Meeuwen heersen in havens lokatie Restaurant zonder klanten Rooswijk: Tatort- I 4B i B 7 WOENSDAG 24 DECEMBER 1980 IJMOND 6 Crisis Tekst: Eli Vlessing en Jaap Sluis Foto’s: Paul Vreeken Vormgeving: Kees Kolenbrander Stilte IJMUIDEN. Hoogovens heeft zijn personeel naar huis ge stuurd. Een lang kerstverlof. Maandag werd een begin ge maakt met de afslanking van de personeelsbezetting. Vandaag, woensdag, wordt het staalbedrijf nog bemand door een minimum aan mankracht. Circa 2000 men sen zijn, verdeeld over drie ploe gen, belast met het onderhoud van de meest vitale bedrijfson derdelen. Dat zijn de nog in be drijf zijnde twee hoogovens, de walserijen en de oxystaalfabriek. Bijna 16.500 werknemers zijn thuis. „Genieten” werktijdver korting, beter bekend als WTV. Mig KW tief Het is stü bij Hoogovens Hoogovens verwachtte in 1980 een pro- e be- Bij de foto's: Het is doodstil in de fabriekshal De ertstransportbanden staan stil Kantine, een oase van rust Een werkzoekende kwam aan een geslo ten poort iek fan ins lak lat, in aar De uitgestorven hal van het verwer kingsbedrijf Rooswijk doet onwillekeurig denken aan een lokatie voor een doorsnee Tatort-moord. Met moeite vallen in het duister de stapels staalplaat en de machi nes te ontwaren. Ergens aan de zijkant branden een paar lichten. De kantoren zijn onbemand, alle deuren staan wagen wijd open. Op de mededelingenborden hele series circulaires over de stand van zaken met betrekking tot Rooswijk. Zowel de directie als de vakbonden en onderne mingsraad weren zich geducht Hier en daar heeft een enkeling de stencils van commentaar voorzien. De buitenlandse werknemers zijn niet vergeten, de berich ten zijn vóór hen vertaald en apart opge hangen. In de hal waar het uiteindelijk allemaal gen. In keurig blokletterschrift is daar met een stevige inktstift op geschreven dat men zich voor „toegang” naar de hoofdingang moet begeven. „Van 21 de cember tot en met 4 januari” blijven „ach terdeuren” op slot. Dat geldt ook voor de minder gebruikelijke toegangen tot de buitenterreinen. Met stevige kettingen en dito sloten zijn de hekken vergrendeld. De belendende hokjes van de bedrijfspolitie zijn verlaten glazen huisjes. Langzaam maar zeker ebt het bedrijfslawaai weg. De stilte wint terrein. Nog nooit in het ruim zestigjarige be staan van de staalgigant Hoogovens werd op zo’n ingrijpende schaal het mes in de om begonnen is, staan partijen staalplaat keurig geordend in het gelid. Sommige zijn al bewerkt, andere moeten nog van Het uitzicht wordt al even zeer bepaald door de rust ;er, jok rad in rijn de oot ?el- >ok vas ijk en 23- VD WR M 27 :30,0; lop Jog 15 nm 1 t te zen lur *vr. Ier, In die produktieafdelingen van het be drijf kunnen de vuren niet helemaal wor den gedoofd. Daar moet de zaak op een laag pitje doordraaien omdat het fabrica geproces van staal dat vereist. Zodra de vloeibare massa zou zijn gestold betekent dat dat de staalfabriek opnieuw moet worden opgestart. Een proces dat ettelijke weken in beslag neemt voordat er sprake is van feitelijke produktiviteit. Maar buiten de fabrieksgebouwen waar het staalfabricageproces „slow motion” doordraait, wint de stilte terrein. Locomo tieven en andere transportmiddelen wor den op de daarvoor bestemde plekken geparkeerd. Half afgeladen wagons met rollen plaatstaal en bundels staaf- en draadprodukten staan op rangeerterrei nen en langs verlaten kaden. Laad- en loswerktuigen blijven ongebruikt. Kraan drijvers hebben de gieken van hun kranen op „stormstand” gezet en hun cabines verlaten. maar bij het binnengaan blijkt dat er niets te bele ven valt. Afgedekte type machines, te netjes opge ruimde bureaus en planten die lijken te genieten van de afwezigheid van siga- retterook. Tegen lunchtijd is het in het bedrijfsrestau rant muisstil. De Marsen en Nutsen liggen netjes naast elkaar in het gelid, stapels kopjes en schotels zijn afgedekt met hand doeken en de tafeltjes staan er onaangeroerd bij. Een plotseling gearriveer de werknemer verstoort even de rust in het restau rant. De man haalt een be kertje koffie uit een van de automaten, kijkt even ver lekkerd naar de lekkernij en achter de bar en ver dwijnt weer in het wit van de gangen. totale bedrijfsactiviteiten gezet. Natuur lijk waren er vette en minder vette jaren. Ook in 1977 moest stevig „pas op de plaats,’ worden gemaakt. Toen werden rond de Kerstdagen en de jaarwisseling „slechts” 15.000 van de ruim 20.000 werk nemers naar huis gestuurd. In zijn nieuw- jaarboodschap van 1978 verhaalde drs. J. D. Hooglandt, in zijn functie van voorzit ter van de Raad van Bestuur van Hoog ovens, dat de situatie bij de jaarwisseling met meer zorg dan hoop onder ogen moest worden gezien. De staalproduktie bereik te een omvang van 5,3 miljoen ton. Dat was in ieder geval beter dan 1977 toen niet hoger werd gescoord dan 4,6 miljoen ton, aldus Hooglandt in zijn bespiegeling over 1978. Tegen de verwachtingen in, zoals die men die in 1978 koesterde was er toch nog sprake van een opleving op de internatio nale staalmarkt. De ontwikkelingen in 1979 gaven reden tot gematigd optimisme. In 1980 zakte diezelfde staalmarkt als een pudding in elkaar. Maar op 4 januari zal de bedrijvigheid bij Hoogovens LTmuiden weer op gang komen. Niemand weet hoe lang de huidige zorgwekkende situatie zal voortduren. In het verleden „is het altijd nog goed geko men” is een veel gehoorde uitspraak van mensen die bij de staalreus werken. En met de hoop dat daarvan in de nabije toekomst ook weer sprake van zal zijn gaat Hoogovens even letterlijk als figuur lijk, stil en met ingehouden adem over de drempel van het oude naar het nieuwe jaar! het predikaat „tweede keus” ontdaan worden. Ieder geluid verdwijnt al echoënd in de ruimte die zorgvuldig van de buitenwereld afgeschermd is. Veel ra men zijn beschilderd en houden de zon derhalve buiten de deur. Op een groot bord aan de wand wordt nadrukkelijk gewaarschuwd voor ongelukken. Achter de ramen van een van de kantoren hangen kranteknipsels over Rooswijk. Bij het ver laten van de hal valt het oog op een houten bord dat ergens aan de zijkant wegge drukt staat. Er valt op te lezen dat veilig heid, kwaliteit en kwantiteit voorop die nen te staan. Op de plaats waar aangege ven is hoeveel weken er al zonder onge lukken gewerkt is, heeft iemand een stic ker van de Industriebond FNV geplakt. Een zeemeeuw stapt parmantig over een van de vele ertsheuvels bij de Buiten haven 2 van Hoogovens. De reusachtige wielgraver die het zwarte goed normaal gesproken opneemt om het verderop weer te deponeren, doet geen pogingen het dier te veijagen. De rust in de anders zo druk ke haven doet onwezenlijk aan. Het la waai van de drie grote kranen heeft plaatsgemaakt voor de bijna verwonder de roep van de meeuwen. Alleen in de verte is soms iets hoorbaar van het altijd aanwezige en monotone industriegeluid. Het circuit van de lopende banden waar over de geloste ertsen doorgaans naar hun plaats van bestemming Vervoerd worden, staat stil. Zonnestralen wringen zich tus sen de donkerbruine constructies door en vormen een fraai doch levenloos decor. Het water in de haven licht zilverkleurig op als het in een windvlaag door de zon beroerd wordt. In het bedieningscentrum van waaruit het lossen van de ertstankers anders geregeld wordt heerst eveneens de rust. Hier en daar worden kranten gelezen en als de verveling daarmee niet langer verdreven kan worden is de verrekijker dichtbij. Het turen over de Noordzee le vert weinig op. Er valt van die kant de komende dagen weinig te verwachten. De stilte wordt voor even verstoord als twee veegwagens passeren die het overal aan wezige laagje stof van de weg verwijde ren. De overslagterreinen lijken bestrooid te zijn met een grijze poedersuiker. In een nabijgelegen kantoor wordt de zonnewe ring opzij geschoven. Een achtergebleven werker weet zich voor even niet alleen. Over het Noordzeekanaal stoomt een groot vrachtschip op naar Amsterdam. De ruimen gevuld met nieuwe Japanse au to’s, de indirecte concurrenten van Hoog ovens. Het contrast had niet groter kun nen zijn. De bode in de hal van Hoofdkantoor I heeft het naar zijn zeggen drukker dan ooit. Alle bezoekers komen tenslotte via zijn met een kerststukje opge sierde balie binnen. De overige ingangen van het Hoogovens-bastion zijn ge sloten. In de gangen die anders bevolkt worden door gehaaste dames en heren, voorzien van de no dige paperassen, schicht soms een achterblijver weg. De paternosters han gen verkrampt in hun ko ker. Veel kantoordeuren staan uitnodigend open, die niet van wijken weet. Heel ver verdwijnt soms een geel Hoogovens-wa- gentje of trekt een locomo tief nog snel een rij met staalplaten beladen wa gens achter zich naar de plaats van bestemming. Estel, de holding van het Duitse Hoesch en de Hollandse partner Hoogovens, ke ken dit jaar tegen een verliescijfer aan van 400 miljoen gulden. De hamvraag is: „Hoe lang houdt men de strijd tegen de voortschrijdende crisis vol? De bedrijfsgebouwen waar „slechts” ondersteunende produktieactiviteiten worden gepleegd bieden een vrijwel verla ten en troosteloze aanblik. Laboratoria zijn aquariumachtige ruimten waaruit de alchemisten veijaagd lijken. Op de teken kamers zijn potlood, passer en liniaal neergelegd. De ontwerpers en tekenaars hebben hun tas gepakt en hebben zich onopvallend uit de voeten gemaakt. De kantoorruimten bieden een meer dan ver laten aanblik. Opgeruimde bureau’s met afgesloten laden. Netjes aangeschoven stoelen en lege asbakken. Telefoontoestel len, die normaal een onophoudend stuk achtergrondlawaai verzorgen, zwijgen. Liften zijn buiten gebruik en in de kanti nes is niks te koop. Op bedrijfstoegangen waar de bezetting tot nul of daaromtrent is gereduceerd, zijn papiertjes opgehan- ductiecijfer te halen van 5,8 miljoen ton. Op het ogenblik wordt er van Hoogoven- zijde nog geen concreet cijfer gegeven. Maar zeker is het dat de 5 miljoen ton niet zal worden overschreden. Hooglandt herinnerde in zijn nieuwjaarstoespraak van twee jaar gele den aan de zorgwekkende ontwikkelingen op de arbeidsmarkt. Nederland telde ruim 200.000 werklozen. Anno 1980 op de drem pel naar 1981 zijn dat er meer dan 300.000.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7