Topman Gist-Brocades Delft even belangrijk als van chips Brits rapport spreekt CIA tegen Strengere aanpak van misbruik BV en NV Bezwaar kabinet Wijnoverschot tegen WRR-nota steeds groter E Meer fietsen geëxporteerd studeren op De hoogste NMB spaarrente CAO bereikt in bakkerijbedrijf Nog jarenlang olie- export Sovjet-Unie „Niet te veel veiligheid” „Positie huurder „onvoldoende” moet sterker" Ontwikkeling DNA Vasletermijn Spaarrekening vaste looptijd,vaste rente. Amandelen: Eet ze. Cashewnoten: Eet ze. Hazelnoten: Eet ze. o 3 De NMB denkt met u mee. I 48 Aansprakelijkheid bestuurders voor schulden r WOENSDAG 17 DECEMBER 21 19 80 ECONOMIE I Naar keuze 0. 5> 4- 3 of 2 jaar. Bij de langste looptijd hoort de hoogste rente. En let u eens op het percentage: nü is het voor u bijzon der gunstig om zo’n rekening te openen. 4» 8 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK AMSTERDAM (ANP). De uitkomsten van het DNA-on- derzoek zouden op wat lange re termijn bezien wel eens een even grote invloed op de sa menleving kunnen hebben als de technische ontwikkelingen rond de chip. T T knul nü profiteren van de hoge LJ spaarrente bij de NMB.Van die I hoge rente kunt u 6 jaar lang verze kerd zijn. Met een Vaste Termijn Spaar rekening van de NMB weel u tevo ren precies waar u aan toe bent. I’ (ADVERTENTIE) Gratis receptenboekje Gedroogde Zuidvruchten, Antwoordnummer 3212,1000 SM Amsterdam. »e 31 (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) I Gratis receptenboekje Gedroogde Zuidvruchten, Antwoordnummer 3212,1000 SM Amsterdam. (ADVERTENTIE; lAAR- e Gratis receptenboekje Gedroogde Zuidvruchten, Antwoordnummer 3212,1000 SM Amsterdam. 10% I I In het wetsontwerp wordt ook bepaald dat bestuurders die de schuld van de rechtspersoon hebben betaald, deze kun nen verhalen op hun medebestuurders. Elke bestuurder dient een evenredig deel van de schuld te dragen. In het eerste wetsontwerp uit de serie van drie, dat werd ingediend in augustus 1979, werd bepaald dat de aannemer aan sprakelijk is voor de belasting- en premie- schulden van zijn onderaannemer(s). Het derde, nog in te dienen wetsontwerp zal bepalingen bevatten volgens welke be stuurders van NV’s en BV’s in geval van faillissement ook aansprakelijk zijn voor andere dan belasting- en premieschulden. Op een spaarrekening met een vaste looptijd van 6 jaar krijgt u hel hoogste rentepercentage. Het Britse instituut, Economist Intelli gence Unit, gaat ervan uit dat de olie- Minimale storting f1000,- Tegoeden niet tussen tijds opvraagbaar. 0 o o o o o 0 o o o o 5 o o D o o «-claim iten. ander organisme. In Amerika hebben DNA-technieken al geleid tot een betere DEN HAAG. Uitbreiding van het dwingend recht (regels die gelden ook al wordt iets anders afgesproken) is een belangrijk middel tot bescher ming van de huurder tegen onredelij ke bepalingen. Het gaat in Europa vrijwel altijd om expe rimenten in de eerste drie gevarenklassen. Voor zover bekend vindt onderzoek in de hoogste klasse, C 4, alleen plaats in Hei delberg. C 4 houdt ondermeer in het wer ken met materiaal van hogere levensvor men. De Flines geeft toe, dat hierin wel degelijk gevaren kunnen schuilen. Het werken in de laboratoria met bijvoor beeld pokkenvirus en rabies brengt echter grotere gevaren mee dan het meeste DNA- onderzoek. De kwestie blijft, of de geva ren acceptabel zijn ten opzichte van de verworven kennis. AMSTERDAM (ANP). De uitvoer van Nederlandse fietsen en bromfietsen is in de eerste zes maanden van 1980 sterk gestegen. Volgens de Stichting Fiets zijn er in die periode bijna 325.500 (brom-)- fietsen en fietsframes naar het buitenland verkocht tegen ruim 189.000 stuks in de eerste helft van 1979. De belangrijkste afnemers waren West-Duitsland, België- Luxemburg, Denemarken en Frankrijk. Het DNA-onderzoek vindt in ons land van oudsher vooral plaats bij de universi- teiten. Naast de aanvrage van Gist-Broca des ligt er een voor C 3-onderzoek van TNO in Rijswijk. Unilever gaat binnen afzienbare tijd C 2-onderzoek verrichten in Vlaardingen. Zes man gaan hier de mogelijkheden onderzoeken voor de pro- duktie op DNA-basis van stoffen voor de toepassing in voedingsmiddelen, wasmid delen en chemische processen. 3 3 9 9 9 9 9 9 9 9 9 ld la )e •■H 9 9 9 )b 9 9 9 9 9 9 9 D 0 0 0 LD o 0 0 Od 0 0 0 0 0 0 8 o o o o o o den gekost, zo deelt Rijnmond gisteren mee. De studie, die tweeeneenhalf jaar heeft geduurd, moet een basis vormen voor het veiligheidsbeleid in de Rijnmond. AMAND CASH ben gisteren een daartoe strekkend wet sontwerp bij de Tweede Kamer inge diend. Het is de tweede in een reeks van drie wetsontwerpen die tot doel hebben het misbruik van rechtspersonen (met na me BV’s) tegen te gaan. Centraal staat de plicht voor de onder neming om, zodra blijkt dat de genoemde schulden niet kunnen worden voldaan, daarvan melding te doen aan de bedrijfs vereniging, de fiscus of het pensioen fonds. Gebeurt deze melding correct, dan is de bestuurder slechts aansprakelijk als blijkt dat de niet-betaling aan hem per soonlijk te wijten is. Gebeurt de melding niet of onjuist dan is de bestuurder zonder meer aansprake lijk voor de schulden, behalve wanneer blijkt dat het niet zijn schuld is dat de melding niet of niet goed is gedaan. In dat laatste geval kan hij onder de aansprake lijkheid alleen uit, wanneer hij aanneme lijk maakt dat de niet-betaling hem niet te verwijten is. Bestuurders zijn niet alleen benoemde bestuurders, maar ook degenen die zich - zonder benoemd te zijn - als zodanig ge dragen. Ook gewezen bestuurders kunnen aangesproken worden. Bij niet-commer- ciële instellingen (zoals verenigingen en stichtingen) zijn niet alle bestuurders, maar slechts degene die het financiële beheer voert aansprakelijk. Onder verwijtbare schulden wordt in de memorie van toelichting bij het wetsont werp met name verstaan dat de be stuurder zich heeft verrijkt door onver antwoordelijke onttrekking van gelden aan de onderneming, of wanneer hij de belangen van de crediteuren heeft ver waarloosd. Niet-voorziene omstandighe den komen niet voor rekening van de bestuurder. ROTTERDAM (ANP). Analyses van risico’s verbonden aan gevaarlijke indu striële installaties moeten slechts dan ge maakt worden wanheer het gaat om grootschalige of nieuwe installaties of technieken. Risicoanalyse geeft namelijk geen exact beeld van de gevaren die om wonenden lopen. Deze studies kosten ech ter wel veel tijd en geld. Dat blijkt uit een rapport van een stuur groep in de Rijnmond die zich bezighoudt met de problemen rond industriële veilig heid. Daarin worden de gevaren van zes industriële objecten (voor giftig en brand baar materiaal) onderzocht. Het onder zoek, in opdracht van het Openbaar Li chaam Rijnmond, heeft 2,5 miljoen gul st# 120J W ken) en Van Amelsvoort (Financiën) heb- hnische juten oersen. oor dit nen euvel us aan. Een probleem is ook, dat de wetgeving in de wereld, dus ook niet in Nederland, is aangepast aan de nieuwe ontwikkelingen. Mocht Gist-Brocades willen komen tot produktie van enzymen op basis van DNA-technieken, dan zal men eenheden nodig hebben van zo’n 150.000 liter. Deze zijn echter ongeschikt om in laboratoria te worden opgesteld. „De huidige regels zijn onhanteerbaar”, zo meent De Flines. LONDEN (Reuter). De Sovjet-Unie zal zeker tot 1985 nog veel olie uitvoeren naar het Westen. De export neemt in elk geval niet af, zo meent een Brits bureau voor economisch onderzoek, dat hiermee het tegendeel beweert van hetgeen in een rapport van de Amerikaanse Inlichtingendienst (CIA) heeft gestaan. Het Amerikaanse rapport stelde dat de Russische olie-export de eerste helft van de jaren tachtig snel zou verminderen, waardoor er een zware druk zou ontstaan aan de aanbodzijde op de wereldmarkt. 449, 72j( (M 60 SSS JW MM U i® te bouwen met de eigenschappen van een H,H. - - - ----- 85, S 40 79,- 14,S «mi 33: 210,» 58,11 38# 89,3 168,» 128,» 47,S 57.54 146,Oi 139,» 96, 44, 54,11 45,S 109,S 38.21 27,» 400.0» 240,1 203,1 620,1 uitvoer pas na 1985 sterk zal verminderen. De gasexport neemt daarentegen fors toe. In 1985 levert de Sovjet-Unie aan het Westen ongeveer zestig miljoen ton olie (420 miljoen vaten van 159 liter) tegen 59 miljoen ton in 1979. Daarna nemen de leveringen af als gevolg van een toene ming van het binnenlands verbruik. De produktie wordt evenwel steeds groter en gaat van 606 miljoen ton (4,2 miljard va ten) dit jaar naar 700 miljoen ton (4,9 miljard vaten) in 1985 en naar 750 miljoen - ton (5,3 miljard vaten) in 1990. De Sovjet-Unie moet wel veel olie en gas j uitvoeren omdat zij westerse valuta’s no- dig heeft, aldus het rapport. Zonder pro- duktievergroting komt het land tegen 1990 ernstig in de problemen. Het zal er alles aan doen om dit te voorkomen. Behalve een vergroting van de olieproduktie wor den ook de programma’s voor kernener gie en energie uit waterkracht versneld uitgevoerd. Het ziet er niet naar uit dat de Sovjet-Unie de nadruk legt op andere energiebronnen dan olie; was dit wel het geval dan zou er sprake zijn van een crisis in de olie-industrie. In het westen van Siberië wort een stevige basis gelegd voor de produktie van olie en gas. Er wordt hard gewerkt aan de verbetering van de wintechnieken en het transport. Het Brit se rapport verwerpt de opvatting van de westerse wereld dat een verouderde tech nologie de Russische olieproduktie tegen werkt. Bovendien komt ook in de Sovjet- Unie de nadruk te liggen op bezuiniging bij het olieverbruik. Het Russische pers- bureau Tass heeft bekendgemaakt dat in het vijfjarenplan 1981-85 bezunigings- maatregelen zijn opgenomen voor de industrie. Zo dient er op het gebruik van steenkool jaarlijks vijftig miljoen ton te worden bespaard. Een andere conclusie van de commissie is dat bewonersparticipatie in principe op basis van vrijwilligheid tot stand moet komen. Een meerderheid van de commis sie vindt bewonersparticipatie echter van zo groot belang dat deze door de huurders moet kunnen worden afgedwongen als ze niet op basis van vrijwilligheid tot stand komt. Minister De Ruiter (Justitie) en de Staatssecretarissen De Graaf (Sociale Za- ADVERTENTIE) HAZEL Niet alleen de gevaren, maar ook de mogelijkheden op vooral korte termijn worden overschat. Het onderzoek staat eigenlijk nog maar in de kinderschoenen. Het is volgens dr. De Flines echter niet onmogelijk, dat het bijvoorbeeld ooit mo gelijk zal blijken stikstofbindende eigen schappen van sommige bacterieën in te bouwen in landbouwgewassen. Dit zou tot gevolg kunnen hebben, dat minder be mesting nodig is en opbrengsten vergroot worden. Ook een verbeterde fotosynthese (de omzetting van koolstofdioxyde in koolhydraten ondef invloed van zonlicht) zou tot de mogelijkheden kunnen gaan behoren. I 4U mi 82t 37.4 24.5 49.S 5tó; W 1® 89.9 48.3 12U 4JJ W 22» 172 211 Gist-Brocades is gegadigde voor een Vergunning voor het verrichten van DNA- Bestudering van een groot aantal stan daardovereenkomsten op het gebied van huur heeft verder geleid tot een inventari satie van veel voorkomende bepalingen die volgens de commissie (of een deel daarvan) onredelijk bezwarend zijn voor de huurder. Het gaat daarbij vooral om bepalingen waarbij de verhuurder een bepaalde aansprakelijkheid uitsluit of be perkt. Verder gaat het om contractsbepa- lingen over onder meer verdeling van de onderhoudsverplichtingen, waarborg som, huurprijs, servicekosten en opleve ring van de woning bij het einde van de huur. Dwingend recht moet worden uitge breid om de huurder beter te beschermen, aldus de commissie. Wil Nederland niet achterop raken bij tiet DNA-onderzoek, dan zal de overheid Voortvarender te werk moeten gaan. Er wordt te veel gepraat door mensen met weinig kennis van zaken. Kreten worden geslaakt, die een duidelijke angst voor het onbekende verraden. Het gevaar van het DNA-onderzoek wordt te veel overschat, zo meent dr. J. de Flines, lid van de raad van bestuur van Gist-Brocades in Delft. Dit concern houdt zich al meer dan een eeuw bezig met micro-organismen en wil als logisch uitvloeisel van deze activiteiten 2M aan het werk met DNA. UTREQHT (ANP). De werkgevers en vakbonden hebben in principe overeen stemming bereikt over een CAO voor de bakkerij. De CAO-afspraken, die betrek king hebben op ongeveer 20.000 werkne mers, kwamen volgens een woordvoerder van de Voedingsbond FNV tot stand on der dreiging van acties. „Aanvankelijk wilden de werkgevers op geen van onze eisen ingaan”, aldus de woordvoerder. Het produktiepersoneel in de bakkerij krijgt per 1 januari een loonsverhoging van twee procent als voorschot op de inconveniëntenregeling, die op 1 april tot stand moet komen. De 26 gulden van de loonmaatregel wordt per 1 januari in het basisloon van het produktiepersoneel ver werkt. De prijscompensatie wordt her steld, met een minimum van 260 gulden per procent prijsstijging. Produktiepersoneel, dat nog niet aan de top van zijn functie zit, kan bovendien nog eens rekenen op een loonsverhoging van drie procent dank zij afspraken over een functiejarenstelsel. Het winkelpersoneel in de bakkerij krijgt per 1 januari behalve herstel van prijscompensatie en verwerking van de 26 gulden, een loonsverhoging van een pro cent. Administratief personeel tenslotte krijgt een half procent loonsverhoging naast herstel van de prijscompensatie en verwerking van de 26 gulden. produktie van insuline, een medicament voor diabetici. De angst die bij veel mensen heerst, is die voor het ongecontroleerd ontstaan van nieuwe, gevaarlijke organismen. De Fli nes: „Het meeste C 1-onderzoek, waar het bij Gist om gaat, kan zonder problemen zelfs in een gewone kamer worden ge daan. Zeker 99 pct. van de bestaande bacterieën is ongevaarlijk. De via DNA- technieken ontstane organismen blijken nauwelijks in staat buiten het laboratori um te overleven. De voor het onderzoek vaak gebruikte E-coli-bacterie (een darm- bacterie) is na behandeling niet meer dan een gammele mutant, een gammel wezen met van zijn soort afwijkende eigenschap pen”. Er is dan ook geen sprake van een zodanig doorbreken van de soorten, dat er mug-olifanteffecten zouden kunnen ont staan. DNA-onderzoek is niet nieuw voor Gist- Brocades. In Engeland wordt in opdracht van het concern al onderzoek verricht. De commissie signaleert in haar rapport een aantal knelpunten en tekortkomingen in de verhouding huurder-verhuurder. Volgens de commissie is de verhuurder in deze verhouding vaak de sterke partij, waardoor hij de inhoud van de huurover eenkomst sterk kan bepalen. De commis sie vindt verder dat er vaak te weinig ruimte is voor meer zeggenschap van de huurders over hun woning. Op het terrein van het huurrecht dient het regel te zijn dat de verhuurder bij verhuur van woonruimte een inspectie rapport opmaakt over de onderhoudstoe- stand van de woning, zo stelt de commis sie. Zo’n rapport zou wettelijk verplicht moeten zijn als de verhuurder van de huurder een waarborgsom verlangt. Er is nog een praktisch probleem. Bio- technologisch onderzoek is geldverslin dend. Gist-Brocades geeft op een omzet van 1,3 miljard ongeveer 54 mln. uit aan onderzoek en ontwikkeling, waarvan de helft voor biotechnologie. Het draag vlak moet worden vergroot. Onlangs kon digde het concern een samenwerking aan met Shell in de biotechnologie. Shell le vert hierbij tien van de veertig mensen en draagt voor de helft in de kosten bij. Verdere samenwerkingen met derden blijven mogelijk, maar een volledige sa menwerking op researchgebied ligt op het moment niet in de lijn van de verwach tingen. LUXEMBURG (ANP). „Er is een zeer groot potentieel probleem in de wijnsector. De mogelijkheid is zeer reëel dat de steeds toenemende wijno verschotten steeds zwaardere kosten tot gevolg zullen hebben voor de afde ling garantie van de begroting. Distilla tie is geen werkelijke oplossing omdat dit alleen weer leidt tot andere proble men in de alcoholsector, die momen teel niet in het gemeenschappelijke landbouwbeleid is opgenomen. Tot deze conclusie komt een ontwer presolutie van de Britse conservatief Battersby die in het Europees Parle ment tijdens de zitting in Luxemburg werd behandeld. In de resolutie zeggen de parlementariërs het te betreuren dat de ministers van Landbouw van de negen EG-lidstaten niet sneller en op ruimere schaal in de wijnsector is op getreden. Het Europees Parlement dat de komende week de begroting van de Gemeenschap voor 1981 moet goed keuren is verontrust door de kosten van de interventie-uitgaven voor wijn, die veel sneller stijgen dan de produk tie en is van mening dat de kostenex- plosie in de wijnsector de komende jaren, en vooral na uitbreiding van de gemeenschap, een zeer ernstig pro bleem kan worden. ckdiv.ei worden loteerd 1,00 450. .,00 361. 1,20 DRIEBERGEN (ANP). De argumen ten van de regering tegen het opzetten van een nieuw, richtinggevend overheidsbe- leid voor de industrie, zoals wordt voorge steld in het rapport van de Wetenschappe lijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) over de toekomst van de Neder landse industrie, zijn onvoldoende. Het is zeker wel mogelijk en ook wenselijk dat regering en parlement zich met raad en daad gaan bemoeien met de heropbouw van een gezond bedrijfsleven in ons land. Dit stelde drs. K. Vijlbrief, secretaris van de WRR, op een studieconferentie van het CNV in Driebergen. De voornaamste bezwaren van het hui dige kabinet tegen zo’n beleid, de open heid van de markt met alle verandering llran dien en de grote verscheidenheid van 1 bedrijfstakken, gaan hierbij niet op. Rege ling en parlement moeten volgens Vijl- brief de uitdaging aandurven om mee te peslissen waar het met de Nederlandse Industrie naar toe moet. De overheid zal zelf de kennis in huis moeten halen om in staat te zijn om een dergelijk beleid te voeren. Met dit beleid moet het tot een Zekere planmatige aanpak van de diverse I bedrijfstakken komen, waarbij de 1 overheid met eigen kennis en inzicht indu- striële initiatieven moet nemen of onder- steunen, aldus Vijlbrief. Dit moet zijn beslag krijgen door het opzetten van sec torcommissies die als filialen van een Na tionale Ontwikkelings-maatschappij (NOM) uitvoering moet geven aan het J beleid dat door deze NOM op poten wordt 3 gezet. Vijlbrief herhaalde nog eens dat de we- tenschappelijke raad van mening blijft f dat de NOM een onafhankelijk orgaan 2 moet zijn, zonder speciale vertegenwoor- 3 digers van werkenemers, werkgevers of 3 regeringszijde. Een dergelijk college van 3 deskundigen heeft volgens hem niet het 3 nadeel dat huidige overlegorganen waar- jln de sociale partners zitten, wel hebben: 3 «te gebondenheid van de deelnemers aan hun eigen achterban, met als resultaat yeel gespin maar weinig wol. DEN HAAG. Bestuurders van „rechtspersonen” (bijvoorbeeld NV’s of BV’s) zullen in bepaalde omstandigheden aansprakelijk gesteld kunnen voor de schulden die de rechtspersoon heeft aan bedrijfs verenigingen, de belastingdienst of een pensioenfonds, waar het gaat om de betaling van premies of belastingen. J bnderzoek in de laagste gevarenklasse, C J. Dit onderzoek zal zijn gericht op een Verbetering van de produktie van enzy- men, eiwitten die fungeren als katalysator Voor processen in levende organismen en die bijvoorbeeld worden toegepast in was middelen. Gist-Brocades hoopt in de loop 158.» van volgend jaar aan de slag te kunnen. DNA is dat bestanddeel van de chromo- 'somen, dat verantwoordelijk is voor de ‘overdracht van de erfelijke eigenschap pen van een organisme. Het is mogelijk gebleken, in het DNA een vreemd stuk in Dit zegt de commissie-Glastra van Loon in haar rapport over huurrecht en bewo nersparticipatie, dat is uitgebracht op ver zoek van de ministers van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening en van Jus titie. De in 1976 ingestelde commissie had tot taak na te gaan welke onredelijke bepalin gen voorkomen in huurcontracten en langs welke weg kan worden bereikt dat huurovereenkomsten niet langer dergelij ke bepalingen bevatten. Op het gebied van de bewonersparticipatie moest wor den onderzocht over welke onderwerpen de bewoners inspraak en zeggenschap moeten hebben en op welke manier de bewonersparticipatie kan worden opgezet.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21