Ook extra geld stadsvernieuwing zee en in de lucht Ha I k Prins Bernhard in televisie-interview: Uit onderzoek VEGIN blijkt: tre Oo Mogelijk toch oeververbinding Westerschelde het weer Defensie koopt antitankmijnen in Frankrijk Wellicht hulp van helikopter bij ongelukken 11! Ter land, ter liquideren was grap” „Voorstel SS’ers te A boi WA-verzekering voortaan ook voor minderheden Regering moet basisplan maken voor Noordzee” 1980 12 DECEMBER VRIJDAG 2 C’ Kiften Vaten Tachtig BINNEN* EN BUITENLAND V door Nico Scheepmaker (Van onze parlementsredactie) (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De regering heeft besloten, het woningbouwpro- gramma voor volgend jaar met 9.000 uit te breiden tot een totaal van 105.000 woningen. Dit heeft minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisvesting gisteravond meegedeeld tijdens het loondebat in de Tweede Kamer. 2= O trijfël Kabinet voert bouwprogramma op met 9.000 (Van onze parlementsredactie) WEERRAPPORTEN Stijgende gasprijs drukt zwaarst op lage inkomens 1 -2 Dat staat als tekst bij een oud etsje van Broek in Waterland, dat bij mij thuis aan de wand hangt. Toen deden ze dus ook al niet anders dan de tuinen van vuilnis te reinigen, maar ik wil die vaten die ons toekomen dus juist open en bloot in de tuin zetten. En die andere vier binnen, eentje rechtop naast de kapstok, eentje naast mijn bureau om dingen op te zetten, eentje op zolder, en eentje op de kamer van Sara, om mee te ravotten. Als dat maar geen gekift geeft met haar zusje, eventueel moet die anders maar die ene van de zolder (die met hexachloorcyclo- hexamen) op haar kamertje zetten... Overal heerscht eene voorbeeldelooze zin delijkheid. Het getal der inwoners wordt op bijna 800 berekend, waaronder zich slechts een gering aantal armen bevindt. De kerk is een fraai gebouw. Ieder huis heeft twee deuren, waarvan de kleine tot den gewonen ingang dient, en de groote alleen op bruiloften en lijkstaatsien geo- pent wordt”. De bouw van de 9.000 extra-woningen is mogelijk omdat het kabinet 100 miljoen gulden extra heeft uitgetrokken om de werkgelegenheid in de bouw te stimule ren. Het gaat om de bouw van 5.000 pre- mie-huurwoningen van woningbouwcor poraties, 3.000 premie-A-koopwoningen en 1.000 premie-B-koopwoningen. nno o zzw 15 16 15 9 9 0 0 0 0.4 Voorts mogen de gemeenten nu al voor 80 miljoen gulden verplichtingen aangaan in het kader van de stadsvernieuwing, terwijl de Rijksgebouwendienst projecten tot een totale waarde van 96 miljoen gul den kunnen beginnen. Laatstgenoemde bedragen hoeven niet meteen al volgend jaar betaald te worden, maar worden over meerdere jaren uitgesmeerd. De nadruk bij de projecten van de Rijksgebouwendienst en in de stadsver^ nieuwing komt te liggen op die in het zuiden, oosten en noorden van het land. Al deze bouwprojecten samen zullen in totaal 14.000 manjaren werk opleveren, waarvan 10.000 in de bouw zelf en 4.000 bij de toeleveringsbedrijven. Omdat de hoogte van het inkomen voor de meeste gezinnen in ons land (dat wil Het onderzoek werd uitgevoerd onder ruim 2.500 huishoudens die representatief zijn voor de 3,2 miljoen gezinnen in ons land met gasaansluiting. De VEGIN zegt dat het gasverbruik in het algemeen wordt bepaald door facto ren als het hebben van centrale verwar-1 ming, de woonsituatie, de grootte en de ligging van de woning. betekent volgens de VEGIN voor mensen met een inkomen tot 18.000 gulden een lastenverzwaring van gemiddeld 125 gul den per jaar. Voor mensen met een mo daal inkomen (ongeveer 34.000 gulden) houdt de verhoging een lastenverzwaring in van gemiddeld 67,50 gulden. Het totale huishoudelijke gasverbruik in ons land bedraagt dit jaar ongeveer 13 miljard kubieke meter. Bijna negentig procent hiervan gaat op aan verwarming. In geld uitgedrukt besteden de Neder landse huishoudens jaarlijks vijf miljard gulden aan gas, dat is ongeveer 1.110 gulden per aansluiting. „Ik kan me niet voorstellen dat iemand dat anders dan als een grap heeft opgevat, behalve jonkheer Beelaerts van Blokland, die weinig gevoel voor humor had”,, aldus de prins. Zoals bekend heeft dr. L. de Jong in het dinsdag verschenen deel 10A Er liggen 5000 vaten met chemisch afval op de Amsterdamse vuilnisbelt in de Vol- germeerpolder bij Broek in Waterland. Wé dat niet kiscl reidt op S voen Lege actie uitge sproi geen ren 1 wzw zw zw zw z zw zzw zw z zzw zzw o n w ozo z z zw nno windst. wnw 12 0 3 2 -6 1 2 5 -0 3 -6 9 6 16 6 -6 8 0 0 0 0.4 0 0 0 0 0 2 02 0 0 0 o Je moet de dingen altijd even tot hun ware proporties terugbrengen om ze te kunnen blijven overzien, vind ik. Dat deed minister Ginjaar ook op de televisie: het ging bij die vuilnisbelt bij Broek in Water land, zei hij, om tachtig voetbalvelden, die tot 4 ap3 5 meter diep zouden moeten worden weggegraven om al het chemische afval te verwijderen. Dat zie je tenminste voor je, tachtig voetbalvelden. Hoewel, tachtig voetbalvelden naast elkaar, kan ik me dat voorstellen? Met die 160 doelen, en die 320 cornervlaggetjes? Als je tachtig voetbalvelden 5 meter diep moet wegspit ten, moet je zo'n 3.000.000 (drie miljoen) kubieke meter aarde, met vaten poly- chloorbenzeen, hoekvlaggetjes en al, er gens naartoe verplaatsen, bijvoorbeeld naar een streek waar nog weinig gevoet bald wordt en tachtig Nederlandse voet balvelden met gejuich begroet zullen wor den, zeker na de prachtige 5-0-zege van AZT7 9 8 8 9 10 9 8 8 5 11 13 13 6 9 6 5 6 M. wesl rent king voor sami windst. ozo windst. w nnw nno z no nno nnw w nnw zw ozo 15 4 12 $3 C a>> 7 12 12 2 8 5 19 7 19 6 6 4 6 6 6 7 6 4 4 4 0 6 -2 5 2 1 3 3 3 1 2 3 3 1 0.6 0 0 0 2 0 0.5 0 0 o J Zeg twee vaten per inwoner. Wij wonen in Broek in Waterland, we zijn met ons vie ren, dat zijn dus acht vaten die wij voor onze rekening nemen. Het lijkt me het beste dat we ze een beetje over het huis spreiden, dus vier in de tuin (twee links van het huis, twee rechts van het huis, twee zo ver mogelijk achterin, en twee juist voorin aan .de straatkant. Want ik hou niet van verstoppertje spelen, di^ dingen zijn er nu eenmaal, daar moeten we mee leren leven. Bovendien is het modern (zie het Centre Pompidou in Pa rijs) om dat soort zaken niet meer achter de betengeling weg te werken, maar er rond voor uit te komen. Het lijkt me ook goed voor het toerisme. In Laos hadden ze de Vallei van de Kruiken. Broek in Waterland zal dan be kendheid gaan genieten als het Dorp van de Vaten. Je kan er leerzame bordjes bij zetten: „Vat met 2, 4, 5-T, vermoedelijk gedurript in 1963, inhoud zoveel kilo, enz. enz." Hoe dodelijk de inhoud is moet er natuurlijk ook bij, opdat al die Japanse toeristen tijdens hun rondgang door het dorp van de ene verbazing in de andere vallen. „Ieder huis heeft een kleine tuin, min of meer naar den nieuwsten smaak aangelegd, en door geboomte omscha duwt, hetwelk langs eene kleine door het dorp stroomende beek, de Aa genoemd, geplant is. Een aantal werklieden houdt zich dagelijks bezig met de tuinen te har ken en van onkruid en vuilnis te reinigen. Dit blijkt uit een onderzoek van de Ver eniging van Exploitanten van Gasbedrij ven in Nederland (VEGIN) naar de relatie tussen inkomen en gasverbruik. Volgens de VEGIN verbruiken mensen met lagere inkomens ongeveer evenveel gas als mensen met een inkomen tot 50.000 gulden. Gezinnen met een inkomen van ’meer dan 50.000 gulden gebruiken meer gas dan mensen beneden die inkomens grens. Een van de oorzaken daarvan is dat in huizen van mensen met een inkomen van meer dan 50.000 gulden centrale ver warming veel meer voorkomt. De prijsverhoging van het aardgas per 1 januari met 9,3 procent per kubieke meter (V PA1 De drie v Milita vange De I gen tv van vc veroor met a gedure uit te macht. De verdac het wi werpei aandee evenee een jas een hi met af De naamsi maand in Pa wordt lijk ge teur vi tijd o< OGEM naamsi vaardb De 1 afkoms land di moet s' daar r gescho Wladin me om komen ren na gers in voorzit Raad S Spon verdac: eigen 1 het re< ze woi niet. Zi hun v< Daarnaast zal uit de 100 miljoen gulden ook geld beschikbaar worden gesteld voor de stadsvernieuwing. Zo zal het aantal woningwetwoningen dat,voor verbetering in aanmerking komt, toenemen van 20.800 tot 24.800. APELDOORN. De steeds stij gende gasprijs drukt het zwaarst op de lagere inkomens. Zelfs bij een volledige prijscompensatie worden de tariefsverhogingen van het aard gas voor driekwart van de Neder landse huishoudens onvoldoende ge compenseerd. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen niet ontvangen Lissabon Locamo Londen Luxemburg niet ontvangen onbew. 1. bew. 1. bew. geh. bew. onbew. mist zw. bew. 1. bew. zw bew. sneeuw onbew. 1. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. Dé Vere Spai nië i op I van zich binn plan satie kuni in HILVERSUM. Prins Bernhard heeft gisteravond in een interview met de AVRO-televisie gezegd, dat hij zijn vraag op 10 september 1944 aan de commandant van de Irene-brigade of een tweehonderdtal krijgsgevangen Nederlandse SS’ers kon worden doodgeschoten, als een grap heeft bedoeld. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet niet ontvangen Tel Aviv niet ontvangen Tunis niet ontvangen ZATERDAG 13 DECEMBER Zon- en maanstanden Zon op 08.39 uur, onder 16.26 uur Maan op 12.35 uur, onder 22.50 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 07.04 uur en 19.27 uur Laagwater 02.46 uur en 15.12 uur Weer in binnen- en buitenland -10 -10 0 -10 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Voor de hulpverle ning bij ongelukken zal wellicht een helikopter van het leger worden inge schakeld. Minister Tuijnman (Ver keer en Waterstaat) heeft de Tweede Kamer beloofd deze mogelijkheid te onderzoeken. Er zou, aldus Tuijnman. permanent een militaire helikopter kunnen wor den gestationeerd bij het militair hos pitaal in Utrecht. Na alarmering zou, die wentelwiek binnen twee minuten kunnen opstijgen, met artseh aan boord, om zich naar „een medebur ger in nood” te reppen. In het buitenland is gebleken dat snelle hulpverlening met helikopters mensenlevens kan redden. Niet al leen bij verkeersongelukken, maar ook bij ongevallen in bedrijven en op sportterreinen. van zijn oorlogsserie een passage geci teerd uit een boek van jonkheer Beelaerts, die in september 1944 een van de officie ren was van de Irene-brigade. Beelaerts schrijft dat prins Bernhard, de bevelheb ber van de Nederlandse strijdkrachten, tijdens een bezoek aan de brigade de vraag stelde „of we een tweehonderdtal Nederlandse SS’ers, die door de Amerika nen waren krijgsgevangen gemaakt (en bij de Irene-brigade waren binnenge bracht, red.) voor onze rekening konden nemen”. Met dat „voor onze rekening ne men” bedoelde de prins volgens dr. L. de Jong: doodschieten. Prins Bernhard stelde gisteravond in het televisie-interview, dat jonkheer Bee laerts zich wat deze zaak betreft, heeft •schuldig gemaakt aan verdraaiing van de feitèn. „Toen ik hoorde dat de Prinses Irene-brigade een SS’er had doodgescho ten bij een poging tot ontvluchting (dat was gebeurd kort voor het bezoek van de prins, red.), heb ik gezegd:'waarom doen jullie dat niet met alle krijgsgevangen SS’ers. Maar ik bedoelde dat als een grap”, aldus de prins. Dr. De Jong vermeldt in zijn boek dat de commandant van de Irene-brigade, kolo nel De Ruyter van Steveninck, het ver zoek van de prins afwees, omdat hij „het afmaken van zo’n groot aantal onverant woord” achtte, ’volgens De Jong heeft De Ruyter met zijn weigering „prins Bern- hard en de Irene-brigade een grote dienst bewezen”. Prins Bernhard zei gisteravond dat „het een ramp zou zijn geweest” als .de SS’ers inderdaad zouden zijn geëxecu teerd. Dr. De Jong heeft, na het schrijven van zijn concept-tekst van deel 10A, hierover een gesprek gehad met zowel de prins als met jonkheer Beelaerts. Op grond van die gesprekken heeft De Jong naar zijn zeg gen op twee punten een correctie in de betreffende passage aangebracht. Van een wijziging in de strekking van de pas sage is volgens De Jong echter geen spra ke geweest. De Amsterdamse historicus verklaarde geen enkele reden te hebben, te twijfelen aan de juistheid van de mede deling- van Beelaertfe. zeggen voor de tachtig procent die bene den de grens van 50.000 gulden blijft) weinig te maken heeft met het gasver bruik. ziet de VEGIN weinig heil in een zogeheten progressieve tariefstructuur. Dit houdt in dat mensen die meer verdie nen per kubieke meter ook meer voor hun aardgasverbruik zouden moeten gaan be talen. Door dit systeem zouden mensen met een hoger inkomen dus meer kwijt zijn voor het aardgas dan mensen met een lager inkomen. In de drie noordelijke proyincies blijkt het gemiddelde gasverbruik drie keer zo hoog te zijn dan in de drie grote steden in het westen van het land. Het gemiddeld gasverbruik per gezin in ons land loopt uiteen van nog geen 1.350 kubieke meter per jaar tot ruim 4.300 kubieke meter per jaar. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De regering zal een basisplan moeten maken voor de ex- ploitatie van de Noordzee. Dat plan moet in het openbaar ter discussie wor den gesteld. Dit is de enige manier om de Noordzee en de kustgebieden te behouden voor veel schade, vooral die welke het gevolg is van een vergaande exploitatie op korte termijn. Dit schrijft dr. D. Eisma van de Werkgroep Noordzee in zijn gisteren verschenen hoek „De Noordzee”. Hij acht het van groot belang dat Neder land aangeeft wat men met de Noord zee wil. Maakt de overheid geen plan nen. dan kiest ze volgens hem voor een ongecontroleerde ontwikkeling. Om dat het dan zo druk op zee dreigt te worden, zullen rampzalige gevolgen niét uitblijven., Eisma adviseert dan ook vast te stellen welke activiteiten gewenst zijn en- welke niet. Volgens Eisma vormen de vervuiling WEK rijkse van Fi de mé meegei tegen 1 Het 1 sche i Andros teur va minis ts verwac komen had en Twee i werk a Anna’s betrokl geldzaa heken) jaar wo Prijs vi maal zc '«V Kr, van de Noordzee via de rivieren, de overbevissing en de olie- en gaswin ning de meest acute problemen van de Noordzee. Daarbij mag zeker de via de atmosfeer aangevoerde verontreini ging niet worden onderschat. Naar de mening van Eisma hoeft de Noordzee echter niet in kwaliteit achte ruit te gaan, mits er snel concrete maatregelen worden genomen. De op lossing voor de problemen ligt op het land, aldus de geoloog. Zo vond hij dat diverse produktieprocessen moeten worden veranderd. In zijn boek benadrukt Eisma dat de Noordzee veel verschillende funkties heeft. De toekomst van de Noordzee hangt af van de keus die de overheid maakt: een levend vruchtbaar water of een industrieterrein en afvalput voor Europa. Als de keus valt op de Noordzee als natuurreservaat, zal een deel van de olie- en gaswinning, een deel van de visserij en het lozen van afval worden gestopt. Dan kunnen activiteiten op de Noordzee alleen worden uitgevoerd wanneer de natuur er weinig schade van ondervindt, de ruimte open blijft en hef karakter van buffer tussen dichtbevolkte en geïndustrialiseerde gebieden wordt gehandhaafd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Buitenlandse werkne mers, woonwagenbewoners, zigeuners en ex-gedetineerden kunnen vanaf vandaag bij bijna alle autoverzekeraars een W.A.- verzekering afsluiten tegen de normale standaardtarieven, die voor iedereen gelden. In het verleden zijn er verschillende keren problemen geweest bij het accepte ren van deze groepen door autoverzeke raars. Voo^ de verzekeringsmaatschappij en is dit aanleiding geweest zich te herbe zinnen op het tot dusverre gevoerde beleid. Gistermiddag is tijdens een vergadering van de Nederlandse vereniging van Auto mobielassuradeuren (NVVA) in Utrecht besloten het zogeheten acceptatiebeleid aan te passen aan de maatschappelijke ontwikkelingen en minderheidsgroepen op dit punt niet langer te discrimineren. Uit het VEGIN-onderzoek blijkt ook, dat gezinnen met een centrale verwar ming veel meer gas verbruiken dan huis houdens met zogeheten lokale verwar ming, dat wil zeggen gaskachels in de afzonderlijke vertrekken. Gemiddeld scheelt dat 1.000 kubieke meter per jaar. Weersvooruitzichten voor zondag, opge steld door het KNMI: Perioden met regen maar ook enkele opklaringen. Middagtemperatuur om streeks negen graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Minimumtemperatuur: omstreeks 5 graden. Maximumtempera tuur: omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Voor de huidige order is die compensatie niet zo indrukwekkend, aldus Van Eeke- len, maar zij biedt perspectief voor de toekomst. Over vijf jaar zal Nederland samen met West-Duitsland en België een veel groter aantal (vele honderdduizenden) antitank mijnen kopen. Wanneer dan ook de keuze op het Franse fabrikaat valt hetgeen waarschijnlijk is mag het Nederlandse bedrijfsleven weer meebouwen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het rijk heeft belang rijke en voor de provincie Zeeland aan trekkelijke concessies gedaan rond de aanleg van de Westerschelde-oeververbin- ding. Er is, nadat de onderhandelingen ruim een maand geleden afsprongen op in de ogen van Zeeland overdreven hoge eisen vanuit „Den Haag” een nieuwe basis voor een gesprek. Ambtenaren van Zee land en de betrokken ministeries gaan de nieuwe voorstellen uitwerken en komen half januari met hun conclusies. Daarna nemen op 27 januari provincie en rijk een definitief besluit over de oeververbinding. Dat is in het kort de uitkomst van het gesprek dat Gedeputeerde Staten van Zeeland gisteren in Den Haag hadden met minister Tuijnman van Verkeer en Water staat. minister Van der Stee van Finan ciën, minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning en ambtenaren van Binnenlandse Zaken. Er ïs een formule uitgedokterd die erop neerkomt dat Zeeland tijdens de exploita tie van de brug-tunnelcombinatie een gro ter financieel risico voor zijn rekening neemt dan eerder was afgesproken. In ruil voor die toezegging zijn de Haagse departementen bereid „veel water in de wijn te doen”, aldus Zeelands commissa ris der koningin, dr. G. Boertien, na afloop van het gesprek in Den Haag, minister Van der Stee citerend. Den Haag zal naar alle waarschijnlijkheid de eis laten vallen dat Zeeland al tijdens de bouwtijd met extra-miljoenen over de brug komt. Tw West giste gesp: de Si gewe sisch naar Drie politiemensen koesteren een jong zeehondje, dat gisteren op het strand tussen Wassenaar en Den Haag aanspoelde. Het diertje dat in opperbeste conditie verkeerde, werd per ambulance naar vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam gereden en van daaruit gevlogen naar de zeehondencrèche in het Groningse Pieterburen. Is dat veel, drie miljoen kubieke meter grond? De Afsluitdijk (die kent u tenmin ste!) is opgebouwd uit 15 miljoen kubieke meter keileem en 27 miljoen kubieke me ter zand, samen 42 miljoen kubieke meter. Dat is 14 maal de hoeveelheid grond- die uit de Volgermeerpolder verwijderd zou moeten'worden, de Afsluitdijk is 30 kilo meter lang, dus er moet 2 kilometer en 146 meter Afsluitdijk weggelepeld worden. Opnieuw rijst de vraag: waarheen? Wie wil het Amsterdamse vuilnis hebben? Ik heb wel een ideetje. De Keizersgracht tussen de Amstel en de Westertoren is 2 kilometer en 140 mëter lang. Zal het een paar metertjes schelen. Trouwens, de Afsluitdijk is breder dan die Amsterdamse grachten, en 5 meter diep hoeven die grachten ook niet ge dempt te worden, dus volgens mij kun je met de weg te graven grond van de Vol- germeerpoldef makkelijk én de Keizers gracht, én de Herengracht én de Singel dempen. Dat moet best een feestelijk ge zicht zijn, met al die hoekvlaggetjes er bovenuit. En voor de Amsterdammers is het ideaal. Alle auto’s kunnen nu door de ex-grachten rijden, en de voetgangers kunnen ongehinderd door hef verkeer over de grachtwallen wandelen, en de gevels Bewonderen zonder dat er steeds- een Opel Kadett voor staat. ■C" Q Q Et Ev. fd £3 DEN HAAG. Staatssecretaris Van Eekelen (Defensie) is van plan in Frank rijk ruim 45.000 antitankmijnen te kopen. Inclusief de apparaten die nodig zijn om het wapentuig in het slagveld aan te bren gen, kosten die 46.4 miljoen gulden. In een brief aan de Tweede Kamer legt de staatssecretaris uit, dat de bestelling dringend nodig is om het bestaande tekort aan antitankmijnen bij het leger op te heffen. De weinige mijnen die er zijn, zijn bovendien verouderd. Van Eekelen wil de order plaatsen bij het Franse bedrijf TRT. De fabrikant heeft voor 21 procent van de aanschaf- waarde samenwerking bij de produktie met Nederlandse bedrijven aangeboden. mist motregen motregen ■mist geh. bew. mist motregen motregen motregen geh. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. geh. bew. onbew. geh. bew. geh. bew. .geh. bew. h. bew. h. bew. onbew. onbew. zw. bew. Q, CC CM

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2