VANDAAG Gist-Brocades Haarlem sluit Kritiek op berichtgeving Westen wAten wtetetr bv banen weg bij Volvo-Nederland MORRIS before you buy donderdag koopavond A 5 BONTS LAMS VACHT suède en nappa (ook grote maten) alle bekende merken o.a. Twaalfhonderd Vermaning voor arts na mislukte sterilisatie Huwelijk van prinses Irene in het geding op boerenwagen In Oeganda toch publikatie uitslag van verkiezingen a Caravan RA! Treinen botsen 26 Ondernemingsraad NS tegen duurder worden treinkaartje Hoogovens: 16.500 man korter werken 3 see a M ft If I het woord is aan... :e agenda pagina 6 Noordersluis --J Parkeerkaart Huisraad En verder weersverwachting Vrij zacht Volop voetbal DISCO PALACE ,r«aec. Olieleiding (ADVERTENTIE) VRUDAG 12 DECEMBER 1980 CLemenceau: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Z 71ste jaargang no. 35 •01 zn 2 van >okin aering Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel. (020) 22 35 96 - /ee-rij sieve, Trein-Toegang-biljetten I makelaardij o.g. riem. lannel wol/ rin :et :lep- >r’n ke ilijk SPARGO Open: 21.00-04.00 uur DS (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU/WASHINGTON. Eenheden van het Poolse leger zijn in het oosten van het land in verhoogde staat van paraatheid gebracht, aldus functionarissen van de Amerikaan se Inlichtingendienst. Achtergrond2 Beurs22 Binnen- en buitenland... 2,3,4 Economie23 Filmpagina17 Filatelie13 Kunst19 Plaatselijk nieuws 5,6,7,9,11 Puzzel13 Radio en televIsle/Strips21 Sport24,25 TrIJfel2 Weerrap porten •■■•■...■■■■■.•■■.■■■■2 Wegen wiel13 Zee-vlswljzer13 pagina’s SCHRÖDER DANSTIP Do you feel my love Eddy Grant Jive a tto Si (ADVERTENTIES) tl f van het KNMI tot morgenavond: >201-0® 1 w 7 Poolse troepen in oosten in hogere staat paraatheid liver r ilazer >en ins (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De ondernemingsraad van de Nederlandse Spoorwegen heeft op de leden van de Tweede Kamer een be roep gedaan niet akkoord te gaan met de door het kabinet voorgestelde extra-ver- hoging in mei van de treintarieven. Volgens de ondernemingsraad is sinds 1978 gebleken dat het aantal treinreizigers toeneemt, maar blijft de overheid ervan uitgaan dat het aantal reizigers jaarlijks met een percent daalt. De ondernemings raad vreest nu dat door de extra-tariefsve- choging over enige tijd de situatie ontstaat dat er voldoende nieuw materieel is om het grotere aantal mensen te vervoeren, maar dat de mensen niet meer met de trein gaan omdat die te duur zal zijn geworden. (Van onze redactie buitenland) KAMPALA. De militaire commissie die in Oeganda aan de macht is, is van daag teruggekomen op een eerder verbod op publikatie van de uitslagen van de Oegandese parlementsverkiezingen. De voorzitter van de commissie, Paulo Moe- wanga, maakte in een verklaring aan waarnemers van het Gemenebest bekend dat de stembuscommissies de uitslagen openbaar mogen maken. Gisteren had Moewanga nog verklaard dat de uitslagen van ieder kiesdistrict aan hem overhandigd moesten worden en dat hij persoonlijk zou bepalen of die uitsla gen geldig waren. Overtreding van deze bepaling zou worden gestraft met een gevangenisstraf van maximaal vijf jaar. Plannen voor olietoevoer en -op slag op Velsens grondgebied gelan ceerd door Union Oil stuiten al bij voorbaat op tegenstand bij het ge- meentebestuur. In de commissie mi- lieuzaken liet wethouder J, W. Meijer zich donderdag in negatieve zin uit over het aanlandingsprojekt. De KNVB gaat dit weekeinde, ge zien de weersverbetering van de af- I gelopen dagen, in ieder geval niet a over tot een algehele afgelasting van het amateurvoetbal. Het ziet er zelfs naar uit dat de programma’s, ook in I de afdelingen, normaal kunnen wor den afgewerkt. Vanaf morgen is in het nieuw- bouwgedeelte van het Frans Halsmu seum een interessante expositie te zien, die de kijker een blik gunt in de huishouding en op de huisraad van een Haarlems gezin van rond de eeuwwisseling. Curieuze persoonlij ke bezittingen als stille getuigen van een vorige generatie. Zie de kunstpagina. De gemeente Beverwijk gaat bin nenkort voor het centrumgebied over op een systeem van parkeerkaarten. Abonnementen per maand en kwar taal leveren langparkeerders aan zienlijke besparingen op. Oorlog is een te ernstige zaak om alleen aan militairen te wor den toevertrouwd. Voordelige bij NS-stations lid n.b.m. Haarlem tel. (023)-259551 HELMOND. Bij de autofabriek Volvo Car BV zullen volgend jaar 1200 van de 5917 arbeidsplaatsen moeten vervallen. Driehonderd daarvan zullen verdwijnen door het natuurlijk verloop niet op te vullen. Voor 900 medewerkers zal ontslag worden aangevraagd. Dit heeft ir. H. van Bussel, lid van de raad van bestuur, van morgen meegedeeld aan de vakbonden. qimiR j i Botermarkt 17 - Haarlem. Tel. 023-327159 presenteert op vrijdag 12 DECEMBER ÜTCCO’5 ITALIA RWwSwSSPScSwwJsxsw Volgens waarnemers had Moewanga, een openlijke aanhanger van de vroegere socialistische president Milton Obote, met zijn maatregelen de mogelijkheid gescha pen het favoriet geachte Oegandese Volkscongres (UPC) voor een verkiezings nederlaag te behoeden. Een woordvoer der van de katholiek-conservatieve Demo cratische Partij (DP) had kort voor de eerste verklaring van Moewanga medege deeld dat zijn partij 66 zetels had behaald en daarmee een even onverwachte als overtuigende, overwinning had behaald. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Alle voortekenen wij zen erop, dat dc verhouding tussen prin ses Irene en haar echtgenoot Carlos tot een ontknoping zal leiden die een beëin diging van hun normale huwelijksrelatie zal betekenen, al wordt het woord „echt scheiding” waarover in een ochtendblad werd gesproken, in de'ze situatie op dit moment nog uiterst voorbarig gebruikt. De vestiging van prinses Irene in Neder land wees al op een min of meer perma nente breuk in de communicatie tussen de twee echtelieden, temeer waar van de de Poolse soldaten wel tegen de arbeiders in stelling kunnen worden gebracht en menen dat de verhoogde staat van paraat heid van de eenheden in het oosten van het land alleen is bedoeld om Moskou te laten zien dat Polen in staat is om zonder buitenlandse interventie de zaken in de hand te houden. In het Amerikaanse dagblad Boston Globe is vanmorgen gemeld, dat binnen enkele dagen militaire oefeningen van het Warschau Pact in Polen zullen worden gehouden. Het zou hierbij gaan om om vangrijke manoeuvres. Overigens hebben woordvoerders van Solidariteit verklaard dat de westerse me dia ten onrechte speculeren over een eventuele inval van troepen van het War- schau-Pact in Polen. Een soortgelijke aan val lanceerde voorzitter Bratkofski van de Poolse journalistenvereniging gisteren in ’s lands grootste krant: „Van de westerse correspondenten leert de wereld dat er in Polen iets gevaarlijks aan de hand is. De correspondenten vervullen hun plicht sensationele berichten te produceren. Op de telexlijnen gebeurt er veel, hier is ech ter niets gaande.” Intussen maakt Polen zich op voor de herdenking dinsdag in Gdansk van de tientallen stakers die daar tien jaar gele den werden doodgeschoten bij de Lenin- werf. De komende weken zal het vertrouwen tussen Solidariteit en de regering opnieuw op de proef worden gesteld omdat de vakorganisatie op regionaal en nationaal niveau vakbondsverkiezingen gaat hou den. Het is de eerste keer sedert'36 jaar dat Polen hun stem zullen kunnen uit brengen bij vrije verkiezingen, waarop de communistische partij geen enkele in vloed heeft. De DDR, waar het politburo momenteel voor een tweedaagse vergadering bijeen is, heeft Polen voedselhulp toegezegd ter waarde van 300 miljoen gulden en boven dien een bedrag van 250 miljoen beloofd wat Polen voor andere doeleinden kan aanwenden. Lange rijen wachtenden voor levensmiddelenwinkels in Warschau. Volgens waarnemers is er in de laatste dagen een toenemende schaarste aan levensmiddelen te constateren. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/DELFT. De directie van Gist-Brocades in Delft heeft besloten voor vijftien miljoen gulden een laboratorium voor biotechnologisch onderzoek te bou wen. In verband hiermee moet de volgend jaar de vestiging in Haarlem, waar ge neesmiddelen worden ontwikkeld, dicht. Er werken daar tweehonderd mensen, waarvan er maximaal zeventig naar Delft kunnen worden overgeplaatst. De mededeling van de directie heeft volgens een ondernemingsraadslid het personeel in rep en roer gebracht. Er is in Haarlem emotioneel op gereageerd. Een woordvoerder van de directie kon niet zeggen wanneer het laboratorium precies gesloten wordt, omdat dit afhankelijk is van de onderhandel! ngen met de vakbon den, die inmiddels op de hoogte zijn ge steld van de plannen. De biotechnologie zal voor de toekomst volop werk opleve ren, aldus ir. W. de Witte, woordvoerster van de directie. Gis-Brocades heeft als gistproducent ook internationaal al een voorsprong op het gebied van werken met micro-organismen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De raad van beroep in Utrecht heeft een gynaecoloog in hoger vberoep opnieuw een waarschuwing gege ven in verband met een mislukte sterili- .satie. Volgens de raad heeft de arts onvol doende begrip getoond voor de schok die de onverwachte zwangerschap bij een door hem gesteriliseerde patiënte veroor zaakte. noten en hun strikte verbondenheid met de roomskatholieke principes een niet te verwaarlozen hinderpaal bij het volledig trekken van consequenties uit een even tuele vaststelling, dat hun huwelijk niet in de normale relatievorm kan worden voortgezet. De veronderstelling dat de figuur van Carlos, zijn familiebanden en politieke verbintenissen in aanmerking genomen, niet kon worden verwacht dat hij ooit tot een permanente vestiging in Nederland zou besluiten. Aan de andere kant vormen de reli gieuze opvattingen van de twee echtge- IJmuidens Noordersluis vertoont dik vijftig jaar na ingebruikstelling slijtageverschijnselen. Binnen- en buitendeuren worden sinds kort „op halve kracht” geopend en gesloten. Door gebreken aan het bedienings systeem is daar volgens de dienstlei ding alle aanleiding toe. In een inter ne rapportage zet Rijkswaterstaat de mankementen binnenkort op een rijtje. (Van onze redactie binnenland) RIJSWIJK. Twee treinen zijn van morgen bij Rijswijk tegen een aanhanger gebotst, die was losgeschoten van een tractor. Vijf schoolkinderen raakten licht gewond door rondvliegende splinters. Het ongeval gebeurde om kwart over acht toen een uit Amsterdam komende trein in de richting Rotterdam botste op een aanhanger die met modder geladen was. De lokomotief van deze trein ont spoorde vervolgens. Korte tijd later botste een trein vanuit Rotterdam op de nog altijd op de spoorweg staande aanhanger. Even na tien uur kon een van de sporen weer worden gebruikt, maar het andere zou volgens de NS tot laat op de dag geblokkeerd zijn. Men heeft een omlei- dingsroute ingesteld voor internationale treinen, terwijl tussën Delft en Den Haag bussen rijden. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het grote dilemma De NAVO, verdedigingsorganisatie van de meerderheid der westelijke landen, gonst van bedrijvigheid, maar ook van de zenuwen. De oorzaak is Polen, of liever niet Polen zelf, maar de toenemende prik kelbaarheid van Moskou over de voortdu rende burgerlijke ongehoorzaamheid van de Poolse bevolking. De geschiedenis over - het ontstaan en de statusverwerving van de vrije Poolse vakbonden zal in de toe komst een glorieuze bladzijde zijn in het boek over de na-oorlogse verhoudingen tussen de Sovjet-Unie en Polen. Glorieus voor de vrijheidslievende Polen, die via deze ongewone weg der economie een aantal kluisters hebben afgeschud waar mee zij tot totale dienstbaarheid aan het Warschaupakt zijn gedoemd. De steeds slechter wordende verhoudin gen tussen de westelijke geallieerden van de NAVO en het politiek-militair-econo- mische blok der „Warschaulanden” is niet een gevolg van de Poolse crisis, maar heeft wel aan de verheviging van die crisis meegewerkt. De volkomen mislukking van een enigszins vreedzame coëxistentie tussen oost en west, voornamelijk een gevolg van heftige rivaliteit over de be heersing en beïnvloeding van het Midden oosten, is beklonken door de brute agres sie van Moskou in Afghanistan en de uiterst ongelukkige, onberedeneerde re actie daarop van de regering Carter. Op het moment van de dreigende islamitise- ring van Afghanistan was de islamitise- ring van Iran al voltrokken. Dat was het moment geweest waarop de beide grote mogendheden tegen het gemeenschappe lijke gevaar van een politiek-religieuze terugval van het gehele Midden-Oosten een monsterverbond van incidentele aard hadden kunnen sluiten, waardoor waar schijnlijk zowel Iran als Afghanistan be houden hadden kunnen worden voor goe de relaties met de geïndustrialiseerde we reld, zonder dat er van feitelijk geweld sprake had behoeven te zijn. Dit gebrek aan visie (dat wel aan beide kanten zal hebben meegespeeld) heeft de grote mo gendheden nu in een vruchteloze, gevaar lijke en uiteindelijk voor beide zeer nade lige koude oorlog gestort, waarvan beide weten dat hij slechts kan leiden tot een ramp, of tot een moeizaam terugkrab belen. Dat de Amerikaanse minister Brown de duidelijke Europese aarzelingen om al maar meer geld en welvaart te offeren aan een eindeloze uitbouw van de koude oorlog, nu een onwil noemt om zichzelf te verdedigen, is een even absurde uitspraak als de kronkelredenering van NAVO-se- cretaris Luns, die zegt dat het westen niet geroepen is om Polen te verdedigen tegen diens „vrinden”, maar wel betoogt dat het westen alle afspraken, culturele, militaire zowel als economische, met de Sovjet- Unie moet afkappen als Moskou de Polen niet met rust laat. Hoe kan het westen ooit anders met de Sovjet-Unie leven dan door middel van relaties, afspraken en verdra gen? Het is de enige manier om vruchtba re invloed uit te oefenen op het lot van de Oosteuropese verdrukten in het Sovjet- russische gebied. Of meent men dat deze verdrukten erdoor geholpen zouden zijn, indien zij samen met West-Europa tot atoombomslagveld zouden worden ge promoveerd? Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gisteren al waarschuwde het blad van het Poolse leger de onafhankelijke vakbe weging, det de Poolse strijdkrachten zou den kunnen worden ingezet wanneer het bewind zou worden bedreigd. Volgens sommige waarnemers zou een en ander betekenen dat het Russische leger Polen niet zal binnenvallen, maar het werk overlaat aan de Poolse strijd krachten. Anderen betwijfelen echter of ueopendvan 10-17en 19-22uur. zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f 750 kinderen tot 14 jaar f 4,- 0 Met de 100 miljoen gulden extra voor de werkgelegenheid in de bouw, die gisteren beschikbaar zijn gesteld door de regering, zullen 9000 woningen meer worden gebouwd. Zie pagina 2. meest essentiële Romeinse opvattingen omtrent de onontbindbaarheid van een geldig huwelijk door prinses Irene als bekeerlinge fundamenteel worden ge deeld en ook voor prins Carlos als crite rium gelden voor wat gebeuren moet, maken het voorshands niet goed moge lijk dat er eenvoudig van een „echtschei ding” sprake kan zijn. Een eventuele burgerlijke echtscheiding daargelaten, wordt niet verwacht dat prins en prinses' zonder toestemming van Rome hun hu welijk als niet meer geldig zullen be schouwen. (Van onze IJmond-redactie) IJMUIDEN. De al eerder gepubli ceerde aanvraag van de directie van Hoogovens bij het ministerie van Sociale Zaken voor werktijdverkorting (wtv) be treft 16.500 werknemers. De onveranderd slechte vooruitzichten in de staalindustrie maken deze ingreep die een periode van zes weken omvat noodzakelijk. De wtv zal geconcentreerd worden in de periode tus sen 21 december en 2 januari. De produk- tieafdelingen komen dan vrijwel stil te liggen. De directie heeft voor deze aanpak ge kozen om de vrije dagen zo veel mogelijk te kunnen combineren met wtv-dagen. De 16.500 werknemers gaan gemiddeld 30 procent minder werken. Eerdere wtv-aan- vragen kwamen uit op een vermindering van 25 procent. FNV-districtsbestuurder Henk Krul toonde zich geenszins verrast over het gisteren genomen besluit van de directie. Krul heeft de indruk dat er zolang de „crise manifeste” van de EGKS van kracht is (tot 30 juni 1981), geen ingrijpen de maatregelen op het personele vlak plaats zullen vinden. „Er wordt voor me dio 1981 nog steeds gerekend op het aan trekken van de markt en ik denk dan ook dat Hoogovens in staat gesteld zal worden met conjuncturele maatregelen uit de pro blemen te komen”, zo zei Krul. De FNV-bestuurder acht het niet uitge sloten dat Hoogovens in 1981 opnieuw in staat gesteld zal worden werktijdverkor ting door te voeren. Veel bewolking en enige tijd re gen. Minimumtemperatuur om streeks 6 en middagtemperatuur rond 9 graden. Matige tot krachtige zuidwestenwind. IJmuider Courant danscentrum of Sweden

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1