Louis Neefs verongelukt Oud-keizer Bokassa re ter dood veroordeeld e Protest Oud-admiraal Dönitz overleden tegen Sovjet-Unie Paus keert zich tegen abortus Iraakse inval in noorden van Iran Massa-arrestatie Offensief tegen onder boeren in guerrillagroepen deelstaat India in El Salvador Sovjet-Unie Proces weduwe EG-commissie wil Mao verdaagd Opvolger van Hitler >in§ weg al Werkkamp voor dissident in Schietpartij bij Zwitserse grens geen invoering maximumsnelheid Miljoenenroof Buenos Aires Gegijzelden vieren Kerstmis ekerzjj ig zijn, en. Wegens massamoord en kannibalisme Miljoenenschade bij rellen in Zürich ZATERDAG 2 7 19 80 DECEMBER BINNEN- EN BUITENLAND IEN” (Van onze redactie buitenland) TEHERAN-BEIROET- WASHINGTON. Iran is be- ónciate Wijnje- ren ge in Veg- de 53- lersen- vorden gospel- ie wer- lar het leven ■reesd rk uit ■en ge in zijn .e poli- ren op e auto AUMÜHLE (DPA, Reuter, AFP). Oud-admiraal Karl Dönitz, de man die Adolf Hitler een dag voor zijn zelfmoord tot zijn opvolger benoem de, is woensdagavond op 89-jarige leeftijd in zijn woonplaats, Aumühle in de Westduitse deelstaat Sleeswijk- Holstein overleden. BANGUI (AFP). Het criminele hof van de Centraalafrikaanse republiek heeft ex-keizer Jean-Bedel Bokassa bij verstek ter dood veroordeeld. Het proces heeft vijf dagen geduurd. lg,’, reid tot een gesprek met de Verenigde Staten over een re geling voor de vrijlating van de 52 Amerikaanse gegijzel den. Dat verklaarde de Iraan se minister Nabavi gisteren voor radio Teheran. F I I* O 'spectie. en. Iran: Gesprek met VS blijft mogelijk boeren hun produkten voor I Karl Dönitz uit Ze- t leven i Alph- eiden is en door it Daler een ver- et leven vaneen i andere erdam s gekomet n Rotter Hij vlei en liep deel van van het wegover- matische i geregeld ening vut ing, om wereld meeste Hij zei dat de Iraanse regering welis waar moet vasthouden aan de vier voor waarden die het parlément heeft gesteld Louis Neefs werd in 1937 in het Belgi sche Gierle in de Kempen geboren. Hij volgde een opleiding in de elktro-mecha- nica aan technische scholen in Mechelen en Borgerhout. Zijn debuut als artiest maakte hij in 1959. Zes jaar later won hij de eerste prijs op een Vlaams schlagerfestival. Louis Neefs was vanaf 1970 gemeente raadslid van zijn woonplaats Mechelen. Een aantal Afghaanse vluchtelingen be gon gisteren in de Indiase hoofdstad New Delhi aan een hongerstaking van 24 uur. Ze willen daarmee protesteren tegen het feit dat Russische troepen precies een jaar geleden Afghanistan binnenvielen. Moskou houdt vol dat de troepen werden gezonden na herhaal delijke verzoeken daartoe van de Afghaanse regering Na een lang ziekbed is Dönitz aan een hartverlamming overleden, zo hebben fa milieleden donderdag meegedeeld. Een woordvoerder van het Westduitse ministe rie van Defensie heeft laten weten dat Dönitz zonder militaire eer begraven zal worden. De Bundeswher zal geen krans op het graf van de oud-admiraal leggen, aldus de woordvoerder. Karl Dönitz, geboren op 16 september is het noodzakeiijk hen „tot de zwaarste straf te veroordelen” aldus het stuk in het partijblad. De Chinese pers heeft gisteren wijlen Mao Tse Toeng na eerder veel kritiek op hem te hebben geuit, weer in een gunstig daglicht gesteld. Dat gebeurde in de vorm van een brief waarin Mao in 1937 tegeno- 1891, begon op 19-jarige leeftijd zijn car rière bij de keizerlijke marine als kadet. Tijdens de Eerste Wereldoorlog diende hij als officier. In 1918 kwam hij in Engelse gevangenschap. Na zijn vrijlating zette hij zijn carrière bij de marine voort. In 1936 werd hij opperbevelhebber over de onder- zeeërsvloot en zeven jaar later werd hij door Adolf Hitler bevorderd tot groot- admiraal en benoemd tot opperbevelheb ber van de marine. Dönitz was er van overtuigd dat met behulp van de duikboten de toevoerlijnen naar de VS konden worden afgesneden, als Hitler maar genoeg doordrongen was geweest van het strategische belang van de zee en de top-prioriteit aan de vloot had gegeven. Dönitz was, tot het einde, trouw aan Hitler. Een trouw die Hitler beloonde Het hof gaf opdracht tot inbeslagne ming van alle roerende en onroerende goederen van het voormalige staatshoofd. Er loopt een internationaal arrestatiebe vel tegen Bokassa. Bokassa, een voormalig officier van het Franse leger, was beschuldigd van massa moord en kannibalisme. Hij leeft in bal lingschap in Ivoorkust sinds hij afgelopen zomer werd afgezet via een staatsgreep waaraan Frankrijk zijn steun gaf. Jean-Bedel Bokassa was in 1965 via een staatsgreep in zijn land aan de macht gekomen. In 1977 riep hij zichzelf uit tot door hem, vlak voor zijn zelfmoord op 30 april 1945, te benoemen tot zijn opvolger. Zijn korte leiderschap eindigde met zijn arrestatie door de geallieerc|en en zijn veroordeling op 1 oktober 1946 tijdens het tribunaal in Neurenberg tot tien jaar ge vangenisstraf. Het grootste deel van zijn straf heeft hij uitgezeten in de Spandau- gevangenis in West-Berlijn. ige me r.) dooi shaven- iumoffi nwagen slip en itijgin- ouden keling ijsver- >or de evens chrijft Veldho- /erkeers- let leven erstmis i n toe”. ’ilpiGld, igeval in ekomen. s plotse- achter ot. ?ppel is ’eval in en. Het zagen it m”. Alda ksgezoni 'gericht i (Van onze redactie buitenland) BUENOS AIRES. Tijdens de kerstda gen hebben inbrekers uit een museum in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires zestien schilderijen en negen beelden met een gezamenlijke waarde van vijftig mil joen gulden ontvreemd. De indringers waren binnengekomen via het dak. Tot de buit behoren schilde rijen van Renoir. Cézanne en Degas. Louis Neefs bleef ook in Nederland geen onbekende. Hij trad op in verscheidene televisieprogramma’s, zoals Zing met ons mee van de KRO en Haal het doek maar op van de NCRV. Enkele van zijn bekendste liedjes zijn: Benjamin, Aan het strand van Oostende en Margrietje. lopen ben- i die- e uit nt. BEIROET (AP). Iran heeft ver klaard dat Iraakse strijdkrachten het door Koerden bevolkte noordwesten van het land zijn binnengevallen. Bij gevechtshandelingen in het Marivan- gebied zouden volgens het Iraanse persbureau PARS 52 Iraakse soldaten om hét leven zijn gekomen. keizer van Centraal Afrika, een van de armste landen ter wereld, tijdens een ver kwistende plechtigheid naar het model van de kroning van zijn idool, Napoleon. Kort voordat hij werd afgezet, door zijn neef, de voormalige president David Dac- ko, had een Afrikaanse commissie van juristen bevestigd dat Bokassa opdracht had gegeven tot, en wellicht zelf deelgeno men had aan, de massaslachting van on geveer 200 kinderen. Bokassa’s vroegere kok verklaarde tij dens het proces hoe hij in opdracht van Bokassa het lichaam van een gestorven mens als maaltijd bereidde, kruidde, vul de met „rijst en andere ingerediënten”, in de oven deed een vervolgens invroor. Hij zei, bevreesd als hij was, daarbij spreuken te hebben gebezigd in de hoop de boze geesten te verdrijven die hem zouden be dreigen. Ex-kapitein Mokoa beschreef hoe hij in opracht van de keizer samen met anderen met behulp van een ketting en een hamer generaal Jean-Claude Mandaba doodde en hoe zij drie politieagenten ombrachten, die werden beschuldigd van omgang met een van de favoriete vrouwen van de ex- keizer. Mokoa kliefde hun schedels met zijn hamer. Hij ging ook in op de dood van middel- barescholieren, die in april 1979 tijdens de onlusten in Bangui werden gearresteerd, en van wie uiteindelijk als gevolg van gezamenlijke opsluiting in een cel enigen omkwamen als gevolg van verstikking. Per dag kwamen, aldus Mokoa. vijf tot zeven mensen om in de gevangenissen van het land. Vele officieren stierven doordat zij dagenlang voedsel noch water kregen. Bij de strijd zouden verder 60 Irake zen zijn gewond en 15 van hen werden gevangen genomen. Volgens het be richt, het eerste dat melding maakt van de aanwezigheid van Iraakse troepen in Marivan, zouden aan Iraanse zijde 6 doden zijn gevallen. Uit officiële Iraan se verklaringen kon al worden opge maakt dat de vijandigheden van naar autonomie strevende Koerdische re bellen in het gebied en in het gehele noordwesten van Iran in snel tempo toenemen. In Marivan bevinden zich belang rijke knooppunten van wegen die de Koerdische streken van Noord-Irak en het noordwesten van Iran met elkaar verbinden. De Iraanse regering heeft Irak er herhaaldelijk van beschuldigd wapens en voedsel aan te voeren ten behoeve van de Iraanse rebellen en leden van de verboden Koerdistaanse Democratische partij. Irak heeft nog geen melding ge maakt van de strijd in Marivan, maar de Iraakse vice-premier Tarek Aziz heeft bevestigd dat zijn land de Koerdi sche opstandelingen in Iran de helpen de hand biedt. „Waarom zou ik dat ontkennen?”, zo zei Aziz in Parijs na besprekingen met de Franse minister van Buitenlandse Zaken tegen verslaggevers voor hij naar Bagdad afreisde. „Iran bemoeit zich met onze binnenlandse aangele genheden en ik zie geen reden waarom wij dat niet zouden beantwoorden". jngen blijkt benzi- >k de n met n WO PEKING (DPA). Het proces in Peking tegen de weduwe van Mao, Jiang Qing, is donderdag opnieuw verdaagd. Het Chine se ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mee dat het proces donderdag niet zou worden voortgezet. Het gaf hier geen reden voor. Het orgaan van de Chinese Communis tische Partij publiceerde donderdag een bijdrage die als ingezonden brief werd aangeduid, waarin voor Jiang Qing en de andere leden van de Bende van Vier indi rect de doodstraf wrodt geëist. Om te voorkomen „dat mensen als Jiang Qing opnieuw ongeluk over het volk brengen” ver een neef verslag uitbracht over de problemen waarvoor hij en zijn mede standers zich toen zagen gesteld. Het was gisteren 87 jaar geleden dat de „grote roerganger” werd geboren. Door de tekst van deze brief af te druk ken wilden de Chinese bladen kennelijk laten zien dat Mao in die tijd onder veel ontberingen positief aan het werk was in het belang van de Chinese communisti sche beweging. Uit de publikatie blijkt dat de huidige leiders in Peking weliswaar vinden dat Mao in de jaren '60 en '70 politieke fouten heeft gemaakt, maar dat hij voordien een verdienstelijk leider was. Na Hitlers dood heeft Dönitz gepro beerd overeenstemming te bereiken over een gedeeltelijke overgave aan de Ameri kanen en de Engelsen, en te blijven strij den aan het oostfront. Hij vond de eis van de geallieerden tot onvoorwaardelijke overgave een grote politieke fout, die de Russen de controle over Oost-Europa gaf. Uiteindelijk moest hij zich toch neerleg gen bij de onvoorwaardelijke overgave. MOSKOU (AFP. Reuter). De Russi sche dissident Aleksander Lavoet, die campagne voerde tegen misbruik van de psychiatrie in de Sovjet-Unie, is tot drie jaar werkkamp veroordeeld wegens het „verspreiden van anti-Russische laster”. Het vonnis, dat na een proces van drie dagen in Moskou over de 51-jarige wis kundige werd geveld, is de maximumstraf die op een dergelijk vergrijp staat, Lavoet heeft de beschuldigingen van de hand gewezen. Aleksander Lavoet was betrokken bij pogingen van Russische dissidenten om zaken van vermeend misbruik van psychiatrie voor politieke doeleinden aan de kaak te stellen. Bovendien was hij actief in het verdedigen van de zaak van de Krim-Tartaren. Vijf joden die woensdag deelnamen aan een protestactie bij het bureau voor uit reisvergunningen in Moskou, zijn wegens landloperij tot tien dagen hechtenis ver oordeeld, zo is gisteren in joodse kringen in de Russische hoofdstad vernomen. De vijf mannen Pavel Abramovitsj, Vladimir Brodsky, Vladimir Katz, Leonid Makar-Limonöv en Leonid Tesminitsky waren donderdag aangehouden toen zij een tweede demonstratie wilden houden. De eerste betoging vond woensdag plaats toen 94 joden bij het genoemde bureau kwamen informeren naar de stand van zaken met hun uitreisvergunning die zij al meer dan een jaar geleden hadden aange vraagd. Sinds de verkoeling in de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten als gevolg van de Russische inval in Afghanistan is het aantal uitreisvisa voor joodse Russen gestadig verminderd. aan de vrijlating van de Amerikanen, maar dat Iran bereid zou zijn „alle andere voorstellen” van Washington in overwe ging te nemen die een garantie kunnen bieden voor de vijftig miljard gulden Iraans geld in de Verenigde Staten. Tot nu toe had Iran de storting van een dergelijk bedrag bij een bank geëist als garantie voor het terugkrijgen van de in de Ver enigde Staten bevroren tegoeden en van het vermogen van de vroegere sjah. De Algerijnse ambassadeur in Teheran heeft gesproken met alle 52 gegijzelde Amerikanen en naderhand gezegd dat zij er „heel gezond en goedgevoed” uitzagen. Van de in totaal 52 gijzelaars, die de ambassadeur Gheraieb heeft ontmoet, kregen de Amerikanen er tweede kerst dag via eerder gemaakte films van de Iraanse televisie zeker 26 te zien, de mees ten in de aanwezigheid van de pauselijke nuntius in Teheran. Annibale Bugnini. De bijna 14 maanden gegijzelde Amerikanen mochten voor het eerst direct voor de camera’s spreken in de wetenschap dat hun woorden thuis zouden worden ge hoord. Hun korte boodschappen voor ver wanten en vrienden waren geruststellend van aard. De Iraanse televisie heeft op eerste kerstdag enkele beelden gegeven van de kerstviering van de Amerikaanse gijze laars. De televisie liet zien hoe twee gijze laars een priester omhelsden. Ook de kerstboom en de cadeaus die de gijzelaars hebben gekregen kwamen even in beeld. In het commentaar bij de beelden, die maar enkele tientallen seconden duurden, werd gezegd dat de ceremonie tot vier uur 's morgens heeft geduurd. De drie grote Amerikaanse omroepen vertoonden eveneens beelden van de kerstviering van de gijzelaars. De beelden KOBLENZ (DPA). Een 38-jarige Zwitserse douanebeambte en een 31-jarig lid van de grenspolitie van het kanton Aargau zijn woensdagmiddag bij de grens tussen Zwitserland en West-Duitsland ter hoogte van Koblenz doodgeschoten. Ko blenz ligt aan de Rijn op 30 kilometer ten noordwesten van Zurich. Volgens de Zwitserse politie raakte een tweede poli tieman door een schot gewond. Bij een speuractie heeft de politie later de vermoedelijke dader doodgeschoten. Het gaat om een Westduitser die rechts- extremistische groepen in Zwitserland van wapens zou voorzien. and) jarige F. is gister n hij ma 1 trein op n woon vrouw Gandhi had een groep ervaren politici uit zes groeperingen samengesteld die aan de mars meedeed. Onder degenen die werden opgepakt, bevond zich de voormalige vakbondsleider en minister van Industrie George Fernandes. Aan het begin van de tocht had hij al enkele dagen gevangen gezeten. Andere arrestanten waren dë oud-premier van Maharasjtra, Sjarad Pa war, en leiders van de belang rijkste twee communistische partijen. In Nagpoer sloeg de politie met knuppels een slotbijeenkomst van de betogers uiteen. eperkin- daarin wij ons hetgeen dien op -nhoudt duister- egevoel tigheid. anderen 'erschil- ZÜRICH (AP). Bij de rellen in Zurich die woensdagavond waren begonnen en duurden tot de vroege uren van eerste kerstdag, is veel schade aangericht, voor al in de Bahnhofstrasse, een van Europa’s duurste winkelstraten, waar tientallen etalageruiten zijn stukgeslagen. Gistermiddag is door de politie meege deeld dat alle arrestanten op zes na zijn losgelaten. Bij de massale gevechten tussen de poli tie en de demonstranten zijn drie perso nen gewond, onder wie een politieman. De schade die is aangericht, wordt geschat op een miljoen frank. die de krijgen. De sterk verdeelde oppositie tegen me- NEW DELHI (DPA). Aan het eind van een lange mars van ontevreden Indiase boeren zijn gisteren ongeveer 15.000 men sen aangehouden, onder wie enkele van de belangrijkste politici van de oppositie tegen het bewind van premier Indira Gandhi. De demonstratieve tocht van Jalgaon naar Nagpoer in de deelstaat Maharasjtra die enige weken duurde en waaraan enige tienduizenden mensen deelnamen, was bedoeld als protest tegen de lage prijzen (Van onze redactie buitenland) MEXICO-STAD. In het noorden van El Salvador, nabij de grens met Hondu ras, is op eerste kerstdag met heftige luchtbombardementen een nieuw anti-gu- errilla-offensief geopend, tefwiji christen democratische president Duarte op de te levisie verscheen en opriep tot vrede. Het bombardement, was vooral gericht tegen de noordelijke provincie Chalade- nango, waar de guerrilla’s het legen in september tot staan wisten te brengen. Volgens het zich onafhankelijk höemende persbureau AIP werden ook délen van Honduras gebombardeerd waar naar schatting 15.000 Salvadoriaanse vluchte lingen onderdak hebben gezocht. Gisteren werd er melding gemaakt van botsingen .tussen het Salvadoriaanse leger en de guerrilla’s nabij de stadjes Arvadao en Las Vueltas, beide in het grensgebied met Honduras. In de hoofdstad San Salvador bleef het tijdens de kerstviering opmerkelijk rus tig. Waarnemers meldden dat de gewa pende vleugel van de oppositie, het Frente Farabundi Marti de Liberacion Nacional (FMLN), tot een eenzijdig staakt-het-vu- ren had besloten. Niettemin werden er tijdens de kerstdagen meer dan twintig 4ijken in de hoofdstad en directe omge ving gevonden, de meeste met sporen van -mishandeling. Interim-aartsbisschop Ri vera y Damas meldde tijdens zijn vroeg in -de avond gehouden kerstmis dat het poli tieke geweld dit jaar al meer dan tiendui zend dodelijke slachtoffers heeft opgeëist. DEN HAAG (ANP). De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de gemeenschap, is niet van plan binnen af- -■zienbare tijd de invoering van een voor rille negen landen geldende maximum snelheid voor auto’s voor te stellen. De commissie heeft dit meegedeeld in ‘antwoord op vragen van een Westduits lid 'van het Europese parlement, Schwencke, ‘die er op had gewezen dat dank zij de maximumsnelheid van 55 mijl per uur (88 km) in de Verenigde Staten het aantal verkeersongelukken en het benzinever bruik aanzienlijk zijn verminderd. Volgens de commissie hebben deskun digen uit diverse landen weinig enthousi asme getoond voor het verlagen van de maximumsnelheid als middel om het ben zineverbruik te verminderen. Op de ver- .mindenng van het aantal verkeersonge lukken gaat de commissie niet in. De Franse regering heeft bekendge- 'maakt dat hij geen hogere bijdrage zal leveren aan de begroting van de Europese Gemeenschappen. In een communiqué dat donderdag werd gepubliceerd leverde ,de regering bovendien felle kritiek op de voorzitter van het Europese parlement, ..mevrouw Veil, die een aanvullende begro eting voor 1980 en de begroting voor 1981 -heeft goedgekeurd. De begroting brengt „het normale spel tussen de gemeenschappelijke instellin gen in gevaar en verstoort het goede ver loop van de aanvaarding van de begroting die rust op de vertrouwensvolle samen werking tussen de EG-instellingen. aldus het communiqué. die de Amerikaanse televisie liet zien wa ren iets uitgebreider dan die welke de Iraanse televisie uitzond. Het was een drie minuten durend filmpje. De Iraanse televisie zei dat de beelden in Teheran waren opgenomen. De verblijf plaats van de gijzelaars is geheim gehou den sinds zij uit de Amerikaanse ambas sade werden gehaald, na de mislukte Amerikaanse bevrijdingspoging in april. De Amerikaanse president Carter heeft gisteren gezegd dat hij in weerwil van de berichten dat de gegijzelden in Iran „ge zond en wel” zijn, het „beledigend” vindt dat men deze mensen gevangen blijft hou den. „Zij hebben maar één ding nodig, de vrijheid”, zo zei de president. ROME (AP). De paus heeft donderdag in zijn kerstboodschap opnieuw stelling genomen tegen abortus en gepleit voor „fundamentele mensenrechten”. Het is het tweede achtereenvolgende jaar, dat de paus met Kerst een aanval doet op abortus. Hij verklaarde dat de pasgeboren Christus zeer dicht staat bij „degenen, wier leven reeds in de baarmoeder wordt bedreigd”. In 42 talen sprak de paus van het balkon van de Sint-Pieter kerstwensen uit voor de duizenden mensen die zich op het plein hadden verzameld en voor miljoenen televisie kijkers in Europa. „Zalig kerstfeest. Moge de vrede van Christus met u allen zijn”, zei hij. Vervolgens gaf hij zijn traditionele zegen Urbi et Orbi. In de kerstboodschap sprak de paus zijn medeleven uit met de slachtoffers van de aardbeving, die vorige maand in Zuid-Italië aan bijna 3000 mensen het leven heeft gekost en meer dan 200.000 mensen dakloos heeft gemaakt. „Is het niet juist omdat gij zelf, de pasgeboren Jezus, zonder dak bent, dat gij het dichtste staat bij qnze broeders en zusters in Zuid-Italië die door de verschrikkelijke aardbeving hun huis zijn kwijtgeraakt" zo zei hij. „Is het niet juist omdat gij vanaf de eerste dagen van uw leven bedreigd werd door Herodes, dat gij zo bijzonder dicht staat bij degenen, wier leven wordt bedreigd, zij die sterven door moordenaarshand, aan wie de fundamentele mensen rechten wordt ontzegd, aldus de kerkvorst. LIER (Belga). De Vlaamse zanger Louis Neefs is donderdagmiddag op 43- jarige leeftijd om het leven gekomen bij een verkeersongeluk. De zanger was op slag dood. Zijn echtgenote, die bij hem in de wagen zat, overleed aan de gevol gen van het ongeluk in het ziekenhuis van Lier. Hun 15-jarige zoon werd le vensgevaarlijk gewond. Het ongeluk gebeurde op de Mechelse Steenweg bij Lier. De auto van Louis Neefs kwam in botsing met een andere auto. De bestuurder van deze andere auto verloor eveneens het leven. geeft om het

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3