Twee Velsense projekten in uitvoering ifc ■I Gemeente wijst sluiting van de hand WEES OPEL TE SLIM AF Tweedegraads verbrandingen door steekvlam Inbraak in verfhandel Waterballet in buurthuis IJ’ Bwfl! ■WH iHi-timiE iffli» taal II HAZENBERG I 4 Twee Umuidenaren bekennen inbraken Bronzen beeld van koningin Beatrix in Burgerzaal Mogelijk C.B.B. in Velsen-Noord Onderzoek toont gevaar acryl aan Brokkenmakers hebben borrel te veel op M I I EEN SPECIALE OUDEJAARSAVOND- VERRASSING Het Motorhuis IJmond I 5 M A ANDAG 29 DECEMBER 19 80 -J «■Uli s^i I (Van een onzer verslaggevers) UMUIDEN. De gemeente heeft het verzoek van omwonen den niet ingewilligd om het een- Na 1 januari zullen de prijzen van vele produkten niet onaanzienlijk stijgen. Het zal dan ook niemand behoeven te verwonderen als straks ook Opeis in prijs omhoog zullen gaan. Eén ding is zeker: wie nü koopt heeft in ieder geval niet met een prijsverhoging te maken. Samen met de ongedacht hoge inruilprijzen die Het Motorhuis geeft een belangrijke reden om de Opel-collectie in onze showrooms te komen bekijken. Aflevering kan in overleg plaatsvinden. Schotels voor oudejaar: HUZARENSALADE ZALMSALADE RUSSISCH El HORS D’OEUVRES BITTERGARNITUUR SCHOTELS vanaf 41 hapjes enz Bij een besteed bedrag van tenminste f 40,- - laat u ook op oudejaars avond smullen. APPELBOLLEN APPELFLAPPEN APPELBEIGNETS OLIEBOLLEN SNEEUWBALLEN rijk gevuld met slagroom - - Ji I Iftl mansbedrijfje van de heer C. B. Krab aan de Ruysdaelstraat te sluiten. Tegen de vergunningaan vraag van de heer Krab krach tens de hinderwet voor zijn be drijf hebben zeventig omwonen den een bezwaarschrift inge diend. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het jaar 1980 wordt in de gemeente Velsen uitgeluid met twee renovatieprojekten in uitvoering. Aan de Krügerstraat in Oud-IJmuiden ondergaan momenteel zes woningen een opknapbeurt in het kader van de stadsvernieuwing in deze omgeving. Een omvang- rijker renovatieprojekt (247 woningen) werd begin november in de Zeeheldenbuurt ter hand genomen. Zes woningen van dit projekt, gelegen aan de F. Naereboutstraat, zijn nu als glasdicht en kunnen model staan voor het projekt als geheel. Het renovatieprojekt Bloe- menbuurt (37) woningen aan de Tulpenstraat en de Hyacinthenstraat in Santpoort-Noord) gaat officieel op 5 januari van start. De eerste vijf woningen van dit projekt, gelegen aan de Hyacinthenstraat, zijn nu al ontruimd. h na S st (ADVERTENTIE) Buurt wil plasticbedrijf kwijt J A (ADVERTENTIE; In vooroorlogse wijken renovatie meer woonplezier e arochie). laats in onk een nimeerd kerkge- lavond ,uxem- lanuari LANGE NIEUWSTRAAT 439 UMUIDEN TEL 16479 Uitvoerder A. Klij broek van het bouw bedrijf Teerenstra BV te Heiloo fungeert voor ons als gids bij bezichtiging van de verstgevorderdé renovatiepanden in de Zeeheldenbuurt. Renoveren is hier lange- Het geldend bestemmingsplan geeft aan dat op het terrein aan de Ruysdaelstraat nijverheid, handel en ambacht in de vorm van kleine niet hinderlijke bedrijven mo gen worden gevestigd. Volgens de zeven tig omwonenden is het bedrijf van de heer Krab in strijd met het bestemmingsplan omdat het hinder oplevert voor de buurt. Ook hebben de bewoners last van stank en stofoverlast Het is niet geheel duide- BEVERWIJK. Tijdens de kerstdagen is bij een groothandel in verf en behang aan de Buitenlanden in Beverwijk inge broken. Gestolen werden twee schrijfma chines, een telefoonbeantwoorder en een radio-cassetterecorder. (Van een onzer verslaggevers) UMUIDEN. Twee Umuidenaren van respectievelijk 16 en 17 jaar be kenden tegenover de politie in de laatste maanden twaalf inbraken te hebben gepleegd. Raamstroken met opschrift „vernieuw- bouwprojekt" in de Santpoortse Hyacinthen-- straat duiden op bouwactiviteiten die ook voor deze vooroorlogse woonstraat op het programma staat. n voor Bever- le dag In onze etalage is alles te zien (Van een onzer verslaggsvers) HEEMSKERK. Zaterdagavond is een 47-jarige Heemskerker met tweede- en derdegraads verbrandingen overgebracht naar het brandwondencentrum in Bever wijk. Op het moment dat hij een pan met hete olie weg wilde gooien, ontstond er een steekvlam in de pan waardoor hij zijn rechterarm verbrandde. Even daarvoor was de pan met olie de oorzaak van een kleine binnenbrand, waardoor er schroei plekken tegen de keukenmuur ontstonden en de afzuigkap geheel verbrandde. De bewoners van het huis werden zelf de brand meester. IJmonds Opeldealer met de ongedacht hoge inruilprijzen Beverwijk, Koningstraat 40-42/hoek Markt, telefoon 02510-29162 IJmuiden, Wijk aan Zeeërweg 107-113, telefoon 02550-23450 >ednieu- nst van geloofs- 1 zater- r de rol er. Pas ze loop- Kudel- Anster- Woord- arochie 3. Deze zhappe- onk, zo hebben volgde met in de pas ts. Ook Bever- >r werd 3 miging 'an het eceptie raat in ’s mid- ‘mendaal ioor ons jaarljjks voorstel niddelde itig per- service- wen. De akt daar BEVERWIJK. In de nacht van 26 op 27 september is in het buurthuis de Licht boei een compleet waterballet aangericht. Onverlaten hebben met de brandslang de hele vloer onder water gespoten. Voorts werden drie platenspelers vernield en worden twee geluidsboxen vermist. De inbrekers kwamen het pand binnen via een niet goed afgesloten deur. Met name had het duo het gemunt op panden op het industrieterrein in IJmui den. Inbraken zijn gepleegd in bedrijven aan de Deutzstraat, de Middenhaven- straat en de Industriestraat. Voorts heb ben zij ingebroken in een garagebedrijf aan de Vissershavenstraat, een loods aan de Ampèrestraat, een machinefabriek aan de Industriestraat en twee scholen aan de Eenhoomstraat. Zij liepen begin vorige week tegen de lamp bij een inbraakpoging bij een bedrijf aan de Hefnerstraat in IJmuiden. De buit bestond voornamelijk uit ge luidsapparatuur. Het grootste deel daar van is door de politie teruggevonden. De waarde bedraagt 20.000 gulden. kunststofplaien. Aan de straatkant is hout daarvoor als materiaal gekozen. Voor de woningen in het projekt geldt momenteel een gemiddelde huur van 117,-. Meer woongenot resulteert straks voor elke be woner in verdubbeling van de maande lijkse huur. Een meerbedrag daar bove nop van 75,- per maand wordt voor woningen met keukenaanbouw in reke ning gebracht. Directeur B. J. P. Boerrig- ter van de Woningstichting Velsen trekt onder enig voorbehoud („ijs en weder dienende) een jaar uit voor het totale projekt. Begonnen wordt aan de Hyacin- thenstraat. De bewoners van de eerste renovatiepanden in deze straat betrokken op eigen verzoek al voor de kerst een wisselwoning in IJmuiden. In totaal twin tig noodwoningen van het „Lekkerkerk- se” type zijn ten behoeve van beide reno- vatieprojekten geplaatst aan het Gijzen- veltplantsoen en het Moerbergplantsoen. i. brootstraat, Bestevaerstraat, onderdeel van renovatiefase I (49 woningen). Voor elk pand is voor oplevering drie maanden uitgetrokken. Zes woningen in de ronding Naereboutstraat/Casembrootstraat geven nu al een goed beeld hoe het straks wor den gaat. Het terrein achter de betrokken woningen is vooraf ontdaan van schuur- termijnwerk. Vier jaar staat op net werk schema genoteerd voor het totale projekt. Begonnen is met dertien woningen in de omgeving F. Naereboutstraat, Casern- In een loods bij een garagecomplex vervaardigt de heer Krab plastic auto- accessoires. Sinds een jaar gebruikt hij daarvoor een soort kunststof, genaamd ABS (akrylnitrilbutadiënstyrol), zonder dat hij een hinderwetsvergunning heeft. Volgens de gemeente zijn er thans geen dringende redenen aanwezig om het be drijfje te sluiten. De kunststof ABS wordt door de heer Krab in vaste vorm aangevoerd, opgesla gen en verwerkt. De bewoners wijzen in hun bezwaarschrift op de gevaren bij eventuele brand. Bij verbranding van ABS-platen komen er giftige dampen vrij die een gevaar opleveren voor de volksge zondheid. In verband met de veiligheid en de volksgezondheid vinden de indieners van de bezwaarschriften het niet wense lijk dat er in de buurt een bedrijf is gevestigd dat ABS verwerkt. De gemeente acht de kans op brandgevaar gering om dat de heer Krab heeft voldaan aan de brandveiligheidseisen. Tevens stellen de bewoners in hun be zwaarschriften dat zij geluidsoverlast on dervinden van de werkplaats. Het lawaai is afkomstig van een zogenoemde spuit/ gietmachine, die de heer Krab incidenteel ook in de avonduren heeft laten werken. De gemeente zal erop toezien dat er ’s avonds na zeven uur geen geluidsoverlast wordt veroorzaakt. BEVERWIJK. Zaterdagmiddag reed een 45-jarige Heemskerker op de Meer straat in Beverwijk tegen een geparkeer de auto op. De blaasproef wees uit dat de man een borrel te veel op had. Hij kreeg een rijverbod opgelegd. Omdat hij al eens eerder was aangehouden voor rijden on der invloed is ook zijn rijbewijs inge trokken. Een 33-jarige Beverwijker botste zater dagnacht met zijn auto tegen twee gepar keerde auto’s en vervolgens tegen een boom. Hij reed daarna gewoon door. Op de Koningstraat kon de brokkenmaker door de politie aangehouden worden. Ook hij bleek aardig wat drank achter de kie zen te hebben en kreeg een rijverbod van acht uur. Omdat hij op de Plesmanweg in Bever wijk ruim negentig kilometer per uur reed, werd zondagavond een 22-jarige Heemskerker door de politie tot stoppen gedwongen. Hem werd een blaastest afge nomen, die positief uitviel. De jongeman kreeg een rijverbod opgelegd van drie uur. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In Velsen-Noord zal moge lijk een vestiging van een centrum voor beroepsoriêntatie en beroepsbeoefening (C.B.B.) komen. Het college van B. en W. gaat ervan uit dat het vinden van huisves ting voor het centrum geen moeilijkheden zal opleveren daar in Velsen-Noord nogal wat bedrijfspanden leegstaan. Een even tuele vestiging van het C.B.B., dat vanuit Velsen-Noord de hele LJmond zal bestrij ken, komt geheel voor rekening van het ministerie van sociale zaken. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In de Burgerzaal van het gemeentehuis zal over enkele maanden een bronzen beeld van koningin Beatrix worden geplaatst. Momenteel is in deze ruimte nog geen afbeelding van de vorstin aanwezig. Het beeld wordt vervaardigd door de Haarlemse kunstenaar Wim Jonker en zal naar verwachting in maart of april gereed zijn. Met het ontwerpen en gieten van de beeldenis is een bedrag van 15.000 gulden gemoeid. tjes, schuttingen en andere erfafscheidin- gen wat op zichzelf al een verrassende aanblik biedt. Hoofdmateriaal is hout, ge- -■ bruikt voor uitbouwen en de drastisch verhoogde achtergevel. Bewoners die ook hier naar een wisselwoning uitweken, is vooraf keus geboden op het punt van de betegeling (kleur), indeling (2 of 3 slaapka mers) en inrichting van de badcel boven (douche of ligbad). Teerenstra BV is op renovatiegebied bepaald geen groentje. Naar IJmuiden is overgestapt vanuit Heemstede waar twee groepen renovatie woningen na oplevering inmiddels alweer bewoond zijn. Renovatie vereist voor de betrokken bouwvakkers een duidelijk an dere benadering dan bijvoorbeeld nieuw bouw. Klijbroek: „Voor dit werk zijn vak mensen nodig van de goeie ouwe stempel. Mensen die niet bang zijn voor onver wachte tegenvallers en kunnen improvise ren. Wij beschikken daar goddank nog over”. Voor de panden in dit eerste reno- vatieblok schommelde de huur tussen ne gentig en honderdtwintig gulden per maand. Voor de vernieuwde woning moet straks in elk geval het dubbele van dit bedrag worden neergeteld. Het nieuwe huurtarief is echter nog niet exact vastge steld. school ing uit en res- •y lijk of deze overlast afkomstig is van de nabij gevestigde autospuiterij of de werk plaats van de heer Krab. De gemeente ambtenaren, die zijn belast met de uitvoe ring van de hinderwet, zullen dit nader onderzoeken. Het door de omwonenden aangehaalde brandgevaar wijst de heer Krab zelf van de hand. De voorraad ABS-platen is klein en de kans dat er giftige dampen ontstaan door brand is volgens hem minimaal. Met infrarood stralen verwarmt hij de platen, waarna die gevormd worden. Als de ge vormde platen zijn afgekoeld worden ze vervolgens uitgezaagd. Tijdens de bewer king van het materiaal zouden er geen chemische stoffen vrij komen. De heer Krab heeft plannen om in de toekomst zijn bedrijfsactiviteiten voort te zetten op het industrieterrein. Voor hij een stuk grond kan kopen of pachten zal de gemeente onderzoeken of zijn bedrijf levensvatbaar is. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een werkgroep van de Nijmeegse universiteit heeft na een diepgaand onderzoek aange toond dat een aantal acrylverbindin- gen séhadelijk kan zijn voor de mens. Tot de in het onderzoek betrokken produkten behoort de kunststof ABS (acrylnitrilbutadiënstyrol). Een woordvoerder van de Nijmeeg se universiteit verklaarde dat bij ver hoogde temperaturen acrylnitrilver- bindingen neurotoxisch kunnen zijn; dat wil zeggen ze beïnvloeden het zenuwgestel in ongunstige zin. Dit geldt alleen voor mensen die beroeps halve regelmatig en intensief met acrylverbindingen omgaan. Volgens de woordvoerder zou al leen een zeer hoge concentratie van deze grondstof enigszins schadelijk kunnen zijn voor de omgeving. Ook een eventuele brand zou volgens hem niet direct schadelijk hoeven zijn voor de omgeving, omdat bij ver branding van ABS ook de grondstof acrylnitril wordt vernietigd. Andere produkten waarin acryl verbindingen worden verwerkt zijn onder meer textiel, fineerplaten, haarlak, nagellak, contactlenzen, weefsel- en twee-componentenlijm, kunstgewrichten en tandprothesen. Volgens mevrouw dr. F. Seuter- Berlage van de werkgroep is geble ken dat de grondstof erfelijke afwij kingen kan veroorzaken. De produk ten waarin de grondstof is verwerkt hebben voor de consumenten geen gevaar. De woningverbetering zoals die inmiddels aan de F. Naereboutstraat tot stand kwam. Voor het saneringswerk in de Zeehel denbuurt is de roomskatholieke woning bouwvereniging „IJmuiden” opdrachtge ver. In beide andere gevallen verstrekte de gemeente als eigenaar de renovatieop- dracht. In de Santpoortse Bloemenbuurt gaat na de jaarwisseling aan de slag het Beverwijkse bouwbedrijf Meijer BV. Meijer is een min of meer gevestigde naam op renovatiegebied na oplevering eerder in de tijd \jan de projekten Wijker- oog II en III in Velsen-Noord. In Sant poort-Noord bedragen de renovatiekosten I per woning circa 65000,-, niet meergere- I kend directiekosten en architectenhono- I rarium. Voor- en achtergevels worden in is met I dit projekt verhoogd wat op de etage aanzienlijke ruimtewinst oplevert. Ver meerdering van wooncomfort wordt ver der verkregen door dak- en spouwmuur- isolatie en een volledig nieuwe keukenin- richting. Een uitgebouwde keuken maakt I voor slechts enkele woningen deel uit van het renovatiebestek. Elk pand in het pro- jekt-Bloemenbuurt krijgt wel centrale verwarming. De verhoogde achtergevel van elke wo ning krijgt een bekleding van gegolfde IeW

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5