Spanning verder toegenomen Weer rellen in West-Berlijn Denen eisen oliecontract van reder op EG-lening van Leger Habre verdreven uit hoofdstad Tsjaad Nobelprijs voor heel Latijns-Amerika drie miljard voor Italië I 4 8 Troepen Tanzania voorlopig niet Proces in Peking weg uit Oeganda opnieuw verdaagd Esquivel na toekenning op bezoek in Alkmaar: 1 Conferentie over mensenrechten voorgesteld VN veroordelen politiek Israel pi ,un Parijs boos over interventie Libië 55 I 2 DINSDAG 1 6 DECEMBER 1980 BINNEN- EN BUITENLAND 3S (Van onze redactie buitenland) BELFAST. In de Maze-gevange- nis in het Noordierse Belfast zijn giste ren nóg eens 24 leden van het verbo den Ierse Republikeinse Leger (IRA) in hongerstaking gegaan. id H? p« Li In Noord-Ierland al 42 hongerstakers (Door Feico Houweling) (Van onze redactie buitenland) Obote I iff M Zij doelden daarmee op het feit dat de stad in 62 na Christus ook al een keer door een aardbeving werd verwoest en 17 jaar later door een uitbarsting van de Vesuvius onder lava werd bedolven. De Denen hebben spijt en willen hun Noordzeebodem terug van de rijke reder A. P. Möller aan wie achttien jaar geleden voor een halve eeuw lang het alleenrecht werd gegeven naar olie en gas te zoeken in het Deense deel van de zee. (Van onze redactie buitenland) MADRID. De Verenigde Staten, Canada en Spanje hebben gisteren op de Europese Veiligheidsconferentie in Madrid de 35 deelnemende landen voorgesteld een specia le conferentie te houden, waarop deskundigen uit Oost en West zich zullen buigen over mensenrechten. In het voor stel wordt over tijd en plaats van zo’n conferentie niet gesproken, maar wel wordt gezegd dat de bijeenkomst niet langer dan vier tot zes weken zou mogen duren en zou moeten eindigen met aanbevelingen aan de regeringen van de deelnemende landen. Volgens Westerse afgevaardigden maakt het voorstel weinig kans te worden aanvaard door de Sovjet-Unie en de andere Oostbloklanden. Op de conferentie in Madrid moeten alle voorstellen met unanieme stemmen worden aanvaard. De Verenigde Staten hebben gisteren in Madrid verder verklaard dat een Russische inval- in Polen een eind zou maken aan de basis voor Europese veiligheid en samen werking. „Iedere staat moet de vrijheid hebben te beslis sen over zijn eigen toekomst”, aldus de Amerikaanse afgevaardigde Zimmerman. ;r, u dus rbin- ten id ik jriek d de III wer- 1986, dat rden t de Ik n H. dat /am. 586, we op latst pier iien- lijkt teld oals mze inst i. Er zon- róór indt sval iale m... len- ilijk niet om- zèlf de ;ne- sch i de lun tjes eie, ich- jm- nd. aar riij- ka- im- len, aen aar en, llu- aen de- i. 10t ile- m- tut jr” le- 0,5 de iig tot als mt di en an ik an n” iet dt *n ?n ?n Jr, ot er n- er •r- nt ri jt ie >e r- al is •s ft 1- i- .e n P n 9 n 0 L t 1 I heid juist iets agressiefs is, in de betekenis van krachtig; de aanhouder wint, zoiets. En dat werkt”. Kort voordat bekend werd gemaakt dat Esquivel de prijs zou krijgen, had de Argentijnse regering net een wet ingediend die Argentijnse winnaars van Nobelprijzen zou verzekeren van een jaarlijkse staatstoelage van forse omvang. Is Esquivel niet bang dat hij zodoende wordt ingepakt? „Tja, over die toelage is tot op heden niets meer Vernomen. Als we er ooit een cent van zien, wordt hij in ons werk gestoken. Dat is meteen weer een manier om aandacht voor het werk te trekken. Berichten als zou ik een dergelijke toelage geweigerd hebben (zoals in een Nederlandse krant is gemeld, red.), zijn onjuist. Als ze me geld willen geven, zal ik het met plezier in ontvangst nemen”. Hoewel junta, kranten en verschillende maatschappe lijke groeperingen nogal zuur op de onderscheiding van hun landgenoot hebben gereageerd („Het had meer weg van de Nobelprijs voor de oorlog”, zei Esquivel daar over), is de ware betekenis ervan bij de bevolking goed doorgedrongen. „Dat er weinig positieve reacties uit eigen land naar buiten kwamen, komt doordat wij de publiciteitsorganen niet in de hand hebben. De werkelij ke reactie was anders. Kort nadat ik een telegram had ontvangen, ging ik naar een eethuisje, dat vol zat met arbeiders. Zodra ik binnenkwam, stonden ze spontaan op en klapten in hun handen. Ik kwam aan eten niet meer toe. Ik heb alle servetjes van handtekeningen moeten voorzien. Door het volk zelf is het bericht met enorme blijdschap ontvangen”. In West-Berlijn is het gisteravond opnieuw tot ongeregeldheden gekomen toen de politie in actie kwam tegen 3000 demonstranten die protesteerden tegen recente maatregelen tegen krakers. Het was de derde maal dat tot gevechten kwam sinds de politie afgelopen vrijdag tegen bezetters van kraakpanden was opgetreden. (Van onze redactie buitenland) PARIJS-KOUSSERI. De door Libië gesteunde troepen van president Wueddei van Tsjaad zijn er gisteren in geslaag de gehele hoofdstad N’Djame na te veroveren. Het leger van oud-minister van Defensie Habre werd in de loop van de dag uit zijn laatste stellingen in de hoofdstad verdre ven. Habre zelf is volgens welingelichte kringen gevlucht naar het buurland Ka meroen en vervolgens vertrokken naar de hoofdstad Lomé van het Afrikaanse kust- staatje Togo. Daar wil Habre volgens die zelfde bronnen alsnog de vredesovereen komst tekenen die al op 28 november werd getekend door president Wueddei en de staatshoofden van Togo, Kongo, Gui nee en Benin. Enkele jaren geleden steunde Libië het islamitische opstandelingenleger van Ha bre, dat vanuit het noorden aanvallen deed op het christelijke en animitische (natuür- godsdiensten) zuiden van presi dent Malloum. Begin dit jaar break in Tsjaad een hevige burgeroorlog uit, waar in Libië zijn steun aan Habre introk en de zuideijke legers bevoordeelde. Achter grond van deze wijziging in het Libische beleid, zou de annexatie van Noord- Tsjaads grondgebied door Libië zijn, wel ke niet door Habre werd getolereerd. Volgens president Wueddei levert Libië alleen militaire adviseurs, maar de Franse regering heeft in het afgelopen weekeinde al krachtig gewaarschuwd tegen wat men noemt „de buitenlandse militaire inter ventie in Tsjaad”. Parijs drong aan op een regeling die zou moeten worden getroffen via de Organisatie voor Afrikaanse Een heid en liet doorschemeren dat een Frans militair ingrijpen ten gunste van Habre niet is uitgesloten. PEKING (AFP, DPA, UPI). Het pro ces tegen de zogenoemde Bende van Vier en de Kliek van Lin Piao in Peking ligt sinds zaterdag stil. Alleen de weduwe van Mao moet nog worden verhoord, maar het is niet duidelijk wanneer zij opnieuw voor de rechters moet verschijnen. Vrijdag werd zij door wachters uit de rechtszaal geleid na een felle woordenwis seling met de rechters en een getuige. Zaterdag is het verhoor van Wang Hong- wen en Zhang Chunquio afgesloten. Het onderzoek inzake de overige verdachten was al eerder voltooid. Nadat vandaag opnieuw werd meegedeeld dat de zitting was verdaagd, meldde het in Hong Kong verschijnende pro-communistische blad Ta Kung Pao dat het proces morgen zal worden hervat. (Van onze redactie buitenland) KAMPALA. Oeganda zal in de nabije toekomst de aanwezigheid van een Tanza- niaanse troepenmacht nog nodig hebben. Dit zei de nieuwe president van Oeganda, Milton Obote, gisteren na zijn beëdiging. In een toespraak riep Obote op tot verzoe ning en eensgezinde wederopbouw. De nieuwe Oegandese president heeft gisteren een eerste groep ministers be noemd en Paulo Moewanga aangewezen als vice-president. Moewanga was voorzit ter van de militaire commissie, die Oegan da bestuurde na de coup tegen president Binaisa in mei van dit jaar. Hij heeft zich steeds ingespannen voor een terugkeer van Obote, die van 1962 tot 1971 president van Oeganda was. Ex-president Binaisa is gisteren op last van Obote vrijgelaten. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De Algemene Vergade ring van de VN heeft gisteren met grote meerderheid een aantal resoluties aange nomen waarin krachtig kritiek wordt ge leverd op het Israëlische beleid ten aan zien van het Midden-Oosten-conflict. In een van de resoluties vraagt de Algemene Vergadering aan de Veiligheidsraad, sancties te overwegen tegen Israel. De kans dat de Veiligheidsraad sancties neemt is echter miniem, omdat de VS vrijwel zeker hun veto daarover zullen uitspreken. In een van de resoluties, die in feite slechts aanbevelingen zijn, wordt „de vol ledige en onvoorwaardelijke terugtrek king van de Israëlische troepen uit alle Palestijnse en Arabische gebieden” ge vraagd. Deze resolutie werd aangenomen met 98 tegen 16 stemmen bij 32 onthou dingen. In een andere resolutie wordt Israel „in de krachtigste bewoordingen” veroor deeld omdat het via een wet Jeruzalem heeft uitgeroepen tot zijn ondeelbare, eeu wige hoofdstad. Overigens heeft de Israëlische minister van Godsdienstzaken Sjaron Aboe-Hat- zeira, die door de justitie wordt verdacht van omkoperij, gezegd dat hij geen beroep zal doen op onschendbaarheid. Dat bete kent dat hij terecht zal kunnen staan. Aboe-Hatzeira zegt dat hij onschuldig is. BRUSSEL. De EG-ministers van Fi nanciën zijn gisteren in Brussel akkoord gegaan met leningen van in totaal bijna drie miljard gulden aan het door een aardbeving getroffen Italië. Het Neder landse aandeel in de leningen is ongeveer 40 miljoen gulden. De EG-ministers stem den voorts in met een gift van 110 miljoen gulden aan Italië. Hieraan draagt Neder land ongeveer acht miljoen gulden bij. De gift is bestemd voor voorlopige huisves ting van de slachtoffers, voedselhulp en transport. De schade in het rampgebied bedraagt volgens opgave van Italië onge veer 24 miljard gulden. Intussen hebben experts vastgesteld dat de aardbeving aanzienlijke schade heeft aangericht in Pompei, de beroemde Ro meinse stad aan de Golf van Napels waar zich een groot aantal zeer waardevolle Romeinse bouwwerken en andere cul tuurschatten bevindt. Beroemde plaatsen in Pompei, zoals het huis van Siricus, de straat met het overhangende balkom en de hele Via de Nola zijn zwaar getroffen. Achter sommige ingangen liggen nog slechts puinhopen die nooit meer te her stellen zijn. „Pompei sterft nogmaals”, zeiden vaklieden die de schade opnamen. leden van de paramilitaire organisatie Ulster Defen ce Association (UDA), in hongerstatdng. Zowel de IRA-leden als de UDA-leden eisen erkenning als politieke gevangene. De Britse autoriteiten weigeren die echter. Een van de hongerstakers, de 26-jarige Sean McKenna, loopt het gevaar blind te worden als gevolg van vitaminegebrek. Hij heeft moeite met spreken en herkende gisteren nauwelijks zijn moe der die nu toestemming heeft gekregen hem eenmaal per week te bezoeken. Volgens zijn broer heeft McKenna niet lang, meer te leven. Nu het aantal hongerstakers verder is uitgebreid, is de spanning in Noord-Ierland opnieuw toegenomen. Alle politieverloven zijn ingetrokken met het oog op mogelijke gewelddadigheden bij demonstraties. Möller was in 1962 een van de zeer weinige optimisten over de olie- en aardgasreserves van Denemarken. Dertig jaar lang was vergeefs gezocht naar brandstoffen en toen in 1962 Möï- ler voor een redelijke prijs het alleen recht vroeg, was de regering in Kopen hagen bereid dit te geven. Het duurde echter niet lang voordat de reder olie en gas vond. Weliswaar niet in zulke grote hoeveelheden als in Groningen, Noorwegen of Engeland, maar toch in behoorlijke velden. Toen in het begin van de jaren zeventig de olie- en gasprijzen sterk begonnen te stijgen, richtte de Deense regering haar ogen opnieuw op Möller, die in middels een olie-consortium had ge vormd waarin de onderneming zelf 30 procent belang had, Shell 40 procent, Chevron 15 procent en Texaco 15 pro cent. Danish Underground Consorti um werd de naam van deze maat schappij die in een uiterst rustig tem po de zeebodem ging onderzoeken. De regering in Kopenhagen kwam ech ter zwaar onder druk te staan door de steeds hogere energieprijzen en vroeg Möller daarom verscheidene malen sneller te zoeken naar delfstoffen. De reder was daartoe niet bereid, maar wilde wel praten over zijn overeen komst met de Deense staat, die inmid dels al „het contract van de eeuw” werd genoemd. Vier jaar geleden kwam men overeen dat de gebieden die nog niet waren onderzocht, zouden worden teruggegeven aan de overheid in de periode tot 1990. In die vier jaren maakte Denemarken tal van kabinetscrises mee en steeg het tekort op de betalingsbalans tot een duizelingwekkende hoogte, voorna melijk als gevolg van de hoge import- prijzen van energie. En dat terwijl landen als Nederland, Groot-Brittan- nië en Noorwegen schatten verdien den en verdienèn aan de verkoop van hun gas en olie. Vorig jaar kwam een minderheidskabinet van sociaal-de- mocraten onder leiding van premier Anker Jorgensen aan het bewind, ge steund door twee linkse partijen. Aan het eind van dat jaar liet Jörgensen blijken hoezeer het hem ernst was met de voornemens meer baten uit de Noordzeebrandstoffen te krijgen, door een nieuw ministerie op te rich ten dai zich onder leiding van „angry young man” Poul Nielsen moest gaan bezighouden met energiezaken. Vrij wel onmiddellijk legde Nielsen een voorstel aan Möller voor, dat inhield dat alle niet-onderzochte delen van de Noordzeebodem binnen vier jaar moesten worden teruggegeven aan de regering. Bovendien werd van Möller geëist dat hij zou mee werken aan een pijplei- dingproject, intensiever zou gaan zoe ken naar olie en gas en dat de staat het recht zou krijgen 40 procent van alle gevonden olie aan te kopen. Binnen de sociaal-democratische partij gingen inmiddels stemmen op ten gunste van nationalisatie van de gehele olie-indu- strie om verdubbeling van de belas ting op de winst (nu nog 40 procent. In Noorwegen is dat bijvoorbeeld 80) uit verkoop. Tien maanden werd vergeefs onderhan deld tot in het afgelopen weekeinde Jörgensen liet blijken het welletjes te vinden en een nationaliseringsplan aankondigde dat volgende maand bij het parlement zal worden ingediend. Een woedende Möller reageerde on middellijk met de aankondiging dat hij de regering wegens contractbreuk zou aanklagen. Bovendien dreigden de vier behoudende oppositiepartijen in het parlement een verzoek tot het houden van nieuwe algemene verkie zingen te zullen indienen. Dit laatste plan zal het vermoedelijk niet halen, want de vier hebben slechts 55 zetels, wat vijf zetels te weinig is om zo’n verzoek te kunnen indienen. Of de nationalisering het haalt of niet, zeker is dat A. P. Möller en zijn consor tium een fikse stap terug zullen moe ten doen De Deense staat zal meer greep krijgen op de vijf veelbelovende olie- en gasvelden. Op dit moment wordt verwacht dat de olievoorraden tussen eenderde en de helft van de Deense oliebehoefte over een periode van een kwart eeuw zullen kunnen voldoen. De gasvoorraad zou rond dertig procent van de binnenlandse behoefte kunnen gaan dekken vanaf 1984. Voor de Deense regering vormen deze vooruitzichten vrijwel de enige oplossing voor de reeks van economi sche en politieke crises die het land nu al tien jaar lang plagen. (Door Kees Tops) ALKMAAR. De Nobelprijs voor de Vrede 1980, die vorige week woensdag in Oslo werd uitgereikt aan de Argentijnse beeldhouwer, archi tect en vrijheidsstrijder Adolfo Perez Esquivel, is in wezen toegekend aan het geweldloos verzet in geheel Latijns Amerika. Dit zei Esquivel gistermiddag op een persconferentie in Alkmaar De bevrijdingsbewegingen in de verschillende Latjjnsamerikaanse landen ervaren de toekenning van de prijs aan Esquivel als een grote stimulans om hun werk voort te zetten, zo bleek bij deze gelegenheid. De Nobelprijswinnaar bracht een kort bezoek aan ons land, onder meer om het zogeheten Ploegschaarfonds officieel te installeren. Met dit fonds wil de internationale kerkelijke vredesbeweging Church and Peace onderzoe ken hoe oorlogsindustrie zonder verlies van werkgele genheid kan worden omgezet in vredesindustrie. Tevens zijn de in te zamelen gelden bestemd voor voorlichting over geweldloze actie in geval van onderdrukking. Esqui vel is medeoprichter en adviseur van het fonds. Erevoor zitters zijn de Braziliaanse aartsbisschop Dom Helder Camara en de Franse dominee Jean Lasserre. De 58-jarige Esquivel, sinds 1974 algemeen secretaris van de Servicio Paz y Justicia (Hulp, Vrede en Gerechtig heid) een oecumenische bevrijdingsbeweging, geves tigd in Buenos Aires kreeg de Nobelprijs „wegens zijn geweldloze strijd voor de rechten van de mens in een situatie die wordt gekenmerkt door terreur”. Gevraagd Minister Van der Klaauw Nederland blijft Suriname ondanks „zorg” steunen (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Hoewel de ontwikkelin gen in Suriname de Nederlandse regering met zorg vervullen, acht zij in de gegeven „buitengewone en moeilijke omstandighe den” de bedoelingen van de huidige rege ring Chin A Sen nog steeds de beste garantie voor een terugkeer naar demo cratische verhoudingen in Suriname. Dit blijkt uit een nota over het Neder lands beleid met betrekking tot Suriname, die gisteren aan de Tweede Kamer is aangeboden. In de nota constateert minis ter Van der Klaaqw weliswaar dat zich in Suriname ontwikkelingen hebben voorge daan „die wijzen op een mogelijke verde re afbrokkeling van de rechtsstaat”, maar toont bereidheid de huidige Surinaamse regering te steunen. De steun die de Nederlandse regering „gezien het vertrouwen in de regering Chin A Sen” geeft komt onder meer tot uitdrukking in de bereidheid het urgentie programma van de Surinaamse regering te steunen, waarvoor 500 miljoen gulden is gereserveerd door de Commissie Ont wikkelingssamenwerking Nederland-Su riname (CONS). Bovendien heeft de Ne derlandse regering positief gereageerd op het Surinaamse verzoek het verblijf te verlengen van de militaire missie die is verbonden aan de Nederlandse ambassa de in Paramaribo. In Suriname is gisteren de samenstel ling van de Nationale Assemblée, het insti tuut dat in de plaats komt van het parle ment, bekend gemaakt. Volgens het Suri naams Nieuwsagentschap zal de Assem blée bestaan uit 25 leden en een zittings duur van twee jaar krijgen. De Assemblée is samengesteld uit vertegenwoordigers van vakcentrales en volkscomités (elk 4 leden), godsdienstige gemeenschappen, vrouwenorganisaties en landbouworgani saties (elk 3 leden) en jongerenorganisa ties, het bedrijfsleven, culturele organisa ties en een vertegenwoordiging binnen land (elk 2 leden). Vanuit Paramaribo vertrok gisteren verder een delegatie naar Havanna om het jaarlijkse congres van de Cubaanse communistische partij bij te wonen. of deze motivatie een veroordeling van de Argentijnse junta inhoudt, zei hij: „Nee. Onze organisatie werkt niet alleen voor het Argentijnse volk. Wij staan in dienst van het gehele continent. De prijs kan dus niet worden opgevat als een oordeel over het regime in één land. De prijs moet worden opgevat als blijk van waardering voor alle bewegingen die in Latijns Amerika opkomen voor de rechten van de mens”. Wat het praktische effect van de toekenning betreft, zei Esquivel: „Het is niet zo, dat ónze activiteiten er in die zin gemakkelijker op worden doordat zij min of meer zouden worden gelegaliseerd, want we hebben altijd volkomen openlijk gewerkt zelfs in moeilijke situaties. Feit is, dat de junta niet blij is met de prijs. Voor ons is dat een aansporing om gewoon door te gaan met het zoeken van alternatieven voor een situatie waarin mensen worden onderdrukt. Vrede moet de vrucht zijn van gerechtig heid. Onrechtmatige structuren moeten worden overwonnen”. Volgens twee Brazilianen en een Chileen die in hun land vergelijkbaar werk verrichten en die eveneens op de persconferentie aanwezig waren, is het effect dat de toekenning van de prijs aan Esquivel heeft zeer groot. José Alamiro, secretaris van een Braziliaanse vredesbe weging: „Dat Adolfo de prjjs heeft gekregen, is erg belangrijk. Het helpt structuren te scheppen die stabiel zijn”. En zijn landgenoot Joao Breno: „Wat vooral helpt, is de manier waarop Adolfo geweldloosheid uitdraagt. Als je dat woord op zich bij ons laat vallen, geven ze geen sjoege. Geweldloosheid betekent voor hen: wachten tot je in elkaar geslagen wordt. Wij zeggen nu dat geweldloos- Zij deden dit uit solidariteit met zeven andere gevangen IRA-leden die al vijftig dagen weigeren voedsel tot zich te nemen. In totaal zijn nu in Noord- Ierland al 42 gevangenen in hongerstaking. Drie van hen zijn vrouwelijke IRA-leden, die twee weken geleden in de gevangenis van Armagh met hun actie begonnen. Ook zijn acht protestanten,

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3