Twee katholieke scholen in COB pleit voor beter provinciaal overleg Kasteel in de steigers de Stennis in het Witte Tejater r« Moderne Brillen Pokm, IdeBoer A havcn- berichten Omzet veiling Beverwijk dit jaar opnieuw omhoog r. Ie/ mu/t Assumburg” gaan fusie aan volle tol BESTUURSVORM TER DISCUSSIE INGE HJFANT BDC promoveert naar landelijke afdeling KNDB kort ijmondnicuws Aangepaste dienst in Morgensterkerk CONFRONTATIE VAN JEUGD MET TOEKOMST 3BR r“tr ft M juwelier aronson WOENSDAG 17 DECEMBER 1980 IJMOND 9 8 (Van een onzer verslaggevers) EFFECT TERUGLOPEND LEERLINGENTAL gulden. Paris j L r r Ml I x\ V AI'T" van 26 miljoen over 1979 steekt dit bepaald gunstig af. Aan bloemen was voor 10,5 miljoen gulden omgezet op de teldatum 30 november. Voor groenten lag het omzettotaal op die datum op 17,5 miljoen (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Beverwijkse groenten- en bloemenveiling maakt florissante tijden door. Op 12 december werd over 1980 het omzetbedrag van 29 miljoen gulden gepasseerd. Tegen een jaartotaal VELSEN. Het Centraal Or gaan Bejaardenbeleid (COB) heeft zich dinsdagavond bereid verklaard deel te nemen aan een provinciale vereniging van stich tingen voor het gecoördineerd be jaarden werk in Noord-Holland fë 4 1 (ADVERTENTIES) ZACHTHEID MET KARAKTER I ■s o Dinsdag vertrokken: Tor Scandinavia, Gothenburg; Thuringia, Hamburg, Han nover, Le Havre. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het eerste tiental van de Beverwijkse Damclub (BDC) is kampioen geworden van de provin ciale hoofdklasse na een 7-13 zege op de Volendammers De heer Rooselaar van het Centraal Orgaan Bejaardenbeleid treedt per 1 ja nuari af als voorzitter van het COB. Hij is genoodzaakt zijn functie neer te leggen omdat hij niet meer de wijkcommissie Zee- en Duinwijk vertegenwoordigt. Als afgevaardigde van deze wijk wordt van avond in de gemeenteraadsvergadering mevrouw Bruggemans benoemd. Moge lijk keert de heer Rooselaar terug als voorzitter als hij wordt afgevaardigd door een andere werkgroep. Door deze winst heeft BDC definitief afstand genomen van de naaste belager Krommenie en promoveert naar de lande lijke afdeling van de KNDB. Op 17 decem ber speelt BDC de laatste competitiewed strijd tegen hekkesluiter Schagen. Oecumenische dienst. In de Rooms Katholieke kerk in Velsen-Noord wordt zondag 21 december ’s avonds om zeven uur een oecumenische dienst gehouden. Pastores van de plaatselijke kerken zullen in deze dienst voorgaan. Van jezelf houden. Donderdagmor gen, 18 december, wil de werkgroep Vrou wencafé Heemskerk discussiëren over het thema „Van jezelf leren houden”. De werkgroep gaat ervan uit dat de rol, die vrouwen door opvoeding en de maat schappij krijgen opgedongen, niet beant woordt aan de eigen persoonlijkheid. De discussiebijeenkomst begint om half tien in het buurthuis De Zandkraai aan de Handelstraat in Heemskerk. Bingo. Manege De Weers houdt za terdag vanaf acht uur in de kantine in Velsen-Zuid een bingo-avond. Wildrit. De jaarlijkse „Wildrit” van de automobielvereniging De Rijmonders wordt gehouden op donderdagavond, 18 december. Het startsein wordt om acht uur gegeven bij het Paviljoen Schoonen- berg aan de Minister van Houtenlaan in Velsen. In onze ruime sortering monturen vindt u o.a. modellen van de bekende merken zoals La Roche en Rodenstock. Kom eens vrijblijvend langs, voor een bril die perfect is afgestemd op de vorm van uw gezicht Wij geven u graag een objectief advies (ADVERTENTIE) Lange Nieuwstraat 789. IJmuiden. tel. 02550-10119 G b De uitslagen van Volendam-BDC zijn: S. Hanzen-W. Winter 1-1; J. Plat-J. Hooyberg 0-2; B. Mok-W. F. van der Sluis 0-2; W. Karregat- R. Adelaar 0-2; J. Veerman-J. Graanstra 1-1; P. Jonk-Th. van Wert 1-1; H. Havik-A. J. Diemer 0- 2; T. Veerman-Th. C. Zoon 1-1; K. Plas-S. J. M. Lippes 1-1; P. Karregat-N. J. Leemberg 2-0. De uitslagen van de onderlinge competitie zijn: J van Velzen-S. Toxopeus 0-2; L. J. van der Heuvel-P. de Munk 0-2; N. J. Leembergs-S. Lippes 0-2; Th. van Wort-R. Adelaar 0-2; L. de Ridder-W. van der Mey 2-0; J. Graanstra-H. J. Winter 2-0; H A. Staal-J. J. Kloes 1-1; A. Roeme- ling-J. P. G. van der Does 2-0; R. Posthuma-N. Adelaar 2-0; B. Beentjes-A. J. Diemeer 0-2; A. van Son-Th. C. Zoon 0-2. IJMUIDEN. Dromen van school gaande jongeren over zelfstandig heid en geld verdienen in leuke baantjes gaan in rook op. Theater groep Hare Majesteit prikt de lucht ballon door en er blijft niets anders over dan het saaie alledaagse bestaan van het werken aan de lopende band, tenzij je jezelf uit je omgeving los maakt en bewust kiest voor je eigen leven. Jongeren van twaalf tot acht tien jaar werden gisteravond in het Witte Tejater gekonfronteerd met een stukje werkelijkheid, dat hen waarschijnlijk wel een beetje aan het denken zette. ding van een brief van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. In deze brief laat de minister het college van Velsen weten dat wordt overwogen de commissie ex-artikel 61 voor het gecoördineerd bejaardenwerk in Velsen te vervangen door een stichtings- missie zijn bij voorbereiding van de sa menvoeging direct betrokken via perio diek overleg. De katholieke onderwijs- stichting kondigt voor alle betrokkenen een informatiebijeenkomst aan, te hou den volgend jaar januari. Ook in de wij ken De Maer en Marquette wordt sluiting van een of meer scholen op basis van nu beschikbare leerlingenprognoses onver mijdelijk geacht. Ter discussie staat hier voortbestaan van de Jozefschool (Bach- straat, Titus Brandsmaschool (Chopin- straat) en De Otterkolken. Door de ligging in eikaars directe nabijheid ligt samen voeging van beide eerste scholen min of meer voor de hand. Voor besluitvorming daarover worden meer recente prognose cijfers afgewacht van de Sociografische Dienst Beverwijk Heemskerk. meest debet aan het gedrag van dit jonge publiek. De groep heeft het zich dan ook niet gemakkelijk gemaakt met de keuze van de doelgroep, maar veel twaalf- tot achttienjarigen moeten bij het zien van dit programma toch een gevoel van herken ning hebben gehad. Met een prachtige persiflage van een jongerencabaret zitten we midden in de schoolsituatie. Het goedbedoelde begrip druipt van de gezichten van het onderwij zend personeel af en geschokt moeten zij plaats maken voor de muziek van Stennis. Elly de Jonge zit op school en vindt het allemaal maar niks. Zij wil dolgraag zelf standig worden, haar eigen geld verdie nen en zij gaat dus van school af. De baantjes, bij voorkeur als fotomodel en meer van zulke meisjesfantasieën, blijken niet voor het opscheppen te liggen en Elly komt tenslotte terecht op een koekjesfa briek. In Stennis laat Hare Majesteit zien dat school misschien niet zo leuk is, maar dat een werkende jongere ook bepaald niet benijdenswaardig is. Langzaam aan ont wikkelt zich voor Elly een toekomstbeeld, waar zij absoluut niet reikhalzend naar uitziet. Iedereen doet hetzelfde, raakt ver zeild in een suffe baan, wordt verliefd, verloofd en getrouwd. Tot zij Hans weer ontmoet. Hij probeert iets van zijn leven te maken door te hooi en te gras geld te verdienen en on reis te gaan zodra hij Maandag vertrokken: Barra Head, Lon den; Doggersbank, Whitby, IJmuiden; Santania Seacamel, Gothenburg; Chey enne, Gibraltar; Valzell, Dundalk; Jemrix, Whitby, IJmuiden; Marshall Biryuzo, Kahn; Fridel, Kingslynn, IJmuiden; Play- avinjas, Ventspils; West Eagle, Cont. plat, Velsen; Alca, R’dam, Velsen; Pluto, Ler wick, IJmuiden; Henning Maersk, Vent spils; Harma, Delfzijl; Oti River, Ham burg; Antara, Antwerpen. vorm, ofte wel een privaatrechtelijke in stelling. Dit in verband met de op komst zijnde nieuwe rijksbijdrageregeling. In een brief aan het college adviseert het COB daarentegen de huidige be stuursvorm te handhaven. Het ministerie van CRM verleende bij de oprichting van deze commissie in januari 1979 toestem ming. Door interne conflicten is in de jaren daarvoor een onwerkbare situatie ontstaan bij het gecoördineerd bejaarden werk in Velsen. Sinds de start van deze commissie is de rust binnen het COB teruggekeerd. Volgens het COB zou het catastrofaal zijn als na twee jaar van rustig werken de huidige bestuursvorm omgebouwd zou moeten worden tot een i' filing Gemelde cijfers kwamen in de bekend heid tijdens een vergadering van het vei- lingbestuur dinsdagavond. In de kantine van het veilingcomplex aan de Parallel weg stond centraal vaststelling van de begroting 1981 waarvoor een jaaromzet van 27 miljoen gulden als uitgangspunt is genomen. Veilingvoorzitter N. Handgraaf schetste na het uiterst positieve exploita- tiebeeld een minder rooskleurig beeld van de sector glastuinderij. Stijgende energie- //I H De heer J. G. A. Steggink, momenteel hoofd van „De Hoeksteen”, wordt na sa menvoeging als hoofd samengesteld. Open staat tot op dit moment de naam van de toekomstige scholencombinatie en het tijdstip waarop de operatie zijn beslag zal krijgen. Het huidige aantal leerkrachten zal tot een jaar na de samenvoeging onveran derd blijven. Vooraf wordt ouders met leerplichtige kinderen gevraagd om een akkoordverklaring met inschrijving voor de nieuwe school. Aan beide scholen, gelegen in de wijk Assumburg, zijn kleuterscholen verbon den. De ouders van de oudste kleuters wordt in januari afzonderlijk informatie verstrekt over de wijze van aanmelding voor de nieuwe school. Beide onderwijsteams en de oudercom- IJmuiden heeft gisteren de twijfelachti ge eer gehad om de groep Hare Majesteit in een situatie te brengen, die deze tot dan toe nog nooit meegemaakt had. Na onge veer driekwart van de voorstelling ge speeld te hebben laste de groep een pauze in om degenen die niet geboeid waren door het stuk de gelegenheid te geven de zaal te verlaten. Het geroezemoes zorgde voor een sfeer, waarin de spelers zich niet langer verstaanbaar konden maken. Het leuke was evenwel dat het publiek daarop spontaan kenbaar maakte dat, het veel te leuk was’ om weg te gaan en iedereen bleef dan ook zitten. Waarschijnlijk is de onbekendheid met theaterbezoek het Dinsdag aangekomen: West Eagle, Cont. plat Velsen; Opal Bounty, Ant werpen. prijzen bemoeilijken hier een financieel sluitende bedrijfsvoering, zo stelde hij vast. De Beverwijkse veiling blijft het eigen beleid ook tegen die achtergrond afstemmen op groeiende aanvoer van groenten en bloemen. De uit 1961 dateren de gebouwen aan de Parallelweg worden voor een bedrag van vijf ton van nieuwe daken voorzien. Voor 1981 staat daar naast op het programma wederopbouw van de in 1978 afgebrande veilinghal IV. Een onder de leden gehouden enquête bracht aan het licht een groot tekort aan tuingrond in het eigen aanvoergebied. Circa tachtig hectare is op korte termijn nodig voor vestiging in Kennemerland van jonge bedrijfsgenoten. Enquêtevra gen waren gewijd aan de punten bedrijfs opvolging en uitbreidingsmogelijkheid. Van de verstuurde enquêteformulieren kwam 88 procent ingevuld terug bij het veilingbestuur. (Van onze IJmondredactie) HEEMSKERK. In de Morgensterkerk aan de Vrijburglaan in Heemskerk wordt ook dit jaar op eerste kerstdag ’s middags om vijf uur een aangepaste gezinsdienst gehouden voor geestelijk gehandicapten en hun ouders of verzorgers. De dienst wordt geleid door dominee A van Leeuwen en pastoor A. Loos. Het onderwerp is „Wie is de Messias”. Aan de collecte kan worden deelgenomen met geld, bloemen of fruit. De verbouwing van het Heemskerkse tasteel Marquette tot een conferentie- x>rd verloopt tot dusverre prima. Toch ijkt het erop dat het kasteel een maand >f twee later gereed is dan beoogd, name- ijk in augustus. Dat komt onder meer loordat het meubilair niet zo snel lever baar is. De twee salons op de benedenver- iieping gaan dienen voor bruiloften, par ijen en grote diners. De kelder wordt ngericht als bar. Op de bovenverdieping rnrdt een aantal vergaderzalen ge- nuwd. Op de kleine foto ziet u twee wuwvakkers bezig met het aanbrengen m nieuwe draagbalken op de bovenver- iieping. Eigenaar van het kasteel is de naatschap Scholten-Rijs-Scholten. Dit irietal heeft het gebouw enige tijd gele ien gekocht van jonkheer Gevers. „Voor xn leek lijkt het wel alsof het hele kas tel afgebroken wordt. Dat is absoluut niet zo. Alles wordt weer in z’n oorspron kelijke staat opgebouwd. Het wordt een «laatje straks”, vertelt Loek Scholten. 9e restauratie van Marquette beloopt me miljoen gulden. De oude boerderij >p het landgoed ondergaat ook een ver- wuwing. Daarin worden een hotel en een •estaurant gevestigd, die ook toeganke- ijk zijn voor „normale” wandelaars. genoeg geld heeft. Door de figuur van Hans en ook door die van Robert wordt het publiek geconfronteerd met de intole rantie die er zeker ook onder jongeren heerst. In een uitstekend nummer, opval len’ wordt duidelijk hoe snel je buiten je eigen groep geplaatst wordt. Vooral op school wil iedereen er hetzelfde uitzien, hetzelfde taalgebruik bezigen en absoluut niet opvallen, want: val je op dan val je af. Probeer je je leven op een afwijkende manier in te richten, maar wel zo als jij dat prettig vindt, dan kun je beslist ontzet tend veel weerstand in je omgeving ver wachten. Als Elly voor de keuze geplaatst wordt om de voetsporen te volgen van haar broer Jan en zijn brave verloofde Bea, of om mee te gaan met Hans om iets van de wereld te zien, maakt zij tenslotte toch haar eigen keuze. Dat vooral heeft de groep Hare Majesteit met deze voorstel ling duidelijk gemaakt: probeer bewust je eigen weg te kiezen en laat je niet vast houden door gewoonte en traditie. De uitstekende muziek sprak de jonge ren erg aan. Ook het natuurlijke spel van de acteurs en actrices zorgde ervoor dat zij zich goed konden herkennen in de personages. Hopelijk durft theatergroep Hare Majesteit nog eens een produktie aan die bedoeld is voor een kritisch en toch wel moeilijk publiek. Met .Stennis’ verdient zij in elk geval veel lof. JOKE NOORLANDER Grote Houtstraat 49. Haarlem, tel. 023-321915 De nog op te richten vereniging moet de continuïteit en een betere besluitvorming in het provinciaal overleg garanderen. Sinds maart 1975 bestaat er in de provin cie Noord-Holland periodiek overleg voor gecoördineerd bejaardenwerk. Nu blijkt dat het wenselijk is dat de deelnemers democratisch worden gekozen. Eveneens is het noodzakelijk een vereniging op te richten omdat in de huidige constructie het overleg wordt vertraagd en de besluit vorming onduidelijk is. Dit omdat iedere keer andere personen en besturen deelne men aan deze besprekingen. Een moeilijkheid die zich voordoet bij het COB, zo bleek dinsdagavond tijdens een bestuursvergadering in het diensten centrum Zee- en Duinwijk, is het feit dat FXIR\/<w| StHIfOAM het COB geen stichting is maar een zoge- noemde commissie ex-artikel 61. In deze bestuursvorm is de gemeentelijke i overheid door twee gemeenteraadsleden vertegenwoordigd. Deze bestuursvorm kwam dinsdag- avond eveneens ter sprake naar aanlei- Maandag aangekomen: Kortenaer, Swansea; Alca, Kemi, Velsen; Smitlloyd 24, Cont. plat, IJmuiden; Carlova, Alme ria, IJmuiden; Skellig Rock, New Port; Reguliersgracht, Hamina; Pena Plata, Noordzee. IJmuiden; Fjordness, Halm stad, IJmuiden; Roland Pacific, R’dam. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De rooms-katholieke scholen De Hoeksteen IJ. van Kuikweg) en de Meester Galleeschool (W. van Coulsterstraat) worden op korte termijn samenge voegd. Voor de Stichting Katholiek Onderwijs Heemskerk is dit de harde consequen tie van terugloop van het leerlingenaanbod waarop al in de periode tot 1986 gerekend wordt. Uit beide scholen (nu elk 6-klassig) ontstaat op den duur één onderwijsinstituut met 6 a 7 klassen. t ca» E

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9