ZAT EBDAGS BIJVOEGSEL Centen, kaarten en een magische lamp n Nummer zestien, tante Marie en een sketch ft 1 ettlngbriefaktie voor twee heren ebro SM - HB ■I; Ljfï e n rea 1 J EO heeft eigenlijk geen leden 3 SS! ^■1 voor anderen, te bedriegen? Wie was zo dwaas dat hij vergat zichzelf. E. du Perron door Kees Tops k sns ;i- an I I Mevrouw Van der Berg uit Amstelveen had verzamelen altijd een onzinnige bezigheid gevonden. Wat had je eraan, wat kocht je ervoor: geen fluit. Suikerzakjes, sigarebandjes, munten, postzegels het liet haar allemaal zo koud als een ijsbeer in de Poolzee. Totdat koningin Juliana plompverloren haar aftreden bekend maakte en een groot deel van het Nederlandse volk zich, als door een collectieve razernij gedreven, op de numismatiek stortte. Van de ene op de andere dag begon mevrouw Van der Berg muntenreeksen met de vertrouwde koninklijke beeltenis aan de circulatie te onttrekken. Tevens kocht ze een catalogus. Daarin trof ze de al bijna vergeten halve cent aan. Zou ze die nog kunnen krijgen? Stomtoevallig las ze kort daarna die annonce in de krant: „Voor verzamelaars! Tien halve centen voor slechts 57.” Drie weken later arriveerde haar bestelling. Zenuwachtig maakte ze het pakje open. En jawel hoor: tien halve centen! Jammer alleen, dat het doormidden gezaagde gewone centen waren Kn w IL .j tW El. 4 r Sana's ddefrt'idnGan tle ',oOre|d^t de^°0,T1' 1 f 'i 0 rarpi1 w' OT/f’ia ,Een originele grap’ t x/OOf roe (uit: The Devil’s dictionary) e t WILLEM WIJNANDS <1 Toen was het natuurlijk wel lachen geblazen! ie Ot ien: el De mensen willen bedrogen worden. Bovenstaand geval is, op de persoonlijke gegevens en de voorgeschiedenis na, authentiek. Het behoort tot de categorie bedriegerijen die juridisch waterdicht zijn: mevrouw Van der Berg had halve centen besteld; wel, die heeft ze gekregen. Een vergelijkbare truc is al jaren oud. Eveneens per annonce werden „10 schuine prentbriefkaarten” aangeboden, voor een fors bedrag en met de verzekering dat ze „discreet in blanco Het was niet leuk om te horen hoe tante Marie met de kleermakers- schaar achterna gezeten werd, met Vaak moest ik er op uit om schou- dervullingen, knopen, naaigaren, rijgdraad, spelden en dat soort arti kelen te halen bij manufacturen- winkeltjes in de buurt. De dames hadden zich namelijk geworpen op het maken van japonnen, mantel pakjes, bloeses en broeken. Als ge volg daarvan moest ik tot op acht tienjarige leeftijd broeken dragen waarvan het kruis zowat tot aan de knieën reikte. Waar de rechter al evenmin iets tegen kon ondernemen, was nog vrij kort geleden, in september j.l. de aanbieding per annonce van het brandstofsparende middel BSS. Voor slechts 22,50 werd de benzine-, diesel- of LPG-rijder maar liefst 10 percent besparing in het vooruitzicht gesteld. „Zelfmontage zeer eenvoudig; succes verzekerd!” verpakking” zouden worden verzonden. De verpakking was blanco, zo kon de zich reeds verkneukelende ontvanger constateren. En de kaarten waren schuin; de verzender had van alle blanco kaarten de randen keurig netjes schuin afgeknipt. het droogrek geslagen of de trap afgegooid was. Mijn vrolijke tante was echter niet iemand om bij de pakken neer te zitten. Ze wilde van het sekreet af en daar waren we het allemaal roerend mee eens. Bij zo’n levenslustig mens kwam er natuurlijk al snel een ander sekreet op de proppen, onder de naam ome Hans. Ook bepaalde postorderbedrijven pikken hun graantje mee van de handel in huis-, tuin- en keuken-wonderen. Zo prijst de firma Rotina te Sittard een „magische gloeilamp” aan, welke „zonder stroom brandt”. „Alleen weet hoe het moet. Als iemand anders de lamp in de hand neemt, gebeurt er niets. Een originele grap!” Zonder stroom brandt geen enkele lamp; dat is algemeen bekend. Helaas was het kleine lampje in de bol van de gloeilamp die de consumentenbond bestelde ook nog kapot, zodat het batterijtje in diezelfde bol niet meer baatte. De „originele grap” ging pas op zodra het lampje was vervangen. Bedrog: de essentie van de handel, de ziel van de godsdienst, het aas van de hofmakerij en de grondslag van politieke macht. AMBROSE BIERCE gelegen slaapkamertje getuigen te zijn van het onwettige tafereel dat ze daar wensten te aanschouwen. 3 iirl<*ni Wie geen gas geeft, verbruikt geen brandstof. Op dit glasheldere principe was BSS gebaseerd. Het middel bestond dan ook uit niet veel meer dan een blokje hout en („zelfmontage zeer eenvoudig”) een elastiekje, waarmee het blokje onder het gaspedaal kon worden bevestigd. Brandstofsparend, zeker. Hoe groter het blokje, des te meer er bespaard werd. Maar zonder gevaar was dit door een vindingrijke geest ontwikkelde middel niet. Het blad Autokampioen van de ANWB beval in plaats van het kostbare blokje een eenvoudige spons aan. Veel goedkoper en veel veiliger, want in nood kan men zo toch gas geven. benedenwoning bidden tot het Hei lig Hartbeeld met de woorden „lie ver een levende Duitser dan een dooie Hollander”) bleef de samen werking doorgaan. Oom Hans had het meest onbe trouwbare uiterlijk dat ik me kan herinneren. Of het nu jaloezie was of niet, door de vlotte praatjes en de valse toon ervan was hij in mijn ogen een weerzinwekkende figuur, die, ik kan het ook niet helpen, het beroep van handelsreiziger uitoe fende en katholiek was. Nu was mij thuis al heel vroeg bijgebracht dat katholieken voor geen cent deugen. M’n moeder vatte de zaak dan ook kernachtig samen door hoofd schuddend te zegen dat Marie van pissebed bij kakkebed terecht was gekomen. Nummer 16 was een klein mannetje van het type dat in gezelschap de leukste wil zijn en thuis zijn vrouw slaat, maar niet in de zin van wie men liefheeft kastijdt men. Z’n han den, waarmee hij overigens ook Weense walsen op de piano speelde, zaten, zoals dat heet, nogal los. Dat hoorde ik van mijn neefje, die een gruwelijke hekel aan de vaderlijke pianolessen had, omdat hij bij het aanslaan van een verkeerde toets een tik op de vingers kreeg. De verhalen die ik opving waren niet erg geschikt voor kinderoren. Waar vindt men vandaag de dag nog heuse wonderdoekjes? Niet in de supermarkt dat staat vast. Vandaar dat de producenten er uit pure goeiigheid maar mee langs de deur komen. Het is ook te geef zo’n doekje voor slechts 2,75. „Paraffinevrij!”, wel te verstaan. Toch waren de klanten van deze weldoeners niet erg tevreden. Misschien dat ze de minimum afname 25 doekjes, voor 68,75 wat aan de hoge kant vonden. Misschien ook vond men het niet plezierig het meubilair met een laagje wagensmeer te bedekken, wie zal het zeggen Ondank is ’s werelds loon. V met spanning voorbereide I I avond brak weldra aan. M’n .Lr vader was op dit uur maar vast naar bed gegaan. Hoewel deze gebeurtenissen voor mij wat onge schikt werden geacht, Ontging mij niets van dit sensationele voorval. De lange handelsreiziger en de ge drongen steenhouwer hadden, aan- "BTummer 16 was intussen niet W treurig aan de kleermakersta- 1 fel blijven zitten en had een huishoudster in dienst genomen die door ons als „de bult” werd aange duid, vanwege een typerend licha melijk kenmerk. Tante Marie had in die dagen haar intrek genomen op nummer 28, tot mijn onuitspre kelijk genoegen bij ons thuis. Mijn vader, die de nicht van mijn moeder niet zo goed kon zetten, begeleidde deze gebeurtenissen met een steeds sjagrijniger commentaar. Het was duidelijk dat er in deze situatie verandering moest komen. Hoewel er een heleboel besproken dingen boven mijn jongenspetje gingen, begreep ik dat mijn lieve tante niet bij oom Hans kon intrek ken zolang de scheiding er niet door was. De kleine dictator had beslo ten het leven van zijn vrouw zo lang U kent misschien nog de onschuldige vorm van de kettingbrief, die u bij deelname een stortvloed van ansichtkaarten opleverde. De minder onschuldige vorm van dit systeem werkt als volgt. Krijgt u een kettingbrief bestaande uit een lijst van (bijvoorbeeld) zes namen en adressen dan doet u mee door geld te sturen aan degene die als eerste op de lijst vermeld staat en meestal ook aan de afzender van de brief (nummer 6 op de lijst). U tikt de brief in zesvoud over, waarbij u de eerste naam weglaat en de uwe onderaan plaatst, en u stuurt de kopieën naar familieleden en kennissen. Als de sneeuwbal goed doorrolt, belandt u uiteindelijk vanzelf bovenaan de lijst, wat u een fiks kapitaaltje oplevert. Ja ja .Een kettingbrief die nog niet zo lang geleden in Meedoen aan een kettingbrief staat gelijk aan geld weggooien, want tegen de tijd dat het verlokkelijke schrijven u bereikt, is de sneeuwbal al te ver gerold en komt u nooit meer bovenaan die lijst te staan. Toch lukt het allerlei lieden elke keer weer. Want de mensen willen echt bedrogen worden. 'Ó'd stand. Gohsü "lank zij tante Marie was het I I altijd gezellig op het atelier- JLr tje. „We naaien heel wat af’, was een van haar humoristische uitspraken. Ik vond haar heel leuk. Bovendien hoorde je de gekste ver halen. Door die verhalen noemden we de man van tante Marie, die'* kleermaker was, nummer 16, naar het huisnummer in dezelfde straat, of ook wel „het sekreet”. Er bleek één oplossing te zijn voor het snel doordrukken van een schei ding en dat was door middel van twee getuigen voor het op heter daad betrappen van de kleermaker met zijn huishoudster, die zich ken nelijk niet alleen bezighield met het schoonhouden van de trap. Het plan was uitvoerbaar door gebruik te maken van de lange dakgoot die aan de achterkant doorliep van nummer 28 naar nummer 16. De beide omes hoefden slechts door de dakgoot te lopen om in het achter- „X-stralen zicht, onmiddellijk!” Een raadselachtige aanprijzing, maar het bijgevoegde prentje verduidelijkt veel, evenals de verdere tekst. „De glazen van de X-Ray-Bril geven u de illusie dwars door alles heen zien wat u bekijkt. U ziet de beenderen in uw handen, de dooier in het ei, de stift in uw potlood en de meest vrolijke dingen als u uw vrienden of vriendinnen bekijkt! Bijzonder interessant en vermakelijk op parties”. Het woord illusie is goed gekozen. De Duitse consumentenorganisatie bestelde de bril en stelde vast dat deze, in plaats van glazen, kartonnen schijven heeft, waarin kleine gaatjes zitten met ingeplakte pauwkleurige veertjes. Deze veroorzaken bij tegenlicht lichtbreking en randonscherpte. Vingers zien er daardoor uit alsof (let wel: alsof) ze met röntgenstralen worden bekeken. Dat is dus niet het geval. Op uw parties zullen dus andere bronnen van „vrolijkheid” moeten worden aangeboord, wat in ieder geval tot voordeel heeft dat u die acht gulden, die dit interessante en vermakelijke nep- attribuut moet opbrengen, in uw zak houdt. omloop was, droeg de veelzeggende naam „The easy way”. Wie deze gemakkelijke weg wilde bewandelen diende aan het eerste adres 13,75 over te maken. Als elk van de zes generaties briefschrijvers de kettingbrief aan drie anderen zou doorspelen, zou het eenvoudige papiertje maar liefst ruim 10.000 waard zijn, (inleg x 3 tot de 6de macht). Maar hoe verder de sneeuwbal rolt, des te meer wordt het tempo vertraagd. En tenslotte ligt hij stil. Naar de letter van de wet is de EO een omroep zonder leden. Dit kan worden afgeleid uit een uitspraak van de Reclame Code Commissie van vorig jaar. Een man uit Leidschendam had bij de commissie een klacht ingediend over een advertentie waarin de lezer werd aangespoord zich aan te melden als lid van de Evangelische Omroep, terwijl de EO een stichting is en een stichting volgens de wet geen leden kent. Wie zich aanmeldt heeft dan ook geen enkele vorm van zeggenschap, hoewel dit door het gebruik van het begrip „lidmaatschap” wél wordt gesuggereerd. De klager vond dat in de advertentie dus valse verwachtingen werden gewekt en noemde haar misleidend. De Evangelische Omroep stelde daar tegenover dat in het spraakgebruik het woord lidmaatschap enigszins is ontdaan van zijn juridische zwaarte en als algemeen begrip wordt gehanteerd, hoewel het juridisch inderdaad niet juist is om met betrekking tot een stichting van leden te spreken. De Reclame Code kommissie achtte (op 31 augustus 1979) de klacht gegrond. Weliswaar beaamde ze de opmerkingen van de EO over het spraakgebruik, maar ze was toch van oordeel dat, wanneer in reclame- uitingen over „leden” gesproken wordt, terwijl het gaat om een stichting, duidelijk moet worden aangegeven dat deze „leden” geen enkele medezeggenschap hebben en dus in feite slechts contribuanten zijn. Nu dit nietwas gebeurd, achtte de commissie de advertentie misleidend en beval ze de EO aan zich in het vervolg van deze wijze van adverteren te onthouden. Het College van Beroep bevestigde later deze uitspraak. Waar blijft het geld, in dat geval? Bij „The easy way” lag dat vrij eenvoudig. Behalve aan het eerste en het laatste adres moest men ook aan de organisatie geld sturen (bedragen van resp. 13,75, 12,- en 5,). En wat wilde het toeval? De mevrouw van het zesde adres was tevens de mevrouw van het organiserende bureau. En alsof dat nog niet genoeg was, was ze onder haar meisjesnaam de gelukkige nummer één op het lijstje. Het exemplaar van de kettingbrief dat de Consumentenbond in handen kreeg was gedrukt, wat wijst op een grote oplage. En dus (de naam zei het al) op een erg gemakkelijke weg om een lieve duit binnen te halen. waren ketting- werden ze moest mogelijk zuur te maken door niet in een scheiding toe te stemmen. Maar vindingrijke tante Marie had een list bedacht. Er werd krijgsraad ge houden met haar broer oom An- toon, een stevige steenhouwer van grafzerken, oom Hans en mijn moeder. M’n vader zat met behoorlijk de schurft in terzijde alles aan te horen om tenslotte te verdwijnen met de woorden „ik ga vast naar m’n nest”, want hij was voor een regelmatig leven. Beleden fage. J/aak bn vaak Éden worden Lan dit soort onlangs Wmaakt op Werd door W'Ve heb ^Bfukses. We zo’n Wgels ^^een tes- dering door het Nederlandse leger van de Openbare Lagere School in de straat naast ons. Het school hoofd, meneer Teunissen (voor wie ik een heilig ontzag, vermengd met weerzin koesterde, omdat hij me wegens onbehoorlijk gedrag een keer flink aan de oorlel had getrok ken) had ons vanwege het uitbreken van de oorlog naar huis gestuurd. De schoolbanken werden verwis seld voor bedden van een noodhos pitaal. Op die morgen van de eerste oor logsdag was ik naar huis gerend, geschrokken door twee soldaten op straat die een laag overkomend vliegtuig met hun geweerkogels wil den neerhalen. Op mijn vraag wat I nu oorlog betekende, antwoordde mijn moeder dat het heel, heel ver schrikkelijk was. De samenwerking tussen mijn moe der en haar nicht begon met het naaien en stikken van beddelakens voor het noodhospitaal. Met ge bruik van twee ratelende trapnaai- machines op het kleine kamertje van het vrije bovenhuis werd een grote produktieslag geleverd. Het tempo hadden ze over van de op jeugdige leeftijd aangeleerde werk methodes op confectieateliers, waar elk afgeleverd hemd evenzo veel centen meer in het loonzakje betekenden. Na de meidagen, die door het bombardement op Rotter dam vele uren met doodsangst voor ons meebrachten (nog zie ik de buurman in de tussenkamer van de x.Ray; i P<ot d0 Enkele jaren brlefakties een Bestart door oN’ door de Een I f I lante Marie was een optimis- I tisch mens. Omdat ze bijna J. altijd een vrolijke lach mee nam en zeker niet het minst door het feit dat ik via haar tot de ont dekking kwam dat vrouwenbenen een speciale attractie vormen, was ze mijn favoriete tante. In de meida- I gen van 1940 begonnen mijn moe- I der en tante Marie aan een samen- I werking die jarenlang zou voort duren. De aanleiding daarvan was de vor- gevuurd door tante Marie, iets vast beradens in hun optreden. Via het logeerkamertje stapten ze de met ijs dichtgevroren dakgoot in. Het vroor niet alleen dat het kraakte, de goot kraakte zo hard mogelijk mee. Voordat het doelwit bereikt zou worden moesten er heel wat andere slaapkamertjes gepasseerd wor den. Jammer genoeg werden de bange vermoedens van mijn moe der over de afloop van de expeditie bewaarheid. Naast de knallende ge luiden, die het geschuifel in de dak goot veroorzaakte, werd de serene stilte van de nacht verstoord door geluiden van brekend glas en de doordringend uitgeschreeuwde kreet „Moordenaars, móórde- ntóéars!” Het aanhoudend uitschreeuwen van deze onheilspellende tekst en het gestommel in de goot brachten de zo rustige buurt tot een onver wacht leven. Overal gingen de lich ten aan en ramen werden geopend. Maar niet alleen de achterkant werd op deze nachtelijke voorstel ling getrakteerd. Het driftige snij- dertje had in plaats van ellemaat en kleermakersschaar een voor deze gelegenheid toepasselijk attribuut gevonden. Met een bijl zwaaiend uit het raam had hij ook de mensen aan de voorkant van de straat gealar meerd met het uitroepen van de angstwekkende tekst. De ooms kwamen terug om het onfortuinlij ke resultaat van hun nachtelijke escapade te bevestigen. Tante Ma rie kon de mannen wat opbeuren door een vergelijking te trekken tussen nummer 16 en zijn kostgang- ster met het monster van Franken stein en Quasimodo. Ik vermoedde dat de zaak een ern stige wending nam toen er midden in de nacht twee politieagenten op de overloop verschenen. Mijn va der, van top tot teen in het jaeger, was, gestoord in zijn zo geliefde nachtrust, tevoorschijn gekomen en keek alles somber aan. „Nog nooit politie over de vloer gehad, ik be moei me er niet mee”, mompelde hij en verdween naar de slaapkamer. De voortvarende dames hadden be ter door hoe zo’n kwestie aan orde bewaarders uitgelegd moest wor den en weldra keerde de rust op nummer 28 terug. Na het vertrek van tante Marie uit ons huis verdween ook nummer 16 uit ons gezichtsveld al bleef dit getal voor ons een bijzondere en lach wekkende betekenis houden. f;..TI

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 31