I Bescherm het huis Decoratieve deegbaksels om in keuken te maken In practisch ieder huis een tv-toestel Leveranciers voorzetramen bundelen krachten DROOGTROMMELS KUNNEN VEEL ts n: n. 13 EIGENHANDIG 1980 HOOGSEIZOEN VOOR INBREKERS iezits >UfS ZEVENTIG PROCENT GEZINNEN KIJKT DECEMBER Als snijbloem Werkwijze Drie radios? Stereo-ontvangst Eenvoudig recept KLEUR” STROOM VRETEN” Er is in Nederland werkelijk bijna niemand meer die geen televisie in huis heeft. Uit een onderzoek door de NOS gehouden blijkt ten minste, dat 97 procent van de ondervraagden thuis een televisietoestel heeft staan. Omdat het onderzoek vorig jaar afgesloten werd, is het percentage kleuren-tv’s daaronder vermoedelijk intussen nog wel wat gestegen. Toch was het per centage ook in 1979 al aanzienlijk. Nederland bezat relatief de meeste kleuren tv’s van Europa: namelijk 70 procent van de toestellen. Overhouden 1 LJ ■r ln IF «Jv Kerstster kan Door tijdig te maanden mee geen reserve- O Informatie Vroeger waren kerststerren alleen als snijbloem te koop. Nu zijn het planten die lang mee gaan. In de VS kweekt men ze Oefen eerst met het modelleren door van het deeg balletjes en (zeer) dunne sliertjes te maken. Wanneer u met een lege fles zo’n deegballetje plat rolt, hebt u de grondvorm van bijvoorbeeld een kinderkopje. Geef met behulp van een boetseerspatel, aardappelmesje, theele peltje, cocktailprikker of iets dergelijks vorm aan het figuurtje. Kruidnagelen, krenten of rozijnen duwt u voor de helft in het deeg: ze doen dienst als ogen, mond of neus. Het is allemaal een kwes tie van oefenen en doen. Maak het deeg- figuur niet te dik. De dikte varieert van 1 tot maximaal 3 cm. Werk altijd op een stukje aluminium folie, dat u met de matte kant naar boven legt en eerst insmeert met wat boter. Zo kan het deegfiguur niet aan de ondergrond blijven kleven. Als het klaar is, gaat het met folie en al in de oven. Verwarm deze eerst voor. Laat de deeg- creaties daarna 1 tot 2 uur in de oven, op een temperatuur van 175 tot 225 graden C. Een en ander is afhankelijk van vorm en dikte van de figuurtjes. Als u met een vork tegen het deeg tikt en een steenach tig geluid hoort, kan het baksel uit de oven. Laat het daarna goed afkoelen en werk het ten minste tweemaal af met blanke lak of vernis. Op die manier gaat uw kunstwerkje jaren en jaren mee. Geen enkel huisgezin kan het blijkbaar zonder radio stellen, want slechts een pro cent van de ondervraagden geeft op geen radio te hebben. Sterker nog, dertig pro cent heeft twee radio’s en bijna 40 procent heeft drie radio’s of meer. Het aantal mensen dat maar een radio had werd ook in vergelijking met het jaar daarvoor kleiner. Een draagbare radio is ook erg populair. Want 67 procent van de mensen heeft zo’n apparaat. In tien procent van de gezinnen zijn zelfs drie portables of meer. Ook de radiocassettecombinatie is popu lair. Bijna de helft van de ondervraagden heeft zo’n toestel waarmee gemakkelijk van de radio kan worden opgenomen. Stereo-ontvangst is in bijna 80 procent van de gevallen mogelijk. De meeste men sen (60 procent) geven op dat met een van de toestellen meestal dat in de huiska mer stereoweergave mogelijk is. Op de andere radio’s is dat in mindere mate het geval. Stereo-ontvangst is afhankelijk van het feit of men de FM-band op de radio heeft zitten. Dat is in 95 procent van de gevallen zo. Maar niet elk FM-toestel (por tables bijvoorbeeld) is ook voor stereo weergave uitgerust. Hilversum 2 wordt overdag alleen op de middengolf (AM) uitgezonden. De meeste apparaten (99 procent) hebben dit golfbe- reik en een iets kleiner aantal ook de langegolf, waar alleen buitenlandse zen ders op te horen zijn. Veel radio’s schijnen ook uitgerust met kortegolfontvangst, al zijn er velen die niet precies weten wat het inhoudt: de ontvangst van verre stations Meng 3 delen (kopjes) gewone bloem (dus niet zelfrijzend) met 1 deel zout goed door elkaar. Voeg daarna 1 tot 1,5 deel water toe. Kneed dat tot het deeg mooi glad, soepel en plastisch geworden is. Voeg eventueel nog een theelepeltje glycerine toe. Het deeg dat u niet direct gaat verwerken, bewaart u zolang in aluminiumfolie. Tijdens het boetseren mag u niet ophouden met werken, want dan droogt het deeg te veel uit. Dan wordt het korrelig, vertoont barstjes en is niet meer goed te modelleren. Maak in dat geval uw handen nat en kneed het deeg door en door tot het weer plastisch is. Deeg dat te dun is, rolt u een keertje door droog bloem. Wanneer het deegfi guur wordt opgebouwd uit verschillende delen, zet deze dan tegen elkaar, nadat u het raakvlak met uw vinger of een pen seel licht natgemaakt heeft. Daarna zachtjes aanduwen. Dat was in het kort hoe u bij deze eenvoudige, maar boeiende ’hobby’ te werk moet gaan. Natuurlijk valt er nog veel meer over te vertellen. Hoe de voor geschiedenis van deze figuren is, op wel ke manieren het deeg versierd of ge verfd kan worden, hoe u het beste kunt modelleren en wat de fijne kneepjes van het ’vak’ zijn, wat u er mee kunt maken en hoe de decoraties het beste toegepast kunnen worden, dat vindt u allemaal in het boekje ’Beeldig Deeg’ van Pien Lem- stra, dat zojuist verschenen is bij uitge verij Cantecleer. Het boekje is verkrijg baar bij de boekhandel en kost f 17,50. Bij een goede verzorging, kunt u van uw kerstster heel lang plezier hebben. Ze kan namelijk tegen een kamertemperatuur tussen de 15 en 20 graden Celsius, maar als u haar een koelere plaats geeft dan „bloeit” ze langer. Het zijn geen echte bloe men die zo opvallen. Vergroeide schutbladeren zijn het, die zo’n mooie rode kleur krijgen tijdens de bloei van de onaanzienlijke gele bloemetjes in ’t hart. Overigens zijn er ook Poinsettia’s, zoals de kweker zijn kerststerren noemt, met zalmrose of zelfs witte schutbladeren. Probeer die óók eens! Er zijn zelfs nieuwe rassen met „dub bele bloemen”. Als uw kerstster het naar haar zin heeft kan ze wel een half jaar lang staan pron ken. Ze moet dan licht staan maar niet in de zon. Niet te veel water geven, waarin eens per week plantenvoedsel wordt opge lost. Geef regenwater dat lauwwarm is. Daarmee kunt u de plant ook fijn be sproeien, wat in een centraal verwarmde- kamer nodig is om de luchtvochtigheid te bevorderen. Bij droge lucht kan de plant last krijgen van wol- en schildluis en ook kan spint optreden. In dat laatste geval ziet u spinseldraden tussen de takjes, net Interessant is ook met name nu de discussie over de kabel- en satelliettelevi- sie hoog is opgelaaid te weten hoe het staat met de ontvangst van buitenlandse stations in Nederland. Verreweg het grootste gedeelte van de kijkers kan Duitsland ontvangen, namelijk 68 procent Duitsland 1, 67 procent Duitsland 2 en 56 procent het derde programma. Dat per centage ligt circa 4 procent hoger dan in 1978. De ontvangstmogelijkheden van België zijn veel kleiner in ons land. Veer tig procent ontvangt de BRT en slechts 26 procent ook de RTB, de Franstalige pro gramma’s dus. Een heel klein aantal alleen die mensen die op een uitgebreide gemeenschappelijke of centrale antenne- inrichting in het westen van het land zijn aangesloten kon ook de BBC ontvan gen. Dat was slechts vier procent van de De .blpemetjes" van de Euphorbia ful- gens zijn roserood of wit takken terug tot op zo’n 15 cm. Daarbij vloeit er melksap uit de wonden. Met as, houtskoolpoeder, een lucifervlammetje of ’n kaarsvlam schroeit u die wond dicht. Dat sap is overigens giftig, wees dus voor zichtig... Opmerkelijk is het, dat de insek- ten die aan de plant zuigen niet door het gif worden gedood! Tot ongeveer mei laat u de plant met rust. Nauwelijks water geven, totdat u groei gaat waarnemen. Dan telkens wat meer water gaan geven. Van september- oktober af mag de kerstster niet meer dan 10 uur per dag in het licht staan. U geeft haar zoals de kweker ook doet een kortedagbehandeling. Die duurt totdat u ziet dat de schutbladen zich gaan kleuren. Dit betekent dat de plant opnieuw gaat bloeien. Het hoogtepunt daarvan zal dan weer omstreeks de kerstdagen zijn! Er zijn ook heel veel platenspelers in gebruik. Vierentachtig procent van de on dervraagden van twaalf jaar en ouder heeft er een. Respectievelijk 16 en 8 pro cent daarvan hebben zelfs twee platenspe lers of drie platenspelers en meer. Maar 25 procent heeft een bandrecorder thuis. De cassetterecorder daarentegen komt in ruim twee keer zoveel huishoudens voor: ruim 57 procent beschikt over een of meer recorders van dit type. In het merendeel van de gevallen is dat er slechts een, maar in 10 respectievelijk 5 procent van de gevallen zijn dat er toch twee of drie en De fabrikanten en importeurs van voorzetramen in Nederland hebben zich onlangs verenigd in de Algemene Vereniging Informatie Voorzetramen (AVIV), gevestigd aan de Brediusweg 33, 1401 AB Bussum, tel. 02159-18041. De opzet is zowel de consument als de voorlichtende instanties op energiebe- sparings- en isolatiegebied meer duidelijkheid te verschaffen over de mogelijkheden en voordelen van het voorzetraam, dat in veel gevallen een aanzienlijk goedkopere oplossing biedt dan het thermische dubbelglassysteem, en dat bovendien duidelijke voordelen heeft als het, behalve om thermische, ook om geluidsisolatie gaat. Er zijn vele systemen verkrijgbaar. Een optimale werking is voor een belangrijk deel afhankelijk van de juiste manier van aanbrengen. Daarbij is de breedte van de spouw tussen de bestaande beglazing en het glas van het voorzetraam een sterk medebepalend gegeven om twee vliegen in één klap te slaan: het (grote) verlies aan warmte via de ramen verhinderen én een rustiger woonklimaat scheppen door tevens het binnendringen van straat- en verkeerslawaai te beperken. Ze K-mnen bijna niet mislukken en u heeft er waarschijnlijk alle ingrediënten al voor in huis: een gewone keukenoven, wat bloem, zout en water, een paar han den en een beetje fantasie. Wat let u dus waag u ook eens aan het ’boetseren met deeg’! Voor de winteravonden is het een plezierige en creatieve vrijetijdsbes teding, zowel voor jong als oud. Boven dien houdt u er de leukste dingen aan over. Voor uzelf en om eens cadeau te geven. sleutel van de voordeur zichtbaar in huis ach ter; een inbreker die bijvoorbeeld via een uitgesneden gat in een raam is binnengeko men, probeert gewoon lijk eerst de voordeur te ontsluiten, om daar langs (met de buit) weer te vertrekken. De voordeur mag dus ook van binnenuit niet on bevoegd geopend kun nen worden. Bij TBBS in Baarn is onlangs een speciale inbreek-preventie- krant verschenen, die gratis verkrijgbaar is. Overigens is op vele politiebureaus ook goed voorlichtingsma teriaal verkrijgbaar, met tips inzake maatre gelen en beveiligings materialen. spijker insteken) kan al tot resultaat hebben dat een inbraakpoging op dat punt wordt op gegeven. Maak het inbrekers zo lastig mogelijk. Een absoluut „kraakvrije" afsluiting is nauwelijks haalbaar, maar de ge middelde inbreker is een haastwerker; wan neer het forceren van toegang erg veel tijd kost, gaat hij er in de meeste gevallen vandoor. Ramen kunnen uit stekend beveiligd wor den met inboorgren- dels met uitneembare stiftsleutèls. Vrij ge makkelijk zelf aan te brengen en erg functio neel. Laat Als het welvaartspeil van het Neder landse volk aan het aantal kleuren tv’s kan worden afgelezen, gaat het hier te lande wel goed. Zelfs beter dan in de Bondsrepubliek, die de 70 procent net niet haalt. Wel is daar het aantal diepvriezers en koelkasten groter. Het bezit van kleu rentelevisie is sterk toegenomen sinds, in 1975, nog maar precies een derde van de bevolking ofwel 33 procent er een had. In ’76 werd dat 41 procent, in ’77 al 55 pro cent en in ’78 circa 65 procent. In dezelfde jaren liep het bezit van zwart-wittoestellen behoorlijk terug. In de jaren ’75-’79 verminderde het percentage van 69 procent naar respectievelijk 65, 53, 48 en 41 procent. Op de Firato zei een vertegenwoordiger van Philips, de groot ste leverancier van tv’s in Nederland, dat er nog steeds apparaten worden aange- schaft. Kleine, portable toestellen in zwart-wit voor op de slaapkamer of in de caravan en kleurentelevisie omdat het ou de apparaat stuk gaat. Ook de eerste vanging toe. De eerste modellen werden zo’n tien jaar geleden geleverd en geven het zo langzamerhand op. Men wil dan graag een toestel met de nieuwste vindin gen, waaronder Teletekst. Dat blijkt ook uit bijvoorbeeld het aan tal toestellen dat op afstand te bedienen is. In het algemeen zijn dat toestelen (vrijwel uitsluitend kleur) van de tweede genera tie. Dertien procent van de ondervraag den heeft zo’n nieuwer model. Slechts een procent had een videorecorder. Maar de indruk bestaat dat velen met de aanschaf van zo’n tv-beeldeninblikker hebben ge wacht tot de afgelopen Firato. Daar wer den de laatste modellen getoond en was met name ook het Philips 2000-systeem goed leverbaar. In het algemeen worden videorecorders ook gebruikt in samen hang met nieuwe kleuren-tv’s. het hele jaar door in „bloei” door zgn. kortedagbehandeling. Er is trouwens nog wel degelijk en Euphorbia als snijbloem bij uw bloemist te koop, Euphorbia Fül- gens is dat. Tamelijk lange takken zijn het, met kleine „bloempjes”, die wel wat op die van Christusdoorn lijken. Dat klopt, want ze zijn familie van elkaar. Hebt u die takken van Euphorbia Ful- gens gekocht en u snijdt een stukje van de steel voordat u ze in water zet, dan moet u die uiteinden van de stelen even in heet water dompelen. Dan stolt het melksap dat voor deze wolfsmelkachtigen zo ken merkend is. De bakermat van de kerstster is Midden-Amerika en Mexico waar de struik zo groot als een boom kan worden!. Behalve veel kruidachtige planten beho ren ook vele cactussen ensucculenten waaronder mooie kamerplanten tot het geslacht der Euphorbiaceae, de wolfmelk- achtigen. toppenveroorzaakt de kweker een groot aantal bloemen’1 aan de kerstster of heel kleine spinnetjes bezig zijn, maar het zijn mijten. Witte vlieg is ook een lastig beestje dat het op uw kerstster- voorzien heeft. Het zijn anderhalve millimeter grote insektjes die opvliegen zodra u tegen de plant tikt. Ze hebben een hekel aan vocht, dus als u regelmatig de bladeren besproeit hebt u ook daar geen last van. Gaan de bladeren van uw kerstster slap hangen, vertonen ze misvormingen en val len ze zelfs af, dan is er wortelrat in het spel. Een schimmel die de kwekers goed onder de knie hebben. Vertoont uw plant deze symptomen, doe hem dan weg. Daar is geen eer meer aan te behalen. Dp winterse feestda gen geven elk jaar een piek të zien in het aan tal inbraken. De don kere dagen bieden in brekers ruim voldoen de „werktijd”, veel mensen gaan in de kerst- en jaarwisselings- periode op vakantie of logeren bij familie enz. en hun tijdelijk onbe woonde huizen oefe nen grote aantrek kingskracht uit op ge legenheids- en beroep sinbrekers. Zorg ervoor dat het huis er niet te duide lijk onbewoond uitziet. Gedurende de hele af- wezigheidsperiode een lampje laten branden is beslist niet afdoende, want dat hebben de he- rerj van het duistere vak zo in de gaten. Deugdelijke sloten op alle toegang gevende deuren èn ramen bie den een betere beveili ging. Let op de (mees tal zwak beveiligde) achterdeur. Zet er een betrouwbaar slot in, maar vergeet ook niet om zogenaamde die venklauwen aante brengen. Anders is het, bij die naar buiten draaiende deuren, een koud kuns tje om de scharnier- pennen eruit te tikken en vrolijk de hele deur uit het kozijn te tillen. Spanj oletsluitingen van openslaande tuin of balkondeuren zijn ook zwakke punten. Een eenvoudige maat regel (gaatje in de stang boren, vlak on der een beugel en daar een spietje of dikke Droogtrommels moeten alleen ge kocht worden als men een automaat heeft met een capaciteit van minstens 800 toeren per minuut of een aparte centrifuge. Wasgoed dat niet voldoende uitgewrongen is, heeft te veel tijd nodig om te drogen. En dat kost enorm veel stroom. Tot deze conclusie komt de Duitse consumentenorganisatie Warentest na een onderzoek van 21 droogtrommels. Voor kleine huishoudens zijn model len in de handel voor 2,7 tot 3,5 kilo wasgoed. Vier van de geteste modellen kregen de kwalificatie „goed”. Ook bij de grote modellen was men in het alge meen zeer tevreden over de kwaliteit. Zeven kregen de waardering „zeer goed” mee en een werd „goed” be vonden. Bij de aanschaf moet naar de mening van de organisatie vooral gelet worden op de modellen met „zeer gering” ener gieverbruik. Het is niet gemakkelijk, maar u kunt proberen uw kerstster na de bloei over te houden, ’s Zomers kan de plant op een luwe plek in de tuin of op balkon staan. Direct na de bloei, dat is als de gekleurde bladeren groen gaan worden, snijdt u de W F meer.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13