maand a.g J ABN Kasbiljet. ABN Bank ■J LU! lil I I Kotter met harpoenaffuit en opvallend kraaiennest Bos Hoogergeest ondergaat ingrijpende opknapbeurt I Ki 1 F wt-li PI I Aanplant plein 1945 deze week LU „Beatrixboom” O IERSE HAAIENJAGER IN HAVEN VAN IJMUIDEN Pro ecclesia voor mevrouw Pirovano Vergadering van de Velser Gemeenschap Diefstal Zaanse klok uit woonhuis ■I Vrouwenraad start diverse cursussen I V Muziekfilms in w „Het Labyrinth” COB vergadert in dienstencentrum t 3L voor wijkjeugd met kerstprogramma UITDUNNING MET PARTICULIERE HULP Plaatselijke discussie over sociaal-culturele planning t" „De Brulboei” komt jli 1 lü 5 4 1 5 DECEMBER 1980 IJMOND I t Met einddatum in 85, ’86 en '87. einddatum rente Viditel 369. CO .mC 1 maart’83 l maart’84 l maart’85 l maart ’86 l maart’87 aankoopprijs op 16 december’80 Waardepapier aan toonder. Vrij overdraagbaar. Keuze uit vijf vaste einddata. Elk met een vaste rente. Bij de aankoopprijs is de aangegroeide rente inbegrepen. ennest. Een uitkijkpost die een paar meter boven het voordek aan de mast is bevestigd. Die, althans in de haven van IJmuiden zeldzame voorziening, wordt ge bruikt bij de jacht op haaien. 8,75% 9,50% 9,75% 9,75% 9,75% 7/ x f830,91 f 747,39 f 676,03 f615,97 f 561,25 Rente op basis van samengestelde interest. Verzilverbaar na het verstrijken van de looptijd. Eindwaarde f 1.000,-. Ook verkrijgbaar met eindwaarde f 10.000,-. i £jg 1 "'4 «HU -X (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Begin verleden week werd aan de Trawlerkade de uit Ierland afkomstige kotter „Treminou”-W 98 afgemeerd. Een betrekkelijk klein scheepje dat echter opvalt door een kraai- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het bosgebied „Hoogergeest”, sinds I 1978 gemeente-eigendom, wordt na jarenlange ver waarlozing drastisch uitgedund met hulp van parti culieren. Op uitnodiging van de Dorpsraad Driehuis staken zaterdag enkele tientallen dorpelingen een handje uit bij de bosuitdunning. Zonder dat daar een geldelijke vergoeding tegenover staat. Deelne mers aan het „houthakkerskamp” mochten na af loop een partijtje open-haardhout mee huiswaarts nemen als beloning-in-natura. M Kak,, j- /w ""II X I 1) 19 9 en Het meest opvallende aan de Ierse kotter Treminou is de uitkijkpost die halverwege de voormast is gemonteerd en die wordt bemand tijdens de jacht op de haaien. (ADVERTENTIE) 5 Gemeentelijke piantsoenwerkers die zaterdag bij wijze 7 9,757. Voorts brengen de diverse werkgroepen verslag uit. De vergadering begint ’s mid dags om vijf uur. Aan de orde komt de lijst met aan dachtspunten, waaronder de status van de Volksuniversiteit, het huishoudelijk re glement van de Oranjevereniging en het onderzoek naar accommodaties. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het algemeen bestuur van de culturele stichting De Velser Ge meenschap vergadert woensdag 17 de cember in de vergaderzaal van het bureau Culturele zaken en Jeugdzaken aan de Eenhoomstraat in IJmuiden. r r J 3 tel. >r de tede, door vrij- Huy- naars lur. tel. reni- Aan de dienst werd medewerking ver leend door het jeugdkoor en het kerkelijk koor. Na de dienst richtte de heer C. van Leeuwen zich namens de parochie met veel lovende woorden tot mevrouw Piro vano. Hij noemde haar een vertegenwoor digster van de vele parochianen die zich inzetten om de parochie in Velsen-Noord tot een levende gemeenschap te maken. Vele jaren begeleidde zij zang en muziek. Zij gaf het jeugdkoor gestalte. Het zang koor had een speciaal jubileumlied inge studeerd ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van dit jeugdkoor. (Van een medewerker) VELSEN-NOORD. Tijdens een druk bezochte dienst in de St. Jozef kerk is aan mevrouw P. Pirovano- Wijker de pauselijke onderscheiding Pro ecclesia et Pontifïce uitgereikt. Zij kwam daarvoor in aanmerking onder meer door de wijze waarop zij gedurende een reeks van jaren de kerkelijke zang bevordert. De vangst wordt niet aan boord gehaald maar buitenboord bevestigd en terstond naar de haven van Dunmore afgevoerd. „Het zijn vaak hele knapen”, vertelt Alan Grenville, die met lengtes van 9 10 meter gewichten bereiken van drie- tot vierdui zend kilogram.” Het verblijf in de haven van IJmuiden heeft overigens niets met de haaienvangst te maken. van uitzondering toch de motorzaag in de aanslag hielden. Het meeste hak- en zaagwerk was al tevoren verricht. 0 u.: SAF 2439) trum U. (L. 0 en tel. Sang Phil- iky. sdag en 6 j„ m in mks nor en, men ders /ens at te >tter nui- r de ip is ver lam. 5. ÏRS i de ma cing ma- ■rtig de we ten. 5 in oed sor- van aar- zee. ren jen, 10e- Ze van u.: Duel- De „Treminou”, die in 1963 in Denemar ken werd gebouwd, heeft in haar geboor teland een opknapbeurt ondergaan. Op het achterdek werd een nieuwe netten trommel gemonteerd. Midscheeps werd een oude winch vervangen door een nieuw exemplaar. De dieselmotor, met een vermogen van 350 PK, werd vervan gen door een gereviseerd exemplaar met een vermogen van 500 PK. „Ik heb die capaciteit nodig om ook met het trawlen op dieper water voldoende snelheid te kunnen maken”, zegt Grenville. Voorganger in deze dienst was pastor C. Vooges die zijn prediking afstemde op huwelijk en gezin en speciaal bij de grote veranderingen die zich in het Roomse gezinsleven hebben voorgedaan. -->M Dat vertelt de schipper-eigenaar Alan Grenville uit het Ierse Dunmore-East, dat ressorteert onder de plaats Waterford, waar de Treminou staat geregistreerd. „In de winter vissen we gewoon met de trawl op makreel, haring en eigenlijk alles wat we in de netten krijgen. We vissen hoofd zakelijk vlak onder de Ierse kust en ma ken reisjes van nooit langer dan twee 5 drie dagen”, aldus Grenville. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De staf van het buurthuis De Brulboei komt voor de periode 20 tot en met 24 december met een reeks kerst- activiteiten als aanvulling op het lopende programma voor de jeugd. Op 20 decem ber wordt voor jeugd tussen vier en twaalf jaar een Nederlandstalige film vertoond. De filmvoorstelling begint om tien uur. Omstreeks het middaguur is het jeugdige filmpubliek weer thuis te verwachten. Kerstprogramma voor 22 december: ’s ochtends tussen tien uur en half twaalf kerstbroodjes bakken voor jeugd van zes tot negen jaar; ’s middags van twee uur tot half vier schminken (tot toneelheld of tv-figuur) waarvoor een grimeur in het buurthuis aanwezig is. Voor 23 december wordt aangekondigd het maken van kerststukjes (van 10 tot 11.30 uur voor jeugd van 6-12 jaar) en kerstmobiles (van 14.00 tot 15.30 uur). Slotevenement is daags voor kerst (24 december) een pop penkastvoorstelling gevolgd door een kerstspel voor de leeftijdsgroep 4 tot 8 jaar. Begintijd hiervoor is tien uur ’s och tends. 9 en j. 19 en s En omdat ook voor deze Ier de energie kosten de pan uitreizen werd de „Tremi nou” uitgerust met zestig vierkante meter zeildoek dat, als het wordt gehezen, vanaf de voorplecht tot over het midscheepse gedeelte reikt. Grenville zegt dat hij op die manier tenminste tien procent van zijn energiekosten hoopte te kunnen uit sparen. Inclusief de schipper bestaat de vaste bemanning uit vier personen. En die heb ben hun handen vol werk wanneer er in de zomermaanden achter de haaien wordt aangezeten. Op de voorplecht is dan een harpoeninstallatie geconstrueerd waar mee op de „sharks” wordt geschoten. Als het „raak” is dan wordt de buit met be hulp van een lier langszij gehaald. Daar wordt het beest gedood door middel van één of meer geweerschoten. Na de grote ingreep in Denemarken kwam Grenville met zijn „Treminou” in slecht weer terecht en besloot in de haven van IJmuiden beter weer af te wachten. „Ach”, zegt de Ier, die zijn tijd aan boord vult met tal van klusjes, „ik heb geen haast. Maar wel hoop ik voor de kerstda gen weer thuis te zijn.” Taak van de vrijwilligersploeg was het bijeenslepen van vooraf op handzaam formaat gezaagde boomstammetjes. Gemeentelijke piantsoenwerkers hadden in de voorafgaande week al het grove werk verricht. Met de motorzaag werd het merendeel van de bestaande houtopstand neergehaald. Het bosterrein waarin zater dag de vrijwilligers werden „losgelaten” bood daardoor met slechts een enkele gehandhaafde boom een kale aanblik. Wethouder K. W. Bijl van openbare werken maakte deel uit van de werkploeg. Om half tien werd het startsein gegeven voor het vrijwilligerswerk. Het grove en dus voor de haard bruikbare hout lag keurig langs het bospad opgetast toen later in de ochtend een tv-ploeg ter plekke verscheen voor registratie van dit staaltje van gemeenschapszin, gemanifesteerd door particulieren. In de uit zending „Van Gewest tot Gewest” van woensdag zijn hierover beelden te verwachten. Naast het opstapelen en bijeenslepen van voorgezaagd hout omvatte het bosbouwwerk zaterdag een verzameling van het kleine hout (takken en twijgen) voor verbranding. Reeds van ver zichtbare forse brandstapels waren daarvan het spectaculaire resultaat. „Hoogergeest” (7 hectare) kwam twee jaar geleden in gemeente- bezit. Van het oorspronkelijke bostype (akkermaalshout) was toen weinig meer over. Van het vroeger gevolgde systeem van kaalslag en houtverkoop om de paar jaar was toen al heel lang afgestapt waardoor struiken tot boomlengte waren doorgescho ten. Met het uitdunwerk zoals in voorafgaande weken verricht, wordt overgestapt naar opgaand bos waarvan de gespaarde bomen de basis moeten vormen. De bosuitdunning met hulp van particulieren wordt komende winter gedurende nog eens vier zaterdagen voortgezet. In de winter 1979-1980 werd zonder veel ruchtbaarheid naar buiten toe al dezelfde aanpak gevolgd. De Dorpsraad fungeerde tussen gemeente en dorpsbewoners als bemiddelaar. De deelname was zaterdag beduidend groter dan vorig jaar bij dezelfde gelegen heid. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In het Beverwijk- se Stadskantoor wordt woensdag avond voor de derde maal een verga dering belegd door de plaatselijke projektgroep sociaal-culturele plan ning. De groep kreeg bij instelling vorig jaar tot taak na een inventarisa tie tot een raamwerk te komen voor sociaal-cultureel werk in de toe komst. Dit vooruitlopend op een nieuw op te zetten subsidiesysteem (zogenoemde brede regeling) waarbij de gemeente anders dan tot nu toe als subsidieverstrekker fungeert. De operatie is overigens opgeschort tot beging 1982. Aandacht krijgt in de komende ver gadering het eigen werkschema waaraan gekoppeld een globaal tijd schema. Daarnaast worden medede lingen verwacht over nog in te stellen werkgroepen als aftakking van de projektgroep. Aanvang van de verga dering half acht. Dinsdagmiddag, 13 januari, begint de VLAM-cursus (Vrouwen Leren Elkaar Actief Meedoen). De cursus bestaat uit zes lessen. „Samen denken, samen praten” is een cursus, die uit vijf bijeenkomsten be staat en op maandagmiddag 23 februari van start gaat. Vooral in de cursus „Vrij spreken in het openbaar” wordt het ac cent gelegd op praktische scholing. Vanaf 24 februari worden zeven lessen gegeven. Verdere informatie is te krijgen bij me vrouw Blokker 02510-20142 of bij me vrouw Buur 02510-34191 I (Van onze IJmondredactie) IJMOND. In het weekeind is ingebro ken in een woonhuis aan de Douwes Dek- kerstraat in Heemskerk. Er worden een Zaanse klok, 20 koperen miniaturen, twee fototoestellen en een verrekijker vermist. De totale buit bedraagt 500 gulden. Tijdens een bezoek aan de Zwarte Markt in Beverwijk is zaterdagmiddag de motorfiets, met het kenteken MB-71-VN van een 23-jarige Haarlemmer gestolen. Hij had de motorfiets geparkeerd aan de Parallelweg in Beverwijk. De waarde van het voertuig is 10.000 gulden. Door kortsluiting is zondagmiddag een geparkeerde auto aan de Professor Ten Doesschatestraat in Heemskerk in brand geraakt. De auto brandde geheel uit. Vrijdagnacht zijn er vernielingen aan gericht in het voormalige buurthuis De Mei aan de Geelvinckstraat in Velsen- Noord. De Velsense politie heeft kort na de melding omstreeks drie uur vijf jon gens en drie meisjes aangehouden in de leeftijd van 14 tot en met 19 jaar. Zij bekenden de vernielingen te hebben ge pleegd. Onder meer zijn ruiten stuk gesla gen, TL-buizen vernield en brandblusap- paraten leeggespoten. Geheel afwijkend van de normale gang van zaken komt de gemeenteraad deze week woensdagavond in een openbare vergadering bijeen. Vanwege de hoeveel heid agendapunten is bovendien de don derdagavond gereserveerd voor een even tuele voortzetting. Het begintijdstip is voor beide avonden gehandhaafd op 19.30 uur. De agenda vermeldt 39 punten. Woensdagavond bijten raad en college de spits af met een lange rij ingekomen stukken, waarna onder meer het voorstel betreffende de Velsense deelname aan de Hoilandweek in Galle, de bouw van een bejaardentehuis aan de Houtmanstraat, verhoging van de verhuisvergoeding, re novatie van woningen in de Bloemen- buurt te Santpoort-Noord en de ontwikke ling en realisatie van de Velserbroek aan de orde komen. Vervolgens komen aan bod de subsidië ring van emancipatie-activiteiten, vast stelling bibliotheekplan, vaststelling ex ploitatiekosten van verschillende scholen voor openbaar en bijzonder onderwijs en besloten wordt met de benoeming van een hoofdleidster aan de Spaarnbergkleuter- school en van een lid van het bestuur van het Centraal Orgaan Bejaardenbeleid. Voorzitter van de raadsvergadering is wethouder Th. C. Witte als loco-burge- meester. Dit vanwege de afwezigheid van burgemeester P. J. Molendijk, die momen teel de Hoilandweek in Galle bijwoont. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In het jongerencentrum „Labyrinth” aan het Beverwijkse Raam- veld worden woensdagavond twee mu ziekfilms vertoond. Eerste in de reeks is een rolprent gewijd aan Tom Petty and The Heartbreakers. De groep is onder meer bekend van de hit „Refugee” en een optreden tijdens het Pinkpopfestival en kele jaren geleden. Van de popformatie maken deel uit Tom Petty, Mike Cambell, Ron Blair, Nemond Tend en Stanly Lyne. Vertoond wordt woensdag als tweede film „Remember the Death” waarin overleden popgiganten in de herinnering worden teruggeroepen. Hierin treden op de voor grond Janis Joplin, Jimi Hendrix, Jim Morrison, Brian Jones (Stones), Marx Bo lan (T. Rex), Gary Thain (Uriah Heep) en tenslotte Sid Vicious (Sex Pistols). De filmvoorstelling begint’s avonds om negen uur. (Van onze IJmondredactie) IJMUIDEN. Het Centraal Orgaan Be jaardenbeleid (COB) vergadert dinsdag 16 december vanaf ’s avonds acht uur in het dienstencentrum Zee- en Dijnwijk. Er wordt een studiegroep gevormd, die zich zal buigen over de nota „Van twee kanten bekeken”. Voorts wordt een voor stel aan het secretariaat van het provinci aal besturenoverleg besproken. Voor het Cultureel Centrum aan het 1J- muidense Moerbergplantsoen prijkt sinds zaterdag een „Beatrixboom”. Deze boom, een olm, is een geschenk van de gemeente Velsen aan de jubilerende Oranjevereniging „IJmuiden-West”. De aanplant zaterdag gold als aandenken aan de troonswisseling eerder dit jaar. Loco-burgemeester Th. C. Witte depo neerde de vorstelijke boom in het vooraf gedolven plantgoed. Voorzitter C. van der Meer van de jubilerende oranjever eniging assisteerde hem daarbij. Vervol gens gooiden afgevaardigden van de la gere scholen in IJmuiden om de beurt een schep zand in de plantkuil. Omstanders mochten het plantkarwei op dezelfde ma nier afmaken. Een herdenkingsbord waarop vermeld de koninklijke status van de nieuwgeplante boom werd ont huld door de heer Schafstal, mede-op- richter van „IJmuiden-West” in 1950. De IJmuider Harmonie zorgde ter plekke voor een wat plechtige sfeer met het Wilhelmus gespeeld in een gietende regen. (Van onze IJmondredactie) BEVERWIJK. De Federatieve Vrou wenraad Beverwijk start volgend jaar een aantal cursussen voor vrouwen. f

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5