OR HOOGOVENS PLEIT VOOR BEHOUD ROOSWIJK s Teeltverbod onbekende buurman voor piepers en tomaten Opnieuw betere beladingsgraad bij de KLM „De Noordzee” een z z> PvdA vraagt om soepele toepassing van normen WERKGROEP WIL BEVOLKING MOBILISEREN Commissie wil draaiende molens Vrijspraak in bouwfraudezaak 99 99 Hs ZATERDAG DECEMBER 1980 1 3 6 PROVINCIE Hi Ui KALEIDOSCOPISCH BOEK VAN DOUWE EISMA Met haar 570 duizend vierkante kilometer is ze „slechts” een randzee van de Atlantische Oceaan die een oppervlakte van 82,4 miljoen vierkante kilometer beslaat. Een uitermate betrekkelijk begrip voor de toeschouwer die er zijn blik over laat dwalen en voor wie de horizon van de éne waterplas toch niet verder reikt dan van de ander. Niet minder dan 361 miljoen vierkante kilometer van het totaal aardoppervlak wordt in beslag genomen door zeeën en oceanen die in ieder geval één ding gemeen hebben, namelijk dat ze hun gehei men niet makkelijk prijs geven. te houden. De directie zal het rap port op 15 december samen met de OR bespreken. Een notitie van Hoogovens over het VBR, die eind november had moeten ver schijnen, is tot op heden achter wege gebleven. :(A B Mai wijl dor een van mei Par bij mai woi hou als Ovt de not te i (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. De Haarlemse rechtbank heeft een 53-jarige belas tingconsulent uit Amsterdam vrijge sproken in de Haarlemse bouwfrau dezaak. Hij werd ervan verdacht als voormalig directeur van een bouwbe drijf rekeningen te hebben onderte kend, die vals waren. frustreert op die manier de stadsvernieuwing en ande re stedebouwkundige ont wikkelingen in de stad. HAARLEM. De Wet Geluidhinder voorziet in de vastlegging van geluidszo nes langs in beginsel alle verkeerswegen. Voor het landelijk gebied is dat geen probleem. Voor het stede lijk gebied dreigt de invoe ring van de geluidszones echter een middel te wor den, dat aanzienlijk erger is dan de kwaal, die de Wet ér mee beoogt te bestrij den: de geluidshinder. In de geluidszones langs be paalde stedelijke verkeers aders zou een strikte toe passing van de Wet name lijk een bouwverbod inhou den. Dat betekent, dat een gat in een bestaande gevel- wand - ontstaan door brand bijvoorbeeld - niet mag worden opgevuld met nieuwe bebouwing. De wet (Van onze IJmond-redactie) IJMUIDEN. De onderne mingsraad van Hoogovens vindt dat de directie af moet zien van haar voornemen tot gedeeltelijke sluiting van het verwerkingsbe drijf Rooswijk (VBR). In dit be drijf wordt door werknemers met medische en/of sociale beperkin gen tweede-keusmateriaal ver werkt. Hoogovens vindt dat nu deze activiteit verliesgevend is, ingegrepen moet worden. Zowel de vakbonden als de OR verzet ten zich hiertegen. In een rapport van de OR over Rooswijk wordt gesteld dat er wel degelijk moge lijkheden zijn om dit bedrijf open Stadsvernieuwing bij problemen Noordzee van Douwe Eisma, als marien geoloog verbonden aan het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee en verder actief in de Werkgroep Noordzee en de Landelijke Vereniging tot behoud van de Wadden zee, had zich, na bijna twintig jaar intensief onder zoek in de Noordzee, voorgenomen over zijn bevin dingen een wetenschappelijke verhandeling het licht te doen zien. Zijn uitgever gaf de voorkeur aan een iets andere formule. Een ruime blik op de Noordzee. Een belichting van alle facetten van de achter de westgrens gelegen „buurman” van Neder land. Een blik op het verleden en niet te vergeten de relatie van alle aspecten met actuele ontwikke lingen. Zijn betrokkenheid bij de werkzaamheden van de Werkgroep Noordzee zal er niet vreemd aan zijn Het verwerken van tweede-keusmateri- de wet mag niet onvermeld blij ven, dat bij de uitwerking van de wet te weinig aandacht is geschon ken aan de belangen van de stede- bouw, zo staat in de PvdA-notitie. „Het bouwen in de stad zal door de Wet Geluidhinder nog verder worden bemoeilijkt. Er bestaat het gevaar van een groeiende te genstelling tussen stedebouw en geluidwering. En dit, terwijl een gezamenlijke oplossing tot de mo gelijkheden behoort”, zo staat in de notitie. In het stuk wordt een dusdanige verruiming van het begrip stilte- gebied voorgesteld, dat een situe ring van dergelijke gebieden vlak naast of in een geluidszone moge lijk is. Dat zou kunnen door woon gebied met een hoge geluidkeren- de bebouwing (bijvoorbeeld een wand van kantoren) van een la waaierige weg af te schermen. In de eisen, die in de wet zijn vastgelegd met betrekking tot de hoeveelheid lawaai die aan de bui tenkant van een gevel mag wor den toegelaten, zijn de wetgevers voorbij gegaan aan het specifieke cifieke samenstelling van het personeel- bestand terwijl de sociale aspecten bij het inventariseren van de werkzaamheden in het VBR over het hoofd gezien zijn. De OR constateert dat er ondanks de sombere verhalen van de directie wel de gelijk een markt voor tweede-keusmateri- aal is. De directie wordt verder verweten bij het opstellen van haar plan uitgegaan te zijn van verouderde gegevens over de De verdachte ontkende tijdens de zit ting niet de rekeningen te hebben onderte kend, maar zei dat hij toen onder invloed van cocaïne verkeerde. Tegen hem was zes maanden, waarvan twee voorwaarde lijk geëist. Een 29-jarige Haarlemse boekhouder werd veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Officier van justitie mr. C. van Riel had acht maanden tegen hem geëist. Hij werd ervan verdacht voor een der hoofdver dachten in de bouwfraudezaak onjuiste boekingen te hebben gedaan. De de n AMSTELVEEN. Bij de KLM is de beladingsgraad in november, evenals in oktober, hoger geweest dan in dezelfde- maand van 1979 en wel 60,2 pet tegen 57,6 pet. Hiermee komt de beladingsgraad over de eerste acht maanden (april tot en met november) van het lopende boekjaar uit op 60,6 pet tegen 63,5 pet vorig jaar, zo blijkt uit de vervoers- en produktiecijfers. Het totale vervoer nam in november met 6 pet van 176,9 mln tot 187,8 mln tonkilometer toe en de produktie slechts met 2 pet van 306,8 mln tot 311,8 mln tonkilometer. Het passagiersvervoer op lijndiensten daalde met 2 pet van 92,8 mln tot 91,0 mln tonkilometer. In de eerste acht maanden steeg het totale vervoer met 3 pet van 1.632,8 mln tot 1.676,3 mln tonkilemeter bij een groei van de produktie met 8 pet tot 2.767,0 mln tonkilometer. Het passagiersvervoer op lijndiensten daalde in deze periode met 1 pet tot 928,9 mln tonkilometer. Het vracht vervoer steeg daarentegen met 8 pet tot 642,0 mln tonkilometer en het postvervoer met 16 pet tot 32,7 mln tonkilometer. Het chartervervoer bleef nagenoeg gelijk met 7,27 mln tonkilometer. In november ech ter gaf het chartervervoer een stijging te zien van maar liefst 79 pet tot 5,3 mln tonkilometer. Pt kabi 226- jauv sche schc schc sche kuit Di ƒ30 5 207 Tex 100. Prij Pc 16,0' Klei) 21,71 V trur niet Veil ƒ13 óve: dit een vijfi sub sidi daa gen biec heic WA A: voe: grie schi schi vers P u. e N en O ker uur P Oec C con Otti B zo. Agt Ji Ora rinj D zon V Cer uur bes P tiur g ion g Zon Zan I< 9.3C i.v.i 19 i B dor V den 17.( R tere opê afval in velerlei vormen ter sprake komt. De win ning van de natuurlijke rijkdommen uit het water, van de bodem of zelfs van onder de bodem, vraagt om een beleidsmatige aanpak. Nog sterker dient de noodzaak daarvan zich aan waar het gaat om het dumpen van metalen als cadmium, lood, kwik, ijzer en koper. Gechloreerde koolwaterstoffen en pesti ciden. HAARLEM. De Noordhollandse Molencommissie heeft bij het provin ciaal bestuur gepleit een bedrag van 45.100 gulden beschikbaar te stellen voor het instellen van een premie op het laten draaien van de molens. De provincie telt 130 molens waarvan er 97 in aanmerking komen voor de pre mie. Deze zullen bij het instellen van de premie meer gebruikt worden, kleine gebreken komen eerder aan het licht, de onderhoudskosten wor den gedrukt en het landschap wordt verlevendigd, aldus enkele suggesties in het pleidooi. Zo ontstonden drie hoofdthema’s. De Noordzee, De menselijke activiteiten op de Noordzee en Pro blematiek van de Noordzee. Grof geschetst ingeslo ten door de kusten van Groot Brittannië, Noorwe gen, Denemarken, Nederland en België blijkt er dan toch wel degelijk verschil te bestaan in de bodemstructuur, het „soort” water, het leven in de zee (waartoe ook de vogels mogen worden gere kend) en de kustformaties. HAARLEM. In het kustgebied van Noord- en Zuid-Holland, ongeveer tussert Den Haag en Bergen, is de teelt van aard appelen sinds vele jaren verboden. Dit verbod geldt zowel voor particulieren als voor land- of tuinbouwbedrijven. Het geldt bovendien voor de teelt van tomaten in de volle grond. De aardappelteelt is indertijd uit de Bollenstreek verbannen omdat ziekten en plagen, die bij de aardappel kunnen op treden, sterK oeiemmerend werken op de export van bloembollen. Binnen het ver- bodsgebied is op beperkte schaal onthef fing mogelijk van het aardappelteeltver- bod, echter alleen op die plaatsen waar geen bloembollenteelt in de directe omge ving plaatsvindt. Formulieren voor het aanvragen van een ontheffing kunnen worden verkregen bij het Landbouw schap, Kenaupark 28 te Haarlem (tel. 023- 310001). De ingevulde formulieren moeten daar vóór 15 januari 1981 zijn ingeleverd. In deze omgeving omvat het teeltverbod het grondgebied van de volgende gemeen ten en delen van gemeenten: de gehele gemeenten Lisse, Hillegom, Bennebroek, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort. Van de gemeente Haarlem het deel ten westen van het Spaame. Van de gemeente Haarlemmermeer het deel dat ligt tegen Bennebroek en Heemstede en dat wordt omsloten door de Bennebroekerweg, Spieringweg, Oude Kruisweg en Benne- broekerdijk. Van de gemeente Velsen het deel ten westen van de autosnelweg A9 met uitzondering van het daarin gelegen deel van de Zuid-Spaamdammerpolder. Douwe Eisma gelooft dat met het nemen van de juiste maatregelen het mogelijk moet zijn het „ver stoorde evenwicht” van de Noordzee te herstellen. Althans hoeft het milieu van de waterplas, die zich langs onze westgrens uitstrekt niet nog verder achteruit te gaan. Boven de Doggersbank, zo con cludeert hij, is op dit moment nog sprake van een goed leefbare zee .De knelpunten, wat betreft de vervuiling, zijn de kustgebieden bij de riviermon dingen en de plekken die worden gebruikt voor het lozen van afval. Douwe Eisma heeft het als een opdracht gezien meer „informatief’ dan „meningbepalend” te werk te gaan bij de constructie van zijn boek. Het strekt hem tot eer dat hij daar in ieder opzicht op meester lijke wijze in is geslaagd. Wat is namelijk het geval. Het publiek leest en hoort veel over de problemen rond de vervuiling van de zee. Over de bedreiging van het Leven dat daarvan een gevolg is. Maar de zee zelf is voor het overgrote deel van datzelfde publiek een groot geheim. der^ meer mogelijk. Er zijn dan maatregelen Van de menselijke activiteiten behoort de vis vangst tot één der alleroudsten. Aanvankelijk een even lucratief als gevaarlijk bedrijf dat met name na de Tweede Wereldoorlog zo’n technologische ontwikkeling doormaakte dat er een duidelijke ver storing kwam van het natuurlijk, dan wel wenselijk, evenwicht. Overbevissing. Het beleid dat als gevolg daarvan in Europees verband werd ontwikkeld is in ieder geval „vóór” op het noodzakelijk geachte beleid ten aanzien van de aantasting van het milieu als gevolg van vervuiling van het Noordzeewater. Een vervuiling die met name bedreigend wordt waar olie- en aardgaswinning en het storten van aal dat afkomstig is van de walserijen geschiedt in een 4-ploegendienst. In Roos wijk werken 127 personen, verdeeld over 7 nationaliteiten. De OR vindt dat de ter mijn waarop Hoogovens het besluit tot - gedeeltelijke - sluiting wil realiseren te kort is. Verder wordt in het rapport opge merkt wil realiseren te kort is. Verder wordt in het rapport opgemerkt dat onvol doende rekening gehouden is met de spe- karakter van het stedelijk milieu, zo wordt gesteld. Een stad heeft naast een woonfunctie een belang rijke werk-, ontmoetings- en re- creatiefünctie. Wat meer rumoer op de straat hoort daarbij en stoort niet. Het is ook niet zozeer de hoeveelheid lawaai aan de ge vel, die van belang is. Veel belang- rijker is het, of er aan de achter kant van het huis een betrekkelijk stil gebiëd ligt. Als het aan de achterkant stil is, of in elk geval niet rumoerig, dan kan er aan de voorkant best wat meer lawaai zijn, aldus de PvdA-notitie. Gedeputeerde Staten zouden daarmee rekening kunnen hou den bij hun beoordeling van ge meentelijke bestemmingsplan nen. Zij zouden dus bijvoorbeeld verplicht kunnen stellen, dat een nieuwe woning aan de stille ach terkant een tuin of balkon krijgt, indien de voorkant van het huis aan een gebied grenst, waar het lawaai meer dan 55 decibel be draagt. (55 decibel is de hoeveel heid geluid die normaal in een kantoorruimte aanwezig is bij- Er moet kortom nogal wat den kwerk worden verricht om te voorkomen, dat men zich met een starre toepassing van de Wet Ge luidhinder in de vinger snijdt. Met hun notitie hebben de socialisten op de problematiek in kwestie wil len attenderen. Zij hebben in het maandag begonnen begrotingsde- bat over de provinciebegroting voor 1981 al een motie over de stedelijke stiltegebieden aange- kondigd. Over de motie zal don derdag of maandag worden gestemd. voorbeeld, of het geluid van een ventilatorkachel op een afstand van een meter). Gedeputeerde Staten zouden op die manier een „geluidsplanologie” kunnen be drijven. In de notitie staat, dat een strik te toepassing van de zoneringsre- geling langs de wegen in vele stadsvernieuwingsgebieden de nieuwbouw van woningen kan be lemmeren. In een stad als Amster dam is het lawaai aan de gevels van veel huizen langs verkeers straten 70 decibel of meer (70 deci bel is de hoeveelheid lawaai die een stofzuiger produceert op een afstand van een meter, de hoeveel heid lawaai van een TV-toestel, de hoeveelheid lawaai van een autos nelweg op een afstand van 25 me ter). Voor nieuwbouw langs een straat met een hoeveelheid lawaai van meer dan 55 decibel is volgens de wet speciale toestemming van GS nodig. Wanneer het lawaai in de straat echter luider is dan 70 decibel, dan mogen Gedeputeerde Staten geen toestemming verle nen en is nieuwbouw dus niet zon- Omdat het provinciaal bestuur volgens de wet belangrijke be voegdheden heeft gekregen, om hetgeen in de Wet Geluidhinder in grote lijnen is vastgelegd nader uit te werken heeft de PvdA-Staten- fractie een notitie opgesteld over stedelijke stiltegebieden. Ook de ze stedelijke stiltegebieden is een mogelijkheid waarin de wet voor ziet. De regels van de breedte van de geluidszones langs verkeerswe gen zijn echter zodanig, dat verre weg het grootste deel van het - intensief door verkeersaders doorsneden - stedelijk gebied bin nen deze zones zal liggen. Dat ge geven kan niet of nauwelijks sa mengaan met de instelling van stiltegebieden. In de notitie heeft de PvdA-Statenfractie voor dat probleem een oplossing gepro beerd te vinden. Naast de positieve kanten van Op 10 oktober van dit jaar hield de Werkgroep Noordzee in nauwe samen werking met de vakgroep civiele plano logie van de Technische Hogeschool in Delft een studiedag. Ter discussie ston den de mogelijkheden om te komen tot een Nederlands Noordzeebeleid. Achte ruitgang van het Noordzeemilieu was voor de leden van de Werkgroep het belangrijkste argument om een derge lijk pleidooi te ondersteunen. Aankno pingspunt tot een dergelijk beleid was onder meer een door de Tweede Kamer aangenomen motie van het PPR-kamer- lid Leo Jansen. Daarin werd gepleit voor een dergelijke beleidsnota. Ook in het jaarverslag over 1979 van de Rijksplano logische Dienst (RPD) werd aan de Noordzeeproblematiek uitvoerig aan dacht besteed. Binnen de gelederen van de geïnteres seerde partijen bleek over de uitgangs punten en wijze waarop de doelstelling moet worden verwezenlijkt verschil van mening te bestaan. Op één punt vond men elkaar probleemloos; het huidige beleid van de Nederlandse overheid ten aanzien van de Noordzee, vertoont on- vokLende samenhang. Het beleid, voor zover aanwezig, had te zeer een versnip perd beeld, zo was men unaniem van mening. Gesuggereerd werd een Nota Noord zeebeleid samen te stellen die een duide lijk beeld zou geven van de problema tiek en de daarmee samenhangende as pecten. Daarmee zou de Rijksoverheid moeten worden gedwongen een politiek oordeel uit te spreken op grond waarvan diezelfde overheid noodzakelijk geachte maatregelen voor haar verantwoorde lijkheid zou nemen. Groot probleem is echter het gebrek aan voldoende kennis omtrent het ma riene milieu en de effecten van mense lijk activiteiten in hun onderlinge wissel werking. Op grond daarvan is het bij zonder moeilijk om wetenschappelijk verantwoord te kunnen vaststellen wel ke maatregelen wel en welke niet aan vaardbaar zijn. Om die reden leek het de werkgroep Noordzee niet verstandig de besluitvorming in te richten volgens het stilzwijgende principe „alles waarvan de schadelijkheid nog niet is aangetoond is geoorloofd”. medische situatie waarin de werknemers verkeren. De OR voegt daar aan toe dat Hoogovens de aanbevelingen, die in het verleden gedaan zijn, niet uitgevoerd heeft. Een werkgroep moet voor het VBR een lijn uitstippelen die in de toekomst gevolgd kan worden, aldus de OR die van sluiting niets wil weten. De OR meent dat Hoogovens moet onderzoeken of het mo gelijk is het personeelsbestand van Roos wijk zodanig aan te passen dat de werkne mers minder zwaar belast worden. „Een onderneming die zijn maatschap pelijke functie onderkent, zal zich ook tot taak dienen te stellen arbeidsplaatsen te handhaven respectievelijk te scheppen voor degenen die buiten het produktiepro- ces dreigen te worden gestoten door de hogere eisen die aan de bedrijfsvoering worden gesteld”, zo besluit de OR haar rapport. Een strikt forme le toepassing van de Wet Geluidhinder zou herbouw van woningen zoals hier langs de randweg in Overveen onmoge lijk maken. uitgesloten door Wet Geluidshinder” Peter Koekebakker van de vakgroep civiele planologie van de TH in Delft onderstreepte de noodzaak van een Nota Noordzee op basis van drie grondele menten. Een oriënteringsnota met een overwegend probleemverkennend ka rakter. Een Kaderwet Noordzee voor het vastleggen van de doelstellingen en een beleidsplan. Een uitwerking voor de meest relevante sectoren waarmee de afstemming van het sectorbeleid op het totale Noordzeebeleid zou moeten plaats vinden. Belangrijk onderdeel van wat er „in eerste instantie” zou moeten gebeuren, vormde het mobiliseren van de publieke opinie. Schokwerking blijft vaak be perkt bij het bekend worden van ram pen als met de Torry Canyon, de Amoca Cadiz, de Bravo en de geruchtmakende dumpingen van afval etc. Met de public tie van Douwe Eisma’s boek „De Noord zee” lijkt aan de mogelijkheid om de publieke opinie te mobiliseren. Het was mede daarom een aardig idee de presen tatie van Douwe Eisma’s boek te combi neren met de presentatie van het verslag van de discussie van 10 oktober. stedebouwkundige maatregelen nodig, of verkeerstechnische of beide. Maar het is erg moeilijk om te komen tot een vermindering van het verkeerslawaai. Een ver mindering van de geluidsproduk- tie met vijftig percent (bijvoor beeld door een halvering van de hoeveelheid verkeer) levert slechts een vermindering op van drie decibel. Isolatie van de gevel van 70 decibel tot 30 35 decibel kost ongeveer 10.000. geweest dat het idee het al snel aansprak. Lang zaam maar zeker begon het voor hem duidelijk te worden dat er sprake zou kunnen zijn van, zoals hij het zelf noemt, een klein beetje kaleidoscopisch werk. Een kennismaking voor het „onwetende” publiek met de Noordzee die op enigerlei wijze zou moeten uitmonden in de vraag: „En wat willen we nu eigenlijk met de Noordzee?” Men kent de zee van „kijken naar” en mogelijk „varen op”. Wie iets meer zou willen weten over de zee en meer speciaal de Noordzee hoefde tot voor kort zijn licht niet op te steken in enige bibliotheek of bij de boekhandel. De gewenste informatie was er niet omdat ze niet bestond. Daarin heeft Douwe Eisma nu verandering gebracht. Zijn boek „De Noordzee” is een kennismaking met die zee. Hij is er in geslaagd afstand te nemen van de actuele proble men en de daaruit voortvloeiende gevolgen. Eén zaak wordt echter wel heel erg duidelijk. Waar er met betrekking tot de Noordzee sprake is van „ordeverstoring” is de schuldige altijd aan te wijzen: de bewoner van het vasteland. Douwe Eisma stelt die bewoner in een regelrechte confrontatie met de Noordzee en het rijke leven waarvan zij haar geheimen nooit helemaal zal prijs geven. Voor zover daar wel sprake van is heeft Douwe Eisma die geheimen op een uitermate in dringende manier geïnventariseerd. Hij presenteert ze het lezende publiek. Stelt daarmee als het ware de schuldvraag van het bedreigde Noordzeemilieu aan de orde op een manier die dat zelfde publiek tot nadenken dwingt over mede-verantwoordelijkheid. Het boek, in paperback-uitvoering, is rijk geïllus treerd en bevat een zeer ter zake dienende litera tuurlijst. „De Noordzee”, door Douwe Eisma. Een uitgave Uitgeverij Het Spectrum te De Meern. Prijs: 29.50. Eli Vlessing ..Publiek meer betrekken

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6