Produktie Van Gelder rond I kerstdagen op laag pitje opvang en onderdak Brandweer Ambtsketen bleef thuis Velsen biedt vijf Chileense gezinnen Scholieren helpen straatkinderen in Colombia Deze week bij de melkman: f P Video-apparatuur gestolen uit de Johannes-Mavo dinsdag h i 4 16 DECEMBER 19 80 Werktijdverkorting voor Velsense vestiging ook in 1981 mogelijk I Kerngroep garandeert deskundige begeleiding Opvang Voorbeeld” IJMOND 1 8 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het Velsense gemeentebestuur maakt ernst met het vluchtelingenbeleid zoals eerder dit jaar door de gemeenteraad uitge stippeld. Voor vijf Chileense gezinnen werd of wordt op korte termijn woonruimte vrijgemaakt in IJmuiden-West. Een gezin betrok al in oktober een woning aan de Scheiberglaan. Voor dezelfde groep komen nog deze maand flatwoningen beschikbaar aan de Bellatrix- straat en de Orionweg. In IJmuiden-West wordt naar verwacht direct na de jaarwisseling ook voor nog twee Chileense gezinnen woonruim te vrijgemaakt. r door 'Jeroen Smit Heeft u tips of berichten? Bel dan nummer: 02550- 15389 OCTOPUS I LINGERIE (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De werktijdver korting (wtv) bij Van Gelder Pa pier in Velsen zal hoofdzakelijk rond de kerstdagen geconcen treerd worden. De witpapierma- chines (pm 51 en 52) worden dan buiten bedrijf gesteld, terwijl de krantenpapiermachine (pm 21) de jaarlijkse onderhoudsbeurt krijgt. De raad van bestuur van Van Gelder acht het niet uitgeslo ten dat er in 1981 opnieuw een wtv aangevraagd zal moeten wor den. De slechte situatie op de wit papiermarkt stemt zowel de Van Gelder-top als de vakbondenui- termate somber. Volgens FNV- bestuurder Wil Wemmers valt er een keihard gevecht om het be houd van Van Gelder in Velsen te verwachten. /•o K - Hl 1 I (ADVERTENTIE) De gemeente Velsen werd voor comple te opvang van de groep benaderd door het ministerie van CRM. Bij toewijzing van een woning was van toepassing de lande lijke 5-procentsregeling die voorziet in op neming van onder meer rijksgenoten en vluchtelingen. Bij nieuwbouw moet dit percentage beschikbaar worden gehou den voor deze „bijzondere groepen”. Voor Velsen gaat dat slechts op in indirecte zin. Daar wordt woonruimte benut die vrij komt bij voltooiing van de nieuwbouw in Oud-IJmuiden (134 woningen). De betrokken gezinnen arriveerden be gin dit jaar in ons land. Woonadres is voor de resterende vier familiegroepen het op vangcentrum Bella Vista in Bergen. zinnen, onmisbaar voor een verantwoorde opvang. Taalcursussen worden opgezet en ook praktische zaken als inrichting van de woning, (schilderen en behangen) lig gen vast in het takenpakket. Uit een gebouwtje van de Heide Maat schappij in het recreatiegebied Spaarn- woude is in het weekend een copieerma- chine gestolen. laan in Driehuis, zijn zondagnacht een kleurentelevisie, een videorecorder en tien videobanden gestolen. De toegang tot het schoolgebouw is verschaft door een ruit van het magazijn stuk te slaan. ier- aag iele :on- i de lige de het i de ruk het ben cbe- ring de leid ijke ling De pm 51 is al op 5 december buiten bedrijf gesteld en zal pas begin januari weer gaan draaien. De pm 52 wordt vlak voor de kerstdagen stopgezet en blijft tot 5 januari buiten bedrijf. Daarmee komt de produktie van witpapier geheel stil te lig gen. Hetzelfde zal gebeuren met de pro- duktie van krantenpapier. Deze geschied de tot voor kort op twee machines, de pm 18 en de pm 21. Inmiddels is de pm defini tief stilgezet en de pm 21 zal rond de Kerst een uitgebreide onderhoudsbeurt onder gaan. Over het beleid dat door de Van Gelder- top gevoerd wordt, is de Industriebond FNV-bestuurder Wil Wemmers (foto rechts). Het Van Gelder-terrein wordt nu al door diverse maatschappijen (waaronder Union Oil) gebruikt voor overslag- en offs- hore-actlviteiten. (foto links). ■fr Rollen papier verdwijnen in het ruim van een aan de Van Gelder-kade afge meerd schip (foto uiterst rechts). Vorige week dinsdag vertrok een vierkoppige delegatie uit Velsen, on der wie burgmeester P. J. Molendijk, naar Sri Lan ka, het vroegere Ceylon. Ze bezoeken daar het plaatsje Galle, waarmee Velsen culturele en socia le banden onderhoudt. In Een dergelijke ontmanteling van Van Gel der kunnen wij absoluut niet aanvaar den”, aldus Wemmers. Het in aanbouw zijnde tehuis voor de straatschoffies in Bogota. dijk het ding dolgraag mee had willen nemen, maar dat hem op het laat ste moment is geadvi seerd de keten toch maar thuis te laten. Een woord voerder van de gemeen te: „Het is de gewoonte dat de ambtsketen in de gemeente blijft”. kunnen school: ei- ict en or ent eft an de in- ev ed en an ;n- iie is- over een adviesaanvraag van de raad van bestuur met betrekking tot de overslag in Velsen. De kade aan het Noordzeekanaal zou volgens de bedrijfstop beter gebruikt kunnen worden voor het laden en lossen van zeeschepen. De COR is in bedekte termen te verstaan gegeven dat een snelle en betere exploitatie van de kades en overslagterreinen noodzaak is. B Winkelcentrum Cronjé 52 H lem Tel 252329 Opneming straks in de Velsense woon- en leefgemeenschap houdt bepaald meer in dan het bieden van huisvesting alleen. Een plaatselijke kerngroep werd eerder dit jaar ingesteld speciaal voor de opvang van vluchtelingen. Daarin zijn vertegen woordigd alle geledingen die direct dan wel indirect met de nieuwkomers te ma ken krijgen. Zitting in de kerngroep hebben mensen van de Velsense Sociale Dienst, het Ge westelijk Arbeidsbureau „IJmond” (ge vestigd in Beverwijk), de sector onderwijs en ook het gemeentelijk Bureau Woon ruimteverdeling. Op persoonlijke titel maakt de IJmuidenaar Koos Kemp deel uit van de kerngroep. De Beverwijkse Lieke Postma heeft voor de Kritische Gemeente IJmond zit ting in de kerngroep en het meer praktijk gerichte Basisteam Zuid-Amerika. De laatste groep stelt zich tot taak het ver trouwd maken van de vluchtelingen met de nieuwe leefsituatie. Lieke postma duidt dit kortweg aan met „inburgeren”. De teamleden adviseren en helpen zelf om praktische problemen het hoofd te bie den. De import-Velsenaar moet in voor ons alledaagse zaken wegwijs gemaakt worden. Gezocht wordt eerst naar gastge- Zaterdag stond in deze rubriek een S bericht over de trouwerij van Hans Peil 8 in Velsen. Daarin was vermeld dat Hans 3 bij de brandweer van Velsen werkt. Dat moet echter de brandweer van Haarlem zijn. De oude ladderwagen waarmee het bruidspaar naar het Velsense stadhuis is vervoerd, werd bemand door collega’s Z van Peil. (Van onze IJmond-redactie) VELSEN. Bij een inbraak in de Johannes-Mavo aan de Nicolaas Beets- hoevenden om bij hen thuis allerlei karweitjes te verrichten, zoals: een stekkertje aanzetten, een klemmende deur afscha ven, een lekkende kraan repareren, een piepende scharnier smeren en ga zo maar door. De leerlin gen hebben zelf gereed schap en het nodige ma teriaal bij zich. de bagage van de burge meester bevonden zich onder meer vijf kilo spel den, die de vrouwen op Sri Lanka gebruiken bij het kantklossen. Niet in gepakt had de burge meester zijn zilveren ambtsketen. Het gerucht gaat dat de heer Molen schrappen. Dat zou volgens Wemmers de doodsteek voor de Velsense vestiging be tekenen. Een woordvoerder van het con cern liet echter weten dat de nieuwbouw nog steeds op het programma staat. Al leen de financiering blijft voor het nood lijdende Van Gelder-concern een levens groot probleem Inmiddels heeft de centrale ondernemingsraad zich gebogen Rond de zeshonderd leerlingen van de eerste voor 1981 niet uitgesloten, een visie die door FNV-bestuurder Wil Wemmers ge deeld wordt. „De Nederlandse papierin dustrie zal de klap misschien wel weer te boven komen, maar zelfs dan zullen we steeds weer geconfronteerd worden met de enorme buitenlanse concurrentie. Met name vanuit Scandinavië vindt er een enorm aanbod van witpapier plaats en dat maakt het er voor Van Gelder niet een voudiger op”, aldus Wemmers die meent dat de crisis waarin Van Gelder thans verkeert wel degelijk structurele ver schijnselen vertoont. „Het verhaal van de raad van bestuur dat er medio 1981 wel weer een herstel zal komen, klopt niet. Daarvoor is de concurrentie veel te groot”. en tweede klassen gaan komende donderdag 18 december en vrijdag 19 december op pad voor de collecte. Ze zwermen dan uit over Velsen, Haarlem, Haarlemmerliede, Heem stede en Hillegom. „Het opgehaalde geld wordt nog deze week aan een vertegenwoordiger van het Rode Kruis overhan digd”, vertelt de heer J. Bruijs, adjunct-directeur van de school en initia tiefnemer van dit alles. Op dezelfde dagen en in dezelfde plaatsen zijn zo’n vierhonderd derde klassers van de MTS be zig met een compleet an dere actie. Ze bezoeken talloze bejaarden, min- der-validen en hulpbe- Lieke Postma zit als KGIJ-vertegen- woordigster ook in de regionale vrijwilli- gersgroep, speciaal gericht op vluchtelin gen afkomstig uit Latijns-Amerika. In Velsen treedt zij voor het lopende werk als coördinatrice op. De aanpak zoals ge volgd in de gemeente Velsen noemt zij „erg constructief en een voorbeeld voor andere gemeenten in Nederland”. Het samenbrengen van de diverse deel taken in een plaatselijke kerngroep geldt voor haar als garantie voor een gerichte en daarmee doeltreffende aanpak. „Velsen legt de verantwoordelijkheid voor een adequaat vluchtelingenbeleid bij de instanties die daarop qua opzet en taakstelling zijn toegesneden. Teveel wordt op dit terrein overgelaten aan goed willende vrijwilligers die op het punt van deskundigheid onvermijdelijk tekort schieten. De gemeente toont zich met die gerichte aanpak een duidelijke voor loper”. De IJmondiale vrijwilligersgroep La tijns-Amerika, kwam in 1978 van de grond op initiatief van de KGIJ. Vanuit dit basis team loopt een politiserend lijntje naar het Latijns-Amerika Collectief tot nu toe uitsluitend actief aan de noordkant van het Noordzeekanaal. Het Collectief biedt politieke ondersteuning in de vorm van acties voor vermiste familieleden en poli tieke gevangenen. Met vestiging in Velsen van de nieuwe groep Chileense vluchtelin gen krijgt daar naar verwacht ook deze politieke kant van het vluchtelingen vraagstuk meer aandacht dan tot nu toe het geval was. Velsen biedt op dit moment al huisves ting aan tien gezinnen van Latijnsameri- kaanse origine. In Velsen-Noord wonen twee families uit Uruguay. In IJmuiden werd eerder al voor een Argentijns en zeven Chileense gezinnen woonruimte vrijgemaakt. Voor snel inburgeren is goed contact met omwonenden een eerste vereiste. Het basisteam wil daarin in een vroeg stadium voorzien. Een kennismakingsbijeenkomst voor Chilenen en de gevestigde bevolking van IJmuiden-West staat bovenaan op het prioriteitenlij stje. De raad van bestuur hoopt met het uit bedrijf nemen van de drie machines de vorming van te grote voorraden tegen te kunnen gaan. Volgens een woordvoerder van het concern zal niet al het personeel tijdens de feestdagen naar huis gestuurd worden. „Het is moeilijk te zeggen hoeveel man er aan de slag blijft, maar een feit is dat er altijd werk valt te doen en dan denk ik vooral aan het onderhoud”, aldus een woordvoerder. Gezien de slechte situatie op de witpapiermarkt acht de raad van bestuur een hernieuwde wtv-aanvraag Bij de Industriebond bestaat de angst dat de raad van bestuur de voor Velsen geplande nieuwbouw van een energiecen trale (kosten 35 miljoen gulden) zal „Gamines” worden ze genoemd, de straatkinde ren van Bogota, de hoofdstad van het Zuida- merikaanse land Colom bia. De schoffies hebben nauwelijks behoorlijk te eten, krijgen weinig of geen medische verzor ging en houden zich staande met stelen. Het Rode Kruis is in Bogotó bezig met de bouw van een tehuis voor een aan tal van deze kinderen. Om het Rode Kruis daar bij geldelijk te steunen, houden leerlingen van de IJmond-MTS in Sant- poort-Noord een grote in zamelingsactie. FNV bepaald niet te spreken. Wemmers meent dat de raad van bestuur „de kren ten uit de pap” gehaald heeft met alle vervelende gevolgen van dien voor diver se sectoren van het concern. „De activitei ten die wel lonend zijn, worden losgekop peld van het concern en in aparte BV’s ondergebracht. Daardoor komt de schul denlast van Van Gelder terecht op steeds minder schouders die toch al zo weinig kunnen torsen. Het gevolg van deze aan pak is dat de verliesgevende onderdelen straks als een pudding in elkaar zakken. „Op deze manier, met deze acties, pogen leerlin gen en leraren van de IJ- mond-MTS het jaar 1980 zo zinvol mogefijk af te F sluiten”, zegt de heer 8 Brijs. Mensen die meer willen weten, kunnen bellen met de school: 023- i 376821. (ADVERTENTIE) Chileense kinderen op Schiphol wach tend op tijdelijke huisvesting .er gens in Neder land Velsen biedt nog dit jaar aan vier Chileen se gezinnen on derdak. De tota le opvang wordt via een daartoe ingestelde kern groep grondig en gericht aan gepakt

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5