rs Overgeaccentueerde architectuur in Stedelijk Museum Amsterdam nieuwe boeken Amsterdams Belegging Depot. Keizersgracht 573-575,1017 DR Amsterdam, Mx VWAVA Glansrijk recital door cello-pianoduo Wa >7 d' 1 Als uzelf niet aan beleggen toekomt, doet het A.B.D. het graag en goed voor u. 1 1 Pandbrief 1980 per1982/88 Spaarpandbrief 1980/85 i W SB lig ^Westland Utrecht Hypotheekbank Tekeningen en verven uit het bureau Grote affiniteit met romantisch repertoire van Rem Koolhaas 9 8 MAANDAG 29 DECEMBER 1980 KUNST IV f door JOOST MEUW1SSEN I I I I W'.tv Coupon. I W i iedereen leest de krant altijd en overal. f- hwx - 1II - - j- (ADVERTENTIE) K. (ADVERTENTIE) „De tienduizend dingen” door Maria 1 v „De Aristocats”, naar de beroemde tekenfilm van Walt Disney, uitgave Obe ron 16,50). ex-claim, laten. ?chniscte fouten ikoersen. voor dit >men euvel uus aan in omvang, kleurzetting en onderwerp keuze (isometrie, vogelvluchtperspectief) nogal opgeblazen presentatieschetsen. Ze getuigen wel van een zekere werklust van het bureau en zullen dus in staat zijn mogelijke opdrachtgevers tot het benut ten van zijn gedrevenheid over te halen. Maar de vormgeving van de schetsen is nauwelijks meer in overeenstemming met wat er wordt getoond: een beeld van een gebouw dat ook verkleind nog goed lees baar zou zijn, een uitzonderlijk saaie lijn voering en doodse arceringen en een in de tijd steeds benauwder organisch kleurge bruik. „Geheimen van de verdwenen bescha vingen”, recente ontdekkingen die een nieuw licht geven in het verbluffend technisch kunnen van verdwenen cultu ren, door René Noorbergen, uitgave Bi got en Van Rossum 29,50). „Tsaar Peter de Grote” door Alex de Jonge uitgave Hollandia 32,50). „Jullie is jodenvolk" door Sal Santen, uitgave Em. Querido in de Salamander reeks; tweede druk. „Alissa en Adrienne” door Adriaan Morriën, uitgave Em. Querido in de Sa lamanderreeks; tweede druk. „De ene mens is de andere niet”, essays over gelijkheid en ongelijkheid, door diverse auteurs, uitgave Dick Cou tinho te Muiderberg 17,50). „Sprekend gedacht”, interviews van JJJT Frans Boenders, uitgave Het Wereldven ster 29,50). „Naar morgen 38”, dichtbundel sa mengesteld door Dorette van Kalm- thout, uitgave Opwenteling in Eindh oven. „De laatste hoeksteen”, gedichten van Car Flanders, uitgave Opwenteling in Eindhoven. „Veel nu noteren”, gedichten van Ton Veugen uit zijn nagelaten werk, samen gesteld door Martin Boot, uitgave Op wenteling in Eindhoven. „Het grote Canon-boek” door Günther Richter, uitgave Elsevier Focus 45). „Het grote Nikon-boek” door Fritz Meisnitzer, uitgave Elsevier Focus 45). „Maritiem Journaal 80”, jaarlijks ver schijnend informatie- en documentatie werk op maritiem gebied voor Neder land en België, uitgave De Boer Mari tiem (intekenprijs 49; losse delen 58). „Exterminator 17”, stripverhaal van Jean-Pierre Dionnet, getekend door En- ki Bilal, uitgave Oberon. „Recepten uit de joodse keuken van toen en nu” door Bea Polak, uitgave Am phora Books 21). „Joodsche kinderliedjes” door Clara Pinkhof, uitgave Amphora Books 15). „Historische waaiers” door Susan Mayor, uitgave Moussault 37,50). 4M 3U 2+t.j 614 40,5 1024 1733 119,5 «4 W 1634 1424 974 444 57» 47.(1 1674 364 314 4004 W 1W 6404 „Inleiding in de talmoed”, door dr. J. L. Palache, uitgave Amphora Books 27,50). „Het paarse boekje”, een praktische handleiding voor wat u moet regelen voordat u doodgaat, door ing. W. Ver- wey, uitgave Teleboek 15). „De grote stille knecht”, roman door Aar van de Werfhorst, uitgave Em. Que rido 29,50; dertiende druk). „Doopceel van Jan Claeszen”, kroniek van het traditionele poppenspel in Ne derland, door Wim Meilink, uitgave We reldbibliotheek 29,50). „Nasi metIndisch eten door Har- ryet M. Marsman, uitgave Moesson 16,90). „Daar heeft onze wieg gestaan”, Indo nesische cartoons door Poirrié, uitgave Moesson 12,50). tel. 020-292976/292488. „De nachtkinderen” door Simone Schell met tekeningen van The Tjong Khing, uitgave Van Goor Jeugdboeken 14,90). „Oma Keasberry’s Idnische Keuken geheimen”, uitgave J. J. W. Brecht 16,90). 44,60 30,30 27,30 82,50 29,75 18,00 82,00 35,80 34,30 26,30 43,60 59,70 25,00 28.60 23,20 ISJÖ 57,70 59,95 03,50 91,30 49,00 51,30 76,50 25,10 18,80 28,60 24.70 59,30 idse en 10,00 10,00 14,00 0,00 .0,00 8,40 8,00 1,70" 3,00 8,00 4,00 0,50e 4,20 3,00 8,00 4,60 2,20 TFT „Een vreemde vogel in het tuinhuis”, jeugdroman door Anne Fine, uitgave Em. Querido. „De fluit en de bombardon”, verhaal voor kinderen vanaf 9 jaar door Rita Törnqvist met tekeningen van Ellen Meske, uitgave Ploegsma 14,90). „Draaiorgel vermist”, verhaal voor kinderen vanaf 9 jaar door Gertie Even- huis met tekeningen van Jan Sanders, uitgave Ploegsma 14,90). „Het groene aapje”, sprookjes voor de jeugd door Jim Murphy met illustraties van Dick Gackenbach, uitgave Oberon 14,95). „Wat een kerstfeest", verhaal voor de jeugd door Jim Murphy met illustraties van Dick Gackenbach, uitgave Oberon 14,95). „Groot Tina-winterboek”, uitgave Oberon. k LINGERIE Winkelcentrum >,oo 1,70 ,00d 1,70 1,60 1,60 1,50 ,00 1,00 1,20 ,00 1,00 ,50 ,00 ,20 ,00 ,00 .00 ,30 ,00 ,00 ,00 ,00 jsc V - - „Thomas Mann-verhalen”, uitgave Em. Querido in de Salamanderreeks. „In dienst van de „Koninklijke” door Gerrit Krol, uitgave Em. Querido 21,50; tweede gewijzigde druk). „Een echte Kavalsky en andere verha len” door Clarissa Jacobi, uitgave Em. Querido 16,90). „Gebroken vleugels” door Kahil Gi bran, uitgave Servire 11). „De vertellingen van een verloren dag”, roman door Dirk Ayelt Kooiman, uitgave De Harmonie. lockdiv.d 1 noteert >6,00 45M 54.50 3644 78.50 I# Aldus Rem Koolhaas in Delirious New York, het manifest waarmee hij in 1978 het plan op het spoor wilde komen dat achter de architectonische verschijning van het Newyorkse stadsdeel Manhattan verborgen zou kunnen hebben gezeten. Wie er benieuwd naar is hoe destructie ve architectuur eruit zou kunnen zien spoede zich naar het Stedelijk Museum in Amsterdam. Er is een kleine tentoonstel ling ingericht van tekeningen en acrylver ven uit Koolhaas’ architectenbureau, die al eerder in het Newyorkse Guggenheim- museum bewonderd kon worden. Ter plekke blijkt dan dat destructieve architectuur weinig verschilt van de op bouwende bouwkunst die men gewend is te zien. De gebouwvormen die op de teke ningen worden afgebeeld zijn slechts dun ner en sliertachtiger dan gewoonlijk, het geen hun opwarming duurder zou doen uitkomen. De lineaire, sterk geschemati seerde schijf- en tunnelachtige gebouw vormen mogen op zichzelf weinig belang wekkend zijn, hun tekeningen getuigen van een zekere aristieke pretentie. Zij zijn op haar best illustraties bij het niet oninte ressante betoog dat Koohaas in Delirious New York en bij andere gelegenheden heeft gehouden. Op haar slechtst zijn het Beleggen vraagt van particulieren een bijzondere deskundigheid. Daarbij is het dagelijks volgen van binnen- en buitenlandse beursontwikkelingen een tijdrovende aan gelegenheid. Daarom is participeren in het Amsterdams Belegging Depot (A.B.D.) een verstandige zaak. Want het A.B.D. beschikt over de experts die de internationaal gespreide aandelenportefeuille al hun voort durende aandacht geven. Participaties A.B.D. zijn officieel ter beurze genoteerd, dus elke dag verhandelbaartegen bescheiden kosten. Wilt u zeker zijn van een goede risicospreiding, minder kosten, een interessant rendement en een probleemloos beheer, bel of schrijf dan het Amsterdams Belegging Depot. Voor informatie kunt u ook terecht bij elk ABN-kantoor. Of gebruik de coupon. O Stuurt u mij het jaarverslag van het A.B.D. en het laatste interimbericht. O Stuur mij de folder met meer informatie van het A.B.D. Naam: Adres: Woonplaats: „Smalfilmhobbyboek” door Jan van Weeszenberg, uitgave Elsevier Focus Dermoüt, uitgave Em. Querido in de 39,50). Salamanderreeks; achtste druk. „Een leeuwerik boven een weiland”, een keuze uit de gedichten van K. Schip pers. uitgave Em. Querido 29,50). „Geen volkse god in uw achtertuin”, een keuze uit de gedichten van Hans Vlek, uitgave Em. Querido 27,50). „Avondland”, gedichten van Wasch, uitgave De Beuk 8,90). „Donald Duck”, het levensverhaal van 'JX een wereldberoemde eend, samenges teld door Marcia Blitz, vertaling en be werking Kees de Bree, uitgave Oberon 25). „Handboek voor de keukenmachine”, tips en recepten door Cecile Thijssen, uitgave Boek Promotions in samenwer king met Braun Electric Nederland 16,90). „Achter de huizen van de stad”, ge dichten van Johanna W. P. Heil, uitgave De Beuk (ƒ9,50). AMSTERDAM. Architectuur is een kritisch-paranoïde bezigheid. Zij levert het bewijsmateriaal voor onbewijsbare speculaties. Alsdan plant ze dit bewijs- „ver- keerde” feiten hun onwettige plaats inne men tussen de juiste” feiten. De „ver keerde” feiten staan tot de echte wereld als spionnen tot een samenleving: hoe conventioneler en onopgemerkter hun be staan is, des te beter zijn ze in staat om zich te wijden aan de vernietiging van die samenleving”. ring van een onredelijk plan, een absurde verbinding van losse feiten, een machts uitoefening of vorm van geweld. In dat geval is een conventie geen norm meer van welke men in meerdere of mindere mate kan afwijken, maar een verbod waar men zich wel of niet aan houdt. Heel de aandacht voor concentratiekamp-ach- tige architectonische programma’s is een gevolg van de gedachte dat een vorm of een plan altijd wordt uitgevoerd in een ja- of-nee situatie. Er is een zekere overeenstemming tus sen Koolhaas’ desinteresse voor de be spreekbare architectuurvorm (anders dan voor de inhoud) en Koolhaas’ plannings- opvatting van het architectonische ont werp als een blauwdruk voor een toekom stige omgeving waar men alleen ja of neen op kan zeggen en weinig anders. Dergelij ke cultuur en planning zijn in Nederland gelukkig niet zo gebruikelijk. JOOST MEUWISSEN O.M.A., tekeningen en schilderijen van het Office for Metropolitan Architecture, is tot en met 4 januari te zien in het Stedelijk Museum, Paulus Potterstraat 13 te Amsterdam, maandag tot en met zaterdag 9.30 - 17.00, zondag 13.00 - 17.00 uur. componist Giuseppe Valentini, die onder andere werkzaam is geweest aan het hof in Florence en naast opera’s en oratoria veel kamermuziek heeft geschreven. Van een duo als Ferschtman en Baslawskaja kon je verwachten dat deze Sonate volko men romantisch zou worden aangepakt, zonder ook maar iets dat naar een authen tieke uitvoering verwees. Dat klopte pre cies, maar de gezonde muzikaliteit van de instrumentalisten hield dit alles toch in niet alleen aanvaardbare, maar zelfs smaakvolle proporties. GEMMA COEBERGH (ADVERTENTIE) Koffieconcert door Dimitri Ferscht man, cello en Mila Baslawskaja, pia no. Programma: Valentini, Richard Strauss, Schumann, Chopin. Concert gebouw Haarlem, 28 december 1980. „De stilte”, een bloemlezing van ge dichten samengesteld door Kees Fens, uitgave Erven Thomas Rap 17,50). „De dood”, een bloemlezing van ge dichten samengesteld door Anton Korte- weg, uitgave Erven Thomas Rap 17,50). „Storm over Fostaland”, streekroman door Pieter Terpstra, uitgave Zomer en Keuning 9,90; tweede druk). „Er is altijd een nieuw begin”, dubbel roman door Mien van ’t Sant, waarin opgenomen „Morgen zal ik alles weten” en „Een kind te veel”, uitgave Zomer en Keuning 22,50; na 1 januari 1981 27,50). „Passiespel”, roman door Jerzy Ko- sinski, uitgave De Bezige Bij 27,50). 1 Misschien moet men ze niet als tekenin gen lezen maar als beelden, zoals men volgens Koolhaas de gebouwen niet moet lezen op hun vormen, maar op hun in houd. Tekening en gebouw zijn er niet interessant als kunstwerk, maar als com municatiemiddel. De gebouwen en vooral de inrichting en indeling van de platte gronden van hun verdiepingen zijn vol gens Koolhaas steeds het bewijs van het toch ongewisse, spannende en van verras sende plots voorziene filmische leven dat er zich in afspeelt. Niet dat de architect door zijn ontwerp het leven van de gebrui kers zoveel mogelijk zou moeten vastleg gen, veeleer zou hij door de evidentie van zijn gebouwvormen de absurdste conse quenties zichtbaar kunnen maken, die nog uit het conventioneelste bouwpro gramma kunnen worden getrokken. Kool haas’ bouwvormen zouden niet alleen aan het programma van eisen beantwoorden, zoals dat in document wordt neergelegd, maar ook en vooral aan de verborgen sociale en culturele opzet van zo’n pro gramma, op het moment dat men het als nieuw zou lezen. Het document van het programma van eisen wordt gelezen als een geromantiseerd leven van gebruikers. Koolhaas’ kritisch-paranoïde methode wil dat elke verschijning, of het nu een zi It 17; 4t - a 19,59 Bi b ij. 51 17,50 fl; L-. s materiaal in de wereld, zodat de - - - - S 11 y 1 „De eend”, een epyllion door Willem Jan Otten, uitgave Em. Querido 9,90, tweede, herziene en uitgebreide druk). „Pestvogels en andere verhalen” door Willem van Toorn, uitgave Em. Querido 16,90). „Oom Jegor”, roman door Fedor Dos- tojevski, uitgeve Wereldbibliotheek 22,50; tweede druk). „Duel in duplo” spionageroman door Clifford Irving en Herbert Burkholz, uit gave A. W. Sijthoff. „Een man”, roman door Oriana Falla- ci, uitgave Bert Bakker. geschreven programma, een opgetrokken bouwwerk of een getekend schema be treft, een plan herbergt. Het is de para noïde kant van de methode. Toeval be staat niet of beter gezegd, daar waar een toeval wordt herkend is slechts het plan dat de gebeurtenissen heeft geleid nog niet herkenbaar. Omdat het laatste mees tal het geval is zal de stroom der gebeurte nissen veelal betekenisloos zijn voor de paranoïde mens, die zich tijdens het wach ten op de openbaring van de zin der gebeurtenissen stierlijk verveelt. De klacht van de paranoïde mens is niet dat men moeilijk een ware gebeurtenis van een onware gebeurtenis kan onderschei den, maar dat de meeste feiten zo los van elkaar staan dat ze niet als efficiënt com municatiemiddel voor het in hen verbor gen plan fungeren. De wereld is niet lees baar, maar zij is wel een boek. Vandaar dat Koolhaas en de zijnen pro beren door frenetieke opsomming van steeds dezelfde feiten in de vorm van synonieme woorden en beelden een lees baarheid te creëren. Ongeveer zoals op de middeleeuwse schilderstukken de afbeel ding van een jonge vrouw nog voor meer- derlei uitleg vatbaar is, maar door toevoe ging van hele reeksen synonieme beelden (zandloper, klok, doodshoofd, spiegel, enz.) alleen nog maar ijdelheid van de jeugd en naderende ouderdom betekent. Iets eenders vindt plaats vooral in de verven van Madelon Vriezendorp, Kool haas’ vrouw, die bij voorbeeld onder de titel Après l’amour twee wolkenkrabbers afbeeldt op een omgewoeld bed. De ene wolkenkrabber (het Empire State Buil ding) heeft een puntige kop, de andere (het Chrysler Building) een ronde top. Voor wie het dan nog niet duidelijk is ligt tussen hen in het gebruikte condoom. De overtuigingskracht van het betoog wordt gevonden in de herhaling. Nu zou dat allemaal weinig intellectuele draagwijdte hebben als de kritisch-para noïde methode niet ook een kritische kant had. De afspraken en conventies waar mee de burgerman in zijn gewone leven de zin van de gebeurtenissen te lijf gaat worden door Koolhaas niet in hun be staan maar wel als culturele waarden ontkend. Een conventie is niet waardevol omdat ze is gebaseerd op de redelijkheid van de mensen die haar volgen, maar ze bestaat slechts als uitwerking of uitvoe- (ADVERTENTIE) g0 Pandbrief, looptijd maximaal 8 jaar. Huidig I ly rentepercentage 11%; huidige algifteprijs f990,- opgelopen rente vanaf 15 maart 1980 (effectief ren- dement ca. 11.29%).Jaarlijkse rente-uitkering f 110,-. Aan toonder. Tussentijds verhandelbaar op de efièktenbeurs. Verkrijgbaar bij de kantoren van Westland/l knecht Hypotheekbank, of bij uw bank of commissionair in effekten. KJ.N11 TM» KOI RSWIIZK.IM.I V< x >KBI fl< )l 1)1 ^Westland Utrecht Hypotheekbank Haarlem, Frederikspark 1/hoek Houtplein, 023-319154 HAARLEM. Evenals het merendeel van hun landgenoten bezit het duo Dmi tri Ferschtman-Mila Baslawskaja het echt Russische gevoel voor romantiek. Omdat beide instrumentalisten daar naast over een supere techniek beschik ken zijn zij in staat die gepassioneerde muzikale natuur ten volle te uiten - iets wat hen als het ware predisponeert tot glansrijke uitvoeringen van kamermu ziek uit de romantische periode. Dat werd zondagochtend in het Haarlems Concertgebouw dan ook voor de volle hcmderd procent bewezen. Temeer daar Ferschtman en Baslawskaja al zo’n acht tien jaar samen spelen (en ondertussen ook nog met elkaar zijn getrouwd) wat een harmonieus samengaan van muzika le intenties wel bijna moet garanderen. Vópr hun emigratie naar ons land (in 1978) waren beide musici op hoog niveau aktief in het Russische muziekleven: Ferschtman was lid van het beroemde Glinka Kwartet (dat in 1978 werd opgehe ven maar inmiddels opnieuw is opgericht) en zijn echtgenote was hoofddocente aan het Staats Muziekinstituut in Moskou. In het „nieuwe” Glinka Kwartet dat enkele maanden geleden in de Kleine Zaal van het Amsterdams Concertgebouw optrad het ik Dmitri Ferschtman kunnen beoor delen als een uitermate begaafd cellist, die echter in genoemde kwartetsamenstelling nogal eens 51 te solistisch bezig was. En nu ik hem zondagmorgen als solist beluister de werd die indruk van begaafdheid beve- tigd: er viel in deze rol alleen aar positief te oordelen over Ferscht an. Mila Bas- lawkaja presenteerde zich als een formi dabele pianiste met een uitgesproken ele gante pianistiek, opvallend verfijnd bij voorbeeld in de Introduction et Polonaise van Chopin. Met veel gevoel voor opbouw van de muzikale spanningslijnen wist zij haar partner te volgen in de Sonate in F opus 6 van Richard Strauss en de Phanta- sie-stücke opus 73 van Robert Schumann (die in deze volgorde werden gespeeld, maar in de omgekeerde volgorde in het programma stonden) en in een fraaie so nate van de vroeg 18e-eeuwse Italiaanse 3111 855) W Uil aj '5,00a ai 1501 46« 675 78' 3,00a 1324 33.1 773 101» nu n> 853 523 83) 1« 623 vAeer^005 1^0/ Spaarpandbrief, groeit in 5 jaar naar fl.7(K),-. T| E /ft Huidig rentepercentage 11%; huidige afgifteprijs f985,- opgelopen rente vanaf 3 maart 1980 (effectief rende- BB ment ca. 11.54%). Aan toonder. Tussentijds verhandelbaar op de effektenbeurs. Verkrijgbaar bij de kan toren van Westland/Utrecht Hypotheekbank, of bij uw bank of com missionair in effekten. RF.NH- EN/OF KOERSWIJZIGINGENVOORBEHOl IDEM Haarlem, Frederikspark 1/hoek Houtplein, 023-319154 Kv „City of Captive Globe architectuur- schets van Rem Koolhaas.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9