (Van onze sportredactie) HAARLEM Tom Okker heeft toege zegd deel te nemen aan de wedstrijden om de Kings Cup, een Europese landencom petitie die in januari zal worden gehou den. Nederland speelt daarin in de tweede divisie C uitwedstrijden tegen Frankrijk (11 januari) en Portugal (18 januari) en thuiswedstrijden tegen Monaco en Noor wegen. Hoog opspringend scoort Dan Cramer (nummer 6) voor Den Bosch tijdens de eerste helft van de Europacup-wedstrijd tegen Bos na Serajevo. Vorig jaar troffen dezelfde ploegen el kaar. Zowel in de Vinkenkamp als in Joegoslavië was Den Bosch verliezer. Het verschil met dit jaar zit in het Bossche team, maar ook bjj de tegenpartij, die Delibasic wegens dienstplicht miste. Dat scheelde een slok op een borrel, maar wat zeker zoveel onderscheid maakte is dat Den Bosch steeds minder afhankelijk wordt van de gouden arm van Akerboom. De ploeg kon het zich na rust zelfs veroor loven een aantal minuten zonder Aker boom, Barker en Dekker te spelen. Ver vangers als Esveldt, Van Essen, Faber en Kropman waren evenzeer in staat de Joe- goslaven te beteugelen. maken door de geweldige inzet en hard heid van de Joegoslavische kampioenen en bezat de veerkracht terug te komen uit perioden van chaos, die mede in de hand werden gewerkt door de wat warrige arbitrage. Voor Kurt Welzl is de maat echter vol. De Nederlandse topscorer, die al meer dan vijf weken tot de reservisten be hoort, wil dat er op zeer korte termijn duidelijkheid over zijn situatie komt en overweegt een onderhoud aan te vragen met AZ-baas Klaas Molenaar. „Zo gaat het niet langer”, zo meent Welzl. „Er moet gewoon iets gebeuren. Ik wil weten waar ik aan toe ben. Ik had zonder meer ver wacht, dat ik tegen Radnicki zou spelen. Ik wil graag bij AZ blijven, maar ik heb weinig trek om de rest van het seizoen op de bank te zitten. Die onzekerheid frus treert me enorm. Er moet snel een oplos sing komen, want ik ga er echt kapot aan.” -CCHI- enz. - repa- zijn plaats is. Mulder heeft Brandsteder A BAMAKO. De uitslagen van de ne gende ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap dammen in Bama ko in Mali zijn: Verpoest (Bel)Marcos (Bra) 2-0, Basti- aannet (Ned)Soumaoro (Mal) 1-1, Ba (Sen)Diaw (Sen) 1-1, Wiersma (Ned) Van der Wal (Ned) 2-0, N’Diaye (Mal) Jansen (Ned) 2-0, Clerc (Ned)—Mogiljans- ki (Sov) 1-1, Issa Traore (Ivo)Velt man (Can) 0-2, Gantwarg (Sov)Sjtsjogoljev (Sov) 1-1, Issalene (Fra)—Gba Benoit (Ivo) 0-2, Misjtsjanski (Sov)Korenevski (Sov) 1-1, Krista (Tsj)Lesjtsjinski (Sov) 0-2. Monaco komt op 15 januari naar tennis centrum De Maten in Apeldoorn en Noor wegen is op 25 januari de tegenstander in het Sportcentrum te Heemskerk. Frank rijk, dat dit jaar uit de eerste divisie is gedegradeerd, treedt aan met de jeugd spelers Thierry Tulasne, de winnaar van de jeugdkampioenschappen van Winible- don dit jaar, en Henri Lecomte. PARUS. Aan de 68e editie van de Ronde van Frankrijk, volgend jaar, zul len, in tegenstelling tot eerdere berich ten. geen amateurwielrenners deelne men. De Tour-directie, bestaande uit Fe lix Lévitan en Jacques Goddet, heeft laten weten de Ronde van Frankrijk al leen voor beroepswielrenners te organi seren. De Duitse aanval, waarin Hrubesch maar een keer koppend in stelling werd gebracht, verzuimde echter uit de tegen aanval rendement te halen. St. Etienne bleef imponeren met onberispelijk optre den. Het ging na rust op zoek naar een hogere score, maar was te speels in het afronden van de vele doelkansen. Om beurten verschenen Platini (afgekeurde goal), Roussey, Zimako en Paganelli in kansrijke positie om de Duitsers nog die per te vernederen. Maar St. Etienne mocht het zich veroorloven om met een totaalscore van 6-0 die mogelijkheden on benut te laten. enige tijd geleden al zijn verontschuldi gingen aangeboden. Niettemin is de arbi ter in staat van beschuldiging gesteld. Het Franse voetbalmaandblad „Onze” heeft Ruud Krol uitgeroepen tot de beste Europese libero van Europa in 1980. Krol is de enige Nederlander in het Europese elftal dat vijf Westduitsers, twee Engel- sen, een Fransman, een Belg en een Itali- I aan telt. Het Europese elftal van „Onze” ziet er als volgt uit: Shilton (Nottingham Forest), Bossi (Nantes), Krol (Napoli), För- ster (Stuttgart) en Kaltz (HSV), Briegel (Kaiserslautern), Brady (Juventus), Kea- j gan (Southampton) en Rummenigge (Bay ern München), Hrubesch (HSV) en Ceule- mans (Brugge). Lev Yashin, de befaamde doelman van het Russische elftal in de jaren vijftig en zestig, is benoemd tot vice-voorzitter van de Russische voetbalbond. De thans 51- jarige Yashin kwam uit voor Dynamo Moskou. Hij werd 78 maal opgesteld in het nationale team en was Europees voetbal ler van het jaar in 1963. (Van onze sportredactie) SAINT-ETIENNE. Het Franse St. Etienne heeft de voetbalwereld twee weken geleden met technisch hoogstaand spel verbaasd door een sensatione le zege (5-0) in de uitwedstrijd om de UEFA-Cup tegen Hamburger SV. Dankzij die ruime voorsprong was St. Etienne al verzekerd van een plaats in de kwartfinale. De return was slechts een formaliteit, waarin het klassever- schil gisteravond bescheiden werd onderstreept (1-0). St. Etienne lijkt daarmee een regelrech te kandidaat voor een finaleplaats. De Franse koploper schittert dit jaar op in ternationaal niveau als nooit tevoren. Het stuntwerk uit het verleden (bijvoorbeeld vorig jaar de 6-0-winst tegen PSV) blijft deze keer niet beperkt tot een incidentele opleving. Want in de voorgaande ontmoe tingen in dit toernooi scoorde St. Etienne al met opmerkelijke doelcijfers (21-0). Met dat superieure optreden lonkt St. Etienne naar een hoogtepunt in zijn bestaan. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. De sectie betaald voet bal heeft reeds besloten dat het Neder lands elftal in Uruguay gaat deelnemen aan het mini-WK. De reis daar naar toe blijkt namelijk al te zijn geboekt. In navolging van Nederland laten nu ook in West-Duitsland politieke partijen hun stem horen om actie te ondernemen tegen het meedoen van hun nationale ploeg aan dit omstreden toernooi. rt ƒ10: rantiér 31220 De voorlinie (met Paganelli als vervan ger voor de geblesseerde Rep) dreigde wel voortdurend, maar liep zich te vaak vast op de robuuste afweer. Slechts in de be ginfase werd Hamburger SV volledig overrompeld. Toen scoorde Paganelli (10de minuut) op aangeven van Lariot (1- 0), wat achteraf de enige treffer bleek. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ajax wil dat de com petitiewedstrijd tegen Feyenoord wordt overgespeeld. De Amsterdammers eisen dat, omdat Ajacied Wim Jansen afgelo pen zondag tijdens de warming-up in het Rotterdamse stadion werd getroffen door een uit het publiek gegooide ijsbal, waardoor hij het duel al na 18 minuten voor gezien moest houden. Namens het bestuur van Ajax heeft advocaat H. M. Voetelink een telexbericht naar de Tuchtcommissie van de KNVB gestuurd, waarin de eis om de wedstrijd opnieuw te laten spelen, wordt gesteld. Voetelink: „We hebben betoogd dat het Feyenoordbestuur te kort is geschoten in het nemen van maatregelen ter bescher ming van Jansen tijdens de warming-up. Feyenoord had door het meespelen van Jansen het voordeel dat het stadion was uitverkocht. Het had daar zijn voorzorgs maatregelen bij aan moeten passen”. Omdat dat niet is gebeurd, wil Ajax dat Feyenoord twee punten in mindering wor den gebracht en dat de ontmoeting op nieuw wordt vastgesteld waarbij, wat de Amsterdammers betreft, overigens wel publiek aanwezig kan zijn. Een kopie van het telexbericht is naar Feyenoord gestuurd. zen te- ng per Apei- n, kei- >749. „AZ heeft gewoon een betere ploeg”, zo stelde hij nuchter vast. Als excuus voor de royale nederlaag noemde hij de vermoei de trip van afgelopen maandag naar Ne derland, die zoals bekend met veel vertra ging gepaard ging. „Door die zware reis waren we niet voldoende fit. Wanneer we die handicap niet hadden gehad, was ons spel misschien beter geweest. Winst had er echter toch niet ingezeten”, aldus Nen- kovic. De internationaal onervaren voetbaldo- cent leverde overigens zelf een flinke bij drage aan de ondergang van zijn équipe door met een taktisch concept te komen, dat later door zijn collega Kessler als „onbegrijpelijk” werd getypeerd. De ploeg opereerde niet alleen zonder vrije verdediger, maar speelde ook achterin constant op één lijn. Een strategie, die in theorie tot de val van AZ had moeten leiden, maar in de praktijk totaal ver keerd uitpakte. Georg Kessler daar later over: „Radnicki heeft het ons door die taktiek wel erg gemakkelijk gemaakt. In de beginfase heeft de ploeg dat niet hele maal goed doorzien, maar na een paar aanwijzigingen vanaf de zijlijn is er goed op ingespeeld en is er gretig van geprofi teerd.” Dat gebeurde overigens pas na een peri ode, waarin AZ het zichzelf onnodig moei lijk had gemaakt, waardoor Radnicki een paar maal een doorbraak kon forceren. Voornamelijk eigenlijk dankzij de mede werking van John Metgod, die veelvuldig balverlies leed, omdat hij te moeilijke oplossingen zocht voor eenvoudige pro- Nu echter plaatsing bij de laatste acht een feit is geworden mag worden aange nomen dat daar over twee maanden (op 4 en 18 maart wordt het toernooi voortge zet) geen sprake meer van zal zijn. Bij de loting, die niet op 14 maar op 30 januari in Genève plaats vindt, zal ongetwijfeld zo wel een financieel als sportief aantrekke lijkere tegenstander uit de koeler komen dan de laatste drie keer het geval is ge weest. Echt zwakke teams zitten er im mers niet meer bij. Voor trainer Georg Kessler kan dat niet anders dan plezierig zijn want ook voor hem is het ongetwijfeld nog niet zo duidelijk waar zijn equipe internationaal nu staat. Daarvoor waren Red Boys, Levski Spartak en zeker Rad nicki Nis te onbeduidende opponenten, die moeiteloos konden worden geëlimi neerd. De Joegoslavische formatie onder scheidde zich, ondanks de reputatie, die zij in eigen land heeft en de positie, die zij in de competitie inneemt (tweede plaats) wat dat betreft in het bijzonder. Vandaar ook dat AZ zowel in Nis (2-2) als in Alk maar gisteravond moeiteloos overeind bleef. Radnicki, dat in de twee voorgaan de ronden het Oostenrijkse Linz ASK en het Bulgaarse Beroe Stara Zagora had uitgeschakeld, bleek in beide botsingen nauwelijks een gelijkwaardige tegenstan der van de Alkmaarders, die niet alleen in technisch en taktisch opzicht heersten, maar bovendien veel meer variatie aan brachten in hun aanvalspatronen. Radnicki-trainer Dusan Nenkovic had er na afloop dan ook weinig moeite mee de suprematie van AZ te onderkennen. DEN HAAG. De uitslagen van de wedstrijden, die voorkomen op toto 49a van woensdag 10 december, zijn: Amsterdam-DS’79 afgelast, vervangen de uitslag een 3. Haarlem-Cambuur afge last, vervangende uitslag een 1. VW- Amersfoort 2-0, AZ’67-Radnicki 5-0, St. Etienne-Hamburger SV 1-0, AS Torino- Grasshoppers 2-1, Dynamo Dresden-Stan dard Luik 1-4, Sochaux-Eintracht Frank furt 2-0, Real Sociedad-Lokeren 2-2, FC Köln-Stuttgart 3-1, Widzew Lodz-Ipswich Town 1-0. De juist ingevulde kolom ziet er als volgt uit: 3 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 2 - 1 - 3 - 1 - 1. Die furieuze start had de Franse trainer Robert Herbin vooraf al aangekondigd. „We beginnen aan dit duel alsof het 0-0 staat, want we willen de toeschouwers spektakel bieden”, had hij de aanhang beloofd. Maar het offensief was aanvan kelijk lang niet zo gevaarlijk als in het vorige treffen, waarin vooral Rep (Her bin: „Hij is in een grootse vorm”) de openingen wees. Het moment waarop Laurent Paganelli aanlegt voor een schot dat doel zal treffen, achteraf het enige doelpunt van St. Étienne tegen HSV dat zelf niet kon scoren. Links de Duitse verdediger Groh; rechts doelman Stein en de Fransman Larios. De opstellingen: AZ’67: Treytel, Van der Meer (Reynders), Met god, Spelbos, Hovenkamp, Amtz, Peters, Ny gaard, Jonker, Kist, Tol (Welzl). Radnicki: Pantelic, Panajatovic (Rincic), Obradovic, Bojovic, Poinovic, Simonovic, Sto- jilkovic, Halodovic, Nikolic (Cavrilovic), Marti- novic en Milosevic. Kees Kist was gisteravond ongrijpbaar voor de afweer van Radnicki Nis. Met drie treffers had de AZ-aanvaller een zeer groot aandeel in de 5-0 overwinning tegen de Joegoslaven. Op de foto het tweede doelpunt van Kist. De ingreep van Simonovic (op de rug gezien) komt te laat. confrontatie uit de hand liep. Slechts een maal trok hij een gele kaart uit de borst zak voor Simonovic, toen de verdediger Kist hardhandig tegen de grasmat werkte. De enigen, die zich in het tweede part nog buitensporig wilden inspannen waren Radnicki-doelman Pantelic, die graag, maar zonder succes, het negatieve waar deoordeel dat in het eerste treffen over hem was geveld, wilde weerleggen en AZ- aanvaller Kurt Welzl, die ondanks de toe spelingen die Georg Kessler afgelopen maandag had gedaan met betrekking tot zijn rentree in het team, opnieuw vanaf de bank de eerste vijfenveertig minuten moest volgen. Omdat Pier Tol vanwege een schouderblessure gedwongen was de rit halverwege te staken, mocht de Oos tenrijker alsnog het ongelijk van zijn coach bewijzen. Dat lukte hem slechts ten dele, hetgeen ongetwijfeld inhoudt dat de kleine Volendammer zaterdag wanneer zijn kwetsuur is genezen en daar heeft de medische staf alle vertrouwen in weer de voorkeur krijgt. blemen. Nikolic en Milosevic maakten er echter, zelfs toen doelman Eddy Treytel een keer voor schut was gezet, geen ge bruik van. Erg lang heeft Radnicki, dat soms niet schuwde de botte bijl te hante ren om zijn opponent af te stoppen, niet de illusie gehad dat het AZ een knieval zou kunnen laten maken, want na die moeiza me start stelden de volgelingen van Kess ler tussen de 20e en 25e minuut orde op zaken via twee fraaie treffers van Kees Kist. Daarmee was in feite de wedstrijd al in een vroeg stadium beslist, zeker toen Kristen Nygaard vlak voor rust de marge uitbouwde tot 3-0. Het tweede bedrijf werd daardoor een formaliteit en dienten gevolge ook een stuk minder aantrekke lijk. Weliswaar werd de score via doelpun ten van Kurt Welzl en Kees Kist naar 5-0 opgevoerd, maar het peil van de eerste helft werd niet meer gehaald. Alleen de Oostduitse scheidsrechter Prokop hand haafde zijn niveau negentig minuten lang. Met zijn voortreffelijke arbitrage voor kwam hij, dat de bij tijd en wijle te harde kwamen de Italianen, met name Bob Mor se, op gang. De Amerikaan fabriceerde in de eerste twintig minuten 14 punten. Na een ruststand van 4446 schakelde de Italiaanse koploper bij een 7165-ach- terstand over op zone. De pupillen van Wallaart hadden daar geen antwoord op: 7171. Omdat de uit Italië gehaalde Pui- dokas zijn hoofd koel hield en de gerouti neerde Italianen zich uit hun spel lieten halen, haakte de 'Nederlandse vice-lands- kampioen niet af. De Varese-international Meneghin moest met vijf persoonlijke fouten het veld verlaten. En Tony Parker scoorde in een tumultueuze slotfase 8584. EBBC is zijn tweede jaar in de eind ronde van het toernooi der landskampi oenen voorbeeldig begonnen. Winnend, 101-87 (51-49) tegen Bosna Serajevo, en volwassen. De Bossche ploeg liet zich in Den Bosch slechts zeer kortstondig gek AZ’67 (Ned)—Radnicki Nis (Joe) 5- 0 (3-0). Doelpunten AZ. 20. Kist, 24. Kist, 42. Nygaard, 60. Welzl, 65. Kist. Scheidsrechter: Prokop (0.-Dld.) Toe schouwers: 18.000. Gele kaart voor Simonovic (Radnicki). Eerste wed strijd: 2-2. AZ’67 naar volgende ronde. St. Etienne (Fra>—Hamburger SV (Wdl) 1-0 (1-0). Doelpunt St. Etienne: 10. Paganelli. Scheidsrechter: Muro (It.). Toeschouwers: 38.600. Gele kaart voor Platini (St. Étienne). Eer ste wedstrijd: 5-0. St. Étienne naar volgende ronde. Widzew Lodz (Pol)Ipswich Town (Eng) 1-0 (0-0). Doelpunt Widzew: 67. Piëta. Scheidsrechter: Redelfs (W.- Dld). Toeschouwers: 8.000. Eerste wedstrijd: 0-5. Ipswich Town naar volgende ronde. AC Torino (Ita)Grasshoppers Zürich (Zwi) 2-1 (0-1). Na verl. Doel punten Torino: 62. Graziani, 63. Puli- ci. Grasshoppers: 28. Terraneo (eigen doel). Scheidsrechter: Palotai (Hong.). Toeschouwers: 35.000. Eerste wedstrijd: 1-2 Grasshoppers via strafschoppen naar volgende ronde. Dynamo Dresden (Odl)Stand aard Luik (Bel) 1-4 (0-2). Doelpunt Dynamo: 78. Dömer. Standaard: 16. Sigurvinsson, 41. Sigurvinsson 2-0, 55. Sigurvinsson, 76. Tahamata. Scheidsrechter: Corver (Ned). Toe schouwers: 35.000. Gele kaart voor Sigurvinsson. Eerste wedstrijd: 1-1. Standaard Luik naar volgende ronde. FC Sochaux (Fra)Eintracht Frankfurt (Wdl) 2-0 (2-0). Doelpunten Sochaux: 17. Genghini, 44. Revelli. Scheidsrechter: Van Langehove (Belg.). Toeschouwers: 12.000. Gele kaarten voor Sziedat (Eintracht) en Stopyra (Sochaux). Eerste wedstrijd: 2-4. Sochaux naar volgende ronde. Real Sociedad (Spa)Lokeren (Bel) 2-2 (0-1). Doelpunten Sociedad: 84. Lopez Ufarte, 86. Zamora. Loke ren: 21. Larsen, 51. Larsen. Scheids rechter: Thomas (Gr.-Br.). Toeschou wers: 30.000. Eerste wedstrijd: 0-1. Lokeren naar volgende ronde. FC Köln (Wdl)—VFB Stuttgart (Wdl) 3-1 (1-0). Na verlenging 4-1. Doelpunten Köln: 24. Müller, 62. Strack, 86. Strack, 107. Woodcock. Stuttgart: 85. Konopka (eigen doel). Scheidsrechter: Boetenko (Sov.U.). Toeschouwers: 26.000. Eerste wed strijd: 1-3. FC Köln naar volgende ronde. Scheidsrechter Egbert Mulder heeft tot 18 december de tijd verweer te voeren tegen de beschuldigingen naar aanleiding van uitlatingen aan het adres van de voor malige penningmeester van Ajax, Ton t, Brandsteder. Daarna zal de tuchtcommis sie van de KNVB bekijken of een straf op LEIDEN Parker-Leiden is in het eerste basketbalduel in de kwartfinale- pool van Europacup 2 niet op de klippen gelopen van Varese. De houder van de trofee voor bekerwinnaars verloor in een chaotisch duel met 8584. In het treffen, waarin werd gevochten en een jurylid een plastic fles tegen zijn hoofd kreeg geslingerd, besliste Tony Parker de strijd. De Leidse sterspeler groeide gis teravond in de uitverkochte 5-Meihal uit tot de absolute uitblinker. De van Stars overgekomen guard scoorde 22 punten. ■-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21