DIRECT GEVOLG voor Heemskerkse koren tiende maal in en Hoogoven Harmonie Gesloopt voor bejaardenhuis Antiekdiefstal in Heemskerk itud Gebrek aan studiezin ernstige handicap voor beroepsonderwijs LjOlJhet Motorhuis IJmond i Schipper van de Agatha de prijzen veilingen beverwijk „NEGATIEVE SELECTIE Kerstconcert in Prinsenhal NUTTIG EN WELKOM IN D Man betrapt bij listig opgezette winkeldiefstal Nieuwjaarsrecepties colleges van B. en W. k ACCESSOIRES ONDERSCHEIDING VOOR ,,BEST VERZORGDE ZEEVIS” IJMOND 1980 9 WA GM Terugverwijzing Spreekbuis f f f f f f prijzen vanaf: f 125,— 30,— 34,— 55,— 28,90 20 15,— HEEMSKERK. Het is een bekend gegeven dat het in de Prinsenhal te Heemskerk, ten gevolge van de matige akoestische eigenschappen, moeilijk musiceren en zingen is. De Hoogoven Harmonie en de verenigde Heemskerk se koren ondervonden daarvan dan ook duidelijk hinder tijdens het dinsdag avond aldaar gehouden traditionele kerstconcert. (Van één onzer verslaggevers) UMUIDEN. Het Produktschap voor Vis en Visprodukten in Den Haag heeft de traditionele prijzen toegekend aan de schippers van vis sersvaartuigen die in de periode van 1 november 1979 tot en met 31 okto ber 1980 de best verzorgde zeevis hebben aangevoerd. In april zullen de prijzen, een wisselbeker voor de schipper, kleine replica’s voor de be manningsleden, een wandboord voor de reder en een wimpel voor het schip, worden uitgereikt. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Het gebied IJ mond biedt op het punt van al thans de lagere beroepsopleidin gen volop keus. Van bewuste voorkeur voor juist deze onder- wijsrichting blijkt in de praktijk echter zelden sprake. Het lager beroepsonderwijs lts en Ihno ver wordt meer en meer tot een ver gaarbak voor leerplichtigen die „hogerop” in de onderwijspira- mide niet aan de bak komen. Di recteur N. J. A. Straatman van de Heemskerkse scholengemeen schap De Die doet daarover een boekje open in het jaarverslag 1977-1978-1979 van zijn school. AANBIEDINGEN VAN HET MOTORHUIS-MAGAZIJN onder andere: mistlampset achtermistlamp starthulpkabels intervalschakelaar noodvoorruit spat lappen lampenset en vele andere accessoires en orgmele Opel-onderdelen DINSDAG 23 DECEMBER if (ADVERTENTIE) v OPEL EXTRA! 1 1 I In dit verband valt de term „negatieve selectie”, terugverwijzing van de leerling Als kernprobleem wordt daarin ge noemd schrijnend gebrek aan motivatie bij een toenemend aantal leerlingen waar aan gekoppeld groei van het schoolver zuim. Voortijdige ontheffing van de leer plicht, nu van kracht tot op 16-jarige leef- Van de sche] aanvoeren week. We geven voor de kwaliteit een cijfer. Dat k^n een 6V2 zijn, een 8 of een Wat moet je nu doen om voor zo’n kwaliteitsprijs in aanmerking te komen? Piet Hoek haalt zijn schouders op. „Ik zou het niet weten”. Zijn vader Piet Sr. die de prijs ook tweemaal in de wacht sleepte, weet het evenmin. Het probleem speelt onveranderd bij alle beroepsopleidingen in de IJmondre- gio. De onderwijswethouders van Bever wijk, Heemskerk en Velsen zijn daarover inmiddels uitvoerig ingeseind >via woord voerders van een vijftal scholen voor be roepsonderwijs in het gebied. Over de Het verslag over de afgelopen drie leer jaren bevat daarover geen afzonderlijke cijfers maar wel een duidelijke indicatie. Het leerlingental van De Die schommelt al enkele jaren rond de 900. Het effect van een meer en meer topzware bevolkingsop bouw (relatief minder jonge gezinnen) blijkt bij „De Die” nog niet merkbaar. In 1979 keerden 17 (van de 217 examenkandi daten) de school tussentijds de rug toe. In een enkel geval vóór afloop van de leer plichtige leeftijd. Ontheffing van de Leer plichtwet blijkt een uitermate moeilijke operatie; ook na meerdere vergeefse po gingen de bewuste leerling terug in het gareel te krijgen. tijd, blijkt in een aantal gevallen de aller laatste uitweg. situatie juist aan de eigen school werd al in juni van dit jaar mondelinge informatie verschaft door afgevaardigden van drie Beverwijkse scholengemeenschappen (De Die, De Brink en Hofflant) De Blinkerd in Heemskerk en de Lagere Agrarische School „Noord-Kennemerland” gevestigd in Castricum. In een vraaggesprek over deze ook lan delijk zo gevoelige materie presenteert directeur N. A. J. Straatman zich graag als spreekbuis voor de verwante scholen in de IJmond. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Bij afwezigheid van de bewoners is zondagnacht ingebroken in een woning aan de Graaf Willem II laan in Heemskerk. De politie stelde voorlopig vast dat er een antieke comtoise klok en diverse an tieke delftsblauwe bordjes zijn gestolen. De Heemskerkse politie hield maandag nacht omstreeks drie uur twee 26-jarige Zaankanters aan, die bekenden op een parkeerplaats aan de Simon van Haer- lemstraat in Heemskerk een grote hoe veelheid benzine gestolen te hebben uit geparkeerde auto’s. (Van onze Umondredactie) IJMOND. Maandag, 5 januari, houdt het college van burgemeester en wet houders van Velsen, vanaf ’s avonds acht uur een openbare nieuwjaarsbijeenkomst in de burgerzaal van het gemeentehuis in Velsen. Het Heemskerkse college geeft vrijdag, 2 januari, ’s avonds van acht tot negen uur een nieuwjaarsreceptie in de sociëteit- ruimte van De Jansheeren aan de Kerk- weg in Heemskerk. Maandag 5 januari recipiëren burge meester en wethouders van Beverwijk in de Salie des pas perdus in het Stadskan toor ter gelegenheid van het nieuwe jaar. De receptie duurt van ’s middags vijf tot zeven uur. Aan boord van de Agatha'' poseren de kwaliteitsbewuste vissers. Van links naar rechts: Jan Kloos (2e monteur), Piet Hoek Sr. (reder), Piet Hoek Jr. (schipper) en Dirk Hoek (1e monteur). Op het mo ment dat de plaat werd geschoten waren de matrozen Arie Nijgh, Arend van der Plas en Jaap de Vreugd niet aan oord. Evenmin als stuurman Jan an Duyven- bode. De opleiding tot volwaardig vakman waaraan naast theorie een relatief groot aantal praktijkuren te pas komt. De animo voor deze onderwijsrich- ting blijkt ook in de Umond mondjesmaat bij een toenemend aantal inge schreven leer lingen. In „Air on the G string” een subtiel werk dat hoge eisen stelt aan de intonatie van de instrumentalisten en dat in een weldadig gedragen tempo uitgevoerd werd, had dirigent Wybren Valkema van de Hoogoven Harmonie alle gelegenheid de fraaiste tinten op zijn palet te mengen. die op de eerder gekozen school onvol doende uit de verf kwam. „De Die” telt leerlingen uit de gemeenten Heemskerk, Castricum, Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Zaanstad, Akersloot, en Limmen. Een groeiend aantal belandt jaarlijks op de school nadat een eerdere keus voor MA VO- dan wel VWO-onderwijs te hoog ge grepen bleek. In 1979 behoorden 35 van de 285 nieuwkomers tot die categorie. Mogelijkheden om de motivatie bij het lager beroepsonderwijs op te krikken acht directeur Straatman intussen wel degelijk aanwezig. Hij pleit voor een meet individuele benadering waardoor de intel lectueel minder begaafden en sterkeren op dat punt beiden tot hun recht kunnen komen. Met de tot nu toe onvermijdelijk geachte klassikale aanpak zou daarmee gebroken worden. 1 1 1 1 1 Van het oude schoolgebouw aan de Umui- dense Hout- manstraat is nu niet veel meer over. Het gebouw is ge sloopt om plaats te ma ken voor een groot bejaar denverzorging stehuis. Dat te huis dient als vervanging van het W. F. Vlsserhuis aan de Rijnstraat. Met de bouw wordt in febru ari begonnen. Na voltooiing biedt het nieu we tehuis plaats aan 150 bejaarden. De totale bouw kosten bedra gen bijna 12 miljoen gulden. (Van een medewerker) BEVERWIJK. Aan de Beverwijkse veiling luidden de noteringen maandag als volgt: Groenten: Andijvie 175-325, boerekool 86-117, selderij 66-156, breekpeen 23-64, peterselie 66-146, prei 74-112, schorsene ren 166-171, sla 72-81, uien 41-71. Aanvoer: uien 16000 kilo, prei 10.000 kilo, boeren kool 1000 kilo, knolselderij 2000 kilo, sla (15-16) 5000 stuks. Bloemen: Anjers 40-76, trosanjers 175- 350, Israëlische anjers 25-40, chrysanten 200-330, freesia 20-40, narcissen 20-25, ne- rinen 20-65, babyroos 20-55, statice 40-70, tulpen 25-42,. Planten: Cineraria 125-175, cyclamen 175-750, poinsettia 72-250. W. mo' op hek De wa: Kei 1 dat ftek Idir: Wa mu lovt b n a k d c d g v C lichting is tegen hem proces-verbaal opge maakt. Ur nie om de lijk Du de ii g C Wie het wel weet dat is de heer I. J. Taat. Agent van het Produktschap voor Vis en Visprodukten in IJmuiden. „Kijk”, zegt hij, „iedere week keuren we de vangsten, hepen die meermalen per week alleen de eerste aanvoer van de In de haven van Umuiden is de onder scheiding toegevallen aan schipper Piet Hoek Jr. van de KW 214 Agatha”. Dat wil zeggen in de categorie „Vissersvaartuigen met een tonnage van 50 tot 240 BRT aan boord waarvan zich doorgaans 5 tot 7 bemanningsleden bevinden en waarmee tenminste 30 reizen zijn ondernomen in genoemde periode”. In dezelfde categorie werden ook prijzen toegekend aan schip pers die „markten” in Goedereede, Den Helder, Scheveningen en Urk. getal daartussenin. De kwaliteit wordt be paald door de manier waarop de vis is bewerkt, gespoeld en in het ijs is wegge zet. Ook belangrijk is de duur van een trek. Een vis die een paar uur in een net zit heeft veel meer te lijden gehad dan een vis die nauwelijks één uur in het net heeft gezeten. Ja, de kwaliteit van de vis zegt ook wel iets over het vakmanschap van de schipper en zijn mannen die ze hebben gevangen”, aldus de heer Taat die met zijn collega J. J. Bakker wekelijks de puntjes toekent. Een tien voor onze Lieve Heer, een 9 voor de keurmeester en maximaal een 8 voor de vis! In de categorie „Vissersvaartuigen met een tonnage van 240 BRT of meer, 8 bemanningsleden en tenminste 20 reizen”, werd één onderscheiding toegekend. Ook die viel in Umuiden. Schipper Messema- ker van de KW 45 „Anna Hendrika” was de gelukkige. Een korte speurtocht in de haven bracht aan het licht dat de „Anna Hendrika” nog buitengaats vertoefde maar de „Agatha” was „binnen”. maatschappelijke status werkt die waar dering echter nog steeds niet door. Het lager beroepsonderwijs is nog steeds tweede keus voor ouders die voor zoon of dochter het hoogst bereikbare nastreven”. De 36-jarige schipper Piet Hoek Jr. ver telt, alsof het voor hem de meest vanzelf sprekende zaak van de wereld is: „Het is de tiende keer dat ik die prijs nu heb gewonnen. Ja. Ik vind het nog steeds een eer. Alleen hebben ze verleden jaar op de Dag van de Zeevisserij de wimpel van m’n schip gestolen. Dat vind ik eigenlijk wel jammer. Alle voorgaande keren had ik die vaan weggegeven aan één van de beman ningsleden of zo. Verleden jaar dacht ik hem zelf te houden. Op de wimpel die we straks krijgen zal ik wat zuiniger zijn.” (Van een onzer verslaggevers) BEVERWUK. Een 34-jarige inwoner van Amsterdam werd zaterdag op heter daad betrapt bij een poging tot diefstal in een radiozaak aan de Breestraat. Ver geefs probeerde de man een peperdure videorecorder (waarde 2800,-) voorzien van een goedkoper prijsetiket voorbij de kassa te krijgen. Wegens poging tot op- ruim voorzien magazijn Beverwijk: Koningstraat 40-42. Tel. 02510-29162 Umuiden: Wijk aan Zeeërweg 107-113. Tel. 02550-23450/ Er bestaat voor hem een duidelijk ver band tussen gebrek aan studiezin en de kanalen waarlangs De Die jaarlijks de nieuwe onderwijslichting naar zich toe krijgt. „Het beroepsonderwijs blijkt bin nen ons onderwijssysteem het allerlaatste verwijsadres. Bij het gevolgde schoolkeu- zesysteem zit muurvast ingebakken de voorkeur voor als hoger gewaardeerde theoretische opleidingen. De vakman wordt anno 1980 meer en meer op een voetstukje geplaatst. In opleidingskeus en Dat resulteerde in fijnzinnige klankscha- keringen. Een interpretatie met een in dringende exactheid, hoewel de helder heid van het klankbeeld aangetast werd door de akoestiek, was te beluisteren in „Bist du bei mir”, evenals het voorgaande werk van J. S. Bach. Fraai verhalend en beschouwend musiceren ontlokte Valke ma aan zijn orkest in Antiphon van Anton Bruckner. De dramatische spanning van deze compositie werd kundig opgebouwd en door doorzichtig orkestspel alle eer aangedaan. Het uit zes kleine deeltjes be staande „Concerto for Oboe” van Corelli- Barborolli vond in hobosolist Nan Schmidt een warm pleitbezorger. Zijn uit zonderlijk mooie toonvorming, aangevuld met een zeer muzikale voordracht, maak te het beluisteren tot een feest, niet het minst door de sterk uitgevoerde orkest partij. De verenigde Heemskerkse koren onder leiding van Frans Kocx zongen een zestal liederen. Dit massale koor heeft een schromelijk gebrek aan „mankracht”, speciaal bassen, waardoor de broodnodi ge ondergrond ontbreekt. Op rekening van de hal komt dat veel van het geluid op het podium bleef hangen. Toch viel er veel in de vocalisten te waarderen. In „Gloria sei Dir gesungen” leidde Kocx de verza melde koren naar doorzichtige, gevoelige zang met een acceptabele klankbalans en een uitzonderlijk fraai pianissimo in de slotmaat. Het melodische „Cantique de Noël” van A. C. Adam had wel wat maer contract kunnen verdragen. Het klonk nu wel erg vlak. Het overbekende „Immanuel” kwam beter uit de verf in een emotioneel geladen vertolking, tot in de finesses uitgewerkt Het koor kwam het best tot zijn recht in „Three carols for Christmas”, met een veerkrachtige lenigheid en tere dichter lijkheid uitgevoerd. De tweehonderd schoolkinderen van twaalf basisscholen in Heemskerk zongen vanaf de tribune zes liedjes, vertederend, fris en spontaan. Vooral „De nacht bleek heel gewoon” met een zestal solisten oogstte veel bijval. Teke Bijlsma verzorg de de orgelbegeleiding, kundig en zeer muzikaal Tussen de bedrijven door was er met orkestbegeleiding samenzang voor de zeer talrijke aanwezigen die orkest en koren rijkelijk met applaus beloonden. G. D. KONING alle prijzen incl. BTW uw Opel dealer met ruim voorzien magazijn u

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6