Belangstelling irriteert gedeputeerde Economische motor Grote kans op interpellatie over drinkwater Toestemming voor verbouwingen nu minder tijdrovend GS handhaven steun aan bond tegen vloeken van Noord-Holland Staten vragen betere behuizing Santpoort is aan revisie toe” I Noord-Holland verhoogt wegenbelasting met twee gulden D’66 DISTANTIEERT ZICH VAN MOTIE Rooie ambtenaren krijgen vrij op dag van de arbeid Regeling rond artikel 19 procedure veranderd n I 99 X 8 9 DINSDAG 16 DECEMBER i 1980 PROVINCIE .4 (Van eei onzer verslaggevers) J te HAARLEM.Burgemeester IJsselmui den van Haarbmmerliede kan een uitnodi ging tegemoe zien om in de Statencom missie voor eb Ruimtelijke Ordening een toelichting te geven op zijn plan voor een bouwplaats bj Ruigoord. Het is althans zeer waarschinlijk, dat in de Statenverga dering van jaiuari een motie wordt aanv aard, waarin IS wordt verzocht deze uit nodiging op korte temijn ondertekend door vertegeiwoordigers van de fracties van CPN, CDk, WD en PSP en zal boven dien worden ’esteund door D’66 en PPR. Hoe de Pvdk zal reageren is nog niet duidelijk. Geleputeerde Staten verzetten zich met ham en tand tegen de motie. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het CDA heeft zich met succes verzet tegen het schrappen van de subsidie voor de Bond tegen het Vloeken uit de provinciebegroting voor 1981. Ge deputeerde Korver heeft dat maandag onthuld in de begro tingsdebatten in de Noordhol landse Staten. Korver deed zijn mededeling, nadat het D’66-Sta- tenlid Van Wagensveld nadruk kelijk opheldering had gevraagd waarom niet was tegemoetgeko- men aan het verzoek van vorig jaar om de subsidie voor de Bond tegen het Vloeken te schrappen. (Vn een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het is Provin ciale Staten van Noord-Holland niet gelukt de provinciebegro ting 7oor 1981 nog voor de jaar- wissding aan te nemen. De Sta ten lesloten maandagavond de eindéemming en de beslissing over ie kleine dertig nog niet in stemning gebrachte moties uit te stélen tot de statenvergade ring ran januari. Totale afhan deling zou hebben betekend een tot dep in de vroege dinsdag ochtend uitlopende vergade ring. len vond dat dat de kwali teit vn de besluitvorming niet ten gede zou komen. Wel na men (2 Staten de afzonderlijke beslissng om met ingang van 1 april T> provinciale opcenten te leggen op de motorrijtuigenbe lasting. Dat betekent dat de Noordbllandse automobilist per jaa een paar gulden meer motorrijtuigenbelasting moet gaan bealen, die ten goede ko men aar de provincie. F Aarts (CPI). R. J. de Wit (commissaris). JU 4 Niet, dat genoemde Statenfracties van mening waren dat het plan nu maar meteen moest worden uitge voerd. Maar tegei bestudering van het idee kon toch geen bezwaar zijl. De zendingsijver, die burgemees ter IJsselmuiden de afgelopen week in een persoon- Met soms maa: amper ingehouden woede moesten gedeputeerde Vai der Knoop en commissaris De Wit aanhoren, hoe acitereenvolgens het CDA, de PPR en de CPN het ide van een vergroot Ruigoord veel serieuzer namen dan GS voor wenselijk hielden. De PdA-woordvoerder merkte verder op dat e informatie, die GS hebben ver strekt oer de financiële en juridische consequnties van de sluiting van de kern centrale Jodewaard onvoldoende is om als basis oor discussie te kunnen dienen. Gedeputeerde Van der Knoop antwoordde, dat hij het onverstandig vond om nu commentaar te geven op de plannen voor Nieuw Ruigoord. ’t Is maar een gedachte van de burgemeester; er is geen besluit van de gemeenteraad”. Van der Knoop zegde echter toe, De motie, die evenals een kleine dertig andere moties bij de provinciebegroting 1981 pas in januari in stemming komt, ontbeert de steun van D’66. Deze fractie was van mening, dat ieder bed, dat in Santpoort tot stand komt, eigenlijk in Amsterdam had moeten staan. D’66 steun de dan ook de opvatting van de staatsse- naars willen, dat de staatssecretaris van volksgezondheid, die zich tegen verdere vernieuwing van Santpoort heeft uitge sproken, zijn standpunt wijzigt. duide strekking tijdens een lunch van het Amsterdamse departement voor Nijver heid en Handel. Baas stelde in zijn economische be schouwing bij de begroting, dat het zuide lijk deel van de provincie - het Amster- dam-Noordzeekanaalgebied - altijd is ge zien als een van de twee aandrijfmotoren van de nationale economie. Die positie stond thans, naar zijn mening, onder druk. „Een revisie van de motor lijkt wenselijk,” aldus de D’66-woordvoerder. Om na te gaan, wat er precies mankeert F. Baas (D’66). aan de economische motor van het Am- sterdam-Noordzeekanaal zou men in de eerste plaats moeten onderzoeken welke bedrijfsgroepen er in Noord-Holland aan wezig zijn. Daarbij zou tevens moeten worden vermeld of die bedrijvigheid in een ontwikkelingsfase zit, een expansie doormaakt, tot consolidatie is gekomen of in een neergang verkeert Aan de hand daarvan zou de gezondheid van de regio nale bedrijvigheid kunnen worden beke ken. Dan zou blijken of de economische activiteiten wel evenwichtig zijn opge bouwd, zo meende Baas. Met deze informatie zou de provincie in Den Haag beter de Noordhollandse eco nomische zaak kunnen bepleiten en meer bevoegdheden en middelen kunnen vra gen. Gedeputeerde Van Gelder vond het geen slecht idee en kon instemmen met de motie. Roozen was tegen deze rigoureuze maat regel, maar kon na de mededeling van Van der Knoop niet anders doen, dan zijn motie intrekken. genoemde algemene verklaring van geen bezwaar niet was afgekondigd. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Provinciale Staten van Noord-Holland hebben maandag besloten, dat ambtenaren van de provincie in beginsel betaald verlof moeten kunnen nemen om 1 mei te vieren. Of een andere feestdag naar keuze, afhankelijk van de levensbe schouwing (15 augustus, 31 oktober en 1 november bijvoorbeeld). In de daartoe aangenomen motie wordt overwogen, dat het in een plurifor me maatschappij een goede zaak is dat men feestdagen behorend bij de levensbeschouwing kan beleven. De motie werd aangenomen met D’66 en WD tegen. D’66 vond uit de motie een sterk verzuild maatschap pijbeeld spreken. De VVD was van mening dat de Staten niet op deze wijze mochten treden in het overleg tussen werkgevers en werknemers over loon- en arbeidsvoorwaarden. (Van een onzer verslaggevers) HXARLEM. Zodra van Amsterdam beritht binnen is over een blijvende wa- terlwerantie van het Amsterdamse wa- terlddingbedrijf aan de gemeenten Haar- lemnermeer, Aalsmeer en Uithoorn wil de IvdA-fractie in de Staten een inter- pelltie aanvragen. Op grond van het nieiwe standpunt van Amsterdam zou den ie Staten dan aan GS kunnen vra gende vergunningsaanvrage voor infil trate en waterwinning aan te passen. Het ’vdA-Statenlid De Waart heeft dat maandg gezegd in zijn beschouwingen bij de egroting van de provinciale bedrij ven va Noord-Holland. De Waart had scherp» kritiek op het feit, dat de vraag over de blijvende waterleverantie pas op 25 novenber aan Amsterdam was gesteld. Tenninste zou de vergunning voor infil tratie in het Kraansvlak bij Zandvoort moeto worden ingetrokken, als dit door blijvade levering door Amsterdam on- nodigwordt. Stemming over begroting provincie pas in januari J. Achterstraat (CDA). Het oneigenlijk gebruik van artikel 19 bezorgt de provincie handen vol werk en ongewenste bemoeienis met detailkwes ties, die niet bij GS thuis horen Artikel 19 is bedoeld om in uitzonderingsgevallen een bouwvergunning te kunnen geven in afwijking van het geldende bestemmings plan, vooruitlopend op een herziening van dat plan. GS moeten dan verklaren geen bezwaar te hebben tegen het bouwplan in kwestie. De toepassing van artikel 19 was echter de laatste jaren meer regel gewor den dan uitzondering en dat voor veelal detailkwesties als keukenuitbouwen en dergelijke. afgerond tot 18. De heer Bom, financieel specialist van de WD-fractie was het met dat college voorstel niet eens. Hij had uitgerekend, dat de provincie 17,13 opcenten zou moe ten heffen, wilde de Noordhollandse au tomobilist er niet op achteruitgaan. Dat was ongeveer de extra heffing, waarvan het rijk ter financiering van de compen satie aan de provincies was uitgegaan. Met D’66 en CPN vond hij het onjuist om de automobilist te confronteren met een extra lastenverzwaring, terwijl de pro vincie juist ruim bij kas zit (ongeveer twintig miljoen gulden boven een reser ve van veertig miljoen gulden). De Staten hadden dus de keuze tussen twee mogelijkheden: of de provincie moest er een bedrag op toeleggen van totaal 1.750.000 (bij een opcentenhef- fing van afgerond 17) of de Noordhol landse automobilisten zouden ieder ge middeld twee gulden per jaar extra aan wegenbelasting moeten betalen (bij een opcentenheffing van afgerond 18). De meerderheid koos voor het laatste. Het ging per automobilist tenslotte maar om het bedrag van een pilsje. Het PSP- lijke lobby bij verschillende fracties had ten toon gespreid was kennelijk niet zonder effect gebleven. Achterstraat (CDA) vond het idee van een bouwlo catie Ruigoord interessant, maar niet reëel zolang de vierde baan nog niet is gedraaid. De discussie erover was daarom wat academisch. Waarom dus niet wat vrijblijvend gestudeerd op deze zaak, zo stelde hij. Janssens (PPR) was wat sceptisch over het plan. „Ik ben er nog niet zo zeker van, dat er binnen drie jaar de was aan een paar duizend lijntjes te drogen zal hangen. Voor het zover is, zal er nog heel wat vliegtuiglawaai door de geluidshindertrog stromen”, was haar mening. Gedeputeerde Van der Knoop kondigde dat maandag aan bij de bespreking van het begrotingshoofdstuk ruimtelijke orde ning in Provinciale Staten. Van der Knoop troefde daarmee het CDA-Staten- lid Roozen af. Deze had een motie inge diend, waarin stond dat dat GS hun wei gering, om via artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening burenruzies te be slechten, niet mochten doorzetten, zolang Aarts (CPN) herinnerde er aan, dat de eerste reac ties van officiële zijde, toen het WD-Statenlid Hop man het idee in de commissie ruimtelijke ordening ter sprake had gebracht, waren uitgedrukt in woor den als „waardeloos”, „onuitvoerbaar” en „uto pisch”. „Maar als de vierde baan wordt gedraaid, dan kan het toch zeker. Vaak is het zo, dat plannen die afwijken van de bestaande worden verketterd. Maar als het zo uitkomt wil men ook wel over bijsturen in de tijd spreken. Wij vinden, dat Haarlemmerliede een eerlijke kans moet hebben. Ik stel voor om Haar lemmerliede te vragen het plan in de commissie ruimtelijke ordening toe te lichten”. aangekondigd, dat hij niet na half twaalf ’s avonds wenste door te vergaderen. Toen het er inderdaad naar uit begon te zien dat de begrotingsdebatten tot diep in de nacht zouden voortduren, diende hij een ordevoorstel in om de begroting zelf nog af te handelen en de stemming over de moties uit te stellen. PvdA-frac- tievoorzitter De Boer was daar „mordi cus tegen”. Hij kreeg daarbij de steun van Gedeputeerde Van der Knoop: de begroting was meer dan alleen een fi nancieel stuk. Het was ook de uitstippe- ling van een politiek beleid en de moties hoorden daar onlosmaakbaar bij. Een kleine minderheid was voor voortzetting van de vergadering. Na wat heen-en- weer gepraat ging men er mee akkoord om de vaststelling van de begroting plus de stemming over de moties „over de jaarwisseling heen te tillen”. Gedeputeerde Korte zette echter uit een, dat in elk geval de beslissing over de opcentenheffing op de motorrijtuigen belasting moest worden genomen. Vol gens de wet moest over de opcentenhef fing voor 31 december worden beslist. Vgn een later genomen beslissing zou de toe. Haks (CPN) reageerde daarop: „Provoceert u mij alsjeblieft niet over in de houding springen, alsje blieft niet” (De CPN-fractieleider doelde daarbij wel licht op de volgzame houding die het provinciaal bestuur soms aanneemt tegenover de autoriteiten in Amsterdam). Met onverholen tegenzin in zijn toon van spreken voegde De Wit de motie vervolgens bij de inmiddels al tot 35 stuks aangegroeide reeks. Uit de reacties in de „wandelgangen” bleek, dat menig Statenlid pas goed schik in de motie over het plan Ruigoord had gekregen, nadat gebleken was met welk een allergie GS hadden gereageerd op dat taboe. Ook de „hoog hartigheid”, waarmee het college in het verleden had gereageerd op alternatieve plannen en suggesties, die afweken van de officiële planologie van de provincie, was voor sommigen een (extra) argument om IJssel muiden te doen uitnodigen een uitleg te geven over Nieuw Ruigoord. Het plan van de burgemeester wordt overigens op korte termijn besproken in de gemeenteraadscom missie voor de ruimtelijke ordening. In de algemene beschouwingen bij de gemeentebegroting voor 1981 hebben de raadsfracties, zoals gemeld, gereageerd op het idee „Nieuw Ruigoord”. De PvdA-fractie was enthousiast en deed de suggestie om de kwestie met Amsterdam te bespreken. De VVD vond het idee op zich ook niet kwaad, maar betwijfelde of Amsterdam zou willen meewerken. En het CDA op gemeentelijk niveau had procedurele, maar geen inhoudelijke kritiek. Zoals gemeld hebben GS aangekon digd, vanaf februari de gemeenten in hun verzoek om een verklaring van geen be zwaar niet ontvankelijk te zullen verkla ren. Daarmee wilde het college de ge meenten dwingen de nodige flexibiliteit in de bestemmingsplannen in te bouwen. Statenlid Zwart wees er nog op, dat de provincie veel geld moest betalen voor het automobilisme. Men hoefde slechts te denken aan de kosten van de „snuffel- palen” van de provinciale dienst voor de milieuhygiëne, bedoeld om onder meer de vervuiling door benzinedamp te me ten. Bovendien moest de provincie door de afronding van 18,2 opcenten naar 18 opcenten toch al een financiële veer la ten ter grootte van drie ton. Voor dat bedrag hebben we een compleet emanci- patiebureau, zo stelde hij. De Noordhol landse automobilist boft overigens in vergelijking met zijn Zuidhollandse weggenoot. De Staten van Zuid-Holland besloten vrijdag tot een heffing van 23 opcenten. Dat kost de gemotoriseerde weggebruiker in Zuid-Holland 10 15 per jaar. De discussie over de opcenten ver mocht op het late uur overigens nauwe lijks nog enige gemoederen werkelijk in beroering te brengen. Door de anticli max van het uitstel van de eindstem ming over begroting en resterende mo ties was de spanning er af. Het kan in de Statenvergadering van januari nog een behoorlijk pittige discussie worden: Alle moties over de hoofdstukken milieuhy giëne, economische zaken, welzijn en ruimtelijke ordening, plus die over de ziekenhuizen en de provinciale bedrij ven, vormen onderwerp van bespreking. Men kan zogezegd een belangrijk stuk van de begrotingsvergadering nog eens dunnetjes over doen. En in een aantal gevallen zal het bepaald niet „dunnet jes” wezen. Bij de discussie over de moties plegen de meningsverschillen tussen de fracties immers pas goed tot uiting te komen. Anderzijds heeft men nu ruimschoots de tijd om moties „in elkaar te schuiven” en om onderling zaken te „regelen en te ritselen”. provincie niet meer in 1981 kunnen pro fiteren. Dat zou betekenen dat een gat van ruim 18 miljoen in de begroting zou vallen. Tot april krijgt de provincie van het rijk nog een compensatie voor de te heffen opcenten op de motorrijtuigenbe lasting. Na 1 april moet de provincie zelf de opcenten heffen. In de begroting is er op gerekend dat de provincie totaal 27 miljoen gulden zal ontvangen (de com pensatie van het rijk tot 1 april plus de zelf geheven opcenten na 1 april). De provinciale heffing van 18 opcen ten op de wegenbelasting betekent, dat bovenop elke gulden wegenbelasting nog een extra heffing van 18 cent komt. De hoogte van de motorrijtuigenbelas ting (wegenbelasting) zelf hangt af van het gewicht van de auto en het type motor. De financiële deskundigen had den ontdekt, dat Noord-Holland iets te veel compensatie heeft gekregen voor de nog niet van kracht zijnde provinciale heffing. Wilde men er in april financieel als provincie niet op achteruit gaan, dan zou de provincie eigenlijk 18,2 opcenten moeten heffen. In het voorstel van GS waren deze 18,2 opcenten naar beneden De State hadden aan drie volle verga- derdagen <us niet genoeg, om de begro ting aan tenemen en om over 44 moties en amendementen te stemmen. Welis waar name de fracties met pijnlijke nauwkeurigeid de hun toegemeten spreektijd i acht. Maar de beantwoor ding door Gedeputeerde Staten van alle opmerkingei aanmerkingen en vragen nam zoveel ijd in beslag, dat men met het tijdschem niet uit kwam. CDA-frac- tieleider Reu had maandagmorgen al delijk een onderdeel kunnen vormen van het in Amsterdam te stichten algemeen psychiatrisch ziekenhuis. Ook diende Klaasen een motie in, waarin werd gewe zen op noodzaak om naast christelijke en katholieke zielverzorgers ook humanisti sche raadsleden aan te stellen. In de zie kenhuizen hebben slechts katholieke en christelijke geestelijken een regulier dienstverband. Een aanzienlijk deel van de patiënten heeft met deze godsdienstige richtingen geen binding, aldus Ina Klaasen. De gedeputeerde zette uiteen, dat het voorstel, om de subsidie te schrappen, in GS was besproken. Het CDA had zich tegen het schrappen verklaard, en GS hadden zich door de argumenten van het CDA laten overtuigen. Welke argumenten dat precies waren geweest, vertelde de gedeputeerde er niet bij. Korver ontried een nieuw amendement van Van Wagens veld om de subsidie te schrappen. In het amendement werd de mening uitgespro ken, dat de werkzaamheden van de „Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam” zich duidelijk rich ten op het nationaal terrein. Het streven van de provincie is er op ge icht, dat slechts die instellingen een p ovinciale subsidie k ijgen, die zich bij hun werkzaamheden specifiek richten op Noordhollands terrein. Er is geen reden om de zogenoemde „Bond tegen het Vloe ken” een uitzonderingspositie te verlenen, zo werd in het amendement gesteld. D’66 stelde daarom voor, om de bijdrage aan de „Bond tegen het vloeken”, begroot op f 250 te laten vervallen en de post onvoor zien te verhogen met f250. Volgens gede puteerde Korver kon deze wijziging pas worden overwogen voor de begroting van het jaar 1982. D’66 was daar kwaad over en wees er op, dat vorig jaar ook al een dergelijke toezegging was gedaan. Over het amendement wordt in januari 4 gestemd. De Waart was van mening, dat bij de gedachtewisseling over Dodewaard, die in de Stafvergadering van februari zal plaatsvindn, ook de gevaren van snelle- kweekreaoren aan de orde moeten ko men. Hij sjot zich aan bij de eis van de PSP, dat dtStaten inzicht moeten hebben in de opwekingscontracten met British Nuclear Fuls. De afvalproblemen zijn immers van cruciaal belang in de discus sie over de -.emenergie, zo betoogde De Waart. De PdA-fractie kondigde aan de PSP-motie darover te zullen steunen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Vandaag geeft het provinciaal bestuur aan de gemeenten in - Noord-Holland een algemene verklaring van geen bezwaar uit waarmee bouwvergunningen voor keukenuitbouwen, schuurtjes, erkers en andere detailkwesties in afwijking van de bestemmingsplannen kunnen worderi verwezenlijkt. De gemeenten mogen daarvan alleen gebruik maken, als er geen bezwaren van derden bestaan tegen de bouwplannen in kwestie. Van der Knoop herhaalde zijn standpunt, dat het onjuist zou zijn om officieel in de commissie te reageren op ideeën „die niet worden gedragen door de democratie”. Namens wie spreekt die burgemees ter dan?”, zo hield hij de Staten voor. Die tilden echter in meerderheid niet zo zwaar aan deze tegen werping. Op dat moment mengde commissaris De Wit, die al een poos op het puntje van zijn stoel had zitten wippen om ook zijn mening te geven, zich in de discussie (De Wit voelt zich als ex-wethouder van Amsterdam en als ex-PvdA-fractievoorzitter in de Staten natuurlijk hevig emotioneel betrokken bij de discussie over het opgespoten zand rondom Rui goord). „Laten we toch niet in de houding springen (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In een door bijna alle Statenfracties ondertekende motie is maandag aangedrongen op een betere be huizing voor de psychiatrische patiënten van het Provinciaal Ziekenhuis Sant poort. De situatie in een groot deel van het Provinciaal Ziekenhuis is uitermate slecht en nog steeds is een groot aantal bedden dringend aan vervanging toe. De verbetering van deze toestand kan niet wachten, totdat een psychiatrisch zieken huis in Amsterdam is gebouwd, zo staat onder meer in de motie. De onderteke- cretaris. Namens haar fractie pleitte Klaasen voor tijdelijke oplossingen, niet op het terrein van Santpoort, maar in .Amsterdam. „Bedden van chronische pa tiënten staan in onze ogen verkeerd als ze staan in omhekte parken, afgescheiden van de wereld, waar ook deze mensen toe behoren”, aldus Klaasen, die het stand punt van haar fractie in een eigen afzon derlijke motie had neergelegd. Het D’66-statenlid kwam verder met een motie, waarin werd aangedrongen op meer haast bij de oprichting van een soci- aal-psychiatrisch instituut. Dat zou uitein- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Er moet worden onderzocht hoe de economische structuur van Noord-Holland in elkaar zit. De resultaten van dat onderzoek zouden dan kunnen worden verwerkt in het Provinciaal Economisch Beleidsplan. Daar mee zou de provinciale overheid positief kunnen bijdragen aan het zoeken naar oplossingen om de economische positie van Noord-Holland op peil te houden en te verbeteren. Dit is de strekking van een motie, die maandag bij de behandeling van de provinciebegroting 1981 werd ingediend door het D’66- Statenlid Baas. Hoewel pas in januari over de motie zal worden gestemd, kan nu al worden voorspeld, dat de motie wordt aanvaard. Alle fracties hebben hem namelijk ondertekend. Baas had in de Statencommissie voor economische zaken al aangedrongen op onderzoek naar de economische structuur van Noord-Holland. Hij reageerde daar mee op de constatering van de econoom prof. Van der Zwan dan het Noordzeeka- naalgebied een verouderd economisch ge bied is, dat nodig zou moeten worden opgepept. (Van der Zwan is de opsteller van het rapport van de wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid over de rol en plaats van de industrie in de toekomst). Hij deed de constatering van bovenaange- Staten nieuwsgierig naar Nieuw Ruigoord dat het idee in het kader van de structuurschets voor voor elke aktie”, zo nep hij de Scaten bijna smekend de verstedelijking in de provincie „wezenlijk in be schouwing zou worden genomen”. In tweede termijn kwam Machielsen (VVD) daarop terug. Het idee van Aarts, om IJsselmuiden in de commissie ruimtelijke ordening uit te nodigen, sprak hem wel aan. Hij wilde dus van GS horen of het college ja of nee van plan was om de burgemeester uit te nodigen. Van der Knoop deed die toezegging echter niet, waarna Machielsen aankondigde de mo tie, die Aarts zou indienen te zullen steunen. Vervol gens kwam Aarts inderdaad met zijn motie, ,,’t Was zo’n eenvoudig verzoek, meneer de voorzitter, ik was helemaal niet van plan om met een motie te komen, maar nu moet ik wel. Er worden over die bouwplaats argu-menten uit de mouw geschud. Waarom zouden wij het plan, als het van de burgemeester is, niet serieus nemen”.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9