Harm Wiersma Na nederlaag tegen Fransman Frangois Connesson sportpuntiq verbetert in WK positie Kuijt zevende halve Analiste n Ons past mededogen met keeper Pantelic Is Betty Stöve in Adelaide Straf opgeschort Tweeledig succes van Siem Hartman Steun UEFA voor getroffen Z' Italiaanse clubs 3 L jn 1| 12 ZATERDAG 13 DECEMBER 1980 13 SPORT I pp» Prognoses 1:. Piet Vet uitgeschakeld (Van onze sportredactie) n 3 Francois Connesson: zege óp Vet Siem Hartman met Sonny Alkestis na een overwinning op Duindigt. STOPPER. n n ZURICH (ANP). De Europese Voet bal Unie (UEFA) heeft een bedrag van 100.000 Zwitserse Franken, ruim 120.000 gulden, beschikbaar gesteld voor de Itali aanse clubs, die door de aardbevings- ramp getroffen zijn. Het hoofdbestuur heeft hangende het onderzoek dat wordt uitgevoerd door drie onafhankelijke juristen en gezien de per soonlijke bevindingen van vice-voorzitter G. van der Kley, besloten de straf die de renners was opgelegd in te trekken tot uiterlijk 15 januari. Rond dat tijdstip zal een uitspraak worden gedaan en zullen eventuele strafmaatregelen worden toege past. Eerder op de dag had Vet zijn eerste overwinning behaald. Dat gebeurde ten koste van de Spaanse veteraan José Gal vez: 400-207 in zes beurten. Vet schreef zijn teleurstellende optreden voor een be langrijk deel toe aan de organisatie, die niet heeft kunnen verhinderen dat partij en uren later dan gepland begonnen: „Het is ongelooflijk wat hier gebeurt. We ston- LYON. Na op de eerste dag al twee maal te hebben verloren is Piet Vet giste ren tijdens het Europees kampioenschap biljarten 47/2 definitief uitgeschakeld voor een van de eerste plaatsen. De Ne derlander verloor in de vierde ronde in zeven beurten van de Fransman Francois Connesson: 244-400. In de slotfase leek Vet zijn tegenstander nog even te bedrei gen toen hij tot 244-294 terugkwam. Daar na besliste Connesson de partij in zijn voordeel. broek en zwarte trui, en hij was als het even kon nog panterachtiger dan De Munck! In de jaren ’50 heb ik, behalve Beara, ook nog keepers als Srboljub Krivokuca (Rode Ster en OFK Beograd), Petar Radenkovic (OFK Beograd) en Blagoje Vidinic van Radnicki Beograd aan het werk gezien, allemaal interim-pauzen tussen het tijdperk-Beara en het tijd- perk-Soskic in. Ze staan me allemaal nog voor de geest als buitengewoon spectaculaire keepers, die hoge ballen stijlvol uit de lucht plukten, ballen in de bovenhoek liefst ook nog vastgrepen in plaats van over de lat tikten, en die geen enkele boodschap hadden aan het oerdegelijke, franjeloze doelverdedigen van keepers als Gert Bals en bijvoor- Couespel (Fra) Connesson (Fra) den donderdagnacht nog om vier uur te biljarten en ik viel op mijn stoel bijna in slaap”, aldus Vet. Connesson had eerder op de dag geen enkele moeite gehad met zijn landgenoot Couespel, die in drie beurten werd afge scheept met 17 caramboles. Uitslagen derde ronde: Nu betekende die steun in eerste in stantie vooral een borgstelling, zonder welke de investeringen niet mogelijk zouden zijn geweest. Maar daarnaast kreeg Hartman de steun van een werk groep van „landbouw”, die het ontstaan van het nieuwe entrainement begeleid de. In alles werd hij deskundig geadvi seerd, over het type afrastering, over een efficiënte indeling van de stal, over een nieuwe mestinstallatie, Hartman bestu deerde de rapporten die er van het mi nisterie binnenkwamen en had in alles uiteindelijk het laatste woord; hij werd tenslotte eigenaar van het spul. Nu, een jaar later, blijkt bij een bezoek aan het entrainement dat het geheel werkt, dat er iets ontstaan is dat binnen de Neder landse verhoudingen uniek genoemd kan worden. 17 400 Arnaud Hose Vierde ronde: Vet Connesson Mastny Arnaud In Nis faalde Pantelic toch min of meer tegen AZ’67. Ik kan me zo levendig voorstellen hoe hij naar de return in Alkmaar is toegeleefd. Handenvol werk zou hij daar krijgen. De ene voorzet na de andere zou hij, sommige met zijn befaamde ene hand, boven de Alkmaar- se kaaskoppen wegplukken. Vliegende schoten van Nygaard, Tol en Kist zou hij, horizontaal gestrekt, uit de ver schillende bovenhoeken plukken, klem- vast, en met een snelle worp zou hij vervolgens zijn rechtsbuiten aan het werk zetten, die de verraste Alkmaarse verdediging zou oprollen en 0-1 zou Tweede is Wim Velthuis uit Oldenzaal en titelhouder Cees van Oosterhout is derde. De Haarlemmer Henk Kuijt is zevende. De stand na twee seances is: 1. De Jager 119 punten, 32 stoten;, 2. Velthuis 112, 32; 3. Van Oosterhout 104, 32; 4. Klinkhamer 102, 32; 5. Stokkers 100, 32; 6. Bessems 100, 32; 7. Kuijt 86, 32; 8. Brunnekreef 72, 32. 362 16 193 400 16 124 244 400 400 207 104 400 22.62 25.00 34.85 57.14 11.75 33.33 66.66 34.50 34.66 DEN BOSCH (ANP). Het hoofdbe stuur van de Nederlandse Motorsport Bond heeft de schorsing van vijf rijders opgeschort. Het vijftal, de wegrenners Rob Beute, Martin Koning, Pieter Prins, Harry van de Kruys en Rinus van Kaste ren, werden uitgesloten na handelingen die het bestuur van de NMB in strijd achtte met de belangen van de motor sport en van de NMB. De rijders waren onder meer betrokken bij de bezetting van het bondsbureau in Den Bosch. DEDEMSVAART (ANP). Jan de Jager uit Den Haag heeft na twee seances van het biljarttoemooi om het Nederlands kampioenschap kunststo- ten, dat gisteren in Dedemsvaart is be gonnen, de leiding met 119 punten uit 32 stoten. Vet (Ned) Galvez Mastny Wesenbeek n l- e jden r- en hou- jden agen i; S, e n Jos 4. het an 1 (it is tend f, i, I om samen met een andere, in benarde omstandigheden werkende trainer, Piet Zandt, een stuk grond van 28 ha cultuur grond in Lelystad te kopen. Overleg met het Ministerie van Landbouw zette trou wens het licht pas op groen na een strenge controle van de werkwijze van Siem Hartman als trainer en onderne mer. Hartman herinnert zich nog een angstig moment, toen hem in eerste in stantie werd meegedeeld: „De financiële gang van zaken van het entrainement is zo goed, dat steun niet nodig lijkt”. Daar is hij niet ten oprechte tegenin gegaan, zodat tenslotte de steun er toch gekomen is. De bedoeling is dat de clubs van dat bedrag een deel van de opgelopen schade aan velden en dergelijke zullen kunnen betalen. De Italiaanse voorzitter van de UEFA, Artemio Franchi, zal een regeling voor de verdeling van het geld treffen. Borussia Mönchengladbach heeft gis teravond op eigen veld tegen de gelijkna mige ploeg uit Dortmund in een wedstrijd voor de Westduitse voetbalcompetitie (Bundesliga) met 1-0 gezegevierd. Wilfried Hannes, de vrije verdediger van Mön chengladbach, verzilverde twee minuten voor het eindsignaal een omstreden straf schop. Er waren 25.000 toeschouwers. De IJslander Atli Edvaldsson, die uit komt voor Borussia Dortmund, brak tij dens het duel een kuitbeen. Edvaldsson kwam in de achttiende minuut in botsing met Wilfried Hannes, de vrije verdediger van Mönchengladbach. De middenvelder is voor enkele weken uitgeschakeld. beeld... Ivan Curkovic, die wij PSV’ers allemaal nog kennen van St.-Etienne, en die de Joegoslaven zich het. best herinneren als de doelman die 19 keer in het Joegoslavische elftal stond. Ter- tem- van.J i ac- ieel-i:: het iigd.j ved-77 De.j ;rste lil 1 Ter-: p de BAMAKO (ANP). De elfde ronde van het toernooi om het wereldkampioen schap dammen in de Malinese hoofdstad Bamako heeft titelhouder Harm Wiersma een iets betere positie op de ranglijst be zorgd, namelijk een gedeelde derde plaats met Misjtsjanski uit de Sovjet-Unie. De afstand tot de koplopers Gantwarg en N’Diaye bleef echter ongewijzigd, respec tievelijk drie en twee punten. De elfde ronde kende slechts twee remi ses, die tussen Lesjtsjinski en Korenjevski en tussen Mitjanski en Sjtsjegoljev. Er was nog een derde confrontatie van spe lers uit de Sovjet-Unie. Gantwarg ver sloeg Mogiljanski, die daardoor terrein moest prijsgeven. N’Diaye bleef op één punt achterstand van de grootmeester uit de Sovjet-Unie door winst op Diaw. Wiers ma kon zijn winstpartij vrij gemakkelijk behalen tegen Soumaoro uit Mali, een van de zwakkere spelers uit het toernooi. Het werd een regelmatige overwinning geba seerd op het krachtsverschil tussen beide spelers. Bastiaannet en Clerc hebben zich niet erg lang achter het bord opgehouden. Het Nederlandse duo begon met een afruil op grote schaal en besloot tot remise nadat de uitdunning was voltooid. Van der Wal en Jansen hielden de stukken wat langer op het bord. Vooral Jannes van der Wal. In een volle stand kon Hans Jansen schijf- verlies niet voorkomen en daarna legde hij zich neer bij de onvermijdelijke neder laag. De uitslagen van de partijen uit de elfde ronde: Bastiaannet (Ned)-Clerc (Ned) 1-1, Ba (Sen)-Marcos (Bra) 2-0, Wiersma (Ned)- Soumaoro (Mal) 2-0, N’Diaye (Mal)-Diaw (Sen) 2-0, Jansen (Ned)-Van der Wal (Ned) 0-2, Verpoest (Bel)-Issa (Ivo) 0-2, Gant warg (Sov)-Mogiljanski (Sov) 2-0, Issalene (Fra)-Weltman (Can) 0-2, Misjtsjanski (Sov)-Sjtsjegoljev (Sov) 1-1, Krista (Tsj)- Gba (Ivo) 0-2, Lesjtsjinski (Sov)-Koren- jevski (Sov) 1-1. De stand na elf ronden is: 1. Gantwarg 18 pnt, 2. N’Diaye 17 pnt., 3. Misjtsjanski en Wiersma 15 pnt., 5. Korenjevski, Lesjts jinski en Sjtsjegoljev 14 pnt., 8. Mogiljans ki, Clerc en Van der Wal 13 pnt., 11. Ba en Gba 11 pnt., 13. Verpoest, Bastiaannet en Weltman 10 pnt., 16. Marcos en Issa 9 pnt., 18. Jansen 8 pnt., 19. Diaw 7 pnt., 20. Issalene 5 pnt., 21. Soumaoro 4 pnt., 22. Krista 2 pnt. naar een verkoping kan gaan of met een eigenaar een paard kan bekijken”, aldus Siem Hartman. Zo’n vijftien maanden werk Siem Hartman nu op zijn terrein in de polder en hij heeft er nog geen moment spijt van. Heeft er ook geen tijd voor gehad „want er komt wel wat op je af als je zo’n onderneming op poten wil zetten”. Eén ding is hem echter tegengevallen. Ter wijl in Noord-Holland de draver erg gewild is blijkt er in de Flevo-polder nauwelijks belangstelling voor te be staan. „De mensen houden hier dikwijls paarden, maar dat zijn nooit dravers. Een korte-baandraverij in Lelystad trok ook maar anderhalve man publiek. Het idee om onze trainingsbaan in de toe komst nog eens op kleine schaal als koersbaan te gaan gebruiken kunnen we wel vergeten, denk ik”. Overigens zijn Noordhollandse eigenaren hem trouw gebleven, zodat hij over paarden in zijn stal niet te klagen heeft. In het afgelopen seizoen is Sonny Alkes- stis ongetwijfeld zijn meest in het oog lopende draver geweest. Sonny kwam eind januari voor het eerst in de baan maar twee weken geleden 22 starts en achttien overwinningen later won hij al het Kampioenschap der Vierjarigen. Het was het hoogtepunt van een glorieus jaar. Siem Hartman was die koers zeer doordacht ingegaan, hij had zich hele maal voorgesteld wat er zoq gaan gebeu ren. Belangrijkste aspect: favoriet Sam Hollyrood zou snel de kop nemen, hij zou Sonny aan de sulky van Sam plaat sen en dan wachten tot op de laatste meters. Nu wilde het toeval dat Sam Hollyrood helemaal niet zo snel wegging en Sonny Alkestis meteen aan kop kwam. Siem Hartman demarreerde op het juiste moment en niemand kon hem meer achterhalen. Want hij mag zich dan tot een weloverwogen ondernemer hebben ontwikkeld, improviseren in de koers kan hij ook nog steeds. JOHN BRANDSEN aantekenen. Zelfs in zijn dromen zweef de hij nog over het hele veld, soms zelfs boven het tribunedak nog hoge ballen klemvast grijpend en naar zijn borst trekkend, om met een fraaie zweefduik weer in zijn eigen strafschopgebied te landen, zodat de scheidsrechter zelfs niet voor handsbal kon fluiten. In de hele wereld zouden ze de videoband opvragen met de beelden van de onver slaanbare wonderkeeper Pantelic zo had hij dat veertien dagen lang voor zijn geestesoog zien gebeuren. Maar wat gebeurde er in werkelijkheid? Twee keer slipten lage ballen voor zijn doel langs en werden in het net gedrukt, één i keer gleed een lage omhaal van Kist langs hem heen in de uiterste hoek, één keer schoot Nygaard pardoes een térug- stuitende bal knalhard langs hem heen in de bovenhoek, en een keer knalde Kist schuin voor het doel langs hem heen toen hij tevergeefs uitliep. Eén doodenkele keer slechts mocht hij bij een schot in de bovenhoek laten zien dat hij zulke ballen er katachtig kan uittikken. Vijf doelpunten tegen één redding! De absolute doodklap voor de Joegoslavische doelman in het alge meen en voor het type-Pantelic in het bijzonder. Ons past een eerbiedig mede dogen... n d»' n ae_ en: ’loet- Jan lost): Sport 2-2; da meer ;and- 111- in 5- klas is C: Zee: I fever vier- rlem Sco- klas is C: 2hen 111- eede ime- klas: 5 C: klas j De Siem Hartman, 32 jaar geleden gebo ren in Barlingerhors bij Schagen, kwam vroeg in aanraking met de drafsport. Zijn vader was een goede kennis van de familie Silver, die verscheidene dravers van klasse bezat. De oude getrouwen van Duindigt kénnen de namen nog van die sterren uit de vijftiger jaren: Roland, Typhoon, Urania. Nu is niets zo besmet telijk als succes in de drafsport en de jonge Siem had spoedig meer belang stelling voor de verrichtingen van Ro land dan voor de tafels van vermenig vuldiging. Hij zwierf dikwijls in de stal van de trainer Piet Strooper rond en zijn handel en wandel op school verrieden weinig waardering voor het lesgebeu- ren. Op een kwade dag Siem was juist niet meer leerplichtig werd hem mee gedeeld dat zijn aanwezigheid op school niet langer gewenst was. „Een slechte dag voor mijn ouders, een beste dag voor mij”, zegt hij nu, met een ondertoon van enige spijt. Maar het verging Siem Hartman anders dan vele schoolverlaters. Hij hield niet op met zich te ontwikkelen en groeide in de rol, die hij zich zelf opgelegd had. Hij leerde wel degelijk rekenen, hij leerde ook zijn zaken te organiseren en een bedrijf te leiden. Dat bedrijf groeide tegen de ver drukking in. Al als 20-jarige begon Siem Hartman zelfstandig dravers te trainen, zij het formeel onder de verantwoorde lijkheid van anderen. Onder zijn eerste vijf paarden bevonden zich er twee waarmee Siem Hartman nadrukkelijk de aandacht op zich kon vestigen en die kans liet hij zich niet ontglippen. Weldra had hij meer paarden en moest hij op zoek naar een royalere accommo datie. Hij vond die bij Leo Schoonhoven, zijn in Schagerbrug gevestigde collega. Zij deelden een trainingsbaan, elk had zijn eigen boxen. Een kleine tien jaar heeft Siem Hartman daar gewerkt, on der omstandigheden die allengs moeilij- ker werden. Ook Schoonhoven deed het uitstekend en in feite moesten beide trai ners alsmaar uitbreiden. Uiteindelijk had Hartman zijn paarden op vier ver schillende plaatsen ondergebracht! Dat betekende onvermijdelijk dat er naar een andere oplossing gezocht moest worden. De grote stap zette Siem Hartman en kele jaren geleden. Hij diende een aan vraag in bij het Ontwikkelingsfonds En- trainementen en dat stelde hem in staat Henk Nooren is gisteravond tijdens het internationale concours hippique in Pa rijs ex aeguo als derde geëindigd in de kampioensprijs, die door de Oostenrijker Thomas Frühman met Alcazar werd ge wonnen. De Fransman Roguet werd twee de. Nooren, die met Diorella reed, moest de derde plaats delen met Hugo Simon uit Oostenrijk. Nottingham Forest, houder van de Eu ropese beker voor landskampioenen en Nacional Montevideo, zullen elkaar in een wedstrijd ontmoeten met als inzet de we reldbeker. Forest en de houder van de Copa Libertadores spelen op 11 februari tegen elkaar in het Olympisch stadion van Tokio. Algerije heeft gisteren in de voorronde van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal met 2-0 gewonnen van Soedan. Rotterdam zal in 1981 kunnen beschik ken over een kunststof-atletiekbaan. De gemeenteraad van Rotterdam heeft zijn goedkeuring gehecht aan de renovatie van de Nenijto-baan, die de laatste jaren zwaar in verval is geraakt. De kosten bedragen vijf miljoen gulden. „Vèliki Vladimir” werd Beara ge noemd: de Grote Vladimir, niet zozeer omdat hij zo lang was, maar omdat hij zo grootaardig keepte. Ter vergelijking kan ik alleen Frans de Munck opvoeren, die zowel qua postuur als'manier van doelverdedigen veel met Beara gemeen had. De Munck werd bij ons „de Zwarte Panter” genoemd, omdat hij altijd in het zwart gekleed in het doel stond, en omdat hij zo katachtig c.q. panterach-' tig de ballen uit zijn doel hield. Welnu, Beara droeg ook altijd een zwarte 3 11 5.66 3 191 133.33 Curkovic is altijd de grote uitzonde ring op de regel geweest dat een Joego slavische doelman spectaculair, met verbluffend kunst en vliegwerk, en met ongeloofwaardige hoogstandjes zijn doel verdedigt. Na de periode-Beara kwam (van 1959 tot 1966) de periode- Soskic. Milutin Soskic van Partizan speelde 50 keer in het Joegoslavische elftal, want dat is toch het merkwaardi ge, dat bij een groot aanbod van impo nerende clubkeepers, er toch altijd ge durende een periode eentje zover boven Afgelopen zondag zagen de toeschou wers op het Hilversumse sportpark Siem Hartman in de rol, waarin hij nu al vele jaren wordt gewaardeerd: als gast- rijder leidde hij de brave Nico Kid naar de zege in een van de meest geliefde nummers van de winter, de Allround Stayersprijs. Maar de Noord-Hollander (of eigenlijk êx-Noord-Hollander) is in middels veel meer dan een felle, uiterst handige pikeur: als trainer leidt hij een van de meest succesvolle stallen van ons land. En hoe goed hij dat doet, blijkt uit de nuchtere cijfers. Paarden van zijn entrainement wonnen in het lopende jaar meer dan honderd koersen, Hart man kon zelf zo’n tachtig keer de ereron- de maken en is daarmee vijfde op de lijst van de Nederlandse pikeurs. Voor Pantelic, de doelman van Rad- nicki Nis, vond ik het het ergste. Ik ken de Joegoslavische doelverdedigers van haver tot gort. Ik heb er in de loop der jaren tientallen zien spelen, met name in de periode dat ik in Belgrado stu deerde, en toen nogal eens gesignaleerd kon worden in de stadions van Partizan en Rode Ster. Belgrado telde toen vier eredivisieclubs en maar één volwaardig stadion, met het gevolg dat er dikwijls dubbelwedstrijden werden gespeeld, zo dat je per keer op vier keepers werd getracteerd. Nu moet je natuurlijk uit kijken met uitspraken als: het Joegosla vische volk is bij uitstek geschikt voor de voetbalsport, omdat Joegoslaven, als je in Belgrado of in Zagreb of Skopje vanaf een terrasje om je heen kijkt er heel anders uitzien dan bijvoorbeeld Engelsen, Nederlanders of Zweden, ter wijl het toch niet te loochenen valt dat ook Engelsen, Nederlanders en Zweden bij uitstek geschikt zijn voor de voetbal sport. In principe is namelijk IEDER EEN geschikt voor de voetbalsport, zo wel de lange sierlijke Faas Wilkes als de korte dribbelige Kees Rijvers zal ik maar zeggen, dat is juist het democrati sche van het voetballen, in tegenstel ling tot sporten als basketbal en volley bal, waarbij lengte een overheersende rol speelt. Terwijl je je dus dient te de anderen uitstak, dat hij niet te ver dringen was uit het nationale^elftal. In 1964 debuteerde overigens ene Ilija Pantelic in het Joegoslavische doel, maar dat was niet „onze” Pantelic (die was toen 13 jaar), maar de doelman van Vojvodina. „Onze” Pantelic, die zich in twee wedstrijden tegen AZ’67 in blik- semtempo heeft opgewerkt tot een van de best bekende, zij het niet meest ge liefde keepers in Nederland, heeft alles van het Joegoslavische keepersmodel: panterachtig,i hautain, opvallend. Joe goslaven zijn van nature individualis ten, vandaar waarschijnlijk dat de keeper: als de grootste individualist in het voetbalelftal, daar zo goed gedijt. „Natuurlijk is niet alles even goed uit gevallen. Zo is in de praktijk gebleken dat de stapmolen in feite net iets te klein is opgezet”. Die stapmolen neemt een belangrijke plaats in. Paarden worden gezet aan een soort lopende band met een vriendelijk karakter en kunnen zich dan enige tijd loslopen zonder dat iemand zich ermee bemoeit. De tijd die nodig is om de dravers op de baan uit te rijden wordt daardoor aanzienlijk be kort Nu is die stapmolen in principe niets nieuws, hooguit zijn er wat opmer kelijke details aan het apparaat. Maar opvallend is de in- en uitspanruimte, die als veredeld doorgeefluik tussen het „binnengebeuren” de echte stal en de buitenkant (inclusief stapmolen) dient. Die ruimte kan benut worden voor drie paarden tegelijkertijd. Een van de hin- derlijkste facetten van draverstallen is dikwijls dat er heel moeilijk gemanoeu vreerd moet worden met paarden en karren. In Lelystad zijn er geen opstoppingen. Alles verloopt uiterst gladjes, via een ingewikkeld schema dat voortreffelijk in elkaar zit. Siem Hartman heeft vijf man personeel, waarvaii. Jos Oorthuy- zen, die ook als leerling pikeur voor menige overwinning van het entraine ment heeft getekend, in feite de positie van bedrijfsleider bekleedt. „Vroeger was ik als eerste op stal en vond dan dat er niets zonder mijn aanwezigheid kon gebeuren. Nu is het werk zo georgani seerd, dat ik met een gerust geweten Morgenmiddag werkt de drafbaan van Hil versum zijn gebruikelijke programma van elf koersen af, eerste start om een uur. Onze prognoses luiden: FLORISSANTPRIJS I (2000 m., met trio): Trogan - Serga Hollandia Soanda; outs. Titia Pride. HENRI BUITENZORGPRIJS (2440 m., met trio): Rick Belwin - Sindy Dora - Palemaris; ours. Sara du Bois. FOR EVERPRIJS (2000 m., supertrio): Sep Palin - Scotch Ostwyck - Single Belle outs. Rosy Rapid. AMATEURKAMPIOENSCHAP I (2000 m met trio): Sigrid Zora - Prince de Rêve - Peter Meriam; outs. Tirano R. DUCHESSE MACPRIJS (2000 m., banden start met trio): Terry N - Titus ter Lune - Solo di Robles^ outs. Recent. JOUR DE JAVA-PRIJS (2900 m. banden start): Roberta - Sera S - Oke; outs. Rain- ITlclK&F HILVERSUMS WINTERKAMPIOEN- SCHAP (2440 m.): Kameraad - Oscar Baker Ovatio: outs. Keystone Master (Speedy Volita doopt bulten weddenschappen). QUICKSILVER S-PRIJS (1609 m., met trio): Pietje Sickhinga - Panam - Riekle V; outs. Patricia Lamour. FLORISSANTPRIJS II (2000 m Tinker - Tan Marko - Silverglorie, outs. Tom West- landia. ANTONPRIJS (2000 m., met trio): Ros Per former - Reine Janet - Nanette D. THEO MESSIDORPRIJS (2000 m„ banden start): Trudy Fortuna - Tino Tefka - Trudl Marijke en 3- dat ilwis- n de i een Am- voor kan- ir zij t. 'otex 12- daan e 12- 1; IJ- ADELAIDE (Reuter). Betty Stöve heeft gisteren de halve finales bereikt van de Zuidaustralische open tenniskam pioenschappen in Adelaide. De Neder landse, die in de voorgaande ronde een bye had, omdat haar tegenstandster Pam Shriver wegens een blessure verstek liet gaan, zegevierde met tweemaal 6-4 over de Westduitse Claudia Kohde. In de halve finales zal Betty Stöve uitko men tégen de als eerste geplaatste Hana Mandlikova. Dit treffen tussen leidster en begeleidster werd een feit, toen Mandliko va met 6-3, 6-7, 6-0 zegevierde over Bettina Bunge. De uitslagen van de kwartfinales: Marie Pinterova (Tsj.sl.)-Amanda Tobin (Aus) 6-2, 2-6, 6-3; Betty Stöve (Ned)-Clau- dia Kohde (W.D1) 6-4, 6-4; Sue Barker (Eng)-Virginia Ruzici (Roe) 6-7, 6-3, 6-4; Hana Mandlikova (Tsj.Sl.)-Bettina Bunge (VSt) 6-3, 6-7, 6-0. Net als vorig jaar heeft de KNLTB Betty Stöve en Tom Okker als eerste geplaatst op de nationale ranglijsten. De volgorde, gebaseerd op de resultaten van 1 oktober 1979 tot 30 september 1980 is, in vergelijking tot vorig jaar, bij de dames nauwelijks veranderd. Nora Blom zakte van de derde plaats naar de achtste. Ach ter Okker bleef Sanders tweede, maar Thung, Van Min en Gorter vielen een aantal plaatsen terug. Daardoor klommen onder anderen Huub van Boeckel, Mare Albert en Martin Koek. Voor de nationale kampioenschappen op overdekte banen, die van 17 tot 21 december in Leidschendam worden ge speeld, staan Marcella Mesker (voor Mari anne van der Torre) en Eric Wilborts (voor Van Boeckel en Thung) als eerste ge plaatst. De nationale ranglijsten (tussen haakjps de posities van vorig jaar) zien er als volgt uit: dames: Betty Stöve (1), 2. Marianne van der Torre (2), 3. Marcella Mesker (4), 4. Elly Vessiës (5), 5. Marjjke Schaar (6). Heren: 1. Tom Okker (1), 2. Louk Sanders (2), 3. Huub van Boeckel (8), 4. Marc Albert (10), 5. Martin Koek (9). A 6 154 6 79 3 73 3 313 133.33 <z’ 7 62 7 106 141 12 40 400 12 307 hoeden voor generalisaties, geloof ik toch te mogen zeggen dat de Joegosla ven een meer dan gemiddeldeaanleg hebben voor het keepersvak. Mijn herin neringen aan Joegoslavische keepers beginnen bij Vladimir Beara, die in 1950 debuteerde, en min of meer vaste keus in het Joegoslavische nationale elftal bleef tot 1959. Hij bracht het tot 59 wedstrijden. Zijn opvolger was Milu tin Soskic van Partizan (Beara speelde eerst in Hajduk, later in Rode Ster), die 50 keer in „blauw” speelde. Blauw is namelijk de kleur van het Joegoslavi sche nationale elftal, zoals oranje de kleur is van het Nederlandse elftal. Zo worden ze ook aangemoedigd: „Plavi- plavi-plavü”, wat gewoon „blauwen- blauwen-blauwen!” betekent. J .s

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13