Bijna veertigduizend werklozen in Noord-Holland STEEDS MEER MENSEN VERLIEZEN HUN BAAN CDA wil maatregelen Conflictstof maandag in statenvergadering Reserve zal worden afgebouwd PROVINCIE HEEFT MILJOENEN OVER Commissaris: moties zijn te moeilijk I I ten VAKBOND SPREEKT OVER ZEER ZORGELIJKE SITUATIE Zuid-Holland Bollenstreek Haarlem Hoofddorp rs 1980 Slot begrotingsbehandeling wordt marathondebat J VRIJDAG 12 DECEMBER u a Jj 9 7 PROVINCIE (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het CDA-Sta- tenlid Arnouts voerde donderdag op het spreekgestoelte van de Statenzaal een variant op van het bekende TV-programma „Wie wil mijn marmotje zien”. In plaats van een marmotje had hij echter twee fors uit de kluiten gewassen muskusratten meegebracht, die hij de Staten triomfantelijk toon de. De beesten dienden als illus tratie van zijn betoog, dat er op korte termijn maatregelen nodig zijn tegen deze schadelijke dier soort. L L; - ié fe8’ WW si i 4 (Van een onzer verslaggevers; Malaise in bouw treft nu ook andere bedrijven naar personeel daalde met 22 tot 62 man- Zorgen over de muskusratten in Noord-Holland (Van een onzer verslaggevers) Het Statenlid Arnouts toont zijn twee muskusratten. 30 Ook in de Meerlanden steed de werk- looheid en wel met 69 mannen en vrou wen naar een totaal van 731 (2 procent) waar echter een openstaande vraag 9,70 p« ten na» kerstraa dags to nen. In Noord-Holland groeide het aantal werklozen in deze sector met 350 tot een totaal van 3750. De vraag daalde met meer dan honderd naar vierhonderd vacatures. De recessie trof vooral de nieuwbouw in Noord-Holland. In Zuid-Holland steeg de De financiële specialist van de WD- fractie had vraagtekens geplaatst bij het vermogen, dat GS in de geleidebrief bij de begroting hadden opgegeven: 41 miljoen. Volgens hem zou het vermogen aan het eind van 1981 eerder ƒ46 miljoen bedra gen. Bom verweet GS een al te voorzichti ge manier van omgaan met het geld, waar mee toch aardige dingen konden worden gedaan voor de mensen. Men dekte zich ten onrechte driedubbel in tegen de onze- werkloosheid onder de bouwvakkers met 877. De bollenstreek kreeg eveneens voor al te maken met stijgende werkloosheid in de bouw. In de Meerlanden overtreft het aanbod de vraag (25) met 56 werklozen in deze sector. ook vrouwen konden solliciteren: Een pla gerij over de motie-Klaasen, waarin men het zoals gemeld opneemt voor de vrouwelijke sollicitant. Tenslotte stemde de overgrote meerderheid van de Staten voor de muskusrattenmotie. Alleen de tweemansfractie van de PSP stemde te gen, wegens „gemoedsbezwaren”. In het rayon Haarlem is de werkloos heid de afgelopen maand opnieuw sterk toegenomen. Met een stijging van 179 mannen en vrouwen kwam het totaal op 2.269; wat neerkomt op 3,1 percent van de afhankelijke beroeps bevolking. De vraag naar personeel blijft dalen, ondanks een deze maand gehouden enquête bij de bedrijven. Het aantal vacatures is nu 782; 252 minder dan in oktober. Er staan in Haarlem 1.331 mensen als werkzoeken den ingeschreven. De werkloosheid in de bouw nam belangrijk toe en onder meer als ge volg hiervan steeg het aantal werkloze metaalarbeiders naar 128 en chauf feurs tot 56. De categorie losse arbei ders kreeg te maken met een stijging van tachtig tot totaal 515 mannen en vrouwen in algemene dienst Het ar beidsbureau wijt ook dit aan de stag natie in de bouw. Alleen bij het onder wijs nam het aanbod van vrouwen af. van 785 tegenover stond. In de bouw overtreft het aanbod de vraag, maar in vrijwel alle andere sectoren zijn meer vacatures dan werklozen. Overigens zijn bij het arbeidsbureau ook nog 514 werkzoekenden ingeschreven die niet voldoen aan de definitie „werkloos”. Malaise in de bouw treft nu ook bedrijven die zorgen voor het transport van materialen. 1 Magazij» )pen: 91 20 van» iaf ƒ10, 50 p.mj Ook de stemming over moties waarin de instelling van een provinciale brand weer en de oprichting van een provincia le politie werd afgewezen, werd naar de maandag verschoven. Hetzelfde was het geval met moties over de zeer hoge mi lieuheffing van het Hoogheemraad schap Uitwaterende Sluizen, over een aantal buurtbusprojecten ten noorden van het Noordzee kanaal en een verho ging van de begrotingspost in kwestie met 150.000 ten laste van de post on voorzien. SCHRIJF sen pat i met af (11 èl >44. TBOMEI s blo» amerlaa De op jeugdigen gerichte vraag daal de met 450 naar 1.190. De verruiming van de arbeidsmarkt concentreerde zich voornamelijk in de bouw- en me taalsector. Ten opzichte van vorig jaar november steeg de totale Noordhol- landse werkloosheid met bijna twaalf honderd mannen en vrouwen, waar mee de aantallen komen op 25.217 (4,6 procent) mannen en 14.037 vrouwen (7,2%). GORDI. js. Swi amerlaa 1. Te CHOUW »n gevel intle. E' riem. De stijging van het aantal werklozen in de bollenstreek was in november ongekend hoog en bereikt met 1.077 een percentage van 3,4. De afgelopen maand kwamen er 237 mensen bij die hun baan kwijt raakten. Vorig jaar november waren maar 777 personen werkloos, aldus het arbeidsbureau. Het duurt ook steeds langer voor man nen en vrouwen weer aan de slag ko men. Het dalende aantal vacatures (179) steekt schril af tegen het grote aanbod van arbeidskrachten. Vooral de bouw, vervoer en handel maken moeilijke perioden door. Het arbeids bureau rekent voor december op een werkloosheidspercentage van vier pro cent. Inclusief het aantal werkzoeken den is het aantal ingeschreven mannen en vrouwen nu 1.634. De situatie in Zuid-Holland is weinig rooskleurig. De vraag naar personeel daalde met vijftig procent ten opzichte van vorig jaar. De werkloosheid steeg met 4,9 procent binnen een maand. Deze ontwikkeling zal volgens het dis trictsbureau van de arbeidsvoorzie ning doorzetten. De toename was het sterkst in de bouw, gevolgd door me taal en algemene dienst. Het totale aan tal werkloze mannen kwam op 35.600. Negenduizend meer dan in 1979. In de maand november waren in het district van het Gewestelijk Arbeids bureau IJmond in totaal 2003 personen werkloos. De geregistreerde werkloos heid daalde overigens licht: bij de man nen viel een daling van 29 tot 1199 te bespreuren terwijl de werkloosheid onder vrouwen met 116 terugliep tot 804. Van de beroepsbevolking in de LTmond was in 'november 3,9 procent werkloos. Niet meegeteld is de catego rie „overige werkzoekenden” die in to taal een kleine 950 personen omvat. Met name in de bouwnijverheid valt een flinke toename van de werkloos heid te constateren. Stonden er in no vember 1979 nog 45 werkloze bouw vakkers bij het GAB ingeschreven, een jaar later waren dat er 194. kerheden met betrekking tot de hoogte van de inkomsten in de komende jaren. Het PvcLA-Statenlid Van der Tweel uitte in zijn financiële beschouwingen kritiek op het rijk dat zich niet zóu houden aan wettelijk voorgeschreven uitkeringen aan de lagere overheden volgens een bepaald in de wet verankerd percentage van ’s lands belastinginkomsten. Naar zijn mening was er sprake van een vooruit schuiven van de uitgaven. „De minister past niet alleen op de winkel, maar ook op de collectieve uitgaven van de winkel van den de misplaatste ingrepen van de rege ring opgevangen worden in de reserves. De Lange (D’66) sprak zich bij de finan ciële beschouwingen uit tegen een opvoe ring van de motorrijtuigenbelasting als provinciale belastingbron. De financiële veer die de provincie daardoor zou moe ten laten kon zijns inziens gemakkelijk worden bijgeplant vanuit de saldi-reserve. Bij de algemene beschouwingen had het CPN-Statenhd Haks zich al uitgesproken tegen opvoering van de motorrijtuigenbe lasting (opcentenheffing). De opvoering van de motorrijtuigenbe lasting ten behoeve van de provinciale kas zal maandag aan het eind van de vergade ring verder worden besproken. In de nacht van maandag op dinsdag dus, merkte Bom nog droogjes op. gaan met de motie-Arnouts als intentie verklaring. Wat betreft de financiële con sequenties hield het college nog een slag om de arm. Wat lacherig maakte men in de Staten zaal nog de opmerking, dat bij de adver tentie voor de provinciale rattevangers nadrukkelijk moest worden vermeld, dat HAARLEM. De maandag in bedaarde sfeer begonnen begrotingsdebatten in de Noordhollandse Staten zijn donderdag al even kalmpjes voortgezet. Grote menings verschillen kwamen ook gisteren niet aan de oppervlakte. De belangrijkste provinci ale begrotingshoofdstukken als economische zsken en vooral ruimtelijke ordening zijn dan ook nog niet ter sprake geweest. Hetzelfde geldt voor de provinciale bedrijven. Deze zaken komen allemaal aanstaande maandag nog aan de orde, evenals de reeds ingediende moties, waarover nog beraad nodig is. Het lijkt er dus op dat de Staten alle conflictstof - voorzover die niet naar latere vergaderingen wordt verschoven (zoals de discussie over de kerncentrale Dodewaard) - voor de komende maandag hebben opgehoopt. In de wandelgangen werd dan ook de verwachting uitgesproken, dat deze vergadering tot in de vroege morgen van dinsdag zal uitlopen. en uiterlijk 1986 in gebruik kan worden genomen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het aantal werk lozen in Noord-Holland steeg de vorige maand met 1690 naar een totaal van 39.250, wat overeen komst met 5,3 procent van de af hankelijke beroepsbevolking. Bo vendien staan nog 22.300 werkzoe kenden ingeschreven die niet in de categorie „werkloos” vallen. De werkloosheid in de groep beneden 19-jarigen daalde echter in novem ber met 220 naar een totaal van 4.440 mannen en vrouwen. De vraag naar personeel zakte in met 1.380 tot 7.300 vacatures, wat overeenkomt met één procent van de afhankelijke beroepsbevolking. tijdelij letter b> 34411} HAARLEM. De toenemende werkloosheid in de bouw in Noord- Holland begint nu duidelijk door te werken in andere bedrijfstakken. Met name in de metaalbranche. Maar uit de arbeidscijfers over november blijkt dat ook vrachtwagenchauf feurs en personeel in algemene dienst de dupe te worden van de stagnatie in de bouw. Volgens districtsbestuurder J. Schuller van de Federatie Bouw en Houtbonden stijgt de werkloos heid bij de aannemers over de hele linie hoewel de woningbouw het hardst getroffen wordt. Maar de ondernemers krijgen eveneens te maken met een stagnatie in de realisatie van openbare- en bedrijfsgebouwen. Schuller spreekt van een zeer slechte situ atie, waarin weinig verbetering valt te verwachten. „De honderdmiljoen die de overheid in de woningbouw wil stoppen is veel te weinig. Het is ook onjuist dat de subsidie voor het isoleren van huizen uit gerekend nu verlaagd is. In dit soort werk, renovatie en stadsvernieuwing zou veel werk gevonden kunnen worden. We ver keren thans in de omstandigheid dat er een enorme behoefte aan bouwactivitei ten is maar wegens geldgebrek niet ge bouwd wordt”. Bestuurder P. J. de Heer van het Neder lands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid, afdeling Haarlem, heeft de indruk dat de woningbouw het zwaarst wordt getroffen en is niet optimistisch voor de nabije toekomst Alles is vaag en de markt is daardoor erg aarzelend en de vraag is of herstel optreedt. Het verlagen van de isolatiesubsidie is je reinste flau wekul Dit werkt heel negatief op de bouw. De totale kosten die de opdrachtge ver nu voor isolatie moet betalen worden hoger en daardoor wordt iedereen terug houdender met het verstrekken van op drachten. Voor ons is de situatie onover zichtelijk geworden”. In Haarlem is het aantal werkloze bouwvakkers in november gestegen tot strijdingsmethoden dringend nodig zijn. Voorts werd in de motie gewezen op de noodzaak van een goede samenwerking tussen rijk, provincies en waterschappen in deze bestrijding. In de motie werd ten slotte aan GS het verzoek gedaan om „vanuit haar verantwoordelijkheid als be heerder van provinciale wateren, oevers en waterkeringen een evenredig aantal muskusrattenvangers voor haar rekening te nemen”. De Staten reageerden op de stunt van Arnouts met een mengeling van hilariteit en huiver. Opmerkelijk was de wat schrikachtige reactie van commissaris De Wit, van origine toch bioloog, die Arnouts zielsdankbaar was, dat hij bij hem slechts de motie had ingediend en niet tevens beide dode dieren. Gedeputeerde Van Dis ging echter se rieus in op het door Arnouts aangeroerde vraagstuk. Lange tijd hebben Noord- en Zuid-Holland en Utrecht gepoogd, om de muskusrat buiten de provinciegrenzen te houden. Thans viel niet langer te ontken nen, dat de knaagdiersoort in kwestie over heel het land verspreid was. De be strijding was nu net zoals destijds die van de coloradokever- een rijkstaak gewor den. De gedeputeerde wist te melden, dat een landeliike commissie zal worden inge steld, die moet nagaan hoe deze bestrij ding het best kan worden aangepakt. Om dat echter de aanwezigheid van de mus kusrat vooral in West-Friesland, Water land en Drecht en Vecht bedreigend is geworden, ware te overwegen om als pro vincie zelf rattenvangers aan te stellen. Dat zou dan echter een maatregel zijn, waarmee alvast een voorschot werd geno men op de landelijke oplossing van het probleem. GS konden dan ook akkoord De Staten stemden voorts nog in met een D’66-motie, waarin een verbetering van het bestuurlijk management en or ganisatie van het provinciaal apparaat wordt bepleit. Ook de CDA-motie, waar in de mening werd uitgesproken dat bij gemeentelijke herindeling de nieuwe ge meenten in vergelijking met de oude gemeenten, waaruit zij werden samengesteld, er financieel niet op ach teruit mochten gaan, ontmoette geen te genstand. Voorts gingen Provinciale Staten in een motie akkoord met een jaarlijkse vienng van de vijfde mei. Een voorstel om ook 1 mei of naar keuze een andere feestdag (respectievelijk voor mensen met een socialistische maat schappijvisie en voor aanhangers van andere levensoescnouwingen) als vrije dag mogelijk te maken, werd aange houden. JKUS- atis m» ide me» ster q ag moj >n halen erij Ei out mark el. 023 er 5 Jat. gesl onde 2 elke m. glas 1.90 m ichtenhi M| Nog’onbesproken bleven moties over een nieuw Provinciaal Afvalstoffenplan, de instelling van ’Geluidshindercommis- sie bij vliegvelden, de meting van chemi sche afvalstoffen in de bodem, water en licht bij Uithoorn, voorschriften voor de Cindu te Uithoorn en het gebruik van kringlooppapier. Verworpen werd een motie van de PSP, waarin men wilde aansturen op een verlaging van de kiesdrempel voor waterschapsbesturen, en uitbreiding van de groep van stemgerechtigden. Pachters en huurders zouden dan ook in de besturen van waterschappen (inclu- sief zuiveringsschappen en hoogheem raadschappen) zitting kunnen nemen. Gedeputeerde Van Dis vond het een onredelijke motie, die overbelasting zou betekenen voor het ambtelijk apparaat. Er werd bovendien al gewerkt aan een aanpassing van de reglementen. Het duurde de voorstemmers (grootste deel PvdA PSP, PPR en CPN) echter veel te lang. Er werd al jaren aangedrongen op aanpassing van de regels. Op de discussietafels kwamen tot nu toe al 19 moties terecht, en dat, terwijl de voornaamste begrotingshoofdstukken dus nog niet aan de orde zijn geweest. Van deze 19 moties werden er 14 al besproken. Van deze 14 werd er één verworpen, werden er 6 aanvaard en werden er 7 aangehouden tot maandag. De Staten stemden onder meer in met de door D’66 ingediende motie, volgens welke in provinciale personeelsadver tenties het uitdrukkelijke verzoek aan vrouwen moet worden opgenomen, om te solliciteren. Een deel van de CDA-fractie had geen behoefte aan de motie. Machielsen had lichte bedenkingen tegen de overweging, dat vrouwen soms geremd zijn om naar middelbare en hogere ftincties te sollici teren. „Ik moet geen vrouwen, die ge remd zjjn om te solliciteren.” Niettemin stemde de VVD voor de motie. Provinciale Staten namen opnieuw een motie aan, waarin het belang van de westelijke tak van de Ringspoorbaan werd onderstreept. Het was niet voor het eerst dat de Staten een dergelijke uit spraak deden, maar nu was er een actue le aanleiding voor: de weigerachtigheid van minister Tujjnman van Verkeer en Waterstaat om geld beschikbaar te stel len. In de motie werd er op gewezen, dat de Schipholspoorlijn via de westelijke tak van de Ringspoorbaan ook in Am sterdam op het landelijk spoorwegnet kan worden aangesloten. Eveneens werd gewezen op de direkte verbin dingsmogelijkheid van de Schiphollijn aan de Hemspoorlijn naar het noorden van de provincie, via de Ringspoorbaan. Helaas mogen de NS voor 1980 geen voorinvesteringen meer doen voor de aanleg van het ontbrekende schakeltje van deze voor de ruimtelijke ordening van de provincie zo belangrijke spoor- wegketen. Ook in de begroting voor 1981 is slechts een minimaal beetje geld be schikbaar gesteld. Hierdoor kan de spoorlijn pas na 1986 gereedkomen, ter wijl nota bene de Tweede Kamer heeft uitgesproken dat de westtak spoedig moet worden aangelegd. In de motie spreken de Staten als hun mening uit, dat het uiterste moet worden gedaan om de op gang komende geld stroom voor het doen van voorinveste ringen te laten voortduren, waardoor vertraging in de aanleg van de westtak kan worden voorkomen. Provinciale Staten doen dan ook een klemmend be roep op de minister van Verkeer en Waterstaat om maatregelen te nemen, dat de spoorverbinding in kwestie zo spoedig mogelijk kan worden aangelegd (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Korte heeft beloofd dat GS zullen proberen de financiële marge van 23 miljoen gulden boven de reserve van 40 miljoen in vier jaar tot nul terug te brengen. Elk begrotingsjaar wil men vijf miljoen gulden extra uitgeven voor nuttige activiteiten, totdat er nog veertig miljoen over is. Deze buffervoorraad willen GS wel houden als remedie tegen financiële tegenslagen. De gedeputeerde antwoordde dat don derdag op de financiële beschouwingen van het WD-Statenlid Bom. Deze had aan het begin van de financiële beschou wing bij de Noordhollandse begroting voor 1981 gewezen op de zijns inziens verkeerde situatie, dat de provincie geld overhoudt. Volgens Bom was het bijna een traditie geworden, dat de provincie, na een aanvankelijk geraamd tekort van vijf miljoen, aan het eind van het begro tingsjaar negen miljoen gulden blijkt over te houden. Bom zei echter, dat hij niet verbaasd zou zijn wanneer het overschot een ander”. Volgens Van der Tweel kon- voor 1981 in 1982 slechts zes miljoen zou zijn. Aan de omvang van het begrotings overschot zullen we de kwaliteit van het collegewerk kunnen aftneten. Elk miljoen minder betekent voor mjj één punt meer op de conduitestaat van de gedeputeerde, aldus Bom. jn Kajul muiden Tp 232, veertig meer dan in oktober. De vraag i. ƒ35! leasiq jrde tj fficient al. 02 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De commissaris van de koningin heeft donderdag in het staten debat over de Noordhollandse begroting aangedrongen op meer eenvoud in mo ties. Er was volgens De Wit een kwalijke ontwikkeling gaande: een toename van het aantal uiterst specialistische moties vol onbegrijpelijke wetenschappelijke termen. De commissaris viel gedeputeer de Van Dis bij, die de PvdA een motie ontried over de vervulling van het milieu door de Cindu-fabriek in Uithoorn. In de motie was sprake van zogenoemde „poly cyclische aromaten” (stoffen die vreemd zijn in het natuurlijk milieu en in een aantal gevallen kankerverwekkend). Het PvdA-statenlid Kramer was het niet eens met het advies van Van Dis, om de motie terug te nemen. De Wit viel echter de gedeputeerde bij. „Het moet niet zo Beide ratten waren, zo betoogde Ar nouts, dezelfde dag pas in Zuid-Flevoland onderschept bij hun opmars naar de Noordhollandse kaden en dijken. De forse dieren, met hun palingachtige staart, hun zwem- en graafklauwen, zijn bekend als zeer goede zwemmers en berucht als ver woede gravers. Hun vacht is geld waard en in België staat hun vlees als „waterko- nijn” op menige menukaart, zo wist Ar nouts. Voor de Staten was echter vooral hun eigenschap van belang, dat ze ter- hoogte van de waterlijn van dijken en kaden gangen en holen graven, die een bedreiging vormen van het waterkerend vermogen. Het CDA-Statenlid diende een motie in, waarin bezorgdheid werd uitgedrukt over de verspreiding van de muskusrat. In de motie werd overwogen, dat een intensieve bestrijding van de rat en alternatieve be- zijn, dat je aan de statendiscussie alleen mee kunt doen als je doctoraal examen organische chemie hebt gedaan”. Kramer: „Dat heb ik ook helemaal niet”. De Wit: „Dan past u des te meer terug houdendheid. Zelf heb ik dat wel. Met een lesbevoegdheid voor scheikunde”. De commissaris was echter bovendien tegen de motie in kwestie, omdat deze ingreep in een nog bij de Raad van State liggende vergunningsprocedure in het kader van de Wet Verontreiniging Oppervlakte water. De Lange (D’66) viel op zijn beurt de commissaris bij: „Ik heb als bijvak staats recht gedaan en ik ben het helemaal met u eens”. Machielsen (WD) deed vervolgens een duit in ’t zakje: „Mag ik nu als eenvoudige burger eens weten of Van Dis namens het college heeft gesproken?” PvdA-fractievoorzitter De Boer rea geerde in de plotseling weer politiek ge worden discussie, dat was afgesproken dat het college zich nog niet zou uitspre ken over de moties bij net hoofdstuk mi lieuhygiëne. Van Dis verklaarde tenslotte, dat hij een persoonlijke mening had gegeven maar dat het college het daarmee vermoedelijk wel eens zou zijn.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9