Onderzoek naar mogelijkheid leveringen aan Hoesch Hohenlimburg Wijkcomité wenst naast kabel ook centrale antenne s Een „lady” van 102 jaar Op naar het stadhuis ijmonclnieuws Bureaubestemming voor schoolgebouw it Opknapbeurt speeltuin met gemeentesteun Openingsbijdrage voor dépendance „De Brulboei” -J 5 ZATERDAG 1 3 DECEMBER 19 8 0 IJMOND F Heeft u tips of berichten? Bel dan nummer: 02550- 15389 F door Jeroen Smit Storing (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De produktiebe- perking die Hoogovens van de Europese Commissie opgelegd krijgt, zal waarschijnlijk overeenstemmen met de terugval die de produktie bij het staalbe drijf in IJmuiden nu al door- vanuit IJmuiden staalleveringen aan Hoesch Hohenlimburg in het Duitse Hagen plaats kunnen vin den. In deze fabriek worden ve ren voor de auto-industrie gepro duceerd. Inmiddels verkeert Es- tel nog steeds in onzekerheid over de produktie-quota van de EEG voor het eerste kwartaal van 1981. Deze zijn tot op heden niet bekendgemaakt. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een deel van de woonwijk „Wijkeroog 4 en 5” in ■Velsen-Noord zal alsnog aange- sloten worden op kabeltelevisie. Uit een laatste telling is gebleken dat daar een tweederde meerder heid is behaald, een voorwaarde voor de aanleg van de kabel. On danks dat gegeven is het wijkco mité „Wijkeroog 4 en 5” nog steeds niet tevreden over de han delwijze van de gemeente. De be zwaren spitsten zich toe op het verdwijnen van het centrale an- tennesysteem waarop veel bewo ners thans zijn aangesloten. maakt. Dat is de mening van ir. G. Wilmink, algemeen directeur per soneelszaken. Nu de problemen het Estel-concern (Hoogovens- Hoesch) steeds nadrukkelijker belagen, worden de handen waar mogelijk ineengeslagen. Zo gaat een werkgroep onderzoeken of er Democratisch V sr 65. ld: V) ,00 ,25 ,00 jur jur ,00 ,00 ,80 Volgens het wijkcomité wordt daardoor de vrijheid van keuze aangetast. Weige raars van de kabel verhezen daardoor hun antenne-aansluiting en zullen na ver wijdering van de centrale voorziening zelf een antenne moeten aanbrengen. Voor flatbewoners is deze mogelijkheid even wel niet aanwezig, daar op daken van flatgebouwen door particulieren geen an tennes mogen worden aangebracht. Deze bewoners zouden thans gedwongen wor den om alsnog in te stemmen met de komst van de kabel, zo meent het wijkco mité. Bovendien wijst het comité op het kostenaspect, dat bij veel bewoners nogal zwaar op de maag ligt. Bij de komst van de kabel kunnen de bewoners een keuze maken uit het accepteren van alle kanalen (kosten 12,42 gulden per maand) of slechts twee kanalen (6,20 gulden per maand). In het laatste geval wordt een voorziening (een filter) aangebracht waardoor ont vangst buiten de twee Nederlandse kana len om niet mogelijk is. Het wijkcomité duidt erop dat in beide gevallen een aanmerkelijke lastenverzwa ring voor de bewoners optreedt. Zij die aangesloten zijn op een centrale antenne- inrichting betalen momenteel 3,20 gulden per maand. betrokken is. Volgens de heer Ten Cate waren deze klachten al bij hem bekend. Hij zegde toe de problemen te proberen uit de weg te ruimen. Vorige week vrijdag schreef ik over de ver jaardag van mevrouw E. Top-Baaij, die in bejaar dentehuis Breezicht 101 jaar was geworden. Per abuis vermeldde ik toen dat zij de oudste inwoner van Velsen was. Het ge volg: een stroom tele foontjes van verontwaar digde mensen. Want na tuurlijk is de heer P. Zaaijer aan de Wijker- straatweg de oudste bur ger van Velsen. Hij is 103. De oudste vrouwelijke inwoner is de 102 jaar oude mevrouw A. A. Haasnoot-Bywater, woonachtig in het W. F. Visserhuis. Ook me vrouw Bywater toonde zich een tikkeltje veront waardigd dat zij „verge ten” was. Om het een beetje goed te maken, zocht ik haar op in het Visserhuis. „Er kwamen dan vaak schepen met gewonde Engelse soldaten in IJ- muiden aan. Die hebben we dan hier verzorgd,” vertelt mevrouw Bywater. Van geboorte is ze Engel se. Op 3 september 1878 kwam zij in het plaatsje Grimsby ter wereld. Haar toekomstige echt genoot, de Vlaardinger J. A. Bakhuizen, ontmoette ze bij kennissen in Enge land. Samen met haar man ging ze vlak voor de eerste wereldoorlog naar IJmuiden. Bakhuizen De welstand van Hoogovens lijkt deels af te meten aan de openhartigheid waar mee de directie naar buiten treedt. Nu de moeilijke tijden wederom aangebroken zijn, lijkt de bereidheid bij Hoogovens om opening van zaken te geven danig afgeno men. Dat neemt niet weg dat directeur Wilmink wel kwijt wil dat de ingezakte staalmarkt de pijn van de EEG-quota in IJmuiden nauwelijks zal doen voelen. „Onze inschatting is dat wij door de terug gang in de produktie al op een vrij laag niveau zitten. Ik denk dat de beperkingen vanuit Brussel daar niet of nauwelijks onder zullen gaan”, aldus Wilmink. Op vragen over de vooruitzichten voor 1981 weigert hij echter antwoord te geven: „Het is beter te wachten op de nieuwjaars rede van de heer Hooglandt”, zo merkt de Hoogovens-directeur fijntjes op. In 1946 stierf de man van mevrouw Bywater na een langdurige ziekte. Na een jaar of acht her trouwde ze met de IJmui- denaar A. Haasnoot. Ook hij is inmiddels ge storven. gens nog meer leuks be dacht. Terwijl het bruid spaar aan het feestvieren was, plakten ze de ramen van hun nieuwe woning aan de Vlierstraat dicht met aluminiumfolie. Tijdens die confrontatie werd ingegaan op het verdwijnen van het centrale anten- nesysteem en het kostenaspect. Aangaan de het laatste deelde wethouder Van Heel mee dat, indien het systeem gehandhaafd zou blijven, de maandelijkse kosten voor de bewoners vermoedelijk op korte ter mijn ook ruim zes gulden zouden bedra gen. Dit vanwege aanpassingen die PTT- voorschriften nodig maken. De heer Ten Cate wees daarbij op de technische onmo gelijkheid om een kabelsysteem en een centrale antenne-inrichting storingsvrij naast elkaar te laten bestaan. Toen het paar ’s avonds laat bij het huis aan kwam ontstaken de boer tige brandweerlieden een gigantische halogeen lamp, die de woning in een verblindend licht zette. o. J. J B. P. Leib. ia, d.v, d.v. A. met B. A. T. ndt, 56 rijf tot ?evon- [even, shand- ge en schrift medio ie met ereed- G. v. ihand- leutel, rd ac- lames- sutels, ihoen, Lips- utels. n vrij- n het afge- i,10 .70 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De speeltuin aan de Sant- poortse Valckenhoefflaan is hard toe aan een opknapbeurt. De beherende speel- tuinstichting kan de hieraan verbonden kosten, geraamd op dertigduizend gulden, echter onmogelijk zelf dragen. Voor een bijdrage in de kosten is met succes een beroep gedaan op het Nationaal Jeugd- fonds, het Provinciaal Accommodatie- fonds en andere steunfondsen. B. en W. van Velsen zijn bereid het resterende tekort groot negenduizend gul den voor hun rekening te nemen. Het noodzakelijk geachte herstelwerk houdt in vernieuwing van het speeltuingebouw en reparatie dan wel vervanging van speeltoestellen, plaveisel en zitbanken. Ook een nieuwe omheining maakt deel uit van het herstelplan. De gehele gang van zaken was bij P. H. M. Rootjes teleurstellend overgekomen. Weinig vrede had ze daarbij met het optre den van het wijkcomité. „Hoe het nu gelo pen is kan de opzet niet zijn geweest. Ik kan echter niet aan de indruk ontkomen dat het comité voor haar aanpak van de problemen moet oppassen. Zo krijgen we ongelukkige mensen”, aldus mevrouw Rootjes, die vervolgens het ontbreken van PvdA-leden tijdens de zitting betreurde. „Deze fractie heeft destijds de zaak aan vond dat er wat schorte aan de voorlich ting naar de bewoners toe. Vooral een brief die door de Woningstichting Velsen was verstuurd zou veel onduidelijkheid hebben veroorzaakt. Herzien van die brief was, volgens hem noodzakelijk. Ook plaatste hij een kanttekening bij de werk wijze van de enquêteurs. In zijn openingsspeech behandelde de wethouder het „uiterst elasti sche” begrip welzijn. Onderwijs, cul tuur en welzijnszaken vallen hieron der en voor velen inmiddels ook za ken als volksgezondheid en sport. Inspraak is vanuit die brede optiek een sterk vertragende factor. Als ex treem voorbeeld noemde hij de aan schaf van lichtmasten voor Telstar. „Binnen de welzijnssfeer werd zo’n besteding op één lijn gesteld met aanstelling van een tweede opbouw werker en toneelvoorzieningen in Velsens schouwburg. En ieder die dat wenste mocht daar vrijelijk zijn zegje over doen”. De totstandkoming van de nieuwe bureauruimten noem de de wethouder een financieel hoog standje „ondanks de schaarse finan ciële middelen van dit moment en omslachtige procedures gehanteerd voor welzijnsvoorzieningen”. Met een uit 1921 stam mende brandweerauto zijn Marjan van Leeuwen (20) en Hans Peil (27) gis termiddag naar het Vel- sense stadhuis gebracht, om daar in de echt te worden verbonden. Hans Peil werkt bij de brand weer in Velsen en deze stunt werd hem door zijn collega’s bereid. Rond half drie arriveerde de antieke wagen bij de ou derlijke woning van Mar jan aan de IJmuidense (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een deel van het PEN- centrum aan de IJmuidense Kanaalstraat kwam eerder dit jaar in gebruik als de pendance van „De Brulboei”. Jongeren en tieners betrokken hier een deels eigenhan dig verbouwde ruimte. Festiviteiten rond de opening leverden een financieel tekort op van 2.342,55. De gemeente wil hierin tegemoet komen met een bijdrage van 1.365,-. Vóór de openingsdatum was een subsidie tot dit bedrag toegezegd. Het wijkcomité weerlegde evenwel deze stelling en voerden voorbeelden op waar beide systemen wel storingsvrij naast el kaar worden gebruikt. Daarom is het, volgens het comité, wenselijk een tech nisch onderzoek te doen naar de mogelijk heid. De Huurdersvereniging Velsen zou mo menteel aan zo’n onderzoek werken. Bo vendien vestigden de wijkbewoners de aandacht op de gespanne situatie die in „Wijkeroog 4 en 5” is ontstaan onder be woners die wel en bewoners die niet op de kabel aangesloten willen worden, daar aanleg pas bij tweederde meerderheid mogelijk is. Voorts wees het comité op de vele klach ten over de enquêteurs van DHK, het bedrjjf dat bij de aanleg van de kabel Het is werkelijk onvoor stelbaar hoe goed bij de pinken mevrouw Bywa ter nog is. Vrolijk babbelt ze over de tijd toen ze in IJmuiden als verpleeg ster werkte. Dat was in de eerste wereldoorlog. Ericssonstraat, bemand door een stel in ouder wetse pakken gestoken brandweerlieden. Het aanstaande bruidspaar keek de ogen uit: voor hen was het een complete verrassing. Blauwbek kend van de kou klauter de het tweetal op de oude kist en daarna ging het in optocht naar het stad huis. Ir. G. Wilmink, directeur personeelszaken. eerste kwartaal van 1981 nog steeds niet weet hoeveel staal er in die periode gepro duceerd mag worden. „EEG-commissaris Davignon heeft de globale percentages bekendgemaakt, maar de invulling naar de bedrijven toe kennen wij nog niet”, zo werd meegedeeld. De Raad van Bestuur tracht de bedrijfs voering in IJmuiden en Dortmund zo goed mogelijk op elkaar af te stemmen. De Gemeenschappelijke Kommissie Estel waarin tien Nederlandse en tien Duitse vertegenwoordigers zitting hebben, be sprak onlangs met de Estel-top de moge lijkheden van staalleveringen door Hoog ovens aan Hoesch Hohenlirtlburg. In deze fabriek worden veren voor de auto-indu- strie vervaardigd. Estel hoopt binnenkort meer inzicht te krijgen in deze mogelijke samenwerking. Het concern heeft zoals bekend ook besloten tot een voorzichtige samenwerking met de Duitse staalgigant Krupp. Hoe deze samenwerking zich zal ontwikkelen is nog de vraag. In Dortmund wordt gevreesd dat de nieuwbouw van een oxystaalfabriek on der de huidige omstandigheden niet door zal gaan. Deze nieuwe fabriek had de verouderde Siemens-Martinfabrieken moeten vervangen. De Duitse vakbonden vrezen een groot verlies aan werkgelegen heid en spreken in dit verband over 8.000 tot 10.000 arbeidsplaatsen. Ook wordt het niet uitgesloten geacht dat Hoesch een deel van de activiteiten dat nu in Dort mund dreigt weg te vallen in de toekomst naar Krupp zal overhevelen. Estel heeft dergelijke veronderstellingen tot nog toe met grote stelligheid van de hand gewezen. Vrijdagmiddag kwamen vertegenwoor digers van het wijkcomité tijdens de com missie bedrijven in het gemeentehuis nog maals met hun grieven voor de dag, nadat al eerder een brief aan de gemeenteraad en daarnaast een petitie en een telegram aan het college waren verstuurd. Deze zitting ontaardde in een langdurig en vaak emotioneel vraaggesprek tussen wet houder A. J. P. van Heel-Montijn, de direc teur van het gemeentelijke bedrijf gas en water de heer J. ten Cate en het wijkco mité. Het schoolgebouw is na een tijdro vende verbouwing (kosten 4,5 ton) voor de nieuwe bestemming bruik baar gemaakt. Vorig vestigingsa dres was voor het Bureau Jeugdza ken Huize Kriemhilde in Driehuis. Culturele Zaken maakt in IJmui- dens Cultureel Centrum (Moerberg- plantsoen) ruimte vrij voor het op- bouworgaan Stisa (Stichting Sa menlevingsopbouw Velsen). De voormalige Dr. de Visser school aan de IJmuidense Eenhoornstraat heeft een nieuwe bestemming na een lange periode van leegstand. Wet houder H. J. Scheeper (cultuur en jeugdzaken) opende vrijdagmiddag het gebouw als nieuw onderkomen van de gemeentelijke bureaus Cultu rele Zaken en Jeugdzaken. Culturele Zaken heeft inmiddels zijn intrek genomen in de benedenverdieping van de voormalige school. Jeugdza ken betrok de lokaliteiten op de eta ge waar een vergaderruimte voor beide bureaus beschikbaar is. In het laatste vertrek bestond de openings handeling uit het openklappen van een driedelig wandbord. Alleen na opening van een fors hangslot met dito sleutel kon dit karwei worden geklaard. het rollen gebracht en hadden nu bij ver hindering van de commissielieden toch een vervanger kunnen sturen”, zo stelde ze. R. Schoondergang (Progressief Velsen) wenste meer duidelijkheid over de richt lijnen bij de aanleg van de kabel. Hij wees tevens op het feit dat de commissie niet betrokken is geweest bij het vaststellen van de tweederde-meerderheid-regeling. Ook C. C. M. T. Maes betreurde de afwe zigheid van de PvdA-commissieleden en wees vervolgens op de langdurige behan deling van de brief die het wijkcomité over de kabel-affaire aan het college had gestuurd. CDA’er M. J. Vergouw stelde de aanwe zige vertegenwoordigers van het wijkco mité tevreden in een pleidooi voor een onderzoek naar het wel of niet samengaan van beide antennesystemen. Dat de derde periode van werktijdver korting (voor 16.500 man) niet de laatste zal zijn, staat ook voor Wilmink vrijwel vast. Hij heeft echter de indruk dat Hoog ovens niet naar zwaardere middelen hoeft te grijpen om het hoofd boven water te houden, een visie die door FNV-be- stuurder Henk Krul gedeeld wordt. „Wij hebben in het verleden ook regelmatig een wtv aan moeten vragen, soms zelfs gedu rende een vrij lange periode. Andere maatregelen zijn er bij Hoogovens beslist niet aan de orde”, zo zegt Wilmink. Volgens de Hoogovens-directeur wordt er op het moment per week 65.000 ton ruwijzer geproduceerd. Mocht die hoe veelheid voor 1981 gehandhaafd blijven, dan komt de jaarproduktie op 3,4 miljoen ton uit. Hoogovens meent echter dat het zo ver geenszins zal komen. Het wachten is op het herstel van de staalmarkt dat zich medio 1981 aan zou moeten dienen. Een telefoontje met het Estel-hoofdkantoor in Nijmegen leert dat de Raad van Bestuur zo’n twee weken voor het ingaan van het De collega's van Hans hadden gisteren overi- Wethouder Van Heel kon zich tenslotte niet geheel verenigen met de handelwijze van het comité. „Kabeltelevisie is een nutsvoorziening, waartoe de raad het be sluit heeft genomen. Wat het wijkcomité nu doet gaat tegen een democratisch be sluit in. Als college moeten we ons aan dat besluit houden”, aldus de wethouder en besloot met de opmerking dat hetgeen het wijkcomité in haar vriend aan de gemeen teraad had gesteld deels op onjuistheden stoelde. Commissielid H. van Leeuwen (CDA) 1) 19 en u.: „The 21.15 u.; d 24 u. en 21.30 u.: „Het 21.30 u,: „Being low”, IJ 21.30 u. in het n 14 u.. vond 24 ie dritte 21 u.: Veerstr, 13 u„ zo. Jong en Hoogovens nog in afwachting van produktie-beperking EEG Kokend staal wordt terwijl de vonken er vanaf springen in blokvormen gegoten. Hoogovens produceert op het moment per week 65.000 ton ruwijzer. Mevrouw Bywater woont nu al bijna 15 jaar in het W. F. Visserhuis. Momen teel is haar gezondheid erg goed, al draagt ze wel een pace-maker. Maar ui terlijk ziet ze er nog ont zettend jeugdig uit. Zou u zeggen dat de vriendelijk glimlachende dame op de foto al 102 jaar is? Minzaam glimlachend, zoals het een echte Engelse dame betaamt, kijkt de 102 /aar oude mevrouw Haasnoot-Bywater in de camera. werkte hier als schipper. Het echtpaar kreeg drie kinderen, een zoon en twee dochters. De beide dochters wonen nog steeds in IJmuiden. De zoon is naar Engeland gegaan. Folkzanger. In de koffiebar van Youth for Christ aan de Fahrenheitstraat in U- muiden treedt zaterdagavond de folkzan ger Gerbert Visser op. Zijn optreden be gint om tien uur. ■^1»

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5