Onderlinge verschillen gering Hockeyers: succes Sterke rentree van in oefencampagne g Amund Sjobrencl Sterke mentaliteit in finale Pijnen en Knetemann winnen in Maastricht 4 interland Jurg voorzitter FMJD sportpuntiq in cijfers Sprinters falen in WIL BUREAU PETER POST Interland ap tik •9 te” 14 MAANDAG 22 DECEMBER 1980 15 sportief I (Van onze sportredactie) Wilborts jongste Was» titel geprolongeerd Marcella Mesker: (Van onze sportredactie) 3 (Van onze sportredactie) Ina Steenbruggen neter wi sr dat i iter Oos Zwede m Groot als neget Inemem Het volgend jaar zal de Maastrichtse zesdaagse waarschijnlijk een week eer der beginnen. Joosten: „We zitten eigen lijk met een ongunstige datum opge scheept. Te kort voor de dure feestda gen. We gaan bestuderen of het een haalbare kaart is om Maastricht tegelij kertijd met de zesdaagse van Herning te laten verrijden. De aanloopperiode heb ben we nu achter de rug”. Overige uitslagen finales: Damesdubbelspel: Meskej/Schutte-Pakker/V an der Torre 6-1, 6-7, 7-5; herendubbelspel: Gorter/ Thung-Wilborts/Koek 6-3, 6-4. stand van 6-3, 2-1, wegens duizeligheid had moeten opgeven. Mesker had in die fase nog drie sets moeten uitvechten met Nanette Schutte: 67, 60, 62. JAN PREENEN 39.29 (2), 1.19.87 (4), 39.49 (3), 1.20.90 (4), 159.165; 4. Kay-Arne Engelstad 39.90 (10), 1.91.57 (3), 39.75 (5), 1.20.12 (2), 159.495; 5. Lieuwe de Boer 39.47 (3), 1.21.60 (9), 39.02 (2), 1.22.20 (10), 160.390; 6. Ron Ket 39.87 (8) 1.20.44 (6), 39.73 (4), 1.21.73 (6), 160.685. Dames: 1. Bj0rn-Eva Jensen 43.58 (1), 2.16.41 (1), 4.29.75 (1), 8.14.06 (1), 185.081; 2. Ina Steenbruggen 44.47 (3), 2.18.89 (3), 4.49.79 (3), 8.33.61 (3), 190.425; 3. Ria Vis ser 45.77 (7), 2.18.24 (2), 4.44.46 (2), 8.32.15 (2) 190.475; 4. Alie Boorsma 44.27 (2), 2.20.29 (5), 4.55.93 (5), 8.43.70 (4), 192.724; 5. Joke van Rijssel 44.96 (5), 2.19.44 (4), 4.54.35 (4), 8.44.52 (5), 192.950; 6. Ann- Mari Amundsen 44.93 (4), 2.21.77 (6), 4.59.73 (6), 8.51.07 (8), 195.248. (Van onze sportredactie) MAASTRICHT. Peter Post en Peter Bonthuis (manager van de Nederlandse profs) willen in de toekomst een bemid delingsbureau voor beroepsrenners op poten zetten. „De plannen zijn nog erg vaag”, zegt Peter Bonthuis. „Het is in ieder geval de bedoeling een dergelijk bureau te beginnen. Wanneer en op welke manier is echter nog niet bekend”. Peter Post staat bi Europe* junior# (Gr) gedeelt iet 4 pnt bergen. Tien minuten voor het einde liep Nederland door een benutte lange cor ner van Litjens uit tot 4-1 en met nog drie minuten te spelen maakte Rocca er 2-4 van. Zondagochtend maakten beide ploe gen de overgang van kunstgras naar natuurgras. Prompt ontstond er in Tar- rasa een ouderwetse uitslag van 0-0. Ne derland, met dit keer in het doel Joost Claushuis en Jenniskens als rechter- vleugelverdediger in de plaats van Pie- rik, was vooral in de eerste helft in de meerderheid. Dit kon echter niet in doel punten worden uitgedrukt. in Nedtf ewertii! en veris mdse i> inneerii anggW door eö s dat i ■keynat» 1. 2-0. Ook na de pauze, toen debutant Jan- Carel Jenniskens voor de lichtgebles- seerde Theodor Doyer in de plaats kwam, bleef Nederland het betere van het spel houden. Nadat eerst Litjens in de 43e minuut uit een strafcomer doel man Garcia het nakijken had gegeven (3-0) kon Coghen, eveneens uit een korte hoekslag, tegenscoren. Heijn was toen net vervangen door Maarten van Grim- maands ■t toernw lij dath; n de vek nationale laken. Al te inst» fouten a ipen di» s we® >ie echter, ij door J 1 spoedt hockeyt ze wort e en 1b ?e tijd* Bondscoach Wim van Heumen toonde zich tevreden over het trainingskamp en de wedstrijden. „We hebben drie dagen stevig kunnen trainen”, zei hij, „en dat was precies de bedoeling. Voor het vertrek naar Karatsji, op 6 januari, houden we nog drie centrale trai ningen”. KONGSBERG Met drie Noren in de beste posities leverde het eindklasse ment van de jaarlijkse schaatsconfron- tatie tussen Noorwegen en Nederland een erg vertrouwd beeld op. Daarom was de nederlaag van de allrounders op de keiharde ijsvloer van Kongsberg nauwelijks iets bijzonders. De Noorse top is nu eenmaal sinds vele jaren aan zienlijk zwaarder bezet. Alleen de on derlinge volgorde was verrassend door een sterke rentree van Amund Sjobrend, die uit de schaduw trad van de andere „S’en”, terwijl de beide Ne derlandse kopmannen Hilbert van der Duim en Piet Kleine zowaar vertrou wen putten uit de eerste internationale krachtmeting in het nu pas serieus be gonnen seizoen. acht minuten af te leggen, maar won wel met grote voorsprong van Ria Visser, de beste Nederlandse op deze ongebruike lijke afstand. De beste eindklassering na Jensen was voor Ina Steenbruggen, waardoor Alie Boorsma haar leidingge vende rol van de afgelopen weken heeft moeten prijsgeven. Van der Duim: Noren niet verontrustend ver verwijderd De KNWU zal Piet Liebregts een dezer dagen benoemen tot de nieuwe bonds coach van de amateurwegrenners. Lie bregts, in zijn rijke wielerverleden onder andere ploegleider van de Frisolformatie en de laatste jaren tijdens de wereldkam pioenschappen coach van Nederlandse profs, volgt Rini Wagtmans op als bonds coach. Jacques Hanegraaf wordt per 1 mei beroepsrenner. De KNWU zal hem per die datum een licentie verstrekken. Daar Ha negraaf reglementair de minimumleeftijd van 21 jaar nog niet heeft bereikt, werd een eerste verzoek van de 19-jarige Bra bander om prof te mogen worden afgewe zen. Na een toezegging dat hij in zijn eerste seizoen als beroepsrenner slechts een licht programma zal afwerken, was de wielerbond bereid hem dispensatie te ver lenen. Hanegraaf wordt prof bij de ploeg van Peter Post. KONGSBERG Indien de interland tegen de Noren in Kongsberg volgens de oorspronkelijke formule zou zijn gehou den, dus uitsluitend met allrounders en sprinters, was er een recordnederlaag S uit de bus gerold. Het verliescijfer (128) zou dan zelfs de martelgang in Dokka, MAASTRICHT. René Pijnen en Gerrie Knetemann herhaalden gisteren, door hun triomf in de vijfde zesdaagse van Maastricht, hun huzarenstukje van twee jaar geleden. Het winnende koppel werd door de 3500 wielerfans toegejuicht. Pijnen en Knetemann zetten in de spannende finale een kroon op zes dagen hard werk in de Eurohal. Reeds de eerste nacht namen zij de macht in handen en hebben die niet meer afgestaan. BAMAKOMALI Willem Jurg is tijdens het tweejaarlijkse congres van de FMJD (werelddambond) in Bamako (Mali) gekozen tot voorzitter van die bond. Jurg volgt in deze functie Piet Roozenburg op, die zaterdag tot ere-voorzitter van de werelddambond werd gekozen. Het bestuur van de werelddambond werd verder uitgebreid met Dembele (Afrikaanse afgevaardigde) en R. Vlijter als afgevaardig de van het Amerikaanse continent. Louk Sanders is in de halve finale van het tennistoernooi van Sofia uitgescha keld door Vadim Borisov uit de Sovjet unie: 4-6, 2-6. De Amerikaan Fritz Bühning heeft het open tenniskampioenschap van Nieuw- Zuid Wales in Australië gewonnen. In de finale versloeg hij zijn landgenoot Brian Teacher met 6-3, 6-7, 7-6. Pro Patria uit Zoetermeer heeft giste ren in Olst voor de zevende keer in succes sie het landskampioenschap keurturnen bij de dames behaald. De turnsters van Pro Patria kregen van de jury in totaal 161.25 punten toebedeeld, dertig meer dan SC Delfzijl. In het individuele klassement bezette Ingrid Bolleboom van Pro Patria de eerste plaats. Het Nederlandse heren-handbalteam is in het vierlandentoernooi in Frankrijk als laatste geëindigd. Gisteren was in Duin kerken Bulgarije te sterk voor de Neder landse ploeg: 17-22. Zweden werd eerste. indoorkampioen (Van onze sportredactie) LEIDSCHENDAM De 16-jarige tennisser Eric Wilborts is het afgelopen week einde in Leidschendam de jongste Nederlandse indoorkampioen bij de senioren geworden omdat hij zich op de belangrijkste momenten opvallend kalm en zelfverze kerd toonde. Dankzij die mentaliteit won de Tilburger zaterdag en zondag vier sets in de verlenging. In de halve finale werkte hij zich op die manier langs de Limburger Marc Albert (76, 76, na een achterstand van 42 in de tweede set) en gisteren langs Rolf Thung: 7—6, 06, 76. Het grillige scoreverloop in de eindstrijd zorgde ervoor dat winnaar Wilborts vier spellen minder veroverde dan de 13 jaar oudere verliezer. Het Nederlandse team voor het toernooi om de Kings Cup (een Europese landen competitie) zal derhalve bestaan uit Ok- ker, Sanders, Van Boeckel, Albert en Thung. De dames hoeven voor een dergelijke competitie niet in Europa te blijven. Het merendeel van de Nederlandse top reist dan ook begin januari naar de Verenigde Staten om daar aan het wintercircuit deel te nemen. De belangrijkste troef die Nederland Het tweetal was als de gedoodverfde winnaars aan de eindstrijd (een koppel- koers over 60 minuten) begonnen. De laatste jacht van de Maastrichtse zes daagse was een verbeten strijd, waarin op een bepaald moment zelfs nog vijf koppels (naast Pijnen-Knetemann wa ren dat Sercu-Pritz, Frank-Hermann, Clark-Allan en Peffgen-Schutz) de zege- kansen in handen hadden. Tijdens de allesbeslissende minuten zetten Pijnen-Knetemann en Sercu- Fritz hun grootste concurrenten op een ronde achterstand. Niet de ronden, maar de punten beslisten uiteindelijk de strijd. Pijnen en de „Kneet” waren onge naakbaar voor Sercu en Albert Fritz, die uiteindelijk 42 punten te kort kwa men. In de apotheose legden Gert Frank en Roman Hermann beslag op de derde plaats. Voordat de boeiende finale van start ibnik, i iet Ned» jdens Ie nstatem lijke tal I ■rnooioi e A-prali I gen tep and (M it moetij iet kont ruk uil o schap dammen voor dames zal in 1981 in de Sovjet-Unie plaatsvinden. In 1982 zal dit WK in Canada worden georgani seerd. Het WK dammen voor de jeugd vindt in 1982 in Suriname plaats. Het WK voor landenploegen werd voor 1984 toegewezen aan de Sowjet-Unie. In de negentiende ronde van het dam- toernooi om het wereldkampioenschap in Bamako (Mali) is Harm Wiersma een punt ingelopen op de Sovjetrus Gant- warg. Met nog twee ronden te spelen is de marge drie punten. Wiersma deelt de tweede positie met de Sovjetrus Mits- janski. De resultaten van de negentiende ronde zijn: Mitsjanski (Sov)-Van der Wal (Ned) 1-1, Krista (Tsj)-Diaw (Sen) 1-1, Lesjtsjinski (Sov)-Souma- oro (Mal) 2-0, Korenevski (Sov)-Marcos (Bra) 2- 0. Gba (Ivo)-Clerc (Ned) 0-2, Sjtsjogolev (Sov)- Verpoest (Bel) 2-0. Veltman (Can)-Bastiannet (Ned) 2-0, Mogiljanski (Sov)-Ba (Sen) 1-1, Issa (Ivo)-Wlersma (Ned) 0-2, Gantwarg (Sov)-N’Di- aye 1-1, Issalene (Fra)-Jansen (Ned) 0-2. De stand is, met nog twee ronden te spelen aan kop: 1. Gantwarg 30 pnt., 2. Misjtsjanski en Wiersma 27 pnt., 4. Sjtsjogoljev en Kore nevski 25 pnt., 6. N'Diaye, Van der Wal en Lesjtsjinski 24 pnt. aakpM jn We* iwonnen zaterdaf' Tijdens het elf uur durende congres, dat in het gigantische hotel l’Amiti (een geschenk van de Sovjet-Unie aan Mali) plaatsvond, werd Brazilië door de afge vaardigden van de twaalf aangesloten landen met algemene stemmen aan vaard als organisator van het volgende toernooi om de wereldtitel. Dit toernooi zal van 15 november tot 15 december 1982 plaatsvinden in Sao Paulo. Tijdens het congres werd tevens de Afrikaanse dambond opgericht. Tot voorzitter werd de Matinees Ben Diou- gou Gahou gekozen, zijn landgenoot Isaak Dembele tot secretaris. Over de plaats van handeling van de match Wiersma tegen de nieuwe kampioen (Anatoli Gantwarg) bestaat nog geen uitsluitsel, hoewel Italië als de meest waarschijnlijke kandidaat geldt. Sovjet-Unie werd voor de zone- toernooien ingedeeldssamensmet Mon golië en de Oosteuropese landen. Neder land kreeg het Westeuropese zone-toer- nooi aangewezen. Voorts zijn er nog een Afrikaanse en een Amerikaanse zone. Het toernooi om het wereldkampioen- daar in kan uitspelen, heet Marcella Mes ker. De 21jarige Haagse had veel min der moeite dan vorig jaar om haar titel veilig te stellen. In 1979 had Mesker in de finale nog drie sets nodig. Ditmaal hield zij Van de Torre simpel achter zich en dat terwijl Van de Torre in de halve finale het voordeel had gehad dat haar tegen standster Ellie Vessles bij een achter- klassement. Het dames-kwartet van Henk Boer won wel, maar het was een overwinning zonder betekenis. Op alle vier afstanden, inclusief de omstreden 5000 meter was Eva Jensen een klasse apart, maar de rest van de Noorse damesploeg was zo pover dat de eindzege naar de Neder landse dames ging. Jensen deed een vergeefse poging de 5000 meter als eerste vrouw onder de tie tijdens de toernee van Australië door Nederland bezette. Verder nam Tim Steens een wat meer vooruitgeschoven positie op het middenveld in en maakte Roderik Bouwman weer zijn opwach ting in de spits. Al in de vijfde minuut gaf Tim Steens Oranje de leiding. Paul Litjens zorgde nog voor de rust uit een strafcomer voor i-f3,^ d4-c2,tf O-O, W 13; 12. W xg2, e?4 17. Tt>l-< 13, PtM 5; 22. W' b7-b5;» !7. Pc3J d6-d5: tg?-® 4. Pelrf 39. Sprinters: 1. Frode Rpnning 38.85 (1), 1 19.12 (1), 38.86 (1), 1.20.14 (3), 157.345; 2. Terje Andersen 39.68 (2), 1.19.20 (2), 39.75 (5), 1.19.58 (1), 158.820; 3. Jarle Pedersen In tegenstelling tot Marcella Mesker, die bij de dames haar titel ten koste van Marianne van der Torre (64, 62) ge makkelijk veroverde, had Eric Wilborts het twee uur en vijf minuten bijzonder zwaar. Rolf Thung, gewoonlijk gehinderd door een zwakke mentaliteit, bleek bij deze gelegenheid dan ook bijzonder gemo tiveerd. In die mate zelfs dat hij zijn werk tot de vijfde game van de beslissende set zwijgzaam en zeer geconcentreerd uit voerde. Pas in die fase raakte hij geïrri teerd, hetgeen bijna een verdubbeling van zijn dubbelfouten (van vijf naar negen) tot gevolg had. Niettemin wist hij opnieuw een tiebreak af te dwingen waarin hij met 43 en 54 de leiding nam alvorens hij met 75 definitief moest afhaken. „Over mijn spel kan ik erg tevreden zijn, maar uiteraard niet over het resul taat”, aldus Thung, die in 1975 nationaal kampioen is geworden op overdekte ba nen, maar daarna nog maar weinig in beeld is geweest. Dat hij in Leidschendam plotseling weer op de voorgrond stond, was niet zozeer het gevolg van een enkel blessure waarmee de titelhouder van 1979, Huub van Boeckel, in de halve finale moest afhaken. Van Boeckel was immers al kansloos toen hij bij de stand 64, 52 in het voordeel van Thung moest opgeven omdat hij door zijn enkel was gegaan. Het opvallende optreden van Thung was dan ook eerder toe te schrijven aan het feit dat hij in de afgelopen maanden wat meer heeft getraind en het tennis tijdelijk wat minder als een vrijetijdsbe steding heeft beschouwd: „Ik probeer ten nis en studie steeds te combineren. De ene keer geef ik de voorkeur aan mijn studie, maar de laatste tijd heb ik het accent juist wat meer op tennis gelegd”. Tegen de jeugdige beroepsspeler Wil borts leidde dat tot een uiterst boeiende tweekamp, waarin beide linkshandige spelers elkaar nauwelijks ontliepen. Dat Wilborts de tweede set met de grootst mogelijke cijfers verloor, was voorname lijk terug te voeren op het feit dat hij zich na een snel verkregen achterstand niet onnodig wilde forceren waardoor hij de winst wel erg opzichtig prijsgaf. Even zag het er daarna naar uit dat die „gemak zucht” Wilborts zou opbreken. Thung liep weg naar 31 in de derde set, maar strui kelde toen over zijn eigen dubbele fouten. Daarna toonde Wilborts aan waarom hij beschouwd wordt als een van de schaarse Nederlandse talenten, zonder dat hij Thung overigens alsnog op grote afstand kon zetten. Thung: „Wilborts heeft gewon nen omdat hij een van de weinigen is die op de belangrijkste momenten goed speelt. Dat is een van zijn sterkste punten”. Wilborts bleek na afloop zelfverzekerd genoeg om dat te beamen: „Ik kan me inderdaad goed concentreren als het er op aankomt. Of het nu om tiebreaks gaat of om matchpunten, last van zenuwen heb ik niet. Misschien komen die als ik wat ouder ben, maar op dit moment denk ik gewoon niet teveel na en speel ik gewoon”. Onder meer door het ontbreken van Louk Sanders, die de voorkeur gaf aan een toernooi in Bulgarije, leverde het Wil borts de eerste nationale seniorentitel op. Thung, in het Satelliettoernooi eerder in het jaar al driemaal door Wilborts versla gen: „Eric is beter gaan spelen, maar het belangrijkste moet voor hem nog komen. De stap naar een goede internationale klassering. Wil hij zover komen, dan zal hij een evenwichtig programma moeten afwerken en niet teveel moeten spelen”. Tot nu toe is daar weinig van terecht gekomen. Wilborts is dit jaar vrijwel onaf gebroken in actie geweest (onder meer in het door hem gewonnen Nederlandse Sa telliettoernooi) en is alleen in augustus en september, voornamelijk vanwege ziekte, aan de kant gebleven. Bondscoach Fred Hemmes: „Erie zal nu een week vrij heb ben en daarna vier weken naar Australië gaan. Ik heb er over gedacht om hem in te zetten in de wedstrijden voor de Kings Cup in januari, maar ik geloof dat hij van een toernooi in Adelaide, Perth en Sidney meer kan leren. De enige wedstrijd in de Kings Cup, die voor hem interessant zou zijn, is die tegen Frankrijk op 11 januari. Van Portugal, Monaco en Noorwegen zal hij weinig kunnen opsteken”. Allrounders: 1. Amund Sjpbrend 39.80 (4), 2.00.72 (1), 4.11.76 (1), 7.21.62 (2), 166.162; 2. Jan-Egil Storholt 39.24 (3), 2-02.25 (4), 4.12.35 (2), 7.24.12 (3), 166.670; 3. Kay-Arne Stenshjemmet 39.32 (1) 2.01.47 (2), 4.13.45 (3), 7.30.58 (7), 167.109; 4. Hilbert van der Duim 39.40 (2), 2.02.07 (3), 4.15.26 (6), 7.28.11 (4), 167.444; 5. Piet Kleine 40.90 (9), 2.02.78 (5), 4.13.75 (4), 7.20.96 (1), 168.213; 6. Frits Schalij 40.17 (6), 2.03.04 (6), 4.14.97 (5), 7.32.24 (19), 168.902. 11. 27. «W e5-eO 12. W 4t, K$» 'P- Gewend geraakt aan fikse afstraffin gen de interland van vorig jaar in Groningen toen de Noren met een B- ploeg aantraden niet meegerekend 1was voor de twee toonaangevende Ne- derlanders het relatief geringe verlies J nog wel te accepteren. De puntenscore (180-132) betekende het kleinste verschil I in de reeks, die vijf jaar geleden in h Dokka met een echec begon. De nederla gen waren dikwijls zo groot, dat de Ne derlanders met een minderwaardig heidsgevoel van het ijs gingen, maar daarvan was dit weekeinde geen sprake. De puntentelling mag dan negatief zijn uitgevallen voor de Oranje-rijders, de onderlinge prestaties lagen dichter bij elkaar dan in het verleden. Van der Duim kon tamelijk voldaan concluderen dat de Noren, die indruk maakten met scherpe tijden in november, niet veront rustend ver van hem verwijderd zijn. En van hen kan de Fries de meeste tegen stand verwachten in het jaar waarin hij een wereldtitel te verdedigen heeft. Eigenlijk was de interland een voor proefje van de Europese titelstrijd, want zoals de zaken er nu voorstaan moet verder alleen nog rekening worden ge houden met een Zweed (Gustafson), een Oostduitser (Dietel) en mogelijk een Rus, want meer rijders mag de Sowjet- Unie deze keer niet inschrijven. De vormtest, waarvoor de interland zich goed leende, was het meest roos- 1 kleurig voor Amund Sjpbrend, die in het 1 verleden op één Noorse titel na Storholt J en Stenshjemmet altijd voor zich heeft J moeten dulden. Soms kwam de blonde 1 rijder, die in populariteit zeker niet/on- derdoet voor zijn succesvollere landge- 1 noten wel eens met een uitschieter voor 1 de dag en eigenlijk valt er op zijn vorm j nooit enige peil te trekken. Hij deed het i vorig seizoen pas helemaal aan het slot van zich spreken na eerder alle boten te hebben gemist. BARCELONA (ANP) De Neder landse herenploeg heeft tijdens bet trai ningskamp in Barcelona het al ruim vier-en-een-half jaar bestaande ongesla gen record tegen Spanje in stand gehou den. De laatste nederlaag dateert van 4 april 1976, toen Nederland in Edin burgh met 0-1 verloor. Met enkele nieu we gezichten in de ploeg viel de balans in twee interlandwedstrijden in Neder lands voordeel uit: zaterdag werd met 4-2 gewonnen op kunstgras, zondag bleef het bij 0-0 op een nieuw natuur- grasveld in Tarrasa. Beide teams berei den zich voor op het toernooi om de derde Champions Trophy, dat van 9 tot 17 januari in Karatsji wordt gehouden met verder als deelnemers Pakistan, Maleisië, West-Duitsland en Australië. In het eerste duel maakte Ronald Jan Heijn van Bloemendaal zijn debuut als linksbuiten. Hij deed dat bevredigend. Job van der Have van HGC was weer laatste man, nadat Ties Kruize die posi- ging stond al vast dat ook volgende winter in Maastricht een zesdaagse zal worden verreden. Het geringe financiële tekort 45.000) woog namelijk niet op tegen de pluspunten in het vijfde Limburgse baanevenement. „Dat te kort wordt op gevangen door de reserve uit de spon- sorpot”, aldus Jules Joosten, de finan ciële deskundige van de Stichting Zes daagse Maastricht. „In totaliteit mogen we niet mopperen. De zesdaagse is ge slaagd”. Een van de schaatsers die Sjpbrend het vorig jaar naar de reservebank ver wees is Tom Erik Oxholm, die zijn snel verkregen faam als specialist op de lan ge afstanden niet kon waarmaken. De jonge Noor kwam amper in het stuk voor, maar worstelt dan ook met een trainingsachterstand. Van de Nederlanders die dit jaar dui delijke progressie moeten boeken om niet in dezelfde rollen te vervallen als de voormalige kernploegleden Klaas Vriend en Jan Derksen, reed Frits Scha lij een goed toernooi tot de 5000 meter aan bod kwam. Op de 3000 meter bracht hij het nog tot een persoonlijke toptijd, maar de langere trajecten blijven hem kwellen. Bondscoach Tjaart Klooster boer: „Schalij zal nu toch ook eens een goede tien kilometer moeten rijden om straks Hans van Helden achter zich te houden”. Onopvallend gingen Harm van der Pal, Marcel Scheperkamp en Yep Kra mer over het ijs. Van der Pal klaagde over een liesblessure en eindigde na een goede 500 meter steeds als laatste. Sche perkamp ging hem telkens voor, terwijl Kramer, die de zwakste 500 meter van allemaal reed, op geen enkele afstand uitblonk. Kloosterboer: Kramer was moe van de training, maar ik heb het volste vertrouwen in hem. Die komt heus wel”. waar het verschil vijf jaar geleden 115 punten bedroeg, hebben overtroffen. Maar gelukkig voor de Nederlandse schaatstop verzachtten de winnende dames en de junioren de onvermijdelij ke nederlaag. De 84 punten die de Noren en Neder landers van elkaar scheidden (de eind stand bedroeg 497,5-413,5) kon voor het grootste deel worden toegeschreven aan I de falende sprinters. Onder aanvoering |van de oppermachtige Frode Roenning, die alle afstanden won, bezetten de No- I ren de bovenste vier plaatsen in het

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15