HOBA EXPLOITATIE Vuilnisbelt in r EIST GROND BOND ZONDER NAAM OP Extra guldens belangrijk voor rijksgebouwendienst n voor Haarlemse kunstijsbaan ABN Bank V olgermeerpolder gaat niet dicht Drie maanden extra subsidie ABN Spaarbiljetten. 1980-1985 Kort geding in Haarlem Uitspraak van Raad van State >urt ten Herstelplan ijsclub wordt getoetst N *i P 0 N D E R D A G 1 8 DECEMBER 1980 11 PROVINCIE 1Ö Grote Houtstraat 146/Haarlem effectief rendement per 18 december Viditel 369. Modieuze leren pantalons f195.- f250.- f395.- Grote sortering cocktail- en avondkleding onder meer van Fong Leng. P ind wezen bekend heeft gemaakt. De polyesjjtter .•n en t hier o middellijke sluiting zoals ntwikksfcehoud van Waterland en de heer et beloo J. G. van Teeffelen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een meerder heid van de raadscommissies fi nanciën en sportzaken in Haar lem is gisteren tijdens een gecom bineerde vergadering akkoord gegaan met het voorstel van het college van B. en W. om nog drie maanden geld op tafel te leggen voor de kunstijsbaan Kennemer- land. Het gaat om een bedrag van 12.400 per maand voor perso neel en onderhoud van de machi nes. De drie CDA’ers in de verga dering lieten weten die extra-sub- sidie niet te zien zitten. „Onze fractie vindt dat er nu maar een punt achter moet worden gezet”, zo zei christen-democraat Han Overbeek. waardepapier aan toonder afgifteprijs op 18 december ’80 f 1.034,- (inclusief opgelopen rente) vanaf 10 juni 1985 verzilverbaar voor f 1.650,- dagelijks op de beurs te verkopen geen extra aankoopkosten ook verkrijgbaar via commissionairs in effecten. ng Sdi ^ogelijke termijn. derlandi E qet vernieuwen van de sluisdeuren rdoorb p oten ot eciaai 8 SCHEIDENDE DIREKTEUR LAAT DIENST GOED DOORVOED ACHTER ,e rede: t age goli (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De gemeente Amsterdam mag doorgaan met het storten van huisvuil op de belt in de Volgermeerpolder. Dat is het gevolg van de uitspraak die he Raad van State vanochtend voor- van de afdeling recht spraak, mr. J. van der Hoeven, is sterke tjniet ingegaan op de eis van on- was in NoJyerlangd door de Vereniging tot met (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) Basta (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Voor de komende n de ka i i de Gni iag alk akke a genoi comm ijè sluisdeuren. Gezien de ene overgeble- maakte al deel uit van de serie voorlopige voorzieningen waartoe in overleg met het hoogheemraadschap Uitwaterende Slui zen is besloten. Door sluisdeuren aan te brengen wordt voorkomen dat regenwa ter via de belt naar de boezemwateren stroomt en dat zo de dioxine wordt ver spreid. Het aanbrengen van de sluisdeu- kom je volgens hem vaak tot heel andere oplossingen voor problemen. Zo kan Ap pel zich voorstellen dat de rijksgebouwen dienst bij herhuisvesting van rijksdien- sten ook iets doet aan versterking van de woonfunctie in een stad, „al is dat niet onze primaire taak”. Wordt die bewegingsvrijheid niet erg klein nu bezuinigingen in de lucht han gen? Appel: „Je hebt altijd een heel be perkte invloed. Je hebt geen feitelijke macht. Je moet, vind ik, ook geen eigen politiek gaan voeren. Die wordt door Den Haag bepaald, maar dat betekent niet dat je als loyale uitvoerder van beleid geen eigen betrokkenheid mag hebben. Je kunt altijd nieuwe bouwstenen aandragen voor het beleid. Wat er moet gebeuren, daar heeft de rijksgebouwendienst geen zeg genschap over, hoe het moet gebeuren, dat wordt overgelaten aan de regionaal direkteur”. (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. De stichting Bond Zonder Naam moet binnen twee dagen na het wijzen van het vonnis meewerken aan het tot stand komen van een koopovereenkomst. Dit eiste mr. A. Schuurmans vanmorgen in een kort geding voor de vice-president van de Haarlemse rechtbank, mr. J. Mathijsse. Namens zijn cliënt, de Hoba Exploitatie BV, eiste mr. Schuurmans nakoming van de afgesproken overeenkomst om een terrein aan de Troelstrastraat te Zand voort, een hotel gelegen aan de Spruitenbosstraat te Haarlem en een aandelenpakket in het hotelcomplex Liga si Nobre te Spanje aan de Hoba BV te verkopen voor een bedrag van twee miljoen gulden. Sociaal-democraat Kerkhoff had trou wens geen moeite met het collegevoorstel om nog drie maanden geld in de ijsbaan te stoppen. „Mijn fractie stemt in met drie groots opgezette interne verhuis- en her- huisvestingsplan, dat enkele jaren gele den voor de in Utrecht gevestigde rijks- diensten werd opgezet. „Bij die concentra tie ontstonden lege plekken. Dat is zonde. Dan probeer je een zinvolle bestemming te vinden voor die panden, dan brengen ze tenminste hun eigen rendement op”. Zo zit in Haarlem de rijksdienst voor de land inrichting in het oude pand van de belas tingdienst aan de Linnaeuslaan. „Huur panden, waarvoor destijds een ontheffing voor de woonfunctie gegeven was, lieten we weer in het woningbestand terugvloei en”. De woningnoodproblematiek hoort in het brede kader waarin Appel de huis vesting van rjjksdiensten in zijn werk altijd bekeken heeft. Plooibaarheid is daarbij een goede eigenschap voor een ambtenaar, vindt Appel. „In 1974 wilde de toenmalige staatsse cretaris Schaefer van Volkshuisvesting dat een aantal woningen, dat de rijksge bouwendienst in de Amsterdamse buurt De Pijp had aangekocht voor kantoor ruimte, woning bleef. „Het probleem was dat er krakers in zaten, die formeel niet voor een wisselwoning in aanmerking kwamen omdat ze geen ingezetenen wa ren”. De huizen in De Pijp moesten wor den gerenoveerd. „Dat ambtelijk spel vond ik nogal raar. De krakers betaalden een vergoeding. Legaliseer hen dan en laat ze toch gewoon huur betalen, zei ik. Daarover hebben we met de betrokken wijkraad vaak gepraat”. Aan dergelijke contacten bewaart Ap pel goede herinneringen, ook in Haarlem. „Met de gemeente hadden we de afspraak gemaakt dat we naast de officiële proce dures in een vroeg stadium met de omwo nenden van de rechtbank zouden gaan praten”. Geëngageerd zijn, noemt Appel dat. Die betrokkenheid bij het doen en laten van gewone mensen, heeft hij naar zijn zeggen overgehouden aan de jaren dat hij in de ontwikkelingshulp werkte. „Daar werkte je aan de basis”. Vanuit dat gezichtspunt ren is ook voorwaarde voor het „uitlepel- plan” waarbij 250 van de meest gevaarlij ke vaten worden verwijderd. De sluizen moeten de belt waterhuishoudkundig af sluiten als één of meer vaten bij het „uitle pelen” stukslaat en het water ernstig ver ontreinigt. Over de motieven van mr. Van der Hoe- in hebtx t nd del De voorzitter heeft wel gelast dat een van de voorwaarden verbonden aan de Hinderwetvergunning strikt zal worden j nageleefd. Het betreft hier voorwaarde vijf die betrekking heeft op het sluiten van uc ----o- ven maar halfvergane deur die er nog is ven is vooralsnog niets bekend. Zoals ge bruikelijk bij verkorte procedures als de ze gaat de uitspraak vier tot zes weken aan de schriftelijk te geven argumenten vooraf. De Vereniging eiste dinsdag bij de Raad van State het stoppen van de Am sterdamse transporten naar de omstreden stortplaats omdat verontreinigd water nu vrij in en uit kan stromen. Met name als gevolg van de golfslag zou vergiftigd slib uit de bodem en van de walkanten worden losgeslagen. Met als consequentie dat che misch materiaal, waaronder het gevaarlij ke dioxine, ver buiten de polderwateren zou kunnen belanden. Een Amsterdamse ambtenaar stelde van de week dat het aanbrengen van nieuwe sluisdeuren pas kan geschieden na de nodige baggerwerkzaamheden. Een klus die veel meer water- en slibverplaat- sing met zich meebrengen dan als gevolg van het vuiltransport nu het geval is. Onderdirecteur Bank van het Centraal Milieu Laboratorium van de gemeente Amsterdam bevestigde vanochtend dat het werk wel de nodige tijd zal vergen. „Dit is niet iets wat je zomaar even je rug afsnijdt”, aldus Bank. Na een pittige discussie over het plan- Menken veegde Mensink de zaak van tafel door op te merken dat een planologische procedure veel vertraging „een jaar” zou betekenen. Daarbij wees hij op de extra kosten, omdat de huidige construc tie, waarop het plan van de Ijsclub is gebaseerd, toch al die tijd moet worden onderhouden. Vic Kerkhoff (PvdA) had heel ander nieuws over Menken. „Mij is bekend, door te informeren bij de gemeenten waar Menken een ijsbaan heeft, dat daar een voorstel wordt verwacht of die gemeenten bij willen springen in de exploitatie van die baan”. Hier gingen de commissieleden overigens helemaal niet op in. Gister avond kon Menken hier zelf, door afwe zigheid, geen commentaar op geven. 4 -,1-- - -- bouwvoorbereiding van het nieuwe rijks- archief aan de Kleine Houtweg. Verder was Appel betrokken bij de herhuisves ting van de marine in Den Helder. In Amsterdam en in Utrecht is de afgelopen jaren onder leiding van de heer Appel de concentratie van de versnipperde rijks- I diensten krachtdadig aangepakt. S„Je moet de huisvesting van rijksdien- |ten niet geïsoleerd bekijken”, zegt Appel. «Nieuwe huisvesting moet in het gezicht 5an de stad blijven passen”, betoogt hij. Bo blijft bij de nieuwbouw van de Haar- femse rechtbank de monumentale facade litact, terwijl ook het in aanbouw zijnde fiksarchief vanaf de straatzijde onzicht- jaar is. Van kaalslag zegt Appel evenmin ten liefhebber te zijn als van doodse kan- fcortorens. „Operatie Maliebaan” heet het 1) Gamalencocktail Verdeel 150 gr gepelde garnalen over 4 glazen. Maak saus van 1 dl tomatenketchup, 2 eetl. tomatenpuree, 1/81. geklopte slagroom, 1/2 theel. selderiezout en ld. paprikapoeder Voeg scheutje sherry toe. Glazen garneren met schiifie citroen 2) Mosselen-sate 10 gekookte mosselen aan sate-stokje rijgen en in dampend frituurvet dompelen Opdienen met saté saus 3) Paling snack Crackers beleggen met plakies gefileerde paling Eventueel garneren met schijfjes augurk 4) Hartige hapjes Dun gesneden plakjes gerookte makreel of bokking op sneetje witbrood Ansjovisrolletje op schijfje hard gekookt ei op toast Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. ^Produktschap voor Vis en Visorodukten. s-Gravenhage^^ van vier nieuwe deuren op zo kort Volgens mr. Schuurmans hebben zowel de voorzitter van de bond als zijn raads man, de Haarlemse advocaat mr. L. Laus, na een bestuursvergadering van de bond bevestigd dat de overeenkomst tot stand was gekomen. Nadat Hoba BV een notaris had ingeschakeld kreeg zij echter te horen dat er helemaal geen sprake was van eén overeenkomst. Namens de bond betoogde mr. W. Wel- schen dat de vordering van Hoba zó die al juist zou zijn, wat de raadsman be streed in elk geval juridisch nietig was. Ten tijde van de onderhandelingen was het bestuur niet bevoegd tot het afsluiten van een dergelijke overeenkomst, zo zei mr. Welschen, omdat er op dat moment slechts twee bestuursleden waren. Vol gens de statuten moet het bestuur van de stichting minstens uit drie tot vijf perso nen bestaan. Voorts wordt de stichting naar buiten alleen vertegenwoordigd door het optreden van twee bestuursleden ge zamenlijk. Daarvan was geen sprake, zo betoogde mr. Welschen. Tenslotte meldde hij dat het bestuur van de bond niet be voegd is tot het kopen en verkopen van zogeheten registergoederen. Gelaten moest mr. Schuurmans vast stellen dat hij „uiteraard” niets kon in brengen tegen wettelijk vastgestelde be palingen. Gezien de vergaande onderhan delingen meende hij dat de bond nu een spelletje speelde. Ook trok mr. Schuur mans de integriteit van raadsman Laus in twijfel. „Waarom heeft hij toen niet ver teld dat het bestuur niet bevoegd was?” Directeur F. Hammekool van Hoba BV zei dat er een akkoord was bereikt over een bedrag van twee miljoen, maar dat een van de bestuursleden twee ton extra had gevraagd. „Als u begrijpt wat ik be doel”, zo hield hij mr. Mathijsse voor. Die toonde zich best bereid om aan te nemen dat het handelen van de stichting niet fraai was geweest, hoewel hij daar niet met zekerheid over kon oordelen. „Maar ik zit met het formele probleem dat er een vordering wordt gevraagd, waaraan de stichting wegens de stichtingsbepalingen niet kan voldoen. Waar zijn we dan mee bezig?”, vroeg mr. Mathijsse zich af. Na een korte schorsing vroeg mr. Schuurmans desondanks een vonnis. Mr. Mathijsse doet uitspraak op dinsdag 30 december ’s morgens om half tien* id, die voorl waardo ^e^ent dat vermoedelijk het aanbren- lsen' Vl gen Sikma maakte zich met name druk over maanden respijt”, aldus Kerkhoff, die wel de afwikkeling van de plannen van ijs- vast wilde houden aan die grens van drie baanexploitant Ton Menken. De Leidse maanden. De liberaal Lex IJske sloot zich zakenman, die her en der in het land bij Kerkhoff aan. commercieel ijsbanen exploiteert, heeft al enkele malen aangekondigd plannen voor de Haarlemse baan te hebben, maar hij heeft nog nooit iets ingediend. Zo wil hij onder meer een overdekte baan en een ijshockey hal. In onze krant van 11 okto ber zei Menken zonder „de erfenissen” van de vorige baan te willen beginnen en bovendien zekerheid te willen hebben. „Ik vraag me af of er wel adequaat gepast) is gereageerd”, merkte Sikma gis teren op. Hij vond dat het college wel eens meer achter die plannen aan had kunnen zitten. Wethouder Ton Thuis verwees de verantwoordelijkheid in „eerste instan tie” naar de Stichting Kunstijsbaan Ken- nemerland. Voorzitter Jan de Korte van de stichting deelde de commissie daarop desgevraagd mee, dat Menken had be loofd zijn plan in te dienen, maar nooit meer wat van zich heeft laten horen. Wethouder Wim Mensink noemde ver- van de IJsclub. In een toelichting deelt ir. J. H. Tjaden van het gelijknamige technische bureau één van de makers van het IJsclub-plan desgevraagd mee, dat alleen TNO ad vies heeft uitgebracht over het plan. Het Delfste Laboratorium en Grondmechani ca (LGM) heeft het plan alleen gezien, zegt hij, maar niet van een advies voorzien, zoals door politici gisteren werd veronder- j een concurrent van ons”, aldus ir. Tjaden. der de „bijzonder moeilijke planologische procedure”, die voor de plannen van Men ken nodig zou zijn. Opgemerkt werd ook dat Mgnken niet wil komen. Volgens Jaap Bregman (D’66) laat Menken het afweten, omdat er in Haarlem „geen politieke wil” zou bestaan voor een commerciële ijs baan. „De gemeente moet eerst uitspre ken of ze de planologische procedure wel wil sUrt.n- .ldus Bregman, die venter S. h7b overigens akkoord ging met de drie maan- - 10 den extra subsidie voor de ijsbaan. Ook communist Pieter Eibers vond dat de extra subsidie er moest komen, waar bij hij het „niet geringe belang van de werkgelegenheid” aanhaalde. CDA’er Van Niekerk, tegen subsidie, merkte op nog immer uit te gaan van het „samen uit- samen thuis-principe”, waarmee hij doel de op de afspraak die de vijf voorheen subsidiërende gemeenten in het vooijaar maakten voor financiering van een toen ter tafel liggend herstelplan van drie mil joen. Die afspraak was, dat als er gefinan cierd zou worden, alle vijf gemeenten mee zouden doen. Zandvoort en Haarlemmer- liede/Spaamwoude haakten echter af, waarna later ook Heemstede volgde. Bloe- mendaal en Haarlem konden de zaak toen niet langer met z’n tweeën dragen, maar toonden zich bereid alternatieven te on derzoeken, zoals nu bijvoorbeeld het plan De politici hadden een ambtelijke nota voor hun neus, waarin de gevolgen van totale liquidatie van de huidige in de blub ber zakkende ijsbaan op een rij zijn gezet. B. en W. willen echter toch nog voor drie maanden hun beurs trekken om het her stelplan van de IJsclub Haarlem een kans te geven. Dit plan 1,4 miljoen) is geba seerd op de huidige baanconstructie. Bij uitvoering zou dus niet hoeven worden gesloopt. Wethouder Wim Mensink (PvdA) van financiën hield, bijgestaan door collega Ton Thuis (VVD) van sportzaken, de com missie gisteren voor dat nu het hele zaakje opdoeken betekent, dat het plan van de IJsclub geen mogelijkheden meer heeft omdat dat op de huidige baan is geba seerd. Hij wees er verder op dat TNO „niet afwijzend” heeft geadviseerd over het IJsclub-plan. In de drie maanden uit stel, zo werd de commissie verteld, zal de gemeentelijke dienst Bouw- en Woning toezicht het plan onder de loep nemen. Een advies wordt eind deze maand of begin januari verwacht. Is dat advies negatief, aldus de strek king van het betoog van Ton Thuis, dan valt het doek al binnen die drie maanden. Is het positief, dan kan met voorbereidin gen voor realisering worden begonnen. Zo moet het plan nog gedetailleerd worden uitgewerkt. Ook wil het college dan pogen mede-betalers te vinden. De drie CDA’ers Han Overbeek, Piet Sikma en Ben van Niekerk waren niet te vermurwen. „Een gebed zonder end”, ver- zuchtte Overbeek, „nu zeg ik: geen man en i geen cent voor de ijsbaan”. abeljau u iar 884 ;j iting dn 3. Ingenieur W. H. Appel afgelopen woensdag bij het slaan van de eerste paal voor de nieuwbouw van de rechtbank aan de Janstraat in Haarlem, zijn laatste grote project F 13.100, 9.800, VI?.i jaren hebben wij vrij veel brood op de plank”. Deze uitspraak komt van cle scheidende direkteur van de rijks gebouwendienst voor de regio ptrecht-Noord-Holland, ingenieur H. w. Appel. De heer Appel, die morgen u toet pensioen gaat, doelt daarbij met J same op de 94 miljoen aan investe- 1 Jingsguldens, die de dienst met de I bezuinigingen in zicht nog heeft los- gepeuterd bij de rijksoverheid. Juist in een tijd waarin eisen van ruimtelij ke ordening de bundeling van de yaak verspreid gehuisveste rijksdien- Sten in de regio duur maken, dreigt die huisvesting een sluitpost op de njksbegroting te worden. - Dat veel nieuwbouwprojecten de laatste jaren toch nog betrekkelijk snel van de grond zijn getild, is daarom te danken aan flensen zoals ingenieur Appel. De voorbe- jeiding van de nieuwbouw van de recht- Bank aan de Jansstraat in Haarlem was ajn laatste grote project. In Haarlem neeft hij verder de hand gehad in de

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11