Russische ambassade in Teheran bestormd Proces weduwe Mao in laatste stadium Reagan fel tegen betaling „losgeld” voor gegijzelden Guerrillamacht Bemiddelaars bij Carter omsingeld in El Salvador voor Poolse kunstenaars Bij herdenking inval in Afghanistan Olieveld ontdekt in Amazone-gebied Vijf Franse Opnieuw tumult in rechtszaal agenten gedood door lawine Weekblad Time: Negen vermisten Carter breekt sleutelbeen na vergaan van Portugees schip Josef Mengele wellicht snel Boeren in India weer vrijgelaten voor rechtbank Reagan man van het jaar „Meer armslag” Soberder levensstijl voor politieke top in Joego-Slavië J 1980 MAANDAG 29 DECEMBER Simon Wiesenthal: erbi Ja' iber 1971 eerder, a de Pools urbi-et-u is (slok oi prak zj het Itaü ns, Porto Albanea Bulgaar, irs, Roe •aïens, Ja t slot) hu i talei ie tradiö ik er na 1 talen l kerst bo« mber 19? .oenmah ■erder 3 >aans, Po; i, Chinee n, waait: t de ba Scandia Hongare national )isch te, toen ndigde: B tator in naar de elf ook 1 roetbak namen maar Meer. jine1 talen BINNEN- EN BUITENLAND F (Van onze redactie buitenland) Staten voor de vrijlating van de 52 gevangenen geen „losgeld dienen te betalen. PEKING. Het proces tegen Jiang Qing, de weduwe van Mao, is vanochtend opnieuw voortgezet. Naar verwachting nadert het proces nu het laatste stadium en zal de uitspraak nog deze week vallen. (Van onze redactie buitenland) LOS ANGELES. De aanstaande Amerikaanse president Ronald Reagan heeft gisteren in Los Angeles de Iraanse mili tanten die 52 Amerikaanse diplomaten in Teheran in gijzeling houden „barbaren” genoemd en verklaard dat de Verenigde et om (Van onze redactie buitenland) Een Afghaanse demonstrant verbrandt een Russische vlag voor de ambassade van de Sovjet-Unie in Washington. (Van onze redactie buitenland) De aanklager in het proces tegen de 67- jarige Jiang Qing, heeft er vandaag bij het opperste gerechtshof evenals vorige week op aangedrongen de vrouw ter dood te veroordelen. De zitting duurde veel korter dan de bedoeling was geweest en werd na een uur en 45 minuten afgebroken. Even als op 12 december werd Jiang Qing, die als de voornaamste figuur wordt ge noemd van de Bende van Vier, met ge weld de zaal uitgewerkt. Ook nu was zij weer fel uitgevallen tegen de rechters en had zij herhaalde malen de zitting onder broken met uitroepen als „rebelleren is goed”, „een opstand veroorzaken is geen misdaad” en „rebelleren is een recht”. Aanklager Jiang Wen zei dat de ver dachte de doodstraf toekwam op grond van artikel 103 van het wetoek van straf recht dat bepaalt dat op ernstige contrare volutionaire misdrijven die straf staat. De verdachte, zei hij, „heeft de staat en het volk bijzonder veel kwaad gedaan”. De weduwe van Mao wordt beschuldigd van verraad, samenzwering en aantijgin gen die tot de dood van mensen hebben geleid tijdens de chaotische Culturele Re volutie die heeft gewoed in de periode 1966 - 1976, toen in de volksrepubliek de radicale Rode Garde het voor het zeggen had. De aanklager die vandaag onder meer zei dat het nutteloos was als de verdachte trachtte de schuld af te schuiven op haar man, richtte evenwel een van de scherpste aanvallen tot nu toe op wijlen Mao. Deze was, zei hij, schuldig geweest aan het lijden door de minderheden ondergaan tijdens de Culturele Revolutie, „en ervoor verantwoordelijk geweest de contrarevo lutionaire activiteiten van de klieken van Lin Biao en Jiang Qing niet te hebben doorzién”. De boekproduktie zal komend jaar groeien en werk en waarvan de publi catie tot dusver werd tegengehouden zullen mogen verschijnen, zo kondig de de bewindsman aan. Na een twee uur durend onderhoud gisteren tussen president Carter en de tussen de VS en Iran bemiddelende Alge rijnse diplomaten is geen officieel com muniqué verstrekt. Een anonieme Ameri kaanse functionaris liet vandaag echter doorschemeren dat van, Amerikaanse zij de speciaal was aangedrongen op een verlaging van de borgsom die Iran ver langt, alvorens het de 52 Amerikaanse gegijzelden wil los laten. Joods Documentatiecentrum, heeft giste ren voor de Israëlische televisie verklaard dat er een goede kans is dat de beruchte nazi-misdadiger dr. Josef Mengele zich binnenkort zal overgeven om terecht te staan Mengele verblijft op het moment in Uruguay, maar trekt van land tot land sinds hij de nationaliteit van buurland Paraguay heeft verloren. Volgens Wiesenthal is de zieke Mengele, ex-kamparts van Auschwitz, aan het ein de van zijn krachten. Wiesenthal sluit de mogelijkheid niet uit dat Mengele zelf moord zal plegen. WASHINGTON (AP). President Car ter van de VS heeft zaterdag ten gevolge van een val bij het cross-country skiën nabij het presidentiële buitenverblijf te Camp David zijn linker sleutelbeen gebro ken, zo heeft een woordvoerder van het Witte Huis bekendgemaakt. Woordvoerder Rex Granum verklaarde dat Carter met een helikopter naar het Bethesda marine-ziekenhuis buiten Wash ington was overgebracht. Röntgenfoto’s toonden aan dat hij het sleutelbeen op de plaats waar het met het borstbeen is ver bonden, had gebroken. ui Zij ware: eest voa zover hel varen af ;n ware: le beurt iren kon i bleef ii rom we Of Es subtiel en sisch et rvisch of NEW DELHI (Reuter). Alle boeren die donderdag en vrijdag in de Indiase deelstaat Maharashtra zijn gearresteerd na een demonstratie om hogere prijzen voor hun produkten te krijgen, zijn zater dag weer vrijgelaten. Dit heeft de politie meegedeeld. Tot de arrestanten behoorde ook de voormalige minister van Industrie, Goerge Fernandes. (Van'onze redactie binnenland) JERUZALEM. Simon Wiesenthal, de directeur van het in Wenen gevestigde reekt, ik, en eense altijd Sorb meer akke- 10.000 n de rheid egen. dan aan- :ryst- n hij grootscheeps offensief tegen de burger- lijk-militaire junta van El Salvador op handen was. De Middenamerikaanse staat verkeert in staat van burgeroorlog sinds het om verwerpen, in oktober 1979, van het be wind van de militaire president generaal Carlos Humberto Romero. Dit jaar zijn naar schatting van kerkelijke functiona rissen meer dan 9.000 mensen om het leven gekomen door politiek geweld in El Salvador. Op de vraag of hij bereid zou zijn in te gaan op de jongste Iraanse eis dat 24 miljard dollar wordt gestort op een Alge rijnse bank voor de invrijheidsstelling van de Amerikanen in Teheran, ant woordde Reagan: „Nee, ik vind niet dat je losgeld moet betalen voor mensen die zijn ontvoerd door barbaren”. WASHINGTON (UPI). Voor magazine, dat de republikeinse leider het tot die uitverkiezing gebracht heeft „om dat hij op een fijne en elegante manier de machtigste baan ter wereld heeft bereikt”. Weliswaar heeft Reagan vage en vereen voudigde ideeën van vrijheid, aldus Time, maar daarmee treft hij juist een gevoelige snaar in de denkwereld van de Amerika nen. Dat is zeker het geval op het moment dat men bang wordt voor de toekomst, zoals gold ten tijde van de regering-Car- ter, aldus Time. Het blad kwalificeert de overwinning van Reagan op 4 november als een filoso fische en persoonlijke triomf. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mee, dat de Algerijnen vandaag opnieuw confereren met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken en diens staatssecretaris, Muskie en Christopher. Iran heeft gisteren Amerikaanse rege ringsdocumenten gepubliceerd die aanto nen dat president Carter heeft beloofd de Iraanse tegoeden te deblokkeren, gerech telijke aanspraken tegen Iran ongedaan te maken en alle bezittingen van wijlen de sjah en diens naaste familie die zich in de VS blijken te bevinden te blokkeren wan neer de 52 Amerikaanse gegijzelden wor den vrijgelaten. Uit de documenten blijkt dat Carter aan elke Iraanse eis is tegemoetgekomen voor zover dat in zijn macht lag. Iran staat er echter op dat Washington 24 miljard dollar baar geld in Algerije deponeert voordat het de gegijzelden vrij laat. De publikatie van de documenten en een toespraak die premier Rajai zaterdag hield tot buitenlandse diplomaten moeten waarschijnlijk het Iraanse standpunt steunen dat de Amerikaanse regering van haar aanvankelijke pogingen tot bevrij- ding van de gegijzelden zou zijn terugge komen. Rajai beschuldigde Washington ervan in feite geen oplossing van de gijzelings- kwestie te willen. Buitenlandse diploma ten kregen de indruk dat Rajai spoed achter de zaak wilde zetten. De Iraanse leiders schijnen onderling nogal verdeeld te zijn en de gijzelaarskwestie kan een steeds belangrijker factor worden in de Iraanse binnenlandse politiek, aldus wes telijke diplomaten. Uit Washington werd gisteren verno men dat Iran de Iraanse tegoeden in de VS op tien miljard dollar schat, terwijl de VS deze op acht miljard heeft gesteld. Iran wil nog eens vier miljard voor het geval de Iraanse tegoeden nog hoger zou den blijken. Daarboven eist Iran nog eens tien miljard als garantie dat de VS het vermogen van de ex-sjah in beslag nemen. Gisteren eiste een groep Iraniërs in Te heran dat de regering een ultimatum aan de VS stelt voor het voldoen aan de Iraan se eisen. In een toespraak zei de Iraanse leider Khomeini, dat president Carter kan wor den vergeleken met de Russische dictator Stalin. GRENOBLE (AP). In Grenoble, in de Franse Alpen, zijn gisteren vijf leden van de Franse rijkspolitie om het leven geko men, doordat zij bij het bewaken van een televisieploeg door een lawine zijn getrof fen, zo is door Franse autoriteiten bekend gemaakt. De vijf slachtoffers behoorden tot een groep van vijftien veiligheidsfunctionaris sen die een speciale opleiding voor veilig heid in de bergen hadden genoten. Zij hadden opdracht om te zorgen voor de veiligheid van een televisieploeg die in de bergen bezig was met opnamen voor een avonturenfilm. LISSABON (AP).Voor de kust van Casablanca (Marokko) is gisteren het 6.000 ton metende, Portugese vrachtschip Cabinda vergaan. Van de 31 bemannings leden worden negen vermist, zo is bekend gemaakt door het officiële Potugese pers bureau ANOPS. Het bureau meldde dat het vrachtschip voor de haven van Casablanca op toe stemming om aan te leggen lag te wach ten, toen het op drift geraakte en op de rotsen sloeg. De overige 22 bemanningsle den konden worden gered. gesprek tussen de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Agha Shaki, en de Chinese leider Deng Xiaoping en pre mier Zhao Ziyang. Het Pakistaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft zaterdag ontkend dat de Afghaanse vice-premier Abdul- rashid Aryah naar Pakistan zou zijn gevlucht. Dit had de Pakistaanse krant The Muslem zaterdag bericht. Een hoge functionaris van het ministerie zei: „We weten niet eens of de vice-premier Ka boel heeft verlaten”. Eerder had het Pa kistaanse ministerie van Voorlichting la ten weten een vlucht niet onwaarschijn lijk te achten. Egypte zal zijn militaire steun aan het Afghaanse verzet verdubbelen. Dit maakte president Sadat zaterdag bij monde van zijn minister van Buiten landse Zaken, Kamal Hassan Ali, be kend. Sadat riep de Afghaanse verzets strijders op hun gelederen te sluiten en een regering in ballingschap te vormen. het Amerikaanse weekblad Time is Ronald Reagan, de toekomstige president van de Verenigde Staten, de man van het jaar 1980. In de editie van gisteren berichtte de Washington Star, die eigendom is van het In het Joego-Slavië-na-Tito veran dert de levensstijl. Als zijn opvol gers in de collectieve leiding hun inzichten in praktijk brengen, zal de welgemanierdheid binnenkort in overeenstemming zijn met de soberheid waartoe de burgers worden opgeroepen om de econo mische crisis te overwinnen. ?uners l paus taaltje >r nog plaats i ie en >ggen, I klei- Het Amerikaanse opinieblad News week meldt in de jongste editie, dat paus Johannes Paulus de Tweede de Sovjet-Unie zou hebben gedreigd, dat hij naar Polen komt indien Russische troepen in dat land tussenbeide zou den komen. Het blad zegt een Franse diplomaat te citeren. Het orgaan van het Russische mi- xnisterie van Defensie Krasnaya Zvez- da heeft gisteren als eerste krant in de Sovjet-Unie melding gemaakt van de tegenmaatregelen die de NAVO- landen willen nemen ingeval van een Russische militaire interventie in Polen. LIMA (UP). Op Peruaans grondge bied is in het noordelijk deel van het Amazone-gebied een olieveld ontdekt. De staatspetroleummaatschappij Petroperu heeft de hoeveelheid gisteren geschat op 50 miljoen vaten ruwe olie van 159 liter. Functionarissen op oliegebied spraken van de grootste vondst in de geschiedenis van het Zuidamerikaanse land. Naar schatting van Petroperu kan men uit het veld 20 miljoen vaten winnen. Als de ontginning op volle toeren draait, is er zeker een dagproduktie mogelijk van 10.000 vaten, aldus Petroperu. De huidige produktie van olie in Peru ligt iets boven 200.000 vaten ruwe olie per dag. Daarvan is 30 procent bestemd voor de export. Het zeer protocollaire aspect dat het 35- jarige bewind van maarschalk Tito kenmerkte, zal dan van veel minder belang zijn. Er wordt aan nieuwe voor schriften gedokterd waarin heel wat minder onkosten begroot worden voor officiële bezoeken. Grote recepties worden geschrapt, evenals de banket ten in rok en de lange slierten van motorescortes. Maarschalk Tito, die zich tot één der grote staatslieden van de 20ste eeuw opwerkte (hij overleed in mei van dit jaar), was zozeer aan het protocol en aan een zekere praal rond het gezag gehecht, dat de Egyptische krant „Al Achram” hem naar aanleiding van het bezoek aan wijlen president Nasser aan Belgrado de „eerste communisti sche vorst” noemde. Ingewijden in de Joegoslavische hoofd stad herinneren zich nog steeds met genoegen de massale aanschaf van avondkostuums, toen Tito in 1953 een recepte gaf ter ere van keizer Haile Selassie van Ethiopië. Diplomaten en ambtenaren waren er namelijk pas op het laatste moment van op de hoogte gesteld, dat ze in officiële kledij moes ten verschijnen. Hoewel de protocollaire voorschriften op dit gebied naderhand versoepeld werden, bleef het Joegoslavische pro tocol toch veeleisender dan in de meeste overige communistische lan den. Een westerse diplomaat vond overigens na Tito’s dood, dat de „hof- houdingsstijl” van de overleden staatsman slecht paste bij het huidige collectieve leiderschap, dat naar een bescheidener optreden streeft. Volgens de nieuwe voorschriften die nog niet zijn goedgekeurd wordt de duur van officiële bezoeken aan Joe goslavië tot drie dagen beperkt. De regering zal verder de uitgaven van nog maar twintig gasten voor haar rekening nemen. Zelfs het aantal vlag gen, dat ter gelegenheid van staatsbe zoeken wordt uitgehangen, gaat dras tisch omlaag. Voortaan worden er ook geen „massaverwelkomingen” meer georganiseerd, waarbij telkens hon derdduizenden burgers belangrijke gasten kwamen begroeten. Het officiële persbureau Tanjoeg ver klaarde dat het gewijzigde protocol de plechtigheden zal vereenvoudigen, ze rationeler zal maken en aan zal passen bij de inspanningen die de Joegoslavi sche samenleving zich getroost om in alle sectoren besparingen tot stand te brengen. Het land heeft onder andere af te reke nen met een toenemende werkloos heid, een inflatie boven 30 procent, een daling van de levensstandaard, voed seltekorten en een schuld in harde valuta’s ten bedrage van ongeveer 34 miljard gulden. Tegen deze sombere achtergrond schrijft het nieuwe protocol voor, dat de geschenken die aan het gevolg van staatshoofden en regeringsleiders worden gegeven, niet meer mogen kosten dan de helft van het maand loon van de gemiddelde Joegoslaaf (ongeveer 250 gulden). Tito zelf werd bij zijn terugkeer in het land steevast grootscheeps gehuldigd. In september vorig jaar kwamen 600.000 personen in Belgrado hun staatshoofd „welkom thuis” heten. Hij verliet overigens nooit zijn land of keerde er terug zonder een erewacht te inspecteren. De voorschriften zullen niet alleen in Joego-Slavië zelf gelden.Als de presi dent naar het buitenland vertrekt, zal hem door niet meer dan 15 personen uitgeleide gedaan mogen worden. Tito omringde zich als regel met meer dan honderd „uitzwaaiers”. Er zal ook geen gebruik meer gemaakt worden van speciale vliegtuigen: voortaan moet zoveel mogelijk gereisd worden met J AL-vliegtuigen, toestellen van de nationale luchtvaartmaatschappij van Joegoslavië. SAN SALVADOR (Reuter). In de buurt van de grens met Honduras heeft het leger van de Salvadoriaanse junta een eenheid van 1.500 man ingesloten die be stond uit guerrillastrijders, zo hebben mi litaire zegslieden in San Salvador van daag bekendgemaakt. Naar een lid van het garnizoen in het departement Chalatenango meedeelde kwam de omsingeling, op 160 km ten noorden van de hoofdstad, tot stand na hevige gevechten. Eerder verklaarde de minister van De fensie, kolonel José Guillermo Garcia, dat de junta de opmars van de opstandelingen tot staan heeft gebracht. Onder hen zou den zich Cubanen, Panamezen, Nicaragu- anen en Salvadorianen bevinden. Kort geleden kondigde de leider van het zogenoemde Democratisch-Revolutionai- re Front, German Cienfuegos, aan dat een TEHERAN/KABOEL. Onge veer 3000 Afghaanse demonstran ten hebben zaterdag, ter gelegen heid van de eerste verjaardag van de Russische militaire interventie in hun land, een betoging gehouden bij de Russische ambassade in de Iraanse hoofdstad Teheran. Voor het eerst sinds Algerije ruim twee maanden geleden als bemiddelaar op het toneel verscheen in de gijzelingszaak, be moeide de Amerikaanse president zich persoonlijk met de afhandeling van de kwestie die dateert van 4 november 1979. De Algerijnse diplomaten, die naar ver luidt spoedig naar Teheran gaan, zijn de ambassadeur in Iran, Abedelkrim Ghe- raieb, de ambassadeur in de VS, Redha Malek en de gouverneur van de centrale bank van Algerije, Mohamed Seghir. ar ik >i niet t» a trant et Latijn Ie werelt geduid t e St. RS vigen get de televi: sn. Nu b maart» k over» h even; >ellen ws geerde, tt isie aai: nooit, a werd voor de Russische ambassade ge demonstreerd. De Afghaanse president Babrak Kar- mal heeft zaterdag, op een herdenkings bijeenkomst, Iran en Pakistan opnieuw opgeroepen onderhandelingen te begin nen met zijn bewind. Dit heeft het Russi sche persbureau TASS medegedeeld. Volgens Karmal zal een verder uitstel de toestand in het gebied alleen maar ver slechteren. Ter gelegenheid van de eer ste verjaardag van Karmals bewind werd in Kaboel het afgelopen weekeinde tevens de vrijlating van 206 politieke gevangenen bekendgemaakt. Bangladesj en de Verenigde Arabi sche Emiraten (VAE) hebben gisteren het onmiddellijke vertrek van de Russi sche troepen uit Afghanistan geëist. Dit gebeurde aan het eind van een driedaags bezoek dat de minister van Buitenlandse Zaken van de VAE aan Bangladesj heeft gebracht. De kwestie-Afghanistan kwam verder in Peking ter sprake in een Majano vond dat een „volksopstand” is gewettigd en het huidige offensief van de guerrillastrijders laat zien dat „de overwinning van het volk vaststaat”. De Afghanen klommen over de omhei ning rond de ambassade en haalden de Russische vlag neer, voor zij door leden van de Revolutionaire Garde werden verwijderd. Bij de demonstratie zou ten minste één gewonde zijn gevallen door schoten. Wie deze schoten heeft afge vuurd is niet bekend. Het Russische persbureau TASS veroordeelde de beto ging in Teheran als een afschrikwekken de provocatie van „straatschenders”. De Russische regering heeft een officieel protest ingediend bij Iran. Ook in andere landen vormde het feit dat de Sovjet-Unie een jaar geleden Af ghanistan binnenviel, zaterdag een re den voor demonstraties. In de Westduit- se hoofdstad Bonn hielden 600 betogers een mars naar de Russische ambassade. Voor de ambassade van de Sovjet-Unie in de Indiase hoofdstad New Delhi de monstreerden 250 Afghanen. Zij voeg den zich bij 88 landgenoten die een 24- uurs hongerstaking hielden. Ook in de Amerikaanse hoofdstad Washington en I gen we rborus- e talen i volgde, aliaan- i s was, e taal e paus 'ezegd, ld, een 10 Sor- Baut- ionen. schijn- cerstdaï eer twee :>aus aar ve tale: jleekhj talen, te Duits Grieks Tsje- loveens I Witrus- I zs, Lets omanes rabisch lees, Ja nesisch WARSCHAU/MOSKOU (DPA, AP). De Poolse minister van Cul tuur Jozef Tejchma heeft gisteren op een schrijverscongres in Warschau beloofd, dat de kunstenaars in zijn land komend jaar „meer armslag” zullen krijgen. Alleen voor „negatieve en nihilisti sche tendenzen” zal geen plaats zijn, aldus Tejchma voor zijn gehoor van ruim 130 Poolse auteurs die de ont wikkelingen in hun land bespraken. Kolonel Adolfo Majano, voormalig lid van de junta van burgers en militairen die El Salvador regeert, heeft de minister van Defensie, Jose Guillermo Garcia, beschul digd van medeplichtigheid met de ex- treem-rechtse paramilitaire milities. Hij uitte de beschuldiging tijdens een pers conferentie, gehouden in zijn „wijk plaats” ergens in San Salvador. Volgens Majano zweert Garcia samen met de veiligheidsdienst en de paramili taire groepen die veel mensen in het land vermoorden. De kolonel uitte eveneens kritiek op de president van de junta, Na poleon Duarte, een christen-democraat die volgens hem noch christen, noch de mocraat is.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3