Bonn levert onderzeeërs aan Chili Havenarbeiders VS boycotten El Salvador Kabinet-Begin tegen wetsvoorstel Golan Slecht jaar voor IATA Geweld Nigeria eist 100 doden hi Besluit EG-ministerraad blijft uit Libanese stad Reagans kabinet bijna compleet Weer doden bij rellen in India Nieuw bestand Alexei Kosigin gecremeerd Politie Suriname neemt NOS-banden weer in beslag Conflict over defensie duurt voort Kerstbestand door IRA aangekondigd Moskou bezorgd over oorlogstuig in Noorwegen Stembusstrijd in Singapore al bij voorbaat beslist Balsemao nieuwe premier Portugal DINS DAG 23 DECEMBER 1980 leuïg t> onbe- voor de ;en half leveren dus van ’aan dat itaat on e in de Jaren persbij- atie ge- vriendin eid. We ar heel den, en ant wjj natuur een en rauwen gripvol, allang hebbes ;ven te to men de rt” aan stanciê- us niet ef, mag meneer n Frits era een uitzen- :ero escort roers BINNEN* EN BUITENLAND (Van onze redactie buitenland) B ■I te join ide de i jonge t Rent ten we nan te root schone ootgaf, rteurs. id een - ande- rijpen in den Parool Goed ensie: BRUSSEL. De Europese ministerraad is gisteravond niet tot een uitspraak geko men over een aanvullende EG- begroting voor dit jaar. Frank rijk wenste namelijk niet dat er in de raad zou worden ge stemd over het besluit van het Europees parlement dit jaar bij aanvullende begroting 730 miljoen gulden extra op te voeren. (Van ónze redactie buitenland) granten in Assam, voornamelijk Maar tijdens de plechtigheid werd hem Voordat de banden in beslag werden genomen had Wanders ze al over kunnen seinen naar de NOS in Hilversum. Het interview met onder anderen Haakmat is afgelopen zondag uitgezonden. Mochten Frankrijk, en vermoedeijk ook West-Duitsland en Denemarken, weigeren te betalen dan kan de Europese Commis sie de landen voor het Europese Hof van Justitie in Straatsburg dagen. Dat Hof zal dan een uitspraak moeten doen in het conflict tussen parlement en minister raad. De onderlinge tegenstellingen in de EG- ministerraad hebben er voor gezorgd dat de taktiek van het Europese parlement vorige week succes heeft gehad. Neder land zal, naar verwachting, van de 730 miljoen gulden die extra moeten worden opgebracht, er zo’n 40 miljoen voor z’n rekening moeten nemen. Volgens de Nederlandse staatssecreta- Deze IRA-leden weigeren gevangeniskle ding te dragen en gaan slechts gehuld in Er is nog weinig duidelijkheid over of de Britse regering de eisen van de hongersta kers heeft ingewilligd. Beide partijen spraken afgelopen donderdag toen de hongerstaking werd beëindigd, van een overwinning. Een al vier jaar durend „de kenprotest” van 470 IRA-gevangenen in de Maze-gevangenis gaat nog steeds door. De Noorse bewindsman zette zijn gast heer uiteen dat het opslaan van dit materi- BELFAST (AP). Leden van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) hebben giste ren verklaard dat zij met Kerstmis een bestand in acht zullen nemen. Eind vorige week al werd de hongerstaking van ver oordeelde IRA-activisten, die daarmee de status van politieke gevangene eisten, beëindigd. dekens. Zij besmeuren hun cellen met hun uitwerpselen. IRA-kringen hebben verklaard dat de gevangenen nu wachten op het doorvoe ren door de Britse regering van hervor mingen die zij met hun hongerstaking hebben bewerkstelligd. De regering in Londen heeft echter tot op heden steeds volgehouden dat de omstandigheden in de gevangenis alleen zullen worden verbe terd voor de gedetineerden die zich aan de gevangenisregels houden. Duarte is leider van de christendemo cratische partij. Hij zal de macht moeten delen met de overige drie juntaleden. niet de traditionele presidentiële sjerp overhandigd, en hij werd aangeduid als „president van de revolutionaire junta” en niet als president van het land. sM» i (bei- rstand et als- ol van olieke egden Twee leden van de militaire politie heb ben apparatuur en banden meegenomen, naar zij zeggen in opdracht van bevelheb ber Bouterse. Afgelopen vrijdag gebeurde hetzelfde, maar toen in opdracht van mi nister van Justitie, Haakmat. Wanders had onder meer een vraaggesprek ge voerd met Haakmat. Ook nu weer is geen reden gegeven voor het optreden van de Surinaamse autoriteiten. Wanders zou er van beschuldigd worden bij de eerste in beslagname een bandje achtergehouden te hebben. Siem ver- eseert ijj dit n den iter er >r die in an- n dat n dat n dat inde catho- tinder uwen ie rol Nieu- tsers, beter iauer, beter seise igen) keer- leger 1 zou erker rouw er in er se >ank- ffeur V werdet m organ. 1 wen dit ur of een r kunnen icipeerde ordt ge laan ooi „Escort’ rt er niet elijk ont- Zo controleert de regering de pers en kunnen op vage gronden mensen voor onbepaalde tijd achter de tralies wor den gezet. Toch haalde de oppositie in 1976 gezamelijk nog ruim 26 procent. PARAMARIBO. Enkele uren nadat een eerdere inbeslagneming ongedaan was gemaakt hebben de Surinaamse auto riteiten gisteren opnieuw de opname-ap- paratuur en banden van NOS-radiover- slaggever Gijs Wanders in Paramaribo in beslag genomen. Europarlement wint strijd om begroting WASHINGTON (UPI). De bond van havenarbeiders aan de westkust van de Verenigde Staten heeft gisteren aange kondigd dat de leden voortaan zullen wei geren om Amerikaans militair materieel en andere hulpgoederen voor El Salvador te laden. „We zijn tot deze actie gedreven door onze oprechte woede over wat er in dat land gebeurt’”, zo verklaarde vak bondsvoorzitter Jim Herman. Tegen de verwachting in is José Napoleon Duarte gisteren alleen beëdigd als president van de regerende junta, maar niet als staats hoofd van El Salvador. Tevoren was de indruk gewekt dat Duarte als staatshoofd geïnstalleerd zou worden. Duarte had zichzelf al aangekondigd als de eerste burgerpresident uit de geschiedenis van El Salvador. neegeno De een j met de >bse dar Es leek, kunner Bie ooit organise- ld. Tedje metzjji van zjjn hoefden hebben. meege- r als zjjn kreeg te ambieer naar bed lat hij et >ok. Dal Sonja’s (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Nadat een eerder bestand rond de Oost-Libanese stad Zahle giste ren was geschonden, is gisteravond een nieuw bestand van kracht geworden tus sen de rechtse christelijke milities in die stad en de Syrische vredesmacht die se dert zondag beschietingen uitvoert. Giste ren deden christelijke leiders een beroep op de Verenigde Naties en Saoedi-Arabië, dat goede betrekkingen met Syrië onder houdt, om zich in te zetten voor een staakt het vuren. Zondag begon het Syrische offensief. De Syriërs hadden daarvoer een ultima tum gesteld aan de christelijke milities in Zahle om een aantal leden van de militie uit te leveren. Ze zouden vrijdag een Syri sche legerpatrouille hebben overvallen en gedood. De christelijke falangisten ont kennen echter voor de dood van de vijf Syriërs verantwoordelijk te zijn. Het kabinet besloot gisteravond het par lement te vragen het wetsontwerp van de agenda af te voeren. Toen bleek dat ook de Arbeiderspartij het wetsvoorstel niet wil steunen, trok mevrouw Cohen het in. De hoogvlakte van Goland werd tijdens de oorlog in 1967 door Israel op Syrië veroverd. De secretaris-generaal van de raad van ministers, Naor, liet gisteravond weten dat het regeringsbesluit „alleen be trekking heeft op de tekst van het ontwerp en niet op andere voorstellen in die zin”. Behalve het voorstel van mevrouw Cohen liggen er nog drie andere wetsvoorstellen gereed die anders zijn geformuleerd, maar inhoudelijk veel overeenkomst ver tonen met dat van mevrouw Cohen. De oppositionele Arbeiderspartij be paalde vorige week op het partijcongres dat „de aanwezigheid van Israëlische troepen en nederzettingen van vitaal be lang zijn” voor Israels veiligheid. De Ar beiderspartij wil de Israëlische aanwezig heid in de heuvels van Golan handhaven in afwachting van een vredesregeling, ge baseerd op een territoriaal compromis. Volgens waarnemers zal ook dit voorstel morgen geen meerderheid in het parle ment krijgen en de volksvertegenwoordi ging zal daarna het debat over Golan waarschijnlijk voor onbepaalde tijd ver dragen. Inmiddels duurt het conflict over de Israëlische defensiebegroting nog voort. Gisteravond schaarde de economische commissie van het kabinet zich achter het eerdere voorstel van minister Hurvitz om deze begroting met een kwart te beperken tot 4,5 miljard gulden, wat zeer tegen de BONN (AP). West-Duitsland heeft, ondanks tegenwerpingen vanuit het par lement, toegestemd in de leveranties van duikboten aan Chili en vier andere landen die niet deel uitmaken van de NAVO, zo is gisteren bekendgemaakt door regerings woordvoerder Kurt Becker. Hij zei niet hoeveel duikboten worden geleverd. De andere landen zijn Indonesië, Peru, Argentinië en India. De verkoop van duik boten aan Iran werd geschrapt toen vorig jaar het regime van de sjah omver werd geworpen, aldus Becker. Het uitblijven van een besluit van de EG-ministers betekent dat de aanvullende begroting op 2 januari (15 dagen na het besluit van het Parlement, vorige week in Luxemburg) definitief wordt. Dat Frankrijk verhinderde dat het in de ministerraad tot een stemming kwam, kan volgens waarnemers in Brussel bete kenen dat dit land zal weigeren de extra- Maar in het in Singapore geldende districtenstelsel leverde dit geen zetels op. Premier Lee Kuan Yew is trots op de economische verworvenheden van zijn land. Het inkomen per hoofd van de bevolking in Singapore is een van de hoogste in Azië. De haven rs de grootste en belangrijkste van Zuid- oost-Azië. Door de snelle industrialisa- tiegolf ontstond op de arbeidsmarkt een dusdanig krappe situatie dat de regering besloot tot een nieuw econo misch plan. De tweede industrialisa- tiegolf, zoals de regering dit plan noemde, was erop gericht meer ar beidsintensieve industrie aan te trek ken. Dit liever dan gastarbeiders toe te laten, die in de praktijk voornamelijk uit Maleisië zouden zijn gekomen. De Maleisische minderheid in Singapore gaf in het verleden aanleiding tot on rust. Premier Lee krijgt er niet genoeg van te onderstrepen dat het economi sche wonder van Singapore alleen tot stand kon komen dankzij de politieke rust in het land. Lee vindt dan ook het ontbreken van een oppositie in het parlement niet zo’n bezwaar. Lee’s regering was door de economische vooruitgang in staat om de bevolking van Singapore een behoorlijke levens standaard te verschaffen. De opposi tie vindt echter dat de welvaart niet voldoende is verdeeld onder het volk. I Kampend met geldgebrek en ver deeldheid hoopt ze een paar zetels te kunnen winnen. Premier Lee Kuan Yew vertrouwt erop dat zijn PAP alle zetels zal halen en acht dit ook noodza kelijk voor de rust in de stadstaat. De regering van Lee, is sinds Singapore in 1959 onafhankelijk werd aan het bewind en sinds de verkiezingen van 1968 bezet zijn PAP alle zetels in het parlement. Zijn regering deed de afge lopen twaalf jaar alles om het de kwij nende oppositie nog moeilijker te ma ken. Zo mag pas na de kandidaatstel ling, tien dagen voor de verkiezingen worden begonnen met campagne voe ren. Er zijn reeksen maatregelen inge voerd die het de oppositie moeilijker maken haar eigen stem te laten horen. ris Van der Mei (Financiën) waren alle lidstaten het er gisteren over eens dat de procedure die het Europese parlement heeft gevolgd op gespannen voet staat met de bedoelingen van de Europese begro tingsprocedure. Er waren delegaties, zo zei Van der Mei, die vonden dat het parle ment onrechtmatig heeft gehandeld. Ne derland is van mening dat het parlement op zijn minst gezegd aanvechtbaar heeft gehandeld, aldus de Nederlandse be windsman. De Franse minister Papon die gisteren in de ministerraad het eerst aan het woord kwam zei meteen al dat het parlement misbruik had gemaakt van zijn bevoegd heden en dat zijn land er niet aan dacht aan de parlementseisen tegemoet te komen. Een Luxemburgs initiatief, dat door Ne derland werd gesteund, bij wijze van com promis de begroting voor dit jaar met 110 miljoen gulden te verhogen en die voor het volgend jaar met 179 miljoen, kreeg onvoldoende steun. Er waren lidstaten, aldus staatssecretaris Van der Mei, die absoluut geen besluit wensten. Het volk durft dit, volgens haar, niet le laten merken uit angst voor repressail- lemaatregelen van de regering. De invloed van de regering gaat in Sin gapore veel verder dan in menig ander land. Zo is er bureaucratische controle op het autobezit, de geboortenbeper king en vervuiling. De politie kan op grond van wetten op de binnenlandse veiligheid en anti-narcoticawetten bij na iedereen voor onbepaalde tijd ge vangen zetten zonder dat het tot een proces hoeft te komen. In het verleden werden vele oppositieleiders van tijd tot tijd gevangengezet. Volgens de cri tici van de regering gebruikt Lee nu meer subtiele taktieken. Wetten tegen laster en de overheidscontrole op de pers kunnen het meeste protest vrij simpel smoren. De perswetten uit 1974, waarbij alle kranten verplicht zijn zich steeds door de regering aan de tand te laten voelen bleken even eens zeer effectief. Behalve van de kant van de 15 procent Maleisiërs in het land komt de voor naamste oppositie van de kant van de beter opgeleide Chinezen. De Chine zen maken 76 procent uit van de bevol king van Singapore. Reden voor veel buurlanden om in Singapore een vijf de colonne te zien van de Chinese Volksrepubliek. De politiek van de re gering Lee was in de jeren zestig voor al anti-communistisch en pro-Ameri- kaans, maar ook vijandig tegen de Chinese cultuur. Na de ineenstorting van de Amerikaanse Zuidoost-Azië- politiek en de verandering van koers in Peking is Lee meer verzoenend ge worden tegenover China. De Chinese intellectuelen wilden sinds lange tijd meer culturele banden met het oude moederland en in het kader van betere betrekkingen met China paste juist het nauwer aanhalen van de culturele banden. Op deze wijze hoopt premier Lee de angel te halen uit de oppositie van deze Chinezen. aal geen wijziging vormt in het buiten lands beleid van zijn land. Het betekent echter dat een marine-eenheid nu binnen een week operationeel kan zijn, in plaats van binnen een maand zoals tot nu toe het geval was. Frydenlund herhaalde dat Noorwegen zijn standpunt handhaaft dat het geen kernwapens op zijn grondgebied zal op slaan, en dat het er in tijden van vrede geen buitenlandse troepen zal stationeren. In 37 van de 75 kiesdistricten heeft de, oppositie zelfs geen tegenkandidaat' gesteld zodat de PAP in slechts één van de andere 38 districten moet win nen om verzekerd te zijn van de abso lute meerderheid. De PAP bezet momenteel alle 69 zetels in het parlement en de enige spanning in de verkiezingen is of ze in het nieuwe 75 zetels tellende parlement ook alle zetels zal halen. De oppositie, bestaan de uit zeven voornamelijk linkse par tijen maakt zich nauwelijk illusies. bijdrage te betalen die op grond van de aanvullende begroting nodig is. Frankrijk zou zich daarbij kunnen beroepen op het zogeheten financiële reglement van de EG dat zegt dat aanvullende begrotingen al leen mogelijk zijn indien ze onvermijde lijk en onvoorzien zijn en dat ze verder alleen in uitzonderlijke omstandigheden kunnen worden ingediend. (Van onze redactie buitenland Singapore gaat vandaag naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen, maar over het resultaat bestaat nauwelijks enige twijfel. De regerende People’s Action Party (PAP) blijft ongetwijfeld aan de macht. zin Is van opperbevelhebber generaal Etan. Het wachten is nu op een besluit van het voltallige kabinet. De economische commissie hield gisteren wel de mogelijk heid open om een beperkte defensiebegro ting eventueel later in het jaar aan te vullen wanneer dat noodzakelijk zou blijken. Dezer dagen heeft een rapport waarin staat dat steeds meer joden Israel verlaten en naar de Verenigde Staten trekken voor grote beroering gezorgd. Het rapport, dat becijfert dat bijna een half miljoen joden naar de VS zijn geëmigreerd, stelt het kabinet-Begin voor het emigratiepro- bleem als een nationaal noodgeval te be handelen. De vijfduizend arabische onderwijzers op de westelijke Jordaanoever hebben gisteren hun looneisen kracht bijgezet door op te roepen tot een nationale onder- wijzersstaking. Ze eisen honderd procent meer loon. Dat ontvangen ze momenteel van Israel en Jordanië gezamenlijk. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. De Israëlische regering voelt er niets voor het voorstel van de uiterst rechtse afgevaardigde mevrouw Cohen tot annexatie van de hoogvlakte van Golan in het parlement te behandelen. MOSKOU (UPI). De Sovjet-Unie heeft tegenover Noorwegen haar bezorgd heid geuit over het opslaan van Ameri kaans militair materiaal op Noorse bo dem. Het materiaal is bedoeld om een marine-eenheid volledig toe te rusten. De Russen gaven uiting aan hun bezorgdheid tijdens een gesprek tussen minister van Buitenlandse Zaken Andrej Gromiko en diens Noorse collega Knut Frydenlund, die een officieel bezoek aan Moskou brengt. LAGOS. Bij ongeregeldheden zijn in het afgelopen weekeinde in de stad Kano in het noorden van Nigeria honderd men sen omgekomen, onder wie vijf agenten. Dit is gisteren in de hoofdstad Lagos meegedeeld. De fanatieke mohammedaanse sekte Yan Izalla, voornamelijk bestaande uit immigranten uit Tsjaad en Kameroen, begon met geweren en pjjl-en-boog „onge lovigen” te beschieten. Er zouden ook buitenlanders zijn gedood, maar hun nationaliteit is niet bekend. Er zijn 200 aanhoudingen verricht. Tal rijke inwoners van Kano hebben de stad verlaten uit vrees voor nieuwe geweldda den. De fanatici hebben ook winkels en huizen in brand gestoken. AMSTERDAM (ANP). De exploitatie- inkomsten van de 108 lijndienstmaat- schappijen die zijn aangesloten bij de IATA (International Air Transport Asso ciation) zijn dit jaar volgens voorlopige berekeningen met 19.2 procent gestegen tot 33,19 miljard dollar. De exploitatiekos ten stegen echter met 27 procent tot 35,72 miljard dollar. Derhalve ontstond een ver lies van 2.56 miljard dollar of 7,6 procent van de inkomsten na afschrijvingen en rentebetaling. Uit cijfers die de IATA dezer dagen heeft gepubliceerd blijkt verder dat het internationale vervoer van passagiers dit jaar niet is toegenomen. Het vrachtver voer groeide nog met vijf procent en het vervoer van post met zes procent. Dat betekent dat het totale vervoer maar met twee procent toenam, volgens de IATA het slechtste resultaat sinds 1975. De voor uitzichten voor 1981 zijn wel wat beter maar alleen ten opzichte van het uitzon derlijke slechte jaar 1980. LISSABON (AP). Francisco Pinto Balsemao, een 43-jarige journalist en ju rist van sociaal-democratische huize, is door de Portugese president Antonio Ra- malho Eanes benoemd tot de nieuwe pre mier van Portugal. Het Portugese persbu reau ANOP heeft dit gisteren gemeld. Balsemao heeft nauw samengewerkt met de voormalige premier Francisco Sa Carneiro, die twee weken geleden bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. Sa men met Sa Carneiro heeft hij in 1974 de sociaal-democratische partij opgericht. Hij werd dan ook beschouwd als Sa Car- neiro’s meest logische opvolger. Zijn par tij koos hem met unanieme stemmen tot premier en partijleider. De sociaal-demo- craten zijn met 82 zetels de grootste partij binnen de regeringscoalitie, die 134 van de 250 zetels in het parlement bezet. In het Portugal van voor de revolutie was Balsemao bekend wegens zijn uitge sproken kritiek op de dictatoriale regimes van Salazar en Caetano. WASHINGTON. Met de benoeming van nog vier ministers, gisteren, is het kabinet van president Reagan bijna com pleet. Bij deze vier zijn de eerste vrouw en de eerste zwarte De 53-jarige mevrouw Jeane Kirckpa- trick, professor in de politieke weten schappen, wordt ambassadeur bij de Ver enigde Naties. De 58-jarige Samuel Pier ce, een zwarte advocaat, krijgt de porte feuille van Huisvesting en Stadsontwikke ling. De advocaat James Watt, 42 jaar, wordt minister van Binnenlandse Zaken en de 53-jarige oud-gouverneur van Zuid- Carolina James Edwardts minister van Energie. John Block wordt minister van Land bouw in Reagans kabinet. Hij is nu minis ter van Landbouw van de staat Illinois, waar hij ook een paardenfokkerij en een boerderij voor de verbouw van sojabonen bezit. Hij staat bekend als een tegenstan der van het graanembargo tegen de Sov jet-Unie, dat president Carter afgekondig- de na de Russische invasie in Afghani stan. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. In de noordoostelijke staat Assam van India zijn gisteren op nieuw drie mensen door de politie doodge schoten tijdens anti-immigrantenrellen. Premier Indira Gandhi had juist gezegd dat haar kabinet geen gewelddadigheid zou dulden. Volgens het persbureau Press Trust of India (PTI) hadden de rellen plaats in de buurt van de hoofdstad van Assam, Gau- hati, waar een grote menigte probeerde een overheidsgebouw binnen te dringen. Een aantal mensen werd gewond. De poli tie opende ook het vuur in de wijk Dar- rang van Assam. Mevrouw Gandhi had haar waarschuwing geuit in een toe spraak tot leden van een officiële delega tie uit de noordoostelijke staten. Onder de betogers in Gauhati was een minister, Golap Borbora, aldus PTI. De anti-immigrantenrellen in India du ren al vijftien maanden en hebben aan ruim 260 mensen het leven gekost. Men wil de uitwijzing van alle illegale immi granten in Assam, voornamelijk mensen die afkomstig zijn uit Bangladesj. Me vrouw Gandhi weigert dat. MOSKOU (ANP). Het stoffelijk overschot van de vroegere Russische premier Alexei Kosigin is de afgelopen nacht gecremeerd en de urn met zijn as is vanmiddag bijgezet voor de muur van het Kremlin. Dit heeft het Russische partijblad Pravda bekendgemaakt. Russische burgers staan in Moskou in de rij om de laatste eer te bewijzen aan Kosigin. ;r

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3