Cursus Filmen met Foto smalfilmen filmzonhen Mazda past 626-serie aan Ü2 Te lage spanning winterband levert alleen maar nadeel op Alfa terug met zes-cilinder 18ün27 december L i boeken EEN VROLIJK KAARTJE MAAKT IEDEREEN BLU weg en wiel I Fv-10°/oisnü de Rente op 1-2 Jaars Spaarbiljetten. Voor informatie en telefonisch bestellen: Mitsubishi meldt Nieuws in ’t kort hogere prijzen iïïtl Godet Cognac 1980 DINSDAG 16 DECEMBER 12 99 99 39 49 11! 7! a Uw meubelzaak adviseert u graag. 19) ?19 S9 F9 )9 199 199 29 79 Nederlanders, Hou meer van je Thuis Vakantiefilmwedstrijd van Close-Up 3 r* Tentoonstelling van Haarlemse AFV f FM r 13 VARIA v V „Filmen bij kaarslicht” jui chen de laatste paar jaar allerlei advertenties voor super-8 came ra’s. Dit filmen-bij-kaarslicht is inderdaad mogelijk met de mo derne amateurcamera’s. Het werd mogelijk dankzij twee za ken: de huidige, snelle, lichtge voelige films èn camera’s ge schikt voor deze films aange duid met de letters XL. N 1 Télébanque02 3- 319096 Skiïïï O215O-292O5 BANQUE DE IARIS ET DES IAYS-I3AS NV L’wi Onder redactie van J.P. Bos 9 II. B. (ADVERTENTIES) - en Prijsklasse tussen de 35 mille en 40 mille. ptt post De filmzon wordt eventueel vastgezet met enkele stevige klemmen. Het licht vanuit de binnenkant van de paraplu geeft een fijne, verstrooide bundel, die bovendien minder hinderlijk is in de ogen van de personen die men wil filmen. een filmzon het ergste zwart van de schaduwen wat kan wegnemen zodat de contrasten licht-donker niet te groot worden. 200 naaktfototips in dezelfde serie is geschreven door Rolf A. Bürkle, mede werker aan het Duitse fotoblad Color- Foto. De amateur vindt in kort bestek aanwijzingen voor deze tak van fotogra- Kodak heeft een brochure uitgegeven „Filmen bij bestaand licht”, die voor iedereen verkrijgbaar is. De kou zorgt er dan voor, dat deze banden toch het juiste hechtvermogen krijgen. Geeft men de band echter een te lage spanning, dan gaat deze opzet ver loren. Een tweede reden is de volgende: de blokken van winterhanden zijn ‘hoger Van 23 tot en met 28 februari 1981 wordt in het Amsterdamse RAI-gebouw de vakbeurs Autovak gehouden. Het is dan de negende keer dat in de RAI een tentoonstelling wordt gewijd aan gara- ge-uitrusting, gereedschappen, onderde len en toebehoren van auto’s. Zo’n 239 exposanten hebben dit keer ingeschre ven. Verleden jaar trok Autovak ruim 46.000 bezoekers. Op de foto het nieuwe zes-cilindermo- del van Alfa: de GTV 6 2,5 injectie. dan de loopvlakblokken van zomerban- den. Het is immers de bedoeling, dat zij dieper in sneeuw of modder doordrin gen. Gemiddeld hebben zomerbanden een profieldiepte van acht millimeter, winterhanden daarentegen bezitten een doorsnee profieldiepte van acht millime ter, winterhanden daarentegen bezitten een doorsnee profieldiepte van tien tot elf millimeter. Door de winterband te weinig spanning te geven, drijgen deze hogere blokken de neiging om te buigen; zij grijpen dan niet zo diep in de onder grond als de bedoeling van de ontwerper is. Daar komt nog bij, dat bij onvoldoen de luchtdruk in de band de ondersteu nende werking van de lucht verloren gaat, of maar ten dele tot uiting komt. Ved klasse vooreen aangename prijs. X) co i met tg De letters XL zijn afgeleid van de Engelse term „Existing Light”: bestaand licht. Een XL-camera heeft een verbeter de vlinder en een lichtsterke lens. Deze combinatie maakt het mogelijk om met snelle super-8 film inderdaad bij kaars licht te filmen zonder de rompslomp van filmzonnen, lange elektriciteitssnoeren, statieven, noem maar op. Toch blijft een filmzon een dankbare accessoire, ook voorde doorsnee-vakan- tiefilmer. Men denk alleen maar aan de diepe schaduwen die de felle zon in zuidelijke landen veroorzaakt, waarbij fa •’VS Scherpstellen waneer er inderdaad al leen maar kaarslicht aanwezig is, levert soms problemen op. Houd daarom een touwtje bij de hand van 5 meter met op elke 10 centimeter een knoopje. Span het touwtje vanaf de camera (vanaf de basis van de lens) naar de zijkant van de neus van de te verfilmen persoon. Stel aan de hand van de verkregen afstand de lens scherp op de afstandsschaal van de scherpstelring. Men hoeft niet beslist één of meer filmzonnen aan te schaffen. Voor het oplichten van schaduwen kun nen ook gewone lampen of goedkopere fotolampen uitstekend dienst doen. Wie filmzonnen gebruikt en bij het filmen van standpunt wil veranderen (wat voor een aantrekkelijke film erg aan te bevelen is), houdt bij de opstelling van de lampen van tevoren rekening met de plekken waar men straks wil gaan staan. Met twee of drie filmzonnen kan men, met wat handigheid, bij voorbaat al tien verschillende geschikte film- standpunten „organiseren”. Op de aanstaande RAI-tentoonstelling toont Alfa onder meer een coupé, voor zien van een zes-cilinderinjectiemotor van 2,5 liter. Met deze GTV 6 2,5 wil het Italiaanse bedrijf de zes-cilinderklasse een nieuw leven inblazen. Alfa Romeo verwacht dat er goede verkoopmogelijk heden zijn voor dit model. De nieuwe zes-cilinder levert 160 din-pk bij 5600 t.p.m. De aandrijving geschiedt via de achterwielen, de wagen bezit een vijf- bak. De top bedraagt ruim 200 km/uur. De prijsverhogingen gelden vanaf 1 december, die voor de Sapporo’s en de Galants vanaf 22 december. Voor de duurdere modellen werken deze prijs verhogingen extra onvoordelig uit, om dat ze vanaf 22.000 gulden in het hogere tarief van 22 percent vallen. De Galant-turbo diesel kost dus straks op 23.495,- inplaats van de tot nu toe geldende prijs van 21.745,-. De goed koopste Colt, de EL 1200, kost 12.495,- inplaats van 11.995,-. Bij zomerbanden is onvoldoende druk al zeer nadelig; bij winterhanden kan dit nadeel in direct gevaar omslaan. Een verhoogde druk daarentegen, verbetert de bedrijfszekerheid van de band. Daarom dus bij winterhanden geen lagere druk, maar juist een iets hogere spanning. Op die manier wordt ook de levensduur van de winterband verlengd. Een 9 ef dep- In het algemeen moet er altijd een hecht contact zijn tussen weg dek. Voor dit contact zorgen de zoge noemde profielbltjkken. Voor het hecht vermogen van deze blokken is het be langrijk, dat het rubber een zekere weekheid bezit. Bij een bepaalde graad van „weekheid” hecht het rubber zich beter vast aan de ondergrond, waardoor de benodigde weerstand ontstaat. Rub ber heeft echter de eigenschap, dat het bij kou harder wordt. Bij de vervaardi ging van winterhanden is rekening ge houden met deze eigenschap. Om te voorkomen, dat de profielblokken van winterhanden in koude omstandigheden te hard worden en daarmee onvol doende greep krijgen op een gladde on dergrond is het rubber van deze ban den als het ware extra week gemaakt. Wie op een feestje filmt en daarbij filmzonnen gebruikt, kan beter een tak- tisch truukje toepassen. Door al het licht is de aandacht van de aanwezigen van het publiek teveel bij de camera en niet bij het feestje zelf. Men doet dan de eerste minuten alsof men filmt. Pas wan neer de feeststemming de aandacht van de filmer heeft afgeleid, stopt men een cassette in de camera om de werkelijke opnamen te beginnen. Vele automobilisten menen dat winterhanden met minder spanning toe kunnen, zodat ze een breder loopvlak krijgen en daarmee een beter contact met het wegdek. Het tegendeel is waar: winterhanden behoren zelfs een enigzins hogere spanning te hebben dan vergelijkbare zomerbanden. Die hogere spanning kan oplopen tot plus 2 bar. Waarom is dit eigenlijk nodig? De filmgroep Close-Up houdt op dins dag 16 december haar jaarlijkse vakan tiefilmwedstrijd in het clublokaal in het Kerkelijk Centrum, Ramplaan 108, Haarlem-0verveen 20.15 uur. Amateur- filmers die hiervoor belangstelling heb ben, kunnen vrijblijvend komen kijken en kennis maken met het clubleven van Close-Up. Inlichtingen bij de secretaris: K. Brouwer, telefoon 023-240480. Bij gebruik van een filmzon denkt men er steeds aan dat het daglichtfilter in de camera wordt uitgeschakeld. Som mige filmlampen die geen eigen koeling hebben, kunnen erg heet Worden. Zo’n lichtbron houdt men uit de buurt van de camera omdat deze kostbaar te repare ren schade kan oplopen door de hitte. Een filmzon geeft een felle bundel wit licht. Dit licht is prima geschikt voor de moderne super-8 kunstlichtfilms, maar de bundel is tè gericht. Heeft men een wit plafond in huis, dan richt men de filmzon op het plafond om het licht te verstrooien. Gelijkmatiger verdeeld licht krijgt men ook door eert paraplu van binnen met witte of zilverkleurige autolak te bespuiten en de zon in de paraplu te richten. - fie die nog niet geheel uit de taboesfeer is. Aan de orde komen zakén als appara tuur, verlichting en belichting, regie en omgeving. Bij opvolging van de tips kan men stellig tot esthetische naaktfoto’s komèn. Prijs 10,90. Flitstechniek in de praktijk van Peter Charpentier is een nogal technische pa perback voor de amateur die uitgebreid met flitsmogelijkheden wil experimente ren. De materie bestrijkt de hele scala van technieken, van de eenvoudige re- 1 portageflitser tot de meest professionele flitsapparatuur. De schrijver gaat uit voerig in op de diverse toepassingen, zoals reportage, studio, macro, achter- grondprojectie, portret en diaduplica- ten. Met daarbij uiteraard de veelheid van hulpmiddelen en accessoires. De deskundige instructie wordt onder steund door 120 afbeeldingen in kleur en zwart-wit. Prijs 36,50. MO X Volgens de fabriek is de reden van deze verhoging de forse stijging van de koers van de yen, die sinds eind juli met vijf tien percent steeg. De importeur had tegen de geldende yen-koers in juli een groot aantal nieuwe Galant- en Sapporo modellen ingekocht, in de verwachting dat men daarmee nog minstens een half jaar vooruit kon. De snel stijgende ver koop tamelijk uniek binnen het totale marktbeeld gooide deze verwachting echtec omver. Nu de aangekochte voor raad bijna geheel is afgeleverd, zal voor de tweede serie aangekochte wagens sneller dan verwacht de nieuwe yen- koers moeten worden doorberekend. Verkrijgbaar bij slijterij en wijnhandel. Import en distributie DEUJWt tel. 015-569324* Alfa Romeo is sinds kort weer met e,en zes-cilindermotor op de markt gekomen. Compositie in de kleurenfotografie van Wim Noordhoek is een boek voor de gevorderde amateur die de fotografie wil verheffen van registratie- naar ex pressiemiddel. Dat begint met actief en intens zien. Hoe je dan kunt vormgeven met licht en kleur beschrijft de auteur aan de hand van vele praktijkvoorbeel den op hoog niveau. Begrippen als vorm, lijn,, ritme, parallellisme, structuur, for maat, contrast krijgen inhoud als ele menten om tot een optimaal resultaat te komen. De amateur die de instructieve stof van dit boek aandachtig verwerkt en tot ee'n markant deel van zijn fotogra fische wezen maakt, gaat ongetwijfeld foto’s maken die op het peil van kunst werken komen te liggen. Dat Noordhoek behalve fotograaf ook schilder is, is hier aan uiteraard niet vreemd. Het boek is Superieure Fine Champagne Jarenlang gerijpt op eike houten fusten in de kelders van het beroemde huis Godet. Met een eigen karakter. Evenwichtig, warm en geurig. Kenners weten ’t te onderscheiden. geïllustreerd met 175 kleurenfoto’s. Prijs 200 objectieventips van Emile Voogel en Peter Keyzer is weer eeh uitgave in de handige pocketreeks. Na een algemene inleiding geven de schrijvers bondige adviezen over het werken met alle objec tieven van fisheye tot supertele, van ma cro tot zoom. Zestig illustraties in kleur en zwart-wit. Prijs 10,90. Deze maand gaan de prijzen van alle Mitsubishi-personenwagens omhoog met vtjf tot maximaal negen percent. De Haarlemse Amateur-Fotografen Vereniging houdt een tentoonstelling in de expositieruimte van de Janskliniek, Ridderstraat 32 te Haarlem. Het werk is te bezichtigen dagelijks, dus ook zater dag en zondag, maar niet op donderdag, van 16 tot 20 uur. Tot en met zondag 4 januari. Toegang vrij. Bij Elsevier Focus verschenen weer verscheidene fotoboeken: Mazda heeft onlangs in ons land een vernieuwd 626-programma geïntroduceerd. Dit programma bestaat thans uit een vierdeurs sedan en tweedeurs hardtopuitvoe- ringen, met naar keuze een 1,6 liter of een 2 liter motor. De vernieuwingen in deze serie die sinds begin 1979 in ons land verkrijgbaar is spitsen zich toe op een meer robuuste vormgeving, beschermstrips op de flanken en onder meer een nieuwe achter lichtpartij, met daarin opgenomen een mistachterlicht. Ook het interieur werd aangepast. De DX-uitvoering heeft enige extra’s, zoals hogedruksproeiers om de halogeen koplampen schoon te spoelen, elektrische bedienbare ruiten en een ontgrendeling van binnenuit van kofferdeksel en tankdop. De prijzen variëren van ruim zeventien mille voor de vierdeurs 1600 DX sedan, tot bijna twintig mille voor de 2000 SDX hardtop. Op de foto de 2000 SDX sedan 'uit de vernieuwde 626-serie. 'z/ 701 I-*•

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13