Toestemming voor kerstviering waarschuwen miljarden nodig Iran tegen gevolgen proces gegijzelden Gedragen door leiders Bezoek aan Begin en Sadat Kissinger nog deze week naar M.-Oosten Verdeeldheid Pauselijke boodschap: Vakbond Polen eist werkweek van vijf dagen Frans weekblad veroordeeld Studie Congres: landmacht heeft Gas bijna zeker naar continent Regeringspartij Singapore wint alle zetels op conferentie over Tsjaad Lichte beving in Noord-Italië Richard Allen adviseur Reagan „Bewapening draagt niet bij aan vrede” Bommen ontploft in warenhuis Sydney McKenna verkeert in goede conditie „Autoriteiten van El Salvador wisten van moord” i h m a ïl eei V erschijningsverbod vier bladen in Zuid-Afrika Muui klas klas me met aquette gezel- Lenin; oonlijk dragen, de dag >skaja’s - astro- muur I 34-19 puzze- r in de i en op r Mak- dzjoni- ermoe- n ver- ist 0t- osigii losigin overleei 27 dage aandene het Ru® overleda deropst® in gewen egime dj e inform telling et I genot» zeel of hu diende managt den weit vacht, tijj welke vat begrave klas dertijd „Geen jacht op illegale Surinamers” 3 BINNEN EN BUITENLAND WOENSDAG 2 4 1980 DECEMBER I (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren Iran opnieuw gewaarschuwd voor „ernstige gevolgen” wanneer de 52 Amerikaanse gegijzelden terecht moeten staan. WW (Van onze redactie buitenland) n waart; sigin ka.’ mier val n in hel r zijn. De t in aar. 'laats No v en Go sjov. ligi lat Kos uter vrij nog niet v bereik egravea amier (als i 1964 let i ook nos ïrschillen- ital jaret listerraad ■ijfeld eei er maai (Van onze redactie buitenland) SYDNEY. In het warenhuis Wool worth in de Australische stad Sydney ont ploften vannacht (Nederlandse tijd) twee bommen die veel ruiten deed sneuvelen. Daarbij raakten twee personen gewond. De politie had het warenhuis kort voor de explosie ontruimd nadat er een telefoni sche waarschuwing was binnengekomen. Het was de derde bomaanslag op een warenhuis van Woolworth binnen een week. De twee eerste aanslagen werden gepleegd in steden in de buurt van Syd ney. De politie acht het niet uitgesloten dat de aanslagen verband houden met een twee maanden geleden ondernomen po ging om het bedrijf voor 800.000 dollar af te persen. De vijandelijkheden braken uit nadat de overheid in Zahle had geweigerd de mensen uit te leveren die vrijdag vijf Syrische militairen hebben gedood. Pre mier Senko Soezoeki van Japan is bereid De zeven waren in hongerstaking ge gaan om erkenning van hun politieke sta tus af te dwingen. De hongerstaking werd beëindigd toen de Britse regering weiger de op deze eis in te gaan, maar toezegde de omstandigheden in de gevangenis te ver- Van de zeven IRA-leden die gedurende 53 dagen alleen maar water en zout tot zich namen, was McKenna er het slechtste aan toe. De overige zes zijn in het gevange nishospitaal verpleegd. De 26-jarige McKenna eet weer vast voedsel, nadat hij in het Royal Victoria Ziekenhuis van de Noordierse hoofdstad intraveneus was gevoed. De baar met de urn met as van de gecremeerde ex-premier van de Sovjet-Unie, Alexei Kosigin, werd gisteren door enige Russische leiders gedragen om te worden bijgezet voor de muur van het Kremlin. Tweede van links: president Brezjnjev. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Verenigde Sta ten zullen de komende acht jaar tussen de 5,9 miljard en de 80,3 miljard dollar extra moeten uitgeven aan versterking van de landmacht om berekend te zijn op een scala van mogelijke internationale crises, aldus een gepubliceerde studie van het Amerikaanse Congres. Volgens het ministerie worden Surina mers op Schiphol niet onmenselijk be handeld. Het uitzettingsbeleid is niet ge- PARIJS (DPA). Een Parijs’ hof van beroep heeft gisteren het Franse satiri sche weekblad „Le canard enchaïné ver oordeeld tot betaling van een symbolische schadevergoeding van een franc aan twee neven van de Franse president, Francois en Jacques Giscard d’Estaing. Hoewel de paus tamelijk somber ge stemd is, meent hij dat het bereiken van vrede wel degelijk mogelijk is, maar al leen dan wanneer deze berust op vrijheid, en godsdienstvrijheid is volgens de kerk vorst de grondslag van alle andere vrij heden. „De vrijheid der volkeren lijdt schade als de kleinere landen worden gedwongen zich met de grotere te verbinden om hun recht op zelfstandigheid of hun voortbe staan verzekerd te weten”, zo staat in de boodschap. Vrijheid en vrede kunnen vol gens de paus niet heersen wanneer alle macht berust bij één kaste, één ras of één groepering, of wanneer het welzijn is ge koppeld aan de belangen van één enkele partij, die zich met de staat vereenzelvigt. Functionarissen in het Vaticaan menen dat hij met dat laatste vooral doelt op de toestand in zijn geboorteland Polen. Overigens is de pauselijke boodschap be halve in het Italiaans, Frans, Duits, Engels en Portugees ook uitgegeven in het Pools. Een woordvoerder van het Zuidafri- kaanse ministerie van Binnenlandse Za ken verklaarde dat de bladen niet werden verboden (hetgeen in oktober 1976 ge beurde), maar dat hun registratie volgens de wet was afgelopen. Een wet uit 1971 bepaalt dat een dagblad op regelmatige wijze moet verschijnen en dat de registra tie zal worden beëindigd indien dit blad langer dan dertig dagen niet wordt gepu bliceerd. Kremlin- i bezocht .le begra- de Sov- i juli van >sigin de noteerde de mum it ligger, tn datje irstbeeld v op je x-premie Kremlin i’ass mee s een vat 'vjet-Unr me mei n tiental lituut in voordat het met arwjjl je nd met re feiten de gra- rrevolu- gesneu- lappety zijn de en par- verdier- erde in die was paf vffl jed, die wereld i verslag f. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. De Zuidafri- kaanse regering heeft gisteren, na afloop van de staking van zwarte journalisten in het land, de publikatie verboden van eni ge dag- en weekbladen waaraan de jour nalisten zijn verbonden. Het betreft de Post Transvaal, Saturday Post, Sunday Post en Sowetan, een advertentieblad in Soweto. In de studie wordt de mogelijkheid van een conflict tussen NAVO en Warschau pact onder ogen gezien, waarbij gelijktij dig kleinere conflicten, in de Perzische Golf of elders, uitgevochten zouden moe ten worden. Kali- n. Zü beeld. hoge in ere Lenin op de voor moet e zou Maar oegra- derde i.' Het heeft Tot vormen van vrijheid die die naam niet verdienen, rekent de paus uitwassen van de consumptiemaatschappij. In dat geval konit het er naar zijn mening op neer dat de vrijheid wordt misbruikt „wanneer het immer onverzadigbare ver langen naar goederen niet ondergeschikt is aan de wet van gerechtigheid en aan sociaal erbarmen”. De paus kan zich bovendièn moeilijk een leven in vrijheid voorstellen voor „mensen wier analfabetisme neerkomt op een soort permanente slavernij”. (Van onze redactie buitenland) SINGAPORE. De regerende People’s Action Party (PAP) heeft gisteren bij de verkiezingen in Singapore opnieuw alle zetels in het parlement veroverd. Het is de vierde maal dat de PAP hier in slaagt. In een eerste reactie zei premier Lee Kuan Yew dat de verkiezingen hebben aange toond dat de bevolking van Singapore een geweldig vertrouwen heeft in de regering. De PAP haalde ongeveer 75 percent van de stemmen, hetgeen een lichte vooruit gang is vergeleken met de vorige verkie zingen, in 1976. De hoogte van de extra-uitgaven is af hankelijk van de mate van risico die toe komstige Amerikaanse regeringen willen nemen en van het bedrag dat ze ter be schikking hebben. De studie van het congres heeft verder onthuld dat de strijdkrachten van de uit dat er in de vier weken die Carter nog in functie is alsnog een akkoord wordt bereikt. „De pogingen om de gegijzelden vrij te krijgen zullen doorgaan”, zo zei Trattner. De Iraanse regering heeft twee Iraanse geestelijken, een protestant en een rooms katholiek, toestemming gegeven om teza men met de 52 gegijzelden het kerstfeest te vieren. Het zal het tweede kerstfeest worden dat de gegijzelden in Iraanse gevangen schap doorbrengen. Zwitserse diplomaten die de Ameri kaanse belangen in Teheran behartigen, verklaarden gisteren dat de goedkeuring voor de dienst tijdens een ontmoeting met regeringsautoriteiten was gegeven. Noch de Zwitserse, noch andere buitenlandse vertegenwoordigers zullen bij de dienst aanwezig mogen zijn. Niet duidelijk is of alle gegijzelden voor de dienst op een plaats bijeen worden gebracht. Ook over het tijdstip van de dienst werd nog geen uitsluitsel gegeven. Een Zwitserse diplomaat heeft gisteren drie van de 52 gegijzelden bezocht. Hij zei dat hun reactie op de kennelijke impasse inzake hun vrijlating „geweldig en fantas tisch” was. „Zij vatten het werkelijk goed op”. Flavio Meroni, de eerste secretaris op de Zwitserse ambassade, bracht een uur door met de voormalige Amerikaanse zaakgelastigde Bruce Laingen en twee van diens medewerkers, die al bijna 14 maanden worden vastgehouden op het Iraanse ministerie van Buitenlandse Za ken. Hij maakte zich echter zorgen over de overige 49 gijzelaars, wier verblijf plaats geheim wordt gehouden. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Henry Kissinger, voormalig minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, zal nog deze week de Egyptische president Sadat en de Israëlische premier Begin ontmoeten. (Van onze redactie buitenland) ROME. Bewapening draagt niet bij aan de vrede. Dat staat in de traditionele boodschap van de paus ter gelegenheid van Wereldvredesdag op 1 januari. De tekst van de boodschap werd gisteren in Rome vrijgegeven. Scherp keert de kerkvorst zich tegen wat hij noemt de „normloosheid”. In dat verband spreekt hij van een „aanfluiting van de vrijheid”. Er zijn volgens hem voorbeelden te over „voor deze onjuiste opvatting van vrijheid, zoals de vernieti ging van het mensenleven door gedoogde of gelegaliseerde vruchtafdrijving”. DEN HAAG. Er is geen sprake van dat Nederland jacht zou maken op ille gale Surinamers. Dat verklaarde het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag gisteren als reactie op eerdere be weringen van de Surinaamse vice-pre- mier Haakmat. WASHINGTON. De toekomstige Amerikaanse president Ronald Reagan heeft Richard Allen benoemd tot zijn adviseur inzake nationale veiligheid. Allen wordt daarmee de opvolger van Carters adviseur Brzezinski. Richard Allen, een voormalig medewerker van Henry Kissinger, was al de belang rijkste adviseur inzake de buitenlandse politiek van Reagan tijdens diens campagne voor de presidentsverkiezingen. In Washington verwacht men, dat zijn rol wat minder belangrijk zal zijn dan die van zijn voorgangers Kissinger (onder Nixon) en Brzezinski, mede ook door de sterke persoonlijkheid van de toekomstige minister van Buitenlandse Zaken, Alexander Haig. Reagan heeft John Block, een boer uit het middenwesten, gekozen tot zijn toekomstig minister van Landbouw. Richard Allen, heeft overigens net als toekomstig minister Haig een omstreden reputatie. Tijdens Reagans verkiezingscampagne werd Allen verweten dat hij in het verleden zijn politieke positie heeft gebruikt om zijn eigen zakelijke belangen te dienen. Voormalig generaal Haig, heeft volgens een onderzoek een dubieuze rol gespeeld in het Watergate-schandaal. Haig zou hebben gepoogd de belastende Watergate-banden te verdoezelen en zou de FBI hebben toegestaan richtlijnen inzake het aftappen van telefoons te overtreden in de tijd dat hij verbonden was aan de staf van Nixöh. Het Amerikaanse televisiestation NBC heeft dit gisteren gemeld. plicht voor Surinamers in te voeren af spraken met Suriname heeft geschon den, wordt in Den Haag van de hand gewezen. Volgens de woordvoerder van het ministerie is er tevoren met Surina me overleg gepleegd over het invoeren van die visumplicht. de leider van de Palestijnse Bevrijdings beweging (PLO), Jasser Arafat te ontvan gen, wanneer deze komende herst een bezoek aan Japan brengt. Soezoeki zei gisteren in Tokio tijdens een gesprek met de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, Toschio Kimoera, dat met deze ontmoeting het wederzijdse begrip tussen de Palestijnen en de Japanse regering verdiept moet worden. Kimoera heeft de ze maand tijdens een bezoek aan het Mid- den-Oosten Arafat ontmoet en hem toen uitgenodigd naar Japan te komen. Arafat heeft de uitnodiging aanvaard. Volgens diplomatieke kringen betekent het besluit van Soezoeki Arafat te ontvan gen een belangrijke koersverandering in het Japanse Midden-Oosten-beleid. Japan heeft zich altijd terughoudend opgesteld tegenover de PLO. Een ontmoeting tussen Arafat en Soezoeki betekent dat de PLO- leider vrijwel als een officiële gast van de regering behandeld zal worden. De vier Palestijnen die in juli de Egypti sche ambassade in Ankara bestormden en twee Turkse bewakers doodden, zijn gis teren door een civiele rechtbank in Anka ra elk tweemaal ter dood veroordeeld. De veroordeelden wilden bereiken, dat Tur kije de betrekkingen met Egypte verbrak en twee gevangen Palestijnen vriliet. Twee jonge Westduitsers die in Israel gevangen zaten omdat zij gepoogd had den een vliegtuig van de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al neer te halen zijn gisteren vrijgelaten. Zij zijn overgevlogen naar West-Duitsland, aldus de Westduitse ambassade in Israel. De twee, Brigitte Schulz en Thomas Reuter kregen destijds een gevangenisstraf van vijf jaar die in februari volgend jaar zou aflopen. Meer dan 90 vertegenwoordigers van niet-gebonden landen hebben gisteren in het VN-gebouw in New York een bezoek gebracht aan de twee Palestijnse burge meesters die daar in hongerstaking zijn. Het bezoek was bedoeld als een uiting van solidariteit met Palestijnse functiona rissen op de Westelijke Jordaanoever. De twee burgemeesters, Mohammed Milhem van Halhoul en Fahd Kawasme van Hebron, zijn al vier dagen in honger staking uit protest tegen hun uitwijzing door de Israëlische autoriteiten. Ze heb ben aangekondigd hun actie te zullen voortzetten (uitsluitend water drinken) tot Israel het uitwijzingsbevel intrekt. De Vei ligheidsraad riep vorige week vrijdag, na een unanieme uitspraak, Israel op de twee Palestijnse voormannen naar hun gebied Bvs Anderzijds kwam de visumplicht voor Nederlanders die naar Suriname willen - deze werd on langs ingevoerd - voor de Nederlandse regering wel als een volslagen verras sing, aldus de zegsman. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Een Amerikaanse missie die in El Salvador een onderzoek heeft ingesteld naar de moord op 4 Ameri- kaane vrouwen, zegt in een rapport dat het waarschijnlijk is dat de autoriteiten in het Middenamerikaanse land de moorden hebben willen geheimhouden. Het rap port aan president Carter werd gisteren gepubliceerd. In een eerste officieel verslag van de moorden op 2 december zeggen de Ameri kaanse afgezanten William Bowdler en William Rogers dat er overvloedig bewijs is dat de veiligheidstroepen bij de moord waren betrokken. Volgens hen wisten de plaatselijke autoriteiten dat de vier vrou wen, onder wie drie nonnen, waren ge storven, maar hebben zij de Amerikaanse ambassade niet op de hoogte gesteld. Dit wijst op „een hoge mate van waar schijnlijkheid dat een poging is gedaan het gebeurde geheim te houden”, aldus het rapport. I .- LAGOS (AFP). De conferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) over Tsjaad in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos is gisteren geëindigd zonder dat een slotcommuniqué is uitge geven. Dit is van welingelichte zijde in Lagos vernomen. Onder de deelnemende staatshoofden aan de gistermorgen begonnen conferen tie zouden zich meningsverschillen heb ben voorgedaan. President Goukouni Oueddei van Tsjaad heeft gisteravond aan de zittingen deelgenomen, evenals de Libische minis ter van Buitenlandse Zaken, Abdessalam Triki. Kissende Habre, de commandant van de strijdkrachten van het noorden in Tsjaad, die niet was uitgenodigd, ver scheen gistermiddag in de wandelgangen van de conferentiezaal, maar hem werd verzocht weg te gaan. wijzigd en er wordt geen verscherpt toe zicht gehouden op illegaal in Nederland verblijvende Surinamers, aldus de woordvoerder. Ook Haakmats beschuldiging dat Ne derland door op 1 september een visum- Van 27 december tot 13 januari maakt Kissinger een reis door het Midden-Oos- ten om de mogelijkheden voor vrede te onderzoeken. Dit is gisteravond uit be trouwbare bron in Washington vernomen. Kissinger gaat eerst naar Egypte waar hij een week blijft. Volgens het secretari aat van Kissinger gaat het om een particu lier bezoek en is er niet sprake van een half-officiële missie op verzoek van de komende president Reagan. Het bestand in de Libanese stad Zahle tussen de Syri sche troepen en de rechtse falangistische militie heeft maar twaalf uur geduurd. Gisteren is de strijd hervat met artillerie en raketten. Er zouden veel doden en gewonden zijn gevallen. (Van onze redactie buitenland) MILAAN. Een uitgestrekt gebied in Noord-Italië is gisteren rond het middag uur getroffen door een aardbeving. Bij de beving, die een kracht had van 4,7 op schaal van Richter, hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. De ma teriële schade zou zeer gering zijn. De beving werd gevoeld in Genua, Bo logna, Milaan, Parma, Pavia, Brescia en Ferrara. De Milanese brandweer en ook kranten ontvingen honderden telefoon tjes van verontruste mensen. Het gouden beeld van Madonna, boven op de voor naamste spits van de grote kathedraal van Milaan, zwaaide gedurende twee minuten heen en weer, aldus functionarissen. De woordvoerder van het ministerie, John Trattner, reageerde hiermee op een verklaring die eergisteren werd gedaan door de voorzitter van het Iraanse parle ment, Hashemi Rafsanjani. In die verkla ring werd gezegd dat de gijzelaars een proces zullen krijgen wegens spionage als de Verenigde Staten niet tegemoet komen aan de Iraanse eisen voor hun vrijlating. Trattner zei niet wat die gevolgen voor Iran zullen zijn. Hij stelde slechts vast dat de Verenigde Staten Iran al enige tijd geleden hebben laten weten dat men be reid is strenge strafmaatregelen te nemen als de gegijzelden voor de rechtbank moe ten verschijnen. Hoewel de regering Carter de door Iran geëiste 50 miljard gulden niet ter beschik king wil stellen, sloot Trattner toch niet De zeven, voornamelijk linkse, opposi tiepartijen staan opnieuw voor vijf jaar buitenspel. Deze partijen hadden ernstige bezwaren tegen het een jaar te vroeg houden van de verkiezingen. De oppositie stelde in 37 districten geen kandidaten, zodat in slechts 38 districten behoefde te worden gestemd. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU-MOSKOU. De onaf hankelijke Poolse vakcentrale Solidariteit eist van de regering een vijfdaagse werk week. Vakbondsleider Walesa verklaarde gisteren dat zijn organisatie de nieuwe door de regering voorgestelde arbeidsnor- men (niet iedere zaterdag vrij maar slechts eens in de twee weken) van de hand wijst. Volgens Solidariteit zijn de regeringsvoorstellen in strijd met eerder gemaakte afspraken. Het Russische partijblad Pravda heeft gisteren met instemming de Poolse partij leider Kania geciteerd, die heeft gezegd dat het sociale klimaat in het land lang zaam maar zeker verbetert. Wel wees de Pravda erop dat nog steeds „anti-socialis- tische” elementen aan het werk zijn. Solidariteit, dat een comité heeft opge richt om de vrijlating te bepleiten van personen die om hun opvattingen gevan gen zitten, is begonnen de bevolking bij deze actie in te schakelen. Eerder deze week werd aan president Jablonski een petitie, ondertekend dock 26 vooraan staande Polen, onder wie de cineast Waj da, overhandigd waarin op vrijlating van bepaalde mensen wordt aangedrongen. Solidariteit heeft nu de steun van het publiek voor deze zaak gevraagd. Als de regering niet op de petitie reageert zal een landelijke handtekeningenactie op touw Volgens de studie zal het in geval van oorlog drie maanden duren voordat de geallieerde troepen een mobilisatie berei ken die voldoende is om de aanval te keren. De ontoereikendheid van de NAVO om op een verrassingsaanval te reageren zal leiden tot een „snel gebruik van kern wapens”, waarbij de NAVO als eerste deze wapens zou toepassen. Dit zou slechts een „tijdelijk respijt” opleveren. NAVO momenteel niet in staat zijn öm Centraal-Europa tegen een aanval van het Warschaupact te verdedigen, zelfs niet met gebruik van tactische kernwapens. (Van onze redactie buitenland) OSLO. In Oslo wordt aangenomen dat het nu vrijwel zeker is dat het aardgas uit het Statijord-veld en de aangrenzende velden vanaf 1986 zal worden geleverd aan landen op het Westeuropese vaste land. Deze staten, West-Duitsland, Frankrijk, Nederland en België, hebben deze week een belangrijke slag gewonnen met de Britten om dit gas te verwerven. De in Noorwegen gevestigde maatschappijen die deelnemen in de exploitatie van het veld hebben namelijk eenstemmig beslo ten, dat de Westduitse stad Emden als aanlandingsplaats voor het gas de voor keur verdient boven St. Fergus in Schot land. Zoals bekend boden negen gasmaat schappijen uit de vier genoemde landen onlangs een zeer concurrerende prijs voor het Noorse gas. Verwacht wordt dat de regering in Oslo binnen twee of drie maanden een besluit neemt. Nederland zou dan vanaf 1986 jaarlijks twee of drie miljard kubieke meter gas kunnen invoe ren uit Noorwegen, wat de huidige gasim- port uit dat land zou verdubbelen. BELFAST. Sean McKenna, een van de gevangen strijders van het Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) die vorige week als gevolg van een langdurige hongerstaking op het randje van de dood zweefde, is vanmorgen in „goede conditie” terugge bracht naar de Maze-gevangenis in Belfast. De twee achtten zich beledigd door een artikel in het blad, waarin werd gezegd dat zij diamanten ten geschenke hadden gekregen van de gewezen keizer van het voormalige Centraal-Afrikaanse keizer rijk (thans republiek), Bokassa. •W' 1 O i beteren.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3