Aantrekkelijk Kunstenaars in procédé bij Les Bouches Bées Kunstraad acht Talking Heads, anders en toch toegankelijk Amerika9s Hoop in bange dagen Zelfverzekerdheid houdt actie tegen aantasting BKR begroting CRM te minimaal Ischa Meijer overeind Volledige huisraad als reconstructie op tentoonstelling in Frans Halsmuseum Filmregisseur Pagliero overleden Museumjaarkaart toch gratis voor CJP’ers Izzy M. als theaterprogramma te mager :LS 18 DECEMBER VRIJDAG 1 2 1 9 8l0 KUNST 19 >NS is or 3 drijf en aan en en HAARLEM. „De Haar lemmer kocht zijn bolhoe den bij Prinsen in de Grote Houtstraat, de beste en de duurste. Als je bij Prinsen kwam, ging hij na je hoofd even aandachtig bekeken te hebben, een hoed halen en zei dan meneer, dit is uw hoed en dan was het ook zo. Je kon wel een andere ne men, maar dan was het de verkeerde. Je moest dus om mee te kunnen doen een hoed van Prinsen hebben en een pak van Van der Steur. Die was minstens tweemaal zo duur als de andere kleermakers en kreeg zijn stoffen direct uit Harris en de Shetland Ei landen en uit Ierland”. - 'MM 500 Leden van de BBK voor het pand 500 750 500 000 .000 .500 .250 JAN BAART IBS KO VAN LEEUWEN van merk HEID l (Van onze kunstredactie) David Byrne: intuïtieve manier van componeren. (Foto Lex van Hossen) l KO VAN LEEUWEN JOHN OOMKES I 3 der jaren bewaard bleef. beeld bestaan van een gezinsleven. se bezittingen, snuisterijen en tast- gen uur. zijn 250 000 950 500 500 500 500 500 500 500 500 750 750 750 000 300 900 750 .750 .500 heel tegemoet komt aan de wens van de Kamer. Het protest richt zich overigens ook op een andere maatregel van de regering, die ontkoppeling van inkomen en werk in de BKR beoogt. Volgens de kunste naars wordt hierdoor hun rechtszeker heid aangetast en ontstaat een vorm van onaanvaardbare censuur. Via Roberto Rossellini kwam hij in con tact met het neo-realisme. Deze Italiaanse regisseur gaf hem de hoofdrol in zijn beroemde film Rome, Open Stad, waar door Pagliero internationale bekendheid kreeg. Vervolgens speelde hij in L’Altra van Bragaglia, Les Jeux sont faits van Delannoy en Dede d’Anvers van Allegret. Daama ging Pagliero als regisseur wer ken in Frankrijk waar hij in 1947 was gaan wonen. Onder zijn leiding werden ae films La Nuit porte conseil, Un Homme marche dans la Ville, La Rose rouge, Les Amants de Bras Mort, La Putain respectu- euse en Chéri Bibi vervaardigd. PARIJS (DPA). Een van de voor mannen van het Italiaanse neo-realisme, de acteur en regisseur Marcello Pagliero, is na een langdurige ziekte in Parijs overleden. Pagliero die in 1907 te Londen werd geboren, had een Italiaanse vader en een Franse moeder. Zijn filmloopbaan begon hij als medewerker bij het nachro- niseren van Amerikaanse en Britse films. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. De Raad voor de Kunst vindt dat CRM onnodig de kunstensector stabiliseert op een minimumniveau. De kritiek op het ministerie is verpakt in een advies voor de ontwerpbegroting 1981 van het departement. De Raad consta teert dat er voor de kunsten voor volgend jaar zes percent meer is uitgetrokken dan voor 1980, waarmee de stijging achter blijft op die van de gehele rijksbegroting. „Het is echter niet de tijd om de kun stensector te stabiliseren op een mini- Het uitgangspunt voor dit omkerings- concept komt voort uit de visie dat het wereldbeeld van de mens (bewust er. on bewust) wordt gelimiteerd, als een conse quentie van het verblijf op een gegeven vaste plaats (De boeken van Carlos Casta neda hebben bij deze visie gediend als inspiratiebron). Een zoekende, zich steeds vernieuwende mens komt steeds in een nieuwe cyclus terecht, ook wel met een beperkt beeld, maar de veranderende in valshoek maakt dan toch een grote diepte van waarneming mogelijk. 500 750 750 D00 750 750 250 950 500 500 000 D00 000 500 <vag- 1.000 (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Leden van de Be roepsvereniging van Beeldende Kun stenaars (BBK) hebben gisteren gedu rende enkele uren het directoraat voor sociale voorzieningen van het ministe rie van sociale zaken gehuisvest. Onder deze afdeling van het departement res sorteert het beleid ten aanzien van de Beeldende Kunstenaars Regeling. De BBK ging tot bezetting over uit protest tegen de dreigende aantasting van deze regeling, waarbij kunstenaars van ge meenten geld krijgen uitgekeerd als te genprestatie voor ingeleverde kunst werken. ■eerd OOR .500 .500 i.OOO,- Mator .000,- I KRG I Voorstelling: Izzy M. Theaterpro gramma van Ischa Meijer. Spelers Ischa Meijer en Marianne Copèz. Pro- duktie, regie en decor Bram Vermeu len. Teksten Ischa Meijer. Choreogra fie Hans van Manen. Muziek Jakob Klaassen en Thé Lau. Techniek Paul Stam. Première 12 december 1980, Theater De Balie, Amsterdam. Daar nog te zien op 12, 13, 18, 19 en 20 december. Aanvang alle voorstellin gen 24.00 uur. Bijna tegelijkertijd met de bezetting van sociale zaken werden donderdag middag door ongeveer 1000 kunstenaars op andere plaatsen in de residentie BBK-acties uitgevoerd. Zo werden on der meer demonstraties, gehouden in het Haagse Gemeentemuseum en het Mau- ritshuis, die alle een zachtaardig karak ter hadden, ’s Middags om één Uur overhandigde een BBK-delegatie onder leiding van BBK-voorzitter Henk Rijzin- ga op het Binnenhof een petitie aan het CDA-Tweede-Kamerlid mevrouw Dien Cornelissen, voorzitter van de vaste commissie van CRM. Zij zegde toe de kwestie in de commissievergadering van volgende week woensdag te behandelen. AMSTERDAM. De Amerikaanse rock zit op een onthutsende wijze in het slop. Nieuwe initiatieven om de muziek elan te geven of andere mogelijkheden op muzikale haalbaarheid te onderzoeken lijden vrij vaak schipbreuk vanwege het behoudende karakter waarmee veel pro grammamakers bij Amerikaanse radio stations te werk gaan. Een van de weini ge, hoopgevende uitzonderingen op de regel betreft de Newyorkse band Talking Heads, een geestekind van ene David Byrne die de laatste twee jaar in toene mende mate steun krijgt bij zijn grens verleggende wijze van werken van de Engelse musicus Brian Eno. 2_- doordat ze nog zo compleet bijeen- nig gekoesterde gewone dagelijk- gebleven zijn, haast opdringerig De werkwijze doet avantgardistisch aan, maar het resultaat is er niet minder toegankelijk om. Byme en Eno creëren zo unieke, feestelijke en dansbare muziek met een voortdurende puls, die in concert- vorm nog aan kracht en vooral aan funky ritmiek wint. In de muziek tekent zich daarbij met name een sterke voorliefde voor zwarte muziek en zelfs directe afro- invloeden af, die geen moment vervelen. De Heads hebben hun bezetting voor deze tournee tot negen man uitgebreid en ste ken elke funkband in accuratesse dankzij die gemengd-raciale bezetting naar de kroon. Ik vond dit concert waarop vrijwel al het materiaal van Remain in Light, alsme de veel van de albums Fear of Music en 77 Gewoonten laat men zien als ingeslopen karikature handelingen. Door de gewij zigde invalshoek die men in de voorstel ling hanteert (met dhet omkeringsmecha- nisme) wordt dat goed duidelijk gemaakt. Bij een andere kijk ontstaat dan ook een andere waarde in de beoordeling van ge drag en houding. Les Bouches Bées zegt ervan: „Als je iedere handeling verricht alsof het je laatste was, krijgen leven en dood de plaats die ze verdienen.” HAARLEM. Hoewel het er aanvan kelijk naar uitzag dat houders van een Cultureel Jongeren Paspoort (CJP) in 1981 een behoorlijk bedrag zouden moe ten bijbetalen om musea te kunnen be zoeken, komt de zojuist ingestelde Mu seumjaarkaart gratis voor hen ter be schikking. De kaart, die recht geeft op gratis toegang tot zo’n 170 musea in den lande, is ingesteld om de wirwar van tot dusverre bestaande kortingsregelingen te saneren. Met geestdriftige brutaliteit werpt Ischa Meijer zich in de ring en een zekere Ma rianne Copèz treedt daarbij op als zijn „verzorgster”. Marianne is een lilliputter en dat heeft vanzelfsprekend een thea traal effect. Haar aandeel is niet veel meer dan wat lilliputterclowns gewoonlijk in een circus ten deel valt. Ze treedt haar publiek tegemoet met de moedige agressie van iemand die zich geen eigenwaarde laat ontnemen. Ze is innemend door een schalkse presentatie. Ischa Meijer, eertijds een toneelcriticus die met zijn sardonische recensies de va derlandse toneelwereld trachtte te sane ren, gedraagt zich als een schooljongen die wil laten zien wat hij kan. Al moppen vertellend, meestal flauwe, komt hij de avond door en bij uitschieters bereikt hij een aantrekkelijke stijl van optreden die een mengeling lijkt van die van Freek de Jonge en Koot Bie, soms met een tikje Paul van Vliet-accent. Meijer spaart niets en niemand, ook zichzelf niet. Hij lijkt z’n zwakte en z’n kracht te kennen en exploi teert ze beide. Wie Meijers journalistieke aanpak een beetje gevolgd heeft, weet dat er harde humor te verwachten is, wanneer hij zich in het theater manifesteert. Hjj kneedt zijn gezin 1890-1920, die vanaf ko mende zaterdag in het nieuw- bouwgedeelte van het Frans Hals museum te bekijken is. De volledi ge huisraad, compleet met kwitan ties en oude rekeningen als papie ren getuigen van herkomst en rechtmatig bezit, van het rond de laatste eeuwwisseling levende ge zin H. van der Steur biedt, zich hier aan en neemt de toeschouwer zon der enige moeite vele decennia mee terug in de tijd. Hoe kon een complete inboedel van rond de eeuwwisseling tot nu toe bijeen-blijven? Het antwoord is op deze unieke nieuwsgierig makende tentoon stelling op tekstpanelen aange bracht. In de herfst van 1976 viel een alleenstaande vrouw in haar huis aan de Kinderhuissingel in Haarlem van de trap. Deze vrouw is de 91-jarige Jo van der Steur, de dochter van Herman en Cato van der Steur-Meyer, om wier huis raad het op de tentoonstelling gaat. Jo wordt opgenomen in een ziekenhuis en overlijdt. Bijna heel haar leven heeft zij dan in haar huis gewoond. Eerst samen met haar ouders en haar eerder gestor ven broer Henri. Na de dood van haar ouders in 1940 en 1942, bleef Jo alleen in het huis achter en vereenzaamde. Van alles wat nieuw was moest zij niets hebben en zo hield zij de ouderlijke wo ning haar leven lang in de meest oorspronkelijke staat. De staat waarin deze zich bevond nadat haar moeder in 1942 overleed. En zo bleef er een uniek stoffelijk Een bijna macabere getuigenis ^are herinneringen, die nu juist van vervlogen levens. Lang en in- doordat ze nog zo compleet bijeen- De BBK is tot bezetting overgegaan uit protest tegen de dreigende aantasting van de „contraprestatieregeling”, zoals de BKR ook wel wordt genoemd. Beel dende kunstenaars krijgen volgens deze regeling van gemeenten geld uitgekeerd als tegenprestatie voor ingeleverde kunstwerken. Tot nu toe kunnen de gemeenten deze uitkeringen bijna geheel bij het rijk (so- Tentoonstelling: Uit het leven van een Haarlemse boekhouder en zijn gezin 1890-1920. Frans Halsmuseum. Van 13 december 1980 t.m. 15 februari 1981. niet zoals het hoorde. Daarvan ge tuigt een fraai geschreven dag vaarding, gedateerd 29 juli 1905. De tekst van de beschuldiging: „als bestuurder van een rijwiel daarmede gereden heeft op een openbaar voetpad, gelegen aan den Dreef en Hertenkamp”. Verder hangt er in de „fietsvitri- ne” een fietskaart van Zuid-Hol- land en Utrecht. Er zijn diverse gebruikte fietslantaarns: carbid, kaarslantaam en een voor olie. Er ligt een huisje van karton dat talk- poeder voor de binnenbanden be vat en ook een metalen buisje „Orion Vlokkengrafiet” als ket- tingsmeer. Verder een slot, waar aan nog een prijskaartje in ver geeld handschrift, en een oliespui- tje. Jacques Philip Henri moet zijn fiets bereden hebben zoals nu de paardenliefhebber zijn ros van vlees en bloed, want hij droeg zelfs manchetknopen met de beeltenis van een fietser erop. Ze zijn be waard gebleven, ze liggen er bij. Te veel om op te noemen getuigt op deze merkwaardige snuffelten- toonstelling van een vervlogen ge zinsleven. Een expositieruimte, die er tijdens de inrichting uitzag als een veilinglokaal. Huisraad die eertijds keurig en net was, maar nauwelijks een opzienbarende waarde vertegenwoordigde, doch die nu een door nostalgie opge krikte waardestijging heeft onder gaan. Beginnend bij de ouderdom, met een exposé van elkaar ondersteunende oudjes die plotseling door groeistuipen overmand kleren en sokken laten vallen voor een jongere levensfase, kruit de voorstelling Isngzaam naar het prille be gin toe, de jeugd als nulpunt om met nieuwe dingen te beginnen. De ,,fietsvitrine", voorbeeld van pijnlijke preciesie waarmee alles in de loop (Foto Ron Pichèl) de zinloosheid van het aardse be staan aangeven. Toen na de dood van dochter Jo dé woning in gezelschap van een UTRECHT. - Het gebeurt meer dan eens dat een choreograaf of toneelschrij ver een groeiproces van pril begin tot volle wasdom (van welk persoon of gege- van dan ook) als uitgangspunt neemt voor een choreografie of theaterstuk. Het omgekeerde, het terugdraaien van de le vensfilm beginnend bij het eind en eindi- gend bij het begin, komt niet zo vaak voor. De Brusselse groep Les Bouches Bées (de geopende mondem) kiest wèl voor die ongebruikelijke aanpak in Ode Octopode. Net zo min als je thans bij Talking Heads van een normaal groepsverband kunt spreken, valt ook geen duidelijke songstructuur te ontdekken in het werk dat Brian Eno en David Byme als een soortement veredelde geluidstechnici sa- menstellen. Voorheen stonden de Heads wel als een echte band bekend, traden zij ook als een nogal dwangmatig kwartet in 1977 in Amsterdam op, maar de greep van Byme op het gebeuren is versterkt als gevolg van zijn buitengewone wijze van opnemen en construeren van muziek. Concert: Talking Heads, B-52’s en Pearl Harbour and the Explosions in de Jaap Edenhal. Amsterdam, 11 december 1980. De Edenhal danste op zijn muziek tot diep in de nacht, waar het eerst aan werk elijke inspriratie bij The B-52’s en Pearl Harbour and the Explosions had ontbro ken. Een zoveelste bewijs voor de uitzon deringspositie die Byme inneemt in het Amerika van vandaag. te beluisteren was, een van de beste optre dens, zo niet het beste dat ik tijdens het lopende concertseizoen mocht meema ken. De verbeten introvertie heeft bij de nóg altijd subliem zingende Byme niet voor niets plaatsgemaakt voor een bijna ongeremde feestelijkheid, waarmee hij anders dan vroeger een wisselwerking met zijn publiek kan opbouwen. ciale zaken) declareren. Met ingang van 1 januari 1981 moeten zij door een wijzi ging van het Financiële Verhoudingsbe- sluit van binnenlandse zaken echter 25 procent zelf bekostigen, waardoor de kunstenaars vrezen dat vooral de kleine re gemeenten die als slecht bij kas zijn de Beeldende Kunstenaars Regeling niet meer zullen uitvoeren. De' Tweede Kamer heeft onlangs een motie aangenomen van de PvdA, die er op gericht is dat de kunstenaarsregeling voorlopig ongemoeid wordt gelaten. Er is echter nog altijd geen uitvoering aan deze motie gegeven. De BBK eist daar om dat het kabinet zich nog vóór het kerstrecès over de kwestie buigt en ge- Les Bouches Bées, Brussel: Ode Oc topode. Uitvoering: Daniel Edom, Martine Godat, Marie-Rose Meysman, Nicole Mossoux, Jean-Louis Sbille, Frangoise Suleau, Alexandre Wanj- berg. Belichting: Edgard Hauté. Mu ziek: Egberto Gismonti, Johann Se bastian Bach, rituele klanken Midden Afrika. Regie: Kevin Broman. Idee, mise en scène, samenstelling geluids band en directie ensemble: Diane Broman. De Blauwe Zaal, Stadsschouwburg Utrecht, 10 december 1980. Bij het afluisteren van verscheidene op- namesporen tegelijkertijd vallen hem dan overeenkomsten en contrasten op waaruit uiteindelijk de rol voor een instrument wordt afgeleid. Bij de Heads ftmctioneert ristrumentarium als een geluidvoortbren- gend voorwerp in plaats van als een zich aan melodieuze en harmonieuze wetten aangepast instrument. Door zich te beper ken in akkoordenkeuze en tempivariatie ontstaat een voortdurende stroom van ge jaagde muziek, waarin elk signaal even Y^grijk is en werkelijk geen enkel in strument dominant is aan de ander. Byrne laat zich bij het vervaardigen van zijn muziek leiden door zijn intuïtie, niet door een schematische wijze van compo neren of een duidelijke structuur. Het duidelijkste resultaat van zijn huidige werk siert het album Remain in Light, dat als een van de beste releases van 1980 te beschouwen valt. Byme duikt in de studio met vaak niet meer ideeën dan wat aan zetten voor riffles, die hij eerst met de basisinstrumenten bas en percussie in een groot aantal verschillende versies opneemt. Bovenstaand citaat van A. Prins, geleend door Wim Vogel voor zijn artikel Schrijvers over Haarlem na 1900 (Jaarboek Haer- lem 1976) geeft een indicatie over een soort Haarlemmer in een be paalde tijdsperiode. Een midden klasse Haarlemmer met een be paalde culturele belangstelling, zou je kunnen zeggen. Zo iemand moet ook een zekere Herman van der Steur geweest zijn, die van 1856 tot in 1940 in de Spaamestad leefde. In elk geval: hij kocht z’n hoed bij Prinsen en liet z’n kos tuum bij Van der Steur maken, die het gemak diende de mens van de familie was. Hoe nu zo’n gezin leefde, valt op te maken uit de tentoonstelling Uit het leven van een Haarlemse boekhouder en mumniveau. De Raad vraagt om een poli tieke herwaardering van de kunsten”, zo staat in ht advies dat deze week werd gegeven. Het adviescollege wijst de minis ter op de geringe groei van het budget in de afgelopen jaren en het ontstaan van een zeer gevarieerd aanbod. zijn humor dan ook sadistisch grof met opdringerig sarcasme. Soms levert dat uitstekende momenten op, maar meestal haalt Meijer niet het niveau dat hij met meer zelfkritiek wellicht zou kunnen be reiken. In grote vrijmoedigheid heeft hij in elk geval laten zien een zelfverzekerde ‘persoonlijkheid te bezitten en hij beweegt zich uitstekend. Het is die zelfverzekerd heid die hem overeind houdt. Ook als er iets falikant mis gaat, zoals vannacht bij de première. Maar het geheel blijft te mager om als een universeel geslaagd theaterprogramma te kunnen worden aangemerkt. Het verrassende procédé heeft zonder meer bijgedragen tot de aantrekkelijk heid van de voorstelling. Toch zijn er los van de theatrale vorm ook wel een aantal boeiende scènws te bewonderen in het gedanste en gespeelde programma, uitge werkt door de zeven spelers zelf onder leiding van de Amerikaanse Diane Broman. AMSTERDAM. -1 „Nu gaat zijn grootste wens in vervulling: een podiumcarrière,” staat er te lezen op het velletje personalia dat verstrekt werd bij de eerste theaterpro- duktie van Ischa Meijer. Óf het werkelijk op een echte carrière zal uitlopen moet de tijd leren, maar Meijers programma Izzy M. mag dan enkele grappige momenten opleveren, veel meer dan grove verjaardagslol of goed uitgewerkte bruiloftsketches is het niet. - Stille getuigen van een vervlogen gezinsleven Tot nog toe konden CJP’ers op vertoon van hun paspoort gratis musea bezoeken. Tot eind deze maand blijft die situatie van kracht. Vanaf 1 januari gaat de Museum- jaarkaart in. Deze kortingskaart is een gezamenlijk initiatief van het ministerie j van CRM en de Nederlandse Museumve reniging. Na overleg met de vereniging CJP kon bereikt worden dat paspoorthou- j ders volgend jaar niet voor museumbe- zoek hoeven bij te betalen. buurman en een ver familielid werd opengemaakt, moet het zijn geweest alsof men de drempel naar een andere tijd overstapte. Foto’s, op de tentoonstelling aan wezig, geven een beeld van de ge conserveerde staat, waarin het woonhuis werd aangetroffen. De tijd had er stilgestaan, te midden van het jachtige leven van de jaren zeventig. Dat de inboedel en de door ou derdom curieuze personalia nu op een tentoonstelling bijeen zijn, is vooral ook te danken aan een tes tament, waarin stond dat inboedel en huis, vermaakt werden aan het Fonds De Haas, een ondersteu ningsfonds, waarvan het gezin Van der Steur in moeilijke tijden regelmatig geldelijke steun ont ving. Het Fonds De Haas nu, schonk een deel van de inboedel aan het Historisch Museum Zuid- Kennemerland i.o. en de persona lia gingen naar het familielid. Schenking, personalia en docu menten zijn nu bijeen in het Frans i Halsmuseum, dat onder leiding van Els Vogel de mogelijkheid schiep voor een geëxposeerde re constructie van een gezinsleven. Het is onvoorstelbaar hoe ang stig compleet deze reconstructie eruit ziet. Om een illustratief voor beeld te geven: er is een aparte kleine vitrine gemaakt van de toe behoren van de fiets van Jacques Philip Henri van der Steur. De zoon kocht zijn rijwiel in 1906 bij de Fa. D. P. Graaff, waar zijn vader werkte. De kwitantie hangt er. Het was een dure fiets: 140,- en dat in 1906. Twee jaar had de zoon er kennelijk voor gespaard, want hij kwam in 1904 van school. Hij had al eens eerder gefietst en van Sociale Zaken in discussie met politieagenten.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19