1 Betogers beklagen zich over de politieval bij het hoofdbureau Zorgen over spiraal van geweld N Onbekenden gedagvaard de Bank Bewaking: 5 miljoen 'i O I Groen van A til i 3 A Wi SS Sn incinm- 1 1 i 13 WOENSDAG 24 DECEMBER 1980 AMSTERDAM <- - nds- j n ir i I I van geluid Woede ft L.M ie- i 2ne ike -ig IfcL F -i - Ook de harde confrontatie tussen politie en kraakbewe ging van het afgelopen jaar in Amsterdam ontkomt niet aan evaluatie. Doet de politie dit zoveel mogelijk binnenska mers, de kraakbeweging schuwt de openheid niet. Als het aan uitgeverij Lont ligt, krijgt elke rel zijn eigen boekje. De kraakacties, de ontruimingen, de straatgevechten en de algemene verontwaardiging worden compleet met foto’s op een rijtje gezet en thuis bij de kachel kan de lezer het allemaal nog eens opnieuw beleven. IP53 lip Mi* 4 -V I - A '■■^gggg Juichend Ondergronds MX 1 'i Ss I b: en onder redactie van Theo van der Kaaij Sloop van de Grote Wetering waarin nog steeds mensen wonen. m. 5 ja». IDAG Illustratie uit het zwartboek over de metro-demonstratie ■- 1 am f i Het relaas van de Zwartboek groep verbergt niets van het optre den van de politie, maar is even goed zeer onthullend wat betreft de Op dit moment liggen de ontwerp tekeningen op vier plaatsen in de stad ter visie, omdat de gemeente de officiële bouwaanvraag heeft inge diend. De commissie voor de Oude Stad heeft al laten weten de plannen ,,zeer positief” te beoordelen. De te genstanders van de stopera blijven ondertussen actief. Eens in de week houden zij in de Nieuwmarktbuurt een vergadering om contra-plannen te smeden. Rond oud en nieuw komt er in elk geval nog een groot feest op het Waterlooplein zoals dat er nu uit ziet. (Foto’s Lex van Rossen) Op de strook grond waar het om gaat, liggen nu tegels. Om de te gels door groen te vervangen is een bedrag nodig van ruim 175.000 gulden: de gemeente heeft voor dat doel niet meer dan 17.000 gul den beschikbaar. Nu de Neder landse Bank heeft aangeboden het resterende bedrag bij te pas sen, wordt uitvoering van een be- plantingsplan mogelijk. wordt aangekleed met groen. Bur gemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor de gift te accepteren. vinden het niet de moeite waard er veel woorden aan vuil te maken.” Na lezing van dit verslag past slechts een vraag, die meermalen juist door de kraakbeweging is ge steld: „wie lokt er nu eigenlijk ge weld uit? Het optreden van de politie op 2 december na afloop van de ontruiming van de Grote Wete ring was keihard en ongedisci plineerd. Dit vinden de Zwart boekgroep die daarover klach ten heeft gebundeld en ook le den van de Amsterdamse ge meenteraad die het optreden vo rige week aan de kaak stelden tijdens de algemene beschou wingen. Burgemeester Polak heeft de raadsleden beloofd een diepgaand onderzoek in te stel len naar de mogelijke misdra gingen van agenten en recher cheurs in burger, vooral op de avond van 2 december. Het PvdA-raadslid Louis Ge net drong aan op het toelaten van waarnemers bij toekomsti ge grote politie-akties om con trole uit te oefenen op het optre den van de ME en het maken van arrestaties. Alle fracties van de Amsterdamse raad uit ten zich zorgelijk over de spi raal van geweld die in de hoofd stad is ontstaan en de grote ver wijdering tussen gemeentebe stuur en burgerij. In zijn antwoord zei PvdA- burgemeester Polak dat PSP, PPR en CPN zich bedienden van „verhullend woordgebruik” als het gaat om geweld en mis dragingen van de zijde van de rellenschoppers en hij verklaar de zich tegen de betogen die wel het geweld van de zijde van de politie noemen, maar het ge weld van de andere kant niet noemen. Polak: „Die 150 agen ten die dit jaar in ziekenhuizen zijn opgenomen zijn daar niet gekomen als gevolg van geweld loze akties”. Over de gewelds spiraal in de hoofdstad zei de burgemeester dat de politie over voldoende middelen moet beschikken wil men een mas saal gewelddadig treffen voor komen. „Als je je verklaring niet onderte kent, wordt je je cel ingeschopt.” Cellen die propvol arrestanten ko men te zitten. Pesterige dingen als het niet teruggeven van een bril die op medisch advies gedragen diende te worden en het verhinderen van contact tussen arrestanten en thuis front en advocaten. Het verhaal verschilt in wezen niet van vorige klachtenboeken over politie-optreden in soortgelijke gevallen. Wel constateert de kraak beweging dat de politie harder en meedogenlozer gaat optreden. In de bijlage over de ontruiming van de Grote Wetering wordt zelfs gespro ken over „standrecht”. Na de ont ruiming zouden demonstranten on der bedreiging van pistolen door agenten zijn neergeknuppeld. Ook hier weer; „Het optreden van de stillen was angstaanjagend en bees tachtig. Ze hadden er plezier in op mensen in te rammen.” Het begin van vrijdag 10 oktober. Met een verkeersbord rammen betogers de ramen in van een kersvers metrostation. Ondergronds houden de autoriteiten receptie. *8* en sommigen een bivakmuts. Ón- 4 duidelijk blijft waarom de betogers de stoet niet onmiddellijk ontbon den hebben, toen de stillen min of De Nederlandse Bank wil de ge meente ruim 158.000 gulden schenken om‘te bewerkstelligen dat de omgeving van het bankge bouw aan het Frederiksplein Door een ambtelijke commissie zal worden nagegaan, of de bewa king van gemeentelijke objecten in handen moet blijven van parti culiere bewakingsdiensten, of dat er opnieuw een gemeentelijke be wakingsdienst moet worden opge richt. Dit in verband met de gestegen behoefte aan bewaking van ge meentelijke objecten en het be zwaar van de gemeenteraad om deze bewaking te laten verrichten door particuliere bedrijven. De commissie moet tevens be kijken, of er diensten bij de ge meente zijn, die een eigen bewa- kingsafdeling nodig hebben. Jaar lijks geeft de gemeente meer ddn vijf miljoen uit aan bewaking door particuliere bedrijven. Nage gaan zal dan ook worden, of bewa king door een gemeentelijke dienst goedkoper zal zijn. r s 3Op >1 0 0 o n Tot besluit een belangrijke con clusie van de Zwartboekgroep na een jaar van herhaaldelijke con frontaties tussen politie en een woe dende bevolkingsgroep. Een woede die nog dagelijks veroorzaakt wordt door de schrijnende woning nood en het misbruik dat daarvan gemaakt wordt door bepaalde men sen die er geld aan verdienen. „Men is er bij de politie van overtuigd dat er een groepje ongure elementen in Amsterdam rond loopt, dat telkens weer rellen ver oorzaakt. In feite wordt daarmee elk protest ontkend. Op het moment dat iemand zich blijft verzetten te gen onaanvaardbare toestanden wordt hij/zij een raddraaier ge noemd en wordt het protest losge maakt van de motieven ervan, en daarmee zinloos, destructief en zelfs misdadig,” aldus de Zwart boekgroep. Li Pas ontdekt: een stukje geschie denis over de omstreden Grote Wetering. Het gebouw aan de We teringschans werd in 1893 opge trokken voor de Onderlinge Ver- eeniging van Veehouders tot ver koop van Zuivere koemelk. De hoofdstedelijke zuivelhandelaren haalden hier hun melk en ver kochten die voor negen cent de liter. De karnemelk deed vijf cent. De sloop van het op 2 december ontruimde gebouw is inmiddels in een gevorderd stadium. Projec tontwikkelaar Gerard Bakker maakt zich nu zorgen over de situ atie op nummer 89, onderdeel van het complex dat nog steeds be woond wordt door krakers. Bak ker heeft wel de sloopvergunning, maar geen ontruimingsbevel. Hij heeft nu een kort geding tegen de krakers aangespannen om ze eruit te krijgen. Opvallend daarbij is dat hij de namen van de bewoners niet weet, wat een voorwaarde is om te kunnen procederen. Vol gens de advocaat van de bewoners maakt Bakker geen enkele kans met zijn kort geding dat op 22 januari dient. bedoelingen van de kraakbeweging die op straat een betoging organi seert Het boek: „Het is de politie nog nooit gelukt om een rel kort te houden. De oplossing daarvoor is waarschijnlijk het terugtrekken van de Mobiele Eenheid. Een oplos sing die door de politie nog nooit serieus is overwogen.” Enkele blad zijden later snijden de schrijvers zich met deze uitspraak grandioos in de vingers met verslag en com mentaar van een protesttocht in de avond van 9 oktober uit veront waardiging over de arrestatie van de advocaten uit Noord: „De woede van de demonstranten ontlaadt zich op een aantal ruiten van het bureau. De politie grijpt niet in. Even later is bureau Lijn- baansgracht aan de beurt. Van poli tieauto’s worden banden stukge- prikt, er sneuvelen ruiten en er wor den mobilofooninstallaties ver nield. Via het Leidseplein naar het paleis van Justitie. De politie laat zich nog altijd niet zien. Later blijkt zelfs, dat surveillancewagens op dracht hebben gekregen niet uit te rijden. Over de oorzaak van het gebrek aan daadkracht bij de poli tie is niets bekend, ook de kranten meer de leiding van de stoet op zich namen en kreten slaakten als „op naar het hoofdbureau”. De massale arrestatie was na tuurlijk al lang voorbereid door de politie. Nogmaals de vraag: waar om niet gestopt met de betoging nu het'verslag rept over „een vrouwe lijke stille met fietsketting en wurg- stokjes” en „een stille met afrokap- sel die een toevallige voorbijganger in de Leidsestraat van zijn fiets gooit”. Het boekje laat duidelijke foto’s zien van stillen, hoewel hier en daar ook een verslaggever als politieman geëtiketteerd wordt. Heel duidelijk is het boekje ook over hoe er die dag gedemonstreerd werd. Gehelmde en gemaskerde, in leer gestoken personen slaan met knuppels en staven de ruiten in van metrostations, zelfs het verslag roept het beeld op van een agressie ve stoet mensen die als een kip zonder kop door de stad gaat. Een maal bij de parkeergarage op de Marnixstraat is het voor de beto gers te laat. De Mobiele Eenheid, die nog niet heeft ingegrepen die dag, sluit alle toegangen af en de stillen krijgen versterking van col lega’s uit het hoofdbureau. Het re sultaat is 163 arrestaties, waaron der buspassagiers en winkelend publiek. RA. fez Tot grote woede van de kraakbe weging doet de pers haast juichend verslag van de massa-arrestatie: „De politie is erin geslaagd Amster dam nieuwe rellen in de trant van 30 april te besparen” en „Politie: We hebben de kern van de Amsterdam se relschoppers hopelijk vast”. Feit is dat aan de betoging een abrupt einde kwam, eenvoudig omdat iedereen achter de tralies ver dween, buspassagiers en winkelend publiek incluis. Daar zijn nare din gen mee gebeurd, evenals met beto gers die niets kwaads in de zin heb ben gehad en geen steen in de hand hebben gehad. Over wat deze men sen tijdens de arrestatie, op het hoofdbureau en in de Bijlmerbajes is overkomen doet de Zwartboek groep nauwgezet verslag. Een wat huilerig verslag soms, omdat zelfs de kleinste zaken als klacht naar voren worden gebracht. Zoals: „zeer lauwe koffie”, „het niet ver strekken van de pil” en de opmer kingen van een agent: „Wat een mooi kontje”. Even goed vermeldt het boek 83 klachten over het politie-optreden die van ernstiger aard zijn. Bij de arrestatie slaat en schopt de politie zonder reden, en schreeuwt: „Sla ze dood, schop ze verrot, maak ze af.” Op het hoofdbureau maken agen ten opmerkingen in de trant van: l,,Een vrouwelijke stille met fietsketting en wurgstokjes” De Zwartboekgroep verhaalt uit voerig hoe de tiende oktober ver liep. Er viel overigens weinig te ver storen, omdat de autoriteiten de ce remonie rond de opening onder la gronds lieten plaatshebben. Er »•- werd straatmeubilair vernield, met rookbommen gegooid en de demon ij- stratie slingerde zich met onduide- lijke bestemming de stad in. Als fc gold het een in scène gezette film begeleidden grote groepen fotogra fen, filmers en journalisten de beto- L gers. Deze merkten inmiddels ook •4 tientallen stille rechercheurs op, on- S opvallend gekleed in vrije tijdste- nue, compleet met sportschoentjes Bizarre bouwsels maken plaats voor andere Het laatste uur heeft geslagen voor de bizarre bouwsels op het Wa terlooplein. De wildgroei van half pipe, kinderboerderij, tenten, klim- rekken, vijvers en tuinen gaat tegen de vlakte om plaats te maken voor een andere bizarre twee-eenheid de stopera. Stadhuis annex muziekthea ter zijn in aantocht. Binnenkort wordt de aarde geschikt gemaakt en aan geharkt om de eerste paal te ontvan gen die hoge dames en heren de bodem in zullen drijven. De maquette laat het plein van de toekomst zien. De doosvormige rechthoek Is het stadhuis zoals de architect Holzbau- er zich dat voorstelt. Het ronde bouwwerk is ontworpen door Holt en Bijvoet. Onderaan de Blauwbrug. De architecten zijn het eens geworden over de wijze waarop de gebouwen in elkaar steken. Zo zijn er boekjes verschenen over de Vondelstraat, kroningsdag en het krakerstribunaal. De jongste uitgave van Lont heeft als titel „De r, metro-demonstratie en hoe ’t Gezag er ’n rel van maakte”. De gebeurte- j nissen rond de opening van de me- tro op 10 oktober passeren de revue, er worden vergelijkingen getrok- i ken met het optreden van de politie eerder dit jaar en als toegift een bijlage over de ontruiming van de Grote Wetering. Verbijsterend hoogtepunt in de serie confronta- i ties met het Gezag noemt de kraak beweging deze demonstratie tegen de metro waarbij de politie de beto gers nota bene in het nauw dreef bij het hoofdbureau op de Marnix straat en in een klap 163 mensen arresteerde. „Een nieuwe stap in de richting van steeds verdergaande onderdrukking van verzet tegen maatschappelijke wantoestanden,” zo zegt de Zwartboekgroep die het boekje over de demonstratie tegen de metro samenstelde. De demonstratie tegen de ope ning van de metro was een actie om de gemeente eraan te herinneren, dat de metro pas werkelijk af is als de beloofde betaalbare woningen in de Nieuwmarktbuurt, destijds voor de aanleg van de metro gesloopt, zijn gebouwd. Bovengronds is de metro in die buurt nog steeds braakliggend terrein. De demon stratie richtte zich ook tegen de arrestatie van het Advocatenkollek- tief Noord, dat een affiche voor de ramen had gehangen waarin tot de demonstratie werd Opgeroepen. „Bereid je goed voor, neem gooi- en smijtwerk mee,” aldus een zin uit de tekst die de officier van Justitie ontoelaatbaar achtte. Deze advoca ten verschenen onlangs voor de rechter in toga. Officier Pieters wei gerde koppig alle medewerking zo lang de advocaten hun toga’s niet uittrokken.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13