zaterdags bijvoegsel <1 4 Verkrachte vrouwen werken mee aan studieproject VS I PHONE LETOS (0532)464111. weemoe MISDAAD PUBLIEK KWAAD OP POLITIE If YOU RKOGNBE IT TO EN JR :N JR I I 3 LOOK W MS MUMMUTM. r until IQHBVOICi. ’er): I >r): der) K E L8 A 1 r, te- 55 door Leens Macaré -g- m UHl 4 M door Lia van Beekhoven Twee Rippers? Weer blijkt er een Jack the Ripper moordend rond te lo pen In Engeland. Sinds 1975 zijn er zeventien raadselach tige moorden op vrouwen ge pleegd, practisch allemaal op dezelfde manier. Vorige maand viel het zeventiende slachtof fer. De politie is wanhopig. De bevolking van Yorkshire is bang en kwaad op de politie. Lia van Beekhoven beschrijft de toestand in het Engelse graafschap. Op weg naar huis zag een student aan de universiteit van Leeds vlakbij een lantaarnpaal een handtas liggen. Hij raapte de tas op en legde hem thuis nonchalant neer op een stoel en keek er niet meer naar om. Even later kwam zijn huisgenoot binnen, een vroegere politieman, wiens vakkundig oog op de bloedvlekken op de tas vielen. De politie pikte de tas op en nam hem mee naar de plek waar hij gevonden was. Ze konden niets verdachts vinden. Twaalf uur later, op dinsdagochtend 18 november, ontdekte een toevallige voorbijganger het lijk van Jacqueline Hill, een 20-jarige studente en eigenares van de handtas. De politie had er niet lang voor nodig om vast te stellen dat Jacqueline Hill het zeventiende slachtoffer was van de Yorkshire Ripper en het dertiende dodelijke. Fm Verontschuldigingen In groepen Geen schuldgevoel Iets persoonlijks - 1 MWewwMWWWMSSiWW 8.100,- GOED ‘gen in -x< w 25.800,- De wanhopige i. 0 netto jacht op Jack 50.000,- lelegen the Ripper II 50.000,- LEGEN .-j,? 50.000,- 50.000,- Itelijke) van een r *«s| 4R 3.75 m, 000 kg maken t wel in ;ft geen init met m2. ISEURS EREND IEMER- GELIJK 'SHL'IS- IP GE JEDTE :h als ooral Het Britse zondagsblad The Sunday Times vroeg zich af of de politie niet te maken kan hebben met twee Rippers die alle twee tot de B-bloedgroep behoren: één van de seksmoord en de ander van de Oldfield hield er rekening mee dat er meer dan één man verantwoordelijk kan zijn voor de moorden, maar geloofde dat de overgrote meerderheid begaan is door de man die de Yorkshire Ripper genoemd wordt. Oldfield zei voor 99,9 procent zeker te weten dat de brieven en de bandjes van hem afkomstig zijn. „Als we hem maar van tien moorden kunnen betichten in plaats van dertien dan zijn we allang tevreden”. brief en het bandje. De man die tot vorige week aan het hoofd van de Ripper-jacht stond, adjunct- hoofdcommissaris van politie Oldfield, geeft toe dat de seksmoord „de meest dubieuze is”. Als de man van de seksmoord ook degene is van de brieven en de cassette, maar verder niet verantwoordelijk is voor de andere moorden, is de politie nog verder van huis. bovendien het lijk niet te zien, was de druppel die de emmer deed overlopen. HELPUS STOP THE RIPPER FROM KILLING AGAIN. ding en verkrachting. De (kleine) groep die zegt, geen seksuele pro blemen te hebben ondervonden na zo’n gebeurtenis, blijkt te be staan uit vrouwen die zonder te rughouding met hun partner heb ben kunnen praten over de ver krachting, en over hun gevoelens tijdens en na het gebeurde. Opval lend is, dat slachtofers zich sneller lijken te herstellen wanneer de partner bereid is om gedurende enige tijd de seksuele toenadering helemaal aan de vrouw over te laten. Een aantal vrouwen in deze „probleemloze” groep meent, dat het belangrijk is om in de eerste tijd na de verkrachting alle seksu ele activiteiten te ontlopen. Enke len zeggen dat ze erin geslaagd zijn om hun verkrachting te gaan zien als „een op zichzelf staande gebeurtenis die niets met mij als persoon te maken heeft”. Volgens de onderzoekers is het tweede grote probleem voor ver- krachtingsslachtoffers „het totaal ontbreken van seksuele verlan gens”. Na verloop van tijd kunnen slachtoffers gaan geloven dat ze niet meer geïnteresseerd zijn in seks. Een ander probleem is de ontdekking van vrouwen dat ze niet meer in staat zijn om een orgasme te bereiken. De politie in het Britse Yorkshire heeft op diverse plaatsen grote borden opgericht om het publiek aan te spo ren mee te helpen de beruchte moor denaar in het district op het spoor te komen. Als hij bovendien af en toe met bloed aan zijn kleren thuiskomt, schoenmaat 9 draagt, blank is en met een Noordengels accent praat, auto rijdt en waarschijnlijk bloedgroep B heeft, dan is de kans dus groot dat het om de Yorkshire Ripper gaat. 10.500,- S voor- winkel vloer- vlet aan :hikt is id voor horeca- ND IN- VAN afras- le Ring- ruimte. 50 m2, stelcon- TE um. 38.600,- (voet- komt bij dat vrutiw en kunnen be sluiten om de verkrachting voor hun partner te verzwijgen, omdat ze bang zijn voor onbegrip van de kant van de partner die wellicht de relatie zal willen verbreken. Maar als een vrouw het gebeurde verzwijgt, kunnen de angstgevoe lens terugkeren bij elke seksuele toenadering van de kant van de minnaar. „Doordat de vrouw het gevoel heeft dat ze, tot iedere prijs, seksueel moet blijven mee doen, worden haar angsten alleen maar groter”, stelt deze vrouwelij ke psychiater. xbasis 30.000,- 14.900,- 325.000 koppeld 'eau ca. OEM® TG ON- K BUI- i'ORME- 4929. ^5 Politiemannen kammen de omge ving uit van een supermarkt in Headingly. waar het lichaam van Jac queline Hill is gevonden. Verenigde Staten bezighoudt met het bestrijden en voorkomen van verkrachting. Ook het Newyorkse vrouwencollectief „Vrouwen te gen verkrachting” werkt mee aan het onderzoek. Bij deze vrouwen hulpgroep komen iedere maand zo’n 200 slachtoffers van ver krachting om hulp aankloppen. „Hij heeft geluk gehad. Maar dat is niet genoeg. Hij wil aandacht. Kijk maar naar wat hij doet. Hij begaat een moord en er gebeurt niets. Hij stuurt brieven en bandjes naar de politie en nog steeds gebeurt er niets. Hij is bezig met een egotrip. Zijn laatste moorden beging hij in de buurt van een politiebureau en midden in de stad. Hij denkt dat hij onoverwinnelijk is. Hij leert niets van zijn fouten’'. Meer dan de helft van de groep vrouwen die aan het onderzoek meewerken, is vaker dan één keer verkracht. Zeventig procent van het aantal slachtoffers heeft het gevoel dat de relatie met hun part ners verslechterd is onder invloed van hun ervaringen met aanran- seksfilms in de bioscopen, omdat dit labiele mannen op bepaalde gedachten zou kunnen brengen. Duizenden anderen in de omgeving van Leeds proberen te wennen aan het idee zich ’s avonds niet meer alleen op straat te vertonen. Maar soms laat de greep van The Ripper even los. „Ik liep zonder er bij na te denken even naar de kroeg. Pas bij m’n eerste slok bedacht ik hoe onverstandig dat was”, zei een vrouw. Honderd vrouwen tussen de 18 en 56 jaar die allen slachtoffers zijn geweest van een verkrach ting, zijn betrokken bij een lang lopend Amerikaans onderzoek naar de geestelijke en lichamelij ke gevolgen van verkrachting. Dit onderzoek moet een diep gaande studie opleveren van het verschijnsel, dat slachtoffers van verkrachting in veel gevallen grote seksuele problemen krijgen in hun persoonlijk leven. In de toekomst zouden dan, aan de hand van de resultaten van deze studie, trainingsschema’s kunnen worden opgezet voor de beroeps krachten in de hulpverlening aan verkrachte vrouwen. Volgens het Amerikaanse feministische vrou wentijdschrift Ms. is dit het eer ste wetenschappelijke onderzoek dat op dit terrein dermate breed wordt opgezet. De honderd vrouwen die aan het onderzoek meewerken, wer den allemaal verkracht in de stad New York. De drie jaar durende studie die geleid wordt door drie vrouwelijke psychiaters, wordt gesubsidieerd door een nationaal consultatiebureau dat zich in de Volgens de voorlopige resulta ten van de studie heeft 86 procent van de vrouwen die aan het onder zoek meewerken, te kampen met angstgevoelens ten opzichte van seksualiteit. Ondanks het feit dat het merendeel van hen meer dan drie jaar geleden verkracht is. Een van de onderzoekers omschrijft een verkrachting als „een ver schrikkelijke, weerzinwekkende gebeurtenis” die bij het slachtof fer een grote angst kan ontkete nen voor alles wat met lichamelijk contact te maken heeft. Daar Aan de hand van de gegevens die het studieproject tot nu toe heeft opgeleverd, heeft het onder zoeksteam een aantal technieken ontwikkeld die het overwinnen van seksuele problemen zouden kunnen vergemakkelijken. Trai ningen in het „opkomen voor je zelf’ worden gezien als een be langrijk hulpmiddel bij het weer onder controle krijgen van het ei gen lichaam. Ook worden de vrou wen aangemoedigd om hun seksu ele fantasie te gebruiken, teneinde hun „slapende” seksuele verlan gens weer wakker te schudden. Die seksuele fantasie kan een be langrijk instrument zijn bij het doorbreken van de vicieuze cirkel, die na een verkrachting vaak ont staat doordat het slachtoffer elke gedachte aan seksualiteit pro beert weg te stoppen, en zich iso leert van alles wat met het begrip „seks” te maken heeft. Maar nog steeds weet de politie niet zeker in wat voor soort auto hij rijdt. De meest waardevolle tips die de politie ontvangen heeft over de identiteit van de man komen van The Ripper zelf. In een van zijn brieven aan de politie bood The Ripper zijn verontschuldigingen aan voor de moord op een 16-jarig winkelmeisje. „Ik wist niet dat ze fatsoenlijk was en het spijt me dat ik die nacht mijn routine veranderde”. Ook daarmee kwam de politie niet verder, omdat sindsdien zijn slachtoffers op één uitzondering na allemaal L. „fatsoenlijk” waren. The Ripper stuurde ook een cassettebandje naar het hoofdbureau van politie waarop hij zèi meer moorden te plannen. Na lang aarzelen werd het vorig jaar voor radio en televisie vrijgegeven, maar niemand kon of wilde de stem herkennen. De politie heeft talloze portrettekeningen verspreid van de man die ze geloofde op het spoor te zijn om ze allemaal daarna weer terug te trekken, toen nieuw en tegenstrijdig bewijsmateriaal opdoemde. De politie heeft de afgelopen vijf jaar tienduizenden mensen ondervraagd en ruim 30.000 huizen doorzocht. Zo’n 200.000 mensen zijn gecheckt om daarna weer van de verdachtenlij st geschrapt te worden. Het stevigste houvast van de politie is het gruwelijke handelsmerk dat The Ripper bij ieder lijk achterlaat. Elk van de zeventien slachtoffers werd op het hoofd geslagen na van achter te zijn aangevallen. Het gebruikte wapen is een aan één kant afgeronde halve kilo zware hamer, zoals die bij metaalwerkzaamheden gebruikt wordt. Vaak sleept The Ripper zijn slachtoffers een eind over de grond om ze dan variërend van twee- tot vijftigmaal te slaan of te steken. Meestal in de onderbuik. Zijn steekwapen Varieert van een lang mes tot een soort schroevedraaier. Meer details over het werk van The Ripper wil de politie niet vrijgeven uit angst voor imitatie door andere fanaten. Slechts bij één slachtoffer was er sprake van seksueel misbruik. Spermaonderzoek wees uit dat The Ripper de uitzonderlijke bloedgroep B heeft. Slechts 6 procent van de Britse bevolking heeft die bloedgroep. Speekselonderzoek toont aan dat de schrijver van de brieven en de man van het beruchte „ik ben Jack”-bandje dezelfde bloedgroep hebben. Absoluut niet tevreden met de ijver van de politie die tot dusver geen enkele arrestatie opleverde, zijn de Britse pers, politici en de Britten zelf. Het falen van de. agenten die de handtas kwamen halen om die aan te geven en De politie, vrouwengroepen en studentenverenigingen waarschuwen met posters tegen het alleen over straat lopen. Het aantal patrouillerende agenten is verhoogd. De meeste vrouwen die ’s avonds uitgaan, zorgen dat ze dat in groepen doen of met een mannelijke begeleider. Het aantal vrouwen die alleen bij de bushalte staan, is kleiner dan ooit. De universiteit van Leeds, waar het laatste slachtoffer studeerde, organiseert in de lunchpauzes cursussen voor zelfverdediging. Een vergeelde poster aan de muur van de universiteit van vorig jaar waarschuwt in versleten letters tegen The Ripper die in 1979 zijn twaalfde slachtoffer, die ook in de buurt studeerde, vermoordde. De angst voor The Ripper is onwezenlijk. Vrouwen geven toe steeds de neiging te hebben achterom te kijken. Omdat het politieonderzoek nog niets heeft opgeleverd, nemen velen het recht zich te beschermen in eigen handen. Ze stoppen hun handtassen vol met spuitbussen, messen en ijzeren kammen. De politie heeft gewaarschuwd tegen het dragen van offensieve wapens. Maar de dragers ervan halen de schouders op. „Jullie kunnen ons nog meer vertellen”. Onbekende mannen met een zwaar Noordengels accent die zich voor het eerst in een vreemde kroeg wagen, zijn niet welkom. Iedere man die zich ’s avonds alleen door de straten in Yorkshire beweegt, is verdacht. In het Lagerhuis gaan stemmen op tot herinvoering van de doodstraf. Het nieuwe Ripper-team is erop gebrand alle fouten van zijn voorgangers te vermijden. Die hadden eerder geweigerd de hele zaak aan Scotland Yard over te laten. Professionele trots speelde hierbij een rol, alsmede het feit dat de Yard zijdelings al betrokken was geweest bij de Ripper-jacht en niets kon vinden wat de politie in Yorkshire over het hoofd gezien had. Het nieuwe team weet dat het weer van voren af aan moet beginnen. Het weet ook dat een van zijn eerste taken zal zijn om een nieuwe brug naar het publiek te slaan. Scotland Yard had eerder dit jaar aan de plaatselijke politie te kennen gegeven dat het hoog tijd was dat assistentie van de bevolking werd ingeroepen. De politie van West-Yorkshire gaf daar schoorvoetend gehoor aan, maar liet na de landelijke advertentiecampagne, waarbij ook het gesproken woord van The Ripper aandacht kreeg, weten dat de aanmeldingen van het publiek „honderd procent rotzooi” was. De politie van Yorkshire zocht liever haar heil in het uit de publiciteit houden van The Ripper. Zo maakt ze bijvoorbeeld niet openbaar over welke plaats The Ripper het had toen hij in zijn eerste brieven schreef dat daar het volgende slachtoffer op die en die datum gevonden zou kunnen worden. Zeker weet de politie dat de Yorkshire Ripper niet iemand is die absoluut geestelijk gestoord is en geen voeling met de realiteit heeft. Hij is iemand die 99 procent van zijn tijd een normaal leven leidt zonder de aandacht op zichzelf te vestigen. Hij mengt zich gewoon onder het volk, thuis en op zijn werk. Volgens psychiater Shaw, die de politie vaak van advies diende in de zaak, is het een psychopaat en is hij agressief, sadistisch. Hij kan zijn impulsen niet weerstaan en leert niet van zijn fouten. Volgens Shaw is hij ook niet in staat van iemand te houden. Hij is koud, hardvochtig en heeft geen enkel schuldgevoel. Psychopaten manipuleren. Zijn collega’s vinden hem waarschijnlijk wat gauw op de teentjes getrapt en lichtelijk paranoïde. Hij is waarschijnlijk niet getrouwd, omdat hij niet in staat is te geven en geen compromissen kan sluiten. Maar zijn behoefte aan aandacht kan hem noodlottig worden. Shaw gelooft namelijk niet dat hij zo listig en slim is als zijn succes om uit de handen van de politie te blijven suggereert. Na de moord op Jacqueline Hill werd een nieuwe adviesgroep voor het Ripper-team aangesteld. Het vroegere hoofd van het Ripper- team, Oldfield, en zijn stijl vielen niet bij iedereen in de smaak. Zo liet deze te pas en te onpas weten dat de jacht op The Ripper „iets persoonlijks is tussen hem en mij”. Oldfield liet zich ook laatdunkend uit over de psychiaters die hem assisteerden. Enkele jaren geleden zei hij: „Als we hem te pakken krijgen, dan komen we er waarschijnlijk achter dat het iemand is die te lang aan de linkerborst heeft gelegen en niet lang genoeg aan de rechter, maar die psychiaters houden het publiek tenminste rustig”. De afgelopen week is de politie van Yorkshire het vuur na aan de schenen gelegd. Geen enkel slachtoffer van The Yorkshire Ripper heeft zoveel kritiek op de politie en zoveel welwillende medewerking losgeweekt als Jacqueline Hill. Het aantal getuigen en welwillenden die meenden nuttige informatie te kunnen bieden, blokkeerden de roodgloeiende telefoonlijn dagenlang. Hill beroerde een zwakke plek bij de Britten die, tragisch genoeg, voor de vermoorde prostituées nauwelijks warm liepen. Jacqueline Hill was een studente die een carrière in de reclassering voor ogen had en zich in haar vrije tijd bezighield met sociaal werk. Honderden meldden zich die allemaal de politie een leidraad wilden geven en verzochten hun echtgenoot, zoon of vriend eens nauwkeurig in de gaten te houden omdat die gewelddadige tendensen zouden vertonen. Anderen hebben het hoofdbureau van politie in niet mis te verstane bewoordingen laten weten hoe ze over hun onderzoek tot nu toe denken. Enkele honderden vrouwen demonstreerden vorige week in Leeds tegen het vertonen van De lugubere sage van de man die zichzelf The Ripper noemt, ademt de sfeer van een Dickensiaans -.verhel. Rond de eeuwwisseling ^wiarde in de gasverlichte achterbuurten van Londen Jack the Ripper rond, die elf prostituées vermoordde door hen met een mes de keel door te snijden. Jack the Ripper werd nooit gepakt en nam zijn identiteit met zich mee het graf in. Anno 1980 bijt de politie in Yorkshire, een provincie in Noord- Engeland, zich vast op eenzelfde serie onopgeloste moorden op vrouwen. Tot nu toe zonder succes. De man die in oktober 1975 zijn eerste slag sloeg met de moord op een 28-jarige liftster, is nog steeds op vrije voeten. Sterker nog: de politie weet nog steeds niet naar wie te zoeken. De Yorkshire Ripper heeft geen gezicht en geen naam. Zijn motieven zijn onbekend. Niets duidt erop dat het gaat om een fanatieke religieuze moordenaar of oïn een man die een „opruimingscampagne” voert tegen alle „gevallen” vrouwen. De politie heeft jarenlang geloofd dat het de man die ze zochten te doen was om prostituées. Maar ook deze indicatie liep vast toen The Ripper overging tot het vermoorden van vrouwen als Jacqueline Hill. Het is zeker dat The Ripper gebruik maakt van een auto. Af en toe tenminste. Naast de lijken van drie slachtoffers vond de politie sporen van autobanden. Ook bij twee andere gelegenheden kon The Ripper onmogelijk gebruik hebben gemaakt van openbaar vervoer om zich na zijn macabere werk uit de voeten te maken. ■sr'- ./y: De 29-jarige studente Barbara Jane Leach, het 12e slachtoffer. Jacqueline Hill, een 2O-jarige stu dente uit Leeds, het 13e slachtoffer.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19