Heemskerkse Stichting Eigen Woningbezit krijgt een ton plus vijftien jaar rente Ledenwerfactie Rode Kruis ter gelegenheid van jubileum op spreidingsbeleid gering Effect Breedweerbebouwing Waar vind ik 'n lekker plekje in de zon? Wie geeft u ’n goed advies over betrouwbare reizen? veilingen beverwijk kort ijmondnieuws Kroon doet na tien jaar uitspraak in geschil met provincie Noord-Holland VELSEN VER ONDER LANDELIJK GEMIDDELDE Kwarteeuw in Slingermuur ESTS ontwerpt kolenterminal op Maasvlakte Schipper IJM-44 medeschuldig bij aanvaring Politie houdt vier verdachten aan wegens roofoverval n Automobilist schept bejaarde Umuidenaar a. f DINSDAG 16 DECEMBER 1980 7 IJMOND 6 Vier maanden ontzegging SCHOLENPLANNING HEEMSKERK Wagons-lits Reizen, Kruisweg 51, Haarlem, Tel. 023-319505. I Wegtracé Wagons-lits Reizen, Kruisweg 51, Haarlem, Tel. 023-319505. I Ook dat weten ze bij Wagons-lits Reizen. (30 reisbureaus in Nederland). Wagons-lits Reizen, als u zéker op reis wilt. Vaste bron (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Vijfentwintig ja- ren heeft het Rode Kruis, afde ling IJmuiden-Velsen, de be schikking over de fraai gelegen boerderij „Slingermuur” aan de Heerenduinweg, bij de Zeeweg. Het interieur kreeg onlangs een fikse opknapbeurt. Het exterieur van deze fraai gerestaureerde boerderij dient zorgvuldig in de oude stijl te worden gehand haafd. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. De afdeling IJmui- den-Velsen van het Nederlandse Rode Kruis viert donderdag avond 18 december het feit dat men nu vijfentwintig jaar - om precies te zijn sinds 10 december 1955 - kan beschikken over de rustieke oude boerderij „Slinger muur” aan de Heerenduinweg als centrum van alle activiteiten. Wagons-lits Reizen natuurlijk. (30 reisbureaus in Nederland). Wagons-lits Reizen, als u zéker op reis wilt. (Van onze Haagse redacteur) HEEMSKERK De Stichting Eigen Woningbezit Noord-Hol land zal door het provinciebe stuur een bedrag van bijna 100.000 gulden krijgen uitge keerd op grond van de Schade- vergoedingsverordening. Bo vendien krijgt de Heemskerkse stichting de rente over een peri ode van vijftien jaar uitgekeerd, berekend aan de hand van ver schillende tariefhoogten in de genoemde periode. De stichting ziet met deze uitspraak van de Kroon een geschil beslecht waarvan de basis vijftien jaar terug is gelegen. Rode Kruis-centrum „Slingermuur". (Van een medewerker) Groente: andijvie 65-245, boerenkool 63- 82, selderij 56-116, breekpeen 30-62, Chine se kool 45-52, knolselderij 37-80, peterselie 85-113, prei 64-98, radijs 27-33, schorsene ren 155, sla 41, uien 38-76, champignons 105-11, gesneden boerenkool 45-62. BEVERWIJK. De noteringen van de Beverwijkse veiling waren woensdag als volgt. Planten: cyclamen 200-750, poinsettia 200, primula 55. Ter afronding: de Verlengde Coentun- nelweg is nog immer niet gerealiseerd. elijk itra- Is er een fam. Vajon- de ntal War ste- Wat ver onder het landelijk gemiddelde ligt is het aantal vaste, niet actieve, maar financieel steunende leden in Velsen. Dat plaatst het bestuur voor veel zorgen, voor al nu, in een economisch bepaald niet rooskleurige tijd. De opbrengst van de jaarlijkse collecte kan zeer wisselvallig zijn. Vaste leden betekent ook een vaste bron van inkomsten. In Velsen zijn het er maar zo’n elfhonderd en dat is 0.7 percent In de veronderstelling dat de Franse trawler achter de IJM-44 langs zou varen, zou de schipper van de IJM-44 de brug van zijn schop enige tijd onbemand heb ben achtergelaten. Na de aanvaring zou hij bovendien in gebreke zijn gebleven het ongeval zo snel mogelijk aan Schevenin- gen Radio en de betreffende autoriteiten door te geven. De l’Espadon zonk in de diepwaterroute en vormde daardoor een ernstige bedreiging voor de scheepvaart. De Raad sprak als zijn oordeel uit dat de schipper door zijn onverantwoordelijk ge drag zijn schip en bemanning in gevaar bracht waardoor mede het zinken van de l’Espadon werd veroorzaakt Ter gelegeneheid van het Slingermuur- jubileum zou men de afdeling zeer kun nen plezieren door dat ledental eens wat op te voeren. Nieuwe leden kunnen zich opgeven - het minimumbedrag is laag gesteld en voor het overige kan men het contributiebedrag zelf bepalen - via tele foonnummer 023-378463 van voorzitter J. Voskamp in Santpoort of via nummer 02550-11939 van de heer Doornenbal in Umuiden. van het ledenbestand in Noord-Holland. Landelijk telt het Rode Kruis een miljoen gezinnen als lid en dat wordt berekend op ongeveer zeven procent. De „Maria Cornelia” kwam op 7 januari van dit jaar op een positie van 40 mijl ten noordwesten van Umuiden in aanvaring met de Franse trawler l’Espadon. Als ge volg daarvan zonk het Franse schip. De bemanning werd aan boord van de IJM-44 genomen. Oorzaak van het geschil was een weg- Daarmee kwam een einde aan de om zwervingen van het Rode Kruis. De afde ling werd ongericht in het eerste jaar van idee” waar het tracé zou moeten komen. De toenmalige minister van volkshuis vesting verbood in augustus van dat jaar verdere voortgang van de bouwactivitei ten. Diens opvolger Bogaers hielp de affaire ruim een jaar later uit de wereld. De bewindsman ontbood het provincie bestuur, de Heemskerkse autoriteiten en de stichting daarvoor in een kasteeltje te Hoenderlo, waar Bogaers met zijn staf wel vaker werkte. ?ing md, sna- .urt- laan ?en- iter- ere- Alle icht Aanvoer: uien 13.000 kilo, prei 20.000 kilo, boerenkool 2000 kilo, knolselderij 7000 kilo. 8 tot kot- nge- van !8,57 $7,22 auw griet char iting rsen 1.701 nu en, vo; ■ay, rch ■ey, lei- ,ot- Bloemen: anjers 20-55, trosanjers 175- 220, Israëlische anjers 15-30, chrysanten 200-360, freesia 20-45, narcissen 15-20; ne- rinen 30-75, babyroos 20-43, tulpen 30-38, wilgenhout 200 (per bos), kerststukjes 200- 300. 16.53, iddel tong mi- Ha- ou- Ro- rer- ns- IJ- rix, irg; en; Jol- $-293, twee abel- 18-52, schol 1 vier ’1-38, 250- I, ha- 1.290, 1.600, it de KW KW i.000, 189 KW .200. IJM .400, Tachtig tot negentig leden maken deel uit van de plaatselijke colonne van het Rode Kruis Korps, goed opgeleide en con stant parate helpers en helpsters die inzet baar zijn voor velerlei taken. Zeker in de IJmond is een calamiteit niet uitgesloten. Deze mensen zijn voorbereid op onmid dellijke hulpverlening. Een wat ander verloop is vastgelegd in het Streekplan Amsterdam-Noordzee- kanaalgebied, dat verleden jaar door Provinciale Staten is aangenomen. Het zogeheten Van Meurs-tracé was een voorgenomen weg die vijftien jaar gele den haaks op de Coentunnelweg had moeten komen. Dit tracé is nu de zogehe ten Groene Zoom in Heemskerk. tracé van de Verlengde Coentunnelweg dat stond aangegeven op een ontwerp- streekplan voor IJmond-Noord. Dit werd in 1962 gepubliceerd, kort nadat de Stichting Eigen Woningbezit van ge meente en provincie toestemming had gekregen ten behoeve van Hoogovens PEN (Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noord-Holland) 216 woningen te gaan bouwen. Op een persconferentie sprak de betrokken gedeputeerde over ..een Wat die ledenwerfactie betreft, het zou voor al die actieve Rode Kruis-leden die donderdagavond bijeen zijn om „een kwart eeuw Slingermuur” te vieren, een stimulans in hun werk betekenen als voorzitter Voskamp in zijn toespraak melding zou kunnen maken van de eerste nieuwe leden die zich dan al zouden heb ben gemeld. IJMUIDEN. De Raad voor de Scheep vaart heeft de schipper van de „Maria Cornelia” IJM-44 voor de tijd van vier maanden de bevoegdheid ontnomen om als kapitein op een zeevissersvaartuig te varen. den nog altijd beheerd door de stichting. Door een ministerieel ingrijpen heeft de stichting geruime tijd op de bewuste plek echter niet kunnen bouwen. Toen de ingreep eind 1973 ongedaan werd gemaakt, is de stichting een procedure gestart teneinde van het provinciebe stuur schadevergoeding te krijgen. Beraamd was een claim van 1,4 mil joen gulden, maar na advies van een hooggeleerde commissie met drie juris ten besloot het College van Gedeputeer de Staten in 1970 een bedrag van 93.000 gulden over te maken. De stichting ging daarmee niet akkoord, maar heeft nu na tien jaar haar gelijk niet gekregen. Voor zitter Steenstra heeft desondanks vrede met de afloop. ning werd afgebroken. Na de restauratie werd het pand in tweeën verpacht, het boerderijgedeelte aan een IJmuidense veehouder en het woonhuis aan de familie Braams. De pachtovereenkomst liep af in 1955 en werd niet verlengd. Het gemeente bestuur zoch naar een nieuwe bestem ming en het afdelingsbestuur van het Ro de Kruis zocht al zo lang naar een eigen onderkomen. De oplossing lag voor de hand. De inrichtingskosten konden wor den betaald na een actie van het Rode Kruis en de gemeente verrichtte de nodige herstelwerkzaamheden aan onder meer het rieten dak. Op 10 december 1955 kon burgemeester mr. M. M. Kwint zijn ope ningstoespraak houden. (Van een onzer verslaggevers) UMOND. Maandagmiddag is een 70- jarige Umuidenaar op een voetgangers- oversteekplaats in de De Noostraat in Umuiden aangereden door een 42-jarige automobilist uit Hillegom. Het slachtoffer is met een diepe hoofd wond en een beenfractuur overgebracht naar het Zeeweg Ziekenhuis. Getuigen van het ongeval wordt verzocht contact op te nemen met de Velsense politie. De Beverwijkse politie hield maandag van’s morgens negen uur tot 's middags drie uur een snelheidscontrole in Zee straat, Plesmanweg en Vondellaan in Be verwijk. In totaal zijn dertig automobilis ten geverbaliseerd. De hoogstgemeten snelheid was 76 kilometer per uur. De Velsense politie hield maandag een 21-jarige Engelsman aan, die in het week end een aanrijding had veroorzaakt in de Kennemerlaan in Umuiden en daarna was doorgereden. Zondagavond werd de auto aangetroffen bij de Westerduinweg. De Engelsman, een opvarende van de TITAN-service, bekende maandag de au to te hebben gestolen. Hij was niet in het bezit van een rijbewijs. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Velsense politie hield maandag in samenwerking met haar col lega’s van Beverwijk en Haarlem, drie Haarlemmers en een Velsenaar aan, die ervan verdacht worden op 9 juli 1979 een gewapende roofoverval te hebben ge pleegd bij een kapsalon aan de Wijk aan Zeeërweg in Umuiden. De verdachten, variërend in de leeftijd van 19 tot 28 jaar, ontkennen bij de roof overval betrokken te zijn geweest. De overvallers, gewapend met een mes en een vuurwapen dwongen de bewoners op de bewuste nacht 18.000 gulden en sieraden aan hen af te staan. De buit heeft de politie niet meer kunnen achterhalen. Daar vergaderen en werken de leden van de Rode Kruis Colonne, de welfare- werksters, het Jeugd Rode Kruis, daar worden de roosters gemaakt voor de EHBO-hulp tijdens sportwedstrijden en manifestaties van allerlei aard en voor de bemanning van de strandposten. Daar wordt nu een nieuwe activiteit voorbereid, namelijk een sport- en spelfestijn voor de Velsense jeugd in de paasvakantie. Er kan in en bij de boerderij bij een calamiteit ook een verzamelplaats voor de gewonden worden ingericht. Hier concentreert zich ook de bemoeienis met de bloedbank in Haarlem (donors). Kortom, de boerderij „Slingermuur” is onmisbaar voor het uit voeren van de veelheid van taken waar het Rode Kruis voor staat. Ook de cursus programma’s worden in dit centrum afge werkt. De welfare-afdeling telt zo’n dertig vrij willigsters, die werken in het Zeeweg Zie kenhuis, maar ook bijvoorbeeld in „De Luchte”. Wat wel eens wordt vergeten is dat zij ook veel patiënten thuis bezoeken om hun bezigheden en ontspanning te verschaffen. De soos in Driehuis, achter de katholieke kerk, is vaste activiteit van de welfarewerksters van wie mevrouw G. Snip-v.d. Zande, die dit alles in goede banen leidt, wel eens met name mag wor den genoemd. Bü het Jeugd Rode Kruis zijn ruim De stichting kwam vervolgens op de proppen met haar eis tot schadevergoe ding door Noord-Holland. Alleen al bij na een miljoen gulden zou het gevolg zijn van gestegen bouwkosten. De stich ting zag zich genoodzaakt de woningen goeddeels te verkopen in plaats van te verhuren. Dat gebeurde echter tegen prijzen die onder de marktwaarde lagen, dit omdat het uitgangspunt nu eenmaal de goede en betaalbare koopwoning was en is. De Kroon komt nu echter tot de conclusie dat Noord-Holland de com pensatie terecht aanzienlijk lager heeft vastgesteld. Dat de stichting tegen een lagere prijs heeft verkocht, is het gevolg van haar principe en niet van het ingrij pen van de minister, aldus een belang rijk argument in het Koninklijk Besluit. gt uit: Mun- lan-De aagde- -Stolk Vliet n-Peil Thiel 1 ouds- Heere ng 50, rtgens Hand- ’orck- Ree- ;ksma itrube Dee- Fot- 38,21. s 30. istrict prima I pun- de le mid- de 2e Bij landelijke acties ten behoeve van getroffen gebieden in het buitenland ge beurt het niet zelden dat er geld wordt gestopt in de brievenbus van het Rode Kruis-centrum „Slingermuur”. Onlangs deed, naar de Rode Kruis-mensen op grond van het handschrift vermoeden, een bejaarde tweemaal een envelop met guldens, in totaal tweehonderd, waarvan 79 zilveren - in de bus met het opschrift „guldens voor Bangladesh”. Het Rode Kruis-bestuur zit met het probleempje, dat men deze anonieme bejaarde niet kan laten weten het geld te hebben ontvangen, terwijl men die gift toch graag wil verant woorden. Daarom bij uitzondering even deze mededeling, dat de penningmeester van het Rode Kruis voor doorzending van het geld naar Bangladesh heeft gezorgd, via de daarvoor geëigende kanalen. Al die Rode Kruis-vrijwilligers(sters) worden zoveel mogelijk ingeschakeld bij de jaarlijkse collecte. Die levert in door snee een bedrag van rond de vijfentwin tigduizend gulden op, hetgeen bewijst dat de afdeling veel goodwill geniet, al ligt die opbrengst nog iets onder het landelijk gemiddelde. Vlak na de tweede wereldoorlog kwam jonkheer mr. J. W. G. Boreel van Hogelan- den te overlijden. Eén van de erven, jonk- vrouwe A. Cremer-Boreel te Vorden, kwam in het bezit van verschillende per celen grond in velsen. Eén perceel werd voor 45.800,- verkocht aan de gemeente. De kavel (4.58 hectare) omvatte onder meer de villa Slingerduin, de toen verval len boerderij Slingermuur en een daar achter gelegen krotwoning. De gemeente gaf aan de IJmuidense aannemer Rolvink opdracht het pand Slingermuur te restaureren. De krotwo- (Van een onzer verslaggevers) UMUIDEN. Het ingenieursbureau van Estel, Estel Technical Services, heeft opdracht gekregen voor de engineering en het project management van de bouw van een kolenterminal op de Maasvlakte. Op drachtgever is Maasvlakte Coal Terminal BV, een consortium waarin oliemaat schappijen en Rotterdamse stuwadoors- bedrjjven samenwerken. Het project wordt in fasen uitgevoerd en omvat de aanleg van opslagterreinen en laad- en losinstallaties. ESTS zal bij het ontwerpen nauw samenwerken met de Canadese fir ma Swan Wooster. Om verstuiving van de kolen tegen te gaan, wordt een stofbestrij- dingsinstallatie aangebracht. Hoogovens in Umuiden heeft reeds ervaring met der gelijke apparatuur. De terminal krijgt een oppervlakte van 100 hectaren en met het werk zal eind 1981 een begin gemaakt worden. De capaciteit van de terminal zal rond de 5 miljoen con per jaar komen te liggen. vijftig jongeren aangesloten. Zij doen bij toerbeurt in kleine groepjes op veertig zondagen per jaar dienst in het Zeeweg Ziekenhuis; hand- en spandiensten ter ontlasting van het personeel en ten gerie ve van de patiënten. Zij spelen voor slachtoffer bij oefeningen en cursussen, ontwikkelen programma’s voor de zoge noemde jeugdbeten, dat is het Rode Kruis-schip Henri Dunant als het vaart met jongeren aan boord en dan Umuiden aandoet. Het Jeugd Rode Kruis beschikt over een eigen cabaretgroep en heeft ook een eigen contactorgaan. Volop activiteit dus in deze pittige groep jongeren onder leiding van mevrouw T. van Duyvenbode. de eerste wereldoorlog en deze betrok een pand van de firma Groen. In 1917 werd de bestuurskamer ingericht als operatieka mer en de bovenzaal van het roemruchte hotel Willem Barends deed toen dienst als vergaderruimte. Voor verschillende acties en manifestaties werd uitgeweken naar de schouwburg Thalia in oud-Umuiden, naar de zaal van Concordia, naar hotel Augusta of naar hotel Nummer Een. Aan het einde van de jaren dertig kreeg het Rode Kruis de beschikking over een eigen gebouw aan de Breesaapstraat, dat echter in 1941 op bevel van de Duitse bezetters moest worden ontruimd. De ge meente stelde tijdelijk ruimte ter beschik king aan de Casembroodstraat. Vlak na de tweede wereldoorlog kreeg de afdeling de beschikking over een woning die door de evacuatie was vrijgekomen. De voor raad materiaal was evenwel snel zo groot dat er naar een grotere ruimte moest worden gezocht. Die vond de afdeling aan de Sparrenstraat en later aan de Leeuwe- riklaan. Ook het gebouw Velserbeek deed nog enige tijd dienst als opslagruimte voor zo’n tachtig bedden. Het bleef behelpen en daaraan kwam pas een einde toen in 1955 „Slingermuur” - in gebruik kon worden genomen. wordt donderdag over de voorgestelde scholenplanning om een standpunt ge vraagd. Aan de bijbehorende agendastuk- ken is ter elfder ure toegevoegd cijferma teriaal voor het geval in Breedweer wél op korte termijn gebouwd zou worden. De schoolraad voor het openbaar kleuter- en lager onderwijs adviseerde in een eerder stadium met een afgerond scholenplan niet de beslissing al of niet bebouwing voor het gebied Breedweer af te wachten. Verzocht werd voorts geheel los daarvan een beleid uit te stippelen. B en W gaan er op dit moment van uit dat Breedweer als kersverse woonwijk voor het bestaande scholenbestand in De Maer geen soelaas zal bieden. Deze con clusie wordt getrokken uit de volgende cijfersom: Bij realisering van het Plan Breedweer schommelt het verwachte leer lingenaanbod uit die hoek tussen 168 en 288. Een spreidingspercentage van 30, 50 en 20 procent geldt als maatstaf voor achtereenvolgens openbaar, rooms-ka- tholiek en protestants-christelijk onder wijs. Het stukje nieuwbouw levert ge noemde schoolsoorten daarmee 85, 144 en 58 leerlingen op in het gunstigste geval. Het effect van die leerlingentallen op de lokaalbehoefte in de wijk De Maer wordt door B en W nihil geacht. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Het Heemskerkse ge meentebestuur zet fors het mes in het bestaande scholenbestand. Een gemeente lijk scholenplan voorziet voor de periode 1986 in sluiting van twee openbare scho len voor lager onderwijs. Met de aanbevo len sluiting van De Heemskinderen (Ten Doesschatestraat) met de onderhorige kleuterschool (De Kleuterkaravaan)) wordt teruggeschakeld op zes openbare lagere scholen. Een logische spreiding blijft daarmee gehandhaafd voor inwo ners met voorkeur voor de openbare school Gerekend wordt voor kleuter- en lager onderwijs op een terugloop van het leer lingenaanbod met 1316. Het openbaar on derwijs valt daarmee in vijf jaar terug op 653 leerlingen. De bijzondere scholen (rooms-katholiek en protestants-christe lijk) stemmen hun eigen scholenplanning af op bij elkaar 900 leerlingen in 1986. Een voortgaande vergrijzing van de bevolking (relatief minder jonge gezinnen) wordt slechts zeer ten dele goedgemaakt door de duizend nieuwe woningen waarop voor de periode tot 1986 wordt gerekend. De be bouwing van het plan Breedweer, lange tijd aangeduid als ’t Schilletje, is bij de scholenplanning bewust buiten beschou wing gelaten. Heemskerks gemeenteraad De stichting opereerde destijds nog onder de naam Eigen Woningbezit Heemskerk en wilde in 1962 een com plex van ruim 200 woningen neerzetten. Met enige jaren vertraging is het er uiteindelijk wel van gekomen en op de bewuste locatie is de Verzetshelden- buurt verrezen. Twee derde van de goed kope koopwoningen is inderdaad van de hand gedaan, ruim zeventig huizen wor- Kerstviering. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Bever wijk, houdt donderdag 18 december om zeven uur een kerstbijeenkomst in de Ge reformeerde kerk aan het Moensplein in Beverwijk. 1 Kan Anders. Het vredesburo ’tKan Anders houdt donderdag 18 december spreekuur van ’s avonds zeven tot acht uur in het Zwanennest aan de Dommel- singel in Beverwijk. Het bureau geeft in formatie over dienstweigeren. ty' -V

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7