Omstreden kunstcollectie Van Tilburg weinig waard Veelbelovend Europees debuut Amerikaanse sopraan Sheri Greenawald Hitlers bouwmeester Mozarts Figaro imponerend uitgevoerd 1 Shoes for Industry clownesk i Bands tonen opbloei muziekleven Bristol Bernlefs vergeefse speurtocht naar D 4 Rond de kerst werkt de Post ’n beetje anders Neem dit overzichtje even over in uw eigen agenda. Da’s makkelijk als u deze week iets op het postkantoor moet afhandelen, iets wilt versturen of post verwacht 12öu i ?^dec Dp’ M7 27*c L— |2Saec Politie beëindigt Lennon-herdenking Toneelschrijver Mare Connelly overleden I Agenda ptv post r ptt post MAANDAG 22 DECEMBER 1980 9 KUNST X, 2e kerstdag 3 I -- teur zouden noemen. Zowel zijn beide bundels Mémoires als zijn bijspelen waarin de corruptie van het Ancien Régime aan de kaak wordt gesteld hebben het smeulende vuur dat tenslotte leidde tot de explosie van de Franse Revolutie mede aange- wakkerd. „La folie journée” werd cynisch genoeg zelfs aan het hof van Lodewijk XVI gespeeld (in het Petit Trianon) met Marie- Antoinette in de rol van de gravin. SCHEVENINGEN. Pierre Augustin Caron de Beaumar chais, de schrijver van de come- die „la folie journée” waaraan de librettist Lorenzo da Ponte het libretto ontleende voor „lé nozze di Figaro”, was wat wij in onze tijd een maatschappijkritisch au- V kerstdag bibliotheek (Van onze kunstredactie) J. BERNLEF (ADVERTENTIE) maandag >dec JOOST NIEMÖLLER Scène uit Le nozze di Figaro van Wolfgang Amadeus Mozart. V.l.n.r. Evelyn Brunner, Sheri Greenawald, Samuel Ramey en John Bröcheler. r De overrompelende gaafheid van Mo zarts muziek, waarbij de ene grandioze aria de andere opvolgt en het woord „vol maaktheid” je als luisteraar door het hoofd blijft klinken, werd vrijdagavond in de produktie van de Nederlandse Opera Stichting op werkelijk imponerende wijze verdedigd. Zowel de sterke rolbezetting als de instrumentale prestaties van het Nederlands Kamerorkest droegen dit ho ge niveau gedurende alle vier aktes over het voetlicht. Regisseur Götz Friedrich (met ingang van het volgende seizoen be noemd tot intendant van de Deutsche Oper Berlin) bleef overal in harmonie met dit libretto vol ingewikkelde situaties en intriges zodat de soms adembenemende derlandse publikaties bedragen tussen de 24 en 30 miljoen werden genoemd. Vakmensen van Sotheby’s hebben de verzameling herhaaldelijk kunnen be zichtigen en komen tot de conclusie dat de verzameling Van Tilburg bestaat uit Voorstelling: Le nozze di Figaro van Mozart in een produktie van de Nederland se Opera Stichting. Dirigent: Dennis Russell Davies. Regie: Götz Friedrich. Dekors en kostuums: Gunilla Palmstiema-Weiss. Solisten: John Bröcneler, Evelyn Brun ner, Sneri Greenawald, Samuel Ramey, Fait Esnam, Cora Canne Meijer, Simon van der Geest, André Spijker, Pieter van den Berg, Tom Haenen, Saskia Gerritsen, Carol Barlow Davies, Jeannette Roggeveen. Met medewerking van het Nederlands Operakoor en het Nederlands Kamerorkest. Circustheater Scheveningen, 19 de cember 1980. In de Amsterdamse Stadsschouwburg is Le Nozze di Figaro te zien op 23, 28 en 30 december 1980 en op 5, 7, 11, 13, 15 januari 1981. Hij staat gewoon in de telefoongids. Al bert Speer, arch. Je kunt hem zo opbel len”, merkte een vriend snedig op en reikte mij alvast de hoorn aan. (B.). Juist door het relaas van Bernlefs in feite mislukte missies is De Ruïnebou wer een moedig boek geworden. Een boek waarin de onmacht ten aanzien van bedenkelijke gladde alen radeloos rondwaart. Siet Zuyderland voorzag Bernlefs re laas van tekeningen. Decorontwerpen voor een toneelstuk, waarbij hij zich liet inspireren door de nazi-bouwwerken. Zoals bijvoorbeeld de op het Romeinse Colosseum gelijkende Congreshal in Neurenberg, die door Ludwig en Franz Ruff werd gebouwd. Met werktekenin gen voorzien van aanwijzingen tot in details, die evenals zovele bouwtekenin gen een kunstzinnige indruk geven. KO VAN LEEUWEN een reeks van vervalsingen, kopieën en tweedehands stukken van vrij onbeken de Nederlandse schilders. Ook de „on schatbaar” genoemde collectie Ming-va- zen is niet meer dan een serie vervalsin gen uit de 19e en 20e eeuw. J. Bernlef: De Ruïnebouwer. Uitgeverij Que- rido, Amsterdam. Pjijs 3-. M* vaart van het hele gebeuren behouden bleef. stierfa-Weiss leken vooral het elemant van de geboorte van een nieuwe tijd naar voren te willen brengen: alleen het slaap vertrek van gravin Rosina zag er uit zoals je dat verwacht in een 18e-eeuws Spaans slot. Maar juist in dat vertrek speelt zich dan ook de scène af met de meest ingebak ken dubbele moraal: die van de met wa- -"■J dinsdag ^_^^dec vrijdag donderdag woensdag 1 Rond de verzameling is een internatio nale controverse ontstaan, nadat Van Tilburg de kunstwerken, die aan Neder landse joden zouden hebben toebe hoord, in 1977 aan de universiteit had overgemaakt. De kunst zou Van Tilburg, die in de Tweede Wereldoorlog met de Duitsers zou hebben gecollaboreerd, op onjuiste wijze hebben verworven. Het verschil over de ware herkomst van de verzameling is nog niet opgelost. De Zuidafrikaanse universiteit heeft on langs een nieuw onderzoek ingesteld. pens te keer gaande graaf Almaviva. Een heer die zelf het ene avontuur na het andere beleeft maar in staat is tot moord en doodslag als hij in de kast een minnaar van zijn vrouw denkt te kunnen ont dekken. In de laatste akte bewogen de spelers zich onder een aantal gifgroene repen stof die met de beste wil van de wereld niet te associëren waren met een park bij een 18e-eeuws kasteel. De kostuums waren gelukkig heel wat waarheidsgetrouwer uitgevallen, zij het dat zowel graaf Alma viva als de komische muziekleraar Don Basilio (natuurgetrouw op de planken ge zet door Simon van der Geest) er in erg schreeuwende kleuren bij liep. De rollen van Figaro en zijn aanstaande bruid, het kamermeisje Susanna, werden grandioos neergezet door twee jonge Amerikaanse solisten, de bariton Samuel Ramey en de sopraan Sheri Greenawald. Voor laatstge noemde betekende dit overigens haar eer ste optreden in Europa, een debuut dat in alle opzichten zeer veelbelovend kan wor den genoemd. John Bröcheler zette de pompeuze graaf Almaviva voortreffelijk op de planken, gravin Rosina werd door de Zwitserse sopraan Evelyn Brunner over het algemeen (vooral in de aria „Do ve sono i bei momenti”) uitstekend ver tolkt. Sterk waren ook de door de Ameri kaanse mezzosopraan Faith Esham gege ven uitbeelding van de doelloos verliefde page Cherubino en de door Cora Canne Meijer gespeelde rol van de huishoudster Marcellina. Ook de bijrollen van de arts Don Bartolo (Pieter van den Berg), rechts geleerde Don Curzio (André Spijker), tuinman Antonio (Tom Haenen) en diens dochter Barbarina (Saskia Gerritsen) kwamen goed uit de verf. De Amerikaan Dennis Russel Davies, opgeleid aan de Juilliard School te New York en thans Generalmusikdirektor bij de opera te Stuttgart leidde het geheel met vaste hand en met veel gevoel voor de grote schoon heid van de partituur. GEMMA COEBERGH. JOHANNESBURG. De omstreden kunstverzameling die de vroegere Dordtse wethouder Van Tilburg aan de Universiteit van Pretoria heeft nagela ten, is door een expert van het Londense veilinghuis Sotheby’s vernietigend be oordeeld. Volgens hem is „de berg ver valsingen, kopieerwerken en inferieure stukken” hoogstens 1 miljoen 140 dui zend gulden waard, waar eerder in Ne- Uit het boek dat Bemlef schreef spreekt vooral teleurstelling en leegte. De speurende schrijver krijgt maar geen vat op de Speer die hij zoekt. Zijn ver scheidene bezoeken aaf Duutsland, op speurtocht naar feiten, leveren geen ope- ningen op. En Speer zelf dan? De nog levende Speer? Bernlefs tantaluskwel- ling wordt verwoord door een vriend, die hem in 1978 vraagt: Waarom ga je alweer naar Duitsland. De schrijver ant woordt dan: „Ik ben op zoek naar Albert Speer”. „Maar die woont in Heidelberg. Van de schrijver J. Bernlef is een boek verschenen over de nazi-architect Al bert Speer. Dat wil zeggen een bundel met pogingen de werkelijke identiteit te doorgronden van de man die Hitlers bouwmeester was en later ook na de dood van Todt minister van oorlogs- produktie. Speer werd in 1946 bij de Neurenbergse processen tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij was toen 41 jaar. Inmiddels is Speer al lang weer vrij man en slijt hij de rest van zijn leven in Heidelberg. Óver zijn verblijf in de gevangenis van Spandau schreef hij de in 1975 verschenen Span- dauer Tagebücher. merkelijke nazi’s. Zijn politieke ideeën zijn onbekend. Hij zou zich bij iedere politieke partij die hem een baan en een carrière verschafte hebben kunnen aan sluiten. Hij is op en top de succesvolle middenklasse figuur, goed gekleed, be leefd, niet corrupt, burgerlijk in zijn manier van leven. Minder dan de ande re nazi-leiders staat hij voor iets dat typisch Duits of typisch nazi is. Eerder symboliseert hij een soort man die in alle oorlogvoerende landen naar voren treedt: de technicus, de klasseloze knappe kop, die geen ander doel kent dan met behulp van zijn technische en organisatorische kwaliteiten carrière te maken. Gebrek aan psychologische en geestelijke ballast en het gemak waarmee hij de angstaanjagende tech nische en organisatorische machinerie van onze eeuw bedient, maakt dat dit weinig tot de verbeelding sprekende mensentype tegenwoordig steeds meer op de voorgrond treedt. Fried Egg tournee ’80. Met: The Un touchables, Various Artists, Shoes for Industrie. Bezetting The Untouchables: Jerry Tremaine; zang, mondharp, Mark Cle ments; gitaar, Will Hitchings; basgi taar, Phil Price, drums. Bezetting Va rious Artists. Jonjo Key; zang, gitaar. Robin Key; zang, gitaar, Christian Clarke; basgitaar, John Langley, drums. Bezetting Shoes For Industrie; Paul Davis, zang, saxofoon. John Schofiel; drums, Andy Leighton; gi taar, Huw Gower; gitaar, Steve Lon- nen; basgitaar. De Melkweg, Amsterdam, 19 decem ber 1980. s NEW YORK (UPI). De Amerikaanse journalist en toneelschrijver Marc Con nelly, die voor zijn toneelstuk Green Pas tures (örazige Weiden) de Pulitzerprijs kreeg, is zondag op 90-jarige leeftijd in New York overleden. De filmversie van Grazige Weiden - het bijbelverhaal gezien en gespeeld door de negerbevolking uit de zuidelijke Amerikaanse staten - is wereld beroemd geworden. Connelly (pseudoniem van Marcus Cook) schreef samen met George Kauf- maf een jeeks vaf Brbadway-successen, zoals Beggar on Horseback en Merton of the Movies. Hij werkte voorts als journa list en toneelcriticus, en schreef humoris tische schetsen en verhalen. Dit is hun eeuw; van de Hitlers en Himmlers kunnen wij ons wellicht be vrijden, maar de Speers, wat er ook met deze man zelf mag gebeuren, zullen nog lang onder ons zijn”. Shoes For Industry was de afsluitende hoofdact. Het is niet eenvoudig om de kenmerkende lijnen van deze freakerige Engelsen te omsclyijven: Zappa-achtige collage-elementen en een gevoel voor hu mor dat refereert aan de vroegere Bonzo Dog Band zijn zeker aanwezig. Maar de muziek op hun debuutelpee Talk Like A Whelk laat je weer een hele andere kant op associëren; eerder in de richting van de wat serieuzer bedoelde new wave (Comsat Angels bijvoorbeeld). Hoe het ook zij, op het toneel is Shoes For Industry een unieke gebeurtenis van de eerste orde. Paul Davis zingt niet alleen nogal absurdistische teksten, speelt niet alleen een aanvaardbaar partijtje sax, maar haalt ook goocheltrucs uit, opereert de eerste vijf minuten met blinddoek om, zet een pruik op die opengeklapt kan worden om de „blote hersenen” te laten zien, spreekt af en toe zeer snel Frans en heeft een paar duizend grappen in zijn hoofd klaarliggen voor gebruik. Drummer John Schofield ziet er welis waar uit als Hardrock-fanaat, maar het mengsel van reggae-echo en disco-bliep- jes wat hjj uit zijn drumstel brouwt heeft daar weinig mee te maken. En gitarist Andy Lighten draagt onder andere een ziekenfondsbrilletje. Deze drie mafkezen (ook opererend als het Crystal Palace Theatre) vormen de clownesque kern van de groep. De nummers handelen over een Franse invasie (Invasion Of The French Boys), merkwaardige angsten (Fear of Wages), aardappeloorlog (The War Of The Pota toes) en wel zeer vergaande llefdesonder- werping (Slave Of Love). Shoes For In dustry lijkt kortom een van de meest sqingende manieren om de chaos te on dergaan. „Speer is op dit moment in wezen belangrijker voor Duitsland dan Hitler, Himmler, Goering, Goebbels of de gene raals. Zij zijn verworden tot niet meer dan de uitvoerende organen van de man die de reusachtige machtsmachinerie bedient. Speer behoort niet tot de op- De drie bands hebben weinig meer met elkaar gemeen dan een sympatiek aan doend enthousiasme; van enige muzikale overeenkomst valt weinig te merken. In tegenstelling tot heel wat andere Engelse lilliputlabels (Factory bijvoorbeeld) lijkt Fried Egg records dan ook geen gezichts bepalende cultuurpolitiek naar buiten toe te voeren. „Gewoon bands uit Bristol” dus. Maar wel van opvallend niveau. De avond werd geopend met The Un touchables. Dat de eerste single van dit piepjonge kwartetgemiddelde leeftijd 17 jaargeproduceerd werd door Wilko Johnson (aanvankelijk gitarist bij Dr. Feelgood, momenteel in Dury’s Blockhe ads) is een aardige indicatie voor hun muziekopvatting: eenvoudige, dansbare R B. Het programma bevat merendeels co- vermateriaal: Messing With The Kids, Walking The Dog, I Am A Man, Route 66, enz. enz. De uitvoering is van een hoekige scherpte die zonder meer boeiender en overtuigender is dan die van heel wat bekendere bands. Met name gitarist Mark Clements valt op door chimpansee-mi- miek, losgeslagen slaggitaarwerk en een bewegeljkheid waar Iggy Pop jaloers op mag zijn. Door de overdonderende live-show van de eersten viel de tweede band wat bleek jes uit. Various Artists lijkt overigens een behoorlijk competente band in het Joe Jackson-genre. Maar nummers als Time Of My Life en Hard Luck kwamen nogal zouteloos over. Dat zal ook wel komen omdat je de nummers nog niet kent; het gevoelsmatig meegroeien met een song ontstaat pas na het meerdere malen draai en van plaatwerk. En dat is er nog niet. Keizer Joseph II van Oostenrijk scheen evenmin te vallen over de kritiek op de bestaande orde, die trouwens in het libret- to van Da Ponte wel van de scherpe kant el jes was ontdaan. Uit drie in het jaar 1786 gereed gekomen opera’s (van Salieri, Rig- hini en Mozart) koos de keizer „Le Nozze di Figaro” die op 1 mei in première ging en nog negen succesvolle uitvoeringen mocht meemaken. Daarna werd het werk echter afgevoerd ten gunste van opera’s van het tweede garnituur. Pas in Praag kreeg „Le Nozze di Figaro” het werkelijke welverdiende succes. (Van onze kunstredactie) MOSKOU. De politie van Moskou heeft zondag een. einde gemaakt aan een openbare herdenking van John Lennon, die eerder deze maand in New York werd vermoord. Enkele honder den jonge Russen kwamen in de omge ving van de universiteit bijeen om de musicus te gedenlen. Enkele tientallen agenten dreven de menigte uiteen. Toen een zestal personen weigerde ge hoor te geven aan het bevel zich te verspreiden, werd tot arrestatie overgegaan. zaterdag AMSTERDAM. Aan de grote autoweg van Londen naar Zuid-Wales ligt Bristol. Op het eerste gezicht een ietwat saaie, uit zijn krachten gegroeide industriestad waar weinig valt te beleven. Maar sinds enkele jaren is er sprake van een opvallende opbloei van het muziekgebeuren. Fried Egg records, een nu alweer twee jaar bestaand .platenlabeltje plukt daar momenteel de vruchten van. Op dit onaf hankelijke label verschenen tot nu toe twaalf singles en een elpee. De drie meest spraakmakende groepen van het maat schappijtje maken momenteel een kleine Europese tournee en deden daarbij vrijdagavond de Amsterdamse Melkweg aan. Bemlef, geobsedeerd door Speer, moet deze publikatie en ook Speers Er- innerungen met gretigheid hebben ont leed. „Met een mengsel van stijgende verbazing en afschuw werkte ik mij door het bronnenmateriaal heen”, schrijft Bemlef, wanneer hij het waar om van zijn boek over Speer tracht te verklaren. En een alinea eerder merkt hij op: „Vanaf het begin vertrouwde ik de Erinnerungen en de Spandauer Tage bücher niet. Misschien wel omdat ze zo goed geschreven waren. Het door alles heen sijpelende, beschaafd geform lieer de „mea culpa” maakte me achterdoch tig. Ik zocht naar een poging in het zo zorgvuldig door Speer dichtgemetselde verleden”. Albert Speer was de man die de groot heidswaan van Hitler in steen gestalte moest geven. Bouwwerken als reusach tige monumenten, eerder belachelijk dan morbide. De Führer koos Speer als degene die de hoofdstad voor zijn dui zendjarig rijk, Germania, moest bouwen. In twee delen, waarvan het eerste ook weer segmenten kent, heeft Bemlef zijn boek dat hij De Ruïnebouwer noemde, opgezet. In het eerste deel verschillende benaderingeri van het speurprobleem in de vorm van verhalen en een verslag van bezoeken van de auteur aan de plaatsen die in Duitsland ook nu nog stille getui gen zijn. Dachau, Neurenberg, München. Ook bezocht Bemlef een zekere Alfred Plancken, een man die moest leven met het lot Hitlers dubbelganger te zijn. Die zo’n snorretje droeg, omdat zijn vader dat ook al had en die een op Hitler gelijkende haarlok droeg om een litte ken van een granaatscherf te camoufle ren. Die poging, waarvan Bemlef in 1974 een verhaalversie publiceerde in het lite raire tijdschrift De Gids, hielp de schrij ver geen stap verder. Ook niet het ver haal over de ontmoeting van een waar nemer met een acteur, ex-concentratie- kampgevangene, in Boedapest. In het grote tweede deel van De Ruïne bouwer tracht Bemlef Speer te achter halen langs theatrale weg en dat resul teert danook in een toneelstuk. Een Schouwspel noemt Bemlef zijn nogal pathetisch gestelde niet-historische re constructie. Ook met deze kunstvorm als koevoet moet Bemlef tot de slotsom komen dat Speer de muren rond zichzelf en zijn bedenkelijke verleden onwrik baar heeft opgetrokken. Toch blijkt het toneel wel een kunstvorm waarin be paalde meningen en overtuigingen van weleer vanuit een hedendaagse filosofie gestalte kunnen krijgen. Speers karak ter, zoals Bemlef (en hij is niet de enige) dat vermoedt, wordt er ondubbelzinnig in schablonen in weergegeven. Wanneer een vroegere medestudent van Speer, nu zakenman, hem in het toneelstuk verwij ten maakt, verweert de architect zich met een: „Ik begrijp je niet. Ik houd van mijn werk”. Speer, de man die opportu nistisch de omstandigheden té baat neemt om zich te kunnen ontplooien in zijn werk: bouwen, bouwt aan zijn toe komst. De karakteristiek van Speer krijgt eerst goed vorm in de zevende scène van het derde bedrijf, als het theatrale por tret van Hitlers bouwmeester omlijnd wordt door een citaat uit een artikel uit de Observer:

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9