Laatste groep Wel bezoek aan Somalië Bask komt om Jacht op gevangene Marcos weigert thuisland in Grieken tot EG Zuid-Afrika afstand van deel bevoegdheden Mogelijk weer acties gevangenen in Ulster Volkswagen en Nissan gaan samenwerken Bezwaar tegen vrijspraak voor Van der Lubbe Israel erkent Olie Nigeria en Egypte duurder bij aanslag in Frankrijk gevangenen weg uit l’Asinara s „In maart 1984 Italië bezit middeleeuwse gevangenissen rellen in Afghanistan Hervormingen zouden falen wegens gezang Sjamir niet blij met toetreding Joegoslavische priester in cel Syrische politie in actie tegen moslimorganisatie wereldoorlog” 5* Doden bij van Pen. M L* r» »-» 1 3 WOENSDAG 31 DECEMBER 1980 BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie buitenland) CAIRO-JERUZALEM. De vroegere Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Za ken, Henry Kissinger, heeft van zijn voornemen afgezien om een bezoek te brengen aan Jordanië. Zoals bekend is Kis singer momenteel bezig met een rondreis in het Midden oosten, die door hemzelf en de Amerikaanse autoriteiten als privé-reis wordt bestempeld. B r— Reis van Kissinger (Van onze redactie buitenland) naar Amman vervalt KISSINGER in nd) TEL AVIV (AP). De Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken, Jitzhak Sja mir, heeft gisteren voor radio-Israel ge zegd dat met de Griekse toetreding tot de Europese Gemeenschap „een gevaarlijk precedent wordt geschapen”. Tijdens een interview zei Sjamir dat Griekenland geen volledige diplomatieke betrekkingen met Israel onderhoudt en dat Spanje, dat waarschijnlijk binnen drie jaar zal toetreden, helemaal geen diplomatieke relaties met Israel heeft. „Israël spant zich sterk in voor de vesti ging van diplomatieke banden met zowel Griekenland als Spanje, maar het is on waarschijnlijk dat deze tot stand zullen komen voor hun lidmaatschap van de Gemeenschap een feit is”, aldus Sjamir. Wanneer Griekenland als tiende lid tot de Gemeenschap op 1 januari toetreedt, zal dat het eerste land zijn dat geen volle dige diplomatieke betrekkingen met Is rael heeft. Griekenland heeft nooit de legaliteit van de joodse staat erkend. Het land zei Israel echter een de facto erken ning toe en heeft in Tel Aviv een lage diplomatieke afvaardiging. Men onderstreepte dat Peres geen on derhoud met Ronald Reagan zelf heeft gevraagd omdat hij niet premier Begin nerings- zoorma- comité, ijze bï n geres (Van onze redactie buitenland) MANILLA. President Marcos van de Filippijnen wil een aantal speciale be voegdheden behouden, ook wanneer de staat van beleg in zijn land, naar verwach ting over een maand, wordt opgeheven. Marcos zei dit gisteren in zijn woonplaats Batac, ten noorden van de hoofdstad Manilla. Filippijnse president verklaarde dat de speciale bevoegdheden hem in staat moe ten stellen „op zo krachtig mogelijke wij ze” de geruisloze overgang te garanderen van de opheffing van de staat van beleg naar de instelling van een gewoon parle ment in 1984. Marcos zei verder dat amen dementen op de nieuwe grondwet hem de macht zullen geven decreten uit te vaardi gen, indien hij meent dat er sprake is van een noodtoestand. Ook als er weer een gewoon parlement is zou hij deze macht De Londense politie gebruikt moderne technieken in de jacht op een ontsnapte gevangene. Op 25 plaatsen in Londen staat video-apparatuur opgesteld, waarop voortdurend een speciale film wordt afge draaid die de gevangene, een IRA-lid, in zijn diverse vermommingen toont. WEST-BERLIJN (DPA). De openba re aanklager bij het gerechtshof van West- Berlijn heeft een bezwaar ingediend tegen het besluit de als stichter van de brand in de Rijksdag in 1934 ter dood veroordeelde Nederlander Marinus van der Lubbe pos- thuum vrij te spreken. Een woordvoerster van de Justitie in West-Berlijn zei gisteren dat het bezwaar hèt laten vervallen van de verjaringster- LONDEN-NEW YORK (ANP). Nige ria heeft besloten zijn exportprijzen van ruwe olie met maximaal drie dollar per vat (159 liter) te verhogen, zo is gisteren in kringen van de olie-industrie in Londen vernomen. Egypte heeft volgens Petro leum Intelligence Weekly in New York prijsverhogingen van 4,50 tot 6 dollar per vat aangekondigd. De prijzen van de Nigeriaanse soorten Bonny Light, Iboe en Brass River gaan met drie dollar omhoog tot veertig dollar per vat. Andere soorten worden met 2,97 dollar in prijs verhoogd en gaan ongeveer 39,80 dollar kosten. De prijsverhogingen zijn nog niet officieel bekendgemaakt. Vermoedelijk gaan ze 1 januari in. De Egyptische prijsverhoging van 4,50 dollar geldt voor de beste kwaliteit Suez- olie, die nu 40,50 dollar per vat gaat kos ten. De prijzen van de zwaardere Egypti sche soorten gaan met zes dollar omhoog en komen dan tussen 32 en 37 dollar per vat te liggen. Egypte is geen lid van de OPEC. Het was wel aangesloten bij de OAPEC, de Organisatie van Arabische Olie Exporterende Landen, maar werd daar uitgezet nadat het een vredesverdrag met Israel had gesloten. er me® de jaren erkende ividude militai- oord tot strijd- jk men- Tweede r Japan verzets- gen de herden- hieden. wil ireffen, die tijdens zijn bezoek aan Washington Reagan niet heeft ontmoet. Het Israëlische hooggerechtshof heeft de regering voorlopig verboden om de arabische elektriciteitsmaatschappij van Jeruzalem te onteigenen. Deze maat schappij voorziet de westelijke Jordaan- oever inclusief de Israëlische nederzettin gen en een deel van Jeruzalem van elektri citeit. Het rechterlijk verbod geldt totdat het hooggerechtshof een definitieve uit spraak zal hebben gedaan. De Israëlische regering was van plan om met ingang van morgen de elektrici teitsmaatschappij, de grootste arabische onderneming op de westelijke Jordaanoe- ver, op te kopen een daad van kruipen de annexatie die ook in Israel omstreden is. De protestantse extremistische gevan genenactiegroep deelde mee dat zij de bewakers, die beiden gestationeerd waren in Maze, had neergeschoten. Kringen uit de omgeving van ds protes tantse Ulster Defense Association (UDA) en de provisionele IRA zeiden dat wel 50 gevangenen dreigden met een nieuwe hongerstaking. Een regeringswoordvoer der bevestigde dat 500 gevangenen on der wie enkele loyalisten nog in dekens gehuld zijn en weigeren gebruik te maken van toiletfaciliteiten, omdat zij een politie ke status eisen. (Van onze redactie buitenland) BELFAST. Loyalistische en republikeinse gevangenen in Noord-Ierland hebben gedreigd met nieuwe hongerstakingen uit protest tegen „het falen van de Britse regering om beloften over gevangenishervormingen na te komen”. JOHANNESBURG (AP). Israel heeft aangekondigd op korte termijn het zwarte Zuidafrikaanse thuisland Venda officieel te erkennen. De president van het thuis land, stamleider Patrick Mphephoe, heeft dit gisteren verklaard. Mphephoe, die terugkeerde van een achtdaags bezoek aan Israel, gaf geen nadere bijzonderheden over het aangaan van mogelijke diplomatieke betrekkingen tussen beide landen. Hij zei wel dat op handelsgebied met Israel zal worden sa mengewerkt. Venda, een armoedig en kaal gebied aan de grens met Zimbabwe, is het derde thuisland dat door het blanke minder- heidsregime in Pretoria onafhankelijk heid is verleend. Geen van de gebieden, waartoe ook Transkei en Bophoetatswa- na behóren, hebben internationale erken ning gekregen. Velen menen dat met de thuislanden het systeem van de apartheid wordt voortgezet. De leider van Venda zei bij zijn bezoek onder de indruk te zijn gekomen van de hoge arbeidsmoraal van de Israeli’s. Hij verklaarde minder goede woorden over te hebben vóór het systeem van de kibboet sen, die naar zijn mening „een te grote een verkiezingsoverwinning van zijn par tij, zal volgende week in Washington met Amerikaanse leiders van het bewind van de gekozen president Ronald Reagan spreken. Dit is in welingelichte kringen van de Arbeiderspartij vernomen. SERAJEVO (AP). Een rechtbank in de Joegoslavische stad Serajevo heeft gis teren een 23-jarige Servische orthodoxe priester en drie andere mannen tot gevan genisstraffen veroordeeld wegens het aanzetten tot religieuze haat door het zin gen van nationalistische liederen, zo zegt het Joegoslavische persbureau Tanjug. De priester, Nedja Janjic, werd veroor deeld tot zes jaar cel en de andere mannen tot tenminste vier jaar, elk voor het zingen van „chauvinistische” Servische liederen bij de doop-plechtigheid van de zoon van Janjic in september. De rechtbank bepaalde dat de liederen aanzetten tot „nationale en religieuze haat en intolerantie tussen Serven, Kroaten en Moslims”. Serajevo is de hoofdstad van Bosnië, een van de zes autonome republieken van Joegoslavië. Er wonen moslims en Serven en Bosnië kent een lange geschiedenis van etnische problemen. Milomir Asonja, een leverancier van le vensmiddelen en Momcilo Janjic, een koopman, kregen elk vier jaar gevange nisstraf. Ojko Neskovic, een leraar, kreeg vier- en een half jaar. DAMASCUS/ NEW DELHI (Reuter/ AFP). De Syrische politie heeft gisteren een lid van de verboden Moslimbroeder schap gedood tijdens de bestorming van een schuilplaats van deze fanatieke orga nisatie in Homs, in centraal Syrië. Volgens een officiële woordvoerder werd een hoeveelheid wapens en munitie buitgemaakt. Bij een soortgelijke actie op maandag in Damascus werden acht leden van de broederschap gedood. De fundamentalisten van de broeder schap zijn verantwoordelijk gesteld voor de moord op een vooraanstaand Syrisch politicus in Damascus, afgelopen zater dag, en voor een reeks moorden en bom aanslagen in het land. Kissinger sprak met de Egyptische vice- president Hodni Moebarak voorafgaande aan zijn ontmoeting met minister van bui tenlandse zaken, Kamal Hassan Ali. Ge vraagd naar zijn reactie op de verklaring van koning Hoessein van Jordanië, dat hij Kissinger niet zal ontmoeten als deze naar Amman komt, zei Kissinger: „Ik denk dat ik Jordanië op deze reis niet zal aandoen.” Kissingers reis voert hem na Egypte naar Israel, Saoedi-Arabië, Oman en Marokko. Hoessein heeft geweigerd deel te nemen aan het door de Verenigde Saten in gang gezette vredesproces, dat vorm kreeg in de akkoorden van Camp David van sep tember 1978. Dit vredesproces is vastgelo pen op de kwestie van het verlenen van autonomie aan de Palestijnen op de door Israel bezette westelijke Jordaanoever en in de Gaza-strook en op Egypte’s protest tegen Israels eenzijdige annexatie van Oost-Jeruzalem. Kissinger heeft gepleit voor Amerikaan se militaire aanwezigheid in het gebied van de Indische Oceaan als een noodzake lijke stap om het evenwicht van de super mogendheden te herstellen dat verloren zou zijn gegaan ten gunste van de Sovjet unie. Hij leek dit pleidooi te willen onder strepen met zijn aankondiging dat hij zijn reisplan in het Midden-Oosten wijzigde om morgen een bezoek van een dag aan Somalië te brengen. Sjimon Peres, leider van de Israëlische Arbeiderspartij en uit dien hoofde kandi daat voor het premierschap ingeval van Peres zal weken de gast zijn van de Amerikaanse Joodse gemeenschap voor een campagne om fondsen voor Israel bijeen te brengen. Hij zal onder andere spreken met de gekozen vice-president, George Bush, de toekomstige minister van Buitenlandse Zaken, Alexander Haig, en met Richard Allen, die adviseur voor veiligheidszaken wordt. NEW DELHI (Reuter, AP). Bij de rellen die maandag hebben plaatsgehad in het centrum van de Afghaanse hoofd stad Kaboel zijn drie Afghanen om het leven gekomen en talrijke anderen ge wond. Dit is gisteren meegedeeld door het Indiase persbureau PTI. Volgens het persbureau werden de rel len uitgelokt door agenten van de Af ghaanse politie, die leuzen tegen de rege ring van president Babrak Karmal waren gaan roepen en die daarbij bijval hadden gekregen van passerende burgers. Regeringstroepen maakten met geweld een eind aan de rellen waarbij de slachtof fers vielen. Het Afghaanse persbureau Bachtiar, dat geciteerd werd door het Russische nieuwsagentschap TASS, schreef de rellen toe aan „misdadige TOKIO (AP). Nissan, de op een na grootste Japanse autofabrikant, zal in fe bruari een overeenkomst tekenen met Volkswagen over het gezamenlijk ver vaardigen van auto’s, zo is gisteren be kendgemaakt door het Japanse persbu reau Kiodo. Het zou de bedoeling zijn dat de twee ondernemingen dezelfde soorten auto-on- derdelen gaan maken en over en weer auto’s maken in eikaars fabrieken in ei gen land en daarbuiten. Ook zullen Nissan en Volkswagen overgaan tot het uitwisse len van technische gegevens en een overeenkomst tekenen over wederzijdse licensie-bouw. 1 van if ijding is et in ds >e zetters ninkrik dat de zal dr» inlandse (Van onze redactie buitenland) BIARRITZ. Bij een bomaanslag het Zuidfranse Biarritz is gisteren een 28- jarige Bask, José Martin Sagardia, om het leven gekomen. Sagardia, eën leider van de Baskische afscheidingsbeweging ETA, die in Biarritz in ballingschap woonde, verloor het leven toen een bom in zijn auto bjj het starten explodeerde. Twee jaar geleden werd een andere leider van de ETA, Miguel Beneran, te Angelet in Zuid-Frankrijk op dezelfde manier gedood. Volgens het Spaanse blad El Pais zijn voormalige leden van de Fran se Organisatie van het Geheime Leger (OAS) in het zuiden van Frankrijk actief tegen ETA-leden. De aanslagen op ETA- leden in Frankrijk zouden het werk zijn van ongeveer 20 mensen, die in Spanje zouden wonen, en de acties tegen betaling zouden uitvoeren. De OAS was een ondergrondse organi satie, die hoofdzakelijk bestond uit in Al gerije gevestigde Fransen en leden van de Franse strijdkrachten die zich verzetten tegen het verlenen van onafhankelijkheid aan Algerije. In het begin van de jaren ’60 voerde de OAS in Algerije en in Frankrijk talrijke aanslagen uit. NEW DELHI. In maart 1984 breekt een wereldoorlog uit. Dit is de voorspelling van een groot, aantal astrologen, dat in de Indiase hoofdstad New Delhi een driedaags congres heeft gehouden. De ongeveer 150 Indiase en 30 buitenlandse astrologen voorspel den verder dat de oorlog tussen Iran en Irak nog twaalf maanden zal duren. Indiase politici geloven heilig in astrologie en waarnemend premier Charan Singh werd vorig jaar beëdigd op een tijdstip dat door zijn astroloog was bepaald. Een even groot geloof in astrologie had oud-premier Moraiji Desai, en de gewone Indiër laat data van reizen, trouwen en andere belang rijke gebeurtenissen, afhangen van de horoscoop die hij heeft laten trekken. ROME (AP). Gisteren zijn de laatste tien gevangenen uit de gevangenis l’Asi nara voor de kust van Sardinië overge bracht naar het Italiaanse vasteland. Deze maatregel is de Italiaanse regering op veel kritiek komen te staan, aangezien het er alle schijn van heeft dat is ingegaan op een van de eisen van de Rode Brigades, die op 12 december in Rome de rechter Giovanni d’Urso heeft ontvoerd. Premier Arnaldo Forlani verzekerde echter dat de sluiting van l’Asinara al geruime tijd in' overweging was en dat de regering niet had toegegeven aan de terro risten. De sluiting van speciale gevange nissen was ook een van de eisen van de opstandige gevangenen in de Trani-ge- vangenis aan de Adriatische kust, die 18 bewakers een etmaal in gijzeling hielden totdat een speciale commando-eenheid een einde maakte aan de oproer. Het Italiaanse weekblad l’Espresso be richtte van een „gezant van de terroris ten” een foto te hebben ontvangen van de ontvoerde rechter en een verslag van zijn „ondervraging”. Voorts meldde het tijd schrift dat uit een antwoord op vragen die via de gezant aan de ontvoerder zijn ge steld blijkt dat d’Urso alleen wordt vast gehouden voor de tijd die „nodig is voor zijn berechting”. (Van onze redacteur in Italië, Hein ten Kortenaar) De Asinara, het Ezelseiland, staat in Italië opnieuw in het middelpunt van de belangstelling, nu de Rode Briga des het hebben gekozen als symbool van hun strijd tegen het hele gevange nissysteem. „Onmiddellijke sluiting van de Asinara” was een van de eisen die te lezen stonden op het bord, dat de ontvoerde rechter Giovanni d’Urso om de hals had op de foto die zijn ontvoerders zaterdag aan verschillen de kranten stuurden. De Asinara is een van de tien over het hele land verspreide „bijzondere vei- ligheidsgevangenissen”, die generaal Carlo Alberto Dalia Chiesa in 1977 liet inrichten, na een golf van ontvluchtin gen en gevangenisopstanden. Door zijn figging, tegenover de noordwest- punt van Sardinië, en zijn bijzondere formatie, een hoog oprijzende rotspar tij in volle zee, is Asinara de enige Italiaanse gevangenis, waaruit nooit iemand levend ontsnapt is: de 32 ont snappingspogingen in de loop van zijn geschiedenis zijn stuk voor stuk met de dood bekocht. Het Ezelseiland werd al in 1889 als straf kolonie ingericht voor de politieke te genstanders van het koninkrijk Italië, maar men beschouwde het zelfs in die barre tijden al als ongeschikt voor menselijke bewoning. In 1906 werd het ontruimd en pas tijdens het fascisme (1932) kwam het eiland opnieuw in gebruik, nu als gevangenensanato rium met bijbehorende landbouwko lonie. Deze laatste bestaat nog steeds en kan tegenwoordig voorzien in de behoeften van de 500 gedetineerden, waaronder een 60-tal politieke gevan genen (een van hen is de oprichter van de Rode Brigades, Renato Curcio). De terroristen mogen echter niet deelne men aan de landbouwwerkzaamhe- den. Zij zijn opgeborgen in een speci aal gebouwde bunker, waarvan een inspecteur van het ministerie van jus titie vorig jaar zei: „Dit is een afschu welijke plaats, die hoogstens mag wor den gebruikt als doorgangsstation, voor een uur of twee, of laten we zeggen voor een halve dag, niet langer”. Dit oordeel werd gegeven na een bezoek van de staatssecretaris van justitie, Raffaele Costa, aan de Asinara, kort na de grote opstand van gevangenen in oktober van het vorig jaar. Sinds dien werd de toenmalige directeur van de strafkolonie, Luigi Cardullo, uit zijn functie ontheven, maar van een ontmanteling van de „bunker” is nog steeds niets gekomen. Zoals gezegd, is de eis tot sluiting van de bijzondere veiligheidsgevangenis van Asinara echter niet meer dan een sym bool van de algemene strijd van de Brigades tegen het hele Italiaanse ge vangenissysteem. En dat is inderdaad, en niet alleen in de ogen van de linkse extremisten, van een middeleeuwse barbaarsheid. De overgrote meerderheid van de gevan genissen in dit land is gehuisvest in eeuwenoude vestingen en kloosters, die misschien beantwoordden aan de strafopvattingen van de Romeinse in quisitie, maar zeker niet aan de mo derne heropvoedingsdenkbeelden van de Italiaanse grondwet. In bruutheid doen deze instellingen niet onder voor de meest beruchte Amerikaanse ge vangenissen, en daarbij komen hier dan bovendien nog het totale gebrek aan organisatie, dat kenmerkend is voor het Italiaanse overheidssysteem, en de bodemloze smerigheid die men zelfs in Romeinse ministeries kan aan treffen. Het is niet overdreven te zeggen, dat de Italiaanse gevangenissen mede heb ben bijgedragen aan de bloei van het politieke terrorisme. Met name een beweging als de „Gewapende Proleta rische Eenheden” (NAP) bracht in het begin van de jaren ’70 binnen de ge vangenissen een bondgenootschap tot stand tussen politieke dissidenten en gewone misdadigers, dat niet alleen leidde tot gezamenlijke opstanden en ontsnappingen binnen de gevangenis wereld, maar ook tot beroepshalve sa menwerking daarbuiten, bij ontvoe ringen en bankovervallen voor de fi nanciering van terroristische organi saties. Dit vruchtbare contact tussen terroris ten en gewone misdadigers werd door de reorganisatie van generaal Dalla Ghiesa ónmogelijk gemaakt en dat is zeker een van de redenen waarom de Rode Brigades hun actie de laatste tijd in het bijzonder richten tegen zijn spe ciale gevangenissen. Zij protesteren (nog een van de slogans op het bord dat D’Urso om de hals droeg) tegen „het systeem van de verschillende be handeling”, dat tegelijk neerkomt op strenge scheiding tussen „politieken” en „gewonen”. Met de ontvoering van de rechter wordt echter opnieuw bewezen, dat hun ac ties slechts averechtse gevolgen kun nen hebben: nu de publieke opinie en de justitiële bureaucratie eindelijk zo ver warén gekomen dat gevangenis sen als die van het Ezelseiland op het punt stonden te worden opgeheven, wordt deze ontwikkeling juist door de chantage van de Rode Brigades voor onbepaalde tijd opgehouden. (interna nd Solids an het ji Beatrix t jaar fa talië. fe ingests gebeur 1): de one »n in Tej inis vanj lo-diepvtt an het 3 ■rik. Vers Pienïi John Lt (pompei 'an het 3 >isschip t iet mees ks alle b rzet, en nif Oorlog k is van b i Afghan (internat' ijzelaars door teti van de ad t jaar (nat als AZ,; n. Persei:: mationai ran het jat Vegetafi 'en van ht Valesa 4 Poolset (internat: i mined A. liezers k 2. WD,I n het jar ieagan, 1 Winnaar 17, 2. Ijet er van It I Hinaii ?t jaar(u Pietsfanat air): Drie jaar. it. in het jar Wim Jr. ir: Jobs 1. Kb an het jar Agneth al): Carla it jaarte t dekiaii lezing ir izen. ft )ie Bled national p van ir. van to ek in W I. Dioxin Vondt i Hendri van be de VARI rote Wete jaar r (intent den. Bet Afscheii ëlle Mug J): Sim imnist it iet jaar: 1 pstandit. fuin. TV loom var mma var iet Geliji het fe ijver var Pittigste Abortus scheurt» Spoorlo ger. huurlingen en subversieve elementen die waren vermomd als Afghaanse mili tairen”. Dit hebben kringen uit'de omgeving van beide groeperingen gisteren meegedeeld. Volgens deze kringen is de moord op een gevangenbewaarder en het verwonden van een andere cipier bjj afzonderlijke schietpartijen gisterochtend vroeg het ge volg van oplopende spanning binnen de Maze-gevangenis waar een hongerstaking van 53 dagen door zeven republikeinse gevangnenen 12 dagen geleden werd beëindigd. I

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3