in Double You goed op dreef rond de losplank Veelbelovend debuut van regionale groep G St. Jozefparochie nam massaal afscheid van pastoor Pronk Damiate Pers Coura»' H op woongebied. kort ijmondnisjws Umuider Courant c Tentoonstelling De Reisduif grote trekpleister Een A te veel in oudejaarspuzzel MAANDAG 29 DECEMBER 19 80 M STICHTING WIL HOMO-PRODUKTIES ZORGVULDIG BEGELEIDEN „KARAKTERVAST MAN UIT DE OUDE SCHOOL” r iedereen leest de krant 1 J I het dei «o Begeleiding I K IJ jlr (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. De Stichting Thea ter en Muziek Velsen wil het pu bliek dat in de maand januari de voorstellingen van „De Anderen” (toneelgroep Theater, 16/1) en „Van het één komt het ander” (Henk van Ulsen, 29/1) in de Stadsschouwburg bezoekt, in de gelegenheid stellen over de in houd van beide stukken na te praten met de uitvoerenden. De nabesprekingen zullen worden gehouden in de foyer van de Stadsschouwburg waar gezien het feit dat in de voorstellingen homosexualiteit een belangrijke rol speelt ook een stand van de vereniging tot integratie van ho mosexualiteit, C.O.C. aanwezig zal zijn. Gepoogd zal tevens wor den een overzicht te geven van wat aan informatie over dit on derwerp in de openbare biblio theek voorhanden is. De Amro Vaste Looptijd Rekeningen. Het hoogste rendement voor uw spaargeld bij de Amro Bank. Beleg uw geld voor 2,3,4,5 of 6 jaar. Geen bijkomende kosten. Vaste hoge rente voor de gehele looptijd. Uiteraard geldt: hoe langer uw geld vaststaat, hoe hoger uw gegarandeerde rente. Voor 2 jaar 83/4%, voor 5 en 6 jaar: De Amro Giro Extra Rekening. Gemakkelijk sparen: u hoeft er niet voor naar de bank. Storten en opnemen doet u via uw betaal- of girorekening, ook als deze niet bij de Amro Bank loopt. Uw geld blijft direct opvraagbaar. Alleen over opgenomen bedragen betaalt u 2% opnamekosten. De extra hoge rente kunt u vrij opnemen. Die rente is nu: VE met Oud- in he rijke: Zeeh gelei mod< menl in Sc woni ontn De IJmuider vishallen in Kerstsfeer 295 (ADVERTENTIES) o Hoge rente! 165,00 10% 8%% amro bank Deken Van de Weijer schetste als eerste woordvoerder het rechtlijnige karakter van de pastoor. Kenmerkend noemde hij diens afkeer van compromissen waar het aankomt op de harde kern van onze le vensovertuiging. „In de functie van deken ken ik pastoor Pronk nog maar kort. Lang genoeg echter voor herkenning van deze opvallende karaktertrek: met uw princi pes viel op geen enkele manier te mar chanderen. In uw preken kwam u verder uit de verf als iemand uit de oude school. Iemand die zijn woorden zorgvuldig af woog”. De St. Jozef-parochie heeft als kern het kerkgebouw met pastorie aan de (Van een medewerker) BEVERWIJK. Pastoor B. A. Pronk van de Beverwijkse St. Jozefparochie is met ingang van 1 januari benoemd tot zieleherder in Westbeemster (St. Jansparochie). Afgelopen zaterdag werd uitvoerig stilgestaan bij zijn afscheid uit de standplaats in Beverwijk. In de parochiekerk aan de Laan der Nederlanden droeg pastoor Pronk een H. Mis op waarbij deken A. van de Weijer van Beverwijk assisteerde. Geanimeerd vervolg was een drukbezochte afscheidsreceptie, eveneens gehouden in het kerkge bouw. In de grote oudejaarspuzzel (de krant van 27 december) zijn een paar foutjes geslopen. Bij de legpuzzel staat een A te veel. In de kruiswoordpuzzel moet 219 horizontaal niet „titel” zijn, maar „toekomend deel”. ADVERTENTIES: telefoon 023-319053 van 18 30-19 00 uur van 11.30-12 30 uur 49.10 193,70 17,00 17,25 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend: telefoon 023-319272 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 en 10519 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm. 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023-319053 werk, en dus ook in dit gedramatiseerde voordrachtsprogramma van Van Ulsen, naar voren. Vandaar dat ook bij deze voorstelling besloten is, de toeschouwers de mogelijkheid te bieden om onder lei ding van Michiel de Graaff met Henk van Ulsen over het gebodene na te praten. Paul en Jan-Paul kennen, te weten „Don’t you worry ’bout a thing”. Vergelijking met deze versie valt in het voordeel van de nieuwe vorm uit. al was het alleen maar door de professionelere wijze van arran geren. Hoogtepunten tijdens het optreden vormden de nummers „Rita”, „Schuilkel der” en het Caraïbische „The Man”. In de toegift sloot men definitief af met een regelrechte smartlap, temeer een bewijs dat de groep van vele markten thuis is. AB WINKEL b Overigens is de Stichting Theater en Muziek Velsen van plan om wanneer de twee in januari te houden nabesprekingen in een behoefte blijken te voorzien, in de toekomst meer initiatieven op dit terrein te gaan ontplooien. Michiel de Graaff: „Tot nu toe hield de bemoeienis van de Stichting op bij het programmeren van voorstellingen. Gezien de actuele ontwik kelingen op theatergebied is dat niet meer voldoende we zullen méér aan voorstel- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In Café Sport en de Beverwijkse Kerkstraat trok een duiven show in het afgelopen weekeinde inzen dingen uit heel Noord-Holland. Organisa tor was de plaatselijke duivensportvereni ging De Reisduif. Keurmeester A. N. Bras penning kreeg in totaal driehonderd vo gels ter beoordeling in handen. Drie deel nemers staken elkaar met kwalitatief ge lijkwaardige duiven naar de kroon met een gelijk aantal beoordelingspunten. Aanwijzing als eerste, tweede en derde was daarmee resultaat van veel wikken en wegen voor de keurmeester Laan der Nederlanden. In een gloednieu we woonwijk ontstond na de komst van pastoor Pronk in 1967 een jonge geloofs gemeenschap. Meerderen spraken zater dagavond hun waardering uit voor de rol I hierin van de scheidende zielzorger. Pas toor Pronk begon zijn priesterlijke loop baan in de plattelandsparochie Kudel- staart. Via Santpoort, Schagen en Amster dam belandde hij in Beverwijk. Woord voerder namens kerkbestuur en parochie was zaterdag de heer A. Storms. Deze herinnerde aan ingrijpende maatschappe lijke veranderingen die pastoor Pronk, zo zei hij, bepaald niet onberoerd hebben gelaten. Op Storms’ dankwoord volgde overhandiging van een enveloppe met in houd bestemd voor inrichting van de pas torie in de toekomstige standplaats. Ook namens het schoolbestuur in zijn Bever wijkse werkgebied en het jeugdkoor werd de heer Pronk toegesproken. beeld de toeloop vanuit Bloemendaal sterk toe. Waar ook het aantal door ons gepresenteerde voorstellingen jaarlijks stijgt (laatstelijk van 48 naar 58 voorstel lingen) bij een relatief hoge gemiddelde zaalbezetting van rond de zeventig per cent, zijn we wel gedwongen ons service- apparaat steeds verder uit te bouwen. De proef met de nabesprekingen maakt daar deel van uit.” BEZORGKLACHTEN uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023-319053 maandag t/m vrijdag zaterdags BEVERWIJK. Het debuutoptreden van een popgroep zal nogal eens negatieve kritieken uitlokken, welke na een paar optredens van zo’n groep niet meer van toepassing zijn. Hoofdpunt van kritiek die je naar aanleiding van het eerste concert van „Double You” kan geven, betreft de volgorde van nummers waarin het repertoire gespeeld wordt. Het zal in de toekomst voor Double You erg belangrijk zijn dit repertoire nog enige malen aan het publiek te toetsen, om zodoende de stilistisch nogal uiteenlopende songs in een logische opbouw te kunnen rangschikken. deld worden dan homosexuelen probeert Max met succes in plaats van een rose driehoek een gele Jodenster te pakken te krijgen. Wanneer Horst wordt doorge schoten, verwisselt Max zijn ster voor het homo-herkenningsteken, waarna hij zich zelf elektrocuteert. „De Anderen” wordt in een regie van Andy Daal gespeeld door toneelgroep Theater met in de hoofdrol len Peter Aryans, Siem Vroom, Jerome Reehuis en Joop Keesmaat. Teksten van Gerard Reve, zorgvuldig uit zijn vroegste (De Avonden, 1947) tot zijn laatste hoofdwerken (Een eigen huis, 1979) bijeengezocht door de Neerlandicus Sjaak Hubregtse in een poging om een zo volledig mogelijke representatie te geven van Reve’s voornaamste motieven, pre senteert Henk van Ulsen onder de titel „Van het één komt het ander”. Het thema homofilie komt voortdurend in Reve’s 311 pier. Daar was geen ruimte omdat de Griekse „Royal Sea” daar al beslag had gelegd op het laatste nog beschikbare plekje. Er lijkt toch nog wel degelijk be hoefte te bestaan in Neerlands eerste vis- sershaven aan plekken waar schepen van formaat kunnen worden afgemeerd! MET MEDEWERKING VAN DE IN STANTIES en begrip van alle betrokken partijen kreeg de Ocean Cobalt dus een ligplaatsje in de Visserijhaven. Het groot ste schip ooit ter plekke afgemeerd. In ijltempo werd begonnen met de aanvoer. In de loop van woensdagmiddag had deze „Reefer-vessel” 2500 ton makreel en hors makreel onder zijn luiken. Met sleepboot- assistentie werd het schip, waarvan de lading bestemd was voor Nigeria, ver haald naar de Buitenhaven. Eerste kerst dag kon dit schip zijn reis aanvangen. De „Royal Sea” met 3500 ton ingevroren vis aan boord ondervond wat stagnatie bij de aanvoer en zal zeker niet voor het nieuwe jaar zijn reis naar het Midden-Oosten kunnen aanvangen. h WIE VAN MENING WAS dat het in de week voor Kerstmis wel was gebeurd met de visserij, is bedrogen uitgekomen. Na tuurlijk waren er heel wat vissers die er weinig heil meer in zagen om in genoemde week nog naar buiten te gaan. Veel tijd werd gebruikt voor opknappen van de schepen en reparatieklussen. Een gebrui kelijke gang van zaken tegen het einde van het jaar. Want, zoals we verleden week al signaleerden, het is welhaast on mogelijk om in de laatste week van het jaar het hele jaar nog goed te maken. VRIEND EN VIJAND ZULLEN dan toch ook wel een klein beetje vreemd hebben opgekeken tegen de imposante aanvoer van de „maandag voor kerst”. Ruim 20 ton tong was goed prijshoudend. De handelaren die er hun voordeel mee deden zullen daar zeker geen spijt van hebben gehad want de laatste dag voor kerst, dinsdag dus, was er zeggen en schrijven 150 kilogram tong. Naast ge noemde hoeveelheid tong was er maan dag eigenlijk van alles te koop. Tarbot (28000 kilogram), kabeljauw (96050 kilo gram), schelvis (6320 kilogram), wijting (128000 kilogram), schol (82600 kilogram), schar (12800 kilogram), griet (3350 kilo gram) en 5300 kilogram diversen. Een aardig bakzoodje dus zo vlak voor de kerstdagen. Met elkaar goed voor een besomming die de 1 miljoen gulden overschreed. Geen slechte afsluiting van het jaar. DINSDAG EEN BEELD DAT toch wel duidelijk anders was. Wel waren er een zestal spanvissers die met elkaar 55.000 kilogram kabeljauw aanvoerden maar daarvoor bestond een tegenvallende be langstelling. Een belangrijk deel haalde de prijs niet en verdween in een andere richting dan de consumptiemarkt. TOCH OP EN TOP DRUKTE aan de waterkant. Aan de Trawlerkade moest noodgedwongen de Koreaanse diepvrie zer Ocean Cobalt worden afgemeerd. Noodgedwongen omdat er elders geen plek was en dit schip met zijn lengte van 115 meter en diepgang van meer dan 4,5 meter eigenlijk aangewezen was op bij voorbeeld de loswal bij Van Gelder Pa- Siem Vroom (links) en Joop Keesmaat in de Theater-produktie ..De Anderen lings- en publieksbegeleiding moeten gaan doen, waartoe ik ook het voor be paalde produkties interesseren van groe pen scholieren reken. Daarbij komt, dat wij een schouwburg in groei zijn: dit sei zoen bijvoorbeeld noteerden we vijfen twintig percent meer abonnementhouders dan in het seizoen ’79-’8O. De belangstel lenden komen ook vanuit een steeds wij dere omgeving, momenteel neemt bijvoor- Badhoevedorp. Vlierstraat 25, Oisterwijk, Heusdensebaan 50, 65,00 246,00 0,80 De uitslagen luiden als volgt: 1. W. Nijenhuis, Limmen 370 punten; 2. A. de Bot, Velsen-Noord (Atoom) 370; 3. C. Peperkamp, Castricum 370; 4. J. van Roon (Atoom) 369'/2 en 5. A. Bolding, Amsterdam 369Vs punt. Prijzen voor de fraaiste oude doffers gingen naar J. van Roon en A. de Bot (beiden Velsen- Noord) en de Haarlemmer J. Zegwaard. Prijstoekenning voor de fraaiste oude duiven: 1. H. J. Zegwaard, Haarlem; 2. W. Nijenhuis, Limmen; 3. J. Vergonet, Beverwijk. Prijzen fraaiste oude doffers: 1. A. Bolding, Amsterdam, 2. H. Koper, Heemskerk; 3. J. Bos- haert, Alkmaar. Prijzen fraaiste jonge duiven: 1. W. Nijenhuis, Limmen; 2. F. Brasser, Beverwijk. Prijzen jeugdige inzenders: 1. G. Pirinu, Vel- sen-Noord; 2. H. G. van Balen, Beverwijk; 3. H. Dekker, Beverwijk; 4. T. Assema, Beverwijk; 5. R. Scholten, Beverwijk en 6. K. Niesten, Heems kerk. Na afloop van de drukbezochte duivenshow was aankoop mogelijk van jong fokmateriagl. het er in dit geval toch echt van moest komen. „Toeschouwers die naar „De An deren” of „Van het één komt het ander” komen kijken, kun je na afloop van de voorstelling niet direct naar huis sturen. Bij zo’n teer onderwerp is gedegen bege leiding van zowel voorstelling als publiek noodzakelijk”, aldus De Graaff. „De Anderen” (oorspronkelijke titel „Bent”) van Martin Sherman is een hard maar aangrijpend toneelstuk, dat handelt over de vervolging van homosexuelen ge durende de Tweede Wereldoorlog. Het Duitse vriendenpaar Max en Rudy poogt in 1934 uit te wijken naar Amsterdam, maar wordt opgepakt en afgevoerd naar Dachau. Rudy overleeft het transport niet. Onderweg ontmoet Max de eveneens gearresteerde homofiel Horst, met wie hij een relatie aangaat. Omdat hij gehoord heeft dat Joden in Dachau beter behan- ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) VIA BEZORGER: per kwartaal per jaar per maand, uitsluitend bank of giro-incasso per kwitantie, incl incassokosten VERZENDING PER POST: per kwartaal per jaar LOSSE NUMMERS, afgehaald BUITENLAND per kwartaal Het is de eerste maal dat de Stichting Theater en Muziek Velsen dergelijke na besprekingen organiseert. Michiel de Graaff, als bestuurslid belast met publici- teitsaangelegenheden, is van mening dat Napraten met acteurs Stadsschouwburg Velsen Voc denbt bouw ver. 1 de ge drach gaat Bevei Meije naam eerde oog 1 poort per v kend rariui dit E aanzii meen der v isolat richti voor het n jekt-I verwi De ning I37Ö Halve eeuw. De Winkeliersvereniging Plan West geeft ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan op 5 januari een receptie in De Nieuwe Slot aan de Kerkstraat in Beverwijk. De receptie duurt van ’s mid dags drie tot zes uur. Culinair. Aan de Culinaire Vakschool te Groningen is de heer M. F. Eijking uit Beverwijk geslaagd voor het examen res- taurant-kok. Kienen. De maandelijkse kienavond in buurthuis De Lichtboei aan de Luxem- burglaan in Beverwijk is van 2 januari verschoven naar vrijdag 9 januari. Gesloten. Het Dienstencentrum voor Bejaarden aan de Kerkstraat in Bever wijk is vrijdag 2 januari de gehele dag gesloten. 268 Daags voor Kerst werd man en macht gewerkt om de ruimen van de Korreaanse „Ocean Cobalt" te vullen met 2500 ton inge vroren vis voor Nigeria. Daarna zou men kunnen concluderen dat de IJmond een originele en kwalitatief sterke popgroep» rijker is. Double You beschikt over vier begaafde muzikanten die voor een democratische manier van werken kiezen, wat tot een creatief even wicht heeft geleid. In het geval van deze groep bracht dit wel met zich mee, dat de groep muziek speelt waarin nogal wat invloeden teruggevonden kunnen wor den, die overigens met originaliteit ver werkt werden in de eigen composities. Die originaliteit is niet in de laatste plaats de verdienste van Jan-Paul van der Mey. Met zijn door Jerry Lee Lewis geïn spireerde manier van piano spelen drukt hij een duidelijk stempel op het totaalge- luid van de groep. Tijdens het optreden, zaterdag in de Alpha-sociëteit, kwam ook aan het licht, dat bassist Wout Folmer en drummer Ruud van de Klooster een ogenschijnlijk onopvallende, maar een toch uiterst func tionele rol vervullen. Naast uitstekende instrumentalisten heeft de formatie in Jan-Paul van der Mey en Paul Freid twee prima zangers. Jan- Paul komt het beste tot zijn recht in rock en roll-nummers als „Rita” en „Women”, terwijl Pauls vocale kracht schuilt in het vertolken van gevoeliger werk, zoals bleek in „Never gonna give it up” wat hij ook van een mooie melodieuze gitaarsolo voorzag. De streekformatie durfde het verras send genoeg ook aan om met enige Neder landstalige nummers op de proppen te komen, al was het jammer dat het matige geluid voor de pauze een optimale ver staanbaarheid niet toeliet. Op het repertoire kwam ook nog een titel voor die we van de vorige band van 284 285 :.z.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4