Hoofddorp: protest tegen sponsor MOEIZAME OVERWINNING OP FC VLAARDINGEN AZ blijft ongeslagen NAC behaalt nuttige zege fc s Ül ft MAANDAG 22 DECEMBER 1980 13 12 W' aasr*. I SPORTIEF Invaller Ton Nijdam stelt de zege voor Haarlem met een fraaie omhaal veilig. Henk den Arend van Vlaardingen (nr 6) kan dat tot ontsteltenis van Stans en Mitrovic niet verhinderen. Haarlem: tijd bezinning voor I (Van onze sportredactie) Kristen Nygaard: openingsdoelpunt. kan FC Utrecht in augustus 1982 het nieu we stadion betrekken) zal uitwijken naar Een verklaring voor het feit, dat het begrote aantal toeschouwers nog niet is gehaald, is volgens Frans Bastiaenen niet zo moeilijk te geven. „In het begin heeft Niet alleen in sportief, maar zeker ook in financieel opzicht is dat een gunstig vooruitzicht, want tot op dit moment zijn de resultaten omgekeerd evenredig aan de recettes. Secretaris-penningmeester Frans Bastiaenen: „De publieke belangstelling is beneden de verwachtin gen gebleven. We zitten iets onder het gemiddelde van 4000 toeschouwers, maar naarmate de competitie vor dert, neemt het aantal bezoekers toe. Tegen FC Vlaar dingen zijn we voor de eerste keer dit seizoen boven het gemiddelde uitgekomen. Bovendien is het perspectief op een succesvolle voortzetting gunstig, want Haarlem heeft alle concur renten reeds bezocht. Het feit, dat de ploeg nog ongesla gen is op eigen veld, is in dat opzicht veelbetekenend. Ondanks de minder positieve afsluiting kan Hans van Doomeveld tevreden zijn over de resultaten van zijn team tot dusver. Zijn formatie gaat met een royale voorsprong aan de leiding, heeft op twee clubs na (AZ en Ajax) de meeste doelpunten geproduceerd in het betaalde voetbal en bezit de minst gepasseerde verdediging. misgreep, die de gelijkmaker tot gevolg had, was voor de Amsterdammer geen reden zorgvuldiger en waakza mer te gaan spelen. In feite was de verwerpelijke houding van Metgod illustratief voor de spelopvatting van zijn overige teamgenoten, die alleen persoonlijk succes nastreefden. Oefenmeester Hans van Doorne- veld had in zijn nabeschouwing dan ook geen goed woord over voor de benadering van zjjn volgelingen. „De hele week heb ik gewezen op de manier, waarop we Vlaardingen zouden moeten aanpakken. Dat dat niet is gebeurd, kan ik erg moeilijk verkroppen”. Frans Bastiaenen: „In feite hebben we het elftal voor het nieuwe seizoen al rond, hetgeen voor Haar lem een uitzonderlijke situatie is. Het is de bedoeling dat we deze groep bij elkaar houden en dat we met de financiële steun van de pas opgerichte Vriendenclub van Haarlem de selectie willen versterken door het aantrekken van een aanvaller en een middenvelder. We hebben zelfs al contacten gelegd met de spelers, die we er volgend seizoen bij willen hebben”. Spelers, die volgens Frans Bastiaenen („De namen noem ik in dit stadium liever niet”) nu reeds in het betaalde voetbal actief zijn en qua leeftijd passen in de opbouwplannen van Hans van Doomeveld, die er nooit een geheim van heeft gemaakt dat hij een spits en een breker op het middenveld mist. Tegen FC Vlaaringen werd dat gemis in beide linies nog eens onderlijnd. En omdat ook Martin Haar, die nagenoeg uitsluitend op het middenveld opereerde, vrijwel geen creatieve ope- ningen wist te bedenken, bleven de aanvalspatronen van Haarlem eenzijdig en simpel te ontregelen. Opmerkelijk was de inbreng van Ruud Gullit, die de basis legde voor beide treffers, maar verder onzicht baar bleef. Eerst stelde hij in de vijfde minuut van de tweede helft na een solo door de Vlaardingen-afweer Gerrie Kleton in de gelegenheid de openingsgoal te verzorgen en drie minuten voor tijd zorgde de jeugdi ge aanvalsleider dat invaller Ton Nijdam (ingezet voor Abe van den Ban) als match-winnaar het veld kon verlaten. De extra inkomsten heeft de club volgens de Haar- lem-bestuurder hard nodig, zeker wanneer volgend jaar weer op het hoogste platform wordt geacteerd. De financiële huishouding van de vereniging wordt dan nog eens extra belast, omdat de salarissen van de spelers „op niveau” moeten worden gebracht. Boven dien wil de leiding tegemoet komen aan de wens van Hans van Doomeveld om zijn selectie te versterken. de negatieve speelwijze van het afgelopen seizoen duidelijk doorgewerkt in de publieke belangstelling. Een ander niet onbelangrijk punt is dat we alle toppers „uit” hebben gehad. De tweede helft van de competitie krijgen we die teams op bezoek en ik .-ben er van overtuigd dat we dan boven het gemiddelde uitkomen. Wat dat betreft ben ik blij dat we tegen Fortuna hebben verloren. Nu blijft de spanning er in en dat heeft straks ongetwijfeld in positieve zin zijn weerslag op de be langstelling”. AZ leek wakker geschud en perste een geducht offensief uit het lijf. Een treffer kon niet uitblijven, ondanks prutswerk van Kist in de punt van de aanval. Hij miste twee kansen op rij, waarna Pier Tol het goede voorbeeld gaf. Bij een voorzet van Jonker haalde Tol plotseling uit. Via de onderkant van de lat verdween het leer over de doellijn: 1-2. Overigens is die periode van ontspan ning er nauwelijks, want de meeste AZ- spelers nemen deel aan de mini-WK in Uruguay. Het technisch surplus leverde de Alk- maarders wel een veldoverwicht op, maar Wageningen was met enkele snelle coun ters gevaarlijker. Zo werd na een kwartier een vrije trap van de herstelde Van de Berg door zowel McDonald als Hazelhek- ke op een haar na gemist. Kort voor rust kregen de Wageningers een flinke menta le dreun te verwerken, toen Nygaard na aangeven van respectievelijk Arntz en Kist met een fraaie volley doel trof (0-1). WAGENINGEN. Opmerkelijk moei zaam haalde AZ’67 ongeslagen de winter stop. Evenals afgelopen woensdagavond tegen Go Ahead Eagles bleef de formatie van trainer Kessler gisteren bij Wagenin gen wankelend overeind: 1-2. Maar het feit dat de ploeg uit Alkmaar ook op de Berg diverse keren wankelde op de rand van de afgrond, toonde aan dat AZ’67 aan (winter)rust toe is. BREDA. NAC heeft de eerste compe- titiehelft met een, overigens broodnodi ge, zege afgesloten. Op een erg modderig veld gleed FC Den Haag opnieuw uit in Breda. Een treffer van Koos Waslander, voor rust, was voldoende voor de winst. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Hoewel Haarlem gisteren de eerste helft van de competitie afsloot met een 2-1 overwin ning op FC Vlaardingen, lijkt de winterstop, die vandaag is begonnen en duurt tot het weekeinde van 10/11 januari 1981, voor de koploper in de eerste divisie precies op tijd aangebroken. De aanvankelijk zeer soepel draaiende Haarlem-formatie begint name lijk haperingen te vertonen, die weliswaar nog niet van ernstige aard zijn, maar trainer Hans van Doorne veld toch enigszins zullen verontrusten. De komende week is er een rustpauze ingelast en kunnen de spelers zich bezinnen over de oorzaken van de terugval, die zich heeft aangediend. Scheidsrechter Van Swieten toonde de gele kaart aan zowel Arntz van AZ als van Vijfeyken (Wageningen) wegens het •'—-I-—-S4 fln 4 o 4- Het pleit voor de Bergbewoners dat het zich voor 10.000 kijkers niet liet ontmoedi gen. Integendeel, zeven minuten na de hervatting werd de arrogante houding van sommige Az-spelers afgestraft. Een slim passje van Hazelhekke bereikte McDonald, die vervolgens (zij het fortuin lijk) doelman Treytel om de tuin leidde: 1- 1. broken. Havenaar is voor zeker drie we ken uitgeschakeld. De Haagse doelman hield deze blessure over uit een botsing met Koos Waslander van NAC in de 15e minuut van de eerste helft. Overigens werd de doelman pas in de rust gewisseld, daar de blessure toen pas werd opgemerkt door Havenaar zelf. Peter Jager, afkomstig van Ajax, zal Ha venaar in het doel vervangen. Jong België heeft in Boom een kleine overwinning behaald, 2-1, op de jeugd- ploeg van Cyprus. België had bij rust een voorsprong van 1-0. De wedstrijd werd gespeeld door groep 2 van de kwalificatie- ronde uit het toernooi om het Europese kampioenschap voor landen ploegen van spelers onder 21 jaar. De Belgische doel punten werden gemaakt door Czemya- tynski en Martens, Tsingis scoorde tegen voor Cyprus. De defensieve strategie, die Vlaardingen hanteerde om Haarlem van zich af te houden, wenste de trainer niet als excuus te zien voor de moeizame wijze, waarop deze opponent op een zijspoor was gezet. „Wanneer je eredivisiepretenties hebt, moet je een dergelijke ploeg simpel kunnen oprollen”. Het probleem voor Hans van Doomeveld is dat zijn équipe zich afgaande op de hautaine manier, waarop sommige tegenstanders wor den benaderd, min of meer superieur waant. Een gevaarlijke ontwikkeling, die ook de technisch leider van de Haarlemse vereniging heeft gesignaleerd. „Hoe wel ik er van overtuigd ben dat we de beste ploeg van de eerste divisie hebben, mag dat geen reden zijn tot verslapping. We zullen te allen tijde geconcentreerd moeten blijven spelen, zeker straks na de winterstop, want al onze tegenstanders willen natuurlijk winnen van de koploper”. Van voetbal kon in Breda nauwelijks sprake zijn. Sneeuw en regen hadden het veld herschapen in een minimoeras, waar op de thuisclub zich aanvankelijk het ge makkelijkst voortbewoog. NAC namelijk had onmiddellijk door dat ragfijne combi naties niet verder konden reiken dan een paar meter. Vandaar dat besloten werd aan de ferme trap de voorkeur te geven. Den Haag probeerde in de eerste helft wel de grondbeginselen van het voetbal aan de 4000 dappere toeschouwers te presen teren. De ploeg van Martin van Vianen, die nog altijd Lex Schoenmaker moet missen, kwam er echter niet ver mee. NAC, zonder Vreysen, gleed vrijwel ieder pass resoluut aan diggelen. Al dat gezwoeg en geploeter leverde echter niet veel op. Kansen kwa men er nauwelijks. Wellicht dat FC Den Haag daardoor wat nonchalant werd en in de 21e minuut een handje hielp. Een voor zet van Lokhoff werd door Smits, maar ook door de Haagse verdedigers gemist. Daardoor kwam Waslander volledig vrij en hij haalde onmiddellijk vernietigend uit, 1-0. FC Den Haag schakelde na de hervat ting dan ook prompt over op het systeem van lange halen. De Haagse ploeg slaagde er echter niet in de Haagse verdediging tot ^wineen. moment het grootst. NEC heeft Excelsiors assistent-trainer Rob Jacobs gepolst als kandidaat voor de functie van hoofdtrainer. De huidige oefenmeester, Leen Looyen, keert aan het einde van dit seizoen de Nijmeegse eredi visieclub de rug toe. Feyenoord heeft zijn trainersstaf weer compleet. Ab Fafie, sinds een week in het bezit van het A-diploma, zal met ingang van 1 januari, tot het einde van het sei zoen, gaan werken als trainer van het C- elftal. Doelman Dido Havenaar van FC Den Haag heeft zaterdagavond in de wedstrijd tegen NAC zijn middenhandsbeentje ge- Competitieleider Jan Huybregts heeft een eredivisiewedstrijd vastgesteld voor 18 januari, namelijk FC GroningenFC Utrecht. Om de strijd om de tweede perio- ietitel in de eerste divisie zo spoedig mo plijk te beslissen zijn twee eerder afge laste wedstrijden voor eind januari vast- jesteld. Op 21 januari wordt gespeeld lambuur—VW en op 25 januari Heeren- reen—Den Bosch. Om deze laatste wed strijd te kunnen laten spelen, moest ZEIST (ANP). De vijf wedstrijden git het betaalde voetbal, die gisteren werden afgelast, zullen niet worden inge- laald voor het einde van de winterstop. Dat betekent dat FC Utrecht—Ajax, Wil- lem IIMVT, AmsterdamFortuna S, Molendam—Vitesse en VW—Telstar liet voor 25 januari 1981 op het program ma komen. Op 3 januari gaat de selectie, met uitzondering van Wim Balm en Ton Nijdam die studieverplichtingen hebben, in trainingskamp in het Duitse Gunderath in de Eifel. „Daar”, aldus Hans van Doomeveld moeten we de puntjes op de i gaan zetten, want ik verwacht dat we het de tweede helft van het seizoen erg moeilijk zullen krijgen”. FC Vlaardingen, dat al jaren een onbeduidende rol speelt in de eerste divisie, maakte dat op voorhand aan Haarlem duidelijk. De ploeg uit het Rijnmondgebied onderstreepte nog eens waar het bij de titelpretendent aan schort. De tekortkomingen liggen voornamelijk op het men tale vlak. Vorige week tegen Fortuna SC bleek Haar lem niet in staat negentig minuten lang gemotiveerd en geconcentreerd te blijven spelen, gisteren openbaarde zich datzelfde manco, zij het dat de balans nu positie ver was. FC Vlaardingen stond weliswaar het grootste deel van de wedstrijd met de rug tegen de muur, maar profiteerde van de desinteresse en nonchalance bij Haarlem, dat in de veronderstelling verkeerde deze ontmoeting freewheelend naar winst te kunnen afwik kelen. AD HEESBEEN Opstellingen Haarlem: Metgod, Masefield, Haar, Huyg, Van Leen, Van den Ban (Nijdam), Kleton, Balm, Leysner (Bock- ling), Hendriks en Gullit. FC Vlaardingen: Van Antwerpen, Tabbernee, Mitrovic, De Vos van Steenwijk (Stans), Van Dop, Den Arend, Hoogmoed, Lorie (gele kaart), Wotte, Pot, Mijnhard Verschoor. Dat dat lukte, was niet in de eerste plaats de verdien ste van de Haarlemmers zelf, maar van de Vlaardingse équipe, die de koelbloedigheid (in het bijzonder linker spits Patrick Mijnhard Verschoor) miste om de fouten van de stuntelende en te offensief ingestelde Haar lemse afweer af te straffen. Met name doelman Edward Metgod solliciteerde nadrukkelijker dan ooit naar een plaats op de reserve bank. De Jong-Oranje poortwachter, wiens onzekere optreden tegen Fortuna uiteindelijk leidde tot de 2-1 nederlaag, nam ook nu weer tot grote ergernis van zijn leermeester, allerlei onnodige risico’s en blunderde op ongelooflijke wijze bij een onschuldig afstandsschot van Vlaardingen-libro Mitrovic, die tot zijn eigen ver bazing zijn inzet in het doel zag belanden. Zelf die (Van onze sportredactie) HAARLEM Voorzitter Dries de Zwaan van de basketbalvereniging Hoofd dorp voelt er niets voor om het tekenen van het met sponsor ITT overeengeko men contract uit te stellen omdat enkele leden protest hebben aangetekend. Wim Bank, een van de lagere teamspelers van Hoofddorp, heeft mede namens twee andere leden schriftelijk uiteengezet waarom hij niet als „reclamezuil” wil fungeren en zeker niet van ITT, de International Telephone en Telegraph Company. Bank wijst het bestuur erop dat deze Amerikaanse multinational in 1973 „een niet onbelangrijke rol vervulde bij de val van de democratisch gekozen regering van Salvador Allende in de Zuidamerikaanse staat Chili. Een van de meest elementaire grondrechten, het recht op vrije verkiezingen, werd daarbij op grove wijze geschonden”. De opmerkingen van Bank worden onder meer bevestigd in „Chili, een zwartboek”, een bewerking van het oorspronkelijke Duitse „Chile, Ein Schwarz- buch”. Daarin staat te lezen: „AHende was nog niet tot president gekozen of het internationale grootkapitaal startte een geniepige en medogenloze strijd tegen de Unidad Popular. De ITT, die in Chili 200 miljoen had geïnvesteerd smeedde het complot samen met de CIA, enkele banken, de regering-Nixon en andere concerns”. In het zwartboek staat ook een citaat afgedrukt van de toespraak die Allende op 4 september 1972 hield tot de Verenigde Naties: „Ik klaag voor het aanschijn van de hele wereld ITT aan die in mijn vaderland de burgeroorlog wil bewerkstelli gen. Wij noemen dat: imperialistische inmenging”. Een jaar later werd AHende vermoord. Geconfronteerd met deze gegevens en de brief van Bank merkte voorzitter De Zwaan op: „Ik wist niet dat die firma betrokken is geweest bij de val van AHende maar ook al had ik het geweten dan had dat niets aan de beshssing van Hoofddorp veranderd”. Bank besluit zijn brief met het verzoek om een ledenvergadering uit te schrijven „waarbij het voorstel aan de leden ter goedkeuring wordt voorgelegd”. Zwaan daarover: „De zaak Ugt erg simpel. De ledenvergadering die begin januari bijeenkomt maakt uit of het contract wordt gehonoreerd”. Aangezien het contract maandag in België al wordt getekend hebben de leden echter weinig of geen kans meer om de zaak terug te draaien. Voorzitter De Zwaan: „Het zal inderdaad niet gemakkelijk zijn om het contract daarna nog ongedaan te maken, maar dat lijkt me geen probleem. Er is een principeuitspraak van de ledenvergader ng dat het bestuur carte blance heeft gegeven b j het zoeken naar een sponsor. T jdens de ledenvergader ng n oktober s nog gezegd dat de contacten met de sponsor in een vergevorderd stadium waren. De naam van de sponsor is tijdens die bijeenkomst overigens niet genoemd”. De samenwerking met deze geldschieter houdt in dat Hoofddorp de komende drie jaar als FTT-Hoofddorp door het sportleven zal gaan. Naast de financiële injectie kan het eerste herenteam dat uitkomt in de eerste divisie rekenen op nieuwe kleding in blauwe kleuren terwijl een videorecorder en camera het mogelijk maken de wedstrijden op de band vast te leggen. Inhaalduels na winterstop Amersfoort—Heerenveen uit het pro gramma van 25/1 worden gelicht. De Utrechtse gemeenteraad is akkoord het veld van FC Amersfoort is op dit gegaan met de bouw van een nieuw stadi on voor FC Utrecht, waarvoor de plannen drie jaar geleden door het bestuur van deze eredivisieclub aan de gemeente zijn aangeboden. De kosten van het totale project zuHen ongeveer 63 miljoen gulden bedragen. Van dit bedrag neemt de gemeente Utrecht ruim tien miljoen gulden voor haar rekening. Het restant van de kosten moet worden opgebracht door het be drijfsleven dat in het stadion wordt onder gebracht. Met de sloop van het oude Galgenwaard kan worden begonnen zo gauw FC Utrecht een vervangende accommodatie heeft gevonden. De kans dat de ploeg tijdelijk (als alles volgens plan verloopt, B t

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13