Politie in Italië beëindigt gijzeling Ongeregeldheden in Afghaanse hoofdstad Van der Lubbe Perscensuur in vrijgesproken Suriname oogst Vrijspraak forse kritiek geen bewijs onschuld Van der Lubbe Over deelname Jordanië aan vredesgesprek Katholieke krant Bolivia gesloten Armenen plegen Washington en bomaanslagen in Moskou besteden hoofdstad Spanje meest aan leger In gevangenis Trani extra EG-bijdrage Aanval guerrilla I-in El Salvador onder controle” „Driemaal zoveel antisemitische aanslagen in VS Amerikaan in strijd gedood DINSDAG 30 DECEMBER noire ■KI BINNEN- EN BUITENLAND 1980 w - de Egyptische president Sadat heeft zich in die zin uitgelaten. (Van onze redactie buitenland) DAMASCUS-CAIRO-DEN HAAG. President Assad van Syrië heeft gisteren verklaard dat er voor Jordanië geen plaats is bij de vredesonderhandelingen voor het Midden-Oosten. Ook "ej Amal i (Van onze redactie buitenland) ROME. Een speciale politie-eenheid heeft gistermiddag de strafgevange nis in het Italiaanse Trani bestormd en de cipiers bevrijd die daar sinds zondag door opstandige gevangenen in gijzeling werden gehouden. Bij de actie vielen 21 gewonden. Dit deelde een diplomaat uit het westen mee. In een afzonderlijk bericht deelden Afghaanse autoriteiten mee dat Russische en Afghaanse soldaten in het zuiden van het land bij de Iraanse grens,„een Ameri kaanse militaire adviseur” hadden ge dood. Diplomaten in Kaboel speculeerden dat er sprake kon zijn van een journalist. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. In de Afghaanse hoofdstad Kaboel zijn gisteren anti- Russische rellen uitgebroken. Russi sche tanks werden uitgestuurd en bo ven de stad vlogen helikopters met boordgeschut. Een deel van de speciale politie-eenheid landde gistermiddag rond half vijf met helikopters op het dak van de gevangenis, terwijl de rest via de grond het gebouw bestormde. Kort na het begin van de actie werden zeven explosies en mitrailleursal- vo’s gehoord. Ooggetuigen verklaarden dat wolken traangas uit het gevangenis complex opstegen. Ambulances reden vervolgens af en aan. De Italiaanse autoriteiten deelden later mede dat alle 18, cipiers en niet 19 zoals eerst werd aangenomen, waren bevrijd. Wel zouden vier cipiers lichte verwondin gen hebben opgelopen. Het totaal aantal gewonden zou 21 bedragen, onder wie verder vier leden van de politie-eenheid die de aanval uitvoerde. De actie bij Trani lijkt een succes voor de Italiaanse regering die zware kritiek te verduren heeft gekregen omdat zij op 26 december besloot de 1’ Asinara-gevange- nis te sluiten. De sluiting van deze gevan genis was een van de voorwaarden die de Rode Brigades hadden gesteld voor de vrijlating van Giovanni d’Urso. Winkeliers deden hun zaak op slot en de straten liepen leeg toen geruchten als een lopend vuurtje de ronde deden, aldus de Kort voor het middaguur gisteren in Kaboel, zo liet de diplomaat uit het westen een oogetuige vertellen, stonden op de trottoirs in het centrum van de stad man nen die met stenen gooiden naar voorbij rijdende voertuigen. De woedde richtte zich vooral op het ministerie van Voor lichting en het cultuurgebouw. Er ver schenen Afghaanse soldaten, maar zij hielden zich gedurende ongeveer een uur in. De ooggetuige, die geen Afghaan was en vreesde voor een Rus te zullen worden aangezien, vluchtte. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft zich gisteren verantwoordelijk gesteld voor de bomaanslagen op twee militaire posten in het zuiden van Israel. Het Palestijnse persbureau WAFA heeft dit bericht. Een deel van de speciale politie-eenheid binnen in de Trani-gevangenis na de geslaagde bevrijding van de gegijzelde cipiers. Van Palestijnse zijde werd meegedeeld dat bij de aanval op de militaire posten bij Ashkelon en Mishmar Hanegev, ten zuid en van Tel Aviv, verscheidene Israëlische soldaten om het leven zijn gekomen. Een politiewoordvoerder in Tel Aviv Verklaar de echter dat de soldaten zich bijtijds in veiligheid hebben kunnen brengen. diplomaat. De rellen hadden plaats een dag na de eerste verjaardag van de Russi sche inval in Afghanistan. De Afghaanse regering heeft gisteren berichten in de pers ontkend dat vice- premier Abdoe Rasheed Arian het land is uitgevlucht. Minister Abdoe Majid Sarba- oeland van Voorlichting en Cultuur ver klaarde tegenover het persbureau United News of India dat Arian zaterdag een conferentie in de hoofdstad Kaboel had bijgewoond. Op die dag publiceerde een Pakistaanse krant het bericht dat Arian naar het buitenland was gevlucht. De voorzitter van het Iraanse parlement Rafsanjani heeft gisteren een Russisch LA PAZ (UPI/AP). De Boliviaanse politie heeft gisteren de kantoren van de katholieke krant Presencia bezet en een verschijningsverbod van zeven dagen af- gekondigd voor het dagblad. Al het perso neel is uit het gebouw gezet. In een anoniem telefoontje aan het pers bureau Reuter stelde de Armeense groep Derde Oktober zich voor de aanslagen verantwoordelijk. De aanslagen richtten zware schade aan in de burelen van Trans World Airlines en Swissair. Ook ontstond schade aan belendende panden van de maatschappijen British Airways en Sabe na. De Armeense groep motiveerde de aanslagen met een verwijzing naar een aanslag in het afgelopen weekeinde op de Zwitserse advocaat Gérard Benoit in Ge nève. Benoit was verdediger van enkele Armenen die wegens vermeende geweld daden in Zwitserse gevangenissen zitten. MADRID (Reuter/AP). Bij bomaan slagen op twee kantoren van internationa le luchtvaartmaatschappijen in Madrid zijn gisteren zeven personen gewond ge raakt, onder wie twee kinderen. Het huidige oordeel van de rechtbank in West-Berlijn gaat niet in op de vraag of Van der Lubbe bij de brandstich ting betrokken was. Er wordt slechts vastgesteld dat het hele proces voor het Reichsgericht in Leipzig door de nationaal-socialisten werd beheerst en in overeenstemming was met de nazi- politiek. (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) In 1973 kwam een soort internationaal comité in het boek „Der Reichstags- brand” (K. G. Saur, München, 487 bladzijden) tot de slotsom dat de brand inderdaad het werk van de nati onaal-socialisten zelf was geweest. In een eerder werk hadden Walther Hof er, Edouard Calic, Christoph Graf, Karl Stephan en Heinz Leferens „be wezen” dat Van der Lubbe in ieder geval niet alleen de brand kon hebben veroorzaakt. Later zijn deze conclu sies weer door andere historici aange vallen. i als diei bijna t, idien was als je i» in K e keer i Amato laar rar. Amato zevens ilins c® jaar dn >sip Mar in van dt -an des Als motivering voor het stilleggen van de persen gaf de militaire regering van het Zuidamerikaanse land, die afgelopen zo mer aan de macht kwam, dat bewoners van de provincie Santa Cruz, bijna 1000 kilometer ten zuidoosten van La Paz, had den geklaagd over de krant van zondag. Daarin zouden vrouwen uit La Cruz bele digd zijn. De in 1952 voor het eerst ver schenen Prescenia is een van de grootste kranten in Bolivia en geldt als een onaf hankelijk dagblad. pretest over de aanval op de Sovjet-am- bassade in Teheran van de hand gewezen. Rafsanjani beschuldigde de Sovjet-Unie ervan miljoenen Afghanen dakloos te hebben gemaakt. „Pakistan voelt er niets voor met Afgha nistan te gaan praten over vermindering van de spanningen in hun gebied zolang de Russen in Kaboel de lakens uitdelen”. De minister van Buitenlandse Zaken van Pakistan, Agha Shahi, verklaarde dit gis teren in Hong Kong op de terugreis van een bezoek van vier dagen aan Peking. Hij reageerde op het hernieuwde aanbod van de president van Afghanistan Karmal, die het afgelopen weekeinde Pakistan opriep tot besprekingen. Voorstel Kissinger stuit op tegenstand Egypte gerust te stellen over de toekomsti ge koers van de Amerikaanse politiek ten aanzien van het Midden-Oosten. Gisteren verklaarde hij dat president Sadat voor Washington „een geëerd vriend” zal blij ven. Op de vraag of de Egyptische presi dent volledige steun verwacht van de toe komstige Amerikaanse president ant- w ordde Sadat: „Dat weet ik niet, laten we maar afwachten”. de keuka werken Jvna rooi at al jaw >eger tb: an 1t haar hst eeftnait de trane: gt de siè egrijpt dj ven is ou aderen t» - sigarefe PaPiRoS anaal (he jes op ka: PÜP itó e Rus® hun wat ezjda 1st w taxichac NEW YORK (UPI). Het aantal antise mitische aanslagen en het aantal vandalis tische daden met een antisemitisch karak ter in de VS zijn dit jaar bijna verdrievou digd in vergelijking tot vorig jaar. Aldus luidt de conclusie van een onderzoek dat is gehouden door het joodse genootschap Benai Berith en dat gisteren in New York werd gepubliceerd. Het onderzoek had alleen betrekking op de Verenigde Staten. De Amerikaan Henry Kissinger en de Egyptische president Anwar El Sadat schud den elkaar hartelijk de hand toen ze elkaar gisteren in Egypte ontmoetten. Zondag had de vroegere Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, in Egypte verklaard dat het naar zijn mening tijd wordt dat Jordanië bij de vredesbesprekingen wordt betrok ken, waarvoor hijzelf destijds de funda menten legde door middel van zijn pen deldiplomatie. Kissingers missie van een aantal jaren geleden mondde uit in het vredesakkoord van Camp David tussen Israel, Egypte en de Verenigde Staten. De Syrische president Assad liet giste ren weten dat er naar zijn mening voor Jordanië helemaal geen plaats is bij toe komstige vredesbesprekingen, maar dat zijn land wel bereid is nieuwe Amerikaan se initiatieven te overwegen. In zijn ge boortedorp Mit Abdoel Kom zei de Egypti sche president Sadat, nadat hij had ge sproken met Kissinger, dat er voor Jorda nië voorlopig geen plaats is aan de onder handelingstafel, althans niet zolang Egyp te en Israel geen overeenstemming heb ben bereikt over zelfbestuur voor de Pa- lestijnen. De minister piaaiste echter wel twee kanttekeningen bij zijn bewering. Hij wees erop dat de persvrijheid niet abso luut is en dat in elk land steeds straf rechtelijke beperkingen aan persvrij heid worden gesteld. Verder stelde hij dat in het kader van de noodtoestand in Suriname iets plaatsvindt, wat officieel als „begeleiding van de pers” aangeduid wordt. „Dat wil zeggen, dat wanneer wij het vermoeden hebben dat bepaalde be richten de waakzaamheid en de veilig heid van het land in gevaar kunnen brengen, wij met de betrokken journa list gaan praten om het bericht anders te brengen”, aldus Haakmat. Hij is van mening dat perscensuur iets heel anders is, omdat dan „op elk perskantoor een persoon zit die berichten doorneemt en waar nodig tegenhoudt”. inmiddels heeft het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag gisteren ontkend dat er een plan van de Europese Gemeenschap zou bestaan voor een vre desregeling in het Midden-Oosten. Giste ren deed het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken een zelfde uitspraak. De ontkenningen volgen op een publicatie van het Belgische blad Le Soir, waarin een aantal punten werd onthuld uit wat volgens deze krant een EG-plan voor het Midden-Oosten is. Kempner had vorig jaar bij de West- berlijnse rechtbank een verzoek inge diend om het proces tegen Marinus van der Lubbe te heropenen. Nieuw onderzoek en nieuwe getuigen zouden hebben bevestigd dat dat toenmalige vonnis berustte op valse getuigenissen van de nazi-leiders Goering en Goeb bels. Advocaat Kempner diende zijn verzoek in namens de broer van Van der Lubbe. Na de oorlog was vrijwel iedereen het erover eens dat Hitler de Rijksdag- brand op alle mogelijke manieren in zijn voordeel heeft uitgebuit. De ware toedracht is echter nooit helemaal pre cies opgehelderd: hadden de nazi’s het feit van de brand alleen maar benut of hadden ze de brand zelf geënsce neerd? Dat betekent dat de rechtbank geen ant woord heeft gegeven op de vraag of Marinus van der Lubbe als overtuigd radencommunist de Rijksdag in zijn eentje in brand heeft gestoken om te waarschuwen tegen het Hitler-bewind of dat hij is misbruikt door de nazi’s, die zelf de brand zouden hebben ge sticht. Door het „bewijs” dat de com munisten de Rijksdag in brand had den gestoken, was het nazi-bewind im mers in staat de communistische par tij te verbieden en de leiders daarvan in het gevang te zetten. Een week na de brand won de partij van Hitler glans rijk de verkiezingen. In Suriname bestaat de persvrijheid zonder meer nog steeds. De kranten zijn iedere dag vrij om te schrijven wat ze willen. Dit heeft de minister van Buiten landse Zaken, Politie, Justitie en Leger van Suriname, André Haakmat, gisteren in Paramaribo verklaard. (Van onze redactie buitenland) WEST-BERLIJN. De Nederlander Marinus van der Lubbe, die op 27 fe bruari 1933 de Duitse Rijksdag in Ber lijn in brand zou hebben gestoken, is door een rechtbank in West-Berlijn postuum vrijgesproken. Van der Lub be werd in verband met de brandstich ting ter dood veroordeeld en op 10 januari 1934 geëxecuteerd. In juli vorig jaar diende de Frankfur ter advocaat Robert Kempner namens de broer van Van der Lubbe een ver zoek in om een nieuwe behandeling van het op 23 december 1933 gehouden prodes. Naar verluidt zou de broer een schadeloosstelling zijn toegezegd. De rechtbank in West-Berlijn is van me ning dat het oordeel van het Leipziger Reichsgericht berust op nationaal-so- cialistisch onrecht. De toenmalige rechters hebben zich volgens het hui dige vonnis schuldig gemaakt aan overtreding van hun ambtsplicht. Zoals bekend is Henry Kissinger mo menteel op rondreis in het Midden-Oos ten. Hij verblijft nu voor een week in Egypte en reist daarna door naar Israel. Van zijn bevindingen zal hij na afloop verslag uitbrengen aan zijn partijgenoot Ronald Reagan. Desondanks wordt in Washington gezegd dat het om een privé- bezoek van Kissinger gaat, maar het is niet duidelijk wie zijn reis betaalt. Kissinger heeft tot nu toe getracht BRUSSEL (ANP). Na Frankrijk heeft ook België een hogere bijdrage aan de aanvullende begroting van de Europese Gemeenschap geweigerd. De Belgische minister van Begroting, Guy Mathot, ver klaarde gisteren dat zijn land alleen zijn aandeel in de voor hulp in het Italiaanse aardbevingsgebied toegezegde gelden van in totaal 275 miljoen gulden beschikbaar zal stellen. Het resterende bedrag dat Bel- "gië verschuldigd is, zal het niet betalen. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Gemeenschap, heeft welis waar het groene licht gekregen om de extra bijdrage bij de lidstaten te innen, maar als behalve België en Frankrijk nog meer landen de extra contributie weige ren zal de commissie het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschap moeten inschakelen. Nathan Perlmutter, hoofd van de door Benai Berith opgerichte Anti-Defamation League die tot doel heeft het antisemitis me daadwerkelijk te bestrijden, verklaar- ,de dat dit jaar 377 antisemitische daden zijn gemeld tegen 129 vorig jaar. Het be trof hier onder meer bomaanslagen, aan slagen met brandbommen en op muren 'gekalkte anti-joodse leuzen en hakenkrui zen. Hiervoor waren meest jongeren ver antwoordelijk, aldus Perlmutter. Terwijl het antisemitisme zich voorts het meest voordeed in stedelijke gebieden. Onmiddellijk na de bevrijdingsactie ontving een krant in Rome een bericht van de Rode Brigades, die twee weken geleden de rechter Giovani d’Urso hebben ontvoerd. In de boodschap, die kennelijk al voor de politieactie in Trani was opge steld, dreigden de Rode Brigades met re presailles voor het geval tot een geweldda dige ingreep zou worden overgegaan. PARAMARIBO (SNA/ANP). -- In een brief aan de Surinaamse president Chin A Sen heeft de Surinaamse Journalisten Kring (SJK) geprotesteerd tegen de wat hij noemt „de beknotting van de pers” in het land. Dit heeft het Surinaams nieuwsagentschap gisteren in Paramari bo meegedeeld. De brand in de Rijksdag vond kort na de machtsovername plaats. Voor het be wind van Hitler betekende dit het be gin van de liquidatie van politieke tegenstanders. Van der Lubbe een communist van Nederlandse afkomst bekende weliswaar schuld, maar er was meteen al veel deining rondom dit proces, omdat Marinus van der Lubbe door de nazi’s in de val zou zijn gelokt. De overige verdachten, onder wie de Bulgaarse communist Georgi Dimi trov, moesten worden vrijgesproken. Dimitrov wist zijn onschuld zo overtuigend aan te tonen, dat de getui ge Goering, die destijds president van de Rijksdag was, volledig belachelijk werd gemaakt. BONN Marinus van der Lubbe, die op 23 december 1933 in Leipzig ter dood werd veroordeeld wegens brandstich ting in de Rijksdag, het Duitse parle mentsgebouw, in februari van dat jaar, is nu door een Westberlijnse rechtbank vrij gesproken. Bijna 47 jaar na de executie van Van der Lubbe op 10 januari 1934 kwamen de Berlijn- se rechters tot de conclusie dat het oordeel van het Reichsgericht over de toen 25-jarige Nederlander een duide lijke rechtsverkrachting was. Dit heeft de Frankfurter advocaat en vroegere openbare aanklager bij de processen van Neurenberg, Robert Kempner, gisteren bekendgemaakt. De verschillende historici zijn het daar nog altijd niet over eens. De Neder landse geschiedschrijver dr. L. de Jong is bijvoorbeeld van mening dat Marinus van der Lubbe op eigen hou tje de brand heeft gesticht. De beken de Duitse historicus prof. Hans Mommsen kwam tot de conclusie dat het proces tegen Van der Lubbe, on danks alle latere gruwelijkheden van de nationaal-socialisten, op „fatsoen lijke” wijze was gevoerd. Dat laatste is door de rechtbank in West-Berlijn dus ontkend, maar daarmee is de vraag niet opgelost of Van der Lubbe alléén, dan wel met behulp van anderen is opgetreden, of als willoos instrument is gebruikt. De SJK vindt dat „de perscensuur, het ter verantwoording roepen en het op pakken van journalisten” niet in overeenstemming zijn met hetgeen in de regeringsverklaring omschreven werd als „het kritisch begeleiden van de pers”. De organisatie sprak als hoop uit dat zij in de toekomst haar taak weer vrij zal kunnen verrichten binnen de wettelijke perken en internationaal aanvaarde normen. WASHINGTON (AFP/AP). De Sov jet-Unie en de Verenigde Staten zijn num mer één en twee op de lijst van landen wat betreft de defensie-uitgaven in 1978. Uit een maandag gepubliceerde studie van het Amerikaanse bureau voor wapen beheersing en ontwapening (ACDA) blijkt dat de Russische bewapeningsuitgaven in .dat jaar ruim 300 miljard gulden beliepen, én de Amerikaanse meer dan 200 miljard. Terwijl de Sovjet-Unie voor een onge veer even hoog bedrag wapens aan ont wikkelingslanden leverde als de Ver enigde Staten, was de Russische economi sche hulp aan de Derde Wereld mdar een achtste van de Amerikaanse, aldus de studie. In 1978 gaven de 145 bestudeerde lan den in totaal voor defensie ruim 950 mil jard gulden uit. Dat is meer dan ze be steedden aan de gezondheidszorg of on derwijs. Sinds het einde van de Tweede an utsi Wereldoorlog is er in totaal aan defensie h tot taai meer dan 20.000 miljard gulden uitge it overt geven, innen it ar hoof! Ook België weigert het d om hef t zij, dn 1 om be raar mat lan, door er is ge het W» ischeela memoi had ge ik was eportage Amalfi) e laatste lem noi' vaneen er niet hij o®’ Ier mee i Stich jssische I dag be 'en, van 'ond, te dat we dorsten i an spra- rkt. We ■ant op- ve niet m met op ons i of we pdagen konden ohtend, Ier ver- lie, een 1 ging, en van .malrik ■n fraai i onge- kende tam te t tevo- itgever Jexan- Maar n daar "1 (Van onze redactie buitenland) MEXICO CITY. De autoriteiten in El j Salvador hebben laten weten dat de hevi- GjÊZffl Se aanvallen van de guerrilla in het grens gebied nabij Honduras onder controle I zijn gebracht. Tegelijkertijd blijven er - iaar: mi achter berichten loskomen over hevige ar Gorki gevechten in verschillende delen van de voorbjj ,Midden-Amerikaanse staat. Moskou, - - - fi uitspni Volgens minister van defensie José Guillermo Garcia heeft het leger de naar ggemoft chatting 1500 guerilleros die zaterdag tot 'eJ Amaj-f (je aanval overgingen in de noordelijke 3rdeling J provincie Chalatenango, verjaagd naar de van al (.grens met Honduras. Carcia meldde ver- Olympisj ,der dat zo’n 200 verzetsstrijders zouden laatste u -zijn opgesloten in de bergen. „Wij hebben dagen gj de situatie volledig onder controle,” aldus Mandel® Garcia. Niettemin wordt er vanuit verschillende I provincies melding gemaakt van hevige i als diet -gevechten. In Chalatenango zou het Fren- bijna h 'te Farabundi Marti de Liberacion Nacio- idienwasl nal <™LN) nog altijd twee strategische je niet L stadjes in handen hebben, Arcatao en San Verheul i Antonio La Cruz. Om Las Vueltas, een (uitgesKi Telangrijk punt aan de voet van de heu- r veis die naar honduras leiden, wordt nog zwaar gestreden, evenals om de vier dor- ^en die de provinciehoofdstad Chalate- y -nango omringen, slechts 65 kilometer van te krijg hooftjgtad San Salvador, haarsmi - me equré Terwijl militaire woordvoerders in de irele saiw hoofdstad San Salvador verklaarden dat ontving, het gaat om het „beslissende offensief van rookte' I de oppositie” en dat de situatie in het hele land nu onder controle is, heeft het FMLN 1 een communiqué uitgegeven waarin wordt gemeld dat de voorbereidingen voor de beslissende slag nog in volle gang zijn. In het communiqué roept de gewa gende arm van het brede oppositiefront FDR de bevolking op thuis wapens te 'fabriceren met alle mogelijke voorwerpen lydti die voorhanden zijn.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3