Wallis de Vries wil koerswijziging KNVB Nederland toch naar Uruguay Negatieve reacties uit Tweede Kamer Erelid h zich gebruiken” „De KNVB laat Toto/lotto: 20 miljoen minder omzet J - MAANDAG 15 DECEMBER 1980 Vrijwilligers BTW-heffing I t Public-Relations «FT w K f SPORIEF J z OW Voor woensdag staat JAN BLIJBOOM Uit deze opsomming kan worden af geleid dat Jo van Marie het voorzitter schap van de KNVB allesbehalve als een sinecure wenst te beschouwen, als een erebaantje met veel prettige inter nationale contacten. Daarvoor zit het leiderschap tè diep bij hem ingebak ken. En dat is ook de reden geweest waarom hij na wekenlang beraad uit eindelijk besloot zich toch maar kandi daat te stellen voor deze functie. Een van de actievoerders overhandigt de scheidende voorzitter van de KNVB. Wim Meuleman. een zwartboek over Uruguay Naast Meuleman Eric Vilé In dit perspectief ziet Van Marie professioneel kader, als ondersteu ning van deze vrijwilligers, in de jaren tachtig steeds onontkoombaarder om de hoek kijken. Zegt Meulemans op volger: „Met de komst van de professi onals dreigt het levensgrote gevaar dat in het vrijwillige sportkader een toenemend verloop gaat ontstaan. Dat zou een regelrechte ramp betekenen. Toch zullen wij er alles aan moeten doen om die noodlottige kringloop te doorbreken, hoe bijzonder moeilijk het ook zal zijn daarvoor oplossingen aan te dragen”. In mei van dit jaar werd de vaste Ka mercommissie van CRM van dit besluit op de hoogte gebracht. En in september van dit jaar sprak de voetbalbond over de deelneming met het ministerie van buiten landse zaken. „Tot dat moment had nog nooit iemand tegen ons gezegd, datwe beter niet naar Uruguay konden gaan. Het ministerie van buitenlandse zaken wees ons alleen op de schendingen van mensen rechten in dat land en op de gevoelens, die deelneming van Oranje aan dat toernooi in ons land zou kunnen oproepen. Maar een advies om niet te gaan, is niet gege ven”, aldus Vilé. Het besluit om deel te nemen kwam iq de bondsvergadering soepel en nagenoeg probleemloos tot stand, nadat Eric Vilé, voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, namens het bondsbestuur een verklaring had afgelegd. Vilé zette de ge beurtenissen (rond de inschrijving eerst nog eens op een rijtje. In oktober van het vorig jaar had de KNVB een uitnodiging voor de deelneming ontvangen. Na be raad met alle betrokkenen, de belangen organisaties van de clubs (FBO), spelers (VVCS) en trainers (WON), besloot de KNVB in het begin van 1980 aan de uitno- diging gehoor te geven. Naar aanleiding van de acties tegen de deelneming, het gesprek met het Comité Olympische Spelen en Mensenrechten en de uitspraak van de Tweede Kamer heeft de KNVB de deelneming in heroverweg ging genomen. Vilé: „De sport is een onderdeel van het maatschappelijk ge beuren en heeft daarom ook te maken met de politiek. Nederland heeft vele officiële en officieuze contacten met Uru guay, zoals diplomatieke, culturele en handelsbetrekkingen. In het licht daar van kan niet alleen aan de KNVB worden gevraagd om de betrekkingen met Urugu ay af te breken”. Maar de voetbalbond vergeet, dat zij nu door het bewind in Uruguay als politieke speerpunt wordt gebruikt”. Martelingen, vervolgingen, verbanningen zijn daarbij schering en inslag. De KNVB laat zich gebruiken om deze schendingen van de mensenrechten door een fascis tisch regime te propageren. Tegen het standpunt van het bondsbe stuur tekenden slechts vier afgevaardig den uit het amateurvoetbal bezwaar aan. (Van onze sportredactie) SITTARD. Hoewel ook Haarlem gisteren in het spoor van alle eerste- divisieformaties, die dit seizoen het Sit- tardse stadion De Baandert bezochten, in de fout ging, is er voor de koploper na de 2-1 nederlaag tegen de nummer twee op de ranglijst, Fortuna SC, weinig re den tot ongerustheid. Welliswaar raak te de ploeg door dat resultaat een trots record kwijt, - sinds 27 augustus was het team ongeslagen - maar gezien de dominante rol, die Haarlem vijf kwar tier opeiste, moet de misstap tegen de Limburgse equipe meer als een incident worden beschouwd. Ook staatssecretaris Wallis de Vries is ontevreden over de vorderingen van het saneringsproces. Hij wijt de slechte re sultaten aan de KNVB. Voor de NCRV- radio verklaarde hij zaterdagmiddag: „De KNVB houdt zich niet aan de voor waarden. Er zijn krachten binnen de De eerste fase van het saneringsproces moet aan het einde van dit seizoen zijn voltooid. Over de bereikte resultaten is zowel de KNVB als de staatssecretaris nauwelijks te spreken. De totale schul denlast van de clubs is in die periode alleen maar toegenomen tot ruim 50 miljoen gulden. De voetbalbond wil dan ook, dat de subsidiegevers (rijk, gemeen ten en sporttotalisator) in het nieuwe gezondmakingsplan de hoogste priori teit geven aan de sanering van de schul denlast. Piet Huyg maakt een verontschuldigend gebaar tegenover Fortuna-doelman Nico Hanssen, die hij zojuist tegen de grasmat heeft gewerkt. De actie van de Haarlem-speler zou met een gele kaart worden bestraft. gende minuut van het eerste part had vrijgemaakt door een van de lat terug springende bal na een afstandsschot van Wim Balm beheerst binnen te tikken, leken de resterende tachtig minuten zon der noemenswaardige hindernissen te kunnen worden afgelegd. Dat de Haar lemmers daar uiteindelijk niet in slaag den, was een gevolg van het feit, dat het verloop van het tweede bedrijf omge keerd evenredig was aan de ontwikke lingen in de eerste helft, een periode, waarin Haarlem op alle fronten heerste. Fortuna leverde zelf een flinke bijdrage aan dat overwicht door zowel in taiktisch als in sportief opzicht met een uiterst negatieve spelopvatting te komen. Met een defensieve en op de counter afge stemde strategie en veelal met keiharde overtredingen trachtte de Limburgse formatie het spel van Haarlem te ontre gelen en haar eigen tekortkomingen te verdoezelen, hetgeen niet lukte. Wel le verde het drie gele kaarten op voor Tiny Ruys, Huub Pfennings en Jo Bux. voetbalbond, die te veel geld willen uit geven. Daar moet een einde aan komen, anders gaat de boel failliet”. Fortuna-oefenmeester Frans Körver maakte die slotminuten niet meer op de tribune mee. De coach kon het kenne lijk niet langer aanzien en vluchtte de catacomben in. Körver had overigens ondanks zijn gedwongen verblijf tussen de toeschouwers een belangrijk aandeel in de overwinning, want de ex-MVV- doelman liet assistent Willy Quaedac- kers fungeren als pendelaar tussen de tribune en de dug-out. Op die omslach- tige manier werd technisch leider ad- interim Kokki Vooren van instructies voorzien. En niet zonder succes. AD HEESBEEN De gaande en de komende man. Links Wim Meuleman, rechts de nieuwe bonds voorzitter Jo van Marie. ZEIST. Wim Meuleman, die zater dag afscheid heeft genomen als voor zitter van de KNVB, is benoemd tot erelid van de voetbalbond. Bovendien maakte voorzitter Wouters van de Ko ninklijke Belgische Voetbal Bond tij dens de receptie in Zeist, de benoe ming bekend van Meuleman tot erelid van zijn bond. Meuleman wordt mor gen tevens bij de minister van cultuur in Brussel verwacht om daar een ko ninklijke onderscheiding in ontvangst te nemen. Voorzitter Van Dorst van de Nederlandse Sport Federatie speldde Meulemans de erespeld van de NSF op. 1 CDA-woordvoerder Hennekam: „Het is telkens hetzelfde liedje, dat je van Vilé hoort. Ik geef toe dat we als Tweede Kamer de schijn tegen hebben, maar het is zeker niet de bedoeling dat alleen de sport wordt gebruikt. De wijze van argu menteren en de toonzetting van Vilé ste ken me. We kunnen er niet omheen dat de Tweede Kamer zich duidelijk heeft uitge sproken en dat de KNVB die Kamer uitspraak negeert. Dit zal de verhouding tussen sport en politiek niet ten goede komen”. Die nieuwe tegenslag betekende in fei te de nekslag voor Haarlem. „Vooral ook”, zo stelde trainer Hans van Doome- veld in zijn nabeschouwing vast, „omdat we niet op karakter konden terug komen”. (Van onze sportredactie) ZEIST Het toto-lottogebeuren maakt een zorgelijke ontwikkeling door. In vergelijking met vorig jaar heeft de Stichting Nationale Sportto talisator een inleg-daling geconsta teerd van 400.000 gulden per week, wat neerkomt op ruim 20 miljoen gul den per jaar. Dit maakte de nieuwe voorzitter van de KNVB, Jo van Mar ie, zaterdag bekend op de bondsverga dering tijdens een toespraak die als een summiere beleidsnota mag wor den gezien. Met het aanstippen van meer zaken die dringend verbetering behoeven, manifesteerde de Zwolle naar zich meteen als de regent van wie krachtdadige impulsen mogen wor den verwacht. Tot de onderwerpen die Van Marie in zijn werkportefeuille heeft gestoken „het rapport Herstructurering KNVB zal mijn leidraad zijn” be hoort een bezinning op de vraag of het Jeugdplan Nederland, zoals het mo menteel functioneert, nog wel voldoen de rendement oplevert en of er niet hoognodig veranderingen moeten wor den aangebracht. De bondsvoorzitter: „Het betreft hier eer) categorie van meer dan 500.000 jeugdleden. Niet al leen de technische leiding maar vooral de maatschappelijke begeleiding is daarbij een zaak die de KNVB zich ter harte moet nemen”. ZEIST. De tekst van de brief, die het comité „KNVB niet naar Uruguay” zater dag met de handtekeningen van spelers van 125 elftallen, overhandigde aan de scheidende bondsvoorzitter Meuleman, luidt als volgt: Uver de manier waarop de bond tot nu toe public-relations bedrijft, liet Jo van Marie zich zonder meer negatief uit. Hierover: „Die kan bepaald niet voor een schoonheidsprijs in aan merking komen. De contacten naar buiten zullen sterk verbeterd moeten worden. Daarop zullen wij ons ernstig dienen te bezinnen”. Voorts ligt hét in het voornemen van de bondsvoorzitter met kracht te be vorderen dat Nederland weer zo snel mogelijk is vertegenwoordigd in de besturen van de internationale voet- balorganisaties. „Een land dat twee maal vice-wereldkampioen is geweest mag dat eisen”, aldus Van Marie. Een onderwerp waarover hij ook als voorzitter van de sectie amateurvoet bal herhaaldelijk zijn bezorgdheid heeft uitgesproken, betreft het vrijwil lige kader waarop de georganiseerde sport drijft; kader dat zich belangeloos inzet om het omvangrijke geheel draai ende te houden. Die onmisbare groepe ring dreigt door allerlei oorzaken, waarvan functieverzwaring een evi dent onderdeel uitmaakt, uit te dunnen zonder voldoende te worden aange vuld. Steeds meer ontaardt het werk van een sportbestuurder, die zijn hob- ,by als zinnige vrije-tijdsbesteding ziet, in een drukkende last. Maar die beperking zal Van Marie er niet van weerhouden met minstens zo veel energie en gedrevenheid als hij in het voorzitterschap van het amateur voetbal stopte, zijn nieuwe functie be leidsbepalende inhoud te geven. (Van onze sportredactie) ZEIST Het besluit van de bondsvergadering van de KNVB om aan het einde van dit jaar deel te nemen aan het toernooi om de mini-wk in Uruguay heeft vooral in de Tweede Kamer negatieve reacties opgeleverd. Ed van Thijn, woordvoerder van de PvdA, sprak over een huiveringwekkende beslissing, waarvan het cynisme afdroop. Ben Hennekam van het CDA vond het jammer dat de KNVB in het geheel geen rekening heeft gehouden met de uitspraak van de Tweede Kamer, die de deelneming ongewenst heeft genoemd. Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM, belast met sportzaken, toonde zich zaterdagmiddag niet verrast. Hij wilde niet ingaan op de inhoud van het bonds- besluit. „Dat is de eigen verantwoordelijk heid van de KNVB. Maar het besluit is genomen op democratische wijze. En daar ben ik blij mee”. Van Thijn was daarente gen uitermate fel in zijn kritiek. „De KNVB gebruikt het argument, dat de sport niet als speerpunt van de buiten landse politiek mag worden gebruikt. Eric Vilé, voorzitter van het sectiebe stuur betaald voetbal, had er nauwelijks behoefte aan op de uitlatingen van de bewindsman te reageren. „We zijn uitge nodigd voor een gesprek en we horen dan wel wat de klachten van de staatsse cretaris zijn. Als hij spreekt over krach ten die te veel geld willen uitgeven, dan neem ik aan dat hij de spelers bedoelt. De salarisposten zijn inderdaad aanmer- kelijk toegenomen. Maar de oorzaak daarvan ligt in de door de overheid opgelegde verplichting om een cao voor beroepsvoetballers in te voeren”, aldus Vilé. De invoering van de cao heeft de salarisposten met drie miljoen gulden doen toenemen. Desondanks stelde de ploeg hardnek kige pogingen in het werk de marge in de tumultueuze slotfase alsnog te nivel leren, maar zonder resultaat, al had For tuna geluk dat Gerrie Schrijnemakers op de doellijn redding kon brengen toen Piet Huyg - hij liep in de laatste minuut nog tegen een gele kaart op - doelman Nico Hanssen had uitgespeeld. Woordvoerder Lelyveld: „Wij zijn tegen de deelneming en wensen geen verant woordelijkheid te dragen voor het stand punt van het bondsbestuur”. Hij oogstte daarmee applaus van een groepje actie voerders, dat de vergadering bijwoonde en namens 125 amateurteams een petitie aan bondsvoorzitter Wim Meuleman overhandigde. In de petitie kondigden de 125 amateurteams een staking van één competitiewedstrijd aan om afkeuring over de deelneming aan het toernooi in Uruguay te laten blijken. (Van onze sportredactie) ZEIST Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM heeft de KNVB uitgenodigd voor een gesprek over de sanering van het betaald voetbal. Dat gesprek vindt vrijdag op het ministerie in Rijswijk plaats. Onderwerp van bespreking is het nieuwe vierjarenplan, aan de hand waarvan de gezondmaking van het betaald voetbal moet worden voltooid. „Meneer Meuleman, De KNVB zendt Oranje naar Uruguay om deel te nemen aan een vriendschappelijk toernooi. Dat toernooi dient onmiskenbaar propagan dadoeleinden. Wat heeft Uruguay te bie den? Een militair bewind dat met harde hand het Uruguayaanse volk regeert. Onvoorstelbaar laf noemde Martin Haar het spelconcept van Fortuna na afloop. Hulp-trainer Kokki Vooren, die de vanwege een schorsing naar de tribu ne verwezen technisch leider Frans Kör ver verving, zei daar later over: „We hadden aanvankelijk te veel ontzag voor Haarlem. Na rust hebben we echter orde op zaken gesteld en onze tegenstander volledig afgebluft.” Wij, KNVB-leden, amateurvoetballers, voetballiefhebbers, hebben besloten éen competitiewedstrijd te staken om onze afkeuring daarover te laten blijken. Hier bij overhandig ik u 125 handtekeningen lijsten van teams, die aan de actie deelne men. Wij hopen dat de bondsvergadering alsnog haar verantwoordelijkheid zwaar laat wegen. Ga niet naar Uruguay om propaganda voor een fascistisch bewind te maken.” Jo van Marie stelde zijn gehoor te vens ervan in kennis dat hij aanzien lijk minder tijd voor het KNVB-werk kan vrijmaken dan zijn voorganger, die hij een „veredelde aow-er” noem de, gezien het feit dat hij ook nog „zoiets” als een maatschappelijke ftmctie naar behoren moet vervullen. Vilé vervolgde: „Natuurlijk betreuren wij de schendingen van mensenrechten in Uruguay. Maar niet alleen de sport moet zich buigen over het beleid ten opzichte van dit soort landen. Dat moet de hele samenleving doen. Dat is niet gebeurd en daarom kunnen we niet toe staan dat de sport wordt gebruikt als speerpunt van een niet bestaand buiten lands beleid”. „Pas wanneer we tegen FC Vlaardin- gen (aanstaande zondag-red) slecht spe len,” zo oordeelde trainer Hans van Doorneveld later, „zou de conclusie ge trokken kunnen worden dat dit verlies niet zonder gevolgen is gebleven. Ik ben daar echter niet bang voor. Ook van daag is weer gebleken dat we qua mate riaal de beste ploeg van de eerste divisie hebben. Ik zou wat het spelerspotentieel betreft dan ook niet willen ruilen met mijn collega Frans Körver. Het is jam mer dat we door twee persoonlijke fou ten de winst hebben verspeeld, maar dat kan nu eenmaal gebeuren.” Ook aanvoerder Martin Haar deelde de opvatting van zijn leermeester. „Met die nederlaag heb ik persoonlijk niet zo’n moeite. Ze straffen twee individuele fouten goed af, maar als het spel van deze ploeg maatgevend is voor de num mer twee van de eerste divisie dan ben ik niet bang dat we de eredivisie niet halen. Aan de andere kant zijn we weer eens wakker geschud en weten we waar we aan toe zijn.” Het had er aanvankelijk alle schijn van dat Haarlem deze botsing probleem loos naar winst zou afwikkelen. De weg, die Terry Hendriks daarvoor in de ne- Dat gebeurde evenwel pas nadat Hans Zuidersma in de 13e minuut had geprofi teerd van de afwachtende houding van Frank van Leen die in de veronderstel ling verkeerde, dat doelman Edward Metgod de voorzet van Theo van Well voor zijn rekening zou nemen. Na die treffer was Haarlem de kluts volledig kwijt en kon Fortuna, gesteund door het talrijke enthousiaste publiek, erg simpel het initiatief overnemen. Een tweede be oordelingsfout van de Haarlem-poort- wachter leidde er vervolgens toe dat de Limburgers een kwartier later definitief afstand konden nemen. Metgod twiifel- de kennelijk aan de doeltreffende wijze waarop Piet Huyg een aanvalsactie wil de pareren en sloeg daardoor het speel tuig voor de schietgrage voeten van de met een gebroken pols spelende Rob Hutting, die probleemloos scoorde (2-1). Haarlem: misstap geen reden tot ongerustheid Opstellingen: Haarlem: Metgod, Masefield. Haar, Huyg, Van Leen (Melgers), Van den Ban, Kleton, Balm, Leysner, Hendriks (Njj- dam), Gullit. Fortuna: Hanssen, Maessen (Koevermans), Van den Berg, Pfennings, Schrijnemakers, Van Well, Hutting, Bux, Zuidersma, Engbersen, Ruys (Titaley). Dan zal bekeken worden in hoeverre maximale steun kan worden verleend aan het streven van de federatie van belangenorganisaties in het amateur voetbal om de omstreden btw-heffing op kantineomzetten zo niet geheel dan toch voor een belangrijk deel bij het ministerie van financiën ongedaan te krijgen. er een be- s stuursvergadering op het programma.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13