Gemeente kan niet 1 Pok’m, Gemeente wil vrije verkoop van huizen aan banden leggen aan verhoging van gasprijs ontkomen WAVA 3 volle te- I 1 Afwisselend kerstconcert Jongerenkoor Driehuis Vergeten” olievoorraden in bodem bedreigen milieu ■,Bij gemeenten niets bekend” Onbekommerd spelplezier in Gieren op 7 Veilig Nest” I Meer geld voor gaslekbestrijding Slagvaardig Advendo uitstekend op dreef Geld voor sporthal en garantie voor Kerst-evenementen Binnenkort besluit over grond voor clubgebouw V.S.V. 99 Met gastoptreden „Gheselscap goet ende fyn” - ^4? 4 5 MAANDAG 22 DECEMBER 19 80 IJMOND tie gemeente verlaten, met twee maatregelen aan banden leggen. Tankslag IJMUIDEN. Het spelplezier spatte vrijdagavond in de Stads schouwburg Velsen af van de Ad- vendo-opvoering van „Gieren op ’t Veilig Nest”. In een slagvaardi ge regie van Hennie Zwanenburg bleken de acht acteurs en actrices (inclusief de voor deze gelegen heid van Entre Nous geleende Paul Ruijgers) geen enkele moei te te hebben met het thrillerachti ge blijspel van Harold McPher son. De met veel elan ten tonele gevoerde voorstelling leverde de Advendo- èn de als gast uitgeno digde TlOS-donateurs derhalve een avondje onbekommerd to- neelplezier op. ihulp an een iral het pensio- eerder- betreft ren, op sociale ien, op kwart ien dat hts wil sociale neden. IJmuidenaren praten met IJmuidenaren en met verslaggevers van deze krant PRAATPAAL IJMOND Hedenavond 7 uur in De Bolder Bloemstraat 68 uw Al A Verordening (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het college van B. en W. wil de vrije verkoop van woningen van mensen, die vanwege veradering van werkkring de DRIEHUIS. „Kerstmuziek van vroeger en nu” was het thema voor het kerstconcert dat het jongerenkoor „Driehuis” vrijdagavond gaf in de Engelmunduskerk te Driehuis. Het koor had zich deze avond weten te verzekeren van de medewerking van het „Gheselscap goet ende fyn” uit Badhoevedorp. Dit bleek, vooral in contrastwerking met het programma van het jongerenkoor, een gelukkige greep te zijn geweest. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeenten in Noord-Holland zijn nauwelijks op de hoogte van het aantal in onbruik geraakte huisbrandolie- tanks in de grond. Deze tanks waarin vaak enige honderden li ters olie zijn achtergebleven vor men een direct gevaar voor het milieu, daar na verloop van tijd lekkages kunnen optreden. Dit staat te lezen in de nota „Tanks lag” van de provincie. Ook bin nen de gemeenteraad, en wel van uit de CDA-hoek, is al gewezen op de bedreiging voor het milieu van de olierestanten in tanks, die in de bodem zijn achtergebleven. Vrijwillig Wil Igg t in 'sw I (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ZACHTHEID MET KARAKTER lecht- i het die gen op de bodem van de tanks ontstaan. Het aantal ongebruikte tanks in de gemeente moet volgens haar op duizend worden geschat. Het merendeel van die tanks zit al meer dan 10 jaar in de grond en vormt een direct gevaar voor het milieu. „Er moet daarom zo snel mogelijk een verordening komen, die de gemeente mo gelijk maakt de tanks op te sporen, te vervangen of te verwijderen. Ook zou leegmaken en volstorten met zand een oplossing zijn. Voorafgaande aan zo’n verordening zou de bevolking gestimu leerd moeten worden de tanks aan te geven, ze zelf te verwijderen of tenminste leeg te laten halen”, zo stelt Alderliefste. Een dergelijke verordening is wel van kracht in het waterwingebied aan de west kant van de gemeente. Daarnaast valt een deel van Santpoort onder het BDZK-ge- bied (Belangengemeenschap drinkwater voorziening Zuid-Kennémerland). In dat gebied zijn de tanks geregistreerd, terwijl daar in ongebruik geraakte exemplaren onder toezicht van PWS (Provinciale Wa- terstaat) zijn verwijderd. Voor het overige deel van de gemeente is volgens het CDA-raadslid slechts spra ke van een gedeeltelijke registratie. Zij verwacht daarbij dat bonafide installa teurs destijd ongetwijfeld melding heb ben gedaan van geplaatste tanks. „Maar”, zo stelt ze, „in hoeverre die gegevens zijn verwerkt is nog de vraag. Bekend is dat de betreffende afdeling hinderwet van Open bare Werken al lange tijd met een forse achterstand worstelt door personeelsge brek. Veel zaken zijn jarenlang blijven liggen”, aldus Alderliefste, zich sterk ma kend voor uitbreiding van het aantal amb tenaren op die afdeling. Om het gevaar van in de grond achter gebleven brandstoftanks in te tomen heeft het provinciaal bestuur van Noord-Hol- land al stappen ondernomen. Zo is onder meer begonnen met de actie „Tankslag”. Deze bestaat uit het opsporen, inventari seren en vervolgens onschadelijk maken een grens van 570 gulden gehanteerd en voor koopwoningen een maximum van 260.000 gulden. Ook door het optrekken van deze bedragen krijgt de gemeente een grotere greep op de woningmarkt, daar voor meer huizen een woonvergunning aangevraagd zal moeten worden. De ge meente kan de afgifte daarvan weigeren. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het college van B en W heeft opdracht gegeven voor de aankoop van een scorebord voor de sporthal Zee wijk. Dit bord kan voor een betrekkelijk laag bedrag - 10.000 gulden - worden aan geschaft. Het college heeft eveneens ingestemd met het verzoek van de organisatoren van de Kerst-In te Santpoort een garantie te vérstrekken ingeval een tekort op de be groting ontstaat. Ook voor de Kert-In te IJmuiden wordt een dergelijke garantie verstrekt. Het garantiebedrag bedraagt voor elk evenement 1500 gulden. Aan de Nederlandse Caravan Club is toestemming verleend om volgend jaar van 6 tot 8 juni gebruik te maken van het grasveld in het westelijke gedeelte van het Landgoed Beeckesteijn. Tenslotte heeft het college besloten het PEN-dorp in Velsen-Noord aan te wijzen als woonerf. Na de renovatie van de wo ningen in deze wijk werd het geheel al als woonerf ingericht. Deze uitvoering blijkt te voldoen aan de minimum-eisen, die het ministerie van Verkeer en Waterstaat aan woonerven stelt. Nu ook het college van B en W instemt met de benaming woonerf zullen in het PEN-dorp binnenkort de noodzakelijke verkeersborden geplaatst kunnen worden. „Gieren op ’t Veilig Nest” speelt zich af in een ’t Veilig Nest gedoopt hotelbedrijf, dat gelegen is op een eilandje en zodoende alleen per boot kan worden bereikt. Om Sluitingstijd. De Heemskerkse hore cabedrijven sluiten op kerst- en oudejaar savond eerder hun zaken. Woensdag, 24 december, is de sluitingstijd om zeven uur en woensdag 31 december om zes uur. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Velseroorder Sportver eniging V.S.V. heeft de gemeente verzocht een stuk grond beschikbaar te stellen voor uitbreiding van het clubgebouw aan de Driehuizerkerkweg ten oosten van de spoorbaan. Het college van B en W heeft inmiddels bekend gemaakt welwillend te staan tegenover dit verzoek.. Dinsdagavond vergadert de commissie ruimtelijke ordening op het gemeentehuis over de uitgifte van de grond. Het verzoek van V.S.V. heeft betrekking op 65 vierkan te meter grond, aansluitend bij het terrein waarop in 1973 het clubgebouw met kanti ne verrees. Indien de gemeenteraad na een gunstig advies van de commissie ruimtelijke orde ning besluit tot de uitgifte in erfpacht van de grond zal daaraan de voorwaarde wor den gesteld dat geen commerciële activi teiten zullen plaatsvinden in het uit te breiden gebouw. ook in de stille wintermaanden klandizie te trekken, slaat de bedrijfsleider aan het adverteren. Het resultaat daarvan is, dat het rustige etablissement bestormd wordt door lieden die er alle belang bij hebben, zich even schuil te houden. Als alle misda dige types gevankelijk zijn afgevoerd, heeft de leiding van ’t Veilig Nest sensatie genoeg voor jaren beleefd: men zal er voortaan wel voor waken, het bedrijf nog eens in het middelpunt van de belangstel ling te plaatsen. t na de dat de ■oepdie neer bjj teer bij ch. De itie het fijn be ukt dat de drie n door- ehaald. est van 3 zit bjj b) die doen na de ruim varen i die ddel. gelijk bijna dt dat ïgentig ezuini- omens at een i even- groep n mid- n375G linkse sgroep calisten bespeelt zoals hij dat wenst; glas zuivere koorzang met vooral in „Coventry Carol” prachtige, diepgonzenden bassen. Malcolm Sargent tekende voor de tekst en het arrangement van „Silent Night”; hoewel ontroerend mooi gezongen, kon ik het arrangement niet bewonderen. „Waar winter heerst”, een blijmoedig lied van A. Branduardi, kreeg een dartele en elegante interpretatie, zeer beschaafd. Het is een onverdeeld genoegen dit koor aan het werk te horen. De vaste begeleiders van het koor: pianiste Carola Heeremans, de houtblazers Anja Jansen, Marjan Heere mans en Stef Schouten, basgitarist Frits Heremans (aan Heeremansen geen ge brek) en gastpercussionist Henk Koster stonden borg voor technisch goede en muzikale accompagnementen. Apart liet dit ensemble zich na de pauze horen in een door het talrijke publiek zeer gewaar deerd instrumentaal intermezzo. G.D.KONING on- be- t er be de zö sou nd- feit on erg oet urt als be- jn- gel £0- er- 100 >01 te iti- as- lo- i”. ?e- to- «1 -P* ia! an lat jn >e- van de tanks. De actie staat onder toezicht van PWS, die een speciale werkgroep heeft samengesteld. In een nota „Tank slag Noord-Holland” onderschrijft de pro vincie de conclusie van mevrouw Alder liefste. „De indruk bestaat dat in de mees te gemeenteh onvoldoende inzicht bestaat in de aanwezigheid van olietanks in wa terwingebieden. Laat staan dat het gehele bestand is gedekt door ontheffingen. Om trent buiten gebruik gestelde tanks is bij de gemeente niets bekend”, aldus de schrijver van de nota. Daarin wordt ook gewezen op de uitzonderlijke positie die gemeenten in onze provincie innemen. Terwijl in Utrecht en Zuid-Holland de controle op gevaarlijke stoffen waaron der olie in waterwingebieden bij de provincie ligt hebben in Noord-Holland de gemeentebesturen alle bevoegdheden in handen. „Ondanks die bevoegdheden zijn er weinig activiteiten ontplooid”, zo staat in de nota te lezen. Uitgaande van dit gegeven ziet de pro vincie slechts heil in een centrale aanpak om de olierestanten uit de grond te verwij deren. Zo’n schoonmaakactie zal in eerste instantie gericht zijn op de waterwinge bieden. Deelname van de gemeenten zal evenewel op vrijwillige basis geschieden. aan het licht gebracht. In Zuid-Holland bestaat het voornemen in het voorjaar met een dergelijke actie te beginnen. Naar schatting zullen in die provincie 10.000 tanks moeten worden behandeld. Volgens de heer M. Teekens, werkzaam bij PWS is inmiddels contact gezocht met de besturen van gemeenten met water wingebieden binnen de grenzen. Voor het zuiveren van die gebieden in onze provin cie verkeren de plannen evenwel nog in een beginstadium. Ook hij wijst op het ontbreken van gegevens ovdr het aantal tanks buiten de waterwingebieden”. Deze zijn niet gerapporteerd of gewoonweg vergeten. Soms zijn er zelfs gebouwen boven de tanks opgetrokken”, zo vertelt hij. Bij het opsporen van de tanks is, volgens hem, de hulp van de bevolking onofitbeerlijk. „Ongebruikte tanks in wa terwingebieden diene zo snel mogelijk bij de provincie of de gemeente te worden gemeld. Voor het schoonmaken van tanks buiten dat gebied zijn er firma’s, die de olie weghalen en daar zelfs nog geld voor geven”. LINGERIE Winkelcentrum Cronjé 52 H'lem Tel 252329 iaarvan Minder n de 35 en gau- Met de verhoging van de grenzen voor de vrije sector wil het college gebruik maken van de maximale bedragen die de minister heeft aangegeven. Deze heeft op trekken van de grens voor koopwoningen naar 234.000 gulden en voor huurwonin gen naar 600 gulden geadviseerd. De ge meenten zijn daarbij gemachtigd om deze bedragen met 25 procent te overschrijden. De regeling die het college van Velsen thans voorstelt is wel ter sprake geweest in het IJmondoverleg, maar het is volgens een woordvoerder van de gemeente nog niet zeker of alle gemeenten met een der gelijk voorstel op tafel komen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Aan de forse aardgasprijsverhoging lijkt voor de gemeente Velsen niet te ontkomen. Het college ziet geen mogelijkheden om van de tariefsverhoging af te wijken daar het met handen en voeten gebonden is aan afspraken gemaakt met de Nederlandse Gasunie, de gasbedrijven en het ministerie van economische zaken. gelegd. De tarieven, zo werd overeengeko men, zijn gebonden aan de prijsontwikke ling van zware stookolie. Óver het voor stel van het college van B en W om de tariefsverhoging voor 1981 te volgen zal de commissie voor de bedrijven een uit spraak doen, waarna de gemeenteraad een besluit zal nemen. Onlangs heeft de raad besloten een ex tra krediet van 535.000 gulden beschik baar te stellen voor de versnelde bestrij ding van gaslekken in de_gemeente. Het aanvullende bedrag zal dienen voor ver vanging van de oude dienstleidingen naar gebruikers. In het kader van de gaslekbestrijding is de afgelopen jaren 11 kilometer hoofd- en dienstleiding lekvrij gemaakt. Indien de gemeente dit tempo aanhoudt zal het pro bleem van de gaslekkage over vier jaar geheel de wereld uit zijn, zo stelt het college. Bij de bestrijding van de lekken is afgestapt van reparatie van oude leidin gen. Deze worden thans grotendeels door kunststof exemplaren vervangen. EXTRA TArarl! I 4SK I 'SDZ „Het gaat hier dan nog om tanks waar voor een hinderwetvergunning is aange vraagd, die zijn wel geregistreerd, vooral als ze in het waterwingebied voorkomen. Dat gebied omvat een belangrijk deel van IJmuiden waarin ook het havengebied valt. Maar over het aantal tanks dat zon der de vereiste vergunningen bij particu lieren in de grond verdween is weinig bekend”, aldus Alderliefste. In de loop der Zeventiger jaren raakte huisbrandolie échter uit de gratie. De prijzen waren aan forse stijgingen onderhevig, hetgeen mas saal overschakelen op het goedkopere éardgas tot gevolg had. De olietanks wer den afgekoppeld en vormen thans een langzaam aflopende tijdbom met enkele honderden liters olie als lading. Volgens mevrouw Alderliefste gaat het hier om vrij forse tanks (circa 3000 liter), die bij alleenstaande huizen in de grond zitten of nog grotere exemplaren die bij scholen en bedrijfsruimten zijn geplaatst. Een onder zoek leerde haar dat die tanks, vooral in ongebruikte staat, een beperkte levens duur hebben. Zij noemt een gemiddelde van tien jaar. Daarna kunnen lekken ontstaan door de verwoestende werking van zuren, die De spannende gebeurtenissen in en om het hotel stelden geen van de Advendo- spelers voor onoverkomelijke problemen. Cor Hoogland zette de rondborstige waard natuurgetrouw neer, in fraai con trast met zijn door Tiny Hagedoom ge speelde goed bij de pinken zijnde zuster. José van Vuuren was llartverwarmend bezig als het vrolijke, ongecompliceerde nichtje terwijl Netty Bijlsma uitstekend werk afleverde als de warhoofdige, va^te hotelgaste Odilia Ashome. Paul Ruijgers en Yolanda de Vente gaven elkaar voor beeldig tegenspel in de rollen van het misdadigerspaar Frankie en Jennifer Lawford, terwijl Joop de Vries van onder- wereldfiguur Linky de vereiste griezel maakte. Charles Braam tenslotte verdient aparte vermelding voor de wijze, waarop hij zijn dubbelrol gestalte gaf: zowel als de onhandige, vertederende hotelgast Jack Cable als de meedogenloze penoze-jongen Dick Killinger was hij prima op dreef. Hoewel in de eerste twee bedrijven de gedegen uitwerking van al die verschillen de typetjes ten koste leek te gaan van het tempo van de voorstelling, raakten de spelers allengs meer op elkaar ingespeeld en werd er vlot, ongedwongen en met verve geacteerd. Dankzij de inspanningen van de technische staf van de Stads schouwburg onder leiding van toneel meester Peter van Warmerdam kon Ad vendo beschikken over een fraai verzorgd decor, waarin men dankzij vloeistof-dia- projectie zelfs de donkere wolkenluchten over het meer voorbij kon zien trekken. JOKE DIEBEN-FRERICHS Binnenkort zal het college aan de ge meenteraad vragen goedkeuring te hech ten aan een voorstel waarin wordt be paald dat woningen vijf maanden niet zonder meer op de vrije markt mogen worden verkocht. In die periode dienen deze aangeboden te worden aan econo misch gebondenen of ingezetenen van de IJmond-agglomeratie. Dit gebied omvat de gemeenten Velsen, Beverwijk, Heems kerk, Uitgeest en Castricum. In een jaarlijks overleg tussen deze vijf Mmondgemeenten over het woonruimte- verdelingsbeleid is bovendien gesproken over het verleggen van de grenzen van de vrije sector naar een huurprijs van 750 gulden per maand en een koopprijs van 292.000 gulden per maand. Voor het bewo nen van huizen die deze grenzen overschrijden zal geen woonvergunning benodigd zijn. Het college is van plan ook een voorstel met deze strekking in te dienen. Voor djt jaar werd voor huurwoningen Het zowel vocaal als instrumentaal zeer muzikale gheselscap, gevormd doör twee dames en twee heren, bracht Oudneder landse en vlaamse volksliederen, muzika le gedichten en dansmuziek ten gehore. Zij bedienden zich daarbij van een grote verscheidenheid aan authentieke instru menten zoals de draailier, kromhoornluit, hakkebord en midwinterhoorn. In het voortreffelijk uitgevoerde „Dulci jubilo” speelde men op een orgeltje zoals dat vroeger in processies meegevoerd werd. Een uit de twaalfde eeuw daterende ker kelijke draailier (een instrument dat overigens een eentonig en zeurderig ge luid produceert) had men minutieus na laten bouwen. Zeer veel succes oogstte het veelzijdige groepje met een geestig en dartel drinklied, gezongen in sappig Vlaams. Afbjeuk aan het gebodene deed het feit dat de aankondigingen en toelich tingen van Robbert van Lint, leider van het gezelschap, nagenoeg onverstaanbaar waren. Gastheer het jongerenkoor „Driehuis” manifesteerde zich in een tiental liederen. Dirigent Han Bruinenberg heeft in dit ongeveer veertig vocalisten tellende koor de beschikking over goed en kneedbaar stemmenmateriaal. In het goed in het ge hoor liggende „Ken je het verhaal” van Han Bruinenberg beluisterden we uitge balanceerde koorzang, voortreffelijk van nuancering en klankverhouding. In drie werkjes a capella kwam tot uiting dat Bruinenberg de zeer geconcentreerde vo- Naar schatting zitten in de gemeente Velsen zo’n 1000 van die tanks in de grond en deze zijn na het overschakelen op aard gas als brandstof niet leeggehaald. De tanks zijn vooral in het begin van de jaren zestig, toen het gebruik van olie voor verwarming in zwang kwam, bij woonhui zen en andere gebouwen geplaatst. De levensduur van die stalen gevaarten is beperkt. Lekkages zullen niet uitblij ven, waardoor verontreiniging van drin- kwatervoorraden en wegkwijnende plan ten en bomen, als gevolg van de wegsijpe lende olie, niet ondenkbaar zijn. Boven dien kan er uit de tanks gas ontsnappen dat brandbaar is. Zo luidt de waarschu wing die het CDA-raadslid E. N. Alderlief ste aan het gemeentebestuur richt. Tijdens de begrotingsbehandeling een maand geleden wees zij reeds op de gevaren van de achtergebleven brandstof tanks. „Het grote probleem is dat de ge meente niet alle tanks in kaart heeft ge bracht terwijl de controle op de staat van de tanks, die wel geregistreerd staan, door personeelsgebrek op de betreffende afde- lihg weinig om het lijf heeft”. Zij wijst daarbij op lekkages die niet zo lang gele den ernstige gevolgen hadden. Zo ont snapte uit een ondergrondse tank bij een garagebedrijf aan de Kalverstraat een grote hoeveelheid benzine en uit een tank onder het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat enkele duizenden liters huis brandolie. Ook de lekkage van het uiterst gevaarlijke xyleen bij een lakfabriek aan de Tuinderstraat in IJmuiden is volgens haar een teken dat er nauwelijks sprake is van controle op de bepalingen, die in de hinderwetvergunningen staan vermeld. Indien het college besluit de extra ver hoging van 32 naar 39,9 cent per kubieke meter gas niet aan de gebruikers door te berekenen zal de gemeente moeten op draaien voor de hogere inkoopprijs. Dit zou, volgens het college, kunnen leiden tot een, gezien de financiële situatie van de gemeentekas, onaanvaardbaar miljoe- nenverlies. Zoals bekend hebben verschillende ge meenten, waaronder ook Velsen, bij de Vegin (Vereniging van exploitanten van Gasbedrijven in Nederland) bezwaar ge maakt tegen de gasprijsverhoging. De ge maakte afspraken laten echter de ge meenten geen ruimte over om van de verhoging af te wijken. Bovendien bestaat de mogelijkheid van een ingrijpen door het ministerie van economische zaken bij afwijzen van de tariefsverhoging. Deze heeft volgens de Wet Aardgastarieven de bevoegdheid het nieuwe tarief dwingend op te leggen. Het college zal zich daarom neerleggen bij de verhoging, die per 1 januari ingaat voor kleinverbruikers en voor blok/wijkverwarming. De afspraken met het ministerie van economische zaken, de Gasunie en de Vegin zijn voor drie jaar gemaakt en dateren van eind 1979. In de afspraken is de ontwikkeling van de gebruikerstarie ven voor de jaren 1979, 1980 en 1981 vast- Bij een lekkage van een tank onder het postkantoor verdwenen een jaar geleden vele liters huisbrandolie in de grond. Volgens de gemeente bestaat er thans geen gevaar meer voor de drinkwatervoorraad. Gedoeld wordt op de waterwingebieden ten noorden van het Noordzeekanaal, ten zuiden daarvan en het Gooi. Dit laatste gebied heeft de grootste prioriteit vanwe ge de grote aantallen tanks, die daar wor den verwacht. Daarna volgen de overige waterwingebieden met als uiteindelijk doel de gehele provincie Noord-Holland bij de „Tankslag” te betrekken. Een inmiddels in de Utrechtste Heuvel rug gehouden actie heeft volgens cijfers van de provincie Utrecht in 6 maanden tijd 400.000 liter olie in ongebruike tanks ^•2 X* w

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5